Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, eva141722 είπε:

 

Εμένα στην αυχενική ήταν 36χιλιοστα.Τωρα 1μηνα που παίρνω κολπικα προγεστερόνη λόγω πλακούντα που ευτυχώς ανέβηκε οπότε μάλλον από βδομάδα θα μου κόψει τη προγεστερόνη, στη τελευταία μέτρηση ήταν 39 χιλιοστά.Οποτε θεωρώ ότι η προγεστερόνη παίζει ρόλο έστω και μικρό.Τουλαχιστον κραταει σταθερό τον τράχηλο.

Ελπίζω κ γω να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω ενα πρόβλημα με το λογαριασμό.Καθε φορά που μπαίνω δεν αναγνωρίζει τον κωδικό μου και μου ζητάει καινούριο για να συνδεθώ.Πολυ εκνευριστικο!

Εγώ το πρώτο το ένιωσα 20 εβδ.Ειχα και πρόσθιο πλακούντα που λένε ότι παίζει ρόλο.

Στα άλλα δύο οπίσθιο.Το 2ο το ένιωσα 18 εβδ. Και τώρα το 3ο 17εβδ. Ωστόσο το νιώθω πολύ χαμηλα σχεδόν στο πιπι μου.Εσεις; 

 

 

 

Εμένα στην αυχενική ήταν 36χιλιοστα.Τωρα 1μηνα που παίρνω κολπικα προγεστερόνη λόγω πλακούντα που ευτυχώς ανέβηκε οπότε μάλλον από βδομάδα θα μου κόψει τη προγεστερόνη, στη τελευταία μέτρηση ήταν 39 χιλιοστά.Οποτε θεωρώ ότι η προγεστερόνη παίζει ρόλο έστω και μικρό.Τουλαχιστον κραταει σταθερό τον τράχηλο.

Καλησπερα

Εγω το 1ο το ενιωσα 22-23εβδομαδων. Τωρα ειμαι 17+4 και δεν εχω καταλαβει τπτ ακομα.

Εχει να κανει και με τη θεση. Εμενα πανω απο την ουρηθρα ακριβως ειναι το κεφαλι και προς τον αφαλο τα ποδια οποτε δεν ξερω τι να περιμενω...

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Εχω απο χτες καθε τοσο πονακια περιοδου. Ειμαι 18 εβδομαδων. Μεγαλη δυσκολια στον υπνο και φυσικα συχνοουρια.

Εσεις πως πατε απο συμπτωματα;

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Για πείτε μου εσείς οι πιο έμπειρες γιατί εγώ είμαι μόλις 10 εβδομάδων και κάτι...

Προφανώς και λόγω ζέστης έχω παρατηρήσει ότι πρήζονται οι φλέβες μου σε διάφορα σημεία και γίνονται έντονες πράσινες και μουδιάζουν αρκετές φορές χέρια πόδια. Συμβαίνει σε εσάς; Σας έστειλε κάπου ο γιατρός σας;

Εμένα το μυαλό μου πήγε σε αιματολόγο γιατί δεν κάνω αντιπηκτική αγωγή αλλά η μαία του γιατρού μου είπε να πάω σε αγγειολόγο να κάνω τρίπλεξ... Πού είναι προτιμότερο να πάω;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, vaso_mpempis said:

Καλημερα κοριτσια!! Εχω απο χτες καθε τοσο πονακια περιοδου. Ειμαι 18 εβδομαδων. Μεγαλη δυσκολια στον υπνο και φυσικα συχνοουρια.

Εσεις πως πατε απο συμπτωματα; 

Καλημέρα !

Εγώ συχνοουρία . Πολύ όμως. Σε σημείο που έκανα το λάθος να πιω ένα ποτήρι νερό βράδυ, και σηκώθηκα πάνω απο 10 φορές το βράδυ. Και νιώθω συνεχόμενη πίεση στην φούσκα !

Κατα τ΄αλλα, τίποτα. Μαζί είμαστε εμείς!  Εγώ είμαι 18εβ2ημ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , zouko είπε:

Καλημέρα !

Εγώ συχνοουρία . Πολύ όμως. Σε σημείο που έκανα το λάθος να πιω ένα ποτήρι νερό βράδυ, και σηκώθηκα πάνω απο 10 φορές το βράδυ. Και νιώθω συνεχόμενη πίεση στην φούσκα !

Κατα τ΄αλλα, τίποτα. Μαζί είμαστε εμείς!  Εγώ είμαι 18εβ2ημ.

Ναι μαζι ειμαστε. Εγω ειμαι ακριβως 17+5 αλλα εχω μια καισαρικη ηδη οποτε δε θα φτασω ποτε στην ΠΗΤ. 

Εχω τωρα απο χτες λιγα πονακια.. ισως να ειναι και το εντερο βεβαια δεν ξερω.. απο ζεστη πως πας;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Εχω απο χτες καθε τοσο πονακια περιοδου. Ειμαι 18 εβδομαδων. Μεγαλη δυσκολια στον υπνο και φυσικα συχνοουρια.

Εσεις πως πατε απο συμπτωματα;

19+4 εγώ πόνους περιόδου με το που θα κουραστω ελάχιστα (μου αύξησε το μαγνήσιο σε 3), η κοιλιά μου κοντεύει να σκάσει με το που θα φάω 2 μπουκιες, δυσκοιλιότητα ελεγχόμενη, στο δίωρο που θα είμαι όρθια ή σε κίνηση πονάω.., ζαλαδες ξαφνικές όπου μου πέφτει η πίεση και επανέρχομαι σε ένα μισαωρακι ξάπλα, το στήθος μου σταμάτησε να πρήζεται κ να πονάει, που κ που πρήζονται χέρια δάχτυλα, πονάει η πλατη μου λόγω σκολίωσης, λιγούρες κλπ καθόλου ίσα ίσα τις περισσότερες φορές τρώω με το ζόρι μάλλον, συνεχίζεται η αηδία για το κρέας, τα μαλλιά κ το δέρμα δεν λάμπουν (χαχα), κοιμάμαι καλά.. αυτά θυμάμαι τώρα γιατί ξεχνάω κιολας ε!!! αλήθεια σε ποια στάση ύπνου βολεύεστε; 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis said:

Ναι μαζι ειμαστε. Εγω ειμαι ακριβως 17+5 αλλα εχω μια καισαρικη ηδη οποτε δε θα φτασω ποτε στην ΠΗΤ. 

Εχω τωρα απο χτες λιγα πονακια.. ισως να ειναι και το εντερο βεβαια δεν ξερω.. απο ζεστη πως πας; 

Καλά, δεν είναι απαραίτητο να ξανακάνεις καισαρική ξανά. Αλλα ναι, φαντάζομαι θα πας νωρίτερα απο όσο ξέρω.

Απο ζέστη, λιώνω. Αλλα ακόμα και με αυτό την παλεύω, με το κατούρημα όχι!

Κορίτσια, το στήθος πόσο μπόμπα σας έχει γίνει ; Εμένα ήδη στις πρώτες βδομάδες αυξήθηκε 3 νούμερα (απο 75C πήγε 75F), και δεν μπορώ να το κουμαντάρω !!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Καλά, δεν είναι απαραίτητο να ξανακάνεις καισαρική ξανά. Αλλα ναι, φαντάζομαι θα πας νωρίτερα απο όσο ξέρω.

Απο ζέστη, λιώνω. Αλλα ακόμα και με αυτό την παλεύω, με το κατούρημα όχι!

Κορίτσια, το στήθος πόσο μπόμπα σας έχει γίνει ; Εμένα ήδη στις πρώτες βδομάδες αυξήθηκε 3 νούμερα (απο 75C πήγε 75F), και δεν μπορώ να το κουμαντάρω !!

Εμένα είναι μικρο εξ αρχής κ αυξήθηκε ελάχιστα, σκουρηναν πολύ οι θηλές κ η άλως 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Primula είπε:

19+4 εγώ πόνους περιόδου με το που θα κουραστω ελάχιστα (μου αύξησε το μαγνήσιο σε 3), η κοιλιά μου κοντεύει να σκάσει με το που θα φάω 2 μπουκιες, δυσκοιλιότητα ελεγχόμενη, στο δίωρο που θα είμαι όρθια ή σε κίνηση πονάω.., ζαλαδες ξαφνικές όπου μου πέφτει η πίεση και επανέρχομαι σε ένα μισαωρακι ξάπλα, το στήθος μου σταμάτησε να πρήζεται κ να πονάει, που κ που πρήζονται χέρια δάχτυλα, πονάει η πλατη μου λόγω σκολίωσης, λιγούρες κλπ καθόλου ίσα ίσα τις περισσότερες φορές τρώω με το ζόρι μάλλον, συνεχίζεται η αηδία για το κρέας, τα μαλλιά κ το δέρμα δεν λάμπουν (χαχα), κοιμάμαι καλά.. αυτά θυμάμαι τώρα γιατί ξεχνάω κιολας ε!!! αλήθεια σε ποια στάση ύπνου βολεύεστε; 

 

Κι εγω τρωω με το ζορι... ισως φταιει και η ζεστη!! Το πεπονι εχω ταραξει.

Νομιζω απο κουραση εχω πονακια κι εγω..

βολευομαι ανασκελα ρε γαμωτο.. αν ειναι δυνατον!!!! Αλλα δεν κανει νομιζω για πολυ οποτε γυρναω στο πλαι..

Με τη σκολιωση τι εκανες; πηγες γιατρο;

1 ώρα πρίν, zouko είπε:

Καλά, δεν είναι απαραίτητο να ξανακάνεις καισαρική ξανά. Αλλα ναι, φαντάζομαι θα πας νωρίτερα απο όσο ξέρω.

Απο ζέστη, λιώνω. Αλλα ακόμα και με αυτό την παλεύω, με το κατούρημα όχι!

Κορίτσια, το στήθος πόσο μπόμπα σας έχει γίνει ; Εμένα ήδη στις πρώτες βδομάδες αυξήθηκε 3 νούμερα (απο 75C πήγε 75F), και δεν μπορώ να το κουμαντάρω !!

Και στην πρωτη εσπασαν τα νερα 5 μερες νωριτερα ειχα μεγαλο μωρο.

Ηθελα τοσο πολυ να γεννησω φυσιολογικα στον γιο μου.. ειχα τελεια εγκυμοσυνη και ολα εδειχναν σωστα. 

Αλλα η εμπειρια μου απο τον τοκετο με κανει να μη θελω να προσπαθησω παλι.. περασα δυσκολα κι εγω και το μωρο!! Καλα να μαστε.. το εχω απομυθοποιησει!!! Σημασια εχει να ειμαστε καλα εμεις και τα μωρα μας!

Εγω παω και παιρνω τον μικρο απο το σχολειο 14:30 και περναω πολυ δυσκολα καθε μερα..... δεν την αντεχω τη ζεστη.. και ειναι Μαιος!!!!!!

Το στηθος εμενα εχει πρηστει αλλα λιγο.. περιπου 1 νουμερο.

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Εχω απο χτες καθε τοσο πονακια περιοδου. Ειμαι 18 εβδομαδων. Μεγαλη δυσκολια στον υπνο και φυσικα συχνοουρια.

Εσεις πως πατε απο συμπτωματα;

Geia sou Vaso.kai egw ta exw auta ta ponakia pou kai pou.kai egw pigainw sinexia toualeta mera nixta....eftasa se simeio na fovamai min kolisw ourolimouksi giati pigainw toualeta sinexia alla den vgenei poli alla kati stagonitses tis pio polles fores.22+4 eimai.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Κι εγω τρωω με το ζορι... ισως φταιει και η ζεστη!! Το πεπονι εχω ταραξει.

Νομιζω απο κουραση εχω πονακια κι εγω..

βολευομαι ανασκελα ρε γαμωτο.. αν ειναι δυνατον!!!! Αλλα δεν κανει νομιζω για πολυ οποτε γυρναω στο πλαι..

Με τη σκολιωση τι εκανες; πηγες γιατρο;

Και εγώ ανάσκελα βολεύομαι.. και νιώθω ότι και τα μωρά είναι πιο άνετα ανάσκελα αλλά όντως δεν προτείνεται γιατί πιέζεται ένα βασικό αγγείο στην κοιλιά. προσπαθώ στο πλάι και ξυπνάω πάντα ανάσκελα οτι να ναι..

Πήγα ορθοπεδικό μου είπε για στάση του σώματος και ασκησούλες (τις οποίες δεν πρόκειται να κάνω γιατι φοβάμαι πολύ..)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Primula είπε:

Και εγώ ανάσκελα βολεύομαι.. και νιώθω ότι και τα μωρά είναι πιο άνετα ανάσκελα αλλά όντως δεν προτείνεται γιατί πιέζεται ένα βασικό αγγείο στην κοιλιά. προσπαθώ στο πλάι και ξυπνάω πάντα ανάσκελα οτι να ναι..

Πήγα ορθοπεδικό μου είπε για στάση του σώματος και ασκησούλες (τις οποίες δεν πρόκειται να κάνω γιατι φοβάμαι πολύ..)

Egw eimai oli mera ksaplomeni etsi..mono etsi volevoume...tin nixta omws koimamai sto plai.Prepei na rotisw ton giatro mou an ontos den kanei h einai provlima na prospathisw na to kopsw.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια είμαι 18ε3η. 

Το μωρό δεν το έχω νιώσει ακόμη... αλλά τι να πω την προηγούμενη Δευτέρα το είδαμε, το ακούσαμε όλα ήταν μια χαρά, μπορεί να φταίει που έχω λίπος στην κοιλιά και είμαι και πρωτότοκη.

Από ζέστη δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα (ακόμη παίρνω το πάπλωμα αγκαλιά).

Από στήθος τίποτα, όσο είχα έχω...Μικρό ήταν, μικρό είναι.

Κουράζομαι όμως πολύ, είμαι και σε περίοδο εξετάσεων (πανελλήνιες και μικρότερες τάξεις), οπότε δουλεύω πολύυυυυ.

Συχνοουρία κυρίως το βράδυ, ειδικά μετά από ντοματοσαλάτα, μπορεί να πάω και 4 φορές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Simona είπε:

Egw eimai oli mera ksaplomeni etsi..mono etsi volevoume...tin nixta omws koimamai sto plai.Prepei na rotisw ton giatro mou an ontos den kanei h einai provlima na prospathisw na to kopsw.

Και πες μας τι θα σου πει κ εσένα 

πρίν από 13 λεπτά , Margr είπε:

Εγώ κορίτσια είμαι 18ε3η. 

Το μωρό δεν το έχω νιώσει ακόμη... αλλά τι να πω την προηγούμενη Δευτέρα το είδαμε, το ακούσαμε όλα ήταν μια χαρά, μπορεί να φταίει που έχω λίπος στην κοιλιά και είμαι και πρωτότοκη.

Από ζέστη δεν καταλαβαίνω και πολλά πράγματα (ακόμη παίρνω το πάπλωμα αγκαλιά).

Από στήθος τίποτα, όσο είχα έχω...Μικρό ήταν, μικρό είναι.

Κουράζομαι όμως πολύ, είμαι και σε περίοδο εξετάσεων (πανελλήνιες και μικρότερες τάξεις), οπότε δουλεύω πολύυυυυ.

Συχνοουρία κυρίως το βράδυ, ειδικά μετά από ντοματοσαλάτα, μπορεί να πάω και 4 φορές.

Και εγώ από ζέστη τίποτα, το αντίθετο!πάπλωμα κ καλτσουλες ακόμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...