Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Πω πω κορίτσια,να σας πω τι έπαθε μια φίλη της αδερφής μου σήμερα και κατέληξε στο νοσοκομείο!!Κρίση πανικού,κρίση άγχους κάτι τέτοιο τελοσπάντων...

Ετσι στα καλά καθούμενα

Οι γιατροί της είπαν ότι πρεπει να την παρακολουθήσει ψυχίατρος.

Το έπαθε γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την καθημερινότητά της!!

Και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Εχει μια οικογενεια που την υπεραγαπά,έχει μια καλή και σταθερή σχέση που οδεύει σε γάμο,έχει τη δουλειά της...

Κατά τα άλλα μικροπροβλήματα που έχουμε ολοι μας κι άγχος για το πού θα πάει αυτή η κατάσταση,που όλοι βιώνουμε

Δεν είναι κρίμα;

Στα καλά καθούμενα να τρεχει σε ψυχιάτρους το κορίτσι;

Αχ κάποιοι ευαίσθητοι άνθρωποι τι μπορεί να πάθουν.

Φυσικά είπα στην αδερφή μου να τη βοηθήσει και να την στηρίξει όσο μπορεί και να την αποτρέψει από ψυχιάτρους και φάρμακα.Είναι ό,τι χειρότερο νομίζω,,,

Σωστά τα λες Εβιρι...

Το κακό στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι το παθαίνει συνέχεια τα τελευταία χρόνια,αλλά τωρα πια πολύ συχνά και με άσχημο τρόπο

Κρίμα για την κοπέλα

Περιστεράκι μου γλυκό, στα καλά καθούμενα κανείς δεν καταλήγει στο νοσοκομείο από κρίση πανικού, όταν μάλιστα το πρόβλημα είναι χρόνιο. Υπάρχει πολύ παρασκήνιο και πολύ βάθος στο πρόβλημα. Σε μένα και σε σένα - κι ακόμη χειρότερα - και σε κείνη... μπορεί να μην υπάρχει ορατή/σοβαρή αιτία αλλά πίστεψέ με, υπάρχει.

Αυτό τουλάχιστον μ' έχει διδάξει η εμπειρία μου, από καλή μου φίλη που βασανίστηκε πολύ από αυτό κι από άλλα θεματάκια... Για ευνόητους λόγους, δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες.

Η στήριξη των φίλων/συγγενών είναι πολύ σημαντική αλλά μην την αποτρέψετε από τους γιατρούς (το είχα κάνει κι εγώ αυτό το λάθος, νομιζα πως η αγάπη μας ήταν αρκετή...). Το πιθανότερο είναι πως θα χρειαστεί ψυχίατρο για να της δώσει αγωγή να κατευνάσει τα σωματικά συμπτώματα και στη συνέχεια ή/και παράλληλα θεραπεία με ψυχολόγο. Μόνο που και στην μία και στην άλλη περίπτωση, ο γιατρός πρέπει να είναι σωστός...

Τι μου θύμισες απόψε, τι εποχή κι εκείνη...

Εύχομαι τα καλύτερα στο κορίτσι!!

(Η φίλη μου είναι μια χαρά τώρα:D)

υ.γ. Η (ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ) ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοκκινιστά με πλιγούρι το κατι άλλο!

έχω να φάω χρόνια...ήμανε παιδί ήμανε όταν τα έτρωγα!

σλουρπ!!!!!!

πεντανόστιμα σε λέω! απλά η διαδικασία είναι...θέμα συνήθειας!

αν σκεφτείς το αβγό της κότας τί είναι...νομίζω σε πιάνει χειρότερα ανατριχίλα!!!

ενώ το σαλιγκαράκι είναι τόσο καθαρό!

άκου φράχτη!

νια νια νια νια ΝΙΑ!!!!!!

Τι ειπες τωρα!!! Το χα ξεχασει εγω αυτο! Χοχλιος με χοντρο ετσι το λεμε αυτο το φαγητο. Κοινως σαλιγκαρια με πλιγουρι κοκκινιστα με πατατουλα μεσα...τι μου κανεις ..;)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι μου γλυκό, στα καλά καθούμενα κανείς δεν καταλήγει στο νοσοκομείο από κρίση πανικού, όταν μάλιστα το πρόβλημα είναι χρόνιο. Υπάρχει πολύ παρασκήνιο και πολύ βάθος στο πρόβλημα. Σε μένα και σε σένα - κι ακόμη χειρότερα - και σε κείνη... μπορεί να μην υπάρχει ορατή/σοβαρή αιτία αλλά πίστεψέ με, υπάρχει.

Αυτό τουλάχιστον μ' έχει διδάξει η εμπειρία μου, από καλή μου φίλη που βασανίστηκε πολύ από αυτό κι από άλλα θεματάκια... Για ευνόητους λόγους, δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες.

Η στήριξη των φίλων/συγγενών είναι πολύ σημαντική αλλά μην την αποτρέψετε από τους γιατρούς (το είχα κάνει κι εγώ αυτό το λάθος, νομιζα πως η αγάπη μας ήταν αρκετή...). Το πιθανότερο είναι πως θα χρειαστεί ψυχίατρο για να της δώσει αγωγή να κατευνάσει τα σωματικά συμπτώματα και στη συνέχεια ή/και παράλληλα θεραπεία με ψυχολόγο. Μόνο που και στην μία και στην άλλη περίπτωση, ο γιατρός πρέπει να είναι σωστός...

Τι μου θύμισες απόψε, τι εποχή κι εκείνη...

Εύχομαι τα καλύτερα στο κορίτσι!!

(Η φίλη μου είναι μια χαρά τώρα:D)

υ.γ. Η (ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ) ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ!

γειά σου ζώπυρον, φέτος τα πιτσιρίκια δεν αρρωσταίνουν τόσο συχνά όσο πέρισυ (φτου φτου δηλαδή) και έχω να σε πετύχω από τότε!

συμφωνώ με το ότι υπάρχει κάτι που την ενοχλεί την κοπέλα και ας μη φαίνεται! Δεν ξέρω να πω κάτι για να τη βοηθήσω, απλά να πω ότι νομίζω ότι παραλίγο να πάθω κρίση πανικού μια φορά πιέζοντας πολύ τον έαυτό μου να δεχτεί μία κατάσταση στη δουλειά που δεν ήταν αντικειμενικά τόσο άσχημη οπότε δεν μπορούσα να δικαιολογήσω τη φυγή μου, μέχρι που άρχισα να νιώθω δύσπνοια και μόνο που το σκεφτόμουν και έφυγα άρον άρον! αφότου έφυγα και ηρέμησα βρήκα και τους αντικειμενικούς λόγους να εξηγήσω για να μη με θεωρούν κακομαθημένο - αυτό με ένοιαζε. Πρέπει να ακούμε την καρδούλα μας και να κάνουμε και στον εαυτό μας τα χατήρια... όχι μόνο όλο οι άλλοι!


HqoOp2.png?jSqtntKdSnqjp2.png?wUGyCEeq
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειπες τωρα!!! Το χα ξεχασει εγω αυτο! Χοχλιος με χοντρο ετσι το λεμε αυτο το φαγητο. Κοινως σαλιγκαρια με πλιγουρι κοκκινιστα με πατατουλα μεσα...τι μου κανεις ..;)

ναι, ελένη. είναι πεντανόστιμα!

περιστεράκι μου, συμφωνώ κ με εβίρι κ με ζώπυρον.

δεν υπάρχει τίποτα χωρίς εξήγηση. η αντίδρασή της αυτή οφείλεται σε κάτι συγκεκριμένο. υπάρχει αιτία. δεν υπάρχει ξεκούδουνο σε αυτά!

πρέπει να πάει σε ψυχίατρο ή ψυχαναλυτή. όχι για φάρμακα, αλλά για διάγνωση!

ούτε εγώ πιστεύω στα ψυχοφάρμακα.

πιστεύω στη δύναμη της αγάπης για τον εαυτό μας, της αγάπης των φίλων μας!

άρα πρώτα να δει με γιατρό τί της φταίει κ μετά να στηριχτεί σε ανθρώπους που την αγαπούν αληθινά!

το τέλεια σχέση, γάμος ενόψει, καλή δουλειά, δεν μου λένε τίποτα!

αυτή ξέρει καλύτερα!

κρίση πανικού πάθαινα επί 3 χρονιές κάθε φορά που έδινα εξετάσεις για να μπω κάπου.με το που έπαιρνα τα θέματα σαν να ήμουν σε κλειστό μέρος με λίγο οξυγόνο κ θολή ορατότητα.

μόλις περνούσα την πόρτα της αίθουσας που έδινα εξετάσεις, έφευγε η θολούρα κ το μπλοκαρισμα. σαν να ξεμούδιαζα.

δεν ξέρω αν αυτό ήταν κρίση πανικού, πάντως ήταν χάλια!

κ μου πήρε 3 όμορφα χρόνια από τη ζωή μου για να καταλάβω ότι δεν το ήθελα πραγματικά!

καίω μαζούτ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

κρίση πανικού πάθαινα επί 3 χρονιές κάθε φορά που έδινα εξετάσεις για να μπω κάπου.με το που έπαιρνα τα θέματα σαν να ήμουν σε κλειστό μέρος με λίγο οξυγόνο κ θολή ορατότητα.

μόλις περνούσα την πόρτα της αίθουσας που έδινα εξετάσεις, έφευγε η θολούρα κ το μπλοκαρισμα. σαν να ξεμούδιαζα.

δεν ξέρω αν αυτό ήταν κρίση πανικού, πάντως ήταν χάλια!

κ μου πήρε 3 όμορφα χρόνια από τη ζωή μου για να καταλάβω ότι δεν το ήθελα πραγματικά!

καίω μαζούτ!:lol:

Αυτό το έχω πάθει και τις 5 φορες που έδωσα στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ

Χαμένος κόπος και φυσικά μου μυρίζεται ίντριγκα,αλλά δεν λέω περισσότερα

Και μιας και τον θυμηθηκα τον καταραμενο,ρωτάω μην έχετε ακούσει πότε θα ξαναγινει

Εχει αναβληθεί επ'αόριστον λόγω κρίσης

Αφού θα διώξουν κόσμο,τον διαγωνισμό τι τον θέλουν;

Παρακαλάω να μην γινει γιατί δεν θελω να ξαναπεράσω τετοια ψυχοφθορα διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή την οικονομική κρίση την συνοδεύει και κρίση θεσμών αλλά και αξιών να σας πω δυο κουφά που άκουσα πρόσφατα.

Μια κοπέλα πτυχιούχος Ιταλικής φιλολογίας κατάφερε να διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ σε σχολείο,μιας και έβαλαν σχετικά πρόσφατα την διδασκαλία και των ιταλικών στο εκπαιδευτικό μας σύστημα.Ε,λόγω κρίσης όπως την έβαλαν την έβγαλαν...Και η κοπέλα,όπως και αρκετοί άλλοι-φαντάζομαι-έχασε τη δουλειά της,δεν είχε προλάβει να κλείσει χρόνο διορισμένη.

Θα μου πείτε η μόνη που έχασε τη δουλειά της είναι;Οχι βέβαια...Αλλα απλά το αναφέρω,για να βλέπουμε ότι δεν υπάρχει κανένας σχεδιασμός και προγραμματισμός πουθενά

Οχι φυσικά ότι δεν το γνωρίζαμε...

Επίσης το άλλο κουφό...

Αυτό το γνωρίζω από φίλη καθηγήτρια,τοποθετημένη στην οργανική της θέση...

Στο σχολείο της υπάρχουν υπεράριθμοι καθηγητές,οι οποίοι κάνουν μόνο 5 και 6 ώρες μάθημα την εβδομάδα και πληρώνονται κανονικότατα

Αυτοί φυσικά θα είναι και οι πρώτοι που θα απολυθούν με τις περικοπές στο χώρο της εκπαίδευσης

Και λέω τώρα,ποιοι είναι αυτοί οι τυχεροί και με ποιο τρόπο το κατάφεραν κάτι τέτοιο...

Και πόσοι άλλοι θα είναι βολεμένοι σε άλλες υπηρεσίες,ανευ αντικειμένου,που εξακολουθούν να "δουλεύουν"και να πληρώνονται κανονικά

Γιατί δεν ξεκινούν από εκεί τις περικοπές και κρατάνε τόσο κόσμο σε ανύπαρκτες θέσεις,ενώ ταυτόχρονα κόβουν,κόβουν,κόβουν,χαρατσώνουν;

Γιατί;

Για να μας κάνουν συν τοις άλλοις να αλληλοφαγωθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή την οικονομική κρίση την συνοδεύει και κρίση θεσμών αλλά και αξιών να σας πω δυο κουφά που άκουσα πρόσφατα.

Μια κοπέλα πτυχιούχος Ιταλικής φιλολογίας κατάφερε να διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ σε σχολείο,μιας και έβαλαν σχετικά πρόσφατα την διδασκαλία και των ιταλικών στο εκπαιδευτικό μας σύστημα.Ε,λόγω κρίσης όπως την έβαλαν την έβγαλαν...Και η κοπέλα,όπως και αρκετοί άλλοι-φαντάζομαι-έχασε τη δουλειά της,δεν είχε προλάβει να κλείσει χρόνο διορισμένη.

Θα μου πείτε η μόνη που έχασε τη δουλειά της είναι;Οχι βέβαια...Αλλα απλά το αναφέρω,για να βλέπουμε ότι δεν υπάρχει κανένας σχεδιασμός και προγραμματισμός πουθενά

Οχι φυσικά ότι δεν το γνωρίζαμε...

Επίσης το άλλο κουφό...

Αυτό το γνωρίζω από φίλη καθηγήτρια,τοποθετημένη στην οργανική της θέση...

Στο σχολείο της υπάρχουν υπεράριθμοι καθηγητές,οι οποίοι κάνουν μόνο 5 και 6 ώρες μάθημα την εβδομάδα και πληρώνονται κανονικότατα

Αυτοί φυσικά θα είναι και οι πρώτοι που θα απολυθούν με τις περικοπές στο χώρο της εκπαίδευσης

Και λέω τώρα,ποιοι είναι αυτοί οι τυχεροί και με ποιο τρόπο το κατάφεραν κάτι τέτοιο...

Και πόσοι άλλοι θα είναι βολεμένοι σε άλλες υπηρεσίες,ανευ αντικειμένου,που εξακολουθούν να "δουλεύουν"και να πληρώνονται κανονικά

Γιατί δεν ξεκινούν από εκεί τις περικοπές και κρατάνε τόσο κόσμο σε ανύπαρκτες θέσεις,ενώ ταυτόχρονα κόβουν,κόβουν,κόβουν,χαρατσώνουν;

Γιατί;

Για να μας κάνουν συν τοις άλλοις να αλληλοφαγωθούμε;

Eγω ξερω και περιπτωση ατομου που ειχε μονο 4!!! ωρες μαθημα την εβδομαδα και εξακολουθουσε να πληρωνεται κανονικα τα 1000 ευρω που παιρνουν οι καθηγητες...

Οπως ξερω και περιπτωση κοπελας που εφυγε για διδακτορικο, και το Ελληνικο Κρατος της πληρωνει το μισθο της ΣΥΝ 70% για εξοδα επαγγελματικης εκπαιδευσης. Παιρνει δηλαδη γυρω στα 1700 το μηνα, για να καθεται Αγγλια, να διαβαζει στη βιβλιοθηκη, χωρις να συνεισφερει ουτε μια ωρα διδασκαλιας. Ταυτοχρονα το ελληνικο κρατος υποχρεουται να προσλαβει ΑΛΛΗ καθηγητρια να την αναπληρωσει....Εδω αυτο θα ηταν ανηκουστο! Διδακτορικο αν θελεις κανεις με δικα σου εξοδα, και φυσικα αν δεν πηγαινεις στη δουλεια δεν πληρωνεσαι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερω και περιπτωση ατομου που ειχε μονο 4!!! ωρες μαθημα την εβδομαδα και εξακολουθουσε να πληρωνεται κανονικα τα 1000 ευρω που παιρνουν οι καθηγητες...

Οπως ξερω και περιπτωση κοπελας που εφυγε για διδακτορικο, και το Ελληνικο Κρατος της πληρωνει το μισθο της ΣΥΝ 70% για εξοδα επαγγελματικης εκπαιδευσης. Παιρνει δηλαδη γυρω στα 1700 το μηνα, για να καθεται Αγγλια, να διαβαζει στη βιβλιοθηκη, χωρις να συνεισφερει ουτε μια ωρα διδασκαλιας. Ταυτοχρονα το ελληνικο κρατος υποχρεουται να προσλαβει ΑΛΛΗ καθηγητρια να την αναπληρωσει....Εδω αυτο θα ηταν ανηκουστο! Διδακτορικο αν θελεις κανεις με δικα σου εξοδα, και φυσικα αν δεν πηγαινεις στη δουλεια δεν πληρωνεσαι!

Σίγουρα υπάρχουν άπειρες τέτοιες περιπτώσεις.

Ο οποιοσδήποτε από εμάς,αν του δινόταν μια ανάλογη ευκαρία θα την εκμεταλλευόταν.Ποιος δεν θα ήθελe να κάθεται και να πληρώνεται αδρά.

Το θεμα είναι γιατί να μην αλλάζει αυτή η νοοτροπία του βολέματος.

Να γίνει ένα νοικοκύρεμα,να μπει μια τάξη...

Αν είχε γίνει αυτό,θα είχαμε πολυ λιγότερα προβλήματα ως λαός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα υπάρχουν άπειρες τέτοιες περιπτώσεις.

Ο οποιοσδήποτε από εμάς,αν του δινόταν μια ανάλογη ευκαρία θα την εκμεταλλευόταν.Ποιος δεν θα ήθελα να κάθεται και να πληρώνεται αδρά.

Το θεμα είναι γιατί να μην αλλάζει αυτή η νοοτροπία του βολέματος.

Να γίνει ένα νοικοκύρεμα,να μπει μια τάξη...

Αν είχε γίνει αυτό,θα είχαμε πολυ λιγότερα προβλήματα ως λαός

Mα δεν την κατηγορω..Οποιοσδηποτε θα εκανε το ιδιο, αλλα αυτο εχει καλλιεργησει και ενα αισθημα αποφυγης ευθυνης και λαμογιας..Δηλαδη πως θα τη βγαλω με το μινιμουμ δουλειας και προσπαθωντας να εκμεταλλευτω ολα τα παραθυρακια..

δεν ωφελει να παραπονιομαστε που δεν διοριζονται ατομα, οταν εμεις κραταμε μια θεση και πληρωνομαστε..καταχρηστικα!

Και την ιδια οπτικη εχουν και πολλοι που φευγουν εξωτερικο νομιζωντας οτι σε αλλα κρατη τους δινουν "επιδοματα" και "βοηθειες" για να καθονται και να ξυνονται...ενω συμβαινει μαλλον το αντιθετο. Στην πραγματικοτητα η Ελλαδα ειχε ενα απο τα πιο γενναιοδωρα κοινωνικα κρατη. Με επιδοματα για πολυτεκνους, τριτεκνους, υποτροφιες σπουδων, δωρεαν τριτοβαθμια, επιδομα ενοικιου, επιδομα θερμανσης, δωρα χριστουγεννων και Πασχα...

Και φτασαμε αυτα να τα παιρνουν απο το λαο, γιατι υπαρχουν τα λαμογια που τα καταχραστηκαν..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν την κατηγορω..Οποιοσδηποτε θα εκανε το ιδιο, αλλα αυτο εχει καλλιεργησει και ενα αισθημα αποφυγης ευθυνης και λαμογιας..Δηλαδη πως θα τη βγαλω με το μινιμουμ δουλειας και προσπαθωντας να εκμεταλλευτω ολα τα παραθυρακια..

δεν ωφελει να παραπονιομαστε που δεν διοριζονται ατομα, οταν εμεις κραταμε μια θεση και πληρωνομαστε..καταχρηστικα!

Και την ιδια οπτικη εχουν και πολλοι που φευγουν εξωτερικο νομιζωντας οτι σε αλλα κρατη τους δινουν "επιδοματα" και "βοηθειες" για να καθονται και να ξυνονται...ενω συμβαινει μαλλον το αντιθετο. Στην πραγματικοτητα η Ελλαδα ειχε ενα απο τα πιο γενναιοδωρα κοινωνικα κρατη. Με επιδοματα για πολυτεκνους, τριτεκνους, υποτροφιες σπουδων, δωρεαν τριτοβαθμια, επιδομα ενοικιου, επιδομα θερμανσης, δωρα χριστουγεννων και Πασχα...

Και φτασαμε αυτα να τα παιρνουν απο το λαο, γιατι υπαρχουν τα λαμογια που τα καταχραστηκαν..

Συμφωνώ με όλα!

Link to comment
Share on other sites

Και την ιδια οπτικη εχουν και πολλοι που φευγουν εξωτερικο νομιζωντας οτι σε αλλα κρατη τους δινουν "επιδοματα" και "βοηθειες" για να καθονται και να ξυνονται...ενω συμβαινει μαλλον το αντιθετο. Στην πραγματικοτητα η Ελλαδα ειχε ενα απο τα πιο γενναιοδωρα κοινωνικα κρατη. Με επιδοματα για πολυτεκνους, τριτεκνους, υποτροφιες σπουδων, δωρεαν τριτοβαθμια, επιδομα ενοικιου, επιδομα θερμανσης, δωρα χριστουγεννων και Πασχα...

Και φτασαμε αυτα να τα παιρνουν απο το λαο, γιατι υπαρχουν τα λαμογια που τα καταχραστηκαν..

Θα συμφωνήσω με την Ελένη. Όχι πως και η Αγγλία δεν είχε γενναιόδωρο κοινωνικό κράτος, αλλά το καταχράστηκαν τόσο πολύ που τώρα πλέον ούτε επιδόματα πολλά υπάρχουν, και όσοι είναι επιδοματούχοι θεωρούνται μιάσματα από τους υπόλοιπους.

Όσο για τη δωρεάν τριτοβάθμια.... εδώ πλέον μόνο άμα πουληθείς σπουδάζεις.

Ο οποιοσδήποτε από εμάς,αν του δινόταν μια ανάλογη ευκαρία θα την εκμεταλλευόταν.Ποιος δεν θα ήθελα να κάθεται και να πληρώνεται αδρά.

Εγώ δεν θα μπορούσα να κάθομαι και να πληρώνομαι. Και από άποψη ηθικής και από άποψη ...βαρεμάρας. Μου έχει τύχει τέτοια "ευκαιρία" και δεν την έχω αξιοποιήσει. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εμένα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξερω και περιπτωση κοπελας που εφυγε για διδακτορικο, και το Ελληνικο Κρατος της πληρωνει το μισθο της ΣΥΝ 70% για εξοδα επαγγελματικης εκπαιδευσης. Παιρνει δηλαδη γυρω στα 1700 το μηνα, για να καθεται Αγγλια, να διαβαζει στη βιβλιοθηκη, χωρις να συνεισφερει ουτε μια ωρα διδασκαλιας. Ταυτοχρονα το ελληνικο κρατος υποχρεουται να προσλαβει ΑΛΛΗ καθηγητρια να την αναπληρωσει....Εδω αυτο θα ηταν ανηκουστο! Διδακτορικο αν θελεις κανεις με δικα σου εξοδα, και φυσικα αν δεν πηγαινεις στη δουλεια δεν πληρωνεσαι!

Αν σου πω ότι μέχρι πριν 2 χρόνια το ελληνικό κράτος πλήρωνε με ανάλογο τρόπο 4 νηπιαγωγούς για να κάνουν μάθημα στο ελληνικό σχολείο του Λονδίνου ...σε 20 παιδάκια, τι θα πεις;

Και μετά λέμε πού πήγαν τα λεφτά και ποιος τα έφαγε :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα μπορούσα να κάθομαι και να πληρώνομαι. Και από άποψη ηθικής και από άποψη ...βαρεμάρας. Μου έχει τύχει τέτοια "ευκαιρία" και δεν την έχω αξιοποιήσει. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εμένα.

Αχ Biggi έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ μέχρι τώρα "με τον σταυρό στο χέρι"που λένε για να πετύχω πράγματα,που όσα βλέπω γύρω μου με εξοργίζουν,αλλά δεν κρύβω πλέον ότι ζηλεύω...

Πολλές φορες κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν φρόντισα να επωφεληθώ από καταστάσεις,αντί να ακολουθώ πάντα το σωστό...

Ντρέπομαι που το λέω...

Πάντα ήθελα να ήμουν δίκαιη και να κερδίζω πράγματα με το σπαθί μου

Ε και λοιπόν;

Τι κατάλαβα;

Με όλα όσα συμβαίνουν,η αβεβαιότητα για το μέλλον γιγαντώνεται και η πιθανότητα να πετυχω όσα ονειρεύτηκα βλέπω να έχει ήδη χαθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...