Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Μπα, επαρχία είναι. Νοικιάζουμε 3 bedroom, semi-detached house, με πίσω κήπο και γκαράζ, 675 λίρες το μήνα. Το council tax είναι περίπου 130 λίρες αν θυμάμαι καλά.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σύγκρινε λοιπόν αυτά με το γεγονός ότι μεγάλωσα και έμενα στον Πειραιά, μαθητικά χρόνια σύχναζα ακόμη και στα Ταμπούρια και τελευταίος μου τόπος εργασίας ήταν Πανεπιστημίου, απέναντι από τα Προπύλαια, όπου έπαιρνα κάθε μέρα το τρένο από την Ομόνοια. Γι' αυτό προσπαθούσα να πω ότι δεν έχει όλη η Αγγλία μεγάλη εγληματικότητα και ήθελα να καταλάβω πόσο χειρότερα ήταν το Λονδίνο σε σχέση με ορισμένες συνοικίες της Αθήνας τύπου Ομόνοιας, Βικτώριας, Αγίου Παντελεήμονα.

Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πάλι καλά που γράφετε εσείς τι γίνεται εδώ, γιατί εγώ διαβάζω ακόμη τα νέα της πατρίδας. Το όπου γης και πατρίς δεν έχει ποτίσει το πετσί μου προς το παρόν :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό προσπαθούσα να πω ότι δεν έχει όλη η Αγγλία μεγάλη εγληματικότητα και ήθελα να καταλάβω πόσο χειρότερα ήταν το Λονδίνο σε σχέση με ορισμένες συνοικίες της Αθήνας τύπου Ομόνοιας, Βικτώριας, Αγίου Παντελεήμονα.

Κοίτα να δεις, το Λονδίνο συνολικά δεν μπορείς να το συγκρίνεις με 3 μικρές περιοχές της Αθήνας, είναι άνισος ο συναγωνισμός. Πάντως και εδώ οι κεντρικές περιοχές (Tower Hamlets, Lambeth, Newham, Hackney, Southwark) έχουν περισσότερη εγκληματικότητα από τις περιοχές που είναι πιο μακριά από το κέντρο (Kingston, Richmond, Sutton). Παίζει βέβαια ρόλο και τι εννοείς όταν λες εγκληματικότητα. Εδώ που είμαστε εμείς έχουμε μεγάλα ποσοστά ληστειών "του δρόμου" (πορτοφόλια, κινητά, τσάντες) αλλά γενικά δεν έχουμε άλλου είδους εγκλήματα όπως κλοπές αυτοκινήτων και ανθρωποκτονίες, ενώ υπάρχουν άλλες περιοχές που δεν έχουν τόσες πολλές ληστείες του δρόμου αλλά έχουν έντονη δράση συμμοριών (gangs) και συνεπώς πολλές ανθρωποκτονίες ή απόπειρες ανθρωποκτονιών, ένοπλες ληστείες, διακίνηση ναρκωτικών κ.λπ. Και φυσικά υπάρχουν περιοχές που έχουν απ' όλα!

Επίσης λόγω του μεγέθους του Λονδίνου υπάρχουν διαφοροποιήσεις ακόμα και μέσα στην ίδια περιοχή. Για παράδειγμα ας πούμε ότι κοιτάζεις τα στατιστικά του Southwark. Southwark είναι και η South Bank, Southwark είναι και το Peckham. Καμία σχέση μεταξύ τους.

Πάντως πιστεύω ότι καλύτερα είναι που δεν ξέρεις τι γίνεται από πλευράς εγκληματικότητας.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

i egklimatikotita pantos exei na kanei kai me ta statistika pou krataei kathe xora k poso suniditopoiimenos einai kathenas kai kalei tin astunomia oste na katagrafei to peristatiko. dld exo tin entuposi oti stin ellada den kratane toso kala statisitka k epipleon den kalei o kosmos toso eukola tin astunomia me to paramikro opos edo.

ego meno se mia oxi toso kali perioxi alla prostoparon noiotho arketa asfalis. tha deixei sto mellon an exo dikio i oxi.

oso mename sto bradford eixa tsekarei tin egklumatikotita tis perioxis pou emena . itan polu megali alla ego den enoiotha na fovamai etsi to epsaxa perissotero kai anakalupsa pos eixan polla egklumata (tsakomous, kavgades klp) oi pakistanoi metaxu tous eno sto terastio ktirio pou emena den upirxan katholou egklumata.

I ellada teleutaia exei ginei epikundini kai dustuxos sto mellon tha ginei xeirotera mias kai i anexeia kai i ftoxeia proothoun tjn egklumatikotita.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

dld exo tin entuposi oti stin ellada den kratane toso kala statisitka k epipleon den kalei o kosmos toso eukola tin astunomia me to paramikro opos edo.

Πού το βασίζεις αυτό; Ειδικά ότι ο κόσμος εδώ καλεί την αστυνομία με το παραμικρό;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιπλέον όποιος αμφισβητεί ότι η Αγγλία έχει πρόβλημα εγκληματικότητας, ας ρίξει μια ματιά στις έρευνες της Civitas.

Για παράδειγμα: http://www.civitas.org.uk/crime/crime_stats_oecdjan2012.pdf

Κι εδώ με πιο απλά λόγια: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/7922755/England-has-worse-crime-rate-than-the-US-says-Civitas-study.html

Απ' ό,τι ξέρω υπάρχουν συγκεκριμένα standards της Ιντερπόλ για το πώς καταγράφονται τα περιστατικά, δεν μπορεί η κάθε χώρα να καταγράφει ό,τι θέλει.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

i egklimatikotita pantos exei na kanei kai me ta statistika pou krataei kathe xora k poso suniditopoiimenos einai kathenas kai kalei tin astunomia oste na katagrafei to peristatiko. dld exo tin entuposi oti stin ellada den kratane toso kala statisitka k epipleon den kalei o kosmos toso eukola tin astunomia me to paramikro opos edo.

ego meno se mia oxi toso kali perioxi alla prostoparon noiotho arketa asfalis. tha deixei sto mellon an exo dikio i oxi.

oso mename sto bradford eixa tsekarei tin egklumatikotita tis perioxis pou emena . m itan polu megali alla ego den enoiotha na fovamai etsi to epsaxa perissotero kai anakalupsa pos eixan polla egklumata (tsakomous, kavgades klp) oi pakistanoi metaxu tous eno sto terastio ktirio pou emena den upirxan katholou egkluata.

I ellada teleutaia exei ginei epikundini kai dustuxos sto mellon tha ginei xeirotera mias kai i anexeia kai i ftoxeia proothoun tjn egklumatikotita.

"m itan polu megali alla ego den enoiotha na fovamai etsi to epsaxa perissotero kai anakalupsa pos eixan polla egklumata (tsakomous, kavgades klp) oi pakistanoi metaxu tous eno sto terastio ktirio pou emena den upirxan katholou egkluata."

Εδω δεν καταλαβα τι εννοεις...κοιτας αν εχουν γινει εγκληματα στο ΚΤΙΡΙΟ που μενεις? Και αν δεν εχουν γινει εισαι ασφαλης?:shock::shock:

Στο Μπραντφορντ που εμενα επι σειρα ετων τα περισσοτερα περιστατικα αφορουσαν 1. ναρκωτικα 2. απαγωγες 3.Σεξουαλικο εγκλημα.

Ειχα πει και σε αλλο ποστ μου οτι με ειχαν ακολουθησει 2 φορες και αναγκαστηκα να "κρυφτω" , μπω σε βενζιναδικο, μαγαζι κλπ. Και τις 2 φορες ηταν με αμαξι και μου μιλουσαν απο το παραθυρο για να μπω στο αυτοκινητο μαζι τους. Τη μια φορα μαλιστα αρχισα να τρεχω και αυτοι συνεχισαν να με ακολουθουν και απο την ταραχη μου δε κρατησα καν πινακιδα αυτοκινητου.

Επισης δουλευα σε μεγαλο concert hall sto Bradford μια φορα ειχαμε παραστασεις απο σχολεια, στο τελος της βαρδιας μου παω να παρω την τσαντα μου που ειχα αφησει στο γραφειο και βλεπω την πορτα σπασμενη:? ειχαν μπει μεσα οποιος ηταν προφανως μαθητης, ειχαν προσπαθησει να διαρηξουν το χρηματοκιβωτιο και φυσικα δε τα καταφεραν, ανοιξαν την τσαντα μου και μου εκλεψαν το κινητο. Οταν πηραμε την αστυνομια μας ειπαν οτι "Σαββατο βραδυ στο Μπραντφορντ ΔΕΝ μπορουμε να ασχοληθουμε με μια διαρηξη" Φαντασου τι γινοταν τα Σαββατα....Μας ειπαν θα ερθουμε την Πεμπτη να παρουμε καταθεση:?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτο που λεεινη νατασα. Μου είπε η δημοτική αστυνομία να παίρνω τηλέφωνο ακόμα κ αν τα παιδια κοπανανε την μπάλα στον τοίχο του σπιτιού μου....αυτο όμως καταγράφεται ως αδίκημα.

Ασφαλής περιοχή δεν σημαίνει κ ακριβή, ίσα ίσα το αντίθετο. Εσείς δεν είπατε το Λονδίνο δεν είναι ασφαλές? είναι κ πανάκριβο

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εσύ, λίγο απερίσκεπτο δεν είναι αυτό; (sorry, δεν κρίνω, απλά μου ακούγεται επίφοβο)

Από τότε που οι γονείς μου με άφηναν να βγαίνω με τις φίλες μου, στα 14, όπου επέστρεφα σπίτι στις 10:00, στο δρόμο από τη στάση του λεωφορείου μέχρι το κοίταγα καλά καλά γύρω μου και προχωρούσα με βήμα ταχύ, μονίμως φοβισμένη μη συμβεί κάτι. Το ίδιο θα έκανα και εδώ. Νομίζω ότι οπουδήποτε μπορεί να παραμονεύουν άρρωστοι στο μυαλό που ψάχνουν για το επόμενο θύμα τους.

Καταρχάς δεν σε παρεξήγω μην ζητάς συγνώμη :D

Όταν λέω κυκλοφορω 3 το πρωι συνήθως δεν ήμουν τελείως Μονή, η θα ήμουν προς το τέλος της διαδρομής. Αλλα μια δόση αναισθησιας τον έχω ως άνθρωπος....:oops:

Link to comment
Share on other sites

Kαλα στην Ελλαδα καταγραφεται ως αδικημα η επαιτεια και η ζωωκλοπη..δε νομιζω εδω να εχουν τετοιο προβλημα...

Ασε που μπορεις να βρεις και τα ακριβη στοιχεια για εγκληματα κατα της ζωης, ανθρωποκτονιες κλπ.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι Ελένη μπορείς μέσα απο το σάιτ της αστυνομίας....νομίζω το είχα πει σε άλλο πόστ....κ μπορείς να δεις ακριβώς τι εγκλήματα έχει η κάθε περιοχή...κλεψιά η φόνο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτο που λεεινη νατασα. Μου είπε η δημοτική αστυνομία να παίρνω τηλέφωνο ακόμα κ αν τα παιδια κοπανανε την μπάλα στον τοίχο του σπιτιού μου....αυτο όμως καταγράφεται ως αδίκημα.

Ασφαλής περιοχή δεν σημαίνει κ ακριβή, ίσα ίσα το αντίθετο. Εσείς δεν είπατε το Λονδίνο δεν είναι ασφαλές? είναι κ πανάκριβο

Ναι, αυτά καταγράφονται από την ΔΗΜΟΤΙΚΗ αστυνομία, δεν πάνε στα στατιστικά της Ιντερπόλ. Ο λόγος που θέλουν να παίρνετε τηλέφωνο για τέτοια πράγματα είναι επειδή όσο περισσότερα παράπονα μαζεύουν, τόσο μεγαλύτερη χρηματοδότηση μπορούν να ζητήσουν ώστε να μπορούν να σας στέλνουν προσωπικό (που δεν είναι αστυνομικοί, είναι community officers) να κάνει επιπλήξεις σε παιδάκια και γιαγιάδες.

Αυτός είναι ο λόγος που η Civitas συγκρίνει συγκεκριμένες κατηγορίες εγκλημάτων και όχι συνολικό αριθμό παραπόνων, γιατί η κάθε χώρα ορίζει διαφορετικά τι καθιστά "έγκλημα" και τι χρήζει αστυνομικής παρουσίας.

Το τι κάνει μια περιοχή φτηνή ή ακριβή έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Το Λονδίνο είναι ακριβό επειδή είναι Λονδίνο. Ασφαλή είναι και τα Outer Hebrides, αλλά τα σπίτια είναι πάμφθηνα απλά γιατί κανείς δεν θέλει να μείνει εκεί.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα στην Ελλαδα καταγραφεται ως αδικημα η επαιτεια και η ζωωκλοπη..δε νομιζω εδω να εχουν τετοιο προβλημα

Εδώ με την επαιτεία ασχολούνται αποκλειστικά οι community officers. Η αστυνομία δεν καταδέχεται.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνουμε τους απόλυτους αριθμούς, συγκρίνουμε τα ποσοστά. Τα ποσοστά είναι πάντα τοις εκατό.

Ναι αλλα όσο μεγαλύτερος ο πληθυσμός τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες για έγκλημα. Πχ μπορούμε να συγκρίνουμε ελλαδα μαλτα? οπότε κ τα ποσοστά είναι πολυ υποκειμενικα όταν συγκρίνουμε χώρες....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα όσο μεγαλύτερος ο πληθυσμός τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες για έγκλημα. Πχ μπορούμε να συγκρίνουμε ελλαδα μαλτα? οπότε κ τα ποσοστά είναι πολυ υποκειμενικα όταν συγκρίνουμε χώρες....

Μα αυτο λεμε οτι συγκρινουμε αναλογικα με πληθυσμο. Γιαυτο το μετατρεπουμε και επι τοις εκατο για να μπορουμε να συγκρινουμε.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...