Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Έπεσε 45 η χοριακη,οπότε σταματάω τα φάρμακα και θα μου έρθει περίοδος.Ευτυχως δεν ήταν κατι σοβαρό ☺️Μου είπε να προσπαθήσουμε τον επόμενο μήνα πάλι,για να ξεκουραστεί ο οργανισμός μου.Θα το πάρω πολύ χαλαρά αυτή τη φορά,όπως στη δεύτερη εμβρυομεταφορά,που τελικά έπιασε και γέννησα την κορούλα μου❤️

      Συγχαρητήρια για τις χοριακες σας κορίτσια,έτσι να γεμίζει μωράκια το φόρουμ ❤️Θα έρθουν κ άλλα πολλά,είμαι σίγουρη ❤️ 🥰 

Γνώμες για Γέννημα (Aθήνα), emvryolab (Θεσσαλονίκη) και νοσοκομείο Αλεξανδρούπολ


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Agapi* Καλησπέρα, μόνο για την embryolab γνωρίζω. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα. Απέτυχε με μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης στον γιατρό που είχα τότε κ συνεργαζόταν με την επιχείρηση αυτή.  Με αντιμετώπισε λες και ήμουν 25 χρόνων, ενώ ήμουν 42. Από αυτούς το παράπονο που έχω είναι ότι δεν με πήραν στα σοβαρά κ τον άφησαν να κάνει ότι έκανε. Υποτίθεται ότι έχει έμπειρους γιατρούς κ εμβρυολογους. Για αυτό χρησιμοποιώ την λέξη επιχείρηση. Οι μαιες στην ανάρρωση και στο χειρουργείο ευγενεστατες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν στο embryolab κι έχω να πω μόνο τα καλύτερα για το γιατρό μου, τον Χριστοφ.., τα κορίτσια, το χειρουργικό, όλα! Γι αυτό και δύο χρόνια έμεινα εκεί παρά τις δυσκολίες. 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα τη πρώτη μου προσπάθεια νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης. Το 2018 βέβαια και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει από τότε αλλά χάλια όλα. Καμία επικοινωνία και ενημέρωση. Ήμουν κ πρωτάρα έκανα ότι μου έλεγαν. Χάλια όλα. Μόνο από τύχη πιστεύω πιάνεις εκεί. Τότε είχαν εμβρυολογο μια εβδομάδα τον μήνα και συγχρονιζαν με φάρμακα όλες τις γυναίκες να πέφτει η ωοληψια τους εκείνη την εβδομάδα. Υποτίθεται πήγαμε λόγω ανδρικού παράγοντα, εγώ ήμουν τότε 33 ετών, και καταλήξαμε να βγάλω 1 ωάριο ώριμο και ένα όχι. Γονιμοποιηθηκε και μου το έβαλαν Τρίτη μέρα. Όταν ρώτησα να μου πουν αξιολόγηση γνώμη κτλ δεν πήρα απάντηση. Ένα άστο μην το ψάχνεις μόνο. Κ όταν απέτυχε τους ρώτησα να κάνω τίποτα εξετάσεις για την επόμενη φορά? Η απάντηση ήταν όχι, ελάτε στην περίοδο Οκτωβρίου να κάνουμε επόμενη προσπάθεια. Εγώ έκανα μόνη μου ΑΜΗ και FSH  και τότε κατάλαβα γιατί έβγαλα μόνο ένα ωάριο. Κ αυτοί ήθελαν να με πάνε ξανά σε προσπάθεια χωρίς διερεύνηση. Επιφυλάσσομαι βέβαια γιατί δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η κατάσταση από τότε. Για τα άλλα που ρωτάς δεν γνωρίζω. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Agapi* είπε:

Καταφέρατε τελικά να κάνετε μωράκι και οι δύο;

εγώ ακόμα όχι. ήμουν πολύ άτυχη με την επιλογή του πρώτου γιατρού και όλη την προσπάθεια που έγινε εκεί στην embryolab. σε πολύ κρίσιμο σημείο , σε ηλικία που έπρεπε να είναι σοβαροί γιατρός και κέντρο ,αυτοί κοιτάξανε μόνο το ταμείο τους και δεν νοιάστηκαν για την δική μου ζωή. πήραν τα χιλιαρικάκια και άντε γειά. αν είχα κάνει άλλη επιλογή τα πράγματα θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερα. για τη σαλπιγγογραφία που λές , που κάνουν εκεί, σε εμένα οι ίδιοι από την embryolab με στείλανε να κάνω σε κλινική την κλασική.  Δες και άλλες επιλογές πάντως, εσύ ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις, την ηλικία σας. Σίγουρα έχει επιτυχίες σαν κέντρο κυρίως με τον γιατρό Χριστοφ, αλλά έχω την αίσθηση ότι σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις φεύγουν τελικά . Aυτό φυσικά είναι η δική μου εμπειρία... ακόμα περνάω από εκεί και "γκρεμίζομαι" γυρίζω το κεφάλι από την άλλη κλαίγοντας. μακάρι να είχαν νοιαστεί, έστω η embryolab για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου πω για το embryolab ότι σε σχέση με άλλα κέντρα είναι πολύ οργανωμένο από τα κορίτσια στη γραμματεία μέχρι τους εμβρυολογους.. για την ανώδυνη σαλπιγγογραφια δεν έκανα σε αυτούς καθώς αν θέλεις να πάρεις τα φάρμακα από την επιτροπή δεν επιτρέπεται να πας στο κέντρο που θα σε αναλάβει αλλά σε άλλο διαγνωστικό ή δημόσιο νοσοκομείο..από την εμπειρία μου έχω να πω ότι όλα αυτά τα κέντρα,βάζω και το embryolab δεν παύουν να είναι επιχειρήσεις και να ακολουθούν συγκεκριμένα πρωτόκολλα( κάνουν τα ίδια σε όλους)..Εμένα ο γιατρός μου που πέτυχα κιόλας δεν ανήκει στο δυναμικό του embryolab αλλά είναι εξωτερικός συνεργάτης( χρησιμοποιεί την κλινική για ωοληψιες και εμβρυομεταφορες),με ξεψαχνισε μέχρι τέλους,κάτι που κανένας  από τους άλλους στα κέντρα δεν μου έδινε μία σαφή απάντηση για το τι φταίει..ο

πότε γνώμη μου είναι ότι τα πάντα είναι θέμα γιατρού και είναι καλύτερο να βρεις έναν γιατρό καλό και συνετό που να μην ανήκει στο δυναμικό των κλινικών..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικά κι είναι και θέμα γιατρού.. Και φυσικά όλοι θέλουν να κερδίσουν! Ο Χριστοφ πάντως φημίζεται ότι βρίσκει πράγματα που δεν βρίσκουν οι άλλοι. Έτσι κι εμένα μου βρήκε την υδροσαλπιγγα όταν οι σαλπιγγογραφιες μου από δύο διαγνωστικά δεν τη βρήκαν.. Επίσης κι η κυρία Δημητράκη είναι πολύ αναλυτική και ξεψαχνίζει. Για τους υπόλοιπους γιατρούς της κλινικής δεν έχω γνώμη. Μου κάνει εντύπωση όσα περιέγραψε η @LioPh79, που απ ό,τι κατάλαβα είχε γιατρό επίσης εκτός της κλινικής. Τι να πω. Μακάρι όλες να βρίσκουμε τον κατάλληλο για εμάς γιατρό στην κατάλληλη στιγμή για να μην ταλαιπωρούμαστε🙏

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

Φυσικά κι είναι και θέμα γιατρού.. Και φυσικά όλοι θέλουν να κερδίσουν! Ο Χριστοφ πάντως φημίζεται ότι βρίσκει πράγματα που δεν βρίσκουν οι άλλοι. Έτσι κι εμένα μου βρήκε την υδροσαλπιγγα όταν οι σαλπιγγογραφιες μου από δύο διαγνωστικά δεν τη βρήκαν.. Επίσης κι η κυρία Δημητράκη είναι πολύ αναλυτική και ξεψαχνίζει. Για τους υπόλοιπους γιατρούς της κλινικής δεν έχω γνώμη. Μου κάνει εντύπωση όσα περιέγραψε η @LioPh79, που απ ό,τι κατάλαβα είχε γιατρό επίσης εκτός της κλινικής. Τι να πω. Μακάρι όλες να βρίσκουμε τον κατάλληλο για εμάς γιατρό στην κατάλληλη στιγμή για να μην ταλαιπωρούμαστε🙏

ο γιατρός ναι ήταν εκτός κλινικής. συνεργάτης. το δικό μου το πρόβλημα είναι μόνο η ηλικία. η δική μου άποψη έχει να κάνει με την embryo μόνο και μόνο στο ότι θα μπορούσαν να έχουν μία επίβλεψη , άλλωστε έχουν αναλάβει αυτή την ευθύνη.  θεωρώ ανεύθυνο να επιτρέπεις να μεταφέρεται ένα μόνο γον. ωάριο σε ηλικία 42 ετών χωρίς να ενημερώσεις, όχι μόνο ο γιατρός αλλά και οι εμβρυολόγοι. θα έπρεπε να έχουμε όλα τα δεδομένα . όχι να χαιρόμαστε για την μορφολογία (!) λες και γεννήσαμε . ήταν ζήτημα ζωής και για εμάς. το τελευταίο που θα πω για εκείνο το μέρος είναι ότι : την ημέρα της εμβρυομεταφοράς παρουσία και άλλων ατόμων στο χειρουργείο εκτός του "γιατρού"  , μου έγινε εσωτερικός υπέρηχος χωρίς προφυλακτικό και κανείς δεν μίλησε. όπως είπα είναι η δική μου εμπειρία, υπάρχει όμως και αυτή και δεν ήταν καλή . δεν θέλω να μειώσω την επιτυχία σου, εννοείται .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Και εγώ στο embryolab ήμουν με την Δημητράκη και έχω να πω τα καλύτερα…εξαρχής κάναμε όλες τις εξετάσεις…που άλλοι γιατροί τις κάνουν μετά την πρώτη αποτυχία…ήταν πάντα διαθέσιμη…και από τις μαίες έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη! Στην πρώτη ετ βάλαμε ένα με δίκη μου απόφαση…στην δεύτερη δυο κ τώρα είμαι στην 25η βδομάδα! Την σαλπιγγογραφια την εκανα την εκανα στην Κομοτηνή,την κλασική για να πάρω τα φάρμακα μέσω Εοππυ κ ήταν εντελως ανώδυνη…ενώ στην πρώτη προσπάθεια αλλου σταματήσαμε στη μέση της διαδικασίας λόγω πόνου…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγω μετα απο δυο χρόνια ακαρπων προσοαθειων επισκέφθηκα τον Ιουνιο του 2021 το Γέννημα, οντας 37 χρονων για ανωδυνη σαλπιγγιγραφια.  Ειχαμε ηδη ψαξει ολα τα αλλα κ για εμενα κ για τον σύζυγο κ δεν ειχε βρεθει τιποτα. Το ραντεβού το εκανα με τον Νατση. Εξαιρετικός,  επεξηγηματικός κ ανθρώπινος.  Η σαλπιγγιγραφια ηταν πολυ καλη, μας ειπε να φύγουμε για διακοπες κι αν μεχρι τον Οκτώβριο δεν εχει επιτευχθεί εγκυμοσύνη να παμε να συζητήσουμε για εξωσωματική κυριως λογω ηλικίας κ εφοσον θέλαμε περισσότερα απο ενα παιδια.

Οντως τον Αύγουστο εμεινα εγκυος φυσιολογικα αν κ δυστυχως κατέληξε σε παλλινδρομη. Εμεινα ξανα εγκυος φυσιολογικα τον επομενο Μαρτιο με το ιδιο αποτελεσμα. Τέλος εμεινα ξανα εγκυος τον Φεβρουάριο που μας περασε κ τωρα ειμαι στον 7ο μηνα. Παιρνω πολλα φάρμακα κ ακολουθώ αντιπηκτικη αγωγη κ ελπιζω ολα να πανε καλα.

Για το Γέννημα εχω να πω μονο τα καλύτερα για όλους.  Υπάρχει ευγένεια,  διακριτικότητα, διαπροσωπικες σχεσεις κ σίγουρα δεν νιωθεις οτι θέλουν να σου τα αρπάξουν.  

Πρόσφατα πηγε κ η αδερφη μου. Εφυγε με διαγνωση γερασμένων οωθηκων. Ειναι 35 χρονων. Της εδωσαν καποιες θεραπειες για ενεργοποίηση κ προσπάθειες για φυσικη σύλληψη κ της ειπαν αν σε ενα χρονο δεν εχει αποτελέσματα τοτε θα συζητησουν για εξωσωματική. 

Εγω τους συνιστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...