Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Να ρωτήσω και κάτι τις κοπέλες που γέννησαν Αγγλία (μιας και ο πρώτος μας γιος γεννήθηκε Ελλάδα και δεν έχω εμπειρία από εδώ). Είναι αλήθεια ότι αν γεννήσεις φυσιολογικά και δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό δεν σε βάζουν καν σε amenity room και παίρνεις εξιτήριο από το delivery ward; Πόσες ώρες/μέρες μείνατε μέσα; Επίσης, συλλογή βλαστοκυττάρων δεν κάνουν εδώ πέρα;

Λοιπόν εγώ γεννησα σε νοσοκομείο του Λονδίνου με φτ και βγήκα σε λιγότερο απο 24 ώρες. Γεννησα δηλαδή ξημερώματα, με βάλανε σε postnatal ward αλλά βγήκα το βράδυ της ίδιας μέρας. θα μπορούσα να είχα βγει και νωρίτερα εκείνη τη μέρα αλλά οι μαιες δεν ήταν ικανοποιημένες με το πως θήλαζα και ήθελαν να δουν οτι τα πάω οκ με το θηλασμό πριν με αφήσουν να φύγω. Η γέννα ήταν πολύ καλή εμπειρία για εμένα αν και ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να αρχίσουν οι συσπάσεις (μπήκα με πρόκληση στις 42 εβδομάδες). Για τις μαίες που με φρόντισαν έχω μόνο καλά λόγια να πω. Απόλυτα καταρτισμένες και ανθρώπινες. Α και το μωρό το είδε παιδίατρος την ιδια μέρα και απο εκεί και πέρα μαιές και hv στο σπίτι και σε clinics.

Τώρα το θέμα του παιδιάτρου είναι λίγο περίεργο. Για μια πρωτομάνα που δεν ξέρει τι της γίνεται όπως ήμουν εγώ, είναι σημαντικό να ξέρεις οτι ανα πάσα στιγμή έχεις κάποιον έμπιστο να σου λύσει τις πιο χαζές απορίες. Το να έχεις ένα παιδίατρο σου δίνει μια σιγουριά. Οι hv μπορούν να σου δώσουν καλές συμβουλές για το ταισμα, αλλά αυτές που συνάντησα εγώ δεν ήξεραν πολλά πέρα από αυτό... Είναι ομως μια δωρεάν παροχή του κράτους για απλές συμβουλές στην οποία έχουμε εύκολη πρόσβαση.

Μπορώ για ώρες να σου γράφω για το σύστημα υγείας εδώ, τα υπερ και τα κατά του. Μετά από μεγάλη περιπέτεια υγείας που πέρασε η κόρη μου και νοσηλεύτηκε για 3 εβδομάδες στο νοσοκομείο, κατάλαβα την αξία του να έχεις ένα παιδίατρο που να ξέρει το παιδί σου σαν ασθενή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχετε gp να σας ξέρει Κ να σας βλέπει; Εμείς τον ίδιο βλέπουμε πάντα

Βέβαια αν πηγαίναμε νοσοκομείο θα είχαμε της βάρδιας

Πουθενά δεν υπάρχει το τέλειο δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε assinged gp αλλά είμαστε γραμμένοι σε ένα κέντρο με πολλούς gp. Σα συνέπεια αυτό εχει ότι όποτε η μικρή αρρωσταίνει και πρέπει να πάει την ίδια μέρα σε γιατρό, να τη βλέπει όποιος τυχαίνει να βλέπει τα επείγοντα. Επίσης η γιατρός που ξέρω και εμπιστεύμαι δεν έχει ελευθερο ραντεβού για τον επόμενο μηνα... Αρα... απλά προσευχομαι να μην πέσω σε τελίως ασχετο...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε assinged gp αλλά είμαστε γραμμένοι σε ένα κέντρο με πολλούς gp. Σα συνέπεια αυτό εχει ότι όποτε η μικρή αρρωσταίνει και πρέπει να πάει την ίδια μέρα σε γιατρό, να τη βλέπει όποιος τυχαίνει να βλέπει τα επείγοντα. Επίσης η γιατρός που ξέρω και εμπιστεύμαι δεν έχει ελευθερο ραντεβού για τον επόμενο μηνα... Αρα... απλά προσευχομαι να μην πέσω σε τελίως ασχετο...

Eugie, κι εμείς το ίδιο μοτίβο έχουμε. Όταν ρώτησα τι είναι καλύτερο να κάνω σε μια τέτοια περίπτωση <ντεμί-σοβαρής ασθένειας του παιδιού> η health visitor μου είπε να μην το πάω στον GP αλλά κατευθείαν στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου, όπου θα το δουν ειδικευμένοι γιατροί (ή μαθητευόμενοι, αναλόγως την τύχη σου, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχουν και consultants εκεί γύρω). Σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις κάθε φορά που αρρωσταίνει, αλλά αν είναι κάτι που σε αγχώνει πολύ, είναι μια εναλλακτική.

Σε περιπτώσεις ασθένειας ή προβλήματος που επιμένει μετά από καιρό, αλλά δεν είναι επείγον, μπορείς να ζητήσεις από τον GP να σου κάνει referral σε community pediatrician.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχουμε καταλήξει στα επείγοντα του νοσοκομείου και εμείς μερικές φορές και συνήθως ήταν σαβατοκύριακα που το gp practice είναι κλειστό. Οκ για αρρώστιες ρουτίνας όπως είναι οι ιώσεις και αυτά, μια χαρά είναι οι gp γιατί αυτό που χρειάζομαι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι απλώς μια reassurance οτι το παιδί είναι καλά. Απλά εκεί που λες οτι θα ήταν αλλιώς με παιδίατρο είναι όταν το παιδί σου έχει κάτι πιο σοβαρό από μια απλή ιωση.

Link to comment
Share on other sites

Eugie και εμείς μια από τα ίδια με το surgery που είμαστε γραμμένοι. Αν σου πω ότι μας ξέρουν ή ότι μας βλέπει ο ίδιος κάθε φορά θα λέω ψέματα. Γενικά δεν είμαι ενθουσιασμένη ούτε με τις παροχές της δημόσιας περίθαλψης ούτε με το υπέρογκο κόστος της ιδιωτικής και αυτό είναι και το μόνο αρνητικό που θα βρείτε να σχολιάζω για τη ζωή εδώ. Βέβαια υπάρχει και το λεγόμενο post code lotery, το οποίο σημαίνει ότι αν είσαι τυχερός μπορεί να έχεις πολύ καλύτερες υπηρεσιές από τον GP σου, οπότε καταλαβαίνω ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί κάποιοι να έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.

Από αυτά που μου γράψατε γενικά περί τοκετού θα κρατήσω μόνο τα θετικά και θα ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Ευχαριστώ πολύ.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

peekaboo δε θυμάμαι αν είσαι Λονδίνο ή κάπου αλλού για να σου πω ποια θεωρούνται τα πιο καλά νοσοκομεία εδώ στο Λονδίνο. Πάντως θα σου έλεγα να μην τον φοβάσαι τον τοκετό εδώ όπως και αν γεννήσεις. Από την προσωπική μου εμπειρία σου λέω οτι ενιωσα ασφαλής ακόμα και χωρίς γιατρό, γιατί οι μαίες ξέρουν πολύ καλά τη δουλεία τους. Και αν χρειαστείς γιατρό να είσαι σίγουρη οτι θα τον έχεις.

Κάτι στο οποίο ίσως υστερούν εδώ στο Λονδίνο τα νοσοκομεία είναι στο postnatal care. Δηλαδή όλα καλά μεχρι να γεννήσεις αλλά μετά μπορεί να σε παραμελήσουν λιγο αν έχουν πολλή δουλειά στην πτέρυγα. Εγώ δεν εζησα κάτι τέτοιο, αλλωστε για λιγο εμεινα στο νοσοκομείο μετά τον τοκετό, αλλά έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα περί του θέματος. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το οποίο ανησυχείς?

Α και ρώτησες για βλαστοκύτταρα. Δεν ξέρω τι γίνεται και αν υπάρχουν δημόσιες τράπεζες εδώ αλλά εμείς κάναμε ιδιωτικά με την future health. Ελπίζω να μην τα χρειαστούμε αλλά καλό είναι να υπάρχουν. Στο δεύτερο δε νομίζω να κανουμε κάτι τέτοιο.

Julie σου απάντησα στο πμ :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eugie, σε ποιο νοσοκομείο γέννησες; Και ποια θεωρούνται πιο καλά στο Λονδίνο; Είχαμε την ίδια συζήτηση πρόσφατα με κάτι φίλες, αναρωτιέμαι αν οι γνώμες συμπίπτουν! Πάντως για το postnatal care, κι αυτές το ίδιο είπαν.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Eugie, σε ποιο νοσοκομείο γέννησες; Και ποια θεωρούνται πιο καλά στο Λονδίνο; Είχαμε την ίδια συζήτηση πρόσφατα με κάτι φίλες, αναρωτιέμαι αν οι γνώμες συμπίπτουν! Πάντως για το postnatal care, κι αυτές το ίδιο είπαν.

Δυο νοσοκομεία του nhs ξέρω ως πολύ καλά για τοκετό: το St Mary's και το Queen Charlotte's. Εγώ γέννησα στο Chelsea and Westminster γιατί όταν γεννούσα δεν είχα ιδέα για τη φήμη του κάθε νοσοκομείου, αλλά εκεί θα γεννήσω πάλι γιατί αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι και είχα πολύ καλή εμπειρία οπότε δεν έχω λόγο να αλλάξω. Από ιδιωτικά δεν έχω ιδέα.

Επίσης μια μαιευτήρας στην Ελλάδα μου είχε πει να προσπαθήσω να πάω οπωσδήποτε για τους υπέρηχους στο King's College Hospital γιατί εκεί βρίσκεται ένας από τους πιο γνωστούς γιατρούς στο είδος του (αυτός που ανακάλυψε τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνιας).

Link to comment
Share on other sites

Eugie μένω σε ένα χωριό έξω από το Swindon (Royal Wootton Bassett) και θα γεννήσω στο Great Western Hospital. Εξ' όσων έχω ακούσει είναι ικανοποιητικές οι υπηρεσίες του και είναι σχετικά καινούριο (άνοιξε το 2002).

Ευχαριστώ για όσα γράφεις. Βλαστοκύτταρα είχαμε φυλάξει στο Ιασώ στον πρώτο μου γιατί τότε δεν ήξερα ότι μπορούσες να τα κρατήσεις και στη δημόσια τράπεζα - νόμιζα ότι μπορούσες να κάνεις μόνο δωρέα. Anyway...

Για τον δεύτερο ήθελα να κοιτάξω αν υπάρχει εδώ δημόσια τράπεζα αλλά με προβληματίζει λίγο το ότι δεν το συνηθίζουν οι Άγγλοι (τουλάχιστον στο γραφείο δεν έχω βρει κανένα να το έχει κάνει)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου γέννησε πρόσφατα με elective caesarean στο UCH και έμεινε πάρα πολύ ευχαριστημένη, αλλά όχι τόσο με το post natal.

Εγώ νοσηλεύτηκα στο HDU στο St Thomas και έχω να πω τα καλύτερα. Βέβαια αυτή είναι ειδική μονάδα, δε νομίζω ότι συγκρίνεται με το υπόλοιπο νοσοκομείο. Ακόμα κι εκεί πάντως έβλεπες γιατρό στη χάση και στη φέξη, και πολλοί ήταν locums, μάλιστα ο ένας ήταν Έλληνας!!!!!! Μαία υπήρχε συνέχεια μέσα στο θάλαμο.

Βλαστοκύτταρα δεν κρατήσαμε. Δεν ξέρω κανέναν που να έχει κρατήσει.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μας πεις πώς συγκρίνεται η εμπειρία στην Αγγλία με την εμπειρία στο Ιασώ. Με το καλό σου εύχομαι, και με ένα πόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και με το GP τι παίζει σε μας. Έχουν σύστημα ότι για να κλείσεις ραντεβού πρέπει να πάρεις στις 8 το πρωί τη μέρα που θες να δεις γιατρό. Δεν μπορείς να κλείσεις εκ των προτέρων. Και πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε στις 8 γιατί αν το αφήσεις και πάρεις στις 8.30 θα έχουν δώσει όλα τα ραντεβού και δέχονται μόνο τα emergencies. Ούτε πριν τις 8 μπορείς να πάρεις, γιατί έχουν αυτόματο τηλεφωνητή και κάνει μπιπ μπιπ μπιπ. Είναι σπάσιμο, αλλά τώρα που διάβασα την εμπειρία της Eugie, νομίζω τελικά ότι είναι καλύτερα γιατί συνήθως βλέπουμε τον ίδιο GP. Αν μας θυμάται πάντα δεν είμαι σίγουρη, αλλά τουλάχιστον τον θυμόμαστε εμείς χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...