Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Με συγκίνησες τρελοκόριτσο. Τι απίστευτα συναισθήματα...Καλή τύχη Angot μας, όλα θα πάνε καλά. Θα ευχηθώ να παραμείνεις στο σπιτάκι σου κι άλλες εβδομάδες και μετά να γυρίσεις σπίτι σου με το αφράτο καρβελάκι σας. Τα πήγες πολύ καλά κορίτσι μου 🥲

      πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Λυπάμαι τόσο πολύ. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να επεξεργαστείς τη θλίψη σου. Σου στέλνω αγκαλιά ❤

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Anastasia05 είπε:

Τα μακαρόνια με κιμά είναι για όλες τις ώρες της ημέρας!!!

Να σε πάρει μάρτυρα εσένα! Χαχαχαχχα

Just now, Renez είπε:

Χαχαχα κ εγώ έχω μια που λέγεται "pregnancy+"  λέει διαφορά ωραία πράγματακια (στα αγγλικά βέβαια..) και δείχνει κ σε εμένα το μέγεθος επίσης παπάκι χαχαχα αλλά δείχνει κ αληθινή προσομοίωση ανάλογα των εβδομάδων.

Ναιιιι αυτή έχω κ εγώ!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Τα μακαρόνια με κιμά είναι για όλες τις ώρες της ημέρας!!!

Έτσι σε θέλω!! Χαχαχα

Έχω νιώσει 2-3 φορές αυτή τη βδομάδα η ναι ήταν σήμερα ένα τσακ στη καρδιά μου σαν να ένιωσα τον παλμό βασικά. Σαν να πάει να πιάσει ταχυπαλμια αλλά ένιωσα μόνο έναν παλμό δυνατό κ μετά μια χαρά..βέβαια παρατήρησα ότι με πιάνει όταν ξαπλωνω μετά το φαι κ τις 3 φορές. Από ότι έχω διαβάσει είναι λογικό στην εγκυμοσύνη γτ παράγει περισσότερο αίμα η καρδιά κ δουλεύει πιο σκληρά..

Τι έχει νιώσει κάποια..?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Έτσι σε θέλω!! Χαχαχα

Έχω νιώσει 2-3 φορές αυτή τη βδομάδα η ναι ήταν σήμερα ένα τσακ στη καρδιά μου σαν να ένιωσα τον παλμό βασικά. Σαν να πάει να πιάσει ταχυπαλμια αλλά ένιωσα μόνο έναν παλμό δυνατό κ μετά μια χαρά..βέβαια παρατήρησα ότι με πιάνει όταν ξαπλωνω μετά το φαι κ τις 3 φορές. Από ότι έχω διαβάσει είναι λογικό στην εγκυμοσύνη γτ παράγει περισσότερο αίμα η καρδιά κ δουλεύει πιο σκληρά..

Τι έχει νιώσει κάποια..?

Εγώ αρκετά βραδιά όταν ξαπλώνω νιώθω τους παλμούς μου! Καλε ξέχασα να σας ρωτήσω. Χθες μου έκανε κ κολπική υπέρηχο για να μετρήσει τον τράχηλο κ μέτρησε κ τις μηριαίες αρτηρίες τους παλμούς! Κ μου είπε ότι είναι μια χαρά κ αν θυμάμαι καλά ότι το αίμα κυκλοφορεί πολύ καλά προς τον πλακούντα! Σας τις μέτρησαν κ εσάς;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Έτσι σε θέλω!! Χαχαχα

Έχω νιώσει 2-3 φορές αυτή τη βδομάδα η ναι ήταν σήμερα ένα τσακ στη καρδιά μου σαν να ένιωσα τον παλμό βασικά. Σαν να πάει να πιάσει ταχυπαλμια αλλά ένιωσα μόνο έναν παλμό δυνατό κ μετά μια χαρά..βέβαια παρατήρησα ότι με πιάνει όταν ξαπλωνω μετά το φαι κ τις 3 φορές. Από ότι έχω διαβάσει είναι λογικό στην εγκυμοσύνη γτ παράγει περισσότερο αίμα η καρδιά κ δουλεύει πιο σκληρά..

Τι έχει νιώσει κάποια..?

Δε νομίζω να είναι κάτι,αν σε ανησυχεί όμως οτιδήποτε καλό θα ειναι να ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε ηρεμησει, εγώ αυτό κάνω!!

Επίσης μου έχει πει οποτε μπορώ να μετράω πίεση(εγώ βέβαια και στην εγκυμοσύνη πάντα ειχα χαμηλή αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και με τα κιλά προσοχή να μην επιβαρύνουμε όσο μπορούμε τον οργανισμό μας!:)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ αρκετά βραδιά όταν ξαπλώνω νιώθω τους παλμούς μου! Καλε ξέχασα να σας ρωτήσω. Χθες μου έκανε κ κολπική υπέρηχο για να μετρήσει τον τράχηλο κ μέτρησε κ τις μηριαίες αρτηρίες τους παλμούς! Κ μου είπε ότι είναι μια χαρά κ αν θυμάμαι καλά ότι το αίμα κυκλοφορεί πολύ καλά προς τον πλακούντα! Σας τις μέτρησαν κ εσάς;

Εμένα ναι κάπως μου είπε ο νεογνολογος ότι να αυτή είναι η δική σου αρτηρία κ του τραχήλου κ ακματωνει το νινι ..αλλά δε μου το έκανε κολπικα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ αρκετά βραδιά όταν ξαπλώνω νιώθω τους παλμούς μου! Καλε ξέχασα να σας ρωτήσω. Χθες μου έκανε κ κολπική υπέρηχο για να μετρήσει τον τράχηλο κ μέτρησε κ τις μηριαίες αρτηρίες τους παλμούς! Κ μου είπε ότι είναι μια χαρά κ αν θυμάμαι καλά ότι το αίμα κυκλοφορεί πολύ καλά προς τον πλακούντα! Σας τις μέτρησαν κ εσάς;

Εμένα τέλος οι κολπικοί υπέρηχοι,τη τελευταία φορά δεν καθόταν καλα η μικρή και κάναμε στη κοιλιά. Νομίζω κάθε φορά θα κοιτάνε ροή από εδώ κ πέρα, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια.

Είναι σημαντική η ροή προς τον πλακούντα γιατί έτσι μεγαλώνει το νινακι!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Δε νομίζω να είναι κάτι,αν σε ανησυχεί όμως οτιδήποτε καλό θα ειναι να ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε ηρεμησει, εγώ αυτό κάνω!!

Επίσης μου έχει πει οποτε μπορώ να μετράω πίεση(εγώ βέβαια και στην εγκυμοσύνη πάντα ειχα χαμηλή αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και με τα κιλά προσοχή να μην επιβαρύνουμε όσο μπορούμε τον οργανισμό μας!:)

Κοίτα σε κιλά μέχρι τώρα είμαι οκ,έχω πάρει 2.5 είμαι 1.65 και 62.5 κιλά και μου έχει πει μέχρι 72 να πάω θα είμαι μια χαρά!! Μεταξύ μας +15 μου είπε κ εμένα ότι μπορώ να πάρω αλλά μου είπε στο μυαλό να έχω τα 12 καλύτερα γτ όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κοίτα σε κιλά μέχρι τώρα είμαι οκ,έχω πάρει 2.5 είμαι 1.65 και 62.5 κιλά και μου έχει πει μέχρι 72 να πάω θα είμαι μια χαρά!! Μεταξύ μας +15 μου είπε κ εμένα ότι μπορώ να πάρω αλλά μου είπε στο μυαλό να έχω τα 12 καλύτερα γτ όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο :-)

Εγώ είχα πάρει 11 αν θυμάμαι καλά κι ένιωθα ότι θα σκάσω!!!! Γέννησα 40+4 με πρόκληση. Νόμιζα θα κάνω μπαμ!!!!

Οπότε τώρα φυλαγομαι και προσέχω ξεκίνησα λιγότερα κιλά από την προηγούμενη φορά κι προσπαθω να συνεχίσω έτσι!

Μετά από κάποια φάση απλά μπαίνουν τα κιλα χωρίς λόγο :P


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πολυλογουδες!! Έπεσα νωρίς για ύπνο ,ξύπνησα κ δεν σας προλαβαίνω!!

@Jasmine@ κολπικό υπέρηχο μου έκανε κ εμένα ο εμβρυολογος για τους ίδιους λόγους..

@Renez κορίτσι μου σε χαιρομαι πραγματικά ..προ εγκυμοσύνης ξυπνούσα κ έτρωγα σουβλάκια τώρα ήπια μισο μπωλ γάλα κ νιώθω λες κ έφαγα δεινόσαυρο

Τελικά πόσα κιλά μπορούμε να πάρουμε στο πρώτο τρίμηνο;;εγω βέβαια είμαι μείον προς το παρόν

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλημέρα πολυλογουδες!! Έπεσα νωρίς για ύπνο ,ξύπνησα κ δεν σας προλαβαίνω!!

@Jasmine@ κολπικό υπέρηχο μου έκανε κ εμένα ο εμβρυολογος για τους ίδιους λόγους..

@Renez κορίτσι μου σε χαιρομαι πραγματικά ..προ εγκυμοσύνης ξυπνούσα κ έτρωγα σουβλάκια τώρα ήπια μισο μπωλ γάλα κ νιώθω λες κ έφαγα δεινόσαυρο

Τελικά πόσα κιλά μπορούμε να πάρουμε στο πρώτο τρίμηνο;;εγω βέβαια είμαι μείον προς το παρόν

Ο κάθε γιατρός είναι πιο αυστηρός ή ελαστικός με αυτό! Ο δικός μου είναι ελαστικός αλλά μου λέει όσο λιγότερα μπορώ ,ήταν πολύ ευχαριστημένος με τα 11 στην πρώτη.

Η κάθε εγκυμοσύνη βέβαια είναι ξεχωριστή και μοναδική! Ρώτα τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει κ αναλόγως πράττεις!

Έχεις τα ζόρια σου τώρα μη σε απασχολούν τα κιλά!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Καλημέρα κορίτσια μουυυ!! Χτες κοιμήθηκα 3 ώρες παρακαλώ το βράδυ κ είμαι τρισευτυχισμενη κ μες την ενέργεια!! 

Ένα θα σας πω,βλέπω ειδήσεις στη tv τρωγαντας για πρωινό.........ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΙΜΑ!! (Και τυράκι ε?! Όχι τσιγκουνιες!!)

Κ δε φταίω εγώ!! Το παιδί μου είναι μερακληδικο!!:P

χαχαχαχα... καλημέρα!!!!! εγω πάλι χθες καθόλου ύπνο........καλά μακαρόνια για πρωινό και εγώ θα ήθελα να φάω.......αλλα δεν μου επιτρέπει!!!!

Just now, Renez είπε:

Έτσι σε θέλω!! Χαχαχα

Έχω νιώσει 2-3 φορές αυτή τη βδομάδα η ναι ήταν σήμερα ένα τσακ στη καρδιά μου σαν να ένιωσα τον παλμό βασικά. Σαν να πάει να πιάσει ταχυπαλμια αλλά ένιωσα μόνο έναν παλμό δυνατό κ μετά μια χαρά..βέβαια παρατήρησα ότι με πιάνει όταν ξαπλωνω μετά το φαι κ τις 3 φορές. Από ότι έχω διαβάσει είναι λογικό στην εγκυμοσύνη γτ παράγει περισσότερο αίμα η καρδιά κ δουλεύει πιο σκληρά..

Τι έχει νιώσει κάποια..?

ναι ναι εγω το νιωθω αυτό απο την αρχη αυτό και είχα ρωτήσει το γιατρό να μου πει γτ το νιώθω αυτο και μ είχε πει ότι τώρα η καρδιά μας δουλεύει για δύο και το αίμα για αυτό και το νιώθουμε......εγω συνέχεια!
 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ο κάθε γιατρός είναι πιο αυστηρός ή ελαστικός με αυτό! Ο δικός μου είναι ελαστικός αλλά μου λέει όσο λιγότερα μπορώ ,ήταν πολύ ευχαριστημένος με τα 11 στην πρώτη.

Η κάθε εγκυμοσύνη βέβαια είναι ξεχωριστή και μοναδική! Ρώτα τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει κ αναλόγως πράττεις!

Έχεις τα ζόρια σου τώρα μη σε απασχολούν τα κιλά!

Καλά εμένα υποθέτω δεν μου έχει πει για κιλά γιατί βλέπει την κατάσταση μου οπότε σου λέει τι να της πω τώρα;;θα μου φέρει κ τίποτα στο κεφάλι!!

Πωπω 11 κιλά ,τρομάζω κ μόνο στην σκέψη!!ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η χαλάρωση στην κοιλιά μετά την γέννα..τι κάνουμε ;;;κ μην μου πείτε κοιλιακούς!!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλά εμένα υποθέτω δεν μου έχει πει για κιλά γιατί βλέπει την κατάσταση μου οπότε σου λέει τι να της πω τώρα;;θα μου φέρει κ τίποτα στο κεφάλι!!

Πωπω 11 κιλά ,τρομάζω κ μόνο στην σκέψη!!ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η χαλάρωση στην κοιλιά μετά την γέννα..τι κάνουμε ;;;κ μην μου πείτε κοιλιακούς!!

Εγώ δεν έχω χαλάρωση...στην αρχή βέβαια ούτε να την ακουμπήσω !! Το έχω κι εγώ αυτό που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Το μόνο θέμα που έχω είναι με το στήθος που έχει βαρύνει, τώρα όμως που μαααλλον πάμε σιγά σιγά να αποθηλασει, το νιώθω λίγο καλύτερα ίσως όμως να το συνήθισα κιόλας!!!:D

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Ο κάθε γιατρός είναι πιο αυστηρός ή ελαστικός με αυτό! Ο δικός μου είναι ελαστικός αλλά μου λέει όσο λιγότερα μπορώ ,ήταν πολύ ευχαριστημένος με τα 11 στην πρώτη.

Η κάθε εγκυμοσύνη βέβαια είναι ξεχωριστή και μοναδική! Ρώτα τον γιατρό σου να δεις τι θα σου πει κ αναλόγως πράττεις!

Έχεις τα ζόρια σου τώρα μη σε απασχολούν τα κιλά!

Εμένα με κιλά μου είπε 8-10.... προς το παρόν δεν εχω βάλει ίσα ίσα που έχω χάσει δυο.......θα δούμε πως θα πάει.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εγώ δεν έχω χαλάρωση...στην αρχή βέβαια ούτε να την ακουμπήσω !! Το έχω κι εγώ αυτό που λες σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Το μόνο θέμα που έχω είναι με το στήθος που έχει βαρύνει, τώρα όμως που μαααλλον πάμε σιγά σιγά να αποθηλασει, το νιώθω λίγο καλύτερα ίσως όμως να το συνήθισα κιόλας!!!:D

Το στήθος όσο να ναι ψιλοπαλευεται ενώ η κοιλιά , θυμάμαι μια κοπέλα ,απίστευτο σώμα , αλλά η κοιλιά της μετά τις γέννες ήταν απελπισία...έχω πάθει ψυχολογικό !!


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...