Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επι του θεματος λοιπον ακουστε τι εγινε σημερα..

ειπα να τηλεφωνησω στους 3 ιδιωτικους που ειχα σκοπο να κανω τα χαρτια μου...ο πρωτος που θα επιλεξω για τα διδυμα θα ειναι δημοτικος,και για τον μεγαλο που θα παει νηπιαγωγειο φετος θα τον δηλωσω για κδαπ..ασχετο ομως..

λοιπον που λετε η πρωτη που τηλεφωνησα ελειπε η υπευθυνη και μου ειπαν να δωσω αριθμο και να επικοινωνησει καποια στιγμη εκεινη μαζι μου........

η δευτερη μου ειπε οτι ναι η μετακινηση θα επιβαρυνει τους γονεις...να υπολογιζω γυρω στα 40-50 ευρω..ωραια λεω..οποτε εγω που εχω διδυμα αν τα δεχτουν και τα δυο στο δικο σας παιδικο θα πληρωνω 80-100?????και μο0υ λεει ε οχι εσεις θα υπολογισετε καπου στη μεση..γυρω στα 70....εμεινα με το στομα ανοιχτο για καποια κλασματα του δευτερολεπτου....οκ λεω ευχαριστω θα τα πουμε απο κοντα μπλα μπλα και εκλεισα.....

ο τριτος που τηλεφωνησα μου ειπε οτι θα ειναι γυρω στα 30-35 ευρω και αλοιμονο,δεν θα χρεωσουμε διπλη τιμη στα αδερφακια..κατι θα κανουμε...οποτε εγω σκεφτομαι σε αυτον να υπολογισω στο 40αρι.....

και ετσι ειναι νομιζω..δηλαδη θα χρεωσουν διπλο δρομολογιο επειδη ειναι δυο??επειδη θα πιανουν 2 θεσεις???ημαρτον πια με αυτην την αισχροκερδεια...

εν κατακλειδι...σκεφτομαι πολυ σοβαρα να δηλωσω μονο δημοτικους παιδικους γιατι η οικονομικη μας κατασταση και με 3 παιδια δεν μας επιτρεπει να δωσουμε ουτε και 500 ευρω σε σχολικο...θα προτιμουσα να δωσω λιγοτερα σε βενζινες και να τα πηγαινω εγω με το αυτοκινητο σε κοντινους δημοτικους και να τους ενισχυσω κιολας.....η τουλαχιστον να βαλω τελευταιον αυτον με τα 35 ευρωπουλα....


ο στρατος μου ηρθε στις 24.12.2007

η δομνα και ο κωστας μου ηρθαν στις 2.11.2009

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω πολλά πολλά από μετακινήσεις με σχολικά λεωφορεία , και το πόσο χρεώνονται , θεωρώ ότι μια τιμή γύρω στα 40-50 ? το μήνα είναι νορμάλ . Μην ξεχνάτε ότι το σχολίκο δεν έρχεται μόνο στο δικό σας σπίτι και πέρνει το παιδί , αλλά κάνει βόλτες γύρω γύρω που πολλές φορές μπορεί να είναι και αρκετά δεκάδες χιλιόμετρα . Χώρια ότι εκτός από τις βενζίνες , όπως έχει πει και η xrimaria παραπάνω , υπάρχουν και άλλα έξοδα για τα λεωφορεία ( φθορές , λάδια , λάστιχα κτλ κτλ ) .

Και αν μένεις και λίγο μακριά από το σταθμό , πιθανόν να μην συμφέρει καθόλου να πληρώνεις δικές σου βενζίνες + ταλαιπωρία για να πηγαίνεις και να φέρνεις το παιδί .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εμας μας ενημερωσε ο σταθμος που τα παμε τωρα οτι του χρονου θα βγει 60 ευρω για το σχολικο και 100 το παιδι για γραφικη υλη. Και για τα 2 παιδια δεν θα κανει καλυτερη τιμη, μαλλον, οποτε θα πανε ολα διπλα!


l9Iop2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μια ερωτηση σε οσους εχουν εμπειρια απο προηγουμενα χρονια, την αιτηση με τα δικαιολογητικα πρεπει να την υποβαλω εγω προσωπικα στην Μυλλερου ή μπορει να τα υποβαλλει καποιος αλλος για μενα; Και σε αυτη την περιπτωση πρεπει να του κανω εξουσιοδοτηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα απο τη στιγμη που μπορεις να τα στειλεις και με κουριερ η ταχυδρομειο δε βρισκω το λογο να πρεπει να πας οπωςδηποτε η ιδια...μου φαινεται περσι ειχαν πει πως ειχαν στειλει μαμαδες, πεθερες και λοιπα αλλα δε μπορω να βαλω κ το χερι μου στη φωτια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εμας μας ενημερωσε ο σταθμος που τα παμε τωρα οτι του χρονου θα βγει 60 ευρω για το σχολικο και 100 το παιδι για γραφικη υλη. Και για τα 2 παιδια δεν θα κανει καλυτερη τιμη, μαλλον, οποτε θα πανε ολα διπλα!

Για γραφική ύλη δεν πρέπει να σου ζητήσουν χρήματα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ . Αναφέρεται ρητά στην Πρόσκληση:

.....2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς

Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ, που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:

Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση

Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση

Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:

Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση

Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση

Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000€.

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):

Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.000€ ανεξαρτήτου βάρδιας.

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)

Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία: 7.000,00 €.

Στα ανωτέρω ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ (€) περιλαμβάνονται και οι δαπάνες για γραφική ύλη αξίας 100€.

ΈΛΕΟΣ πια !

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καινουργιο μαλλον

έχεις δίκιο, πέρισυ θυμάμαι ότι η πρόσληση έλεγε πως οι παδικοί σταθμοί μπορούν να μας ζητήσουν υλικά για χειροτεχνίες κλπ, με λίστα αλλά όχι χρήματα για το σκοπό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μια ερωτηση σε οσους εχουν εμπειρια απο προηγουμενα χρονια, την αιτηση με τα δικαιολογητικα πρεπει να την υποβαλω εγω προσωπικα στην Μυλλερου ή μπορει να τα υποβαλλει καποιος αλλος για μενα; Και σε αυτη την περιπτωση πρεπει να του κανω εξουσιοδοτηση;

αφου μας δινουν το δικαιωμα να τα στελνουμε με courier ¨η ταχυδρομειο δεν βλεπω τον λογο γιατι να πας εσυ η ιδια τα χαρτια. απλα στην θεση σου αν τα στειλεις ταχυδρομικως μην περιμενεις τελευταιες μερες. δεν ξερεις τι γινεται. εγω τα εστειλα με courier περσι γιατι εβλεπα με τον αριθμο αποστολης αν ειχε φτασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχεις δίκιο, πέρισυ θυμάμαι ότι η πρόσληση έλεγε πως οι παδικοί σταθμοί μπορούν να μας ζητήσουν υλικά για χειροτεχνίες κλπ, με λίστα αλλά όχι χρήματα για το σκοπό αυτό

δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα νομιζω περσι ελεγε οτι δεν μπορουν να ζητησουν λεφτα για υλικα. τουλαχιστον στο σχολειο που ειναι ο μικρος μου δεν μας ζητησαν ουτε ενα ευρω.

Link to comment
Share on other sites

να σας τσιτωσω λιγο; σημερα ρωτησα την ιδοκτητρια του παιδικου για τα εξοδα μεταφορας και μου ειπε οτι δεν μας χρεωνει τιποτα και οτι αυτα ειναι μονο για την αθηνα. Α ρε αθανατη επαρχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα νομιζω περσι ελεγε οτι δεν μπορουν να ζητησουν λεφτα για υλικα. τουλαχιστον στο σχολειο που ειναι ο μικρος μου δεν μας ζητησαν ουτε ενα ευρω.

Από την πρόσκληση του 2011 για τις δομές:

2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς

Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ (?), που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:

Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 4.750,00?

Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 4.750,00?

Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 3.800,00?

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:

Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 4.750,00?

Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 3.800,00?

Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000,00 ?

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):

Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.800,00 ?.

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)

Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία:7.000,00 ?.

Τα παραπάνω ποσά ανά κατηγορία Δομής, θα δίνονται μόνο στην περίπτωση που παρέχεται από τους Σταθμούς μετακίνηση στα βρέφη / νήπια των ωφελούμενων μητέρων .

Οι Σταθμοί που προσφέρουν μετακίνηση θα πρέπει να δηλώσουν σαφώς στην αίτηση συμμετοχής της Δομής τις εξυπηρετούμενες περιοχές.

Όταν δεν παρέχεται από τη Δομή μετακίνηση , τότε το ανώτατο ποσό ανά κατηγορία δαπάνης μειώνεται και θα πρέπει να υποβάλλεται από το Φορέα και η αντίστοιχη οικονομική προσφορά, όπως αναλύεται στον ακόλουθο πίνακα

ΑΝΩΤΑΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

ΒΡΕΦΗ ΠΡΟ - ΝΗΠΙΑ

4.350,00 ? 3.400,00 ?

Εξαιρούνται, των παραπάνω μειώσεων οι Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας και οι Δομές Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.) και Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρία (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)

Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες ( όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής).

Ο Ανάδοχος έχει το δικαίωμα να δίνει στις ωφελούμενες μητέρες τη λίστα με τα υλικά (όπως βιβλία, χαρτικά και όλη την απαιτούμενη γραφική ύλη) και οι γονείς να τα αγοράζουν από όποιο βιβλιοπωλείο επιθυμούν.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μη ψαχνετε θα σας τα πω εγω απο πρωτο χερι που χω ζησει 2 χρονιες και παω για 3η.( φαρμακερη). περσι (2010-11) ζητουσαν σταθμοι οτι τους ερχοταν στο μυαλο ...100+ και οι περισσοτεροι ιδιωτικοι. εγινε ενας χαμος γιατι μεσα η π ροσκληση ελεγε πως ολα τα εξοδα του παιδιου καλυπτονται απο την επιδοτηση, και αναγκαστηκαν και εβγαλαν ανακοινωση πως απαγορευεται να ζητησουν απο εμας χρηματα γιατι ξεκινησαν να γινονται καταγγελιες.

φετος (2011-2012), ειπαν πως θα γινοταν λιστα και θα δινοταν στους γονεις για να επιλεξουν και απο που θα τα παρουν. κι αυτο για να αποφευχθουν φαινομενα που καποιοι σταθμοι εκαναν δηλαδη "δωστε μας τα χρηματα εμας γιατι τα παιρνουμε χονδρικη". φυσικα 100+ ευρω επαιρνες το μισο βιβλιοπωλειο απο προσχολικα ειδη, και φυσικα τα βαζανε στη τσεπη τους και εσυ που τα πληρωνες δεν επαιρνες ουτε αποδειξη να ξερεις τι πληρωσες. ( μας ειχε τυχει και το ξερω απο κοντα το θεμα). γιαυτο λενε φετος συγκεκριμενα πως περιλαμβανεται καθαρα και ξαστερα για να αποφυγουν τετοια θεματα ξανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...