Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Μα γιατί να μην μπορείς να τον στείλεις; Απο νεογέννητο τα παίρνουν να φανταστείς

Για Λονδίνο δεν μπορώ να σε κατατοπιστική γιατί μένω μακριά

Πρώτα απ όλα πρέπει να τακτοποίησετε τις δουλειές σας

Πίστεψε με όλα τα αλλα γίνονται πολύ εύκολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ρια

κοιτα σε αυτο το λινκ http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Childcare/index.htm

αρχικα θα σου ελεγα να τακτοποιησεις το θεμα της εργασιας πρωτα.οτι κ εαν διαλεξεις (σταθμο,childminder)θα πρεπει να ξερεις απ την αρχη για ποσες ημερες την εβδομαδα,φουλ η παρτ ταιμ κ μπορει η φυση της εργασιας σας να απαιτει υπερωριες ή νυχτερινες βαρδιες.

θα διαλεξεις συμφωνα με τις αναγκες της οικογενειας σου.

σε αυτο το λινκ http://www.ofsted.gov.uk/inspection-reports/find-inspection-report μπορεις να τσεκαρεις εαν ειναι εγγεγραμμενοι οι σταθμοι/chlmdr ,εαν ειχαν στο παρελθον παραπονα κ πως αντιμετωπιστηκαν


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Κι εμείς έχουμε αρχίσει σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για Αγγλία. Ο άντρας μου έχει βρει μια δουλειά στο Leeds, στην ειδικότητά του. Τα λεφτά δεν είναι πολλά προς το παρόν (γύρω στις 2000 ευρώ τον μήνα) αλλά υπάρχουν προοπτικές, κι εξάλλου εδώ είναι άνεργος αρκετό καιρό... Εγώ με τα παιδιά - αν όλα πάνε καλά - θα ακολουθήσουμε από Σεπτέμβριο. Ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να πάμε εκεί για πάνω από 2-3 χρόνια, γιατί εγώ είμαι διορισμένη εκπαιδευτικός, και τόση άδεια άνευ αποδοχών δικαιούμαι. Μήπως κάποια κοπέλα μένει στο Leeds ή κάπου κοντά, να μας πει τις εμπειρίες της? Επίσης, υπάρχουν εδώ εκπαιδευτικοί? Εγώ είμαι καθηγήτρια αγγλικών, φαντάζομαι ότι στην Αγγλία δεν θα έχει πολλές δουλειές για εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε συνεργασία με τον εργοδότη μας κάνουν 10% έκπτωση, καθώς επίσης έχουμε φοροαπαλλαγή για το ποσό των £243 λιρών το μήνα μέσω κάποιων childcare vouchers που παρέχει η δουλειά μου. Τα vouchers αυτά τα δίνουν πολλοί εργοδότες, δείτε και εδώ.

Έχω εγώ μία απορία: τι εννοείς φοροαπαλλαγή για 243 λίρες? θα φανταζόμουν ότι αυτά τα vouchers σου γλιτώνουν κάποια λεφτά τον μήνα, αυτό εννοείς? Πείτε βρε κορίτσια και σε εμένα την άσχετη!

Link to comment
Share on other sites

Hellos

Of 243 λίρες αφαιρούνται απο το μηνιαίο μισθό σου κάμερα φορολογείσαι. Πλέον όμως δεν είναι 243 έχω την εντύπωση 190. Θύμαμαι όταν έκανα τα χαρτιά μου έτρεχαν γιατί σε έναν μήνα άλλαζε το σύστημα. Οπότε πληρώνεις λιγότερο φόρο αν ενταχθεις στο child care voucher scheme

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες. Κι εμείς έχουμε αρχίσει σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για Αγγλία. Ο άντρας μου έχει βρει μια δουλειά στο Leeds, στην ειδικότητά του. Τα λεφτά δεν είναι πολλά προς το παρόν (γύρω στις 2000 ευρώ τον μήνα) αλλά υπάρχουν προοπτικές, κι εξάλλου εδώ είναι άνεργος αρκετό καιρό... Εγώ με τα παιδιά - αν όλα πάνε καλά - θα ακολουθήσουμε από Σεπτέμβριο. Ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να πάμε εκεί για πάνω από 2-3 χρόνια, γιατί εγώ είμαι διορισμένη εκπαιδευτικός, και τόση άδεια άνευ αποδοχών δικαιούμαι. Μήπως κάποια κοπέλα μένει στο Leeds ή κάπου κοντά, να μας πει τις εμπειρίες της? Επίσης, υπάρχουν εδώ εκπαιδευτικοί? Εγώ είμαι καθηγήτρια αγγλικών, φαντάζομαι ότι στην Αγγλία δεν θα έχει πολλές δουλειές για εμένα...

Alice egw menw Leeds kai eimai ekpaideytikos. Oson afora tis douleies, gia esena, einai dyskolo ektos kai an exeis idi proyperesia douleyontas se aggliko sxoleio.

Gia na ergasteis edw prepei na exeis QTS (Qualified Teacher Status), egw ayto to phra meta pou ekana ena metaptyxiako (PGCE). Rwta sto Narich thn yphresia anagnwrisis ptyxiwn an to ptyxio sou apo Ellada sou dinei aytomata QTS. Epishs den kserw pws mporei na ginei gia sena prepei na rwthseis pws tha sou dwsoun DFES number kati san arithmo mhtrwou, egw to phra meta apo 2 xronia ekpaideyshs edw. An theleis na se paroun se PGCE course prepei na kaneis twra aithsh gia to Septemvri, diarkei 1 xrono kai kostizei £3000.(de kserw an exei ayksithei )

Meta tha psakseis gia douleia ws Newly Qualified Teacher, apo efhmerides kai sites me synenteykseis klp.

An thes pio analytikes plirofories pes mou.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ναι τοσο εχει το PGCE κ πλεον δεν εχει κ bursary :( οταν το ειχα κανει εγω ειχε 6000 υποτροφια.

τωρα εχει αλλου ειδους υποτροφια ομως

http://www.tda.gov.uk/get-into-teaching/funding/training-in-england/postgraduate-funding.aspx

Link to comment
Share on other sites

βεβαια απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο σιγουρα θα υπαρχει διαφορα στα λεφτα...

επισης μπορεις να δεις κ σε language schools αν μπορεις να βρεις δουλεια

ειδικα τα καλοκαιρια γεμιζουν κοσμο που ερχοντε για summer schools

Link to comment
Share on other sites

βεβαια απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο σιγουρα θα υπαρχει διαφορα στα λεφτα...

επισης μπορεις να δεις κ σε language schools αν μπορεις να βρεις δουλεια

ειδικα τα καλοκαιρια γεμιζουν κοσμο που ερχοντε για summer schools

Καθε πανεπιστημιο βαζει τα δικα του διδακτρα, βεβαια τα πιο ακριβα ειναι συνηθως και τα καλυτερα.

Εγω ειχα παρει την υποτροφια για να το κανω το μεταπτυχιακο αλλα τωρα εχουν δυσκολεψει τα πραγματα αρκετα.

Για τα σχολεια ξενων γλωσσων στο Leeds δεν υπαρχουν πολλα απο οτι ξερω, ισως βρεις ομως σε καποιο κολλεγιο ωρομισθια να διδασκεις παιδια μεταναστων. Συνηθως ομως ειναι λιγες ωρες και φτανουν μονο για "χαρτζηλικι".


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι πολλα που παιζουν ρολο για το πως αποφασιζει ενα πανεπιστημιο να ανεβασει τα διδακτρα!! εδω που ειμαι τα ανεβασαμε στα 9000 :-/

Και που να δεις αλλου που τα πηγαν και 20000 το ετος...Η Alice καλε που εξαφανιστηκε? Λες να λιποθυμησε μολις διαβασε τα ποσα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψεις σε language school νομίζω ότι πρέπει να έχεις TEFL/TESOL qualification, δηλ. δεν φτάνει να έχεις απλά πτυχίο αγγλικής φιλολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο.

Πάντως τα δίδακτρα για TEFL courses είναι πιο προσιτά, αλλά και οι δουλειές λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εδώ είμαι, είμαστε σε φάση υπερεπείγουσας μετακόμισης, κι έτσι απλά σας διαβάζω και θα παρέμβω πολύ σύντομα. Έχω τόσες απορίες που δεν ξέρω από πού να αρχίσω...... Το θέμα δουλειά από αυτά που γράφετε μάλλον θα το ξεχάσω όμως, γιατί έχω μόνο πτυχίο και μεταπτυχιακό αλλά από ελληνικό πανεπιστήμιο...... Ίσως κάνω διδακτορικό. Μήπως ξέρει καμία αν έχει δίδακτρα εκεί το διδακτορικό?Πιο πολύ με νοιάζει σε πρώτη φάση για τη ζωή εκεί, τι να προσέξουμε όταν είναι να νοικιάσουμε σπίτι, τι εισόδημα χρειάζεται για να περνάει μία οικογένεια με δύο παιδιά (με νορμάλ ζωή), ε κάπως έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Alice. Εγώ μένω με το ένα πόδι Ελλάδα κ το άλλο Αγγλία. Στην Αγγλία είμαστε στο Bradford σε μια από τις ποιο ωραίες περιοχέσ στο νησί, δίπλα στο Leeds. Αστειεύομαι, το Bradfordίσως είναι η χειρότερη πόλη της Αγγλίας :(. Το μόνο καλό είναι ότι είναι πολύ οικονομικό.

Ο άνδρας μου κάνει εκεί διδακτορικό. Δυστυχώς πληρώνουμε δίδακτρα αλλά υπάρχει περίπτωση να βρεις ένα funded phd,αν και είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Και του χρόνου αυξάνονται τα δίδακτρα σε όλα τα πανεπιστήμια αρκετά! Νομίζω θα είναι κάπου 9000£ στα περισσότερα.

τι ειδικότητα έχει ο άνδρασ σου?

Εμείς όταν νικιάσαμε σπίτι πήγαμε σε μεσίτη μιασ και σχεδόν όλα εκει είναι μέσω μεσίτη. Έχουμε για αρχή επιπλωμένο σπίτι μιας και δεν ξέρω για πόσο καιρό θα είμαστε εκει κλπ.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

3500 ειναι τα διδακτρα.,...εκτος κ αν μπορεσεις να βρεις διδακτορικο με υποτροφια...βεβαια στα social sciences που εισαι εσυ ειναι δυσκολο να βρεις ...εγω οταν εκανα διδακτορικο εκανα το Doctor of Education at Sheffield University. ειναι professional doctorate κ συνηθως παιρνουν κοσμο με προυπηρεσια ;) μπορω να σου πω πολλα για τα διδακτορικα ειδικα αν θελεις να κανεις κατι πανω στην παιδαγωγικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...