Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Επίσης αυτοι οι σταθμοί μπορεί να είναι και ιδιωτικοί αλλά και συστεγασμένοι σε δημόσια σχολεία που προσφέρουν και αυτην την υπηρεσια για βρέφη ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ...

Αυταααα

Edw nomizw mperdeythke me to term "infant School". Polla infant schools stegazontai mazi me dhmosia idiwtika sxoleia. Mono pou ta Infant Schools den einai gia vrefi opws leei h onomasia alla gia paidakia 3-4 etwn.

Sta infant schools loipon pali plirwneis alla to kratos sou epistrefei ena poso dld kaneis claim 15 wres childcare.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ισως να της εχουν πει για τα κουπονια κ δωρεαν παιδικο σταθμο, αλλα ισως να μην της εξηγησαν πληρως. πχ εαν εισαι φοιτητης τοτε δεν πληρωνεις για τον παιδικο (ή πληρωνεις ενα 20% δεν ειμαι σιγουρη) ισως κατι τετοια να της ειπαν κ να μπερδευτηκαν...

κ εγω συμφωνω οτι ναι δεν υπαρχει δωρεαν, το ειπα αλλωστε κ σε αλλο ποστ, αλλα μηπως ειναι κ κατι που προσφερει η πολη στην οποια πηγε η στελλινουλα? παντως εδω που ειμαι σιγουρα δνε υπαρχει γιατι και παιδι εχω κ το εχω ψαξει πολυ καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Kanena provlima na sai kala! Elpizw na vreite ena kalo paidiko stathmo gia to mikro sas!
Efxaristo! Eimaste sto psaksimo. Pantos ki ego den exo akousei gia dimosious stathmous. O kontinoteros idiotikos pou exoume kostizei 935 lires (kai ksero sigoura oti prin 2 xronia pou estelne i geitonisa mou tin kori tis kostize 750 lires, milame gia almatodi afksisi!!!). Na pame pio makria den ksero an volevei, tha xanoume xrono kai $$$ stis metakiniseis. Tora pao na diavaso to Ofsted report kai na apofasiso.
Link to comment
Share on other sites

Efxaristo! Eimaste sto psaksimo. Pantos ki ego den exo akousei gia dimosious stathmous. O kontinoteros idiotikos pou exoume kostizei 935 lires (kai ksero sigoura oti prin 2 xronia pou estelne i geitonisa mou tin kori tis kostize 750 lires, milame gia almatodi afksisi!!!). Na pame pio makria den ksero an volevei, tha xanoume xrono kai $$$ stis metakiniseis. Tora pao na diavaso to Ofsted report kai na apofasiso.

Kai de sto fernoun kai sto spiti oute to pairnoun to prwi! Mesa sto kryo kai th vroxh kaneis dromologia!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμμ και ναι κ οχι :)

εγω πχ δεν εμπιστευομαι ευκολα οδηγους!

επισης νομιζω οτι ειδικα στις πιο μεγαλες πολεις θα πρεπει να κανουν πολλα δρομολογια ...εκτος αν λεγανε σας τα παιρνουμε σε ακτινα 3 χιλιομετρων...εμεις περπαταμε καθε πρωι, οκ εγω ειμαι πολυ τυχερη κ ο παιδικος εινια απεναντι απο το γραφειο μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχετε την επιλογη να εχετε σταθμο κοντα στο σπιτι σας η στην δουλεια σας?
Konta sti douleia mou den exo ipopsin mou kapoio stathmo, alla kai na ipirxe den tha to sizitousa. Den boro na ipovalo to moro se tetoia talaiporia, alloste ta traina einai toso fiska to proi pou kai na ithela, den tha borousa na bo me to karotsi!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη

η ομάδα Συντονιστών και διαχείρισης παρενέβη για ΤΡΙΤΗ φορά σε αυτό το θέμα

με την μεταφορά δημοσιεύσεων εκτός θεματολογίας αλλα και που προκαλούσαν διαμάχη μεταξύ μερίδας μελών παρ όλες τις ειδοποιήσεις που έχουν υπάρξει !

( αυτή την φορά απομακρύνθηκαν οι εξής δημοσιεύσεις : http://parentscafe.gr/showthread.php?p=1319111#post1319111 )

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΘΕΡΜΑ αν έχετε προσωπικές διαφωνίες - διαμάχες ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΤΟ ΔΗΜΌΣΙΟ φόρουμ

Υπάρχουν άλλες επιλογές να διευθετήσετε των προσωπικών σας διαφωνιών :

παράδειγμα : (α) μέσο προσωπικών μηνύματων , (β) μέσο δημιουργία social grup , (γ) χρήση της δυνατότητας ¨αγνόησε αυτόν τον χρήστη "

το συγκεκριμένο θέμα έχει δημιουργηθεί για αλληλοϋποστήριξη βοήθεια και ενημέρωση

ευχαριστούμε !

Link to comment
Share on other sites

ti krima na katastrefetai ena tetoio oraio thema pou ap'oso fainetai endiaferei polu kosmo.

Eimai nea mitera kai me to ena podi stin Agglia k to allo stin Ellada. To forum kai kapoia atoma pou gnorisa edo einai oi monadikes piges gia na katalavaino kai na mathaino pragmata se oti afora sti zoi ekei. Den mporo na katalavo an kapoia apo mas exei sumferon me olo auto pou ginete. Den exei profanes ofelos kanenas. I agglia den mas anoikei kai einai profanes pos o kathenas exei diaforetika standars, epithumies, empeiries klp. Einai episeis kati parapano apo profanes pos o epi gis paradeisos den uparxei (ektos isos apo tin oikogeneiaki mas folia). opote please min to xalasoume to thema giati apo edo kai sto exeis tha exoume polles apories kai empeiries kai einai kalo na tis meirazomaste. Kerdismenoi mono etsi mporoume na vgoume.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνω απολυτα....ειναι κριμα!!!!!!!ομως για να ξαναμπει σε μια σωστη σειρα παλι το θεμα, απο το οποιο ενημερωνεται πολυς κοσμος οπως και εγω,.....πρεπει οι ταραξιες και οι διπλοεγγραφες να σταματησουν για να γινει παλι ενας πολιτισμενος διαλογος ενημερωτικου τυπου.....δεν ειναι τυχαιο που αυτο εγινε 3 φορες ηδη....τεσπα ανυπομονω να μαθαινω πτυχες της αγγλιας που δεν γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των παιδικών σταθμών που συζητάτε, είμαστε 1 χρόνο περίπου Αγγλία και ούτε εμείς γνωρίζουμε να υπάρχουν δωρεάν δημόσιοι σταθμοί. Υπάρχει μια παροχή από το κράτος για 15 ώρες δωρεάν φύλαξη για νήπια ηλικίας 3 και 4 ετών (νομίζω δίνεται σε όλους τους σταθμούς).

Η μαία μου έδωσε ένα βιβλίο που λέγεται "Parent's guide to money" το οποίο μπορείτε να δείτε και σε ηλεκτρονική μορφή. Συγκεκριμένα σε αυτό το link έχει ενδεικτικά κόστη για childminders, playgroups, nurseries και άλλους τύπους φύλαξης.

Πάντως για ιδιωτικούς σταθμούς που λέει ενδεικτικά 150 λίρες την εβδομάδα εμείς δεν βρήκαμε τίποτα σε αυτά τα λεφτά. Σημειωτέον, ζούμε σε επαρχιακή πόλη, όχι στο Λονδίνο, όπου γενικά τα κόστη εδώ είναι μικρότερα.

Παραθέτω τις τιμές του σταθμού που πάει ο μικρός μας για να έχετε μια ιδέα (τιμές ανά εβδομάδα ανάλογα με την ηλικία και τις μέρες που πηγαίνει το παιδί, για ώρες φύλαξης 08:00 - 18:00):

  • Under 2 years
    • 5 days: £217 / 4 days: £208 / 3 days: £ 156 / 2 days: £104 / 1 day: £52

    [*]2-3 years

    • 5 days: £212 / 4 days: £207 / 3 days: £ 155 / 2 days: £103.50 / 1 day: £51.75

    [*]Over 3 years

    • 5 days: £206 / 4 days: £204 / 3 days: £ 153 / 2 days: £102 / 1 day: £51

Να πω ότι στις τιμές περιλαμβάνονται όλα τα γεύματα του παιδιού (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό σνακ) και όλα τα αναλώσιμα τύπου πάνες, μαντηλάκια, κρέμα συγκάματος και σκόνη γάλα για τα βρέφη. Κοινώς το παιδί το πάμε μόνο με μια τσάντα με ρούχα για να αλλάζει.

Επίσης σε συνεργασία με τον εργοδότη μας κάνουν 10% έκπτωση, καθώς επίσης έχουμε φοροαπαλλαγή για το ποσό των £243 λιρών το μήνα μέσω κάποιων childcare vouchers που παρέχει η δουλειά μου. Τα vouchers αυτά τα δίνουν πολλοί εργοδότες, δείτε και εδώ.

Ο σταθμός πληρώνεται με τον μήνα, υπολογίζοντας: κόστος ανά εβδομάδα * 52 (εβδομάδες) / 12 μήνες

Πληρώνεται και το διάστημα που λείπουμε για διακοπές κανονικά, εκτός και αν σκοπεύει κανείς να λείπει για 1 μήνα, όπου θα πρέπει να ειδοποιήσει 6 εβδομάδες νωρίτερα.

Ελπίζω να βοηθούν αυτα. Πείτε μου αν έχετε συγκεκριμένες απορίες.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή αυτή είναι αν πηγαίνεις το παιδί μόνο μια μέρα την εβδομάδα. 'Οχι ότι πληρώνουμε λίγα αλλά για full time που πάει ο μικρός ο μήνας βγαίνει 920 λίρες. Ευτυχώς έχουμε 10% έκπτωση και τα κουπόνια όπως έγραψα οπότε μας έρχεται αρκετά καλύτερα.

Και στο internet πάντως που είδα τιμές σε σταθμούς της περιοχής τόσο περίπου είναι. Δεν νομίζω ότι είμαστε posh περιοχή, κυρίως αν κρίνω από τα ενοίκια, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι πληρώνετε τόσο λιγότερα εσείς. Μένεις Λονδίνο;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Peekaboo egw menw Londino (sxetika kentriko) kai oi times sto nursery ths korhs mou einai pio upshles apo autes pou edwsnes. Fusiko nomizw afou meneis ektos

Londinou. Gia paradeigma, gia half day einai 50 lires, gia full day 70 lires kai gia olo to mhna full time 1000 lires. Kai emeis xrhsimopoioume ta kouponia. Genika oi times Londinou se housing kai diafora tetoia einai ligo feygates.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...