Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Fraoulitsa1 είπε:

Τελεια νέα ! Με το καλό κορίτσι μου !οντως ολόκληρο μωράκι πια 🌸

τον τράχηλο πως στον εξέτασε ; 

Και εγώ περιμένω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας όλα καλά να μας πάνε ❤️

Σ ευχαριστώ ❤️

Με κολπικό υπέρηχο τον μετρήσαμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Αθανασια2345 είπε:

Σ ευχαριστώ ❤️

Με κολπικό υπέρηχο τον μετρήσαμε 

Εγώ φοβάμαι αυτή την εξέταση που λένε ότι κάνουν με το χέρι και πονάει πολύ .. ξέρω δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί .. είναι η πρώτη μου φορά οπότε δεν ξέρω τι κάνει και ο δικός μου .. 

Μέτρησε το μήκος με τον υπέρηχο Ε; Όχι τη διαστολή .. πφφ δεν έχω ιδέα 😅

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Εγώ φοβάμαι αυτή την εξέταση που λένε ότι κάνουν με το χέρι και πονάει πολύ .. ξέρω δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί .. είναι η πρώτη μου φορά οπότε δεν ξέρω τι κάνει και ο δικός μου .. 

Μέτρησε το μήκος με τον υπέρηχο Ε; Όχι τη διαστολή .. πφφ δεν έχω ιδέα 😅

Ναι όχι την διαστολή....ο δικός μου ας πούμε δεν εξετάζει με το χέρι χωρίς να έχει αρχίσει ο τοκετός....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου κοντεύει ο καιρός,εμένα 21 ημέρες μου έμειναν μέχρι τις 38 εβδομάδες(πρόκληση με φυσιολογικό κ τα άλλα δύο μικρά μου)είναι ακόμα με τα πόδια κάτω όμως η μπέμπα.εχει δει καμία μέλλουσα μανούλα αίμα στην τουαλέτα από αιμορροΐδες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stellaskv είπε:

Κοριτσάκια μου κοντεύει ο καιρός,εμένα 21 ημέρες μου έμειναν μέχρι τις 38 εβδομάδες(πρόκληση με φυσιολογικό κ τα άλλα δύο μικρά μου)είναι ακόμα με τα πόδια κάτω όμως η μπέμπα.εχει δει καμία μέλλουσα μανούλα αίμα στην τουαλέτα από αιμορροΐδες?

Εγώ είδα την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 1-2 μέρες δυσκολια λίγο αιματακι αλλά μετά δεν ξανά είδα και έτσι δεν έδωσα σημασία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου κοντεύει ο καιρός,εμένα 21 ημέρες μου έμειναν μέχρι τις 38 εβδομάδες(πρόκληση με φυσιολογικό κ τα άλλα δύο μικρά μου)είναι ακόμα με τα πόδια κάτω όμως η μπέμπα.εχει δει καμία μέλλουσα μανούλα αίμα στην τουαλέτα από αιμορροΐδες?

 

 

 

 

Κορίτσια update πήγα στη γιατρό μου σήμερα,επιτέλους είδαμε το κεφάλι κάτω,μέχρι πριν μια εβδομάδα στο doppler ήταν με τον πισινό της κάτω η γαιδουριτσα,μου το μέτρησε 2677 35+1,βάλαμε πρόγραμμα για φ.τ στις 38 εβδομάδες πρώτα ο Θεός.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Χτες είχα και εγώ γιατρό, ακόμα με τον πωπο κάτω εμείς και το κεφάλι στο στομάχι μου να με πιέζει τόσο πολύ που έχω μια μόνιμη παλινδρόμηση και πολύ κάψιμο.... 2612γρ η μπέμπα και δε λέει να γυρίσει.... Άντε να δούμε πως θα πάει και αυτό... 35κ4 σήμερα... Είπαμε θα την περιμένουμε μήπως και το πάρει απόφαση και όπως εξελιχθεί ο τοκετός.... Μου πήρα και δείγμα από κολπικά υγρά και την Κυριακή μάλλον θα πάμε για τον πρώτο καρδιοτοκογραφο!

1 hour ago, Stellaskv είπε:

Κοριτσάκια μου κοντεύει ο καιρός,εμένα 21 ημέρες μου έμειναν μέχρι τις 38 εβδομάδες(πρόκληση με φυσιολογικό κ τα άλλα δύο μικρά μου)είναι ακόμα με τα πόδια κάτω όμως η μπέμπα.εχει δει καμία μέλλουσα μανούλα αίμα στην τουαλέτα από αιμορροΐδες?

 

 

 

 

Κορίτσια update πήγα στη γιατρό μου σήμερα,επιτέλους είδαμε το κεφάλι κάτω,μέχρι πριν μια εβδομάδα στο doppler ήταν με τον πισινό της κάτω η γαιδουριτσα,μου το μέτρησε 2677 35+1,βάλαμε πρόγραμμα για φ.τ στις 38 εβδομάδες πρώτα ο Θεός.

Αχ τι καλά που γύρισε!!!! Μου δίνεις και εμένα ελπίδες μήπως και.... Εμείς ίσως επιχειρήσουμε και ισχιακό τοκετό, θα δούμε πως θα μας κατευθύνει η μπέμπα!!!

  • Μου αρέσει 1

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Μητσάκι91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Χτες είχα και εγώ γιατρό, ακόμα με τον πωπο κάτω εμείς και το κεφάλι στο στομάχι μου να με πιέζει τόσο πολύ που έχω μια μόνιμη παλινδρόμηση και πολύ κάψιμο.... 2612γρ η μπέμπα και δε λέει να γυρίσει.... Άντε να δούμε πως θα πάει και αυτό... 35κ4 σήμερα... Είπαμε θα την περιμένουμε μήπως και το πάρει απόφαση και όπως εξελιχθεί ο τοκετός.... Μου πήρα και δείγμα από κολπικά υγρά και την Κυριακή μάλλον θα πάμε για τον πρώτο καρδιοτοκογραφο!

Αχ τι καλά που γύρισε!!!! Μου δίνεις και εμένα ελπίδες μήπως και.... Εμείς ίσως επιχειρήσουμε και ισχιακό τοκετό, θα δούμε πως θα μας κατευθύνει η μπέμπα!!!

Θα γυρίσει,ήμουν σε μερική ακινησία αλλά εδώ κ 4 μέρες έκανα αρκετές δουλειές (έχω άλλα δύο αγοράκια το ένα 7 χρόνων κ το μικρό την Τρίτη γίνεται 2)όποτε μόλις μου έκανε υπέρηχο έλεγε πωπωπω κοίτα έχει κεφάλι κάτω,δεν το κατάλαβα πως γύρισε,έχεις ελπίδες,έσκυβα πολύ λόγω παιδιών κ γύρισε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μιας και πλησιάζει η ώρα του τοκετού ήθελα την άποψη σας για κάτι. Λόγω του ότι κάνω ακόμα αντιπηκτικές ο γιατρός μου πρότεινε να γεννήσω φυσιολογικά με πρόκληση όταν θα είμαι κοντά στην ΠΗΤ μου για να έχω προλάβει να κόψω δύο μέρες πριν τις αντιπηκτικές. Δεν ξέρω γιατί αλλά η ιδέα της πρόκλησης τοκετού δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα γιατί στην ουσία  το σώμα αναγκάζεται να έχει συσπάσεις ενώ δεν είναι η ώρα του. Επίσης έχω ακούσει πολλές μανούλες που άργησαν πολύ να γεννήσουν με πρόκληση και άλλες που δεν τις έπιασε καθόλου. Εσείς τι γνώμη έχετε? Το έχει ψάξει καμιά σας το θέμα? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 12:15 AM, Fraoulitsa1 said:

Εγώ φοβάμαι αυτή την εξέταση που λένε ότι κάνουν με το χέρι και πονάει πολύ .. ξέρω δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί .. είναι η πρώτη μου φορά οπότε δεν ξέρω τι κάνει και ο δικός μου .. 

Μέτρησε το μήκος με τον υπέρηχο Ε; Όχι τη διαστολή .. πφφ δεν έχω ιδέα 😅

@Αθανασια2345
ρε γμτ εμένα στο καρδιοτοκογραφημα δεν μου εξέτασαν τράχηλο ούτε μου έδωσαν τόσες πληροφορίες. Απλά μου είπε ο γιατρός ένα «είσαι οκ» και έφυγα. 
Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα κι εγώ, όπως σου είπαν και σε εσένα, ότι ο μπέμπης έχει αράξει εκει μέσα και δεν δίνει δείγματα να θέλει να βγει. 

2 hours ago, Lydiakiii said:

Καλησπέρα κορίτσια, μιας και πλησιάζει η ώρα του τοκετού ήθελα την άποψη σας για κάτι. Λόγω του ότι κάνω ακόμα αντιπηκτικές ο γιατρός μου πρότεινε να γεννήσω φυσιολογικά με πρόκληση όταν θα είμαι κοντά στην ΠΗΤ μου για να έχω προλάβει να κόψω δύο μέρες πριν τις αντιπηκτικές. Δεν ξέρω γιατί αλλά η ιδέα της πρόκλησης τοκετού δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα γιατί στην ουσία  το σώμα αναγκάζεται να έχει συσπάσεις ενώ δεν είναι η ώρα του. Επίσης έχω ακούσει πολλές μανούλες που άργησαν πολύ να γεννήσουν με πρόκληση και άλλες που δεν τις έπιασε καθόλου. Εσείς τι γνώμη έχετε? Το έχει ψάξει καμιά σας το θέμα? 

Κι εμένα μου είπαν για πρόσκληση και το συζήτησα με την μαία του γιατρού. Είχα την άποψη που έχεις κι εσυ: αναγκάζω σώμα και μωρό να μπουν σε μια διαδικασία και δεν το θέλω. Θα ήθελα να έρθει από μόνο του. Ωστόσο, αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι είναι αναπόφευκτο, τι να κανεις. Τώρα, για το πόση ώρα θα κρατήσει ο τοκετός είναι άσχετο με την πρόκληση. 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Arriel_83 είπε:

@Αθανασια2345
ρε γμτ εμένα στο καρδιοτοκογραφημα δεν μου εξέτασαν τράχηλο ούτε μου έδωσαν τόσες πληροφορίες. Απλά μου είπε ο γιατρός ένα «είσαι οκ» και έφυγα. 
Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα κι εγώ, όπως σου είπαν και σε εσένα, ότι ο μπέμπης έχει αράξει εκει μέσα και δεν δίνει δείγματα να θέλει να βγει. 

Κι εμένα μου είπαν για πρόσκληση και το συζήτησα με την μαία του γιατρού. Είχα την άποψη που έχεις κι εσυ: αναγκάζω σώμα και μωρό να μπουν σε μια διαδικασία και δεν το θέλω. Θα ήθελα να έρθει από μόνο του. Ωστόσο, αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι είναι αναπόφευκτο, τι να κανεις. Τώρα, για το πόση ώρα θα κρατήσει ο τοκετός είναι άσχετο με την πρόκληση. 

Εμένα γενικά ο γιατρός μου μου λέει ότι συμβαίνει με κάθε λεπτομέρεια γιατί τους καρδιοτοκογραφους τους κάνουμε στο ιατρείο του οπότε μου εξηγεί τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια σχετικά με τους παλμούς του μωρού και τις κινήσεις του τις αντιδράσεις τις συσπάσεις όλα. Να ρωτάτε κορίτσια με λεπτομέρειες για να είστε ποιο ήρεμες 🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χτες το απόγευμα είδα δύο σταγόνες αίμα στο εσώρουχο και ελάχιστα στο σκούπισμα, μιλάω με τον γιατρό, μου λέει να μην ανησυχώ και με ρωτάει αν πονάω, εγώ του λέω καθόλου βέβαια μετά από δέκα λεπτά άρχισα να έχω πόνους περιόδου και στη μέση παρατεταμενους, όχι να έρχονται και να φεύγουν και μετά από κανένα μισάωρο σταμάτησαν! Λέω τη γλύτωσα... Το βράδυ κατά τις 12:30 με έπιασε πάλι ο ίδιος πόνος, αίμα δεν είδα ξανά καθόλου, αύριο λογικά θα πάω για καρδιοτοκογραφο, ελπίζω να μη βιαστεί η μπέμπα γιατί αύριο κλείνω 36η εβδομάδα και καλό είναι να πάρουμε άλλες δύο εβδομάδες....

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 3

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μητσάκι91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χτες το απόγευμα είδα δύο σταγόνες αίμα στο εσώρουχο και ελάχιστα στο σκούπισμα, μιλάω με τον γιατρό, μου λέει να μην ανησυχώ και με ρωτάει αν πονάω, εγώ του λέω καθόλου βέβαια μετά από δέκα λεπτά άρχισα να έχω πόνους περιόδου και στη μέση παρατεταμενους, όχι να έρχονται και να φεύγουν και μετά από κανένα μισάωρο σταμάτησαν! Λέω τη γλύτωσα... Το βράδυ κατά τις 12:30 με έπιασε πάλι ο ίδιος πόνος, αίμα δεν είδα ξανά καθόλου, αύριο λογικά θα πάω για καρδιοτοκογραφο, ελπίζω να μη βιαστεί η μπέμπα γιατί αύριο κλείνω 36η εβδομάδα και καλό είναι να πάρουμε άλλες δύο εβδομάδες....

Μακάρι να πάνε όλα όπως τα επιθυμείς ! Ενημέρωσε μας για νεότερα , σήμερα έχεις πόνους ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Αρχισαμε οι μανουλες του ιουνιου να γενναμε σιγα σιγα;;;;;😮 πως περασε ο καιρος! Και εγω χθες ειχα γιατρο και μου ειπε πως απ την τριτη που μπαινω στο μηνα μου να ειμαι προετοιμασμενη, αν κ οι πρωτοτοκες πηγαινουν μεχρι τελος! 2600 η μπεμπα, εχει παρει θεση και το αλλο σκ ξεκιναω καρδιοτοκογραφο! Του ειπα οτι ειναι παρα πολυ ησυχη, και ενω σκεφτομουν οτι θα εχω ενα ησυχο μωρακι μου το χαλασε και μου ειπε πως μαλλον κραταει δυναμεις για μετα 😆😂

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Μητσάκι91 said:

Καλημέρα κορίτσια! Χτες το απόγευμα είδα δύο σταγόνες αίμα στο εσώρουχο και ελάχιστα στο σκούπισμα, μιλάω με τον γιατρό, μου λέει να μην ανησυχώ και με ρωτάει αν πονάω, εγώ του λέω καθόλου βέβαια μετά από δέκα λεπτά άρχισα να έχω πόνους περιόδου και στη μέση παρατεταμενους, όχι να έρχονται και να φεύγουν και μετά από κανένα μισάωρο σταμάτησαν! Λέω τη γλύτωσα... Το βράδυ κατά τις 12:30 με έπιασε πάλι ο ίδιος πόνος, αίμα δεν είδα ξανά καθόλου, αύριο λογικά θα πάω για καρδιοτοκογραφο, ελπίζω να μη βιαστεί η μπέμπα γιατί αύριο κλείνω 36η εβδομάδα και καλό είναι να πάρουμε άλλες δύο εβδομάδες....

Εχθές κι εγώ είχα πόνους αλλά χωρίς αίμα. Έχω διαβάσει ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Στο καρδιοτοκογραφημα θα δείτε περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...