Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Όλα με το καλό!!!! ❤️

      3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      Θα είναι η τυχερή σας!!!! 🥰

      7 ώρες πρίν, Angot είπε:

      πήγε στο 2 από 2,5 σε 14 ημέρες 30η εβδομάδα ! ο γιατρός μου το έχει πει ότι θα γεννήσω πιο νωρίς! είπε ως 35 θα φτάσουμε.   τώρα τι να σ πω

      Σε βλέπω για 35 μέσα στο νερό!!!! Κάνει από τώρα το δικα του 😆αλλά δε θα βιαστεί !!! Και 35 καλά δεν είναι? Δε γνωρίζω....

      On 10/5/2024 at 6:24 ΜΜ, Angot είπε:

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

      Μέθη και ξερο ψωμί!!!! 😁

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέρετε αν το amenity room μπορείς να το ζητήσεις εκείνη την ώρα ή πρέπει να το έχεις αποφασίσει από πριν;

Στην Ελλάδα θυμάμαι φέραμε παιδίατρο όταν γυρίσαμε σπίτι και επίσης ήρθε με το που κλείσαμε μήνα. Να υποθέσω ότι εδώ δεν παίζει να δει το παιδί παιδιάτρος, έτσι; Ο health visitor τι ακριβώς είναι;

π παιδιατρος βλεπει το παιδι μολις γεννιεται, μετα ξανα σε λιγες ωρες, και επειτα καθε μερα οσο εισαι στο νοσοκομειο (που αν εισαι εκει καποιος λογος υπαρχει). Επειτα το βλεπει η μαια που ερχεται στο σπιτι. Μετα απο 10-15 μερες που σταματαει να ερχεται η μαια ερχεται ο HV. Αυτοι/ες ειναι ειδικα εκπαιδευμενοι medics (συνηθως πρωην μαιες/νοσοκομες/junior γιατροι) που ερχονται για να ελεγξουν οχι μονο την υγεια και την ανπτυξη του παιδιου αλλα και το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωνει, ειναι υπευθυνοι για να δηλωσουν οποιεσδηποτε ανησυχιες στα SS.

6 εβδομαδες μετα τη γεννα θα κλεισεις ενα ραντεβου στον gp για να δει κι εσενα και το μωρο. Μετα αν θελησεις να του κανεις εμβολια θα συζητησεις με τον gp ποτε θα ξαναπας (κανονικα τα πρωτα εμβολια ειναι στους 2, 3 και 4 μηνες), και τοτε γινεται και εξεταση. Υπαρχουν και baby clinics οπουμπορεις να πηγαινεις για να ελεγχεις οποτε θελεις την αναπτυξη του μωρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

health visitor ειναι η επισκεπτρια υγειας κ ασχολειται με γενικα θεματα της μαμας κ του μωρου κ μπορει να συμβουλεψει ακομα κ για την διατροφη του μωρου κλπ

Δεν είναι γιατρός πάντως, έτσι; Γενικά νιώθετε άνετα με το ότι δεν το παρακολουθεί παιδιάτρος το μωρό; Τι να πω. Είμαι αλλιώς μαθημένη από Ελλάδα που το παιδί το έβλεπε παιδίατρος μια φορά το μήνα μέχρι να χρονίσει αν θυμάμαι. Θα το ξεπεράσω και αυτό...


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω: το birth plan είναι απαραίτητο ή μπορείς απλά να τους πεις τι επιθυμείς εκείνη την ώρα και να έχεις φυσικά ενημερώσει και τον birth partner σε περίπτωση που δεν είσαι σε θέση να τα πεις εσύ;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι γιατρός πάντως, έτσι; Γενικά νιώθετε άνετα με το ότι δεν το παρακολουθεί παιδιάτρος το μωρό; Τι να πω. Είμαι αλλιώς μαθημένη από Ελλάδα που το παιδί το έβλεπε παιδίατρος μια φορά το μήνα μέχρι να χρονίσει αν θυμάμαι. Θα το ξεπεράσω και αυτό...

επειδη τα εχω ζησει και τα δυο θα σου πω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να βλεπει ενα υγιες παιδι παιδιατρος καθε μηνα. Θ δεις τι ομορφα και τακτοποιημενα ειναι ολα και θα το ξεπερασεις.

Το to tour ηταν λιγο βλακεια παντως, κακως πηγα, απλως μας εδειξαν τα δωματια. Ειχε κρεββατια και μπανια. ΤΙ περιμενα να δω δεν ξερω...

Το NCT κανει πολυ καλη δουλεια. Επικοινωνησε, αν και δεν ξερω τι ακριβως παιζει με μαθηματα ανωδινου σε περιπτωση VBAC

Link to comment
Share on other sites

το παιδι θα το δει φυσικα ο γιατρος αν αρρωστησει :)

το να βλεπει γιατρος το παιδι καθε μηνα ποιος ο λογος? για να τσεπωνει τα 50? χεχε

Γιατι ειναι απαραιτητο να το πηγαινεις σε ιδιωτικο γιατρο Ελλαδα? Μπορεις και στο δημοσιο νομιζω. Αλλωστε καποια ταμεια δικαιολογουν τις επισκεψεις στον παιδιατρο και τα λεφτα τα παιρνεις πισω. Το ζητημα δεν ειναι να αρρωστησει το παιδι και μετα να το δει γιατρος, το ζητημα ειναι να υπαρχει προληψη... Ουτε και εγω δε θα μουν ικανοποιημενη να το βλεπει η μαια που ειναι απλα νοσοκομα....Αληθεια τι παιζει εδω με ιδιωτικα? δηλαδη αν θελω να κανω γεννα κλπ σε ιδιωτικο τι πρεπει να κανω?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω: το birth plan είναι απαραίτητο ή μπορείς απλά να τους πεις τι επιθυμείς εκείνη την ώρα και να έχεις φυσικά ενημερώσει και τον birth partner σε περίπτωση που δεν είσαι σε θέση να τα πεις εσύ;

πρεπει να γραψεις τις επιθυμιεσ σου, αλλα επειδη οι γεννες δεν γινονται με προγραμμα μη σκας και πολυ. Γραψε βασικα πραγματα (vbac, name of birth partner, vitamin K wishes, birth of placenta choices etc.)

Link to comment
Share on other sites

το παιδι θα το δει φυσικα ο γιατρος αν αρρωστησει :)

το να βλεπει γιατρος το παιδι καθε μηνα ποιος ο λογος? για να τσεπωνει τα 50? χεχε

Γιατί όταν είσαι ψαρωμένη μάνα όπως ήμαστε οι περισσότερες με τα πρώτα μας, χαίρεσαι να το πηγαίνεις να στο ζυγίζουν, να στο μετρούν και να σου επιβεβαιώνουν ότι όλα πάνε καλά :wink: . Κυρίως αν θηλάζεις αποκλειστικά και έχεις τον καθένα πάνω από το κεφάλι σου να σε ρωτάει αν φτάνει το γάλα σου ή το παιδί χρειάζεται συμπλήρωμα :rolleyes:

Απλά τώρα δεν θα είμαι ψαρωμένη γιατί είναι το δεύτερο :lol:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι απαραιτητο να το πηγαινεις σε ιδιωτικο γιατρο Ελλαδα? Μπορεις και στο δημοσιο νομιζω. Αλλωστε καποια ταμεια δικαιολογουν τις επισκεψεις στον παιδιατρο και τα λεφτα τα παιρνεις πισω. Το ζητημα δεν ειναι να αρρωστησει το παιδι και μετα να το δει γιατρος, το ζητημα ειναι να υπαρχει προληψη... Ουτε και εγω δε θα μουν ικανοποιημενη να το βλεπει η μαια που ειναι απλα νοσοκομα....Αληθεια τι παιζει εδω με ιδιωτικα? δηλαδη αν θελω να κανω γεννα κλπ σε ιδιωτικο τι πρεπει να κανω?

εεεε... χμμμμ.... να πληρωσεις....

η μαια δεν ειναι νοσοκομα, ειναι μαια. και εξεταζει το παιδι για προληπτικους λογους.

Τα ιδιωτικα μαιευτηρια εχουν μεγαλυτερα ποσοστα βρεφικης θνησιμοτητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι ειναι απαραιτητο να το πηγαινεις σε ιδιωτικο γιατρο Ελλαδα? Μπορεις και στο δημοσιο νομιζω. Αλλωστε καποια ταμεια δικαιολογουν τις επισκεψεις στον παιδιατρο και τα λεφτα τα παιρνεις πισω. Το ζητημα δεν ειναι να αρρωστησει το παιδι και μετα να το δει γιατρος, το ζητημα ειναι να υπαρχει προληψη... Ουτε και εγω δε θα μουν ικανοποιημενη να το βλεπει η μαια που ειναι απλα νοσοκομα....Αληθεια τι παιζει εδω με ιδιωτικα? δηλαδη αν θελω να κανω γεννα κλπ σε ιδιωτικο τι πρεπει να κανω?

Καμία φίλη μου δεν πήγε σε ΙΚΑ κλπ. Τους δίνανε ραντεβού 3 μήνες μετά ;)Η μαια δεν είναι νοσοκόμα πρώτον άλλο που στην Ελλάδα τις έχουν παραγκωνισμενες

Το παιδι το βλέπει επισκεπτρια υγείας όπως κάποτε στην Ελλάδα

Τι εννοείς πρόληψη; Σε τι; Αν υπάρχει κάποια ανησυχία σίγουρα γιατρός θα σε δει

Link to comment
Share on other sites

Το NCT κανει πολυ καλη δουλεια. Επικοινωνησε, αν και δεν ξερω τι ακριβως παιζει με μαθηματα ανωδινου σε περιπτωση VBAC

Θεωρητικά ότι και στον φυσιολογικό. Μια κοπέλα στο γραφείο μου είπε ότι είναι καλά αλλά κοστίζουν περίπου 200 λίρες. Αν ήμουν πρωτότοκη θα πήγαινα αλλά τώρα λέω απλά να ξαναδώ το Laugh & learn about childbirth για να θυμηθώ τις αναπνοές. Έχω ξεκινήσει και μαθήματα υπνοθεραπείας (με cd) ελπίζοντας ότι θα βοηθήσουν, αν και με βλέπω με το entenox αγκαλιά :-P


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν είσαι ψαρωμένη μάνα όπως ήμαστε οι περισσότερες με τα πρώτα μας, χαίρεσαι να το πηγαίνεις να στο ζυγίζουν, να στο μετρούν και να σου επιβεβαιώνουν ότι όλα πάνε καλά :wink: . Κυρίως αν θηλάζεις αποκλειστικά και έχεις τον καθένα πάνω από το κεφάλι σου να σε ρωτάει αν φτάνει το γάλα σου ή το παιδί χρειάζεται συμπλήρωμα :rolleyes:

Απλά τώρα δεν θα είμαι ψαρωμένη γιατί είναι το δεύτερο :lol:

μα και ψαρωμενη να εισαι μπορεις να πας στο baby clinic και καθε εβδομαδα αν γουσταρεις και να σε επιβεβαιωνουν οτι ολα πηγαινουν καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπήκα με πρόκληση στις 42 βδομάδες, έκανα 42 ώρες προσπάθεια να γέννηση, δεν έκανα διαςtolh. Κ τελικά έκανα επείγουσα καισαρικη μιας κι οι παλμοι του μικρού μου άρχισαν να πέφτουν

Έμεινα σούπερ ευχαριστημένη κορίτσια

Ανάρρωσα κ γρήγορα βέβαια

Σηκωθηκα πριν τις 24 ώρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...