Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Kοριτσιααα τρεμωωωω..ειδαμε το σπορακι ειδαμε καρδουλα να χτυπα  αλλα δεν το ακουσαμε διοτι ειπε ειναι πολυ νωρις..ολα μια χαρα μου φαινοται ειπε..αχ θα πεθανω..σημερα πριν παω για τον υπερηχο ειχα κατι καφε υγρα τρομαξα ειπα παει τελειωσε..οταν πηγα στον υπερηχο και ειδα την καρδουλα του να παλεται τρελαθηκα..το ειπα στην γιατρο για τα καφε υγρα και μου λεει ειναι συνηθησμενο στην αρχη μπορει να ειναι υποληματα γιατι στον υπερηχο δεν βλεπω κατι ανησηχητικο που μπορει να προκαλεσει καφε υγρα ειναι ολα μια χαρα..ποιες απο εσας το εχει περασει αυτο; Να σας πω την αληθεια φοβαμε λιγο..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Κορίτσια !

Σε ποια εβδομάδα ο γιατρός σας ξεκίνηση σίδηρο και ασβέστιο ;

Εγώ είμαι τώρα 9w3d και μου έγραψε και είπε να ξεκινήσω την επόμενη εβδομάδα. Ηδη παίρνω (και θα συνεχίσω για όλο το πρώτο τρίμηνο), 4 x utrogestan, 2 x cyclacur και 1 felicine την ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , zouko είπε:

Καλημέρα Κορίτσια !

Σε ποια εβδομάδα ο γιατρός σας ξεκίνηση σίδηρο και ασβέστιο ;

Εγώ είμαι τώρα 9w3d και μου έγραψε και είπε να ξεκινήσω την επόμενη εβδομάδα. Ηδη παίρνω (και θα συνεχίσω για όλο το πρώτο τρίμηνο), 4 x utrogestan, 2 x cyclacur και 1 felicine την ημέρα.

 

Καλημερα! Κι εμενα μου τα εχει γραψει και μου ειπε να τα ξεκινησω μετα την αυχενικη που εχουμε στις 8 Απριλιου. Και μαγνησιο μου εχει δωσει. Κι εγω μεχρι στιγμης παιρνω filicine & utrogestan. Τα cyclacur τα επαιρνα κι εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη που ηταν με εξωσωματικη και μου τα ειχε κοψει οταν μπηκα στον 4ο, οπως και την κορτιζονη που επαιρνα τοτε και την προγεστερονη (ενεσιμη και utrogestan).


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zouko said:

Καλημέρα Κορίτσια !

Σε ποια εβδομάδα ο γιατρός σας ξεκίνηση σίδηρο και ασβέστιο ;

Εγώ είμαι τώρα 9w3d και μου έγραψε και είπε να ξεκινήσω την επόμενη εβδομάδα. Ηδη παίρνω (και θα συνεχίσω για όλο το πρώτο τρίμηνο), 4 x utrogestan, 2 x cyclacur και 1 felicine την ημέρα.

 

Εγώ έχω μπει στην δέκατη και πήρα να ρωτήσω χθες ποτε θα ξεκινήσω τον εξωσωματικό σίδηρο και μαγνήσιο και μου είπε όταν είναι θα σου πούμε .Εντωμεταξύ επειδή έχω και έναν φίλο γυναικολόγο που πάω επικουρικά κάποιες φορές όταν θέλω να ξανά δω το μωράκι μου είπε ότι από την άλλη βδομάδα έπρεπε να έχω ξεκινήσει .Επισης με ρώτησε γιατί δεν έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο εξωσωματικός δεν μου είπε να κάνω .Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί λίγο γιατί οι πληροφορίες που μου λέει ο δικός μου γυναικολόγος για μένα και το μωρό είναι δεκαπλάσιες από ότι ο εξωσωματικός .Επισης ήταν αρνητικός με το ότι παίρνω αντιπηκτικές χωρίς να έχω ψάξει για θρομβοφιλια και του εξήγησα ότι ρώτησα τον εξωσωματικό και μου είπε δεν χρειάζεται .Δηλαδή τώρα που θα σταματήσω τις αντιπηκτικές που ξέρω αν θα έχω πρόβλημα ή όχι .Ένα τελευταίο που στράβωσα κάπως είναι ότι τους είπα στο κέντρο ότι δεν νιώθω καλά με τις αναγούλες και εμετούς κι μου είπαν φάε τζίντζερ ενώ ο άλλος γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν χάπια για εγκύους για τους εμετούς .Τι να πω αλλά ο ένας αλλά ο άλλος 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KONNA28 said:

Εγώ έχω μπει στην δέκατη και πήρα να ρωτήσω χθες ποτε θα ξεκινήσω τον εξωσωματικό σίδηρο και μαγνήσιο και μου είπε όταν είναι θα σου πούμε .Εντωμεταξύ επειδή έχω και έναν φίλο γυναικολόγο που πάω επικουρικά κάποιες φορές όταν θέλω να ξανά δω το μωράκι μου είπε ότι από την άλλη βδομάδα έπρεπε να έχω ξεκινήσει .Επισης με ρώτησε γιατί δεν έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο εξωσωματικός δεν μου είπε να κάνω .Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί λίγο γιατί οι πληροφορίες που μου λέει ο δικός μου γυναικολόγος για μένα και το μωρό είναι δεκαπλάσιες από ότι ο εξωσωματικός .Επισης ήταν αρνητικός με το ότι παίρνω αντιπηκτικές χωρίς να έχω ψάξει για θρομβοφιλια και του εξήγησα ότι ρώτησα τον εξωσωματικό και μου είπε δεν χρειάζεται .Δηλαδή τώρα που θα σταματήσω τις αντιπηκτικές που ξέρω αν θα έχω πρόβλημα ή όχι .Ένα τελευταίο που στράβωσα κάπως είναι ότι τους είπα στο κέντρο ότι δεν νιώθω καλά με τις αναγούλες και εμετούς κι μου είπαν φάε τζίντζερ ενώ ο άλλος γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν χάπια για εγκύους για τους εμετούς .Τι να πω αλλά ο ένας αλλά ο άλλος  

Κοίτα, εξαρτάται μέχρι πότε σε κουράρει ο εξωσωματικός, και πότε ξεκινάει ο γυναικολόγος. Ο εξωσωματικός εμένα μετά απο την δευτερη χοριακή μου είπε οτι αναλαμβάνει ο γυναικολόγος μου.

ΠΡΙΝ την εξωσωματική, δεν νομίζω ούτε και εγώ να είχαν κανει καλλιέργια. Είχα κάνει άπειρες ζητούμενες εξετάσεις (ολες για ΣΜΝ, καρδιολόγο, μαστογραφία, Κυστική, Καρυότυπο, Ελεγχο για αιμοσφαιρινοπάθεια, κτλ κτλ).

Με το που επιβεβαιώθηκε και η κύηση απο τον γυναικολόγο οταν πήγα 5w4d, μου έγραψε και αυτός ένα σωρό εξετάσεις. Κοιτάω τώρα την αύλη και βλέπω coombs,γενική αίματος,κάτι τρανσαμινάσες, καλλιέργεια κολπικού, καλλιέργεια ούρων, αναλυτική TSH/T3/T4/Αντισώματα, κτλ. Τώρα που πέρασε ο μήνας, μου έβαλε πάλι εξετάσεις αλλα όχι τόσες.

Αυτό με τις αναγούλες, νομίζω οτι είναι θέμα αντιμετώπισης . Το τζίντζερ βοηθάει και είναι φυτικό. Ισως στο προτείνανε για να μην πας κατευθείαν σε φάρμακο, όσο αβλαβές και εαν είναι.

Αυτό με τις αντιπηκτηκές δεν το κατάλαβα. Ποιος σου είπε να τις παίρνεις ? Στις είπανε χωρίς να έχεις κάνει εξετάσεις σχετικά ;  Ετσι "προληπτικά " ;

Οπότε 11 σου είπε και εσένα να ξεκινήσεις. Πάνω κάτω το ίδιο. Νομιζα οτι ήταν νωρίς, για αυτό !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 minutes ago, zouko said:

Κοίτα, εξαρτάται μέχρι πότε σε κουράρει ο εξωσωματικός, και πότε ξεκινάει ο γυναικολόγος. Ο εξωσωματικός εμένα μετά απο την δευτερη χοριακή μου είπε οτι αναλαμβάνει ο γυναικολόγος μου.

ΠΡΙΝ την εξωσωματική, δεν νομίζω ούτε και εγώ να είχαν κανει καλλιέργια. Είχα κάνει άπειρες ζητούμενες εξετάσεις (ολες για ΣΜΝ, καρδιολόγο, μαστογραφία, Κυστική, Καρυότυπο, Ελεγχο για αιμοσφαιρινοπάθεια, κτλ κτλ).

Με το που επιβεβαιώθηκε και η κύηση απο τον γυναικολόγο οταν πήγα 5w4d, μου έγραψε και αυτός ένα σωρό εξετάσεις. Κοιτάω τώρα την αύλη και βλέπω coombs,γενική αίματος,κάτι τρανσαμινάσες, καλλιέργεια κολπικού, καλλιέργεια ούρων, αναλυτική TSH/T3/T4/Αντισώματα, κτλ. Τώρα που πέρασε ο μήνας, μου έβαλε πάλι εξετάσεις αλλα όχι τόσες.

Αυτό με τις αναγούλες, νομίζω οτι είναι θέμα αντιμετώπισης . Το τζίντζερ βοηθάει και είναι φυτικό. Ισως στο προτείνανε για να μην πας κατευθείαν σε φάρμακο, όσο αβλαβές και εαν είναι.

Αυτό με τις αντιπηκτηκές δεν το κατάλαβα. Ποιος σου είπε να τις παίρνεις ? Στις είπανε χωρίς να έχεις κάνει εξετάσεις σχετικά ;  Ετσι "προληπτικά " ;

Οπότε 11 σου είπε και εσένα να ξεκινήσεις. Πάνω κάτω το ίδιο. Νομιζα οτι ήταν νωρίς, για αυτό !

Ο εξωσωματικός μου έγραψε γενική αίματος και ούρων αυτά .Θυροειδη οκ το κοιτάμε και σάκχαρο μου έγραψε αλλά υποτίθεται σε αναλαμβάνει σε όλη την εγκυμοσύνη ο δικός μου τουλάχιστον και είναι πολλά πράγματα που δεν μου είχε πει . Αντιπηκτικές είναι στο πρωτόκολλο εξωσωματικής να δίνει μέχρι τρίτο μήνα επειδή παίρνουμε πολλά φάρμακα και για την καλύτερη αιμάτωση της μήτρας , αλλά τώρα που πλησιάζει ο καιρός να τις σταματήσω φοβάμαι γιατί δεν έχω ελέγχει για θρομβοφιλια .11 εβδομάδα μου είπε ο γνωστός μας αυτός που με παρακολουθεί μου είπε όταν είναι θα σου πούμε και θα μιλήσουμε ξανά όταν κανείς την αυχενική .Εντωμεταξύ με ξεπετάει κάθε φορά και δίνω και 50€ ο άλλος ο δικός μου πήγα χθες με είχε μια ώρα μέσα και πόση ώρα στον υπέρηχο να μου εξηγεί να μου δείχνει στοιχεία που δείχνουν ότι πάει καλά 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, KONNA28 said:

Ο εξωσωματικός μου έγραψε γενική αίματος και ούρων αυτά .Θυροειδη οκ το κοιτάμε και σάκχαρο μου έγραψε αλλά υποτίθεται σε αναλαμβάνει σε όλη την εγκυμοσύνη ο δικός μου τουλάχιστον και είναι πολλά πράγματα που δεν μου είχε πει . Αντιπηκτικές είναι στο πρωτόκολλο εξωσωματικής να δίνει μέχρι τρίτο μήνα επειδή παίρνουμε πολλά φάρμακα και για την καλύτερη αιμάτωση της μήτρας , αλλά τώρα που πλησιάζει ο καιρός να τις σταματήσω φοβάμαι γιατί δεν έχω ελέγχει για θρομβοφιλια .11 εβδομάδα μου είπε ο γνωστός μας αυτός που με παρακολουθεί μου είπε όταν είναι θα σου πούμε και θα μιλήσουμε ξανά όταν κανείς την αυχενική .Εντωμεταξύ με ξεπετάει κάθε φορά και δίνω και 50€ ο άλλος ο δικός μου πήγα χθες με είχε μια ώρα μέσα και πόση ώρα στον υπέρηχο να μου εξηγεί να μου δείχνει στοιχεία που δείχνουν ότι πάει καλά  

Mήπως να ξεκινήσεις την παρακολούθηση απο τον γυναικολόγο τον γνωστό και να σταματήσεις απο τον άλλο ; Ναι, νομίζω θα πρέπει να κάνεις και άλλες εξετάσεις, αυτές δεν είναι αρκετές. Θέλει να κάνεις και καλλιέργεια. Εμένα αυτό μου είπε, να δούμε εαν υπάρχει κάποιο βακτήριο, να τα δούμε τώρα όλα.

3 hours ago, katerinaki 86 said:

Καλημερα! Κι εμενα μου τα εχει γραψει και μου ειπε να τα ξεκινησω μετα την αυχενικη που εχουμε στις 8 Απριλιου. Και μαγνησιο μου εχει δωσει. Κι εγω μεχρι στιγμης παιρνω filicine & utrogestan. Τα cyclacur τα επαιρνα κι εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη που ηταν με εξωσωματικη και μου τα ειχε κοψει οταν μπηκα στον 4ο, οπως και την κορτιζονη που επαιρνα τοτε και την προγεστερονη (ενεσιμη και utrogestan).

Tότε πάνω κάτω τα ίδια. Απλώς στην 11 εβδομάδα εμένα μου φάνηκε ψιλονωρίς , για αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε σιδηρο και μαγνήσιο θα ξεκινήσω μετά την αυχρνικη. Έτσι τα ξεκίνησα και στις άλλες δυο εγκυμοσυνες. Ασβέστιο δεν έχω παρει ποτε. Εκτός τις κλασικές πολλες εξετάσεις έχω κάνει καλλιέργεια κολπικού υγρού. Στις άλλες εγκυμοσυνες μου έκανε στην αρχή και τεστ παπ αλλά τώρα είχα παει μέσα Ιανουαρίου και είχα κάνει ουτως η αλλως. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!

Με τον COVID είμαι πια εντελώς καλά (έχει μείνει ένα ενοχλητικό μπούκωμα). Ελπίζω και όλα τα κορίτσια που πέρασαν κ περνούν τα ίδια μα είναι καλά ❤️

Σε ότι αφορά τα φάρμακα της εξωσωματικής, εγώ κλείνω την 11η κ μου είπε να σταματήσω τα cyclacur (το έκανα) κ να μειώσω πολύ την προγεστερόνη (φοβάμαι να το κάνω κ σκέφτομαι να το κάνω από μόνη μου πολύ σταδιακά δεν ξέρω..). Από εξετάσεις κ εγώ παρακαλώ κάθε φορά να κάνουμε κάτι παραπάνω κ έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Και εγώ πια σκέφτομαι να φύγω από τον εξωσωματιστή και να επιστρέψω στον γυναικολόγο μου, μόνο με την ιδέα νιώθω πιο ήρεμη κ σίγουρη.. σκέφτομαι ανάλογα και με τα αποτελέσματα της αυχενικης την επόμενη εβδομάδα, δεν ξέρω με στρεσσαρει αυτό

Από φάρμακα αυτή τη στιγμή παίρνω φυλλικό, μαγνήσιο, προγεστερόνη, d k ω3 σε κάψουλες 

Από συμπτώματα πώς είστε; Εμένα οι ναυτίες μου έχουν μειωθεί αισθητά και αγχώνομαι και για αυτό τωραααα...

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Primula said:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!

Με τον COVID είμαι πια εντελώς καλά (έχει μείνει ένα ενοχλητικό μπούκωμα). Ελπίζω και όλα τα κορίτσια που πέρασαν κ περνούν τα ίδια μα είναι καλά ❤️

Σε ότι αφορά τα φάρμακα της εξωσωματικής, εγώ κλείνω την 11η κ μου είπε να σταματήσω τα cyclacur (το έκανα) κ να μειώσω πολύ την προγεστερόνη (φοβάμαι να το κάνω κ σκέφτομαι να το κάνω από μόνη μου πολύ σταδιακά δεν ξέρω..). Από εξετάσεις κ εγώ παρακαλώ κάθε φορά να κάνουμε κάτι παραπάνω κ έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Και εγώ πια σκέφτομαι να φύγω από τον εξωσωματιστή και να επιστρέψω στον γυναικολόγο μου, μόνο με την ιδέα νιώθω πιο ήρεμη κ σίγουρη.. σκέφτομαι ανάλογα και με τα αποτελέσματα της αυχενικης την επόμενη εβδομάδα, δεν ξέρω με στρεσσαρει αυτό

Από φάρμακα αυτή τη στιγμή παίρνω φυλλικό, μαγνήσιο, προγεστερόνη, d k ω3 σε κάψουλες 

Από συμπτώματα πώς είστε; Εμένα οι ναυτίες μου έχουν μειωθεί αισθητά και αγχώνομαι και για αυτό τωραααα...

 

 

Εγώ δεν έχω ναυτίες!

Και γενικά είμαι καλά με τα συμπτώματα απλώς πιο ευαίσθητη. Δηλαδή μου μυρίζουν έντονα τα αρώματα, και έχω ακόμη πιο έντονες καούρες ( είχα και πριν). Αλλά ούτε ναυτία, εμετους, ούτε ιδιαίτερη κούραση. Ο γιατρός μου είπε ότι αφού δεν έχω ναυτίες και έντονα συμπτώματα τώρα που η χοριακη είναι στο τέρμα, θα είμαι μάλλον από τις τυχερές. 

Το μεγαλύτερο μου "συμπτώμα" είναι το στήθος. Από το 75C πήγα 75F  και είμαι μόνο στην 9w3d. 3 νούμερα !!!! Δεν θέλω να σκεφτώ ΠΟΣΟ ακόμα θα μεγαλώσει ! Χαχχαχα

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , zouko είπε:

Εγώ δεν έχω ναυτίες!

Και γενικά είμαι καλά με τα συμπτώματα απλώς πιο ευαίσθητη. Δηλαδή μου μυρίζουν έντονα τα αρώματα, και έχω ακόμη πιο έντονες καούρες ( είχα και πριν). Αλλά ούτε ναυτία, εμετους, ούτε ιδιαίτερη κούραση. Ο γιατρός μου είπε ότι αφού δεν έχω ναυτίες και έντονα συμπτώματα τώρα που η χοριακη είναι στο τέρμα, θα είμαι μάλλον από τις τυχερές. 

Το μεγαλύτερο μου "συμπτώμα" είναι το στήθος. Από το 75C πήγα 75F  και είμαι μόνο στην 9w3d. 3 νούμερα !!!! Δεν θέλω να σκεφτώ ΠΟΣΟ ακόμα θα μεγαλώσει ! Χαχχαχα

 

 

Εμένα το στήθος μου επιμένει σε χαμηλές πίστες χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα Κορίτσια !

Σε ποια εβδομάδα ο γιατρός σας ξεκίνηση σίδηρο και ασβέστιο ;

Εγώ είμαι τώρα 9w3d και μου έγραψε και είπε να ξεκινήσω την επόμενη εβδομάδα. Ηδη παίρνω (και θα συνεχίσω για όλο το πρώτο τρίμηνο), 4 x utrogestan, 2 x cyclacur και 1 felicine την ημέρα.

 

Καλησπέρα κορίτσι μ εμένα Μ είπε να ξεκηνησω και σιδιρο και μαγνήσιο ασβέστιο δεν Μ είπε όταν πήγα ήμουνα 9+4  αν δεν κάνω λάθος βεβεα δεν πρόλαβα να τα πάρω γτβκολησα κοβιντ και δεν τα έχω ξεκηνησει ακόμα θα τα ξεκηνησω από Δευτέρα ο έχω πάλι ραντεβού γτ πρέπει να κ τα συνταγογραφήσει ο γιατρός .....τα ουτρογκεσταν μου τα σταμάτησε και περνώ ένα φυλικο την ημέρα 

2 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!

Με τον COVID είμαι πια εντελώς καλά (έχει μείνει ένα ενοχλητικό μπούκωμα). Ελπίζω και όλα τα κορίτσια που πέρασαν κ περνούν τα ίδια μα είναι καλά ❤️

Σε ότι αφορά τα φάρμακα της εξωσωματικής, εγώ κλείνω την 11η κ μου είπε να σταματήσω τα cyclacur (το έκανα) κ να μειώσω πολύ την προγεστερόνη (φοβάμαι να το κάνω κ σκέφτομαι να το κάνω από μόνη μου πολύ σταδιακά δεν ξέρω..). Από εξετάσεις κ εγώ παρακαλώ κάθε φορά να κάνουμε κάτι παραπάνω κ έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Και εγώ πια σκέφτομαι να φύγω από τον εξωσωματιστή και να επιστρέψω στον γυναικολόγο μου, μόνο με την ιδέα νιώθω πιο ήρεμη κ σίγουρη.. σκέφτομαι ανάλογα και με τα αποτελέσματα της αυχενικης την επόμενη εβδομάδα, δεν ξέρω με στρεσσαρει αυτό

Από φάρμακα αυτή τη στιγμή παίρνω φυλλικό, μαγνήσιο, προγεστερόνη, d k ω3 σε κάψουλες 

Από συμπτώματα πώς είστε; Εμένα οι ναυτίες μου έχουν μειωθεί αισθητά και αγχώνομαι και για αυτό τωραααα...

 

 

Καλησπέρα κορίτσι μ εγώ δόξα το θεό είμαι μια χαρά και ο βήχας έφυγε και το μπουκομα .....εγώ από συμπτώματα έχουν σταματήσει αρκετά θα έλεγα δλδ ούτε πόνο στο στήθος έχω ούτε στην κοιλιά μόνο με τις μυρωδιές έχω τρελό θέμα οι ναυτίες έχουν μυωθει πάρα πολύ μόνο όταν μυρίζω φαγητό ανακατεύομαι πολύ όταν δεν Μ μυρίζει πχ φαγητό π να αιδιαζω δεν ανακατεύομαι ο γιατρός μ είπε ότι θα αρχίσουνε να φεύγουν τα συμπτώματα της ναυτίας σιγά σιγά και το στήθος π δεν με πονάει όπως τις αρχές  Μ είπε ότι δεν είναι κάτι είναι φυσιολογικό μπορεί να έρθουν αλλά συμπτώματα  τώρα π θα τελειώσει το πρώτο τριμινο και θα μπω στο δεύτερο σε λίγες εβδομάδες εβδομάδα με εβδομάδα αλλάζουν τα συμπτώματα έχω παρατηρήσει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Τι κανετε;; εγω περιμενω πως και πως να παω γιατρο 6/4 να δουμε το σπορακι και να μου πει ποτε θα κανω αυχενικη. Παιρνω 3 φορες τη μερα προγεστερονη 200αρα και 1 φυλλικο. Εκανα εξετασεις και πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου δωσει d.εχω ελλειψη. Επαιρνα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη.

Εχω ακομα ροζ/καφε υγρα, ευτυχως οι αιμοραγιες σταματησαν σχεδον εντελως.. πολλες ζαλαδες, υπνηλια και τρομερη συχνοουρια!!! Σιδηρο θα ξεκινησω στον 4ο λογικα οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη. Δεν μου ειχε δωσει κατι αλλο.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!

Με τον COVID είμαι πια εντελώς καλά (έχει μείνει ένα ενοχλητικό μπούκωμα). Ελπίζω και όλα τα κορίτσια που πέρασαν κ περνούν τα ίδια μα είναι καλά ❤️

Σε ότι αφορά τα φάρμακα της εξωσωματικής, εγώ κλείνω την 11η κ μου είπε να σταματήσω τα cyclacur (το έκανα) κ να μειώσω πολύ την προγεστερόνη (φοβάμαι να το κάνω κ σκέφτομαι να το κάνω από μόνη μου πολύ σταδιακά δεν ξέρω..). Από εξετάσεις κ εγώ παρακαλώ κάθε φορά να κάνουμε κάτι παραπάνω κ έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Και εγώ πια σκέφτομαι να φύγω από τον εξωσωματιστή και να επιστρέψω στον γυναικολόγο μου, μόνο με την ιδέα νιώθω πιο ήρεμη κ σίγουρη.. σκέφτομαι ανάλογα και με τα αποτελέσματα της αυχενικης την επόμενη εβδομάδα, δεν ξέρω με στρεσσαρει αυτό

Από φάρμακα αυτή τη στιγμή παίρνω φυλλικό, μαγνήσιο, προγεστερόνη, d k ω3 σε κάψουλες 

Από συμπτώματα πώς είστε; Εμένα οι ναυτίες μου έχουν μειωθεί αισθητά και αγχώνομαι και για αυτό τωραααα...

Εγω πιστευω οτι πρεπει να επιλεξεις εκεινον που σε κανει να νιωθεις καλυτερα και μεγαλυτερη ασφαλεια φυσικα! Κι αφου ο γυναικολογος σου σε κανει να νιωθεις ετσι, το καλυτερο ειναι να σε παρακολουθησει εκεινος πιστευω. Θα σου πω βασει της δικης μου εμπειριας τουλαχιστον...Ο εξωσωματικος μου ηταν πολυ καλος στο αντικειμενο του αλλα σαν ανθρωπος ηταν βαρυς σε αντιθεση με τον γυναικολογο μου που πιο γλυκος, ηρεμος και συζητησιμος ανθρωπος δεν υπαρχει!Κατα την εγκυμοσυνη χρειαζεσαι εναν γιατρο που να σε ηρεμει,στην εξωσωματικη ειναι διαφορετικες οι απαιτησεις. Εμενα τουλαχιστον δε με ενοιαζε οτι ηταν βαρυς, το ζητουμενο μου ηταν να ειναι αποτελεσματικος...σε καμια περιπτωση ομως δε θα τον επελεγα ως μαιευτηρα γιατι δε με καλυπτε στο κομματι της επικοινωνιας. 

Απο συμπτωματα κι εγω ειμαι καπως καλυτερα. Γενικα, αυτο ειναι φυσιολογικο, μη σε αγχωνει! Και στην πρωτη εγκυμοσυνη ετσι εγινε, αρχισα να νιωθω καλυτερα και μολις μπηκα στον 4ο συνηλθα εντελως. Ειναι λιγο αγχωτικο γιατι λες τωρα τι γινεται αλλα μετα κοντοζυγωνει η ωρα που θα νιωθουμε τα μπεμπακια και θα ειμαστε πιο ηρεμες!


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...