Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Εγώ πάλι βρε κορίτσια ευγνωμονώ τους δικούς μου που με δίδαξαν αξίες.Κι ας τις λούζομαι.Κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια.

Αλλωστε αυτός δεν είναι ο ρόλος μας ως γονείς?Να δίνουμε το καλό παράδειγμα και να τα "διδάσκουμε" ήθος και αξίες?

Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα

Αλλά εχουν αλλάξει πολύ οι εποχές και βρισκόμαστε σε μια σύγχιση

Δεν ξέρουμε τι είναι σωστό να κάνουμε και τι όχι

Κι εγώ θα ήθελα το παιδάκι μου να έχει αρχές,αλλά να μην είναι και κορόιδο όπως εγώ

Αυτό πώς το πετυχαίνει κανείς;

Ιδού η απορία

Ωστόσο δεν μου αρέσει και η εικόνα ενός γονιού που δασκαλεύει το παιδί του στη λαμογιά και την δολιότητα

Νομίζω ότι τα παιδιά μας δύσκολα θα "ξεφύγουν"από τα δικά μας πιστεύω

Το παράδειγμα, η συμπεριφορά του γονέα παίζει τεράστιο ρόλο

Δεν αποκλείω φυσικά και τις εξαιρέσεις

Δεν λένε άλλωστε τυχαία ότι από ρόδο βγαίνει αγκάθι κι απ'αγκάθι βγαίνει ρόδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα

Αλλά εχουν αλλάξει πολύ οι εποχές και βρισκόμαστε σε μια σύγχιση

Δεν ξέρουμε τι είναι σωστό να κάνουμε και τι όχι

Κι εγώ θα ήθελα το παιδάκι μου να έχει αρχές,αλλά να μην είναι και κορόιδο όπως εγώ

Αυτό πώς το πετυχαίνει κανείς;

Ιδού η απορία

Ωστόσο δεν μου αρέσει και η εικόνα ενός γονιού που δασκαλεύει το παιδί του στη λαμογιά και την δολιότητα

Νομίζω ότι τα παιδιά μας δύσκολα θα "ξεφύγουν"από τα δικά μας πιστεύω

Το παράδειγμα, η συμπεριφορά του γονέα παίζει τεράστιο ρόλο

Δεν αποκλείω φυσικά και τις εξαιρέσεις

Δεν λένε άλλωστε τυχαία ότι από ρόδο βγαίνει αγκάθι κι απ'αγκάθι βγαίνει ρόδο

έλα ντε πως το πετυχαίνει κανείς?:confused:

πολύ μεγάλη ευθύνη τελικά!


Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στα διαζύγια λόγω οικονομικής κρίσης!!

Εχετε παραδείγματα από το περιβάλλον σας;

Είναι πολύ λυπηρό η κρίση να δοκιμάζει τις σχέσεις ενός ζευγαριού και να το οδηγεί στον χωρισμό

Θα χωρίζατε ποτέ για έναν τετοιο λόγο;

http://research-4all.blogspot.com/2011/11/blog-post_14.html

Link to comment
Share on other sites

όντως περιστεράκι σε πολλά θέματα!

ας θέσω λοιπόν ένα ερώτημα για το οποίο διαφωνούμε έντονα με τον σύζυγο.

Εκείνος μου λέει -όπως έγραψα πριν-πως πρέπει να τους μάθουμε να εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις-άσχετα που κι εκείνος δεν το έκανε ποτέ αυτό:rolleyes:.

Ισως επειδή βλέπει την δική μας κατάληξη να τα λέει αυτά.

Εγώ πάλι βρε κορίτσια ευγνωμονώ τους δικούς μου που με δίδαξαν αξίες.Κι ας τις λούζομαι.Κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια.

Αλλωστε αυτός δεν είναι ο ρόλος μας ως γονείς?Να δίνουμε το καλό παράδειγμα και να τα "διδάσκουμε" ήθος και αξίες?

Η έχει δίκιο ο άντρας μου και τελικά μεγαλώνω τα μελλοντικά κορόιδα?

Δεν θέλω με τίποτα να το πιστέψψω αυτό!

Εντελώς προσωπική άποψη αυτή, αλλά τους ανθρώπους που είναι καλοί στην εκμετάλλευση καταστάσεων δεν τους αντέχω με τίποτα. Έχουν κάτι γλοιώδες απάνω τους που με απωθεί. Δεν εννοώ τους ανθρώπους που είναι καπάτσοι και έχουν καταφέρει πολλά πράγματα στη ζωή τους, απλά αυτούς που έχουν την ικανότητα να επιπλέουν σε ό,τι θάλασσα και να τους ρίξεις. Αυτούς που στα αγγλικά τους λέμε full of sh!t.

Έτσι κι αλλιώς το ερώτημα είναι θεωρητικό, πες του άντρα σου, απλά γιατί δεν μπορείς να διδάξεις κάτι που δεν κατέχεις, αλλά και να μπορούσες, το παράδειγμά σου είναι δυνατότερο από κάθε διδαχή, δική σου ή άλλων (δες το θέμα με το σιδέρωμα και θα καταλάβεις τι εννοώ....) :wink:

Εκείνο που μπορείς να τους μάθεις είναι να μην είναι άπληστα, να είναι ευτυχισμένα με τα απλά πράγματα στη ζωή και να μπορούν να χειριστούν την απογοήτευση (διάβαζα χθες ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο σχετικά και μας θυμήθηκα που κάναμε τη συζήτηση για το χυμό). Έτσι, ό,τι και να τους τύχει, θα μπορούν να ευτυχήσουν, και δεν θα χρειάζεται να κυνηγάνε πάντα το μεγαλύτερο, το καλύτερο, το διαφορετικό.

Εν πάση περιπτώσει, πιστεύουμε πραγματικά ότι τα λαμόγια είναι πιο ευτυχισμένα; Εγώ το αντίθετο θα έλεγα. Ειδικά αν είναι αλήθεια ότι κάνουμε παρέα με ανθρώπους που μας μοιάζουν... ζωή και κόττα πρέπει να περνάνε οι γλύφτες, τι να σας πω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στα διαζύγια λόγω οικονομικής κρίσης!!

Εχετε παραδείγματα από το περιβάλλον σας;

Είναι πολύ λυπηρό η κρίση να δοκιμάζει τις σχέσεις ενός ζευγαριού και να το οδηγεί στον χωρισμό

Θα χωρίζατε ποτέ για έναν τετοιο λόγο;

http://research-4all.blogspot.com/2011/11/blog-post_14.html

Λίγο παραπλανητικός ο τίτλος... δες τι λένε οι πιο ειδικοί (γιατί τα περί αύξησης τα λένε οι δικηγόροι - ευσεβείς πόθοι ίσως).

Την βεβαιότητα ότι η σεξουαλική επαφή δεν επηρεάζεται από την οικονομική κρίση εκφράζει μέσα από την επαφή του με τον κόσμο ο υπεύθυνος ενημέρωσης του Κέντρου Σεξουαλικής και Αναπαραγωγικής Υγείας κ. Σταμάτης Παπαχαρίτου. “Ξέρουμε ότι η ανεργία μπορεί να ενισχύσει την εμφάνιση ενός σεξουαλικού προβλήματος αλλά όχι την εμφάνιση ενός διαζυγίου. Χωρίζουμε όταν διαφωνούμε όχι όταν έχουμε οικονομικά προβλήματα” δήλωσε στην Karfitsa ο κ. Παπαχαρίτου προσθέτοντας ότι η απουσία επιστημονικών δεδομένων δεν μας αφήνει περιθώρια για ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το αν η οικονομική κρίση οδηγεί τα ζευγάρια σε διαζύγιο.

Όχι, δεν ξέρω καμία περίπτωση χωρισμού λόγω οικονομικής κρίσης.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγο παραπλανητικός ο τίτλος... δες τι λένε οι πιο ειδικοί (γιατί τα περί αύξησης τα λένε οι δικηγόροι - ευσεβείς πόθοι ίσως).

Ναι,το διάβασα ολόκληρο το άρθρο

Αλλά ήθελα τη γνώμη σας

Σε εφημερίδα έχω διαβάσει ανάλογου θέματος άρθρο σύμφωνα με το οποίο συμβαίνει το αντίθετο,ότι δηλαδή τα ζευγάρια που θέλουν να χωρίσουν διστάζουν λόγω οικονομικής κρίσης,σκεπτόμενα τα έξοδα στους δικηγόρους,στο πώς θα αλλάξει η ζωή τους μετά...

Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό σαν εκδοχή

Αν και πιστεύω ότι όποιος θέλει πραγματικά να πάρει διαζύγιο,το κάνει ανεξαρτήτως κρίσης

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς προσωπική άποψη αυτή, αλλά τους ανθρώπους που είναι καλοί στην εκμετάλλευση καταστάσεων δεν τους αντέχω με τίποτα. Έχουν κάτι γλοιώδες απάνω τους που με απωθεί. Δεν εννοώ τους ανθρώπους που είναι καπάτσοι και έχουν καταφέρει πολλά πράγματα στη ζωή τους, απλά αυτούς που έχουν την ικανότητα να επιπλέουν σε ό,τι θάλασσα και να τους ρίξεις. Αυτούς που στα αγγλικά τους λέμε full of sh!t.

Έτσι κι αλλιώς το ερώτημα είναι θεωρητικό, πες του άντρα σου, απλά γιατί δεν μπορείς να διδάξεις κάτι που δεν κατέχεις, αλλά και να μπορούσες, το παράδειγμά σου είναι δυνατότερο από κάθε διδαχή, δική σου ή άλλων (δες το θέμα με το σιδέρωμα και θα καταλάβεις τι εννοώ....) :wink:

αυτό το πιστεύω κι εγώ!τι αξία έχει για παράδειγμα να το μαλώνεις να μη λέει ψέμματα όταν σε βλέπει να λες εσυ?καμία γιατί αναπαράγουν αυτό που κάνουμε κι όχι αυτό που λέμε

Εκείνο που μπορείς να τους μάθεις είναι να μην είναι άπληστα, να είναι ευτυχισμένα με τα απλά πράγματα στη ζωή και να μπορούν να χειριστούν την απογοήτευση (διάβαζα χθες ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο σχετικά και μας θυμήθηκα που κάναμε τη συζήτηση για το χυμό). Έτσι, ό,τι και να τους τύχει, θα μπορούν να ευτυχήσουν, και δεν θα χρειάζεται να κυνηγάνε πάντα το μεγαλύτερο, το καλύτερο, το διαφορετικό.

αυτό θέλω κι εγω biggi.θέλω να είναι ευτυχισμένα,με τον πραγματικό όρο της λέξης...να βρίσκουν χαρά σε μα βόλτα στη θάλασσα κι όχι σε μια βόλτα στα μαγαζιά.Να εκτιμούν το κάθετι που υπάρχει στη ζωή τους.

Εν πάση περιπτώσει, πιστεύουμε πραγματικά ότι τα λαμόγια είναι πιο ευτυχισμένα; Εγώ το αντίθετο θα έλεγα. Ειδικά αν είναι αλήθεια ότι κάνουμε παρέα με ανθρώπους που μας μοιάζουν... ζωή και κόττα πρέπει να περνάνε οι γλύφτες, τι να σας πω.

Φυσικά δεν θέλω με τίποτα να γίνουν τα κοροϊδάκια των λαμόγιων αλλά θεωρώ πως δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από την ήσυχη συνείδηση.

Τώρα θα μου πεις έχουν τα λαμόγια συνείδηση?Στεναχωριούνται ποτέ γι'άυτά που κάνουν?Μήπως τελικά είναι ευτυχισμένοι ζώντας στον μικρόκοσμο του χρήματος,αφού έχουν αυτό που πραγματικά ποθουν?


Link to comment
Share on other sites

Αύξηση στα διαζύγια λόγω οικονομικής κρίσης!!

Εχετε παραδείγματα από το περιβάλλον σας;

Είναι πολύ λυπηρό η κρίση να δοκιμάζει τις σχέσεις ενός ζευγαριού και να το οδηγεί στον χωρισμό

Θα χωρίζατε ποτέ για έναν τετοιο λόγο;

http://research-4all.blogspot.com/2011/11/blog-post_14.html

εγω δε θα χωριζα για αυτο το λογο....αλλα παλι δε ξερεις τι επιπτωσεις μπορει να εχει μια πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση στη σχεση σου.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

περιστεράκι δυστυχώς τα οικονομικά προβλήματα φέρνουν γκρίνια...

Σίγουρα

Αλλά να είναι και λόγος χωρισμού;

Δεν θα χώριζα ποτέ για τετοιο λόγο...

Ομως δεν θα άντεχα και την γκρίνια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε εφημερίδα έχω διαβάσει ανάλογου θέματος άρθρο σύμφωνα με το οποίο συμβαίνει το αντίθετο,ότι δηλαδή τα ζευγάρια που θέλουν να χωρίσουν διστάζουν λόγω οικονομικής κρίσης,σκεπτόμενα τα έξοδα στους δικηγόρους,στο πώς θα αλλάξει η ζωή τους μετά...

Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό σαν εκδοχή

Αν και πιστεύω ότι όποιος θέλει πραγματικά να πάρει διαζύγιο,το κάνει ανεξαρτήτως κρίσης

Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες χωρίζω. Μπορείς να μένεις μαζί για χρόνια και στην ουσία να είσαι χωρισμένος. Αν μετράς πότε βγαίνει το διαζύγιο, τότε μάλλον σε περιόδους κρίσης υπάρχουν λιγότερα διαζύγια ή χωρισμοί οικογενειών (τουλάχιστον στην Αγγλία αυτό είναι στάνταρ) καθότι τα διαζύγια κοστίζουν. Ότι η κρίση δεν βοηθάει ένα ζευγάρι που έχει πρόβλημα, συμφωνώ, αλλά ότι χωρίζουμε λόγω κρίσης όχι, δεν το πιστεύω, ούτε το έχω δει να συμβαίνει (και σκέψου ότι στην Αγγλία μετράμε κρίση από το 2008, και τα ζευγάρια χωρίζουν γενικά πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι στην Ελλάδα). Εγώ αυτό που έχω δει τα τελευταία χρόνια είναι περισσότερα ζευγαρώματα, περισσότερους γάμους και περισσότερα μωρά!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό

Για την διαχείριση των οικονομικών μια οικογένειας

Ανεξάρτητα από την κρίση πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον

http://sxeseis.gr/ks_viewthread.php?tid=33383

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα

Αλλά να είναι και λόγος χωρισμού;

Δεν θα χώριζα ποτέ για τετοιο λόγο...

Ομως δεν θα άντεχα και την γκρίνια

η γκρίνια οδηγεί σταδιακά σε καυγάδες.Αν αυτό γίνει καθημερινότητα,ναι πιστεύω πως είναι λόγος διαζυγίου.Οχι το οικονομικό πρόβλημα αυτό καθ'αυτό αλλά τα παρελκόμενα του και ο αντίκτυπος που έχει στην οικογενειακή ηρεμία.

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως η αγωνία για την καθημερινή επιβίωση αλλοιώνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

Ενας άνθρωπος πχ.όσο ρομαντικός κι αν είναι ,αν την επόμενη μερα δεν ξέρει πως να πληρώσει του λογαρισμούς ή να ταίσει τα παιδιά του,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτεί είναι η ρομαντική κίνηση....όλα αυτά είναι κομματάκια που συμπληρώνουν το παζλ


Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα μου πεις έχουν τα λαμόγια συνείδηση?Στεναχωριούνται ποτέ γι'άυτά που κάνουν?Μήπως τελικά είναι ευτυχισμένοι ζώντας στον μικρόκοσμο του χρήματος,αφού έχουν αυτό που πραγματικά ποθουν?

Η πραγματική ευτυχία δεν είναι η απλή ικανοποίηση των υλικών αναγκών. Μακάρι να ήταν έτσι, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να ευτυχήσουμε γενικώς.

Πόσο ευτυχισμένος μπορεί να είναι κάποιος που κοροϊδεύει τον κόσμο; Τι σόι φιλίες έχει; Πώς τον αντιμετωπίζει το περιβάλλον του; Πόσο ολοκληρωμένος μπορεί να είναι ως χαρακτήρας;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι λογος χωρισμου, αλλα αφορμη. η δυσκολη οικονομικη κατασταση φερνει γκρινια, μιζερια, καυγαδες. εχω παραδειγμα του περιβαλλοντος μου που συντηρουν τη σχεση τους με βαση τα χρηματα και ειναι η μαλλον νομιζουν οτι ειναι καλα και ειναι ευτυχισμενοι. στα ευκολα ειναι καλα το ζευγαρι, στα δυσκολα ομως???εκει φαινεται αν πραγματικα εχει θεμελεια η σχεση η οχι...ετσι πιστευω εγω.οσον αφορα το αλλο θεμα, εμενα με νοιαζει να γινει η κορη μου αξιοπρεπης και σωστη και να την εχουν σε υποληψη και οχι να λενε η ... που γλυφει τον καθενα για να τα καταφερει.προσπαθω και θα προσπαθω παντα να της μαθω να αγωνιζεται, να δεχεται και τις επιτυχιες και τις αποτυχιες και να ειναι τιμια. ετσι εκανα και κανω και εγω. δεν με πειραζει που μπηκα στο δημοσιο. στις προηγουμενες εκλογες ο τοτε δημαρχος κ φιλος του πατερα μου μου το προτεινε αλλα αρνηθηκα. σωστο λαθος, δεν ξερω. το θεμα ειναι οτι κοιμαμαι το βραδυ ηρεμη και ευτυχισμενη με την οικογενεια μου. βλεπω στη δουλεια ατομα που ειναι πραγματικα λαμογια και γλυφουν για να επιβιωσουν αφου δεν μπορουν να επιβληθουν με την αξια της δουλειας τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...