Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Equality είπε:

Σε ποιο μήνα τις έκοψες; Σε είχαν βάλει και είχες κάνει κάποιες εξετάσεις για να δουν αν θα πάρεις αντιπηκτικές ή αν θα τις κόψεις;

Και εγώ από εξωσωματική είμαι αλλά δεν μου έχει δώσει αντιπηκτικές ούτε όμως με έχει βάλει να κάνω κάποια συγκεκριμένη εξέταση.

και εγω απο εξωσωματικη ειμαι και δεν εκανα αλλα ξεκινησα μετα την αυχενικη γιατι βρεθηκε υψηλη πιθανοτητα για προεκλαμψια 1/108 και επειδη ειναι διδυμα δεν πιανει μονο το σαλοσπιρ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 minutes ago, Equality said:

Σε ποιο μήνα τις έκοψες; Σε είχαν βάλει και είχες κάνει κάποιες εξετάσεις για να δουν αν θα πάρεις αντιπηκτικές ή αν θα τις κόψεις;

Και εγώ από εξωσωματική είμαι αλλά δεν μου έχει δώσει αντιπηκτικές ούτε όμως με έχει βάλει να κάνω κάποια συγκεκριμένη εξέταση.

Δεν είχα κάνει τίποτα από εξετάσεις πριν μείνω έγκυος είχα ρωτήσει τον εξωσωματικό κι μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις ότι και να έχω οι αντιπηκτικές με κάλυπταν .Ευτυχώς άλλαξα γιατρό και ο άλλος γιατρός μετά την αυχενική με έστειλε σε αιματολόγο και εκεί μου έκανε μια εξέταση για την πήξη του αίματος και βγήκε ανεβασμένη ότι παρόλο που κάνω αντιπηκτικές πήζει το αίμα γρήγορα .Όποτε όχι μόνο δεν τις σταμάτησα ξεκίνησα και Σαλοσπίρ να πίνω μέχρι να γεννήσω όλα αυτά καο φυσικά παρακολούθηση ανα δυο μηνες από τον αιματολόγο 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Καλησπέραααα! Εγώ έχω ελάχιστα πονακια μάλλον όταν κουράζομαι αλλά είναι τόσο λίγα που δεν δίνω σημασία,έχω συχνοουρια εννοείται...έχω δύο βράδια που και εγώ δε κοιμάμαι καλά...με ενοχλεί η ζέστη,δεν ξέρω τι μου φταίει και παθαίνω και κάτι σαν αλλεργία και φτερνιζομαι μόνο το βράδυ όμως...το πρωί μου περνάει...δεν ξέρω τι κουλά είναι αυτα...εγώ κορίτσια κοιμάμαι ανάσκελα χωρίς καμία τύψη!!! Νιώθω εγώ άνετα οπότε θεωρώ ότι νιώθει και το μωρό καλά...βέβαια δεν κοιμάμαι όλη τη νύχτα έτσι γυρνάω και στα δύο πλαϊνά μέσα στη νύχτα αλλά γυρίζω και ανάσκελα ακόμα... Σήμερα έριξε κάτι δυνατές κλωτσιές η μικρή και χάρηκα..χεχε σα χαζή κάνω...αύριο έχω τη β επιπέδου!!! Έχει κάνει καμία άλλη ή είμαι η πρώτη; Είμαι 21 εβδομάδων ακριβώς σήμερα,οπότε αύριο 21+1

 

 

Πώς πήγε η β επιπέδου? Εγώ αύριο έχω κ είμαι λίγο αγχωμένη...21+5 αύριο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Δεν είχα κάνει τίποτα από εξετάσεις πριν μείνω έγκυος είχα ρωτήσει τον εξωσωματικό κι μου είπε δεν χρειάζεται να κάνω εξετάσεις ότι και να έχω οι αντιπηκτικές με κάλυπταν .Ευτυχώς άλλαξα γιατρό και ο άλλος γιατρός μετά την αυχενική με έστειλε σε αιματολόγο και εκεί μου έκανε μια εξέταση για την πήξη του αίματος και βγήκε ανεβασμένη ότι παρόλο που κάνω αντιπηκτικές πήζει το αίμα γρήγορα .Όποτε όχι μόνο δεν τις σταμάτησα ξεκίνησα και Σαλοσπίρ να πίνω μέχρι να γεννήσω όλα αυτά καο φυσικά παρακολούθηση ανα δυο μηνες από τον αιματολόγο 

Αν ειναι καλος ο αιματολόγος και είσαι Αθήνα μου λες το ονομα του;Επισης πώς κ σε εστειλε ο γυναικολογος μετα την αυχενικη; Είδε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγω β επίπεδου σήμερα 21 και 2 .ολα αψογα βαρος 430 γραμμάρια. Κατα τα αλλα καθε. Μερα εχω και 5 με 6 συσπασεις .πετρωνει η κοιλιά. Βέβαια ο γιατρός δεν ανησυχει καθολου.με τραχηλο 3.8..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Equality said:

Αν ειναι καλος ο αιματολόγος και είσαι Αθήνα μου λες το ονομα του;Επισης πώς κ σε εστειλε ο γυναικολογος μετα την αυχενικη; Είδε κάτι;

Δεν μπορούσα να συνεχίσω να κάνω αντιπηκτικές χωρίς να ξέρω αν πρέπει να τις κοψω ή να συνεχίσω .Δηλαδή δεν μπορούσε να το διακινδυνεύσει ο γυναικολόγος με το να μου πει σταματά και να πάθαινα θρόμβωση μετά .Μέχρι και στον αιματολόγο που μου έπαιρνε ιστορικό όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά μέχρι που πήραμε το αποτέλεσμα της εξέτασης .Σου στέλνω pm

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα χάθηκα λίγο αυτές τις ημέρες τι κάνετε πως Είσαστε ? Εμένα ο γιατρός μ αλαξε την ημερομινια της β επιπέδου από 22 Μ είπε να πάω 15 Ιουνίου καλύτερα γτ θα δω το μωράκι μ νοριτερα θα μάθουμε και φύλο επιτελουςς περιμένω πως και πως να πάω ...κορίτσια εγώ από συπτωματα έχω υπερβολική συχνοουρια δλδ το βράδυ σικονομαι κάθε τρεις και λίγο  και γενικά κουράζομαι πολύ εύκολα σε σχέση με πριν με τις μυρωδιές έχω ακόμα θεμα και με το φαγητό δεν μπορώ να φάω Πόλα φαγητά   με πειράζουν στο στομάχι και δεν μπορώ να χονεψω με τιποτα καούρες έχω αλλά δεν με πιάνει συνεχια έχω σπάνια πάλι καλά ..τρώω μικρές ποσότητες δεν μπορώ να φάω κανονική μερίδα φαγητού με τίποτα νιοθω ότι θα σκάσω....κορίτσια Μ εσείς τι κάνετε πως είσαστε ?? ♥️♥️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra97 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα χάθηκα λίγο αυτές τις ημέρες τι κάνετε πως Είσαστε ? Εμένα ο γιατρός μ αλαξε την ημερομινια της β επιπέδου από 22 Μ είπε να πάω 15 Ιουνίου καλύτερα γτ θα δω το μωράκι μ νοριτερα θα μάθουμε και φύλο επιτελουςς περιμένω πως και πως να πάω ...κορίτσια εγώ από συπτωματα έχω υπερβολική συχνοουρια δλδ το βράδυ σικονομαι κάθε τρεις και λίγο  και γενικά κουράζομαι πολύ εύκολα σε σχέση με πριν με τις μυρωδιές έχω ακόμα θεμα και με το φαγητό δεν μπορώ να φάω Πόλα φαγητά   με πειράζουν στο στομάχι και δεν μπορώ να χονεψω με τιποτα καούρες έχω αλλά δεν με πιάνει συνεχια έχω σπάνια πάλι καλά ..τρώω μικρές ποσότητες δεν μπορώ να φάω κανονική μερίδα φαγητού με τίποτα νιοθω ότι θα σκάσω....κορίτσια Μ εσείς τι κάνετε πως είσαστε ?? ♥️♥️

Τι καλά! όσο νωρίτερα τα βλέπουμε τόσο το καλύτερο!!!! Επιτέλους θα μάθεις και το φύλο!!!:wub:

Κι εγώ δεν έχω καθόλου όρεξη και φοβάμαι ότι δεν κάνει τόσο λίγο που τρώω αλλά δε μπορώ.. είμαι στον 5ο και δεν έχω πάρει καθόλου κιλά.  Βέβαια έκανα πρόσφατα εξετάσεις και ήταν τέλειες, τι να πω.. 

εγώ σε γενικές γραμμές είμαι καλά, αλλά δεν βλέπω να την αντέχω τη ζέστη φέτος... 

  • Μου αρέσει 4

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τι καλά! όσο νωρίτερα τα βλέπουμε τόσο το καλύτερο!!!! Επιτέλους θα μάθεις και το φύλο!!!:wub:

Κι εγώ δεν έχω καθόλου όρεξη και φοβάμαι ότι δεν κάνει τόσο λίγο που τρώω αλλά δε μπορώ.. είμαι στον 5ο και δεν έχω πάρει καθόλου κιλά.  Βέβαια έκανα πρόσφατα εξετάσεις και ήταν τέλειες, τι να πω.. 

εγώ σε γενικές γραμμές είμαι καλά, αλλά δεν βλέπω να την αντέχω τη ζέστη φέτος... 

@Dimitra97kalispera....xeiromai gia esena pou tha pas noritera..na deis to moraki sou na isixaseis kai esu.Sou euxomai na pane ola kala❤Egw opos ksereis ekana tin b epipedou tin proigoumeni eudomada...avrio mpenw stin 23 evdomada kai stis 10 tou mina exw rantevou sto giatro mou.Kai skeftomai na ton rotisw poia ti tha xreiastw gia tin kliniki h na rotisw mia kai kali ekei.Mou exei pei mia fora oti den zitane tipota gia to moro mono rouxa gia na vgei kai augo vevea.exw rotisei kai gnostes pou genisan stin sigkekrimeni kliniki mou eipan tipota gia to moro.sta dimosia nomizw zitane ta panta..den ksero.

@vaso_mpempiskai egw etsi eimai trow poli ligo,den mou aresei tipota..eixa rotisei ton giatro mou kai mou eipe na min fovamai den xreiazetai na skanw sto faei...ayto pou prepei na pernei to moro to pernei.mpika sto 6 mina kai exw valei ena kilo mono.trow diladi alla sigkekrimena pragmata kai apo ligo.Frouta omws trow polla kai laxanika.❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα δύο εβδομάδες πήρα ένα κιλό που κανονικά τα κιλά δεν τα παίρνω απλως, τα εισπνέω! Στο πρώτο τρίμηνο είχα χάσει 2-3. Γενικά αν κρατηθώ ένα ή δύο βράδια πέφτει αμέσως η ζυγαριά. Τρώω νομίζω κανονικά, χωρίς να έχω παρατηρήσει αύξηση της όρεξης. 

Θέλω να αρχίσω yoga όμως γιατί αισθάνομαι το σώμα μου πολύ σκουριασμένο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Margr είπε:

Εγώ τώρα δύο εβδομάδες πήρα ένα κιλό που κανονικά τα κιλά δεν τα παίρνω απλως, τα εισπνέω! Στο πρώτο τρίμηνο είχα χάσει 2-3. Γενικά αν κρατηθώ ένα ή δύο βράδια πέφτει αμέσως η ζυγαριά. Τρώω νομίζω κανονικά, χωρίς να έχω παρατηρήσει αύξηση της όρεξης. 

Θέλω να αρχίσω yoga όμως γιατί αισθάνομαι το σώμα μου πολύ σκουριασμένο. 

Εκανες και πριν την εγκυμοσυνη γιογκα; 

Εγω με το φαι τις τελευταιες μερες χαλια... σημερα εχω φαει πρωινο ομελετα με τυρι, μεσημεριανο βερικοκα και πεπονι και βραδινο 1 μπιφτεκι με ντοματα. Δεν ξερω.. μου φαινεται λιγο αλλα δεν μπορω παραπανω..

Λετε να ειναι κακο;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Εκανες και πριν την εγκυμοσυνη γιογκα; 

Εγω με το φαι τις τελευταιες μερες χαλια... σημερα εχω φαει πρωινο ομελετα με τυρι, μεσημεριανο βερικοκα και πεπονι και βραδινο 1 μπιφτεκι με ντοματα. Δεν ξερω.. μου φαινεται λιγο αλλα δεν μπορω παραπανω..

Λετε να ειναι κακο;

Και εγω τα ιδια τρωω..μισο κιλο εχω πάρει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Τι καλά! όσο νωρίτερα τα βλέπουμε τόσο το καλύτερο!!!! Επιτέλους θα μάθεις και το φύλο!!!:wub:

Κι εγώ δεν έχω καθόλου όρεξη και φοβάμαι ότι δεν κάνει τόσο λίγο που τρώω αλλά δε μπορώ.. είμαι στον 5ο και δεν έχω πάρει καθόλου κιλά.  Βέβαια έκανα πρόσφατα εξετάσεις και ήταν τέλειες, τι να πω.. 

εγώ σε γενικές γραμμές είμαι καλά, αλλά δεν βλέπω να την αντέχω τη ζέστη φέτος... 

Αχχ ναιι επιτέλους θα μάθω φύλο ❤️....ανοιπομωνω πάρα πολύ Μ ελυψε τόσο πολύ το μωράκι μ έχω να το δω από 28 Απριλίου .... Κ εγώ μπορεί να Μην τρώω φαγητό φίλη αλλά έχω έρωτα με τα γλυκά  δλδ σοκολάτα όχι γλυκό γλυκό  δεν ζω άμα δεν φάω μια.φορα την ημέρα κάτι σε σοκολάτα ασεεε και τα τρία κιλά π έχω πάρει σίγουρα από αυτό είναι αλλά εντάξει θεωρώ μια.χαρα είναι Τρια κιλά π πήρα την άλλη Πέμπτη θα κλησω τον πέμπτο μήνα ....ναι άμα είναι τέλειες οι εξετάσεις να μη. Ανησιχεις καθόλου εμένα πχ Μ είχε πέσει το σιδιρο ρε γμτ επειδή δεν τρώω κρέας ....να δούμε τώρα ο θα ξανακάνω εξετάσεις θα ανέβηκε καθόλου άραγε π περνώ δύο την ημέρα ...ασεε και εγώ. Έχω θέμα τρελή με την ζέστη δλδ και πριν την εγγυμοσινη δεν την παλέυα κάθε καλοκαίρι πάλι καλά έφυγα πέρυσι από Αθήνα και μένω Ζάκυνθο πλέον  και το βράδυ κοιμάμαι σαν άνθρωπος έχει δροσουλα πάλι καλά όταν εμένα Αθήνα αγανακτουσα τα βράδια και όλη μέρα δλδ ήταν μαρτύριο πόσο μαλον αν εμένα Αθήνα τώρα ο είμαι έγγυος δεν θα την παλέυα με τίποταα!!!! Κορίτσια ελπίζω να μην είναι τόσο ζεστό τι καλοκαίρι και κανεί πάλι 45 άρια όπως πέρυσι 

7 ώρες πρίν, Simona είπε:

@Dimitra97kalispera....xeiromai gia esena pou tha pas noritera..na deis to moraki sou na isixaseis kai esu.Sou euxomai na pane ola kala❤Egw opos ksereis ekana tin b epipedou tin proigoumeni eudomada...avrio mpenw stin 23 evdomada kai stis 10 tou mina exw rantevou sto giatro mou.Kai skeftomai na ton rotisw poia ti tha xreiastw gia tin kliniki h na rotisw mia kai kali ekei.Mou exei pei mia fora oti den zitane tipota gia to moro mono rouxa gia na vgei kai augo vevea.exw rotisei kai gnostes pou genisan stin sigkekrimeni kliniki mou eipan tipota gia to moro.sta dimosia nomizw zitane ta panta..den ksero.

@vaso_mpempiskai egw etsi eimai trow poli ligo,den mou aresei tipota..eixa rotisei ton giatro mou kai mou eipe na min fovamai den xreiazetai na skanw sto faei...ayto pou prepei na pernei to moro to pernei.mpika sto 6 mina kai exw valei ena kilo mono.trow diladi alla sigkekrimena pragmata kai apo ligo.Frouta omws trow polla kai laxanika.❤

Καλησπέρα κορίτσι μ αχχ ναι ανοιπομωνω να πάω να δω το μωρακι Μ λίγο έμεινε ..❤️❤️.  ΑΑ τέλεια έχεις ραντεβού σε ενια μέρες θα το ξαναδείς το μωράκι σου ❤️....και εγώ θέλω να ρωτήσω καπια στιγμή στη. Κλινική τι χριαζετε για να ξέρω λογικά τον Αύγουστο π θα φτιάξω την βαλίτσα Μ να είναι ετυμη τοτε θα τα ρωτήσω ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Εκανες και πριν την εγκυμοσυνη γιογκα; 

Εγω με το φαι τις τελευταιες μερες χαλια... σημερα εχω φαει πρωινο ομελετα με τυρι, μεσημεριανο βερικοκα και πεπονι και βραδινο 1 μπιφτεκι με ντοματα. Δεν ξερω.. μου φαινεται λιγο αλλα δεν μπορω παραπανω..

Λετε να ειναι κακο;

Εγω τρωω κανονικα. Δεν εχει αυξηθει η ορεξη μου αλλα δεν τρωω και λιγοτερο απο πριν. Απλα, επειδη δε θελω καθολου λιπαρα και βαρια φαγητα...μονο στην ιδεα ανακατευομαι...τρωω πολλες σαλατες, φρουτα και προσπαθω να εχω στη διατροφη μου καθημερινα κρεας η αυγο γιατι παλευω με τον χαμηλο αιματοκριτη. Το 1ο τριμηνο εχασα 3 κιλα και τους τελευταιους 2 μηνες εχω παρει πισω σκαρτα τα 2.

Κοιτα...νομιζω οτι παιζει ρολο και το σωματικο βαρος παντα. Αν μια κοπελα ειναι αδυνατη και δεν τρεφεται σωστα, σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο ουτε για εκεινη ουτε και για το μωρακι ενω αν εχει παραπανω κιλα, νομιζω οτι ακομα και η συσταση των γιατρων ειναι η προσοχη στη διατροφη. Οποτε, ολα ειναι σχετικα και σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο να ειναι καλες οι εξετασεις. Εγω γενικα ειμαι αδυνατη και λογω στιγματος παλευω με αναιμιες, οποτε το φαγητο μου ειναι απαραιτητο, οχι μονο στις εγκυμοσυνες αλλα και στα κανονικα μου. Υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να μην εχουν φαει τιποτα μεχρι το απογευμα και να ειναι μια χαρα...εγω αν δεν φαω, ζαλιζομαι και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, οποτεκαι στις εγκυμοσυνες προσπαθω να τρεφομαι επαρκως.

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Εγω τρωω κανονικα. Δεν εχει αυξηθει η ορεξη μου αλλα δεν τρωω και λιγοτερο απο πριν. Απλα, επειδη δε θελω καθολου λιπαρα και βαρια φαγητα...μονο στην ιδεα ανακατευομαι...τρωω πολλες σαλατες, φρουτα και προσπαθω να εχω στη διατροφη μου καθημερινα κρεας η αυγο γιατι παλευω με τον χαμηλο αιματοκριτη. Το 1ο τριμηνο εχασα 3 κιλα και τους τελευταιους 2 μηνες εχω παρει πισω σκαρτα τα 2.

Κοιτα...νομιζω οτι παιζει ρολο και το σωματικο βαρος παντα. Αν μια κοπελα ειναι αδυνατη και δεν τρεφεται σωστα, σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο ουτε για εκεινη ουτε και για το μωρακι ενω αν εχει παραπανω κιλα, νομιζω οτι ακομα και η συσταση των γιατρων ειναι η προσοχη στη διατροφη. Οποτε, ολα ειναι σχετικα και σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο να ειναι καλες οι εξετασεις. Εγω γενικα ειμαι αδυνατη και λογω στιγματος παλευω με αναιμιες, οποτε το φαγητο μου ειναι απαραιτητο, οχι μονο στις εγκυμοσυνες αλλα και στα κανονικα μου. Υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να μην εχουν φαει τιποτα μεχρι το απογευμα και να ειναι μια χαρα...εγω αν δεν φαω, ζαλιζομαι και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, οποτεκαι στις εγκυμοσυνες προσπαθω να τρεφομαι επαρκως.

Σωστο. Εγω ξεκινησα ηδη με 7-8 παραπανω κιλα τωρα οποτε ειμαι πιο παχια απο την 1η εγκυμοσυνη ετσι κι αλλιως.. και χωρις κανενα απολυτως θεμα εξετασεων.

Πως πατε με τις ιωσεις καλοκαιριατικα;; εγω τον πηρα λογω διαρροιας σημερα απο τον παιδικο :(

 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...