Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: εσείς απαντάτε, και εγώ έχω διαβάσει ως την σελίδα 18...

έχω να πω τα εξής:

- δεν έχουμε πολλές επιλογές, μάλλον καμία, πρέπει να φύγουμε για να βρει ο άντρας μου μια δουλειά, αλλιώς θα παροπλιστεί τελείως από τα 43 του και ήδη δεν είναι και καλά ψυχολογικά...

- αν χάσω εγώ την δουλειά μου εδώ, πράγμα πιθανό, απλώς δεν θα έχουμε να φάμε

- οι 16 βαθμοί ήταν στο σαλόνι:(:(:(, στα υπνοδωμάτια ήταν πίκρα...

τέλος πάντων, η δική μου ιστορία ελάχιστα πιστεύω διαφέρει από πολλών ελλήνων δυστυχώς πια, ίσως που εμείς δεν έχουμε καβάτζα από γονείς...

εγώ θέλω να ξέρω πχ αν δουλεύει μόνο ένας μας, και όπως λέτε εγώ, και δεν βρω καμιά σοβαρή δουλειά, reception ας πούμε, ή γραμματέας κάπου μικρά, ή ακόμη χειρότερα καθαρίστρια (εδώ κολλούσε η αλβανή της ευρώπης) θα μπορούμε να συντηρηθούμε? πες οτι ο ένας δεν δουελύει, και κάνει babysitting, θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε όσο χρειαστεί για να δούμε για κάτι καλύτερο?

και μιας και ξέρετε και περιοχές, τώρα που θα αρχίσουμε να οργανονώμαστε, ποιές περιοχές - πόλεις να κοιτάμε? φυσικά και δεν επιλέγουμε βάση ωραιότητας στην φάση που είμαστε...

και κάτι τελευταίο, φοβάμαι οτι θα σακατέψω και την μεγάλη, αν έρθει 4,5 χρονών, πως θα τα καταφέρει με την γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tik Tak sou egrapse h Trabel ena sait na mpeis na psakseis..nomizw mporeis na valeis to viografiko tou antra sou kai na deis ti tha breis. To an tha mporeite na synthrhsete oikogeneia me ena mistho eksartatai apo to mistho..me to basiko mistho sigoura oxi.

To thema einai an douleyei o enas -esy-logw glwssas kai o antras sou kathetai spiti pali to idio de tha einai? (pio poly ws pros thn psyxologia tou to lew).


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε πολλές επιλογές, μάλλον καμία, πρέπει να φύγουμε για να βρει ο άντρας μου μια δουλειά, αλλιώς θα παροπλιστεί τελείως από τα 43 του και ήδη δεν είναι και καλά ψυχολογικά...

Έχετε σκεφτεί τη λύση της εσωτερικής μετανάστευσης; Έστω να φύγει ο άντρας σου για κάποια άλλη πόλη, κι εσύ να μείνεις πίσω με τα παιδιά; Η μετανάστευση στο εξωτερικό έχει εκ των πραγμάτων μεγάλο κόστος, οικονομικό και ψυχικό. Με την ίδια επένδυση μπορείς να προσπαθήσεις δύο και τρεις φορές επί ελληνικού εδάφους.

εγώ θέλω να ξέρω πχ αν δουλεύει μόνο ένας μας, και όπως λέτε εγώ, και δεν βρω καμιά σοβαρή δουλειά, reception ας πούμε, ή γραμματέας κάπου μικρά, ή ακόμη χειρότερα καθαρίστρια (εδώ κολλούσε η αλβανή της ευρώπης) θα μπορούμε να συντηρηθούμε? πες οτι ο ένας δεν δουελύει, και κάνει babysitting, θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε όσο χρειαστεί για να δούμε για κάτι καλύτερο?

Δύσκολο έως ακατόρθωτο με το βασικό μισθό, ειδικά εφόσον δεν έχετε κάποια χρήματα στην άκρη για τα στάνταρ έξοδα της μετανάστευσης (και δεν εννοώ μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια και τα μεταφορικά αλλά και τις προκαταβολές ενοικίων, την αγορά οικιακού εξοπλισμού και άλλα τέτοια).

και μιας και ξέρετε και περιοχές, τώρα που θα αρχίσουμε να οργανονώμαστε, ποιές περιοχές - πόλεις να κοιτάμε? φυσικά και δεν επιλέγουμε βάση ωραιότητας στην φάση που είμαστε...

Οι περισσότερες δουλειές είναι στο Λονδίνο, επίσης το Λονδίνο έχει τους υψηλότερους μισθούς, αλλά και το υψηλότερο κόστος ζωής. Για τα παιδιά είναι σαφώς καλύτερα στην επαρχία, αλλά εκεί θα χρειαστείτε στάνταρ αυτοκίνητο/α. Στο νότο έχει σε γενικές γραμμές πιο καλή ποιότητα ζωής. Όσο πιο κοντά είσαι στο Λονδίνο, τόσο πιο εύκολα και πιο φτηνά θα μπορείς να πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα.

Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις πού είναι οι δουλειές που θεωρείς ότι μπορείς να χτυπήσεις ψάχνοντας τις αγγελίες στα σάιτ που σου δώσαμε ή να αρχίσεις να κάνεις αιτήσεις και να δεις τι θα κάτσει.

και κάτι τελευταίο, φοβάμαι οτι θα σακατέψω και την μεγάλη, αν έρθει 4,5 χρονών, πως θα τα καταφέρει με την γλώσσα?

Σίγουρα θα τη δυσκολέψεις, να τη σακατέψεις δε νομίζω! Εφόσον αποφασίσετε να έρθετε, καλό θα ήταν να κάνει μερικά μαθήματα αγγλικών (συμπερίλαβέ το κι αυτό στα αρχικά έξοδα). Μπορούν να κάνουν μαθήματα μαζί με τον άντρα σου. Τα υπόλοιπα θα τα μάθει όταν έρθει εδώ, άλλωστε θα πρέπει να ξεκινήσει αμέσως σχολείο (εδώ ξεκινάνε πιο νωρίς).

Η ξαδέρφη σου τι σας λέει;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε ελένη, το ίδιο θα είναι, αλλά εκεί θα υπάρχει ελπίδα, εδώ η ελπίδα έχει πεθάνει, και αυτό είναι που σε τσακιζει....

εκεί λες οχι σήμερα, ίσως μετά από ένα τρίμηνο, κτλ κτλ...

ο βασικός αλήθεια πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

ο βασικός αλήθεια πόσο είναι?

£6.08 την ώρα, μεικτά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

biggi, η ελλάδα καταρρέει ΠΑΝΤΟΥ! δεν ξέρω τι ακούτε εκεί, αλλά θα σου πω το εξής: για 14 χρόνια προυπηρεσίας σε γραφείο προσφερομενος μισθός 450 ευρώ, Θεσσαλονίκη, με τα μισά ένσημα δηλωμένα και ασαφές ωράριο, και θεωρείται και ευκαιρία, γιατί είναι από τις ελάχιστες που ανοιγουν...

εγώ μένω Θεσ/νίκη, οπότε που να πάω? επαρχία? ή Αθήνα?

η ξαδέρφη λέει στον άντρα μου να πάει να μείνει μαζί της να δοκιμάσει... είναι λονδίνο, στο palmer's green αν δεν κάνω λάθος...

ο άντρας μου είναι εσωστρεφής, σε αντίθεση με μένα, και βαρύς σαν άνθρωπος, δεν νομίζω οτι θα του είναι εύκολη η αλλαγή. από την άλλη είναι ψύχραιμος και ορθολογιστής... τι να πω...

το να φύγω εγώ πρώτη μου φαίνεται ακόμη πιο δύσκολο... γενικά κορίτσια σκατά είμαστε, αλλιώς δεν θα φτάναμε στο να φύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Tik Tak isws an efeyge o enas apo tous dyo na doulepsei se nhsi, alla twra teleiwnei kai h touristikh periodos. Ta merh pou sthrizontan se ellhnes touristes phgan kata diaolou, ayta poy sthrizontai se ksenous exoun megalh anodo gt ekanan kales prosfores..

Koita, gia na erthete prepei na exete kai kapoia xrhmata gia thn egkatastash dld bond enoikiou, ena enoikio mprosta, aeroporika, xrhmata gia metakinhseis me lewforeia klp pou edw einai polu akriva klp. Pisteyw ola ayta einai ston aera mexri na vreite mia douleia, giayto arxise apo to site!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

biggi, η ελλάδα καταρρέει ΠΑΝΤΟΥ! δεν ξέρω τι ακούτε εκεί, αλλά θα σου πω το εξής: για 14 χρόνια προυπηρεσίας σε γραφείο προσφερομενος μισθός 450 ευρώ, Θεσσαλονίκη, με τα μισά ένσημα δηλωμένα και ασαφές ωράριο, και θεωρείται και ευκαιρία, γιατί είναι από τις ελάχιστες που ανοιγουν...

εγώ μένω Θεσ/νίκη, οπότε που να πάω? επαρχία? ή Αθήνα?

η ξαδέρφη λέει στον άντρα μου να πάει να μείνει μαζί της να δοκιμάσει... είναι λονδίνο, στο palmer's green αν δεν κάνω λάθος...

ο άντρας μου είναι εσωστρεφής, σε αντίθεση με μένα, και βαρύς σαν άνθρωπος, δεν νομίζω οτι θα του είναι εύκολη η αλλαγή. από την άλλη είναι ψύχραιμος και ορθολογιστής... τι να πω...

το να φύγω εγώ πρώτη μου φαίνεται ακόμη πιο δύσκολο... γενικά κορίτσια σκατά είμαστε, αλλιώς δεν θα φτάναμε στο να φύγουμε...

Κοίτα, και η Αγγλία δεν είναι στα καλύτερά της (επισήμως έχουμε ύφεση). Βέβαια δουλειές υπάρχουν (κατά το λεφτά υπάρχουν), το θέμα είναι αν τους κάνεις. Προσωπική μαρτυρία: ξέρω ζευγάρι χωρίς παιδιά που ήρθαν από την Ελλάδα τον Ιανουάριο, η κοπέλα με υποσχέσεις για δουλειά, ο άντρας δεν ξέρει καλά αγγλικά. Η κοπέλα ακόμα ψάχνει, ο άντρας της παίζει Pyramid Solitaire Saga στο ΦΒ. Μένουν εδώ και 8 μήνες με τον ξάδερφο της συζύγου σε ένα τριαράκι της κακιάς ώρας (αν δεις αγγλικά σπίτια, θα καταλάβεις τι εννοώ). Δεν λέω ότι θα γίνει το ίδιο με σας, αλλά κι αυτοί όταν ήρθαν δεν περίμεναν αυτή την εξέλιξη. Εσείς έχετε και παιδιά, πρέπει να το σκεφτείτε ακόμα πιο προσεκτικά.

Για μένα, η καλύτερη κίνηση είναι να μείνεις εσύ εκεί που είσαι και ο σύζυγος να πάει αλλού να ψάξει: Αθήνα, επαρχία, νησιά, Λονδίνο... όπου έχετε συγγενείς ή γνωστούς. Είναι μεγάλο ρίσκο να ξεσπιτωθείτε οικογενειακώς ειδικά για να πάτε σε μια ξένη χώρα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6,08?????? και αφαιρούμε 24%?

813 λίρες?

ούτε για το ενοίκιο? μάλλον πρέπει να αυτοκτονήσουμε τελικά...

Νομίζω ότι βγαίνει κάτι παραπάνω, γιατί τα πρώτα 3-4 χιλιάρικα είναι αφορολόγητα. Πάντως όχι πάνω από 1000 λίρες. Αν θες να στο υπολογίσω για να ξέρεις ακριβώς.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βγαίνει κάτι παραπάνω, γιατί τα πρώτα 3-4 χιλιάρικα είναι αφορολόγητα. Πάντως όχι πάνω από 1000 λίρες. Αν θες να στο υπολογίσω για να ξέρεις ακριβώς.

biggi to aforologhto einai 5000 alla sou kratane foro kanonika kathe mhna apo to mistho apla meta mporeis na ta kaneis claim back ton Aprili...pou einai ok alla mexri tote psilozorizesai...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

biggi to aforologhto einai 5000 alla sou kratane foro kanonika kathe mhna apo to mistho apla meta mporeis na ta kaneis claim back ton Aprili...pou einai ok alla mexri tote psilozorizesai...

Ναι, το ξέρω, πήγα να το γράψω σαν επιπλέον, ότι δηλαδή για τον πρώτο χρόνο δεν έχει σημασία το αφορολόγητο αφού στα παίρνουν έτσι κι αλλιώς, αλλά με πρόλαβες :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και η Αγγλία δεν είναι στα καλύτερά της (επισήμως έχουμε ύφεση). Βέβαια δουλειές υπάρχουν (κατά το λεφτά υπάρχουν), το θέμα είναι αν τους κάνεις. Προσωπική μαρτυρία: ξέρω ζευγάρι χωρίς παιδιά που ήρθαν από την Ελλάδα τον Ιανουάριο, η κοπέλα με υποσχέσεις για δουλειά, ο άντρας δεν ξέρει καλά αγγλικά. Η κοπέλα ακόμα ψάχνει, ο άντρας της παίζει Pyramid Solitaire Saga στο ΦΒ. Μένουν εδώ και 8 μήνες με τον ξάδερφο της συζύγου σε ένα τριαράκι της κακιάς ώρας (αν δεις αγγλικά σπίτια, θα καταλάβεις τι εννοώ). Δεν λέω ότι θα γίνει το ίδιο με σας, αλλά κι αυτοί όταν ήρθαν δεν περίμεναν αυτή την εξέλιξη. Εσείς έχετε και παιδιά, πρέπει να τα σκεφτείτε.

Για μένα να μείνεις εσύ εκεί που είσαι και ο σύζυγος να πάει αλλού να ψάξει. Αθήνα, επαρχία, νησιά, Λονδίνο, όπου έχετε συγγενείς ή γνωστούς. Είναι μεγάλο ρίσκο να ξεσπιτωθείτε οικογενειακώς ειδικά για να πάτε σε μια ξένη χώρα.

συμφωνώ μαζί σου με χίλια, δεν είναι να φεύγεις με μικρά παιδιά...

μένουμε σε ένα πολύ ωραίο,δικό μας σπίτι 120 τετραγωνικών, η 80 χρονη μαμά μου εδώ κοντά, το μέρος 0 εγκληματικότητα, κάτι ψιλές ληστείες που και που... και αυτά τώρα τελευταία....

αν φύγω ξέρω πως θα ζω σε κελιά και θα βοβάμαι τα πάντα, αλλά αν μείνω θα οδηγηθούμε στον πείνα... η πολυεθνική που δουλεύω ήδη συρικνώθηκε και του χρόνου μπορεί να φύγει. μετά από αυτό το τέλος. αυτό προσπαθούμε να προλάβουμε.

ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε κορίτσια, πουθενά. Φέτος στο porto caras στην χαλκιδική έδιναν στους νέους 400 κάτι για να μένουν στα υπόγεια και να δουλεύουν από το πρωί ως το βράδυ...

οι περισσότεροι γνωστοί πέθαναν στην ελλάδα, όλοι σκατά είναι και απλά επιβιώνουν...

οι μόνοι που πάνε καλά, εκτός λιγοστών εξαιρέσεων, είναι τα πολύ μεγάλα λαμόγια, που λυμαίνονται καταστάσεις και που θα γίνουν τώρα ακόμη πιο πλούσιο... και τέτοιους γνωστούς δεν έχουμε.

ολα αυτά μάλλον τα ξέρει το νέο αγόρι στην πρωθυπουργία και είπε πως θα κλείσε τα σύνορα στους έλληνες... γιατί οι πεινασμένοι θα γίνουμε πολλοί, πάρα πολλοί...

μου κάνει εντύπωση πάντως... δεν υπάρχει μικροαστική ταξη στην αγγλία? γονείς που μεγαλωνουν παιδιά με το βασικό? πως ζοουν?

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση πάντως... δεν υπάρχει μικροαστική ταξη στην αγγλία? γονείς που μεγαλωνουν παιδιά με το βασικό? πως ζοουν?

Υπάρχουν, αλλά δεν ζουν σε σπίτι 120 τετραγωνικών ;)

Στην Αγγλία είναι άλλο πράγμα ο βασικός μισθός (το μίνιμουμ που μπορεί να σε πληρώσει νόμιμα ο εργοδότης) και άλλο ο μισθός επιβίωσης (το μίνιμουμ που χρειάζεσαι για να ζήσεις).

Υπολογίζουν ότι ο μισθός επιβίωσης στο Λονδίνο είναι τουλάχιστον £8.30 την ώρα, αρκετά παραπάνω από το βασικό.

Έκανα και τον ακριβή υπολογισμό: ο βασικός βγαίνει £11,065 το χρόνο ή £804 το μήνα και ο μισθός επιβίωσης βγαίνει £15,000 το χρόνο ή £1,033 το μήνα.

Για να μπορέσει μια οικογένεια να ζήσει αξιοπρεπώς (μια συζήτηση που είχαμε πριν μερικές μέρες με μια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ) χρειάζεται εισόδημα γύρω στις £3,000 το μήνα, δηλαδή οι γονείς να πληρώνονται μισθό £24,000 έκαστος.

Από τη δική μου εμπειρία στο Λονδίνο, αν δεν θες να μετράς τις δεκάρες, πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον £30,000 το χρόνο, ειδικά αν σκοπεύεις να πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα για διακοπές κ.λπ. Δεν ξέρω αν οι άλλες κοπέλες που μένουν εδώ έχουν διαφορετική άποψη.

Δες αυτό το άρθρο, είναι αρκετά διαφωτιστικό περί βασικού μισθού (minimum wage) και μισθού επιβίωσης (living wage): http://www.independent.co.uk/news/business/news/supermarket-staff-live-in-poverty-6291599.html

Αυτοί που πληρώνονται το βασικό ή κοντά στο βασικό, κάνουν δυο δουλειές ή δουλεύουν πολλές υπερωρίες, συγκατοικούν μαζί με άλλους ή αν έχουν δικό τους σπίτι παίρνουν lodger να τους βοηθάει με την πληρωμή δανείου και λογαριασμών και γενικότερα βολεύονται με λιγότερα.

Όλοι βολευόμαστε με λιγότερα σε αυτή τη χώρα, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, για άλλο θέμα ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...