Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Νομίζω ότι βγαίνει κάτι παραπάνω, γιατί τα πρώτα 3-4 χιλιάρικα είναι αφορολόγητα. Πάντως όχι πάνω από 1000 λίρες. Αν θες να στο υπολογίσω για να ξέρεις ακριβώς.

Αυτό προφανώς είναι λάθος, όπως συνειδητοποίησα τώρα που τα υπολόγισα...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

geia sou tik tak kalosorises k kalo kouragio. opos sou eipan k ta koritsia kai opos isos diavases kai sta proigoumena posts oi apopsei diistante kai o kathenas exei mono prosopikes apopseis.

loipon ego tha sou proteina na prospathisete na steilete kanena cv alla me dieuthunsi agglias

p.x xrisimopoiontas autin tis xaderfis sou. epipleon isos axizei na erthete stin xaderfi oloi mazi arxika stin adeia kai tautoxrona na psaxnete douleia. meta an den exete vrei akoma as guriseis esu me ta paidia kai as minei o andras sou na psaxei ligo akoma. polles douleies prepei na eisai edo gia na tis vreis giati p.x sou lene ela avrio na se do klp.

ekei pou einai i xaderfi sas nomizo einai sunoikia ellinon/kuprion kai tourkon kai isos einai poio eukolo na vrei kamia douleia o andras sou ekei.

osoi asxolountai epagelmatika me paidia den pairnoun to vasiko.

telos tha sou po pos an den to dokimaseis pote de tha xereis. episeis i katastasi einai tetoia pou eite mineis ellada eite fugeis einai risko! den uparxei asfalis odos!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

ekei pou einai i xaderfi sas nomizo einai sunoikia ellinon/kuprion kai tourkon kai isos einai poio eukolo na vrei kamia douleia o andras sou ekei.

Προσοχή όμως γιατί σε τέτοιου είδους δουλειές (εστιατόρια, μαγαζιά κ.λπ.) πληρώνεσαι συχνά πολύ λιγότερα από το βασικό, και επίσης μαύρα. Ειδικά οι Έλληνες εργοδότες έχουν φήμη κακοπληρωτών και εκμεταλλευτών, έχω ακούσει και για 2 λίρες την ώρα σε ελληνικό εστιατόριο στο Λονδίνο. Αν πρόκειται να δουλέψεις πωλητής ή σερβιτόρος, σε συμφέρει καλύτερα να ψάξεις σε κάποια αλυσίδα τύπου Tesco γιατί τουλάχιστον θα παίρνεις τα νόμιμα και θα αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σου - και δεν θα έχεις και το άγχος μήπως σε τσακώσει η εφορία.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με την Νατάσσα, είναι σημαντικό να είσαι εδώ όταν ψάχνεις για δουλειά. Είναι καλή ιδέα να έρθετε όλοι μαζί κατά τη διάρκεια των διακοπών σου από τη δουλειά (χωρίς δηλαδή να παραιτηθείς) αλλά να υπολογήσετε και το κόστος των μεταφορικών και το αν η ξαδέρφη μπορεί να σας βολέψει όλους στο σπίτι της.

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρη είναι τι εννοεί η Νατάσσα όταν λέει ότι όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με παιδιά δεν παίρνουν το βασικό.

Βασικό μισθό γενικώς πληρώνονται πολύ λίγοι από αυτούς που πληρώνονται νόμιμα, αλλά είναι αρκετοί αυτοί που παίρνουν λιγότερο από τον μισθό επιβίωσης και ακόμα περισσότεροι αυτοί που δεν παίρνουν αρκετά για να ζουν αξιοπρεπώς.

Υπάρχουν βέβαια και πολλοί που παίρνουν πολύ καλούς μισθούς και αρκετοί που πληρώνονται εξαψήφια ποσά. Μακάρι να μπορέσετε να χτυπήσετε τέτοιους μισθούς, θα είναι όλα πιο εύκολα για σας.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τικ τακ οπως είδες η καθεμιά έχει πολυ διαφορετική άποψη :)

Καταρχάς αποκλειστε το Λονδίνο ώστε το κόστος ζωής να σας ειναι χαμηλό

Να ξέρεις οτι γενικά οι Κύπριοι που αυτοί επι το πλειστω εχουν τα εστιατόρια βοηθάνε κ ίσως σας δώσουν δουλεια αλλα εχουν κ σπίτια

Οπως λέει η νατασα πρέπει να δοκιμάσετε

Ο ξαδερφος μου έφυγε 45 χρόνων με την γυναίκα του γιατι δεν γινόταν αλλιώς στην ελλαδα

Ανήκω κωεγω στην κατηγορία όπου ουτε σπίτι έχω ελλαδα ουτε λεφτα περιουσίες κλπ κ φτιάχτηκα μονη μου με υποτροφίες στην Αγγλία

Ψαξτο καλα απο μονη σου να δεις το μπορείς να βρεις κ καμια φορα εμείς δεν είμαστε καλη βοηθεια

Εγω πχ δεν γυρίζω ελλαδα απο άποψη, άλλες όμως το εχουν σχέδιο μελλοντικό

Ειναι ο καθένας πως το βλέπει :)

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει, το πώς βολεύεται ο καθένας και τι θυσίες είναι διατεθειμένος να κάνει ή έχει κάνει είναι δικό του θέμα.

Καλές οι προσωπικές ιστορίες, αλλά αυτό που πρέπει η Τικ Τακ να δει άμεσα είναι αν υπάρχουν δουλειές στον τομέα της και στον τομέα του άντρα της, και πόσο πληρώνουν, αλλιώς μιλάμε τελείως θεωρητικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνη με όλα όσα είπαν οι προλαλήσασες. Να συμφωνήσω μόνο στο θέμα τοποθεσίας με την fairy ότι καλό θα ήταν να κοιτάξετε εκτός Λονδίνου γιατί με έναν μόνο μισθό στο Λονδίνο δεν θα βγαίνετε οικονομικά. Υπάρχουν δουλειές και σε άλλες πόλεις, πχ στο Swindon, το οποίο είναι η πόλη κοντά στο χωριό που μένουμε εμείς. Το κόστος διαβίωσης είναι αρκετά μικρότερο (διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, να μην επαλαμβανόμαστε) και λόγω τοποθεσίας υπάρχουν τα κεντρικά πολλών εταιριών εδώ (πχ η τράπεζα στην οποία δουλεύω, η Honda, η Mini Cooper, η Intel κ.α.). Επίσης είναι μια ώρα και ένα τέταρτο από το Heathrow, μιάμιση ώρα από το Gatwick και μια ώρα με το τρένο από το σταθμό Paddington του Λονδίνου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.adviceguide.org.uk/england/tax_e/tax_income_tax_-_how_much_should_you_pay_e/income_tax_allowances_and_amounts.htm

Ενα χρήσιμο σαιτ για τη φορολογια στο Ηνωμενο Βασιλειο. Αφορολογητο στις 8.105 λιρες και για ποσα απο 8.105 μεχρι 10.800 λιρες φορος 10%. Απο 10.700-37.000 λιρες ο φορος ειναι 20% για ολο το ποσο επιπλεον του αφορολογητου των 8.105 λιρων.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έχασα όσα έγραφα τόση ώρα λόγω του ηλίθου ποντικιού,,, τες πα.

μάλλον για καλό σας βέβαια! σας έγραφα λοιπόν οτι τελείωσα το homework, διάβασα όλες τις σελίδες, τρόμαξα με την εγκληματικότητα, λυπήθηκα με την νοσταλγία που είδα σε κάποιες, και ξεκίνησα να γράφω απορίες, που έχω πολλές...

γενικά αρχίζουμε προετοιμασία από τώρα, με σκοπό πριν το επόμενο καλοκαίρι να δοκιμάσει πρώτος ο ένας από τους δύο. γιατί απλά αλιώς δεν γίνεται. και δεν κοιτάω καλά και κακά, 1ον γιατί αυτό στην περίπτωση μου αποτελεί πολυτέλεια, 2ον γιατί ποτέ δεν θα ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις, όπως είπε και κάποια προλαλλήσασα, και 3ον και σημαντικότερον, γιατί κανένα πράσινο στον κόσμο αυτό δεν θα μυρίζει θυμάρι και άγρια μέντα... έχουμε μια υπέροχη και μαγική πατρίδα, αλίμονο σε μας που δεν μπορούμε να την χαρούμε...

και δεν μιλώ μόνο για τους μετανάστες, μιλώ και για όσους είναι εδώ αλλά ζουν δυστυχείς και χάνουν αυτή την μαγεία απο τα μάτια τους...

δυστυχώς η νοοντροπία θέλει ακόμη αιώνες να στρώσει...

πίσω στο θέμα μας.

έχω απορίες,

για τον ρατσισμό, είμαστε ακόμη οι greesy greeks? (μου το έλεγε η αγγλίδα που μου έμαθε την γλώσσα αυτό!)

τα παιδιά σε σχολεία που δεν υπάρχουν πολλοί μετανάστες πως αντιμετωπίζονται? τα βοηθάν κάπως ιδιαίτερα με την γλώσσα?

στην δουλειά πως είναι το κλίμα, πχ σε ένα γραφείο, αν κάποια έχει ζήσει το εδώ και το εκεί, πως κυλάει η καθημερινότητα? είναι πχ σαν τις ταινίες, απρόσωπα, σκληρά και τυπικά (κάνεις λάθος παίρνεις δρόμο) ή πιο ανθρώπινα? αν και με την γλώσσα δεν έχω θέμα, και αγγλόφωνο διευθυντή είχα χρόνια, ένα άγχος το έχω για το ποσο γρήγορα θα μάθω και θα προοσαρμοστώ με την νοοτροπία, και δεν ξέρω αν θα το ανεχόταν και αυτό)

οι άγγλοι βρε κορίτσια πως είναι? σαν άνθρωποι? και δεν μιλώ για τις αγγλοπαντρεμένες, μιλώ απέναντι σε 100% ξένους...

θα μπορέσουμε να κοινονικοποιηθούμε?

ρούχα σχολικά κτλ έχω ακούσει οτι είναι φθηνά, αληθεύει?

για την υγεία τώρα, φάρμακα πως παίρνουμε? η κόρη μου καταναλώνει σεβαστές ποσότητες singulair, aerolyn, seretide κάθε χρονο, τι παίζει? με τα εμβόλια και την συνέχεια του ελληνικού προγραμματος?

ο άντρας μου που έχει πρόβλημε με το πόδι του και κουτσαίνει μετά από κώμα στην φηβεία, θα μπορούσε να πάρει κάποιο benefit?

το αμαξι μας, λεμε τώρα, θα μπορούσαμε μελλοντικά να το ανεβάσουμε που δεν είναι δεξιοτίμονο? τα ελληνικά διπλώματα ισχύουν?

αυτά για σήμερα, σιγά σιγά, αλλά με σύστημα! απαντήστε μου σας παρακαλώ με ότι μπορείτε, γιατί όπως προείπα, το βήμα πρέπει να γίνει πριν το καλοκαίρι του 13.

το μόνο που έχω λύσει προς το παρών, είναι πως θα συνεχίσει να πληρώνεται το δάνειο του σπιτιού εδώ, κάτι είναι κι'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

μόλις έχασα όσα έγραφα τόση ώρα λόγω του ηλίθου ποντικιού,,, τες πα.

μάλλον για καλό σας βέβαια! σας έγραφα λοιπόν οτι τελείωσα το homework, διάβασα όλες τις σελίδες, τρόμαξα με την εγκληματικότητα, λυπήθηκα με την νοσταλγία που είδα σε κάποιες, και ξεκίνησα να γράφω απορίες, που έχω πολλές...

γενικά αρχίζουμε προετοιμασία από τώρα, με σκοπό πριν το επόμενο καλοκαίρι να δοκιμάσει πρώτος ο ένας από τους δύο. γιατί απλά αλιώς δεν γίνεται. και δεν κοιτάω καλά και κακά, 1ον γιατί αυτό στην περίπτωση μου αποτελεί πολυτέλεια, 2ον γιατί ποτέ δεν θα ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις, όπως είπε και κάποια προλαλλήσασα, και 3ον και σημαντικότερον, γιατί κανένα πράσινο στον κόσμο αυτό δεν θα μυρίζει θυμάρι και άγρια μέντα... έχουμε μια υπέροχη και μαγική πατρίδα, αλίμονο σε μας που δεν μπορούμε να την χαρούμε...

και δεν μιλώ μόνο για τους μετανάστες, μιλώ και για όσους είναι εδώ αλλά ζουν δυστυχείς και χάνουν αυτή την μαγεία απο τα μάτια τους...

δυστυχώς η νοοντροπία θέλει ακόμη αιώνες να στρώσει...

πίσω στο θέμα μας.

έχω απορίες,

για τον ρατσισμό, είμαστε ακόμη οι greesy greeks? (μου το έλεγε η αγγλίδα που μου έμαθε την γλώσσα αυτό!)

τα παιδιά σε σχολεία που δεν υπάρχουν πολλοί μετανάστες πως αντιμετωπίζονται? τα βοηθάν κάπως ιδιαίτερα με την γλώσσα?

στην δουλειά πως είναι το κλίμα, πχ σε ένα γραφείο, αν κάποια έχει ζήσει το εδώ και το εκεί, πως κυλάει η καθημερινότητα? είναι πχ σαν τις ταινίες, απρόσωπα, σκληρά και τυπικά (κάνεις λάθος παίρνεις δρόμο) ή πιο ανθρώπινα? αν και με την γλώσσα δεν έχω θέμα, και αγγλόφωνο διευθυντή είχα χρόνια, ένα άγχος το έχω για το ποσο γρήγορα θα μάθω και θα προοσαρμοστώ με την νοοτροπία, και δεν ξέρω αν θα το ανεχόταν και αυτό)

οι άγγλοι βρε κορίτσια πως είναι? σαν άνθρωποι? και δεν μιλώ για τις αγγλοπαντρεμένες, μιλώ απέναντι σε 100% ξένους...

θα μπορέσουμε να κοινονικοποιηθούμε?

ρούχα σχολικά κτλ έχω ακούσει οτι είναι φθηνά, αληθεύει?

για την υγεία τώρα, φάρμακα πως παίρνουμε? η κόρη μου καταναλώνει σεβαστές ποσότητες singulair, aerolyn, seretide κάθε χρονο, τι παίζει? με τα εμβόλια και την συνέχεια του ελληνικού προγραμματος?

ο άντρας μου που έχει πρόβλημε με το πόδι του και κουτσαίνει μετά από κώμα στην φηβεία, θα μπορούσε να πάρει κάποιο benefit?

το αμαξι μας, λεμε τώρα, θα μπορούσαμε μελλοντικά να το ανεβάσουμε που δεν είναι δεξιοτίμονο? τα ελληνικά διπλώματα ισχύουν?

αυτά για σήμερα, σιγά σιγά, αλλά με σύστημα! απαντήστε μου σας παρακαλώ με ότι μπορείτε, γιατί όπως προείπα, το βήμα πρέπει να γίνει πριν το καλοκαίρι του 13.

το μόνο που έχω λύσει προς το παρών, είναι πως θα συνεχίσει να πληρώνεται το δάνειο του σπιτιού εδώ, κάτι είναι κι'αυτό!

loipon ena ena tha sou apanthsw....

katarxhn gia ta paidia mhn anhsyxeis katholou, o ratsismos edw den einai apodektos pouthena kai an kapoios kanei kapoio ratsistiko sxolio apolyetai apo th douleia tou. Ara pote mh skefteis oti isws se antimetwpisoun ratsistika kai fysika an ginei exeis to nomo me to meros sou 100%.

Stis douleies ta pragmata einai ligo aproswpa nai..dld mhn perimeneis oti tha kaneis files apo th douleia, tha kanete parea zeygaria me ton antra sou kai tetoies katastaseis...mporei na kaneis parea me kapoies kopeles alla synithws ayto periorizetai se antallagh koubentas sth douleia kai synithws exei na kanei me th douleia..ta lathi tous prwtous 6 mhnes sygxwrountai gt eisai akoma training..genika se kathe douleia douleyeis me targets kai prepei na xtypas ta targets sou gia na krathseis kai th thesi sou.

oi aggloi opws eipa ligo psyxroi, dld zeygaria ellhnwn edw ektos panepisthmiakhs koinothtas den kanoun toses polles parees...den kaloun eykola sto spiti, den einai poly ths "episkepsis".

Ta rouxa einai fthna analoga apo pou pswnizeis. Apo super markets einai fthna nai, alla vevaia analoga me thn timh einai kai h poiothta etsi?

Gia ta farmaka, oi giatroi einai dwrean, ta farmaka ta plirwneis £7. Dld 2 koutia Singular £14 kok.

O antras sou dikaioutai disability benefit MONO an apodeiksei oti einai anikanos pros ergasia. Dld an ontws to provlima tou ton empodizei na doulepsei, tote tha parei ena analogo benefit kati san Pronoia. An apla koutsainei , den dikaioutai kati gt to kratos thewrei oti mporei na dulepsei estw kai me meiwmeni kinhtikothta.

To amaji ua elega na mhn to anebasete gt einai polu akribh h asfaleia gia aytokinhto me timoni sthn allh pleyra. Kai fysika epikyndino otan odhgeis..!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου τικ τακ,

Λοιπον θα απαντήσω οσες ερωτήσεις μπορώ.

Γενικά οι Αγγλοι δεν δειχνουν ρατσισμό οοως είπε η Ελενη και δεν τον ανέχονται. Ειναι πολύ ευγενικοί αλλά λίγο απόμακροι, είναι δύσκολο να κάνεις ουσιαστικές σχέσεις μαζί τους. Ομως στο γραφείο μπορείς να περιμένεις μια ευχάριστη πολιτισμένη ατμόσφαιρα, με αστεία κτλ. Αλλά μην περιμένεις να κάνεις κολλητούς από το γραφείο, αυτό δε μπορεί ευκολα να γίνει. Δε θα έλεγα οτι είναι σκληρά τα πράγματα στη δουλειά εδώ, απλά ο κόπος σου θααναγνωριστεί πιο ευκολά απ΄ οτι στην Ελλάδα ( πιστευω) και αν δεν αποδίδεις θα υπάρχουν συνέπειες. Επίσης στις εταιρίες μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να αποφασίσουν οτι διώχνουν κόσμο γιατί δεν χρειάζονται πια ένα συγκεκριμενο department.

Για εμβόλια και τα θέματα υγείας που έθεσες δε γνωρίζω.

Θεωρητικά θα πρέπει να στείλετε τα ελληνικά σας διπλώματα να σας τα αντικαταστήσουν με αγγλικά (οχι να δώσετε από την αρχή για διπλωμα) αλλά και να μην το κάνετε δεν έγινε και τίποτα. Εμεις φέραμε το αυτοκίνητο από γερμανία και ήταν ακριβό να κάνουμε τις απαραίτητες αλλαγές. Ισως συμφέρει να αγοράσετε ένα μεταχειρισμένο από εδω, μπορείτε να βρείτε σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι τα παιδιά κάτω των 16 δεν πληρώνουν για τα φάρμακα που συνταγογραφούνται, αλλά δεν συνταγογραφούνται όλα τα φάρμακα που δίνουν στην Ελλάδα. Π.χ. εμείς περάσαμε μια βρογχιολίτιδα στην Ελλάδα και μία στην Αγγλία. Στην Ελλάδα μας είπαν να πάρουμε aerolin, μασκούλα για εισπνοές, μερικοί γιατροί δίνουν και flixotide. Εδώ δεν μας έδωσαν τίποτα, μας είπαν μόνο να πάρουμε ντεπόν, το οποίο πληρώσαμε, και αν το παιδί χειροτερεύσει να το πάμε στο νοσοκομείο.

Επίσης εδώ δύσκολα θα δεις ειδικό γιατρό, παιδίατρο, δερματολόγο κ.λπ. ακόμα κι αν έχεις κάποιο σημαντικό πρόβλημα (π.χ. υποθυρεοειδισμό) σε παρακολουθεί γενικός γιατρός. Στο ΕΣΥ δεν πληρώνεις, αλλά οι ιδιώτες γιατροί είναι δυσεύρετοι και ακριβοί.

Εμβόλια κάνεις όπως και στην Ελλάδα αν και εδώ ακολουθούν ελαφρώς διαφορετικό πρόγραμμα. Τα εμβόλια είναι δωρεάν. Δες και ένα χωριστό θέμα που έχουμε για τους εμβολιασμούς: http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2844

Στον εργασιακό χώρο τα πράγματα είναι πιο σφικτά, θα έλεγα ότι έχεις περισσότερα δικαιώματα αλλά και περισσότερες υποχρεώσεις απ' ό,τι στην Ελλάδα. Όσο πιο πολλά πληρώνεσαι, τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις. Τις απολύσεις τις έχουν πολύ εύκολες, μάλιστα τα δύο πρώτα χρόνια που εργάζεσαι για έναν εργοδότη ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να σε απολύσει με συνοπτικές διαδικασίες και με μηδαμινή αποζημείωση.

Το πώς είναι η ατμόσφαιρα στο γραφείο, αυτό εξαρτάται από τη δουλειά και από το αφεντικό. Έχω δουλέψει σε φανταστικές εταιρίες που πας στο γραφείο και αισθάνεσαι σαν στο σπίτι σου και έχω δουλέψει και σε εταιρίες που δεν τολμάς να γελάσεις δυνατά μήπως σε στραβοκοιτάξουν. Οι περισσότερες είναι κάπου στη μέση.

Επισήμως ρατσισμός δεν υπάρχει ή δεν γίνεται αποδεκτός. Πίσω από την πλάτη σου θα πουν πολλά όμως. Αλλά ΟΚ μπορείς να κλείσεις τα αυτιά σου.

Τα benefits τα έχουν περιορίσει πάρα πολύ, ειδικά για όσους δεν είναι Βρετανοί. Νομίζω δύσκολα θα πάρει benefit ο άντρας σου, εκτός αν δεν μπορεί να περπατήσει τελείως. Δες εδώ: http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/BenefitsTaxCreditsAndOtherSupport/Disabledpeople/DG_10011816


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα παιδιά κάτω των 16 δεν πληρώνουν για τα φάρμακα που συνταγογραφούνται, αλλά δεν συνταγογραφούνται όλα τα φάρμακα που δίνουν στην Ελλάδα. Π.χ. εμείς περάσαμε μια βρογχιολίτιδα στην Ελλάδα και μία στην Αγγλία. Στην Ελλάδα μας είπαν να πάρουμε aerolin, μασκούλα για εισπνοές, μερικοί γιατροί δίνουν και flixotide. Εδώ δεν μας έδωσαν τίποτα, μας είπαν μόνο να πάρουμε ντεπόν, το οποίο πληρώσαμε, και αν το παιδί χειροτερεύσει να το πάμε στο νοσοκομείο.

Επίσης εδώ δύσκολα θα δεις ειδικό γιατρό, παιδίατρο, δερματολόγο κ.λπ. ακόμα κι αν έχεις κάποιο σημαντικό πρόβλημα (π.χ. υποθυρεοειδισμό) σε παρακολουθεί γενικός γιατρός. Στο ΕΣΥ δεν πληρώνεις, αλλά οι ιδιώτες γιατροί είναι δυσεύρετοι και ακριβοί.

Εμβόλια κάνεις όπως και στην Ελλάδα αν και εδώ ακολουθούν ελαφρώς διαφορετικό πρόγραμμα. Δες και ένα χωριστό θέμα που έχουμε για τους εμβολιασμούς: http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2844

Ασχετο, αλλα να μια διαφορά με Ελλάδα! Δυσκολα βλέπεις ειδικό γιατρό και δε σου δινουν ευκολα φαρμακο εκτός από ντεπον. Στην ελλάδα ολοι έχουμε μια αντιβιωση στο ντουλάπι που την κάνουμε self-administer!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα να μια διαφορά με Ελλάδα! Δυσκολα βλέπεις ειδικό γιατρό και δε σου δινουν ευκολα φαρμακο εκτός από ντεπον.

Ξέχασες την ασπιρίνη χεχε

Από κάπου βγήκε η ατάκα "take two aspirin and call me in the morning" ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ οχι πιστευω τηνασπιρινη δεν την συνηστουν πλεον τοσο ευκολα λογω του οτι προκαλει διαταραχες στο ατομαχι. Αν και συνεχεια βγαινουν μελετες με τα ποσα benefits εχει! Στα 80s παντως εδιναν και στα μωρακια ασπιρινη. Τωρα δεν ξέρω καν αν υπάρχει παιδική. Υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...