Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Σε ένα κατσαρολάκι βραστό νερό ρίχνεις ένα φακελάκι αμμωνία και το αφήνεις μέσα στο φούρνο (κλειστό) για 2-3 ώρες. Αν έχεις υπομονή επαναλαμβάνεις ακόμα μια φορά και μετά ...τρίβεις. ¨ολη τη δουλειά την κάνουν οι υδρατμοί από το βρατό νερό με την αμμωνία. Δεν κάνει κ θαύματα όμως κάτι γίνεται. ¨ομως μυρίζει πολύ....

Να ρωτήσω κ γω κάτι. Όταν γυρνάτε απ το σουπερ, τα πράγματα τα καθαρίζετε πρώτα πχ να τα περάσετε με υγρομάντηλο ή βρεγμένο πανάκι κ μετά τα βάζετε σε ψυγείο - ντουλάπια ή όπως είναι?Εγω τα θεωρώ πολύ βρώμικα - ποιος ξέρει πόσα χέρια τα χουν πιάσει - και τα περνάω πρώτα με μωρομάντηλο κ μετά στο ψυγείο - ντουλάπια, αλλά είναι χρονοβόρο....

Σ'ευχαριστω για την πληροφορία!Ψήνω φαγητό στο φούρνο και το μεσημέρι που θα κοιμηθούν οι άντρες μου αν προλάβω θα το δοκιμάσω.

Τα πράγματα του σούπερ μάρκετ ποτέ δεν τα καθαρίζω εκτός αν είναι λερωμένα.

Το ντουλάπι πάλι δεν το έφιαξα,αναβάλεται για άλλη μέρα.Το απόγευμα που είναι σιγυρισμένη η κουζίνα μου δεν θέλω να κάνω δουλειές που λερώνουν και την ξεσυγιρίζουν.

Οσο για το βάψιμο νομίζω είναι ανάλογα τη χρήση,αν καπνίζεις,αν τα παιδια λεςρώνουν κ.τ.λ.Το σαλόνι μου ειναι αβαφο 2 χρόνια και βλέπω πως του χρειάζεται ένα πέρασμα.Το ίδιο και τα δωμάτια.Εμεις δεν καπνίζουμε,ζούμε σε επαρχία, χωρίς νέφος και μία φορα το χρόνο πλένω τοίχους.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο που με νευριαζει περ/ρο ειναι ο τελευταιο συρταρι της κουζινας που εχω αλουμινοχαρτο, λαδοκολλα, βετεξ και σφουγγαρια καινουργια, σακουλακια πολυπακ και καποια εργαλεια του αντρα μου και γινεται χαμος!!εσεις που τα εχετε αυτα???ειρηνη πως να το οργανωσω???

Έχουμε ακριβώς το ίδιο συρτάρι λέμε... :)

Να σου πω κάτι απλό...όσες φορές προσπάθησα να το οργανώσω...πάλι χάλι γινόταν...

αφαίρεσα εργαλεία και οδηγίες χρήσεως κλπ...αλλά είναι τέτοιος ο όγκος των πραγμάτων που ποτέ δεν μένει τακτοποιημένο...και πλέον δεν με χαλάει καθόλου...

δεν μου χαλάει το κέφι...δεν το σκέφτομαι...και κάθε φορά που το ανοίγω χαμογελάω, παίρνω ότι χρειάζεται και συνεχίζω...

Ειρήνη, ξέρω ότι θα φρίξεις με αυτό...αλλά όπως έχεις πει...είναι τι μας βολεύει...

το να είναι 1 συρτάρι χάλια δεν πειράζει έτσι δεν είναι;

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΥ:D:D:D:D:D λατρεμενη και πολυαγαπημενη ειμαι τοσο περιφανη για μενα που επιτελους βλεπω τις ντουλαπες μου και λεω αποκλειεται ονειρο ζω μη με ξυπνατε:lol::lol::lol: οπως αυτες που βλεπουμε σε εκθεσεις εχω πιασει και τις δυο ταυτοχρονα γιατι δε γινετε διαφορετικα επειδη καποια φυγανε απο μια και πηγανε στη αλλη ελπιζω οτι σημερα θα ολοκληρωθουν απολυτα δεν εχουν πολλα ακομα βασικα το πανω μερος θελω να στρωσω λιγο και μετα θα ειναι οκ ειμαι τοσο πολυ χαρουμενη που δε το πιστευω το προβλημα τελικα σε μενα ηταν οτι δεν ειχα το σωστο πραγμα στο σωστο μερος της ντουλαπας τελος παντων ολα καλα και τα δικα μας και του μικρου παω τωρα να κανω τιποτα γιατι το υπολοιπο ειναι βομβαρδισμενο και θα επανελθω

πολλα φιλια σε ολα τα κοριτσια και καλη σας μερα:D:D:D:D:D


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακριβώς το ίδιο συρτάρι λέμε... :)

Να σου πω κάτι απλό...όσες φορές προσπάθησα να το οργανώσω...πάλι χάλι γινόταν...

αφαίρεσα εργαλεία και οδηγίες χρήσεως κλπ...αλλά είναι τέτοιος ο όγκος των πραγμάτων που ποτέ δεν μένει τακτοποιημένο...και πλέον δεν με χαλάει καθόλου...

δεν μου χαλάει το κέφι...δεν το σκέφτομαι...και κάθε φορά που το ανοίγω χαμογελάω, παίρνω ότι χρειάζεται και συνεχίζω...

Ειρήνη, ξέρω ότι θα φρίξεις με αυτό...αλλά όπως έχεις πει...είναι τι μας βολεύει...

το να είναι 1 συρτάρι χάλια δεν πειράζει έτσι δεν είναι;

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια...

εγω συμφωνω μαζι σου αλλωστεπρεπεινα υπαρχει και ενα ανω κατω για να μη μας πιανει το ματι;);)

καλημεραααααααααααα


nMaNp2.png

yOE0p2.png?aOUQWlor

HE2yp3.png?8NnbFruI

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω τροφοθηκη, αν εννοειται την ορθια που τραβιουνται ολα μαζι τα ραφια εξω.εχω φτιαξει σε ενα πασο , 3 μεγαλα βαθια συρταρια και εχω τα τροφιμα. εμενα τζωρτζινα μου δεν με ευχαριστει καθολου. εμεις μενουμε απο το 2007 στο σπιτι, δεν καπνιζουμε αλλα μαλλον θα χρειαστει ασπρισμα το καλοκαιρι. πωπωωω!!!και ξερετε αυτο με ποσες δουλειες συνεπαγεται!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εχω τροφοθηκη, αν εννοειται την ορθια που τραβιουνται ολα μαζι τα ραφια εξω.εχω φτιαξει σε ενα πασο , 3 μεγαλα βαθια συρταρια και εχω τα τροφιμα. εμενα τζωρτζινα μου δεν με ευχαριστει καθολου. εμεις μενουμε απο το 2007 στο σπιτι, δεν καπνιζουμε αλλα μαλλον θα χρειαστει ασπρισμα το καλοκαιρι. πωπωωω!!!και ξερετε αυτο με ποσες δουλειες συνεπαγεται!!!!!

Αφροδίτη...άλλο θέμα η τροφοθήκη...αυτή είναι τακτοποιημένη...

και διαχωρισμένη...αλλού τα της ζαχαροπλαστικής μου...

αλλού οι ανοιχτές συσκευασίες...αλλού οι κλειστές...

Για το συρτάρι το ανοίγω κάθε τόσο και βλέπω τι γίνεται αλλά δεν με απασχολεί αν δεν είναι όλα στοιχισμένα...

Άνοιξες μεγάλο θέμα με το σπίτι...και εμείς δεν καπνίζουμε...αλλά πλέον το σαλόνι θέλει επειγόντως βάψιμο...και το σκέφτομαι και έχω πάθει ένα κάτι...αλλά πρέπει να γίνει...

Το θέμα μου είναι...μια που θα μπω στη διαδικασία μήπως ανανεώσω λίγο το υπνοδωμάτιό μου και το δωμάτιο του μεγάλου...


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη...άλλο θέμα η τροφοθήκη...αυτή είναι τακτοποιημένη...

και διαχωρισμένη...αλλού τα της ζαχαροπλαστικής μου...

αλλού οι ανοιχτές συσκευασίες...αλλού οι κλειστές...

Για το συρτάρι το ανοίγω κάθε τόσο και βλέπω τι γίνεται αλλά δεν με απασχολεί αν δεν είναι όλα στοιχισμένα...

Άνοιξες μεγάλο θέμα με το σπίτι...και εμείς δεν καπνίζουμε...αλλά πλέον το σαλόνι θέλει επειγόντως βάψιμο...και το σκέφτομαι και έχω πάθει ένα κάτι...αλλά πρέπει να γίνει...

Το θέμα μου είναι...μια που θα μπω στη διαδικασία μήπως ανανεώσω λίγο το υπνοδωμάτιό μου και το δωμάτιο του μεγάλου...

Kι εγώ το ίδιο σκέφτομαι Τζορτζίνα και μάλλον θα το πράξω!Που να μπαίνεις σε διαδικασία μετά να ξαναβάφεις το υπόλοιπο σπίτι! Από τη μία παθαίνω πανικό για το χαμό που θα επικρατίσει αλλα απο την άλλη χαίρομαι με την ανανέωση.:)Εχουμε όμως καιρό μέχρι το καλοκαίρι...


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή και βροχερή μας μέρα, κουκλιά μου!

Τι κάνετε? Ελπίζω να μου είστε όλες καλά ψυχολογικά! ;)

Δούλευα και σήμερα το πρωί.

Πήγα ένα σούπερ (μικρό)

Πλήρωσα έναν λογαριασμό στην τράπεζα

Εβαλα μια "καλή" ηλεκτρική που το χρειαζόμουν τόσο πολύ.

Τώρα, θα πάω να πάρω το φιογκάκι μου από το σχολειο, να γυρίσουμε, να φάμε και μετά να κάτσουμε για διαβασμα. Το απόγευμα έχει και κολύμβηση.

Επιστρέφω ! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το απόγευμα μεγαλούργησα!

Εκανα έναν συνδυασμό των ιδεών σας και τακτοποίησα το ντουλάπι με τα τρόφιμα.

Σε μεγάλο τάπερ αποθήκευσα αλεύρια,ζάχαρη,σιμιγδάλι

Επλυνα και στέγνωσα καλά βάζα που είχα από διάφορα τρόφιμα και αποθήκευσα εκεί όσπρια και ζυμαρικά που είχα ανοίξει τις συσκευασίες τους και ξηρούς καρπούς

Τωρα κάθομαι και χαζεύω το ωραίο μου πλέον ντουλάπι

Τι κι αν εκτός ντουλαπιού γίνεται πάλι χαμός

Η τάξη καμιά φορά ξεκινά από μέσα προς τα έξω...

Ζωγραφίζεις βλέπω! :tongue: Μπράβο και πάλι μπραβο!

Και τι έγινε που έξω γίνεται χαμός? Εχεις ήδη μπει στο νόημα και τα χεις στο μυαλό σου. Θα τακτοπόιηθείς!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εκανα το καλοκαιρι γιατι βρεθηκα να παρω 2 παρομοια συνολα χωρις να το θυμαμαι:confused::confused:.

Οταν κάποια στιγμή, θα φτάσεις το σπίτι σου στο επίπεδο οργάνωσης που θέλεις, δεν θα σου συμβαίνει ποτέ αυτό.

Σ' αυτή τη φάση είμαι εγώ τώρα (αν και κατά διαστήματα κάνω αλλαγές στην οργάνωση μου, γιατί οι ανάγκες μας αλλάζουν...! ;) ). Ξέρω αναλυτικά που είναι τι. Τι έχω στο κάθε συρτάρι, τι έχει η κάθε ντουλάπα. Δεν χάνω ποτέ τίποτα (σπάνια!) και ξέρω πολύ καλά τα ρούχα μου!

Μην ανησυχείς, έχεις κολλήσει λέμε!!!!!!!!!!!!!! :tongue::lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια μου γλυκα τι κανετε?Εμενα στο σπιτι αυτη τη στιγμη γινεται χαμος αλλα δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο και διαθεση για τιποτα.Χαιρομαι ομως να διαβαζω για τις προοδους που κανει η καθε μια στο σπιτακι της. Ελπιζω οταν τελειωσει αυτη η δυσκολη φαση που περναω :( να ξαναμπω στην πριζα και να συνεχισω απο εκει που ειχα μεινει.Ειρηνακι ειναι θετικο το οτι τουλαχιστον αυτα που τακτοποιησα εξακολουθουν και μενουν τακτοποιημενα?Σας φιλω γλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα μόνο σιδέρωσα και άλλαξα σεντόνια.

Αφροδίτη σχετικά με το συρτάρι να σου πω τι έχω και πως τα έχω.

Στη δεξιά μεριά αλουμινοχαρτο λαδόκολλα.

Πάνω αριστερα τα βιτέξ και πο πάνω τα σφουγγάρια.

Κάτω αριστερά τις σακούλες απορριμάτων καλαθιών και τροφίμων.

Αυτα μόνο εχω εκεί μέσα.

Ουτε εγω καθαρίζω τις συσκευασίες που αγοράζω δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με νευριαζει περ/ρο ειναι ο τελευταιο συρταρι της κουζινας που εχω αλουμινοχαρτο, λαδοκολλα, βετεξ και σφουγγαρια καινουργια, σακουλακια πολυπακ και καποια εργαλεια του αντρα μου και γινεται χαμος!!εσεις που τα εχετε αυτα???ειρηνη πως να το οργανωσω???

Αστεράκι μου,

Ακου την προταση μου, σκεψου την, με την ηρεμια σου και πραξε ;) .

Μήπως να αγοράσεις ένα πλαστικό τελαράκι και να τα βάλεις εκεί, ώστε και τακτοποιημένα να είναι και συγκεντρωμένα?

Εγώ, όπως έχω ξαναπεί, προτιμώ της curver, γιατί μου αρέσουν πολυ σαν εικόνα αλλά και με έχουν βολέψει. Είναι πρακτικά, καθαρίζονται εύκολα και δεν κοστίζουν πολλά.

Σε ένα παρόμοιο τελαράκι (στο κάτω μέρος του ντουλαπιού που χρησιμοποιώ συχνά, με τα 4 ραφιά) έχω διάφορα "μικροπράγματα" που και τα χρειάζομαι συχνά και μου τη δίνουν όταν κυκλοφορούν. Τα poly-bag σε 3 διαφορετικά μεγέθη, 1 καινούργιο σφουγγαράκι πιάτων, καμιά 10αριά ρεσουδάκια για τα κεράκια μου κλπ....

Κατι σαν αυτό ας πούμε

26820-normaal.jpg

Ή κάτι σαν αυτό, αν σε βολεύει με καπάκι:

curver_toybox.jpg

Στο παρακάτω (σε κόκκινο χρώμα) βάζω τα ζυμαρικά μου (μέσα στις συσκευασίες τους φυσικά), σε όρθια θέση.

Αν επιλέξεις αυτό, το μέγεθος του είναι ικανό για να μπουν μέσα και αλουμινόχαρτο. :P

m1570564pp_HOLDER-CURVER-MULTI-LARGE-BLUE-709921-0506721-400.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και απο εμενα! πω πω αλλο θεμα αυτο με το βαψιμο! και εμεις ειμαστε στον τριτο χρονο αλλα εχει γινει χαλια απο καντηλακι που μας καπνισε!!!!!!!! ( απο χαζομαρα δικη μου εγινε αυτο βεβαια)!!!!ξερετε τι ειναι να καθαριζεις και οι τοιχοι να ειναι μαυροι?! πικρα! να δουμε το καλοκαιρι πρωτα ο θεος. μ αρεσε αυτο που ειπε μια κοπελα για τα ασιδερωτα και τα βρωμικα! τελικα υπαρχουνε σκεψεις στο μυαλο μας αλλα μερικες φορες χρειαζεται και το μικροβιο οπως λεει το ειρηνακι! για να παρουμε μπρος! οσο το σκεφτομαι σιγουρα "προτιμω" τα σιδερωτα απο τα βρωμικα οποτε ας το ξεκινησω και αυτο να δουμε πως θα παει. εγω αρχισα κοριτσια και εξαφανιζω παιχνιδια! νομιζω μαζευτηκανε παρα πολλα. τοσα που και το παιδι "χανεται"! και εγω εκνευριζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια

Εκανα χτες την ντουλάπα μας. Τακτοποιήσα σκουλαρίκια κλπ και καλλυντικά. Επλυνα τις βούρτσες.Σήμερα έκανα καθαριοτητα και πλυντήρια.

Μπράβο!! Μπράβο κοριτσάκι μου!

Εκανες αρκετες δουλίτσες! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...