Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 59 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

      Γιατί δε τη βλέπω??? Πάω στο προφίλ σου αλλά που είναι???? Γιατί το έχουν τόσο δύσκολο με τις φωτογραφίες?

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Κοριτσια, καλησπερα. Να ρωτησω κατι; Εδω στην αγγλια τι δινουμε για φαριν λακτε; Μου ειπε η παιδιατρος να περασουμε απο το ρυζαλευρο στη φαριν λακτε και δεν εχω ιδεα τι να του παρω εδω γιατι τα προιοντα ειναι διαφορετικα. Μονο ενα που λεει creamy porridge μου μοιαζει αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Ξερετε;

Το creamy porridge είναι το αντίστοιχο της φαρίν λακτέ κατά κάποιον τρόπο. Η βασική διαφορά είναι ότι περιέχει γάλα πρώτης παιδικής ηλικίας, γιατί εδώ δίνουν φαρίν λακτέ από 4 μηνών. Σε μερικά σούπερ μάρκετ (πχ Asda) έχει και κανονική φαρίν λακτέ, την Cerelac της Nestle. Αν το μικρό σου είναι πάνω από 7-8 μηνών, μπορείς να δώσεις άνετα και κανονικό porridge, που το φτιάχνεις εσύ με το δικό του γάλα, ώστε να είναι απόλυτα προσαρμοσμένο στις ανάγκες του. Εμείς παίρναμε το porridge της Plum.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το creamy porridge είναι το αντίστοιχο της φαρίν λακτέ κατά κάποιον τρόπο. Η βασική διαφορά είναι ότι περιέχει γάλα πρώτης παιδικής ηλικίας, γιατί εδώ δίνουν φαρίν λακτέ από 4 μηνών. Σε μερικά σούπερ μάρκετ (πχ Asda) έχει και κανονική φαρίν λακτέ, την Cerelac της Nestle. Αν το μικρό σου είναι πάνω από 7-8 μηνών, μπορείς να δώσεις άνετα και κανονικό porridge, που το φτιάχνεις εσύ με το δικό του γάλα, ώστε να είναι απόλυτα προσαρμοσμένο στις ανάγκες του. Εμείς παίρναμε το porridge της Plum.

οχι ακριβως, αρχικα η οδηγια που δινουν εδω ειναι να μη δωσεις στερεες μεχρι να κλεισει το μωρο τον 6ο (ασε τι γραφουν οι συσκευασιες στα σουπερ μαρκετ). το porridge ειναι βρωμη, ενω η φαριν λακτε ειναι σιταρι, και η εισαγωγη του σιταριου στη διατροφη πρεπει να καθυστερει αρκετα, ενω η βρωμη (οπως και το ρυζαλευρο) ειναι ασφαλης για μικρα μωρα (6-7 μηνων, οταν πρωτοαρχιζουν τις στερεες).

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!

Από ότι κατάλαβα, πολλές εγκυούλες αλλά και μανούλες στην Αγγλία υπάρχουν. Θα ήθελα και εγώ να σας κάνω μια ερώτηση. Είμαι Αγγλία εδώ και περίπου 8 χρόνια, και τον Αύγουστο περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι. Μια φίλη μας Ισπανίδα, μας είχε πει πως για να του βγάλουμε αγγλικο διαβατήριο, πρεπει να κάνουμε αιτηση για μόνιμη κατοικία, αλλά κοιτάξαμε στη σελλίδα του border agency και μας φάνηκε λίγο μανίκι η διαδικασία, και το βασικότερο είναι πως δε νιώθω άνετα να στείλω τη ταυτοτητά μου με το ταχυδρομείο οπουδήποτε! Το έχει κάνει καμιά σας να μου πει εμπειρίες και πόσο χρόνο πήρε? Σκεφτόμαστε πως θα ήταν καλά να του βγάζαμε και αγγλικο διαβατήριο, αλλά για την ώρα το αφήσαμε κάπως! Αν το παιδί γενηθεί στην Αγγλία πόσο εύκολο είναι να του βγάλουμε το ελληνικό διαβατήριο? Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που ο άντρας μου δεν είναι Ελληνας?

Και μια που είμαι και πρωτάρα στο θέμα εγκουμοσύνης και κυριως εγκυμοσύνης στην Αγγλία θα ήταν πολύ ωραία να μοιραζόμουν τις εμπειρίες μου με άλλες ομοιοπαθουσες, αλλά μου φαίνεται πως θα ήταν κάπως άσχετο να παραμείνω σε αυτό το τοπικ! Μήπως άμα δημιουργά ένα καινούριο πιο σχετικό θα έμπαινε καμία άκομα εκτός από εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!

Από ότι κατάλαβα, πολλές εγκυούλες αλλά και μανούλες στην Αγγλία υπάρχουν. Θα ήθελα και εγώ να σας κάνω μια ερώτηση. Είμαι Αγγλία εδώ και περίπου 8 χρόνια, και τον Αύγουστο περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι. Μια φίλη μας Ισπανίδα, μας είχε πει πως για να του βγάλουμε αγγλικο διαβατήριο, πρεπει να κάνουμε αιτηση για μόνιμη κατοικία, αλλά κοιτάξαμε στη σελλίδα του border agency και μας φάνηκε λίγο μανίκι η διαδικασία, και το βασικότερο είναι πως δε νιώθω άνετα να στείλω τη ταυτοτητά μου με το ταχυδρομείο οπουδήποτε! Το έχει κάνει καμιά σας να μου πει εμπειρίες και πόσο χρόνο πήρε? Σκεφτόμαστε πως θα ήταν καλά να του βγάζαμε και αγγλικο διαβατήριο, αλλά για την ώρα το αφήσαμε κάπως! Αν το παιδί γενηθεί στην Αγγλία πόσο εύκολο είναι να του βγάλουμε το ελληνικό διαβατήριο? Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που ο άντρας μου δεν είναι Ελληνας?

Και μια που είμαι και πρωτάρα στο θέμα εγκουμοσύνης και κυριως εγκυμοσύνης στην Αγγλία θα ήταν πολύ ωραία να μοιραζόμουν τις εμπειρίες μου με άλλες ομοιοπαθουσες, αλλά μου φαίνεται πως θα ήταν κάπως άσχετο να παραμείνω σε αυτό το τοπικ! Μήπως άμα δημιουργά ένα καινούριο πιο σχετικό θα έμπαινε καμία άκομα εκτός από εμένα?

Καλησπερα Δεσποινα, καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρακι σου ευχομαι.

Αρχικα ο αντρας σου τι υπηκοοτητα εχει;

Δεν υπαρχει προβλημα να βγαλεις ελληνικο διαβατηριο στο παιδι σου εφ'οσον ο ενας γονιος ειναι ελληνας, αλλα θα πρεπει να πας στην πρεσβεια στο λονδινο με το πιστοποιητικο γεννησης του παιδιου για να το γραψεις στο ειδικο ληξιαρχειο στην αθηνα και μετα απο την εγγραφη θα σου πουν εκει τι διαδικασια θα ακολουθησεις. Ειναι απλο απο αποψη γραφειοκρατιας (δεν το εχω κανει προσωπικα, αλλα ξερω αλλους) αλλα εχει μεγαλη αναμονη. Επισης αν μενεις μακρυα απο το λονδινο ειναι προβλημα γιατι πρεπει να απς και για την αιτηση και για την παραλαβη αυτοπροσωπως.

Αν ο αντρας σου ειναι βρετανος το βρετανικο διαβατηριο ειναι πολυ πιο απλη και ευκολη διαδικασια και δε χρειαζεσαι permanent residency status. Αν οχι, τοτε πρεπει το παιδι να παρει υπηκοοτητα για να βγαλει βρετανικο διαβατηριο, και το μεγαλυτερο προβλημα σ'αυτην την περιπτωση δεν ειναι το πως θα στειλεις την ταυτοτητα σου αλλα το κοστος.

Οταν στελνεις ταυτοτητες/διαβατηρια κλπ τα στελνεις συστημενα και σου επιστρεφουν με τον ιδιο τροπο.

Πως παει η εγκυμοσυνη; Εχεις δει τη μαια σου, εχεις κανει τον πρωτο υπερηχο ή οχι ακομα; Που βρισκεσαι περιπου, που θα γεννησεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα σας!

Από ότι κατάλαβα, πολλές εγκυούλες αλλά και μανούλες στην Αγγλία υπάρχουν. Θα ήθελα και εγώ να σας κάνω μια ερώτηση. Είμαι Αγγλία εδώ και περίπου 8 χρόνια, και τον Αύγουστο περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι. Μια φίλη μας Ισπανίδα, μας είχε πει πως για να του βγάλουμε αγγλικο διαβατήριο, πρεπει να κάνουμε αιτηση για μόνιμη κατοικία, αλλά κοιτάξαμε στη σελλίδα του border agency και μας φάνηκε λίγο μανίκι η διαδικασία, και το βασικότερο είναι πως δε νιώθω άνετα να στείλω τη ταυτοτητά μου με το ταχυδρομείο οπουδήποτε! Το έχει κάνει καμιά σας να μου πει εμπειρίες και πόσο χρόνο πήρε? Σκεφτόμαστε πως θα ήταν καλά να του βγάζαμε και αγγλικο διαβατήριο, αλλά για την ώρα το αφήσαμε κάπως! Αν το παιδί γενηθεί στην Αγγλία πόσο εύκολο είναι να του βγάλουμε το ελληνικό διαβατήριο? Λέτε να υπάρχει πρόβλημα που ο άντρας μου δεν είναι Ελληνας?

Δεσποινα ολα να πανε υπεροχα με το μωρο σου ευχομαι Για αυτο που ρωτησες, θα πω και εγω οτι εφοσον ο ενας γονεας ειναι Ελληνας το μωρο παιρνει και υπηκοοοτητα και διαβατηριο. Για το αγγλικο διαβατηριο ο αντρας μου ειχε στειλει και αυτος προσωπικα εγγραφα με το ταχυδρομειο και περιμενε 8 εβδομαδες! Για το Ελληνικο θα πρεπει να πας στην Πρεσβεια. Η διαδικασια ειναι με ραντεβου, μπορεις να δεις απο νετ τι εγγραφα χρειαζεσαι και πρεπει να πας εσυ δεν μπορεις να τα στειλεις με ταχυδρομειο.

Αν εχεις ευκολη προσβαση στο Λονδινο δε θα ναι κατι δυσκολο φανταζομαι...εγω διαβατηριο εβγαλα απο Ελλαδα οποτε εν ξερω εδω τι παιζει..

.Ελλαδα μας πηρε 20 λεπτα η διαδικασια , το μονο μανικι ειναι οτι δεν ειναι με ραντεβου και πρεπει να περιμενεις..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

με το καλο Δεσποινα το μωρακι σας!!

εαν θελετε αγγλικο διαβατηριο θα πρεπει να δωσετε ολα τα Ρ60 κ να αποδειξετε οτι δουλευετε στην Αγγλια για τουλαχιστον 5 συνεχομενα ετη. απο οτι μας ειχαν πει δεν ειναι τραγικη διαδικασια απλα λιγο χρονοβορα κ μετα μπορεις να βγαλεις αγγλικο διαβατηριο ...

για το ελληνικο...το προξενειο στο Λονδινο τα στελνει ολα Ελλαδα οποτε καθυστερει. πλεον μονο η αστυνομια βγαζει τα διαβατηρια. εμεις πηγαμε προξενειο κ πηραμε ταξιδιωτικο εγγραφο κ κατεβηκαμε Ελλαδα. αυτο εχει ισχυ μονο προς την χωρα που υπαγεσαι. κ εκει βγαλαμε διαβατηριο

τωρα...εμεις επειδη γεννηθηκαμε ελλαδα δεν εχουμε προβλημα με τα χαρτια!

ο γιος μου ομως ...τι να σας πρωτοπω τι παθαμε!!! ευχομαι κανεις να μην ειναι τοσο ατυχος!!!

οταν με το καλο γεννησεις θα το δηλωσεις στο register της πολης σου κ μετα στο προξενειο πρεπει να πας. απο εκει τα χαρτια θα πρεπει να φυγουν σε ενα μηνα κ να πανε στον Αλλοδαπων στην Αθηνα (53 κατι...πωπω δεν θυμαμαι την διευθυνση μπορω να επανερθω)

εμας τα δικα μας χαρτια δεν φτασανε ποτε στην Αθηνα. χαθηκανε!!!! ειχαμε αντιτυπα απο ολα κ πηγε ο αντρας μου κ εκανε την δηλωση χειρογραφα. μετα πρεπει να το δηλωσεις κ εκει που εχεις μεριδα

αυτα εμεις τα καναμε ως Ελληνες κ οι δυο...τωρα που αντρας σου εσενα ειναι Ιταλος δεν ξερω αν κατι ειναι διαφορετικο!

κ παλι πολλα πολλα συχγαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Και μια που είμαι και πρωτάρα στο θέμα εγκουμοσύνης και κυριως εγκυμοσύνης στην Αγγλία θα ήταν πολύ ωραία να μοιραζόμουν τις εμπειρίες μου με άλλες ομοιοπαθουσες, αλλά μου φαίνεται πως θα ήταν κάπως άσχετο να παραμείνω σε αυτό το τοπικ! Μήπως άμα δημιουργά ένα καινούριο πιο σχετικό θα έμπαινε καμία άκομα εκτός από εμένα?

ειχα ανοιξει πριν καιροοοοο το Εγκυουλες στη Μ. βρεττανια...δες παρακατω στα τοπικς :D εγω θα μπαινω κ ας μην ειμαι εγκυος πλεον...αλλωστε εδω εγκαστρωθη κ εξεγεννηθει αχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δυο νοσοκομεία του nhs ξέρω ως πολύ καλά για τοκετό: το St Mary's και το Queen Charlotte's. Εγώ γέννησα στο Chelsea and Westminster γιατί όταν γεννούσα δεν είχα ιδέα για τη φήμη του κάθε νοσοκομείου, αλλά εκεί θα γεννήσω πάλι γιατί αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι και είχα πολύ καλή εμπειρία οπότε δεν έχω λόγο να αλλάξω. Από ιδιωτικά δεν έχω ιδέα.

Επίσης μια μαιευτήρας στην Ελλάδα μου είχε πει να προσπαθήσω να πάω οπωσδήποτε για τους υπέρηχους στο King's College Hospital γιατί εκεί βρίσκεται ένας από τους πιο γνωστούς γιατρούς στο είδος του (αυτός που ανακάλυψε τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνιας).

Για το St Mary's έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια. Οι υπέρηχοι του King's College Hospital λένε ότι είναι οι καλύτεροι, αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να πας αυτόνομα, πρέπει να υπάγεσαι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Σωστά;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το St Mary's έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια. Οι υπέρηχοι του King's College Hospital λένε ότι είναι οι καλύτεροι, αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να πας αυτόνομα, πρέπει να υπάγεσαι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Σωστά;

Ναι δεν μπορείς να πας μόνη σου πρέπει ή να υπάγεσαι ή να σε παραπέμψουν εκεί. Μαλιστα εκεί παραπέμπουν τις πολύ δύσκολες και high risk περιπτώσεις για υπέρηχο. Οπότε δεν επεδίωξα καν να πάω. Οι φίλες σου ποια νοσοκομεία σου είπαν οτι είναι καλά;

Δέσποινα, αν και μέλουσα δευτερομάνα τώρα, εμένα θα με ενδιέφερε να γράφουμε για εγκυμοσύνη και τοκετό στην Αγγλία οπότε ξεκίνα αν θέλεις και εγώ ακολουθώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευγενια,συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου,πολυ χαρηκα με τα νεα σου!

Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου. Με το καλό να αποκτήσεις και εσύ το δευτερο όποτε το θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι φίλες σου ποια νοσοκομεία σου είπαν οτι είναι καλά;

King's College, UCH και St Thomas's αλλά βέβαια εξαρτάται πού θα πέσεις, τι απαιτήσεις έχεις, τι αέρας θα φυσάει τη μέρα που θα γεννήσεις κ.λπ.

Βασικά αυτό που διαπιστώνω είναι ότι οι γνώμες διίστανται.

Επισήμως τα καλύτερα στο Λονδίνο θεωρούνται το St Thomas's και το King's College. Αλλά όπως λέει και μια φίλη μου γιατρός, εξαρτάται τι μετράς :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...