Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

2 hours ago, Equality said:

παιρνω utrogestan.Iσως γι'αυτο.Γενικα ομως κι η εγκυμοσυνη δεν ειναι μια φαση που ευννοει την κατακρατηση(πρηξιμο ποδιων)?

Με επανεφερες στην ταξη!Μαλλον εχεις δικιο!Απλα σκεφτομαι οτι ειναι και θεμα παχους,πρεπει να παιρνουμε 1κιλο το μηνα,ισως αν παραλληλα τρωμε και τα δικα μας,δεν ειναι καλο.
Δηλ αν εγω μια φορα τη βδομαδα τρωω πιτσα,club ή μακαροναδες ισως παρω τα διπλασια κιλα!

Και εγώ μέχρι την αυχενική έπαιρνα 4 την ημέρα. Μετά την αυχενική ανα βδομάδα μου το πήγε 3, μετά 2 και μετά 1, και προχτές (επιτέλους) τα σταμάτησα . Πάλι δεν μου πε κάτι.

Νομίζω είναι θέμα μέτρου για τα κιλά πάντως. Απλώς με τα γλυκά χάνεται λίγο το μέτρο, ίσως για αυτό μας τα κόβουν.

Εγω απο τότε που έμαθα οτι είμαι έγκυος, μέχρι και τώρα (15w6d)  έχω βάλει 1,2kg ακριβώς. Τουλάχιστον , μέχρι πριν απο 6 μέρες που ζυγίστικα (το κάνω κάθε σαββατο που αλλάζω βδομάδα ! )

Θα τον ρωτήσω πάντως για αλάτι την Τετάρτη που έχω ραντεβου, για να δούμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Equality είπε:

Καλημερα,γενικα δεν ειναι αυστηρος και μαλιστα τη μαια που ρωτησα μου ειπε μια στο τοσο μπορω να τρωω ο,τι θελω.Αλλα οκ πιτσες και τηγανιτα θα τα αποφευγω,οπως και σαλατες για λογως υγιεινης.Βεβαια μου ειπε ελληνικη σαλατα μπορω να τρωω,στο μαρουλι ειναι το προβλημα.
Αλλα ενα σουβλακι,γιατι να μην το φαω?'Η μια μεριδα μπιφτεκι ή φιλετο κοτοπουλο με ρυζι ή μια μακαροναδα?
Δινει πολυ προσοχη στο αλατι,και υποτιθεται οσα ειναι μαγειρεμενα εξω εχουν πολυ αλατι.Επισης ζυμαρικα θελει ολικης,αλλα εξω δεν υπαρχουν τετοια.
Το κακο ειναι μια φορα τη βδομαδα βγαινουμε στανταρ,να την κοψουμε?
Πχ club δε μπορω να παρω λογω τηγανιτων πατατων και σως,αυτα μου πε οχι γιατι εχουν εξτρα αλατι.Χτες πηγαμε σε μεξικανικο!Τι να παρεις τωρα εκει?Πηρα μια μακαροναδα,αλλα ειχε κρεμα γαλακτος και μπεϊκον.
Μια φορα τη βδομαδα υπαρχει προβλημα με αυτα τα λιγο πιο ανθυγιεινα?

Koritsia na sas pw tin alitheia trow ta panta me prosoxi apo ligo diladi oxi na skasw.xtes as poume efaga dio kommatia pizza.den pinw anapsiktika katholou.apofevgo ta tiganita.trow polla frouta.eimai 20 eudomadon kai exw valei mono 1 kilo mexri stigmis.min akoute kai poli tous giatrous trote ta panta me prosoxei.oi giagiades mas palia etrogan ta panta kai doulevan sta xorafia apo to proi os to vradi kai eixan kai apo 5,6 paidia.Einai h 3 mou egkimosini kai me tis proigoumenes etroga ta panta.Den trow katholou giro kai mperger alla auta den ta ertoga kai prin.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Τα πήρα από φαρμακείο στο ίντερνετ  βάζουν καλές προσφορές  π τα είχε και πιο οικονομικά δεν αξίζει δλδ να πας στο φαρμακείο στην γειτονιά σ να τα πάρεις θα τα χρυσοπλιρωσεις....

@Dimitra97 Aporipantiko kai malaktiko gia ta rouxa ti skeftesai na pareis;Episis kai apostirotis gia ta mpoukalia;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, zouko είπε:

Ρε παιδιά, ποιο είναι το πρόβλημα με το αλάτι γενικά ; Εννοώ, εαν δεν έχεις πίεση, και δεν έχεις κατακράτηση, δεν είναι πια κακό το αλάτι. Ισα ίσα το νάτριο που περιέχει χρειάζεται. Γιατί σας το κάβουν έτσι ;

Πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως και η δική μου μου έκοψε υδατάνθρακες και αλάτι. Τρώω δηλαδή αλάτι συγκρατημένα. Είμαι παχύσαρκη (ξεκίνησα 103 κιλά την εγκυμοσύνη με 1,76 ύψος) και δεν πρέπει να πάρω πάνω από 10 κιλά σύνολο. Πάντως σε όλο το πρώτο τρίμηνο έχασα 2,5 κιλά και για την ώρα τα διατηρώ. Πιστεύω όμως ότι τα διατηρώ κυρίως λόγω του αγχους που με κάνει να μην τρώω... 

7 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ για τις ραγάδες ξεκίνησα απλό λάδι καρύδας. Απλά προσοχή να  είναι παρθένο βιολογικό ψυχρής εκθλιψης, να προορίζεται και για βρώση δηλαδή. Το χρησιμοποιουσα κ πριν αντί για κρέμα σώματος. Εγώ παίρνω το bioplanete βιουγεία

Καλό και το λάδι καρύδας! Θα το δοκιμάσω κι αυτό. 

 

Αρκεί να συνεχιστεί η εγκυμοσύνη. Έχω ταραχτεί από χθες με την κυστική ίνωση. Φίλη μου αιματολογος μου είπε ότι έπρεπε οι γυναικολόγοι (2 άλλαξα από πέρσι που προσπαθούσαμε) να με είχαν στείλει για την συγκεκριμένη εξέταση αφου όλα τα υπόλοιπα μου τα είχαν κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Simona είπε:

@Dimitra97 Aporipantiko kai malaktiko gia ta rouxa ti skeftesai na pareis;Episis kai apostirotis gia ta mpoukalia;

Δεν ξέρω ακόμα τι θα πάρω αλλά θα το ψάξω αρκετά για το μαλακτικό ρούχων και αποριπαντικο αποστηρωτη δεν θα πάρω θα. Μ δώσουνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Δεν ξέρω ακόμα τι θα πάρω αλλά θα το ψάξω αρκετά για το μαλακτικό ρούχων και αποριπαντικο αποστηρωτη δεν θα πάρω θα. Μ δώσουνε

Proderm υγρο απορρυπαντικο κ μαλακτικό kai Αρκάδι baby gia ayta exo akousei ta kalitera.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Simona είπε:

Proderm υγρο απορρυπαντικο κ μαλακτικό kai Αρκάδι baby gia ayta exo akousei ta kalitera.

Α ναι τέλεια τις ξέρω αυτές τις ετεριες  η αλήθεια είναι ότι είναι σημαντικό το αποριπαντικο και το μαλακτικό  ....και εγώ γενικά θα το ψάξω αρκετά με τα αποριπαντικο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Primula είπε:

Και γω στριφογυρίζω δε ξέρω τι να κάνω!! Τι βαφη χρησιμοποιησαν; Σ ενοχλούσαν οι μυρωδιές εκεί μέσα;

Οχι καθολου καθομουν διπλα απο παραθυρο με μασκα. Δε με ενοχλησε τιποτα. Παντα χρησιμοποιω ετσι κι αλλιως inoa χωρις αμμωνια οποτε εβαλα την ιδια. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra97 είπε:

Α ναι τέλεια τις ξέρω αυτές τις ετεριες  η αλήθεια είναι ότι είναι σημαντικό το αποριπαντικο και το μαλακτικό  ....και εγώ γενικά θα το ψάξω αρκετά με τα αποριπαντικο...

Εγω χρησιμοποιουσα απο την αρχη στον γιο μου της pharmasept, μαλακτικο εξτρα δεν βαζω, μια χαρα μου τα βγαζει τα ρουχα. Δοκιμασα 2-3 αλλα στην αρχη αλλα αυτο μου αρεσε περισσοτερο απ' ολα.

 

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Εγω χρησιμοποιουσα απο την αρχη στον γιο μου της pharmasept, μαλακτικο εξτρα δεν βαζω, μια χαρα μου τα βγαζει τα ρουχα. Δοκιμασα 2-3 αλλα στην αρχη αλλα αυτο μου αρεσε περισσοτερο απ' ολα.

 

Αποριπαντικο πιο χρησιμοποιηουσες ??....έχω διαβάσει πολύ θετικά σχόλια για το μαλακτικό της pharmaspet....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 50 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Αποριπαντικο πιο χρησιμοποιηουσες ??....έχω διαβάσει πολύ θετικά σχόλια για το μαλακτικό της pharmaspet....

Koritsia egw eixa rantevou sto giatro mou simera to apogeuma.Eimai stin 20+1 kai se dio evdomades paw gia b epipedou.Klisame rantevou.Ola kala me to moro.Eidame epitelous filo It's a Girl ❤

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Dimitra97 είπε:

Αποριπαντικο πιο χρησιμοποιηουσες ??....έχω διαβάσει πολύ θετικά σχόλια για το μαλακτικό της pharmaspet....

Για απορρυπαντικο λεω οτι χρησιμοποιουσα, και ακομα χρησιμοποιω δηλαδη, το υγρο της pharmasept. Μαλλακτικο δε βαζω γιατι αυτο εχει και μαλλακτικες ιδιοτητες νομιζω και μου τα βγαζει μαλακα απο μονο του.

 


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Simona είπε:

Koritsia egw eixa rantevou sto giatro mou simera to apogeuma.Eimai stin 20+1 kai se dio evdomades paw gia b epipedou.Klisame rantevou.Ola kala me to moro.Eidame epitelous filo It's a Girl ❤

Μπράβο πολύ χαίρομαι! Το είχες αγωνία το φύλλο! Με το καλό το κοριτσάκι σου λοιπόν! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Εγώ έφυγα πήγα σε άλλο γυναικολόγο γιατί δεν συμφωνούσα σε πολλά που έλεγε και δεν μπορούσα αυτό το απρόσωπο και άντε να σε ξεπετάξουμε .Τώρα είμαι με έναν άνθρωπο που τον βρίσκω όλη την ημέρα και μιλάω μαζί του και σε πληροφορώ πως μου βρήκε και ένα πρόβλημα που δεν ξέρω τι θα είχε γίνει αν δεν είχα πάει άλλου και δεν το είχα ψάξει .Έχω θέμα με την πηκτικότητα του αίματος μου και το έμαθα τώρα ενώ στον σφ είχα εκφράσει πολλές φορές τον προβληματισμό μου για τις αντιπηκτικές και αν χρειάζεται να πάω σε αιματολόγο και επέμενε πως δεν χρειάζεται και μόνο με τις αντιπηκτικές είμαι εντάξει …έλα όμως που δεν με κάλυπταν οι αντιπηκτικές και ήθελε να ξεκινήσω και Σαλοσπίρ και όλα αυτά μέχρι να γεννήσω συν μου ανέφερε ο αιματολόγος πως αυξάνονται οι πιθανότητες μου για προεκλαμψία λόγο του προβλήματος στο αιμα

Ναι πραγματικά πρέπει να τρώμε απ όλα με προσοχή εμένα ο προηγούμενος γυναικολόγος μου είχε απαγόρευση τα γλυκά τελείως και ρώτησα άλλους δυο αυτόν που έχω τώρα καο έναν γνωστό μας και μου είπε κανείς δεν έπαθε κάτι με δυο γλυκά την εβδομάδα που πάλι δεν τρωω αλλά άντε να φάω κανένα παγωτό χωρίς ζάχαρη μέσα στη βδομάδα .Εμένα το είχε φτάσει στο άλλο άκρο ο προηγούμενος έψαχνα σαν την τρελή στα συστατικά των προϊόντων μην έχει ζάχαρη .Εφόσον οι εξετάσεις μου είναι καλές προσέχω αλλα δεν κάνω υπερβολές 

Ναι έχεις δίκιο σε πολλά απο οσα λες γίνονται όλα πολυ γρήγορα και υπερηχοι κλπ.γενικα δεν είναι ευκολη η επικοινωνία. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerinaki 86 είπε:

Για απορρυπαντικο λεω οτι χρησιμοποιουσα, και ακομα χρησιμοποιω δηλαδη, το υγρο της pharmasept. Μαλλακτικο δε βαζω γιατι αυτο εχει και μαλλακτικες ιδιοτητες νομιζω και μου τα βγαζει μαλακα απο μονο του.

 

ΑΑ οκ τώρα κατάλαβα ....πολύ καλό αυτό είναι σαν να είναι δύο σε ένα!! 

1 ώρα πρίν, Simona είπε:

Koritsia egw eixa rantevou sto giatro mou simera to apogeuma.Eimai stin 20+1 kai se dio evdomades paw gia b epipedou.Klisame rantevou.Ola kala me to moro.Eidame epitelous filo It's a Girl ❤

Οόοοο τελειααα φιληη Μ πόσο πολύ χαιρομαιιιι  π είναι όλα καλά με το μωράκι σου και ναιιι έμαθες το φύλο επιτελουςς με το καλό λοιπόν το όμορφο κοριτσάκι σου ♥️♥️♥️ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...