Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

εκπληξηηηηηηηηηηηη!!!ειπα να σπασω τη σιωπη στο καφεδακι μας....

λοιπον κοριτσακια μου εμεις ζηλεψαμε την αθανασια που εβγαλε σπυρακια και ειπαμε να βγαλουμε και εμεις,σημερα το πρωι ξυπνησε με σπυρακια στο λαιμο και στις μασχαλιτσες και στην περιοχη της πανας,ειναι απο τον ιδρωτα...με τις προετοιμασιες παμε καλα,σχεδον τελειωνω τα προσκλητηρια και μετα θα αρχισω τις μπομπονιερες....χτες πηγαμε να δουμε και για κερασμα,οτι παρεις 1,50....ειχε μπισκοτακια με γλασσο,παστακια και κεικακια με γλασσο....μμμμμμμμμμ δεν ξερω εσεις τι λετε?πηγα και ειδα και για φορεματακια για τη μικρη ειδα ενα τελειο ασπρο με ροζ αλλα πρεπει να περιμενω να παρει η νονα τα βαφτιστικα και μετα,να μην παρουμε το ιδιο χρωμα...μολις την ειδα με το φορεματακι εκλαψα παλι,ρεζιλι και στο μαγαζι με τα ρουχα..χα χα

η μικρη βασανιζεται απο τη ζεστη,την βαζω στην μπανιερουλα της με παιχνιδακια και καθεται αρκετη ωρα,βεβαια που και που κανει μαγκιες και παει να σηκωθει...δεν ετρωγε καλα δυο μερες σημερα εφαγε...πηρα την παιδιατρο και ειπε ειναι φυσικο απο τη ζεστη να της δινω δροσερα και το φαγητο σχεδον κρυο...

κινητικα στα ιδια ειμαστε μπουσουλαμε και οταν πιανεται απο καπου γυρναει τριγυρω,αλλα οταν τις πιανω τα χερακια να περπατησουμε δεν θελει με τιποτα θελει να μπουσουλησει...

γλωσσικα προσπαθει να πει οτι λεμε και πιστευω λεει πολλες λεξουλες που δεν τις εχω αποκωδικοποιησει ακομη...θελει και πτυχιο μεταφρασης και διερμηνειας:tongue:...οταν τη ρωταω ποια ειμαι εγω λεει " μαμα"...

εκτος απο το προβλημα της κτητικοτητας μου βγηκε και πολυ πεισματαρα,ταυρος κυριολεκτικα...ελπιζω μεγαλωνοντας με την κουβεντα να διωξουμε αυτες τις συμπεριφορες....

ελενη πως ειναι τα σπυρακια της αθανασιας μας?τελειωσες σημερα τη δουλεια αντε καλες διακοπεεεεεεεςςςςςςςς!!!:tongue:

λιακι καλο κουρεμα σημερα,θα γινει αντρακι σημερα ο δημητρακης!λια πραγματικα η αγαπη που εχετε με το δημητρακη αποτυπωνετε τοσο πολυ στις φωτογραφιες σας που καθε που τις βλεπω βουρκωνω...παντα ετσι κοριτσακι μου!!!

σοφια φου μετα τους απογοητευτικους βαθμους στην εκθεση τι να περιμενω πια???ευτυχως τωρα με την πισινα καπως ανεβηκες στα ματια μου....μπουαχαχα!!! πως παει το τρεξιμο???ανυπομωνω να δω νεο βιντεο με τα κατορθωματα της αναστασια μας!!!

σοφια κρητικια σεφ,παρλιαρε και βαλε...το παγωτο βγηκε τελειο,θα το φαω το βραδυ στο μπαλκονακι και θα σου στελνω τις ευχες μου:να εχουν απεργια τα καραβια και μποφορ και να μην καταφθασουν οι ακατανομαστοι...χα χα!!!τι να πω βρε φιλεναδα οτι δεν μπορεις να το αποφυγεις απλα απολαυσε το!!!

κατερινακιιιιιιιιιιιιι!!!καλα να περασετε στας διακοπας!!!περιμενουμε φωτο με τον γαμπρουλη!!!μακια!!!

μαρακι τα κουλουρακια σου τα λετρευει η Μάιρα μου!οταν τελειωνουν τα ξανακανω για να μην μας λειψουν!:tongue: ο γιαννακη μας ειναι απιστευτος!!!τι κολπα ειναι αυτα που κανει μια στην κουνια μια στην πισιναχα χα ολα τα λεφτα!!!και πραγματικα μεγαλωσε παρα πολυ!νομιζω ειναι το πιο μεγαλο μαγιοπαιδο!!φτου φτου φτου!!!που λεςαυτοι οι ντοκτορες τα ξερουν ολα και μπορειι να σου πει κατι που δεν εχουμε σκεφτει,κατι για να πινει το γαλατακι το ξενο εστω το βραδυ η να του δινεις νερο αντι για γαλα οταν ξυπναει το βραδυ η δεν ξερω και γω τι αλλο!!!κανε μια κουβεντα μαζι του δεν εχεις να χασεις τιποτα...εγω οτι κουταμαρα μου κατεβαζει η κεφαλα μου η ξανθια τη ρωταω χα χα...

φιλακια φιλεναδες συγχωρεστε μου τις απουσιες απλα δεν προλαβαινω,θα θελα να κλωνοποιηθω αλλα δεν θελω να επιβαρυνω την ανθρωποτητα με ενα ακομη τετοιο δημιουργημα :tongue::tongue::tongue:


an1cMeTVM2J0000Mzc3bGR8Mjc1MDU0NjAzZGF8dG8gb25laXJvIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σου Αγγελικούλα!

Ετοιμασίες φουλ για τη βάφτιση της όμορφης Μαίρας θα έχεις αυτές τις μέρες ε, είμαι σίγουρη πως όλα θα τα φτιάξεις πολύ πετυχημένα, και τις μπομπονιέρες και όλα τα υπόλοιπα!

Άργησες με τις ευχές ρε φιλενάδα, κατέφθασαν πουρνό πουρνό με πολλές αποσκευές (που σημαίνει πολύ καιρό διαμονή), χαχα! Η πρώτη μέρα κύλισε ομαλά, από αύριο βλέπουμε τι θα δούμε και τι θα ακούσουμε πάλι, αν γίνει κάτι συνταρακτικό θα σας πω!

Περαστικά με τα σπιθουράκια, από τη ζέστη φαίνεται να είναι όπως τα περιγράφεις, Ελενίτσα και σε εσάς! Εδώ δεν έχει πιάσει ακόμα πολύ ζέστη, κοιμόμαστε με πιτζαμούλα και σκεπαζόμαστε και με σεντονάκι ή και πικέ κουβερτούλα προς το ξημέρωμα που έχει τη δροσούλα.

Η δικιά μου η φαγάνα το πίνει και το κατσικίσιο γάλα, μόλις δει την κούπα του Γιάννη κάθε πρωί ξέρει πως θα έχει αφήσει λίγο στον πάτο και πάει και το ρουφάει με το καλαμάκι η κυρία όλα! "όλα τα καθαρίζω όλα τα μαζεύω" η δικιά μου!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Αγγελική μου, κι εσείς σπυράκια; Είπαμε είναι συνεννοημένες οι κοκόνες μας!!! χιχιχιχι;) Πρέπει να είναι λιγότερα εσάς από ότι κατάλαβα και σε άλλα σημεία. Εμάς είναι σε όλη την κοιλιά και το στήθος. Σταματάνε ακριβώς εκεί που ξεκινάει η πάνα και στο λαιμό εκεί που είναι η λαιμόκοψη από τα φανελάκια. Τώρα τυχαίο είναι; Μάλλον αυτά που φοράει την ερέθισαν σε συνδυασμό με τη ζέστη, δηλαδή σαν πιθανή αιτία ν.1 βρίσκω το απορρυπαντικό που βάζω δικό μας σε συνδυασμό με τη ζέστη και το ξέβγαλμα, ίσως να μην έχει φύγει επαρκώς το απορρυπαντικό από τα ρούχα και με το ίδρωμα-ζέστη να βγήκαν ουσίες οι οποίες την ερέθισαν, όπως είπε και το Φουτράκι. Για να διαπιστώσουμε αν είναι κάτι τέτοιο της αγοράσαμε σήμερα απορρυπαντικό παιδικό πάλι το planet υγρό. Της έπλυνα όλα τα ρούχα, μόλις τα άπλωσα και από αύριο που θα τα σιδερώσω κιόλας θα της φοράω αυτά να δούμε αν θα υποχωρήσουν... Σαν ν.2 πιθανή αιτία βρίσκω τα νεκταρίνια-βερίκοκα καθώς τις τελευταίες 2-3 βδομάδες της βάζουμε στη φρουτόκρεμα και λέω μήπως την πειράζουν αυτά. Δεν θα της ξαναβάλω για τις επόμενες μέρες να δούμε αν θα υπάρξει βελτίωση.... Αυτά τα δύο σκέφτηκα, θα δείξει.... Σκέτα ιδρωτήρια δεν νομίζω να είναι... :confused: Της βάζω και την κρέμα που έχω για την ατοπική δερματίτιδα 2-3 φορές τη μέρα, η γιατρός μου το είπε, αλλά για την ώρα σαν να τα φουντώνει!! :shock: Ευτυχώς δεν ξύνεται καθόλου, άρα δεν τη φαγουρίζουν... Τα δικά σας σπυράκια πώς πάνε; Στο λαιμό που βγάλατε εσείς πιο λογικό να είναι καθαρά από ζέστη-ιδρώτα... Άντε με το καλό να τελειώσεις τα προσκλητήρια, γλυκάκια επέλεξες τελικά; Όλα αυτά που ανέφερες ή κάποια από αυτά θα διαλέξεις; Μιαμ ακούγονται πάντως!! Το παγωτό το δοκίμασες στο μπαλκόνι;;;; ;) Δεν είναι τέλειο;;; Κι εμείς σήμερα πήραμε τα υλικά, αύριο θα το φτιάξουμε δεύτερη φορά, ανυπομονώ!!! Έχει βγάλει και η Γιώτης ένα σιρόπι πραλίνα με μπισκότο..σαν νουτέλα είναι!! Κόλαση! Το πήρα και το βάζω από πάνω! Αν είναι να γουρουνιάζουμε να το κάνουμε ολοκληρωμένα! Όχι μισές δουλειές! χαχαχα

Σοφάκι 1, σε εξυμνούμε όπως βλέπεις με το παγωτό σου, δεν το συζητώ!!! Τη γλύκα του και τη δροσιά του να΄χεις!!!! :P Κατέφθασαν;;;;;;;;;; :? Και με πολλές αποσκευές ακούω.... :? Μωρέ από τη μία δες το και σαν παρέα, δεν μπορείς να μαλώνεις με τον άντρα σου, τι να κάνει και αυτός δεν μπορεί να τους διώξει αν αυτούς δεν τους "κόβει" (συγγνώμη για την έκφραση, με την καλή έννοια το λέω) πως είναι ζόρι για σας να κάθονται τόσο καιρό. Να σκέφτεσαι τα θετικά, δεν μπορεί πάντα υπάρχουν και αυτά. Θα έχεις βοήθεια σε μαγειρέματα, ψώνια, θα σε ξεκουράζουν καθώς θα ασχολούνται με τα παιδιά, με τις δουλειές του σπιτιού... Εγώ έτσι κάνω όταν έρχονται, βέβαια δεν κάθονται σε καμία περίπτωση τόσο οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω καταστάσεις, αλλά και πάλι δες το έτσι, σκέψου τα "συν". Τι πλάκα η Κάλλια που ρουφάει το γάλα του Γιάννη!!! :tongue: Ρουφήχτρα!!!! χιχιχιχιιχ

Εμείς κατά τα άλλα καλά είμαστε, είναι ήρεμη η μικρή, η μόνη της γκρίνια είναι αν νυστάξει (που νυστάζει συχνά), ή αν πεινάσει. Δεν μας ταλαιπωρεί κάποιο δόντι και από ότι βλέπω δεν αχνοφαίνεται κανένα για να βγει. Αυτό με τα σπυριά να μην είχαμε μια χαρά θα ήμασταν.... Τελείωσα κι εγώ από τη δουλειά... Περιμένουμε να έρθει ο Αύγουστος και να πάμε στους δικούς μας!

Αυτά για τώρα, σας φιλώ και σας καληνυχτώ!! :P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας....

Να απαντησω στο θεμα με τα σπυρακια...?????

Εχω μια μικρη 11 μηνων και χρησιμοποιω βρεφικο απορυπαντικο και παρολαυτα το μωρακι μου εβγαλε μπροστα στο στηθος και πισω στην πλατη μικρα σπυρακια κοκκινα που πρεπει να πλησιασεις πολυ κοντα για να δεις η αν τα ακουμπησεις τα αισθανεσαι.

Συμπερασματικα θεωρω πως ειναι η ιδρωτηρια η καποια αλλεργικη αντιδραση στα φρουτα γιατι εχει λιγες μερες που προσθεσα πρωτα ροδακινο και μετα καποιες μερες και βερικοκο.

Θα βγαλω τα φρουτακια αυτα και θα προσθεσω αλλα μηπως και αλλαξει κατι, αν οχι μαλλον ειναι απο τον ιδρωτα και τη ζεστη....!!!!!!

Περαστικα μας..!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας....

Να απαντησω στο θεμα με τα σπυρακια...?????

Εχω μια μικρη 11 μηνων και χρησιμοποιω βρεφικο απορυπαντικο και παρολαυτα το μωρακι μου εβγαλε μπροστα στο στηθος και πισω στην πλατη μικρα σπυρακια κοκκινα που πρεπει να πλησιασεις πολυ κοντα για να δεις η αν τα ακουμπησεις τα αισθανεσαι.

Συμπερασματικα θεωρω πως ειναι η ιδρωτηρια η καποια αλλεργικη αντιδραση στα φρουτα γιατι εχει λιγες μερες που προσθεσα πρωτα ροδακινο και μετα καποιες μερες και βερικοκο.

Θα βγαλω τα φρουτακια αυτα και θα προσθεσω αλλα μηπως και αλλαξει κατι, αν οχι μαλλον ειναι απο τον ιδρωτα και τη ζεστη....!!!!!!

Περαστικα μας..!!!!!!!

Γεια σου Κοαλάκι (το αγαπημένο μου ζωάκι είναι!) :P

Να χαίρεσαι την κορούλα σου, με το καλό να χρονίσετε!! Ευχαριστούμε και για την απάντηση-άποψή σου...

Κι εσείς σπυράκια,ε; Είναι της εποχής λογικά, βέβαια πέρσυ που εμείς ήμασταν 2-3 μηνών το καλοκαίρι δεν είχαμε βγάλει και ίδρωνε αρκετά γι αυτό θορυβήθηκα τώρα και σκέφτηκα για φρούτα όπως κι εσύ ή απορρυπαντικά. Πόσες μέρες τα έχετε; Εμείς 2 βδομάδες σχεδόν απλά την πρώτη βδομάδα ήταν πιο λίγα και όχι πολύ κόκκινα, όπως είπες κι εσύ ήθελαν να παρατηρήσεις από κοντά για να τα δεις καλά, αλλά τις τελευταίες μέρες φούντωσαν. Έγιναν περισσότερα και πολύ κόκκινα! Αχ, δεν ξέρω είναι πολλές οι μέρες που τα έχουμε για να είναι απλά ιδρωτήρια... Περαστικά μας!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τισ ευχεσ, να εισαι καλα και εσυ και το μωρακι σου...!!!

Περιπου τοσο τα εχουμε και εμεις και αν βαλεις το γεγονος οτι αρχικα δεν ηταν τοσο ευδιακριτα πιθανον να τα εχουμε και 2 εβδομαδες.

Απλα σκεφτηκα τα ιδρωτηρια γιατι πλεον μπηκαμε για τα καλα στη θερινη ζωνη με πολυ ζεστη ειδικα τις τελευταιες 10-15 ημερες και εφοσον ερχονται σε επαφη με τα σεντονια, πανες κλπ που εχουν ηδη ιδρωτα επανω εβγαλα αυτο το συμπερασμα αλλα δεν ειμαι και απολυτη. Μπορει να ειναι και απο τα φρουτα αλλα μονο στην πλατη και στηθος...???? δεν θα τα εβγαζαν και σε αλλα σημεια...???

Απλα επιμενω στον ιδρωτα γιατι το στηθος και η πλατη ειναι οι περιοχες που λογω στασης υπνου δεν αεριζονται καθολου, τουλαχιστον για την δικη μου κορη.

Υγ. Ξεχασα να ναφερω οτι εμας παραμενουν μικρα και κοκκινα.

Εμεις σε λιγες μερες εχουμε εμβολιο, ευκαιρια ειναι να το θεσω θεμα στον γιατρο.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσιααααααα τι μου κανετε???

Ειπα να δωσω και εγω το παρον στο καφε μας.....

Επιτελους αρχισαν οι "ζεστες".... αναμενω να παμε και εμεις θαλασσα για το πρωτο μας μπανακι..........

Απο κινητικα εμεις μπουσουλαμε, περπαταμε με βοηθεια (μικρη) και ανεβανει τα σκαλοπατια μπουσουλωντας.... προσπαθει να καβαλισει ενα φορτηγακι που εχουμε και τις περισσοτερες φορες τα καταφερνει..... Απο κουβεντουλες οπως λεει και η Αγγελικουλα λεει αρκετα "ακαταλαβιστικα" προσπαθει να πει οτι του λεμε, ζηταει νερο (νιονιο) φωναζει συνεχεια μαμα και μπαμπα (πολυ καθαρα πλεον και συνειδητα).... του δινω μωρομαντηλο και του λεω σκουπισε τα χερακια σου και κανει την κινηση να τα σκουπισει, του δινω την χτενα και χτενιζει τα μαλλακια (οσο μπορει βεβαια), οπου σταθει και οπου βρεθει στελνει φιλακια (την αλλη φορα μεσα στον υπνο του σηκωθηκε μας εστειλε φιλακι και ξανακοιμηθηκα χαχαχα πολυ γελασα αλλα και τρομαξα ταυτοχρονα)... τωρα τελευταια το ψωμι το ζηταει "νινι".... γενικοτερα βλεπω μεγαλη προοδο μερα με την ημερα.... μεγαλωνουν τα μαγιοπαιδα μας μωρε!!!!! απο δοντια εσκασε μυτη και το πανω και τωρα βλεπω και το διπλανο να αχνοφαινεται,αντε μπας και κοιμηθουμε επιτελους...... οπως σας ειπα ομως και στο fb απο γαλα τιποτα :( οποτε συνεχιζω το θηλασμο.... Σοφακι Φουτρακι εσεις τα καταφερατε με τον αποθηλασμο? θηλαζεις ακομα δεν μας ειπες!!! Σοφακι Κρητικοπουλα:D εσεις συνεχιζεται απο οτι θυμαμαι ε? για να δουμε ποτε θα αποθηλασουμε.....

Λιακι θα το παρω το βιβλιο να το διαβασω, μπας και καταφερουμε να κοιμηθουμε.... σε ποσες μερες ειδατε αποτελεσματα???

Αγγελικουλα Ελενιτσα οπως σας ειπα και στο fb και εμεις εχουμε "σπυρακια" στους ομους, μαλλον απο τη ζεστη θα ειναι......

Φιλακια κοριτσαρες καλο τριημερο να εχουμε και θα τα πουμε στο αλλο καφε χαχαχαχ :P:p:p


as1cMeZ0g410000MTYzZHwwMDA1MjRkfHRvIGFnZ2Vsb3VkaSBtYXMgZWluYWk.gif

Τα μεγαλυτερα ταξιδια τα κανεις οταν κοιτας το παιδι σου στα ματια!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια εμας τα σπυρακια φευγουν τα παλια και βγαζουμε καινουρια στα ιδια σημεια λαιμο,λιγο προσωπακι αυτια και γενικα γυρω απο τις γαζες...την κανω συνεχεια μπανακια και θα της βαλω και χαμομηλακι το βραδυ...μαλλον ετσι θα παει ολο το καλοκαιρι...

αδιαθετησα κιολας σημερα και ολοκληρωθηκε η ευτυχια μου με αυτο τον καυσωνα γρρρρρρρ....

κοαλακι και ελενη,δεν ειναι απο τον ηλιο ετσι?δηλαδη να καηκαν?

μαρακι πολλα κανει και λεει ο γιαννακης μας,ναι ειναι απολαυση αυτη η ηλικια...καθε μερα και μια εκπληξη....χα χα πολυ γελασα που ξυπνησε και εδινε φιλακια...με γεια και τα δοντακια

σοφακι φου βγαλατε κανα δοντι???

σοφακι οπως τα ειπες δεν πιστευουν οτι το εκανα εγω αν δε δειξω το ταπερ χα χα...εκανα σοκολατα με ορεο...και βανιλια με σταγονες σοκολατας...οι σταγονες ομως πηγαν ολες κατω γιατι??καλως τα δεχτηκες,αχ δεν προλαβα ε?χα χα

ελενιτσα απο αυτα που ειπα τα γλυκακια θα διαλεξω ενα,το οποιο δεν εχω αποφασισει...τι προτεινετε???

φιλακιααααα πολλα!


an1cMeTVM2J0000Mzc3bGR8Mjc1MDU0NjAzZGF8dG8gb25laXJvIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Και εμεις κοριτσια δεν κοιμομαστε ΚΑΘΟΛΟΥ, απο νεογεννητα ειχαμε μεγαααααλο θεμα αλλα τωρα με τα δοντια το χασαμε τελειως, οχι να ξυπναμε ανα 1-2 ωρες, οοοοοοχι οοοοοχι τετοια αλλα απο τα αλλα, σβουρες χιλιαδες στο καριτσι καθε 5λεπτα, τα εχω δει ολα...!!!!!! Ενω το μεσημερι ο υπνος μας ειναι αισθητα πιο ηρεμος. Εχουμε 8 δοντακια και συνεχιζουμε, πολλες μυξουλες και διαροιες μια στο τοσο ισα ισα για να καταλαβουκε οτι ερχονται και αλλα δοντια. Μολις σκασουν οοοοοοολα κοβονται μαχαιρι (μυξουλες και διαροιες) γιατι ο υπνος αστατος αλλα ελαφρως πιο ευκολος.

Τι να πω.....????? περαστικα και υπομονη....!!!!!!!

Υγ. Εμεις κοιμομαστε στο καροτσι και οσες φορες προσπαθησα να την βαλω στην κουνια(ειμαστε 11 μηνων) διαμαρτυρεται μεχρι σκασμου, οποτε λεω να καταλαγιασουν λιγο τα δοντια και μετα να εφαρμοσω καμια μεθοδο υπνου.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελικούλα βγάζετε καινούρια σπυράκια και φεύγουν τα παλιά; Σίγουρα είναι απο ιδρώτα τότε και στα σημεία αυτά που λες οτι τα έχετε. Εμείς να δούμε τι μας πειράζει! Από γλυκά λέω να πάρεις τα κεκάκια με το γλάσσο! Είναι και της μόδας! cupcakes! Μιαμ μιαμ! Σχετικά με το χαμομήλι, κάπου διάβασα οτι ερεθίζει τα σπυράκια απλά δεν θυμάμαι αν ερεθίζει τα συγκεκριμένα που είναι από ιδρώτα. Ψαξε το λίγο καλύτερα να είσαι σίγουρη. :rolleyes: Κι εμείς φτιάξαμε παγωτό και παγώνει τώρα!

Μαράκι μεγάλη πρόοδο ο Γιαννάκης,ε; Αρκετά λέει! Πότε ακριβώς φεύγετε διακοπούλες; Ακόμη θηλάζεις,ε; Μόνο κατσικίσιο του έχεις δοκιμάσει; Δοκίμασε και αγελαδινό απλό ή το 1biyo3 ΟΛυμπος που είναι λίγο γλυκούτσικο, έχει και πολύ πιο ήπια γεύση. Δεν ξέρω πώς επικράτησε οτι το κατσικίσιο μοιάζει με το μητρικό, αλλά ρε κορίτσια, από την δική μου εμπειρία καθώς είχα δοκιμάσει 1-2 φορές το δικό μου γάλα και έχω πιει και κατσικίσιο....καμία σχέση! Το δικό μου ήταν απαλό και γλυκό και το κατσικίσιο βρωμάει τραγίλα και είναι πάρα πολύ αλμυρό! Αν θες τη γνώμη μου, να προσπαθήσεις να του μάθεις το φρέσκο γάλα με διάφορους τρόπους (να του το δίνει ο μπαμπάς του κι όχι εσύ, να ξεκινήσεις να αντικαθιστάς τα πρωινά γεύματα και όχι τα βραδινά στην αρχή κλπ), όσο το αφήνεις εκείνος βολεύεται και μόνος δεν πρόκειται να το κόψει. Σας έχω πει για μια φίλη μας που θηλάζει ακόμη τα βράδια την σχεδόν 4 ετών κόρη της.... Ενώ έχει και δεύτερο μωρό πλέον! Και μια άλλη την 3 ετών κόρη της...θέλει να το κόψει και δεν μπορεί... Άστα να πάνε κατάσταση... Από ένα σημείο και μετά πιστεύω οτι ο θηλασμός κάνει πιο πολύ κακό παρά καλό στο μωρό. Από συστατικά και αντισώματα ότι ήταν να πάρει τα έχει πάρει προ πολλού, πλέον δεν προσφέρει πολλά και δεν αξίζει την ταλαιπωρία πιστεύω. Ψυχικά όμως γίνεται εξάρτηση και εθισμός. Άσχημα κατα τη γνώμη μου. Τώρα η κάθε μαμά όπως βολεύεται απλά εγώ σου λέω οτι οι φίλες μου που δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα να κόψουν το θηλασμό γιατί έλεγαν γύρω στο χρόνο "έλα μωρέ μωράκια είναι ακόμη" και τώρα δεν ξέρουν τι να κάνουν που μόνα αρπάζουν το βυζί και το βάζουν στο στόμα, αλλιώς τσιρίζουν και χτυπιούνται! :shock: :shock: :shock:

Κοαλάκι, κοιμάται στο καρότσι η μπουμπού σου;; Δεν πιάνεται η κακομοίρα; Πώς το προτιμάει από την κούνια...πωπω Λες και για όλη νύχτα;;; Εμείς δεν είχαμε ποτέ θέμα με τον ύπνο ευτυχώς. Είναι υπναρού, δεν μας έχει δυσκολέψει σε αυτό το θέμα σχεδόν καθόλου...

Εμείς κορίτσια απο λεξούλες δικές της τίποτα ακόμη!! Ούτε μαμα-μπαμπα! Άντε να δούμε πότε θα μας κάνει τη χάρη.... Ακαταλαβίστικα λέει συνεχώς, πετάει και κάτι μπαμπαμπα ή μαμαμαμαμμ, αλλά δεν νομίζω οτι τα λέει συνειδητά, δεν μου δείχνει κάτι τέτοιο. Εμάς σήμερα είναι κάπως λιγότερο φουντωμένα τα σπυράκια. Σε λίγο θα πάμε για μπάνιο στη θάλασσα, πάλι όλη η Αττική θα μας ακούσει! χαχαχα :tongue:

Καλό τριημεράκι να έχουμε και τα λέμε και στα ιδιαίτερά μας!!! (Κοαλάκι, αν έχεις facebook και σου αρέσει η παρέα μας μπορείς να γίνεις μέλος στην ομάδα μας, αν θες να τα λέμε αναλυτικότερα και από εκεί, άλλωστε σχεδόν συνομήλικα είναι τα μωρά μας, ίδιες χαρές και αγωνίες έχουμε!)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Petalouda μου σε ευχαριστω για την προσκληση αλλα δεν εχω facebook. Και οσο για το παρεακι σας μου αρεσει πολυ...!!!!!! Ειστε γλυκιτατες...!!!!!!

Ναι μωρε ολη νυχτα ειναι στο καροτσι και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που ειναι τοσο ανησυχη, για ενα διαστημα στρωσαμε για 2-3 εβδομαδες ξυπνουσε ανα 2-3 ωρες και ημουν πολυ ευχαριστημενη αλλα ξαναχαλασε με το αλμα, δλδ οτι εκανε απο παιχνιδια και κατορθωματα την ημερα τα εκαμνε και στον "υπνο της".

Εχω απελπιστει γιατι σκεφτομαι πως αν την ενοχλουσε κατι δεν θα εστρωνε ουτε αυτες τις 2-3 εβδομαδες, απο την αλλη ομως ειναι τοσοι πολλοι οι μηνες ανησυχιας και τοσο εντονο αυτο που κανει να γυρναει ανα 5 λεπτα οοοολη τη νυχτα που με εβαλε στο τρυπακι αρκετες φορες να ψαξω την αιτια αν υπαρχει, αλλα πως και τι να ψαξω που το μονο συμπτωμα ειναι αυτο...???? κατα τα αλλα τρωει απιστευτα καλα τα παντα, εχει διαθεση και ενεργεια συνεχεια πλην των ημερων που βγαζουμε δοντια, οι κενωσεις τουλαχιστον 2-3 ημερησιως και ολα καλα μεχρι εδω. Της εκανα και καλλιεργεια μηπως ειναι ουρολοιμωξη ατυοης μορφης αλλα ηταν αρνητικη. Εχουμε σιγουρα παλλινδρομηση γιατι ακουω τις γουλιτσες που ανεβαινουν επανω αλλα ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν χρηζει περαιτερω διερευνησης.

Δεν εχει βγαλει ουτε καποιο εκζεμα για να πω οτι ισως ευθυνεται κατι δερματικο.

Οταν την βλεπω τι κανει στον υπνο της βαζω το εαυτο μου στη θεση της και την λογικη και προσπαθω να βρωτι την ενοχλει, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν βολευεται και τωρα με τα δοντια (οσες φορες και να εδωσα παυσιπονο δεν την επιασε, ουτε και αλοιφη) ειναι φως φαναρι αλλα με το που την βαλω στην κουνια γινεται χαμος. Οποτε τι να κανω....????? να την αφησω στο καροτσι η να κανω υπομονη λιγο με τα δοντια και να εφαρμοσω καποια μεθοδο μπας και βρω λιγο γαληνη....????? στεναχωριεμαι γιατι βλεπω οτι δεν ξεκουραζεται αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....!!!!!

Ευχομαι να ειμαι η μοναδικη που το αντιμετωπιζει αυτο αλλα αν καποια μανουλα εχει περασει η περναει κατι παρομοιο θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη της και ισως τις συμβουλες της.

Ας ερχοταν καποιος να μου ελεγε οτι το μωρο δεν εχει τιποτα και ειναι καλα και απλα ετσι αντιδραει και δεν θελω τιποτα αλλο και ας μη κοιμαμαι.....!!!!!!!! Αλλα δεν θα στεναχωριεμαι...!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Petalouda μου σε ευχαριστω για την προσκληση αλλα δεν εχω facebook. Και οσο για το παρεακι σας μου αρεσει πολυ...!!!!!! Ειστε γλυκιτατες...!!!!!!

Ναι μωρε ολη νυχτα ειναι στο καροτσι και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που ειναι τοσο ανησυχη, για ενα διαστημα στρωσαμε για 2-3 εβδομαδες ξυπνουσε ανα 2-3 ωρες και ημουν πολυ ευχαριστημενη αλλα ξαναχαλασε με το αλμα, δλδ οτι εκανε απο παιχνιδια και κατορθωματα την ημερα τα εκαμνε και στον "υπνο της".

Εχω απελπιστει γιατι σκεφτομαι πως αν την ενοχλουσε κατι δεν θα εστρωνε ουτε αυτες τις 2-3 εβδομαδες, απο την αλλη ομως ειναι τοσοι πολλοι οι μηνες ανησυχιας και τοσο εντονο αυτο που κανει να γυρναει ανα 5 λεπτα οοοολη τη νυχτα που με εβαλε στο τρυπακι αρκετες φορες να ψαξω την αιτια αν υπαρχει, αλλα πως και τι να ψαξω που το μονο συμπτωμα ειναι αυτο...???? κατα τα αλλα τρωει απιστευτα καλα τα παντα, εχει διαθεση και ενεργεια συνεχεια πλην των ημερων που βγαζουμε δοντια, οι κενωσεις τουλαχιστον 2-3 ημερησιως και ολα καλα μεχρι εδω. Της εκανα και καλλιεργεια μηπως ειναι ουρολοιμωξη ατυοης μορφης αλλα ηταν αρνητικη. Εχουμε σιγουρα παλλινδρομηση γιατι ακουω τις γουλιτσες που ανεβαινουν επανω αλλα ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν χρηζει περαιτερω διερευνησης.

Δεν εχει βγαλει ουτε καποιο εκζεμα για να πω οτι ισως ευθυνεται κατι δερματικο.

Οταν την βλεπω τι κανει στον υπνο της βαζω το εαυτο μου στη θεση της και την λογικη και προσπαθω να βρωτι την ενοχλει, αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν βολευεται και τωρα με τα δοντια (οσες φορες και να εδωσα παυσιπονο δεν την επιασε, ουτε και αλοιφη) ειναι φως φαναρι αλλα με το που την βαλω στην κουνια γινεται χαμος. Οποτε τι να κανω....????? να την αφησω στο καροτσι η να κανω υπομονη λιγο με τα δοντια και να εφαρμοσω καποια μεθοδο μπας και βρω λιγο γαληνη....????? στεναχωριεμαι γιατι βλεπω οτι δεν ξεκουραζεται αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....!!!!!

Ευχομαι να ειμαι η μοναδικη που το αντιμετωπιζει αυτο αλλα αν καποια μανουλα εχει περασει η περναει κατι παρομοιο θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη της και ισως τις συμβουλες της.

Ας ερχοταν καποιος να μου ελεγε οτι το μωρο δεν εχει τιποτα και ειναι καλα και απλα ετσι αντιδραει και δεν θελω τιποτα αλλο και ας μη κοιμαμαι.....!!!!!!!! Αλλα δεν θα στεναχωριεμαι...!!!!!

Βρε κορίτσι μου, δύσκολο αυτό που περιγράφεις...καταλαβαίνω την ανησυχία σου που βλέπεις τη μικρή σου να κάνει τόσο ανήσυχο ύπνο.... Δεν μου έχει τύχει οπότε θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω καθαρά υποθετικά, μήπως το ένα, μήπως το άλλο και τέτοια τα οποία πιθανότατα να μην σε βοηθήσουν, αλλά μια προσπάθεια θα την κάνουμε...

Καταρχάς, τον/την παιδίατρο τον ρώτησες; Του είπες τι συμβαίνει; Τι υποθέτει; Αυτό το κάνει από τότε που γεννήθηκε ή από κάποιο διάστημα και μετά; Ποτέ δεν έχει κοιμηθεί στην κούνια της; Εμένα στο πρώτο που πάει το μυαλό μου είναι οτι ίσως δεν βολεύεται και στριφογυρίζει συνεχώς, αυτό που είπες κι εσύ. Λογικότατο εφόσον κοιμάται στο καρότσι.... Το ότι δεν κοιμάται στην κούνια και κλαίει δεν σημαίνει οτι στο καρότσι βολεύεται. Απλά το έχει συνηθίσει, είναι μικρός χώρος οπότε νιώθει ασφαλής, έτσι έμαθε στο κάτω κάτω. Όταν στριφογυρίζει κοιμάται βαθιά ή λαγοκοιμάται; Έχει ζορισμένη όψη σαν κάτι να την ενοχλεί όπως κάποιο κακό όνειρο ή είναι χαλαρή; Το επόμενο που σκέφτηκα είναι μήπως βλέπει δύσκολα όνειρα και ζορίζεται και της βγαίνει ανησυχία στον ύπνο. Λιγότερο πιθανό βέβαια το θεωρώ σε σχέση το πρώτο.

Κοιμάστε στο ίδιο δωμάτιο; Αν την ξαπλώσεις δίπλα σου στο κρεβάτι σας κοιμάται; Αν ναι έχεις δοκιμάσει να την βάλεις στην κούνια κοιμισμένη; Αν ναι, πώς αντιδράει; Το καταλαβαίνει και ξυπνάει; Λογικά θα το έχεις κάνει βέβαια απλά σε ρωτάω μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα... Ακόμη ένα βασικό ερώτημα έχω, σε μπέρδεψα! Την ημέρα είναι ανήσυχη ή όχι; Βρίσκεις κάποια νευρικότητα στην καθημερινότητά της; Δείχνει να την ενοχλεί κάτι; Ή είναι αποκλειστικά νυχτερινό φαινόμενο αυτό που κάνει;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Petalouda μου σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να με βοηθησεις..

Καταρχην το ανεφερα στον παιδιατρο και μου ειπε οτι θα στρωσει και οτι ειναι στο παιδι αφου καθε φορα την εξεταζει εξωνυχιστικα και δεν εμελει την οαραμικρη λεπτομερεια.

Αυτο το κανει απο νεογεννητο, γυρνουσε το κεφαλακι της 1000 φορες αριστερα και 1000φορες δεξια, ελεγα μηπως την ενοχλουν τα δοντια και αντανακλουν στα αυτια αν και μικρουλα.

Εχω δοκιμασει κοιμησμενη να την βαλω στη κουνια, το αντιλαμβανεται ειτε αμεσως ειτε μετα απο λιγο και κλαιει, τωρα μαλιστα σηκωνεται κιολας η καημενη και με την πιπιλα στο στομα να κλαει η ψυχη μου σπαραζει.

Την ημερα ειναι ευδιαθετη περα απο την περιοδο δοντιων που γκρινιαζει αλλα οταν της αποσπω την προσοχη ειναι ολο γελια και χαρες, μια φρα μονο παρατηρησα οτι και τοννκαραγκιοζη να εκαμνα αυτη δεν ειχε κεφια αλλα ηταν πριν πολυ καιρο στα πρωτα της δοντια.

Κοιμαμαι στο δωματιο της και αν την παρω στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω στριφογυρναει επισης.

Ο μεσημεριανος υπνος ειναι αισθητα πιο ηρεμος αν και ποτε μονοκοματοσ, παντα ξυπναει ενδιαμεσα και ξανα υπνο. εαν την αφησω να κουραστει το μεσημερι πολυ 2-3 φορες πετυχαμε υπνο χωρις κουνημα καροτσι αλλα το βραδυ δεν εχω αυτο το περιθωριο να την αφησω να κουραστει και 1-2 φορες που το δοκιμασα καταληξαμε να κοιμηθει στις 12 που ουτε θελω να το σκεφτομαι για πολλους και διαφορυς και ευνοητους λογους.

Τωρα που βγαζουμε και αλλα δοντακια εχουμε μυξουλες εδω και πολλες μερες, την βαζω ορο αλλα παλι δυσκολευεται να αναπνευσει μεχρι να αποκοιμηθει για οσο κρατησει και οταν στριφογυρναει δεν δειχνει να κοιμαται βαρυα. Δειχνει να δυσανασχετει συνηδειτα.

Αφου την κουναω στο καροτσι, αποκοιμιεται και μολις αφηνω τα χερια μου απο το καροτσι για να φυγω.....τσουπ βγαζει το ρανταρ και ειτε θα σηκωθει, ειτε κλασικα θα στριφογυρισει.

Οπως επισης καμια φορα θα κοιμαται καλουτσικα και μολις μπω στο δωματιο να κοιμηθω διπλα της αρχιζει παλι η ανησυχια...

Συμπερασματικα.....μαλλον την εχω συνηθισει σε λαθος τροπο υπνου (αλλα την μεγαλωνω αποκλειστικα μονη μου και πραγματικα επρεπε με καποιο τροπο να την κοιμησω αλλιως θα επεφτα κατω)...οποτε πρεπει να καταλαγιασουν τα δοντια της, να παρω δυναμη και να την μαθω να κοιμαται και στην κουνια και μονη της+τα δοντια+η μυρωδια μου= ειμαι πτωμα απο αυπνια...!!!!!!!!

Υγ. Τελικα κοριτσια δεν εχω καταλαβει, τα μωρα μας μυριζουν και ηρεμουν η μας μυριζουν και αναστατωνονται περισσοτερο...??????

Σε ζαλησα το ξερω...!!! Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ.....!!!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Petalouda μου σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να με βοηθησεις..

Καταρχην το ανεφερα στον παιδιατρο και μου ειπε οτι θα στρωσει και οτι ειναι στο παιδι αφου καθε φορα την εξεταζει εξωνυχιστικα και δεν εμελει την οαραμικρη λεπτομερεια.

Αυτο το κανει απο νεογεννητο, γυρνουσε το κεφαλακι της 1000 φορες αριστερα και 1000φορες δεξια, ελεγα μηπως την ενοχλουν τα δοντια και αντανακλουν στα αυτια αν και μικρουλα.

Εχω δοκιμασει κοιμησμενη να την βαλω στη κουνια, το αντιλαμβανεται ειτε αμεσως ειτε μετα απο λιγο και κλαιει, τωρα μαλιστα σηκωνεται κιολας η καημενη και με την πιπιλα στο στομα να κλαει η ψυχη μου σπαραζει.

Την ημερα ειναι ευδιαθετη περα απο την περιοδο δοντιων που γκρινιαζει αλλα οταν της αποσπω την προσοχη ειναι ολο γελια και χαρες, μια φρα μονο παρατηρησα οτι και τοννκαραγκιοζη να εκαμνα αυτη δεν ειχε κεφια αλλα ηταν πριν πολυ καιρο στα πρωτα της δοντια.

Κοιμαμαι στο δωματιο της και αν την παρω στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω στριφογυρναει επισης.

Ο μεσημεριανος υπνος ειναι αισθητα πιο ηρεμος αν και ποτε μονοκοματοσ, παντα ξυπναει ενδιαμεσα και ξανα υπνο. εαν την αφησω να κουραστει το μεσημερι πολυ 2-3 φορες πετυχαμε υπνο χωρις κουνημα καροτσι αλλα το βραδυ δεν εχω αυτο το περιθωριο να την αφησω να κουραστει και 1-2 φορες που το δοκιμασα καταληξαμε να κοιμηθει στις 12 που ουτε θελω να το σκεφτομαι για πολλους και διαφορυς και ευνοητους λογους.

Τωρα που βγαζουμε και αλλα δοντακια εχουμε μυξουλες εδω και πολλες μερες, την βαζω ορο αλλα παλι δυσκολευεται να αναπνευσει μεχρι να αποκοιμηθει για οσο κρατησει και οταν στριφογυρναει δεν δειχνει να κοιμαται βαρυα. Δειχνει να δυσανασχετει συνηδειτα.

Αφου την κουναω στο καροτσι, αποκοιμιεται και μολις αφηνω τα χερια μου απο το καροτσι για να φυγω.....τσουπ βγαζει το ρανταρ και ειτε θα σηκωθει, ειτε κλασικα θα στριφογυρισει.

Οπως επισης καμια φορα θα κοιμαται καλουτσικα και μολις μπω στο δωματιο να κοιμηθω διπλα της αρχιζει παλι η ανησυχια...

Συμπερασματικα.....μαλλον την εχω συνηθισει σε λαθος τροπο υπνου (αλλα την μεγαλωνω αποκλειστικα μονη μου και πραγματικα επρεπε με καποιο τροπο να την κοιμησω αλλιως θα επεφτα κατω)...οποτε πρεπει να καταλαγιασουν τα δοντια της, να παρω δυναμη και να την μαθω να κοιμαται και στην κουνια και μονη της+τα δοντια+η μυρωδια μου= ειμαι πτωμα απο αυπνια...!!!!!!!!

Υγ. Τελικα κοριτσια δεν εχω καταλαβει, τα μωρα μας μυριζουν και ηρεμουν η μας μυριζουν και αναστατωνονται περισσοτερο...??????

Σε ζαλησα το ξερω...!!! Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ.....!!!!!!!!!

Ναι, κοαλάκι μου, κι εγώ έτσι όπως μου τα λες, χωρίς φυσικά να είμαι σίγουρη κλείνω προς το οτι έχει μάθει να κοιμάται έτσι από βρέφος και τώρα δυσκολέυεται να κοιμηθεί οπουδήποτε αλλού. Το οτι την έμαθες σε "λάθος" τρόπο ύπνου είναι απόλυτα λογικό εφόσον τη μεγαλώνεις μόνη σου, έχουμε και κάποια όρια και έπρεπε κι εσύ κάπως να κοιμηθείς... Είχαμε εδώ στην παρέα μας και μία άλλη κοπέλα που μεγαλώνει μόνη της το κοριτσάκι της καθώς ο άντρας της είναι ναυτικός και λέιπει 6 μήνες συνεχόμενους κάθε τόσο. Έχει πολύ καιρό να μπει βέβαια να μας πει τα νεα της. Μας έλεγε πόσο δύσκολο είναι, αν και δεν εργάζεται, να μεγαλώνει το μωρό μόνη χωρίς ούτε τους γονείς της καν κοντά. Και ήταν και βολική πολύ η μικρή της... Πόσο μάλλον εσύ που είναι και ζόρικη στον ύπνο...

Όπως και να έχει, εσύ να προσπαθείς να τη βάζεις συχνά στην κούνια, να την αφήνεις 5 λεπτά να κλαίει και μετά αγκαλιά..έπειτα πάλι κούνια για 5 λεπτά και πάει λέγοντας. Είναι ένα σύστημα αυτό το οποίο υπάρχει και σε βιβλίο για να καταφέρεις να κοιμάται το μωρό μόνο του χωρίς κούνημα κλπ στην κούνια του. Μια κοπέλα εδώ το εφάρμοσε και είχε αποτέλεσμα. Γενικά υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να το αντιμετωπίσεις αρκει να το ψάξεις λίγο. Δες για βιβλία. Το σίγουρο είναι οτι στο καρότσι δεν θα χωράει για πολύ ακόμη και τώρα με τη ζέστη θα έχει πρόβλημα το μωρό, θα ανάψει! Θα είναι λίγο δύσκολο για λίγο διάστημα και για εσένα και για το μωρό, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο. Αρκει να βρεις μια καλή μέθοδο. Εσύ εργάζεσαι; Την πηγαίνεις παιδικό; Αν ναι, εκεί πάλι στο καρότσι κοιμάται;

Πάντως για πρόβλημα οργανικό μην ανησυχείς, δεν πιστεύω να υπάρχει αφού είναι φυσιολογικό το παιδί την ημέρα. Συνεχίζω δηλαδή να θεωρώ το πιο πιθανό από αυτά που είπες οτι πρόκειται για "αβολία" και ανησυχία το βράδυ. Είναι και στο παιδί ξέρεις, ίσως είναι και λίγο θέμα χαρακτήρα να περνάει μεγάλη φάση ανησυχίας η οποία της βγαίνει στον ύπνο και με τα χρόνια να περάσει μόνη. Εσύ πάλεψέ το μπας και καταφέρεις να κοιμηθεί στην κούνια και αν το συνεχίσει το βλέπεις πάλι...

Μην με ευχαριστείς, εδώ είμαστε όλες μανούλες και βοηθάμε όπως μπορούμε η μία την άλλη...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...