Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Eflenew είπε:

      Συγχαρητήρια σε σένα!!! 😍 εγω το 58 μια χαρα το βρίσκω. Απο οτι ξερω θεωρουν καλο πάνω από 50. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε μάρκες έκανα το Clea****e early. Εσύ ποιο έκανες? Το αστείο είναι ότι ενω πηραμε πολύ συγκρατημένη χαρά με την αχνη γραμμη μπήκα στο skroutz να δω αξιολογήσεις για το συγκεκριμένο τεστ και έλεγαν ένα χρόνο πριν πολλές γυναίκες ότι πήραν θετικά αποτελέσματα ενώ τελικά είχαν χοριακες 0. Ίσως ήταν λάθος παρτίδα βέβαια...δε ξέρω.....

      Και εγώ τα clearblue πρώιμης ανίχνευσης έκανα,την τρίτη και την Τετάρτη έβγαιναν αχνά θετικά και χθες που έκανα χοριακη,ήταν 58. Ο γιατρός είπε οτι είναι λίγο χαμηλή και να σου πω την αλήθεια είμαι αρκετά στεναχωρημένη,φοβάμαι πως θα πάω αύριο και θα πάρω μεγάλη απογοήτευση..Σχετικά με τις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ,δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγει θετικό και να πάρεις μηδενική χοριακη,μου φαίνεται αδιανόητο.Το να βγει ομως αρνητικό και να είσαι έγκυος,τότε ναι,έχει λογική.Κανε και αύριο ένα τεστ και δες αν η γραμμουλα είναι πιο σκούρη

καμμιά μανούλα από γιάννενα


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημερα.Ψαχνω να βρω κι εγω γιατρο εδω στα Γιαννενα που αν δεν προσπαθουν για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη τουλαχιστον να μην θελουν να παρουν το 2ο μωρο με καισαρικη στις 38 εβδομαδες.Εχετε καποιον να μου συστησετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.Ψαχνω να βρω κι εγω γιατρο εδω στα Γιαννενα που αν δεν προσπαθουν για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη τουλαχιστον να μην θελουν να παρουν το 2ο μωρο με καισαρικη στις 38 εβδομαδες.Εχετε καποιον να μου συστησετε?

υπάρχει κάποια που να μπορεί να σου εγγυηθεί το παραπάνω;

εσύ έχεις κάνει το 1ο με καισαρική;ποιος δε θα κάνει και στο 2ο καισαρική;μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα αφού ψάχνεις εδώ γιατρό;όσο για την εβδομάδα πόσο δλδ να το κρατήσει για καισαρική;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσπα είναι σχεδόν απίθανο να βρεις εδώ γιατρό για VBAC. Αν διαβάσεις και στο πάρεντς θα δεις πως έτσι κι αλλιώς είναι ελάχιστοι στην Ελλάδα που το προσπαθούν και ακόμα λιγότεροι αυτοί που το φέρουν εις πέρας.

Δεύτερον, κάθε προγραμματισμένη καισαρική, πραγματοποιείται στις 38 εβδομάδες. Για να είναι προγραμματισμένη σημαίνει πως συντρέχουν λόγοι για τους οποίους πρέπει να γίνει, άρα ο γιατρός πρέπει να φροντίσει ώστε μητέρα και μωρό να μην κινδυνεύσουν.

Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτησή σου, όχι δεν ξέρω κανέναν εδώ στην πόλη μας να κάνει τοκετούς με έναν απ τους δυο όρους...

Σου εύχομαι καλή τύχη!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρω.Περιμενω απαντηση απο εναν γιατρο στο πανεπιστημιακο κ μετα θα κοιταξω Κερκυρα κ Θεσσαλονικη.Λογος υγειας δεν υπαρχει για να μου το παρει στις 38 απλα ετσι κανουν ολοι αλλα δεν σκοπευω να κανω κατι τετοιο αφου το μωρο επηρεαζεται οχι μονο σωματικα αλλα κυριως συναισθηματικα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν κατάλαβες... Στις 38 εβδομάδες τα παίρνουν ώστε να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος. Πες ότι φτάνεις 39 εβδομάδες, σπάνε τα νερά και τελικά υπάρχει λόγος να προβούν σε καισαρική. Ποιος σου εγγυάται ότι θα προλάβουν;

Α και σου λέω εκ των προτέρων να μην κοιτάξεις καν Κέρκυρα. Οι Κερκυραίες έρχονται στα Γιάννενα για έναν απλό τοκετό. Αυτό που ζητάς λοιπόν δεν θα το βρεις εκεί...


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την κερκυρα θελω να το κοιταξω μονο επειδη μια κοπελα βρηκε καποιον που κανει vbac.

Η προηγουμενη καισαρικη ηταν πριν 6 χρονια και δεν υπαρχει μεχρι τωρα καποιο προβλημα υγειας ωστε να χρειαζεται καισαρικη οπωσδηποτε.Και τα νερα να σπασουν κ τελικα κανω καισαρικη δε νομιζω οτι εξελισσεται τοσο γρηγορα ο τοκετος ωστε να μην προλαβουν.μακαρι να γεννουσα φυσιολογικα κ τοσο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά Άσπα να σου πω πως ο 2ος τοκετός είναι κατά πολύ συντομότερος άπό τον 1ο. Οπότε αν σου σπάσουν τα νερά ο χρόνος που έχεις για να γεννήσεις μπορεί και να είναι ελάχιστος!

Δεν ισχύει πάντα αλλά είναι το συνηθέστερο!

Με το καλό εύχομαι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Aspa εννοείται και να αποφύγεις να πας για καισαρικη στις 38... Ξέρεις πολυ καλα τους λόγους..

Τι να μην προλάβει ρε κορίτσια; Το παιδάκι της μπορει να το γεννήσει φυσιολογικα.

Αν θέλεις εχω δυο γιατρούς στα Γιαννενα που αναλαμβάνουν να γεννήσεις φυσιολογικα, δυο στην Κερκυρα , αρκετούς στη Θεσσαλονικη, άπειρους στην Αθηνα και ένας Κοζάνη,

Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω πμ !


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία εδώ κατατίθενται απόψεις και (θα έπρεπε να) είναι όλες σεβαστές...

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους θα ήθελα να γράψεις στο παρόν θέμα τους δυο γιατρούς στα Ιωάννινα που αναλαμβάνουν Vbac.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορει να καταθέσει όποιος επιθυμεί την άποψη του, αλλα η παραπληροφόρηση και η μη σωστή ενημέρωση ειναι κατι διαφορετικό...

Τι σημαίνει εγκυκλοπαιδικούς λόγους, δεν κατανοώ ακριβώς!

Οποία κοπέλα επιθυμεί ευχαρίστως να της πω γιατρούς που αναλαμβάνουν!

Χθες γεννησε και η ξαδερφη μου με vbac στην Κερκυρα!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως ακριβώς παραπληροφορώ αν αναφέρω ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να συμβεί κάτι; Άλλωστε εδώ είναι φόρουμ, δεν είναι ιατρική κοινότητα.

Όσο για τους εγκυκλοπαιδικούς λόγους, εγώ που ΔΕΝ μπορώ να δοκιμάσω vbac γιατί ο λόγος που με οδήγησε στην 1η καισαρική παραμένει θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι γιατροί στην πόλη μου αναλαμβάνουν ώστε α). να κάνω μια συζήτηση μαζί τους (γιατί απλά ποτέ δεν ξέρεις) και β). για να μπορώ να συστήσω να κάνει το ίδιο όποια φίλη και γνωστή μου ενδιαφέρεται.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να υπάρχουν μαιευτήρες που αναλαμβάνουν!δεν το συζητάμε αυτό!απλώς μεταφέρουμε όσα έχουμε ακούσει!απο'κει και πέρα όλα είναι επιλογές!;)

ravT,άντε βρε ξεκίνα το 2ο να παρουμε σειρά!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πως ακριβώς παραπληροφορώ αν αναφέρω ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να συμβεί κάτι; Άλλωστε εδώ είναι φόρουμ, δεν είναι ιατρική κοινότητα.

Όσο για τους εγκυκλοπαιδικούς λόγους, εγώ που ΔΕΝ μπορώ να δοκιμάσω vbac γιατί ο λόγος που με οδήγησε στην 1η καισαρική παραμένει θα ήθελα να γνωρίζω ποιοι γιατροί στην πόλη μου αναλαμβάνουν ώστε α). να κάνω μια συζήτηση μαζί τους (γιατί απλά ποτέ δεν ξέρεις) και β). για να μπορώ να συστήσω να κάνει το ίδιο όποια φίλη και γνωστή μου ενδιαφέρεται.

Αν θέλεις να εισαι αντικειμενική να αναφέρεις και την πιθανότητα να συμβει κατι σε περιπτωση επαναληπτικής καισαρικης στις 38 εβδομαδες.

Σε καθε εγκυμοσυνη υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι, εσυ καθε φορα αναφέρεις το τι μπορει να συμβει;

Ο κυνδινος σε ενα tolac ειναι ίσος με τον κυνδινο που εχει καθε πρωτότοκος για επιπλοκή. Αυτα ειναι στοιχείο του βασιλικού κολεγίου μαιευτηρων και γυναικολογων (rcog) και του αμερικανικού συλλόγου μαιευτηρων και γυναικολογων (acog) και οχι δικές μου υποθέσεις.

Πριν γράψουμε κατι οφείλουμε να ενημερωνόμαστε.

Παρόλα αυτα αν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ και πολυ ευχαρίστως να σου απαντήσω.

Τα όσα έγραψα δεν τα έγραψα για σένα προσωπικά, αλλα υπερασπίστηκα το vbac και πιστευω πως πρεπει να σταματησει η τρομοκρατία απο μέρος ορισμένων γιατρών οι οποίοι δεν εχουν ιδέα τι ειναι φυσιολογικος τοκετος αλλα και φυσιολογικος τοκετος μετα απο καισαρικη.

Και εγω ακριβώς αυτη την αντίδραση είχα σε φίλη μου η οποία πήγαινε για vbac και εγω το άκουγα τότε πρωτη φορα! Οτι υπαρχει σοβαρός κυνδινος και να το σκεφτεί κτλ.. Οταν ενημερώθηκα σωστά τόσο για την κ.τ. στις 38 εβδομαδες όσο και για το vbac δεν τόλμησα πραγματικά να ξαναπώ τέτοιες κουβέντες.

Όσο για το αν μπορεις να κανεις vbac η οχι, μονο ένας γιατρος που αναλαμβάνει vbac μπορει να στο απαντήσει! Που ξέρεις! Ίσως να μπορεις!

Εξαρτάται και τι θεωρεί κανεις αιτία για καισαρικη εξ αρχής!


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μόνο που βλέπω κάθε φορά στα λεγόμενά σου είναι επιθετική συμπεριφορά προς το πρόσωπό μου, δεν σκοπεύω να συντηρώ αυτό το κλίμα εσαεί και γι αυτό δεν απαντώ σε τίποτα απολύτως παρά μόνο στο εξής:

Αν θέλεις να εισαι αντικειμενική να αναφέρεις και την πιθανότητα να συμβει κατι σε περιπτωση επαναληπτικής καισαρικης στις 38 εβδομαδες.

Σε καθε εγκυμοσυνη υπαρχει περιπτωση να συμβει κατι, εσυ καθε φορα αναφέρεις το τι μπορει να συμβει;

Σαφώς και κάτι μπορεί να πάει στραβά όχι μόνο σε επαναληπτική καισαρική αλλά και σε 1η καισαρική, όπως στραβά μπορεί να πάει φυσιολογικός τοκετός (1ος, 2ος ή 3ος ουδεμία σημασία έχει). Στραβά μπορεί να πάει και μια βόλτα με το αυτοκίνητο ή μια μέρα στην παραλία. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως σε κάθε στιγμή κάτι μπορεί να πάει στραβά. Παιδάκια είμαστε να παίζουμε με τις λέξεις;

Σου ζήτησα να με ενημερώσεις για τους γιατρούς που κάνουν vbac στα Γιάννενα, όπως μόνη σου προσφέρθηκες και δεν το έκανες. Προσωπικά μηνύματα δεν επιθυμώ να ανταλάσσω με κανένα μέλος. Εδώ είναι δημόσιος διάλογος και δημόσια επιθυμώ να επικοινωνώ.

Δεν πειράζει, καλή καρδιά. Θα τη βρω μόνη μου την άκρη.

Υ.Γ. Δεν επιτρέπω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να αμφισβητεί τις προθέσεις μου γι αυτό μη το κάνεις αφού δεν με γνωρίζεις προσωπικά.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε επιθετικότητα απο τα όσα έγραψα, ο γραπτός λογος παρεξηγείται πολυ ευκολα.

Δεν είχα καμια τέτοια πρόθεση. Διαβάζοντας ξανά το τελευταίο μηνυμα μου, κατανοώ πως μπορει να ερμηνευτεί ετσι, αλλα σε διαβεβαιώνω πως δεν είχα καμια τέτοια πρόθεση! Και εσυ αν με γνωρίζεις προσωπικά θα το καταλάβαινες!

Υγεία και καλη καρδιά! :)


unJ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...