Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️ Έχω πελαγωσει με όλα αυτά τα δικαιολογητικά και γενικά τη διαδικασία της επιτροπής και τα είχα μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ευτυχώς τα έχω μαζέψει όλα εκτός από τον υπέρηχο και τη χοριακη.Ο γιατρός μου είπε πως θα πάμε με ήπια διέγερση δλδ ίσως meriofert με femara,οπότε σίγουρα θα χρειαστεί να κάνω το λιγότερο δύο ωοληψιες..Μακάρι να είναι μόνο δύο,πιστεύω πως θα κάνω περισσότερες..

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν και με την πρώτη θα ευχηθώ εγώ..! 🤞🤞🤞

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Dream85 είπε:

Έτσι ακριβώς ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα, όλα καλά με την β και με το που γυρνάω σπίτι βλέπω καφέ και μου κόπηκαν τα πόδια..τελικά μου είπαν ότι είναι συνηθισμένο 

Σου εδωσαν οδηγιες να μεινεις ξαπλωμενη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Konisn είπε:

Σου εδωσαν οδηγιες να μεινεις ξαπλωμενη; 

Έτσι και αλλιώς λόγω πλακούντα είμαι σε mood ήπιας δραστηριότητας αλλά όχι ξαπλωμένη, απλά να μην κουράζομαι και να μην είμαι όρθια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Dream85 είπε:

Έτσι και αλλιώς λόγω πλακούντα είμαι σε mood ήπιας δραστηριότητας αλλά όχι ξαπλωμένη, απλά να μην κουράζομαι και να μην είμαι όρθια.

Το ίδιο κ γω... Ουφ περιμένω πως κ πως να παω στον γιατρό 

Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2022 at 2:36 AM, Patataki83 said:

Μωρε όρεξη δεν έχω αλλά πρέπει να γίνουν… σήμερα παραγγείλαμε κ τις κούνιες με όλα τα παρελκόμενα…θα μας τα φέρουν αρχές Ιουνίου οποτε έχουμε χρόνο να αδειάσουμε κ να βάψουμε το δωμάτιο… εγώ κάνω μεταπτυχιακό κ 15 κ 22 Μαΐου έχω να παραδώσω 2 εργασίες εξαμηνου… μετά στα μέσα Ιουνίου θα αρχίσει κ η εξεταστική κ δεν θέλω να μου πέσουν όλα μαζεμένα. Να δω τι θα κάνω το επόμενο εξάμηνο που θα έχω κ τα μωρά… ευτυχώς θα είναι το τελευταίο κ τέλος. 

Καλη επιτυχια με το μεταπτυχιακο σου και κουραγιο!!! Ξερω ειναι πολυ δυσκολο να εχεις διαβασμα για σπουδες μαζι με αλλες υποχρεωσεις. Το περασα στο πτυχιο μου που σπουδαζα εξ αποστασεως και δουλευα παραλληλα και μου ειχε βγει ο πατος. Ευτυχως δεν ειχα παιδια τοτε γιατι χρειαζομαι απολυτη συγκεντρωση για να διαβασω και να γραψω εργασιες. Το σεμιναριο που κανω τωρα ειναι ευκολο και δεν εχει πολλες απαιτησεις οποτε βγαινει πολυ ευχαριστα και απασχολειται το μυαλο μου ωστε να μην αγχωνομαι με την εγκυμοσυνη. Αντε με το καλο να πανε κι υπολοιπες ετοιμασιες του σπιτιου να ξεμπερδευετε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... αμνιακό υγρό οκ, τραχηλος οκ, πλακουντας χωρις αποκολληση, μωρο μια χαρα. Μου ειπε πως μαλλον ειναι επειδη ανεβαινει σιγα σιγα ο πλακουντας. Λογικα θα σταματησει σε λιγες μερες .... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Konisn είπε:

Λοιπόν.... αμνιακό υγρό οκ, τραχηλος οκ, πλακουντας χωρις αποκολληση, μωρο μια χαρα. Μου ειπε πως μαλλον ειναι επειδη ανεβαινει σιγα σιγα ο πλακουντας. Λογικα θα σταματησει σε λιγες μερες .... 

Τελειααααα!!!!Είδες που αγχώθηκες δεν ηταν τιποτα!!!Μπράβοοοο όλα καλά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Konisn είπε:

Λοιπόν.... αμνιακό υγρό οκ, τραχηλος οκ, πλακουντας χωρις αποκολληση, μωρο μια χαρα. Μου ειπε πως μαλλον ειναι επειδη ανεβαινει σιγα σιγα ο πλακουντας. Λογικα θα σταματησει σε λιγες μερες .... 

Μπράβο ρε κορίτσι!!!! Πολύ χαίρομαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Didimakia είπε:

Τελειααααα!!!!Είδες που αγχώθηκες δεν ηταν τιποτα!!!Μπράβοοοο όλα καλά!!!

Μου έφυγε ενα αγχος. Να σταματησει κ το αίμα γιατι κ μονο μου το βλεπεις ταραζεσαι ρε παιδι μου

πρίν από 17 λεπτά , Dream85 είπε:

Μπράβο ρε κορίτσι!!!! Πολύ χαίρομαι!!!

Ουφ....ειναι οντως συνηθες στους χαμηλους πλακουντες. Οποτε σιγα σιγα θα ηρεμησει λογικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσια σήμερα έκανα καμπυλη… 92 ήταν το ζάχαρο νηστείας, 129 στη 1 ώρα κ 107 στις 2 ώρες… γλυκοζηλιωμενη 4,9. Θα μπορούσε να είναι κ καλύτερα το νηστειας αλλά νομιζω είμαι οκ… 

στην γενική αίματος είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.. αιματοκρίτης κ ουρία ένα Τσακ κάτω απτό όριο, αιμοπετάλια κ λευκά ένα Τσακ πάνω απτό όριο… 

Θα τα στείλω αύριο να τα δούνε στο ιατρείο γτ μου τα έστειλαν αργά απτό μικροβιολογικό.


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ κοριτσια σήμερα έκανα καμπυλη… 92 ήταν το ζάχαρο νηστείας, 129 στη 1 ώρα κ 107 στις 2 ώρες… γλυκοζηλιωμενη 4,9. Θα μπορούσε να είναι κ καλύτερα το νηστειας αλλά νομιζω είμαι οκ… 

στην γενική αίματος είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.. αιματοκρίτης κ ουρία ένα Τσακ κάτω απτό όριο, αιμοπετάλια κ λευκά ένα Τσακ πάνω απτό όριο… 

Θα τα στείλω αύριο να τα δούνε στο ιατρείο γτ μου τα έστειλαν αργά απτό μικροβιολογικό.

Χαμηλός αιματοκρίτης και λίγο τσιμπημένα λευκά δικαιολογούνται στην εγκυμοσύνη. Για ουρία και αιμοπετάλια δε ξέρω αλλά δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό.

1 μήνα μετα τον κορωνοιό είχα κ γω ανεβασμένα λευκά. Μου είπαν οτι παίζει να είναι απο τη νόσηση. Επανέλαβα την γενική 20 μερες αργότερα κ ήταν όλα μέσα στα όρια. Δεν είχες περάσει κ συ covid?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Χαμηλός αιματοκρίτης και λίγο τσιμπημένα λευκά δικαιολογούνται στην εγκυμοσύνη. Για ουρία και αιμοπετάλια δε ξέρω αλλά δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό.

1 μήνα μετα τον κορωνοιό είχα κ γω ανεβασμένα λευκά. Μου είπαν οτι παίζει να είναι απο τη νόσηση. Επανέλαβα την γενική 20 μερες αργότερα κ ήταν όλα μέσα στα όρια. Δεν είχες περάσει κ συ covid?

Ναι… κόλλησα την καθαρά Δευτέρα. Δεν το σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι από αυτό… θα κοιτάξω κ την προηγούμενη γενική αίματος που έκανα 21 Μαρτη που ήταν ακόμα πιο κοντά στη νοσηση να συγκρίνω..


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου γι'αυτό. Ανεξάρτητα από τον covid, οι έγκυοι έτσι κι αλλιώς μπορεί να έχουν τσιμπημένα λευκά, μέχρι 11-12.000.

Ο αιματοκρίτης πέφτει επίσης, εμένα τώρα έχει πάει 29 από 36, προφανώς ο σίδηρος που παίρνω δε φτάνει, μιας και οι ανάγκες είναι μεγάλες.

Η ουρία δεν είναι κακό να είναι προς τα κάτω, το αντίθετο μάλιστα. Τέλος, τα αιμοπετάλια είναι οκ να είναι τσιμπημένα, αρκεί να είναι ακριβώς αυτό, "τσιμπημένα" και όχι υπερβολικά υψηλά. Η εγκυμοσύνη είναι μια ηπίως θρομβοφιλική κατάσταση από μόνη της. Φυσικά, δε μιλώ για ειδικές καταστάσεις όπου υπάρχει θρομβοφιλία, η έγκυος λαμβάνει αγωγή, κλπ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!χθες έκανα επιτέλους τη Β επιπεδου και όλα είναι φυσιολογικά. Η μπέμπα μας είναι 450 γρ και μεγαλώνει μια χαρά!Ξεκίνησα και σίδηρο.Σημερα ξύπνησα με πόνους στην κοιλιά που κράτησαν καμία ώρα αλλά τώρα νιώθω καλύτερα.Δε ξέρω σε τι οφείλονταν αλλά ήταν κάτι παροδικο...

Α ξέχασα να ρωτήσω χθες σύμφωνα με την ΤΕΡ ήμουν 21+3 αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις που έγιναν στο μωρό χθες βγήκα 21+5.Τελικα ποσών εβδομαδων ειμαι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angela123 είπε:

Καλημέρα!χθες έκανα επιτέλους τη Β επιπεδου και όλα είναι φυσιολογικά. Η μπέμπα μας είναι 450 γρ και μεγαλώνει μια χαρά!Ξεκίνησα και σίδηρο.Σημερα ξύπνησα με πόνους στην κοιλιά που κράτησαν καμία ώρα αλλά τώρα νιώθω καλύτερα.Δε ξέρω σε τι οφείλονταν αλλά ήταν κάτι παροδικο...

Α ξέχασα να ρωτήσω χθες σύμφωνα με την ΤΕΡ ήμουν 21+3 αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις που έγιναν στο μωρό χθες βγήκα 21+5.Τελικα ποσών εβδομαδων ειμαι;

Διανύεις την 22η εβδομάδα κυησης,μόλις κλείσεις την 22ηκαι μπεις στην 23 θα μπεις στον 6ο μηνα.:wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didimakia είπε:

Διανύεις την 22η εβδομάδα κυησης,μόλις κλείσεις την 22ηκαι μπεις στην 23 θα μπεις στον 6ο μηνα.:wink:

Ναι αυτό το ξερω.Μπερδευτηκα όμως με τις μέρες.Ειμαι 21+4 η 21+6 σήμερα;υπολογίζω τις μέρες σύμφωνα με την τελευταία περίοδο η σύμφωνα με τον υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...