Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Petalouda μου εργαζομαι απο το σπιτι και παιδικο δεν την παω.

Ειναι οι γονεις μου εδω αλλα δουλευουν καθε μερα και οι 2 σχεδον 15 ωρες, οποτε ουτε λογος για να τους ζορισω παραπανω αν και το θελουν....και ο ανδρας μου ειναι αστυνομικος και ζει-εργαζεται σε αλλη πολη και ερχεται καθε 10-15 μερες για 1-2 24ωρα και φευγει παλι.

Εχω παρει εδω και πολυ καιρο το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" αλλα τοτε ηταν ακομα μικρουλα και δεν ηθελα να την βαλω σε τετοια διαδικασια, μετα αρχισαν τα δοντια οποτε ουτε παλι το ρισκαρα, τωρα ομως μολις καταλαγιασουν λιγο τα δοντια θα την δοκιμασω...ελπιζωντας εστω και λιγο να αλλαξει απλα για να μου "επιβεβαιωσει"οτι ολα ειναι ΚΑΛΑ και δεν πρεπει να ανησυχω.....!!!!!!!!

Ευχαριστω για ακομα μια φορα...!!!!

Θα τα λεμε απο εδω για τα μικρα μας.....!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Petalouda μου εργαζομαι απο το σπιτι και παιδικο δεν την παω.

Ειναι οι γονεις μου εδω αλλα δουλευουν καθε μερα και οι 2 σχεδον 15 ωρες, οποτε ουτε λογος για να τους ζορισω παραπανω αν και το θελουν....και ο ανδρας μου ειναι αστυνομικος και ζει-εργαζεται σε αλλη πολη και ερχεται καθε 10-15 μερες για 1-2 24ωρα και φευγει παλι.

Εχω παρει εδω και πολυ καιρο το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" αλλα τοτε ηταν ακομα μικρουλα και δεν ηθελα να την βαλω σε τετοια διαδικασια, μετα αρχισαν τα δοντια οποτε ουτε παλι το ρισκαρα, τωρα ομως μολις καταλαγιασουν λιγο τα δοντια θα την δοκιμασω...ελπιζωντας εστω και λιγο να αλλαξει απλα για να μου "επιβεβαιωσει"οτι ολα ειναι ΚΑΛΑ και δεν πρεπει να ανησυχω.....!!!!!!!!

Ευχαριστω για ακομα μια φορα...!!!!

Θα τα λεμε απο εδω για τα μικρα μας.....!!!!!

Συνάδελφοι είναι οι άντρες μας! ;) Για τόσο λίγο έρχεται,ε; Μμμ...

Κατάλαβα..όλα τα βάρη επάνω σου, είναι δύσκολο...

Ναι, αυτό είναι το βιβλίο που σου ανέφερα πριν, το έχεις,ε; Τσακάλι! Καλά έκανες και δεν τη ζόρισες αφού ήταν μικρούλα, μόλις βρεις την κατάλληλη περίοδο δοκίμασέ το. Όχι μωρε, τι πρόβλημα να έχει η μικρούλα σου, μια χαρά είναι!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είναι οι άντρες μας! ;) Για τόσο λίγο έρχεται,ε; Μμμ...

Κατάλαβα..όλα τα βάρη επάνω σου, είναι δύσκολο...

Ναι, αυτό είναι το βιβλίο που σου ανέφερα πριν, το έχεις,ε; Τσακάλι! Καλά έκανες και δεν τη ζόρισες αφού ήταν μικρούλα, μόλις βρεις την κατάλληλη περίοδο δοκίμασέ το. Όχι μωρε, τι πρόβλημα να έχει η μικρούλα σου, μια χαρά είναι!

Καλημερα....!!!!!

Ναι ο ανδρας μου ερχεται για πολυ λιγο και οι γονεις μου δουλευουν υπερβολικα πολυ, οποτε το βαρος πεφτει ολο επανω μου....!!!!! Το ευτυχημα ειναι οτι δουλευω απο το σπιτι, πολλες ωρες βεβαια αλλα δεν χρειαζεται να κανω δρομολογια και πολλα αλλα που θα απαιτουσε καποια αλλη δουλεια.

Οσο για το βιβλιο η αληθεια ειναι κατα την γνωμη παντα, οτι ειναι λιγο "απομακρο" απο την ολη εννοια της μητροτητας ΑΛΛΑ ειναι παραλληλα ενα δυνατο κομματι για να βαλεις ενα τελος στο προβλημα που λεγεται υπνος...!!!!

Που απο τις κριτικες που διαβαζω κατα καιρους λυνει τα χερια πολλων γονιων αλλα το πιο σημαντικο ειναι που λυνει τα χερια πολλων μωρων...γιατι εν τελει αυτα ταλαιπωριουνται σε μια ηλικια τοσο ευθραστη που μια εκ των πολλων βασικων αναγκων ειναι ο υπνος, ενω εμεις οι ενηλικοι στη φυση μας ειναι ο λιγοτερος υπνος.

Οποτε για εμενα το βιβλιο εχει γραφει για δυσκολες περιπτωσεις (οπως η δικη μας) αλλα και για περιπτωσεις που ελπιζω μονο αποτελεσμα να φερει....!!!!

Αυταααα...!!!!!!

Τι εγινε μα τα σπυρακια της μικρουλασ σου που παρεπιπτοντως ειναι μια κουκλιτσααααααααα.....,!!!!!!??????


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....!!!!!

Ναι ο ανδρας μου ερχεται για πολυ λιγο και οι γονεις μου δουλευουν υπερβολικα πολυ, οποτε το βαρος πεφτει ολο επανω μου....!!!!! Το ευτυχημα ειναι οτι δουλευω απο το σπιτι, πολλες ωρες βεβαια αλλα δεν χρειαζεται να κανω δρομολογια και πολλα αλλα που θα απαιτουσε καποια αλλη δουλεια.

Οσο για το βιβλιο η αληθεια ειναι κατα την γνωμη παντα, οτι ειναι λιγο "απομακρο" απο την ολη εννοια της μητροτητας ΑΛΛΑ ειναι παραλληλα ενα δυνατο κομματι για να βαλεις ενα τελος στο προβλημα που λεγεται υπνος...!!!!

Που απο τις κριτικες που διαβαζω κατα καιρους λυνει τα χερια πολλων γονιων αλλα το πιο σημαντικο ειναι που λυνει τα χερια πολλων μωρων...γιατι εν τελει αυτα ταλαιπωριουνται σε μια ηλικια τοσο ευθραστη που μια εκ των πολλων βασικων αναγκων ειναι ο υπνος, ενω εμεις οι ενηλικοι στη φυση μας ειναι ο λιγοτερος υπνος.

Οποτε για εμενα το βιβλιο εχει γραφει για δυσκολες περιπτωσεις (οπως η δικη μας) αλλα και για περιπτωσεις που ελπιζω μονο αποτελεσμα να φερει....!!!!

Αυταααα...!!!!!!

Τι εγινε μα τα σπυρακια της μικρουλασ σου που παρεπιπτοντως ειναι μια κουκλιτσααααααααα.....,!!!!!!??????

Καλημέρα, Κοαλάκι!!! Νομίζω πως είναι ώρα να συστηθώ κιόλας.... :P Είμαι η Ελένη από Θεσσαλονίκη (μένουμε βέβαια Πειραιά για την ώρα λόγω δουλειάς του άντρα μου)!

Κι εγώ πιστεύω πως θα σε βοηθήσει αν καταφέρεις να κάνεις κατά γράμμα αυτά που λέει, ξέρω όμως οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το κάθε μωράκι έχει άλλα όρια και αντοχές οπότε δεν μπορώ να πω πολλά παρά μόνο να σου ευχηθώ καλή επιτυχία για όταν το επιχειρήσεις! :rolleyes: Επίσης δεν έχω το βιβλίο, οπότε άποψη ή περαιτέρω συμβουλές σε λεπτομέρειες δεν μπορώ να σου δώσω... Ίσως η φιλενάδα μας η sosad, η οποία το έχει εφαρμόσει με θετικά αποτελέσματα, μπορέσει να σου πει κάτι παραπάνω αν μπει κι έχει χρόνο να γράψει καθώς είναι μία εργαζόμενη μανούλα! ;)

Τα σπυράκια μας τείνουν να φύγουν απο το στέρνο και την κοιλίτσα, κάτι λίγα έχουν μείνει κι έχουμε μερικά στην πλατούλα τώρα. Πάντως ευτυχώς πάμε καλά! Τα δικά σας σπυράκια; Ευχαριστούμε και για τα καλά σου λόγια! :P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Κοαλάκι!!! Νομίζω πως είναι ώρα να συστηθώ κιόλας.... :P Είμαι η Ελένη από Θεσσαλονίκη (μένουμε βέβαια Πειραιά για την ώρα λόγω δουλειάς του άντρα μου)!

Κι εγώ πιστεύω πως θα σε βοηθήσει αν καταφέρεις να κάνεις κατά γράμμα αυτά που λέει, ξέρω όμως οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το κάθε μωράκι έχει άλλα όρια και αντοχές οπότε δεν μπορώ να πω πολλά παρά μόνο να σου ευχηθώ καλή επιτυχία για όταν το επιχειρήσεις! :rolleyes: Επίσης δεν έχω το βιβλίο, οπότε άποψη ή περαιτέρω συμβουλές σε λεπτομέρειες δεν μπορώ να σου δώσω... Ίσως η φιλενάδα μας η sosad, η οποία το έχει εφαρμόσει με θετικά αποτελέσματα, μπορέσει να σου πει κάτι παραπάνω αν μπει κι έχει χρόνο να γράψει καθώς είναι μία εργαζόμενη μανούλα! ;)

Τα σπυράκια μας τείνουν να φύγουν απο το στέρνο και την κοιλίτσα, κάτι λίγα έχουν μείνει κι έχουμε μερικά στην πλατούλα τώρα. Πάντως ευτυχώς πάμε καλά! Τα δικά σας σπυράκια; Ευχαριστούμε και για τα καλά σου λόγια! :P

Καλησπερα...εμενα με λενε τριανταφυλλια, γεννηθηκα και ζω στη δραμα.

Μακαρι η κοπελα να μπει και να μου πει ορισμενες λεπτομερειες περισσοτερο για να με καθησυχασει καθως οπως προανεφερες καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.

Χαιρομαι που πατε καλα με τα σπυρακια.

Και εμας εχουν σχεσον εξαφανιστει, πλεον μονο αν πλησιασεις και εστιασεις θα καταλαβεις οτι εκει υπηρχαν σπυρακια, βασικα οπως τος ξαφνικα ηρθαν, αλλο τοσο ξαφνικα εφυγαν κιολας....!!!!!!!

Χαρηκα ιδιαιτερως πολυ για την γνωριμια....!!!!!!! Φιλακια στη λουλουδιτσα σου...!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, κοριτσια ξαναγραφω κ εγω επιτελους εδω,

Κοαλακι (Τριανταφυλλια, ωραιο, σπανιο ονομα), με λενε Σοφια κ εχω μια μικρη την Αναστασια, που δεν κοιμαται καλα! (χαχα μου θυμιζω την εξομολογηση που κανουν στους Ανωνυμους Αλκοολικους, σε μας ειναι Ανωνυμοι Αυπνοι:tongue:). Συμφωνω σε ολα οσα εχει πει η Ελενη κ εγω πιστευω οτι πια δεν βολευεται, συν οτι εχει μαθει να βρισκεται σε "φαση υπνου" μονο οταν καποιος την κουναει δηλ. εσυ, οποτε της φαινεται "αφυσικο" το να κοιμηθει στην κουνια χωρις κουνημα κ το "στριμωξιδι" του καροτσιου. Σκεψου να σου πουν να κοιμηθεις εσυ σε στυλ νυχτεριδας κρεμασμενη αναποδα, δεν θα διαμαρτυρηθεις?;) Ελα ομως που τελικα το σωστο ειναι το κρεβατακι της κ η μικρη σου ακομα δεν το ξερει!! Εμενα κοιμοταν μονο στηθος-αγκαλια κ την εβαζα κοιμησμενη στην κουνια, μεγα λαθος γιατι ξυπνουσε σε μια κουνια μονη της που δεν καταλαβαινε πως στο καλο ειχε βρεθει εκει, αφου ηταν αγκαλια στη μαμα της (δηλ. εμενα!). Τελικα εμεις εχουμε ουτως ή αλλως θεμα με τον υπνο, ειχαμε ΓΟΠ-αλλεργια, οποτε ηταν κ δυσκολο να της εφαρμοσω μεθοδο κλαματος οσο ηταν μικροτερη γιατι χειροτερευε την παλλινδρομηση. Τελικα ομως τωρα ηταν η ευκαιρια μου, κ με τον παιδικο που ξεκινησε κιολας, βεβαια εχουμε ριξει το κλαμα της ζωης μας γενικα, αλλες φορες την παιρνει κατευθειαν ο υπνος στην κουνια χωρις να κανω απολυτως τιποτα κ αλλες (ευτυχως πια λιγοτερες) "μουλαρωνει" κ δεν θελει με τιποτα να κλεισει το ματι κ το στομα της επισης απο τις τσιριδες:rolleyes::tongue:. Παντως το συνηθισα εγω, ειναι κ αυτο ενα θεμα!!

Εγω δεν βοηθησα πολυ απλα σου δινω κουραγιο μιας κ ειμαστε περιπου τα ιδια σε υπνο-αντοχες, κ θελει κ λιγο να κανεις την αρχη μετα συνηθιζεται κ το κλαμα, το ατιμο το ξενυχτι δεν συνηθιζεται με τιποτα:|:cool:!

Αγγελικουλα περιμενουμε φωτο σετακι απο μπομπο, γλυκακια-κερασματα! Καλα η Μαιρα απιστευτη με το ροδακινο, ελπιζω να μην της το δοκιμασεις με τιποτα παγωτα, πατζαρια κλπ γιατι θα κλαις ταπετσαριες, καρεκλακια τοιχους,χαχαχαχ! Ααα, κ πως μιμειται τις λεξουλες, μου αρεσε παρα πολυ λεει σχεδον καθαρα το "γιατι"!! Γλωσσικα μας εχει φαει ολες λαχανο, μην σου πω κ μεγαλυτερα (κατι ηξερε η παιδιατρος που ειπε οτι μιλαει-αντιλαμβανεται για 18μηνων:D;))

Σοφακι αυτο το παγωτο που το εχουν κανει ολα τα κοριτσια κ εχουν ξετρελαθει μηπως σου βρισκεται κανα μπωλ να μου το στειλεις, να δοκιμασω κ εγω την καταπληκτικη συνταγη σου γιατι αλλιως δεν το βλεπω με τιποτα,χαχαχαχ!!!! Εεμ εισαι χρυσοχερα γι΄αυτο η πεθερα σου κατσικωνεται στον σβερκο, μπορει να τρωει πιο ωραια φαγητα αυτα που κανεις εσυ, παρα τα δικα της, κ να μην το παραδεχεται:rolleyes:! Περαστικα, σου εχω πει? Δεν θυμαμαι, ξανα λοιπον περαστικα τα πεθερικα να ειναι απο το σπιτι σου;):rolleyes:! Ααα, κ η Καλλια σου της αρεσει το φρεσκο γαλατακι, μια χαρα δεν θα εχει κ προβλημα να σηνυθισει την γευση για πιο μετα!

Εμεις πινουμε αρκετο φρεσκο για τα δεδομεν μας, θηλαζουμε ομως ακομα, ειναι δυσκολο το κοψιμο Μαρακι, μπορει να μας παρει μηνες, ειδικα εσυ που δεν τον πας παιδικο κ σε εχει "ευκαιρη" οοολη τη μερα! Δεν την ζοριζω πολυ σ' αυτο τον τομεα, καλα παμε, γιατι τρωει φρικες με την μεθοδο υπνου ειπαμε... Απο δοντια κοριτσια ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΜΥΤΗ!! Παει θα μεινουμε φαφουτες, απο τα μικρατα μας!:tongue::tongue:

Καλο βραδυ σε ολες, πειτε νεα ή απο δω ή φβ, φιλια!!


bkPSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sofia.fo μου....να χαιρεσαι τη μικρη σου....!!!!!

Ναι το αντιλαμβανομαι οτι της ειναι δυσκολο και αγνωστο να ξυπνησει σε ενα αλλο μερος απο αυτο που κοιμηθηκε, ειναι απολυτως φυσιολογικο και γιαυτο πηρα την αποφαση μολις περασουν λιγο τα δοντακια μας να εφαρμοσω τη μεθοδο απο το "κοιμησου παιδι μου", βεβαια θα το κανω με μιση καρδια αλλα πονταρω στο οτι θα εχει αποτελεσματα εστω και μικρης βελιτιωσης.

Θελω να σε ρωτησω εσυ εφαρμοσες καποια μεθοδο ολοκληρωτικα η εκανες απλα "βηματακια" απο μονη σου....??????

Ευχαριστω πολυ....!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαιομανουλες!!!!!

Μετα απο αρκετο καιρο βρηκα ευκαιρια να γραψω......και επεσα πανω σε παγωτο???

Εχουμε καταπληκτικη συνταγη?? Θελω και εγω........

Αγγελικη πολυ καλη η Μαιρα και το λουσιμο απο ροδακινο πρεπει να ηταν πολυ μυρωδατο εε???? Πως πας με τις ετοιμασιες??

Σοφια εφαρμοζεις μεθοδο υπνου διαβαζω??? Τις φορες που κοιμαται μονη της ξυπναει το βραδυ?? Και πως ξανακοιμαται μετα?

Οσο για τα δοντια μην ανυσηχεις, σε ολα τα παιδακια βγαινουν δεν θα μεινει φαφουτα η Αναστασια.

Ελενιτσα της αρεσε της Αθανασιας η πισινουλα εε??? Αν θυμαμαι καλα στη θαλασσα δεν ηθελε, την ξαναπηγατε?

Κατερινα μεγεια το μαλι, κυριος ο μικρος, εμεις δωσαμε μαχ για να κουρευτουμε.

Μαρια και Σοφια συνεχιζετε τους θηλασμους εε??? Μεχρι οσο παει ή προσπαθειτε να το κοψετε?

καλησπερα κοαλακι, ειμαι η Ελενη απο Αθηνα και εχω 2 αγορακια.

Εμεις ειμαστε καλα, καναμε 2 μπανακια, στο πρωτο ο μικρος τσινισε με το νερο αλλα λατρεψε την αμμο(μαλλον εχει ωραια γευση γιατι εφαγε αρκετη), στο δευτερο μολις τον αφησα στην παραλια ορμηξε στο νερο και δεν σταματησε παρα μονο οταν δεν παταγε......μια χαρα δηλαδη. Περπαταει ανετα πια, σηκωνεται απο κατω χωρις να κρατιεται, χορευει με συγκεκριμενες μελωδιες απο τα παιχνιδια του(σαν να παταει σταφυλια αλλα εμεις το λεμε χορο....)

Βγαλαμε αλλα δυο δοντακια(6 το συνολο), εχει γινει διεκδικητικος με τα παιχνιδια και αν του τα παρει ο μεγαλος τσιριζει....και λεμε τις πρωτες λεξουλες μας μπαμπα, μαμα πολυ καθαρα, για-ια(γιαγια και γιαλια), πα(πανα)μπε(κουνια μπελα) και καποια αλλα που ομως δεν τα πετυχαινει παντα ιδια.

Αααα ξεχασα να σας πω για τον υπνο. Μετα τη βαπτηση το πηραμε αποφαση οτι πρεπει να κοπει το ριλαξ και να μαθει να κοιμαται μονος του, μηπως και λιγοστεψουν τα βραδυνα ξυπνηματα. Ειμασταν λοιπον προετοιμασμενοι για κλαααααμα.

Απο το πρωτο βραδυ στην κυριολεξια κοιμηθηκε χωρις καθολου να κλαψει(βεβαια μετα απο 1 ωρα μεσα στην κουνια) και ξυπνησε μονο 1 φορα για πιπιλα. Ετσι συνεχιζουμε ακομη με 2-3 φορες το πολυ για πιπιλα και πλεον κοιμαται μονος του και το πρωι και το μεσημερι....

Με ξυπναει τωρα ο μεγαλος 7 το πρωι, αλλα νοιωθω αλλος ανθρωπος μετα απο 6-7 ωρες υπνου(ειχα ξεχασει πως ειναι....)

Σας φιλω, μολις κοιμηθηκαν και ειναι ευκαιρια να σιδερωσω γκρρρρρρρρρ


P6jGp3.png?33zfA7k2

TZcSp3.png?gfJ9ZCG8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ελενιτσα....να χαιρεσαι τα παιδακια σου....!!!!

Και εγω θα εφαρμοσω μεθοδο εκπαιδευσης υπνου μολις κοπασουν λιγο τα δοντακια μας.....!!!!!!

Κλαμα ε...??????? φανταζομαι......!!!!!!!

Ωρε τι μας περιμενει.....!!!!!!!!!

Στο βωμο του υπνου και της ξεκουρασης (πολυ σημαντικεσ αναγκεσ) τι να κανουμε....??? θα θυσιαστουμε...!!!!!!!


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική μου! Αρχικά θα σου πω πως προς Θεού, διαβάζοντας το μήνυμά σου δεν το πήρα εγώ τουλάχιστον στραβά, ούτε θεώρησα πως κρίνεις τις μανούλες που σκέφτονται και πράττουν διαφορετικά σε αυτά τα θέματα που έθιξες. Εννοείται πως η κάθε μια μας κάνει αυτό που νιώθει και θεωρεί καλύτερο για το μωρό της, άλλωστε είμαστε διαφορετικές όλες οι μανούλες και όλα τα μωρά!

Πιο συγκεκριμένα, εφόσον θέλεις να το συζητήσουμε και να πούμε τις απόψεις μας σχετικά με αυτά θα σου πω τα εξής: Όσον αφορά τον ύπνο, πού είναι σωστότερο να κοιμάται το μωρό, πιστεύω πως σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και διαφορετική. Αυτό που επικρατεί σαν κοινή συμβουλή από την πλειοψηφία των παιδιάτρων είναι πως περίπου στο 6μηνο καλό είναι να πάει σε δικό του δωμάτιο. Το "καλό είναι" πάει στο γεγονός ότι πρέπει να ανεξαρτητοποιηθεί σιγά σιγά καθώς όσο περνάει ο καιρός και κοιμάται με τους γονείς συνηθίζει, εννοείται το προτιμάει και όλο και δυσκολότερα θα μπορέσει να συνηθίσει στο δικό του δωμάτιο μόνο του όταν πια πάει. Τα ξέρεις αυτά, είναι γνωστά... Κάπου είχα διαβάσει πως αν μεγάλα πάνε για πρωτη φορά σε άλλο δωμάτιο μόνα, τους δημιουργούνται φοβίες κλπ. Εγώ αυτές τις θεωρίες δεν τις παίρνω "της μετρητής", ίσως μου βγει σε κακό, δεν αμφιβάλλω οτι ισχύουν, αλλά δεν αγχώνομαι κιόλας για την ώρα. Έχω την Αθανασία και κοιμάται στην κούνια της πάντα, όχι στο δικό μας κρεβάτι, αλλά μαζί μας στο υπνοδωμάτιο. Έχω την κούνια της κολλημένη δίπλα μου για να την σκεπάζω εύκολα όταν ξεσκεπάζεται και για να της δίνω πιπίλα χωρίς να σηκώνομαι. Έχω βολευτεί πολύ η αλήθεια είναι και σκέφτομαι να το συνεχίσω για όσο ζητάει πιπίλα μέσα στη νύχτα.... Βέβαια στους πέντε μήνες την είχα πάει στο δωμάτιό της και ούτε πρέφα πήρε, μια χαρά κοιμόταν μόνη και να σου πω, ούτε εγώ είχα πρόβλημα. Αντιθέτως μου άρεζε η ιδέα οτι είχε το δωμάτιό της, το χώρο της. Είχα και την ενδοεπικοινωνία δίπλα μου και άκουγα το κάθε τι, πήγαινα και την έβλεπα αν ένιωθα την ανάγκη. Την έφερα στο δωμάτιό μας και πάλι τώρα που χρονίσαμε με την αφορμή των πεθερικών που είχαν έρθει να τους παραχωρήσω το δωμάτιο, αλλά βολέυτηκα που δεν έτρεχα για πιπίλα και δεν την μετακομίζω ακόμη πίσω στο δικό της. Καθαρά όμως για την πιπίλα το κάνω εγώ, όχι οτι έχω άλλο θέμα, ούτε και η Αθανασία, άλλωστε "απεχθάνεται" να κοιμάται στο κρεβάτι μας, ποτέ δεν το ζητάει και αν από μόνη μου τη βάλω, δεν κοιμάται.... :tongue: Τώρα, αυτό που αποφασίσατε να κάνετε με το δωμάτιό της, εγώ δεν μπορώ να το κρίνω, όπως νιώθετε και οτι πιστεύετε πως είναι καλύτερο για τη μικρή σας να κάνετε. Το μόνο που μπορώ να πω είναι αυτό που σκοπεύω να κάνω εγώ. Όπως είπα, θα την έχω δίπλα μου για όσο ζητάει πιπίλα τη νύχτα...

Πάω στο β' θέμα, αυτό με τις βόλτες... Για να καταλάβω, σου λένε να αφήσεις το μωρό στους γονείς σου και να βγεις μόνη με τον Βασίλη, σαν συμβουλή; Οτι δηλαδή ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις για να ξεσκάσεις κι ας μην το νιώθεις; Μα πολύ καλά τα λες, αν δεν νιώθεις έτσι και απολαμβάνεις τις βόλτες με τη μικρή, τότε γιατί να το κάνεις; Δεν υπάρχει "πρέπει" σε αυτό σε καμία περίπτωση, καθαρά δικό σου θέμα είναι, αν εσύ θες να είστε αυτοκόλλητες παντού και πάντα, η γνώμη η δικιά μου, της τάδε και του τάδε περισσεύει.... Όταν και αν νιώσεις πως ήρθε η ώρα να πας κάπου μόνη με το Βασίλη, τότε από μόνη σου θα το κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση. Αρκεί να μην σου έχει γίνει έμμονη ιδέα, πως αν την αφήσεις 1-2 ωρίτσες θα έχει πρόβλημα το μωρό ή εσύ δεν περάσεις καλά αφήνοντάς την πίσω. Αν θες τη γνώμη μου, σε όλα πρέπει να βρεθούν ισορροπίες. Για μένα δεν είναι καλό για το μωρό ούτε το ένα, ούτε το άλλο άκρο. Όχι πως να την αφήνεις με το ζόρι στους γονείς σου γιατί πρέπει, μόνο αν το θέλεις να το κάνεις. Αν όμως κάποια στιγμή θελήσεις έστω και λίγο να πας κάπου μονη σου ή με τον άντρα σου να το κάνεις και να μην σκεφτείς "το μωρό δεν θα στεναχωρεθεί που θα το αφήσω;;"... γιατί τότε αυτό δεν θα είναι υγιές. Η πολλή εξάρτηση για μένα δεν κάνει καλό, ούτε αυτή της μάνας με το παιδί ειδικά μετά το χρόνο που σιγά σιγά παύει να είναι μωράκι και γίνεται παιδάκι. Για πιο πριν δεν λέω τίποτα, όσο είναι βρέφος-μωρό η ανάγκη του να είναι με τη μαμά είναι πολύ μεγαλύτερη. Και πάλι το τονίζω, δεν σου λέω "άσε το μωρό σου και βγες γιατί έτσι πρέπει", απλά λέω πως αν το θελήσεις να το κάνεις χωρίς να έχεις ενδοιασμούς. Και στην τελική το χαίρονται και οι παππούδες να τα κρατάνε πού και πού και περνάνε τα σκατούλια ζωή και κότα! Στα όπα όπα τα έχουνε.... ;) Τελειώνοντας να σου πω κι εγώ τι κάνω εν προκειμένω... Την έχω αφήσει την Αθανασία σε παππούδες (αυτές τις λίγες φορές που τους βλέπουμε) και είχα μεν το νου μου πίσω σε αυτή όσο έλειπα, αλλά πιο πολύ στο να μην γκρινιάζει και τους κουράζει, όχι κάτι άλλο. Μου έλειπε αυτές τις 1-2 ώρες που την άφησα δεν λέω, τη σκεφτόμουν συνέχεια, αλλά απόλαυσα λίγο και το μηχανάκι στο οποίο κάνω μαύρα μάτια για να ανεβώ πλέον και απόλαυσα επίσης τη βόλτα με τον Τάσο χωρίς την έγνοια μην την πιάσει γκρίνια ή μην ξυπνήσει από τη φασαρία αν κοιμόταν στο καρότσι κλπ.... ;)

Η συμβουλή μου; Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου! Θες να βγαίνετε μαζί; Κάνε το! Θα μεγαλώσουν και θα φύγουν από την αγκαλιά μας στο πιτς φιτίλι και θα αναπολούμε τις μέρες αυτές και θα δακρύζουμε... Τουλάχιστον ας θυμόμαστε οτι τα χαρήκαμε, τα αγκαλιάσαμε και ήμασταν μαζί τους όσο μπορούσαμε περισσότερο...

Υ.Γ. Θέλω να σχολιάσω και την πρώτη σου φράση σε σχέση και με το άρθρο που παρέθεσες περί κλάματος. (κοριτσια πραγματικα σας θαυμαζω που τα καταφερνετε με τη μεθοδο και τη λια που τα καταφερε και εσενα μαρια που προσπαθεις(καλη επιτυχιααααα!!!Εγω ομως δεν αντεχω να την ακουω να κλαιει η να νιωθω οτι με χρειζεται και να μην αντιδρω...)) Χωρίς παρεξήγηση βέβαια, έτσι; Πάντα καλοπροαίρετα μιλάω! Εσύ όπως και εγώ δεν ξέρουμε τι θα πει ξενύχτι, δεν ξέρουμε τι θα πει να ξυπνάει το μωρό κάθε 1-2 ώρες και να μην ξέρουμε πώς να το ξανά κοιμίσουμε, οι κόρες μας είναι υπναρούδες και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τη Μαρία, τη Λία καθώς και όποια μανούλα περνάει κάτι τόσο δύσκολο, πόσο ζόρικα πέρασαν όλες αυτές οι νύχτες και περνάνε ακόμη όταν η Μαρία επί 1 έτος κάνει "ύπνο" με τόσες διακοπές... Πρέπει να είναι μεγάλη ταλαιπωρία όσο και να το συνηθίσεις. Γι αυτό μην απορείς, και μη νομίζεις οτι κι εσύ δεν θα μπορούσες να το κάνεις αν η Μαιρα κοιμόταν τόσο λίγο και άστατα. Δεν αντέχεις, φτάνεις στα όρια πιστεύω κι έτσι ευαισθησίες σαν κι αυτή που λέει το άρθρο και που λες πάνε στην άκρη γιατι απλά πρέπει κι εσύ να κοιμηθείς σαν άνθρωπος κάποια στιγμή...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερεεεεεεεεεεεεεες!!!

ελενιτσα νυχτοπερπαταμε χα χα!!!εννοειται οτι θεωρω ηρωιδες τα κοριτσια που ξενυχτανε,χωρις νερο χωρις φαγητο αντεχω,χωρις υπνο αρωσταινω....να σκεφτεις καμια δεκαρια ξενυχτια να μου εκανε το παιδι μου και την επομενη μερα ημουν μεσα στα νευρα και υπολειτουργουσα....δεν το συζητω,λοιπον,θα ειχα φρικαρει αν ξενυχτουσα τα βραδυα...απο την αλλη θελει πολυ πεισμα απο τη μαμα για να καταφερει να ακουει το παιδι να κλαει και να συγκρατιεται...να μην κανει τιποτα...ισως ομως αν υπεφερα και εγω να εβρισκα το πεισμα οπως λες;)...

σχετικα με τη "συγκατοικιση" στο δωματιο και εγω καπως ετσι το βλεπω μεχρι να κοψουμε τα ξυπνηματα πιπιλα και νερο και δεν ξερω και γω τι αλλο θα ειμαστε μαζι....

οσο για τις εξοδους μου λενε "αχ,γιατι δεν αφηνεις το παιδι στη μαμα σου μια μερα να πας μια βολτα κλπ,και εμεσως πλην σαφως με ειρωνευονται.....καταρχην η Μαιρα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει για υπνο με καποιον αλλο,ουτε καν με το βασιλη βραδυ,για να ηρεμησει και να κοιμηθει θελει εμενα...δευτερον μεσα στη μερα δεν εχω προβλημα να την αφησω στη μαμα μου,θα καθισει και θα περασουν καλα,γιατι ομως να μην την παρω μαζι μας? τελος η μαμα μου την βλεπει μια αντε δυο φορες τη βδομαδα απο λιγες ωρες,και καμια φορα που παμε τα διημερακια στο χωριο,περνανε πολυ χρονο μαζι,αλλα τις αναγκες του παιδιου τις κανω εγω,φαγητο κλπ...οποτε πιστευω θα αγχωνοταν πολυ αν ειχε την αποκλειστικη ευθυνη του παιδιου...οταν μιλησει και μπορει να πει τι θελει και τι οχι,δεν θα εχω προβλημα να την αφησω...

και οπως ειπες ας τα ευχαριστηθουμε τα παιδακια μας...να ρουφηξουμε καθε στιγμη γιατι περνανε γρηγορα οι ωρες οι μερες οι μηνες τα χρονια....

ελενιτσα μας εχεις λειψει,μπες στο αλλο καφε να μας βαλεις καμια φωτογραφια του βαγγελακη,δεν τον εχουμε δει καθολου...με τη βαφτιση τελειωσα τα προσκλητηρια κα ι τωρα φτιαχνω τις μπομπονιερες,εχω να κανω συνολικα 120...

κοαλακι εγω ειμαι η αγγελικη απο κερκυρα...εχω τη Μάιρα που οπως καταλαβες δεν εχουμε προβληματα υπνου...εμεις αντιθετα μεσα στη νυχτα θελουμε πολυ μανουλα για να κοιμηθουμε...ευχομαι συντομα να βρεις μια λυση γιατι δεν θα χωραει πια στο καροτσι...

σοφακι τι γινεται με τα δοντια?μηπως βγαλει κατευθειαν τα δευτερα?χα χα!τα βλεπεις να εχουν κατεβει γενικα στα ουλα?

ποιοι δεν προχωρησαμε ακομη?Η Μάιρα,η Αθανασία,ο Γιάννης και ο ΔΗμητρακής???πως τα πατε εσεις που περπατατε?κυνηγητο και φουλ τουμπες?πειτε για να μας προετοιμασετε....

φιλακια μαγιομανουλες εδω ο καιρος χαλια.κρυοοοοοοοοοοοοο,χτες εβγαλα τη χοντρη κουβερτα και εψαχνα να βαλω καλτσες μεσα στη νυχτα,χα χα..τρελαθηκε ο καιρος....


an1cMeTVM2J0000Mzc3bGR8Mjc1MDU0NjAzZGF8dG8gb25laXJvIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλησπερα καλα μου κοριτσακια......

Τι κανετε εσεις και τα μωρακια σας.....???.

Αγγελικη χαρηκα πολυ για την γνωριμια, να χαιρεσαι το μωρακι σου....!!!!

Κοριτσιααααααααααααααααα δεν θα το πιστεψετε.....αλλα η μαριαννα εχθες το βραδυ κοιμηθηκε απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 5 το πρωιιιιιιιιι χωρισ κουνημα και χωρις να κανει κιχ και δεν χρειαστηκε να σηκωθω ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ. Μετα ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 8μιση οπου σηκωθηκε οριστικα.

Ειμαι πολυ χαρουμενη για τον υπνο γαιτι μου εδωσε μηνυμα το μωρο μου με τον τροπο τησ οτι ολα ειναι καλα και να μην ανησυχω και γιατι περπαταμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε κανονικαααααααααααααααα......!!!!!!!!!!

Τωρα το γεγονος οτι κοιμηθηκε σαν φυσιολογικο μωρο μπορει να οφειλεται στο οτι περπαταει και κουραζεται η στο οτι μολις ολοκληρωσαμε το αλμα αναπτυξης η απλα με λυπηθηκε.....αχχααχαχαχαχαχα.....!!!!!!!!!

Δεν ξερω για ποσο θα κρατησει παντως εγω ειμαι χαρουμενη.

Αλλα μολις περασουν τα δοντια μας θα προσπαθησω να την βαλω στη κουνια.


f0Wip2.png

2080180emgbdyh6sj.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τι κάνετε κορίτσια?

Πώς περνάτε?

Εμείς εδώ, έχουμε τους παππούδες παρέα, ο Γιάννης είναι πασάς, έχει τη γιαγιά του κοντά και δεν τον νιάζει τίποτα, η επιθυμία του διαταγή που εκτελείται αμέσως! Πωπω τι αδυναμία του έχει ρε σεις, κόβει φλέβα μιλάμε! Αυτή η βδομάδα πέρασε καλά, έκατσαν τις μισές μέρες στον αδερφό του Άρη γιατί μετακομίζουν και ήθελαν βοήθεια.

Τι κάνετε εσείς?

Τριανταφυλλία καλώς όρισες στην παρέα μας!

Να σου ζήσει το αστερακι σου!

Εύχομαι να καταφέρετε να φτιάξετε τον ύπνο σας χωρίς πολλές δυσκολίες, θα κοιμάται και το μωρό καλύτερα αν μάθει στην κούνια του, θέλει βέβαια υπομονή αλλά στο καρότσι δύσκολο να βολεύεται τώρα που μεγάλωσε.

Ελένη1977 πώς είστε? Τα μπουμπούκια σου?

Μπράβο σας που λέτε τόσες λεξούλες, κοιμάστε και καλύτερα διάβασα, ευκαιρία νε ξεκουραστείς κι εσύ λιγάκι, είσαι και εργαζόμενο κορίτσι!

Αγγελικούλα ετοιμάζεις μπομπονιέρες αυτές τις μέρες? Να μας βάλεις φωτο!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!! :P

Τριανταφυλιά μου, τι διαβάζωωωω!!! Σου την έκανε την έκπληξη το αστέρι σου,ε;; Τι καλά, κι εγώ χάρηκα πολύ! Είδες που όλα είναι μια χαρά οργανικά τουλάχιστον και απλά έτσι έχει μάθει; Κι εγώ πιστεύω οτι κουράζεται πιο πολύ τώρα που περπατάει! Καλέ, πότε περπάτησε; Αυτές τις μέρες; Μικρή μικρή προχώρησε, μπράβο!!! Εμείς ακόμη...μπουσουλώντας πάμε! χαχαχαχα Έχει κάνει πολύ δειλά 1-2 βηματάκια πριν 1-2 μέρες, αλλά από τότε μπααααα! :tongue: Άντε πάντα τέτοια ευχάριστα να μας λες από εδώ και πέρα για τον ύπνο σας!!!! :P

Σοφάκι 1, πασάς ο Γιάννης,ε; Τόση αδυναμία; Το παθαίνουν αυτό οι παππουδογιαγιάδες.... :tongue: Εσένα σου αρέσει αυτό ή σε εκνευρίζει;

Εμάς αυτές τις μέρες μάλλον άρχισε ενόχληση από δόντια πάλι καθώς πάει η περίοδος εκείνη που ήταν τελείως ήρεμη και άρχισε πάλι μέσα στη μέρα να γκρινιάζει και να μιρλιάζει... Ευτυχώς κοιμάται καλά, αλλά κάνει γινάτια και νεύρα πολλά αν δεν την ικανοποιήσεις σε αυτό που θέλει ή της πάρεις από τα χέρια κάτι που μασουλάει. Μιλάμε κλαίει τσιρίζοντας!!! :shock: :shock: Στη θάλασσα πήγαμε προχθές πάλι και τα πήγαμε καλά, δεν έκλαψε καθόλου! Τη βάλαμε και λίγο στο σωσίβιο, εκεί ζορίστηκε λίγο, αλλά οκ...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

τριανταφυλλια μου,μπραβο για τη μικρουλα σου!ποσο μηνων ειστε και περπατησατε? τι προβλημα μπορει να εχει η μικρη σου που εχει αστατο υπνο?συμβαινει συχνα αυτο στα παιδακια...γιατι σε ανησυχει τοσο πολυ?τι σου περναει απο το μυαλο?εχεις πει τις ανησυχιες σου στην\στον παιδιατρο?παντως πολλα παιδακια δυσκολευονται στον υπνο,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας,απλα ειναι πολυ δυσκολο αυτο το ξενυχτι...

εισαι πολυ τυχερη που δουλευεις απο το σπιτι,μια χαρα,τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται??εισαι και μονη σου με τη μικρη,δυσκολα τα πραγματα,αυτο γαι ποσο καιρο θα ειναι?θα ερθει συντομα κοντα σας ο μπαμπας?

σοφακι περασε η εβδομαδα καλα ε?αχ ωραια!ετσι μπραβο να πηγαινουν λιγο και στον αλλο τους γιο...μολις βρω ευκαιρρια θα βαλω φωτο...

ελενιτσα εχετε ζορια παλι,δοντακια ε?χμ εγω εχω καιρο να δω αλλο δοντι,εχουμε 6,3 πανω και 3 κατω...δεν τα βγαζει σετακια...αχ αυτα τα καπριτσια,ετσι ειναι μεγαλωνουν και ζωηρευουν τα σκατουλινια μας!!!


an1cMeTVM2J0000Mzc3bGR8Mjc1MDU0NjAzZGF8dG8gb25laXJvIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...