Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Οι health visitors είναι μαίες ή νοσοκόμες, ποτέ γιατροί. Δείτε εδώ: http://www.nhscareers.nhs.uk/details/default.aspx?id=807

Health visitors are qualified and registered nurses or midwives who undertake further (post-registration) training.

Το training αυτό είναι διάρκειας ενός χρόνου και σχετικά λάιτ. Μερικές νομίζουν ότι δουλεύουν για τα Social Services. Εξαρτάται πού θα πέσεις.

Προσωπικά με ενοχλεί πολύ που το μωρό δεν βλέπει παιδίατρο εδώ. Ευτυχώς έχουμε παιδίατρο στην Ελλάδα (που δεν παίρνει 50 ευρώ!!!) και τον παρακολουθεί εξ αποστάσεως και όποτε είμαστε Ελλάδα.

Έχετε υπόψην σας ότι για να γίνεις νοσοκόμα ή μαία στην Αγγλία δεν χρειάζεται να έχεις τελείωσει το λύκειο. Μπορείς να μπεις στη σχολή και με 5 ή λιγότερα GCSE's. Προσωπικά δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη σε θέματα πρόληψης / πρόγνωσης / ιατρικά. Για γενικές συμβουλές είναι καλές μόνο και πάλι με επιφύλαξη.

Το birth plan θα στο ζητήσουν να το κάνεις από πριν και καλύτερα να το κάνεις γιατί εκείνη την ώρα δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις μυαλό να συζητήσεις ή ότι θα υπάρχει μαία διαθέσιμη να σε ακούσει. Ειδικά αν γεννήσεις σε μεγάλο / πανεπιστημιακό νοσοκομείο, να ζητήσεις να μην σου βάλουν student midwife (ή όπως έγραψε μια φίλη μου στο δικό της birth plan: I don't want to see any students) :lol: Μερικά από τα χειρότερα σενάρια που έχω ακούσει είχαν να κάνουν με student midwives.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμία φίλη μου δεν πήγε σε ΙΚΑ κλπ. Τους δίνανε ραντεβού 3 μήνες μετά ;)Η μαια δεν είναι νοσοκόμα πρώτον άλλο που στην Ελλάδα τις έχουν παραγκωνισμενες

Το παιδι το βλέπει επισκεπτρια υγείας όπως κάποτε στην Ελλάδα

Τι εννοείς πρόληψη; Σε τι; Αν υπάρχει κάποια ανησυχία σίγουρα γιατρός θα σε δει

Αν δεν μου εδιναν ραντεβου θα πηγαινα σε ιδιωτικο γιατρο..αλλωστε δε νομιζω οτι 40 ευρω το μηνα ειναι απαγορευτικο ποσο. Μακαρι να υπηρχε και εδω τετοια δυνατοτητα να παρακολουθει το παιδι μου παιδιατρος και ασ δινω 50 λιρες καθε μηνα δε νομιζω να εκανα εκει την οικονομια μου.

Για τις μαιες δε ξερω αν ειναι παραγκωνισμενες Ελλαδα, παντως οτι ειναι απλες νοσοκομες ειναι. Μαια μπορεις να γινεις ειτε μετα απο νοσηλευτικη με κατευθυνση μαιευτικη, ειτε με 3 χρονια πτυχιο Μαιευτικη. Απλα ειναι ειδικευμενες σε εναν τομεα οπως θα μπορουσαν να ειναι ειδικευμενες σε Οφθαλμολογια, Ορθοπεδικο..κλπ

Οι επισκεπτες υγειας παλι δεν ειναι γιατροι. Το οτι χρησιμοποιοταν παλια στην Ελλαδα δε μου λεει κατι :P Και στα χωραφια γεννουσαν παλια , να κανουμε και τωρα το ιδιο?

Οταν λετε να πληρωσω, τι εννοειται δλδ ποσα και με τι τροπο, πρεπει να κανεις ιδιωτικη ασφαλιση?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Όλη νύχτα είχα μαθητευόμενους μαζί με την κανονική. Το μόνο κακό ήταν ότι με εξέταζε πιο πολυ ώρα αλλα κ κάπου έπρεπε να μάθει

Επίσης γέννησε σε μεγάλο πανεπιστημιακό χαχα

Τελικά μόνο εγω έχω τις σούπερ εμπειρίες χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μα και ψαρωμενη να εισαι μπορεις να πας στο baby clinic και καθε εβδομαδα αν γουσταρεις και να σε επιβεβαιωνουν οτι ολα πηγαινουν καλα...

Κάθε φορά που πάω στο baby clinic χάνω στο νερό 2 ώρες για να δω τη health visitor και μερικές φορές δεν έχουν καν health visitor και βλέπω απλή νοσοκόμα. Λέω να το κόψω και να πηγαίνω απλά με τις φίλες μου για καφέ. Απ' όσο έχω διαπιστώσει, ίσα τα ξέρουν τα ιατρικά :rolleyes:

Α και το καλύτερο είναι ότι μετράνε μόνο το βάρος και τίποτα άλλο. Μια φορά που ζήτησα να μετρήσουν περιφέρεια κεφαλιού, η κοπέλα δεν ήξερε πώς να χρησιμοποιήσει τη μεζούρα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι είπα

Τεσπα γράφω απο το κινητό τώρα κ δεν μπορώ να γράφω κατεβατα

Θα επανέλθω αύριο

Πάντως πολυ κακοπερνατε εδώ κ απορώ πως έχετε αντέξει τόσα χρόνια

Εμείς που περάσαμε κ καρκίνο ως πιθανή αρρώστια κ είχαμε απίστευτη εμπειρία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το birth plan θα στο ζητήσουν να το κάνεις από πριν και καλύτερα να το κάνεις γιατί εκείνη την ώρα δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις μυαλό να συζητήσεις ή ότι θα υπάρχει μαία διαθέσιμη να σε ακούσει. Ειδικά αν γεννήσεις σε μεγάλο / πανεπιστημιακό νοσοκομείο, να ζητήσεις να μην σου βάλουν student midwife (ή όπως έγραψε μια φίλη μου στο δικό της birth plan: I don't want to see any students) :lol: Μερικά από τα χειρότερα σενάρια που έχω ακούσει είχαν να κάνουν με student midwives.

Λόγω προηγούμενης καισαρικής σε κάποιο site είχα διαβάσει ότι θα πρέπει να μου δώσουν μαία ειδικευμένη σε vbac. Πάντως μιας και το συνιστάτε κορίτσια θα το γράψω το birth plan και θα τονίσω ότι δεν θέλω students Biggi :lol:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπήκα με πρόκληση στις 42 βδομάδες, έκανα 42 ώρες προσπάθεια να γέννηση, δεν έκανα διαςtolh. Κ τελικά έκανα επείγουσα καισαρικη μιας κι οι παλμοι του μικρού μου άρχισαν να πέφτουν

Έμεινα σούπερ ευχαριστημένη κορίτσια

Ανάρρωσα κ γρήγορα βέβαια

Σηκωθηκα πριν τις 24 ώρες

Βρε Φερυ σ αφησαν και πονουσες 42 ωρες, διαστολη δεν ειχες και προφανως κινδυνευσε το μωρο και τοτε μονο αποφασισαν να σε βαλουν για καισαρικη και ηταν και σουπερ? Φαντασου δηλαδη να ελεγες οτι ηταν μετρια..Θα εννοουσες πηγα στην αλλη οχθη και γυρισα :D

Εγω θα χα σηκωσει το νοσοκομειο απο τις φωνες...Και γενικως πποτε δεν παω στο γιατρο ανετη. Παντα εχω μια ιδεα τι θελω, τι μπορω να ζητησω, και δεν τους αφηνω να αποφασιζουν το..φτηνοτερο;)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ρε Biggi, που στην ευχη μενεις κουκλα μου να ξερω να λεω σε φικους και γνωστους να μην πατησουν; μα τι να πω πια, τετοια γκαντεμια, ολα τα στραβα εκει που εισαι ετυχαν; Περαστικα και υπομονη... Και κοιτα να μετακομισεις, χεχε

Οσο για τα πανεπιστημιακα, κι εγω με μαθητευομενους ημουν τρεις μερες που γεννουσα, αλλα ποτε μονοι τους. Και ηταν καταπληκτικοι. Η γεννα ηταν πολυ ασχημη εμπειρια, και το μονο παραπονο [πυ εχω απο το προσωπικο ηταν μια μαια στο postnatal ward poy ηταν αγενης, που εβαλε τις φωνες, δε με βοηθησε να σηκωθω και με παρατησε μονη μου να κλαιω ολη νυχτα. Οταν γυρισα σπιτι ομως εκανα μονο ενα τηλεφωνημα, ηρθ καπιος στο σπιτι, πηραν λεπτομερειες, και σε τρεις εβδομαδες η κυρια αυτη ειχε τεθει σε διαθεσιμοτητα και ελαβα ενα τεραστιο γραμμα απολογιας απο το nhs.

εντιτ: η γεννα ηταν ασχημη εμπειρια για λογους παθολογικους

Παω για υπνο, καλη νυχτα, keep in touch peek και πες μας πως πας

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τι παιζει εδω με ιδιωτικα? δηλαδη αν θελω να κανω γεννα κλπ σε ιδιωτικο τι πρεπει να κανω?

Να πας στο Λονδίνο (Portland Hospital) και να πληρώσεις 12.000 για ΦΤ ή 20.000 για καισαρική. Αυτά για τη γέννα μόνο, όχι για την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης. Η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης από μαία κοστίζει 4.000-6.000 για 6 μήνες (4ος-9ος) όμως έρχεται η μαία σπίτι σου. Χλιδή. Η μαία αυτή δεν μπορεί να είναι μαζί σου στον τοκετό, τα χρήματα είναι μόνο για την παρακολούθηση. Στον τοκετό σε αναλαμβάνει άλλη.

Βγαίνοντας από το νοσοκομείο, σου δίνουν δώρο μια σαμπάνια και ένα σετ αφρόλουτρα Molton Brown (όχι, δεν κάνω πλάκα).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Φερυ σ αφησαν και πονουσες 42 ωρες, διαστολη δεν ειχες και προφανως κινδυνευσε το μωρο και τοτε μονο αποφασισαν να σε βαλουν για καισαρικη και ηταν και σουπερ? Φαντασου δηλαδη να ελεγες οτι ηταν μετρια..Θα εννοουσες πηγα στην αλλη οχθη και γυρισα :D

Εγω θα χα σηκωσει το νοσοκομειο απο τις φωνες...Και γενικως πποτε δεν παω στο γιατρο ανετη. Παντα εχω μια ιδεα τι θελω, τι μπορω να ζητησω, και δεν τους αφηνω να αποφασιζουν το..φτηνοτερο;)

Κλασική απαντηση χαχα

Χίλιες φορές να είχα γεννήσει φυσιολογικά

Κ επίσης επειδή πέρασα όλο αυτο είναι πιο εύκολο να πάω για vbac μετα

Όταν με το καλΟ αποφασίσεις να κανεις παιδάκι κ ενημερώθεις μπορούμε να το συζητήσουμε,

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα πανεπιστημιακα, κι εγω με μαθητευομενους ημουν τρεις μερες που γεννουσα, αλλα ποτε μονοι τους. Και ηταν καταπληκτικοι. Η γεννα ηταν πολυ ασχημη εμπειρια, και το μονο παραπονο [πυ εχω απο το προσωπικο ηταν μια μαια στο postnatal ward poy ηταν αγενης, που εβαλε τις φωνες, δε με βοηθησε να σηκωθω και με παρατησε μονη μου να κλαιω ολη νυχτα. Οταν γυρισα σπιτι ομως εκανα μονο ενα τηλεφωνημα, ηρθ καπιος στο σπιτι, πηραν λεπτομερειες, και σε τρεις εβδομαδες η κυρια αυτη ειχε τεθει σε διαθεσιμοτητα και ελαβα ενα τεραστιο γραμμα απολογιας απο το nhs.

Συγγνώμη, ΣΕ ΜΕΝΑ τυχαίνουν τα ανάποδα;;; :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

ρε Biggi, που στην ευχη μενεις κουκλα μου να ξερω να λεω σε φικους και γνωστους να μην πατησουν; μα τι να πω πια, τετοια γκαντεμια, ολα τα στραβα εκει που εισαι ετυχαν; Περαστικα και υπομονη... Και κοιτα να μετακομισεις, χεχε

Οσο για τα πανεπιστημιακα, κι εγω με μαθητευομενους ημουν τρεις μερες που γεννουσα, αλλα ποτε μονοι τους. Και ηταν καταπληκτικοι. Η γεννα ηταν πολυ ασχημη εμπειρια, και το μονο παραπονο [πυ εχω απο το προσωπικο ηταν μια μαια στο postnatal ward poy ηταν αγενης, που εβαλε τις φωνες, δε με βοηθησε να σηκωθω και με παρατησε μονη μου να κλαιω ολη νυχτα. Οταν γυρισα σπιτι ομως εκανα μονο ενα τηλεφωνημα, ηρθ καπιος στο σπιτι, πηραν λεπτομερειες, και σε τρεις εβδομαδες η κυρια αυτη ειχε τεθει σε διαθεσιμοτητα και ελαβα ενα τεραστιο γραμμα απολογιας απο το nhs.

η γεννα ηταν ασχημη εμπειρια για λογους παθολογικους

Χαχα ποσο συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Fairy μη με παρεξηγείς. Μια χαρά περνάω εδώ (αν και σαφώς θα προτιμούσα να ήμουν Ελλάδα αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές). Απλά επειδή στην Ελλάδα το σύστημα είναι αλλιώς, δηλαδή οι περισσότερες πάμε σε ιδιωτικό γυναικολόγο και το παιδί το βλέπει γιατρός κάθε μήνα, αφού όλα αυτά είναι σε λογικές τιμές (γυναικολόγος: 50 ευρώ, παιδίατρος: 30 ευρώ στην περίπτωση μου) μαθαίνουμε να το θεωρούμε απαραίτητο. Εδώ οι γιατροί κάνουν 200 λίρες αν δεν απατώμαι ανά επίσκεψη, οπότε... αναθεώρησα. Απλά θέλει και λίγο χρόνο να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος στα νέα δεδομένα :lol:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...