Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Λογω της θερμοκρασιας, αλλα σε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη που δε θεωρειται υψηλου κινδυνου, δεν υπαρχει προβλημα απ' οσο ξερω. Απλα, εννοειται οτι πρεπει να το συζητησεις πρωτα με τη γιατρο σου, γιατι μονο εκεινη μπορει να κρινει.

Σε αυτο που λες παντως για τους γιατρους, συμφωνω απολυτα!Κι εγω ειδικα με την παιδιατρο εχουμε λιωσει το viber αλλα ξερω οτι θα επικοινωνησει αμεσα μαζι μου μολις της στειλω και ειμαι ησυχη!Εντωμεταξυ, ειναι μεγαλη δουλεια να μπορεις να στειλεις φωτογραφια για κατι που σε ανησυχει στο παιδι και κατευθειαν να εχεις μια εκτιμηση απο τον γιατρο...εχω γλιτωσει τρελο αγχος ετσι!!!

Κι εγω  ακριβως το ιδιο κανω. Οτι με ανησυχει το λεω αμεσως. Ε δε μπορεις να τρεχεις και με το παραμικρο στο ιατρειο. Φωτογραφιιιιιες ουυυ ειδικα περσι το καλοκαιρι με τα τσιμπηματα χαμος....

Και ευτυχως μου εχει πει απο μονη της να της λεω τα παντα και απανταει αμεσως μολις βρει χρονο. Ειναι σπουδαιο για μια μαμα αυτο. Και ακριβως αυτο που λες.. γλιτωνεις τρελο αγχος.

Λες να εχουμε την ιδια;;; :lol:


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 19/5/2022 at 8:25 ΜΜ, Primula είπε:

μαλλον θα πρεπει να παω,, και την φοβομουν την σκολιωση κριμα...

Αααχ και εύγε δω σκολίωση αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει ευτυχώς!  Εύχομαι να σου περάσει σύντομα

On 21/5/2022 at 10:26 ΜΜ, Dimitra97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ τι κάνεις πως είσαι ?? Αχχχ τι να κάνεις φίλη μ έτσι είναι με τα παιδάκια και εγώ όταν κάνω το μωράκι μ θα μπω και εγώ στην παρεούλα με το πρωινό ξύπνημα φίλη  γτ είναι το πρώτο δεν έχω άλλο παιδάκι :mrgreen:....οοοο θα δεις το μωράκι σου τυχερουλααα αχχ και εγώ ανοιπομωνω έχω να το δω το μωράκι μ από 28 Απριλίου αλλά έχω ακόμα ένα μήνα μπροστά Μ μέχρι την β επιπέδου ασεε μετράω τις μέρες πως και πως  ...μην ανησιχεις βρε  θα το νιοσεις το μωράκι σου  στην κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά μην ανχονεσε εμένα πχ  η κουνιάδα μ το ένιωσε πρώτη φορά όταν μπήκε στον έκτο μήνα σκέψου  εγώ το ένιωσα αρκετά Νόρις είναι η αλήθεια στην 15η εβδομάδα  πρώτη φορά τώρα π είμαι στην 19η το νιοθω αρκετά έντονα και όταν ήταν πιο μικρουλι στον υπέριχο χοροπιδαγε στην κοιλίτσα μ  βλέπαμε είναι ζωιρο πολύ από τώρα ελπίζω μόνο όταν θα βγει να είναι ησιχο γτ τώρα καμία φορά το βράδυ ξυπνάω π το νιοθω.....

εντομεταξυ προχθές το βράδυ ρε σεις κορίτσια μαλον το μωρό είχε πάει  από την μια πλευρά της κοιλιάς και είχε σαν καρούμπαλο η κοιλιά μ και με ενοχλούσε π καθόταν όλη την ώρα εκεί κ π έβλεπα την κοιλιά μ εκεί να έχει σαν καρούμπαλο τρόμαξα η αλήθεια είναι δεν το είχα ξαναπάθει  άλλα το κουνησα λίγο απαλά  και έφυγε μετά μετακινήθηκε πάλι καλα...το είχατε πάθει και εσείς ωσες έχετε ξανακάνει παιδάκι??

 

Εγω το παθαίνω αυτό...όχι υπερβολικά έντονα αλλά έτσι τη νιώθω τη μικρή απλά ξαφνικά έχω ένα καρούμπαλο δεξιά πάντα για κάποιο λόγο και βάζω το χέρι μου και γεμίζει η χουφτιτσα μου παιδί (είναι σκληρό όταν είναι αυτή από κάτω) αν την πίεση όπως έκανα στην αρχή που ήθελα να την προκαλέσω να κινηθεί τη διώχνω,έχω τα αντίθετα αποτελέσματα,οπότε απλά βάζω το χέρι μου πάνω και περιμένω να κλωτσήσει...και κλωτσαει!!! Αλλά δεν γίνεται κάθε μέρα αυτό... μπορεί να κάνω και 3-4 μέρες να τη νιώσω γενικά...είμαι 20εβ 2 ημερών... περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός!!! Εγώ έχω την Τρίτη ραντεβού για β επιπέδου!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κι εγω  ακριβως το ιδιο κανω. Οτι με ανησυχει το λεω αμεσως. Ε δε μπορεις να τρεχεις και με το παραμικρο στο ιατρειο. Φωτογραφιιιιιες ουυυ ειδικα περσι το καλοκαιρι με τα τσιμπηματα χαμος....

Και ευτυχως μου εχει πει απο μονη της να της λεω τα παντα και απανταει αμεσως μολις βρει χρονο. Ειναι σπουδαιο για μια μαμα αυτο. Και ακριβως αυτο που λες.. γλιτωνεις τρελο αγχος.

Λες να εχουμε την ιδια;;; :lol:

Αχ...αυτα τα τσιμπηματα!!Κι εμεις τα ιδια...τωρα το Πασχα που ειχαμε παει στο εξοχικο του εγινε το αυτι τουμπανο!!Ευτυχως, με το που της εστειλα τη φωτο, μου ειπε και του ξεκινησα αλοιφουλα και αρχισε να υποχωρει.

Χαχαχα...θελω να πιστευω οτι ειναι πολλες που ανταποκρινονται με αυτον τον τροπο!!Ποτε δεν ξερεις ομως:lol:...Παντως, εμεις και η γιατρος μας ειμαστε Πειραια.

 

  • Χαχα 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2022 at 8:41 ΜΜ, ElenaM85 είπε:

Κορίτσια χαίρεται εύχομαι σε όλες μια τελειομηνη κύηση με γερά μωράκια! Είμαι η Έλενα είμαι 37 ετών έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι. Μπήκα στην 20η εβδομάδα και έχω ΠΗΤ 17 Οκτωβρίου. Γενικά προς το παρών όλα καλά πάνε έχω πολύ ήρεμη εγκυμοσύνη το μόνο που με ανησυχεί είναι η προδιάθεση για διαβήτη που όμως το εχουμε εντοπισει από την αρχή και έχω μπει σε διατροφή από την 8η εβδομάδα. Έχω χάσει κιόλας πάνω από 10 κιλά. Φυσικά έχω αρκετά κιλά οπότε ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που χάνω. Σε 2 εβδομάδες έχω και την β επιπέδου και ανυπομονώ να δω ότι είναι όλα καλά. Έχω αρχίσει να νιώθω και κινήσεις του μωρού αλλά όχι κάθε μέρα. Λέτε είναι φυσιολογικό αυτό;

Κι εγώ είμαι με προδιάθεση διαβήτη κύησης.Εχω θέμα στο νηστειας από την αρχή της κύησης.Κανω κι εγώ διατροφή αλλά ξεφεύγω λίγο τελευταία γιατί έχω καταφέρει να φτιάξω το νηστειας. Μάλλον σε ινσουλίνη θα καταλήξω βέβαια έτσι που το βλέπω.

 

Πήγα προχτές κορίτσια στο γιατρό κι εγώ είδαμε το μικρουλι.Ειναι πολύ καλά και ο πλακούντας ευτυχώς ανέβηκε στα φυσιολογικά.Το μόνο που την ανησύχησε είναι ότι έχει απότομα αυξηθεί το αμνιακό όχι πάνω από τα φυσιολογικά βέβαια.θα με δει ξανά σε δύο βδομάδες για αυτό το λόγο γιατί είναι δείκτης του διαβήτη.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Αχ...αυτα τα τσιμπηματα!!Κι εμεις τα ιδια...τωρα το Πασχα που ειχαμε παει στο εξοχικο του εγινε το αυτι τουμπανο!!Ευτυχως, με το που της εστειλα τη φωτο, μου ειπε και του ξεκινησα αλοιφουλα και αρχισε να υποχωρει.

Χαχαχα...θελω να πιστευω οτι ειναι πολλες που ανταποκρινονται με αυτον τον τροπο!!Ποτε δεν ξερεις ομως:lol:...Παντως, εμεις και η γιατρος μας ειμαστε Πειραια.

 

μαλλον ειναι πολλες!!! Η δικια μου κηφισια.

Βγηκαν οι εξετασεις μου. Ειναι καλες μου ειπε μπανια κανονικα!!!! Ολεεε

Αν και παλι θα προσεχω τη θερμοκρασια που ειπες, αν ειναι καθαρη κλπ

Τελικα επειδη ειναι πανω απο μηνας που θα κανω β επιπεδου (παω σε πιστοποιημενο εμβρυολογο/γυναικολογο πως λεγεται και κανω τις μεγαλες εξετασεις) μου ειπε να παω να με δει 20-26/6 οποτε θα δω παλι τη μπουμπουκα! Ευτυχως γιατι θα μου ελειπε πολυ...

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Κι εγώ είμαι με προδιάθεση διαβήτη κύησης.Εχω θέμα στο νηστειας από την αρχή της κύησης.Κανω κι εγώ διατροφή αλλά ξεφεύγω λίγο τελευταία γιατί έχω καταφέρει να φτιάξω το νηστειας. Μάλλον σε ινσουλίνη θα καταλήξω βέβαια έτσι που το βλέπω.

 

Πήγα προχτές κορίτσια στο γιατρό κι εγώ είδαμε το μικρουλι.Ειναι πολύ καλά και ο πλακούντας ευτυχώς ανέβηκε στα φυσιολογικά.Το μόνο που την ανησύχησε είναι ότι έχει απότομα αυξηθεί το αμνιακό όχι πάνω από τα φυσιολογικά βέβαια.θα με δει ξανά σε δύο βδομάδες για αυτό το λόγο γιατί είναι δείκτης του διαβήτη.

@eva141722 Καλησπέρα κορίτσι μου.. εγώ κατάφερα να ρυθμισώ το πρωινό προς το παρών με διατροφή και σχεδόν μια ώρα περπάτημα την ημέρα (αφου έχω πάρει την έγκριση του γυναικολόγου) αλλά το θέμα είναι μετά την 24η εβδομάδα που θα αρχίσει να επηρεάζει και ο πλακούντας. Μακάρι να γλυτώσουμε την ινσουλίνη!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

Γεια σας κοριτσια!Οσες είσαστε από εξωσωματική σε ποια εβδομάδα σας έκοψε ο γιατρός cyclacur και utrogestan?

Καλησπέρα! Cyclacur δεν πήρα καθόλου εξαρχής δεν χρειάστηκε βάση πάχους ενδομητρίου, τα δε utrogestan δεν τα σταμάτησα ποτέ απλά μετά την αυχενική τα μείωσα σε 2 ενδοκολπικα. Εσύ;

6 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Αααχ και εύγε δω σκολίωση αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει ενοχλήσει ευτυχώς!  Εύχομαι να σου περάσει σύντομα

Εγω το παθαίνω αυτό...όχι υπερβολικά έντονα αλλά έτσι τη νιώθω τη μικρή απλά ξαφνικά έχω ένα καρούμπαλο δεξιά πάντα για κάποιο λόγο και βάζω το χέρι μου και γεμίζει η χουφτιτσα μου παιδί (είναι σκληρό όταν είναι αυτή από κάτω) αν την πίεση όπως έκανα στην αρχή που ήθελα να την προκαλέσω να κινηθεί τη διώχνω,έχω τα αντίθετα αποτελέσματα,οπότε απλά βάζω το χέρι μου πάνω και περιμένω να κλωτσήσει...και κλωτσαει!!! Αλλά δεν γίνεται κάθε μέρα αυτό... μπορεί να κάνω και 3-4 μέρες να τη νιώσω γενικά...είμαι 20εβ 2 ημερών... περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός!!! Εγώ έχω την Τρίτη ραντεβού για β επιπέδου!!!!

Ναι είμαι καλύτερα σ ευχαριστώ πολύ ❤️ θυμάμαι ο ορθοπεδικός μου είχε πει, όταν είχα βγάλει τον κηδεμόνα, ότι σε φάση εγκυμοσύνης και εμμηνόπαυσης να περιμένω επιδείνωση κ ενόχληση..προσπαθώ να τηρώ την στάση του σώματος όσο μπορώ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Primula είπε:

Καλησπέρα! Cyclacur δεν πήρα καθόλου εξαρχής δεν χρειάστηκε βάση πάχους ενδομητρίου, τα δε utrogestan δεν τα σταμάτησα ποτέ απλά μετά την αυχενική τα μείωσα σε 2 ενδοκολπικα. Εσύ;

Εγώ είμαι 10η εβδομάδα και μου τα έκοψε και μου φάνηκε πολύ νωρίς.Γι'αυτό ρωτάω.Εκτός από utrogestan έπαιρνα και vasclor.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Equality είπε:

Εγώ είμαι 10η εβδομάδα και μου τα έκοψε και μου φάνηκε πολύ νωρίς.Γι'αυτό ρωτάω.Εκτός από utrogestan έπαιρνα και vasclor.

Ναι επειδή από τη φάση τη δική σου και μετά παράγεται προγεστερόνη από τον πλακούντα πια (κ όχι μόνο από το ωχρο σωμάτιο) οπότε όντως οι περισσότεροι τα σταματούνε κάπου εκεί. Και αν χρειαστεί (θέμα με πλακούντα, τράχηλος) ξαναδινουν. Μην στεναχωριέσαι νομίζω αυτό είναι το σύνηθες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Equality είπε:

Εγώ είμαι 10η εβδομάδα και μου τα έκοψε και μου φάνηκε πολύ νωρίς.Γι'αυτό ρωτάω.Εκτός από utrogestan έπαιρνα και vasclor.

Εμενα στην 1η εγκυμοσυνη που ηταν απο εξωσωματικη μου τα ειχε κοψει μολις συμπληρωθηκε το 1ο τριμηνο. Επισης, εκανα και ενεσιμη προγεστερονη κι επαιρνα και κορτιζονη. Μου τα εκοψε τοτε ολα και το μονο που συνεχισα μεχρι τελους ηταν οι αντιπηκτικες. 

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Equality said:

Γεια σας κοριτσια!Οσες είσαστε από εξωσωματική σε ποια εβδομάδα σας έκοψε ο γιατρός cyclacur και utrogestan?

Καλημέρα !  Εμένα με την αυχενική (12εβ) μου έκοψε το Cyclacur και μείωσε σταδιακά το utro (εκεί που έπαιρνα 4 την μέρα, πήγε για 1 εβδομάδα 3, μετά για μια βδομάδα 2 και μετά για μια βδομάδα 1 και τέλος).

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...