Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως η αγωνία για την καθημερινή επιβίωση αλλοιώνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

Ενας άνθρωπος πχ.όσο ρομαντικός κι αν είναι ,αν την επόμενη μερα δεν ξέρει πως να πληρώσει του λογαρισμούς ή να ταίσει τα παιδιά του,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτεί είναι η ρομαντική κίνηση....όλα αυτά είναι κομματάκια που συμπληρώνουν το παζλ

Μπα... και στην Κατοχή πώς συνέχισαν να αναπαράγονται οι άνθρωποι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η γκρίνια οδηγεί σταδιακά σε καυγάδες.Αν αυτό γίνει καθημερινότητα,ναι πιστεύω πως είναι λόγος διαζυγίου.Οχι το οικονομικό πρόβλημα αυτό καθ'αυτό αλλά τα παρελκόμενα του και ο αντίκτυπος που έχει στην οικογενειακή ηρεμία.

Πάντως πραγματικά πιστεύω πως η αγωνία για την καθημερινή επιβίωση αλλοιώνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

Ενας άνθρωπος πχ.όσο ρομαντικός κι αν είναι ,αν την επόμενη μερα δεν ξέρει πως να πληρώσει του λογαρισμούς ή να ταίσει τα παιδιά του,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτεί είναι η ρομαντική κίνηση....όλα αυτά είναι κομματάκια που συμπληρώνουν το παζλ

Πιστευω οτι η γκρινια ειναι λογος για καβγαδες, αλλα σε περιοδους κρισης οι ανθρωποι αναζηουν στηριξη και συντροφικοτητα. ειναι πολυ πιο ευκολο να χωρισει καποιος πιστευω οταν βγαζει λεφτα και εχει τη δυνατοτητα να τα τρωει με γκομενες στα μπουζουκια καθε βραδυ, παρα οταν δεν εχει στον ηλιο μοιρα.

Ασε που οντως, τα διαζυγια κοστιζουν. Εγω διαβασα το αντιθετο παλι καπου. Οτι λογω κρισης, ζευγαρια που θελουν να χωρισουν δε χωριζουν γιατι δεν εχουν λεφτα για το διαζυγιο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνω λάθος στην αντιγραφή του συνδέσμου

Γι' αυτό βάζω εδώ το πιο σημαντικό σημείο του άρθρου

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

Η ψυχολόγος σου δίνει 10 συμβουλές που θα σε βοηθήσουν...

1. Μίλησε ανοιχτά για τις οικονομικές αποδοχές σου στο σύντροφό σου και ενημερώσου κι εσύ για τις δικές του. Έτσι, θα δημιουργήσετε ένα κλίμα καλής διάθεσης στον οικογενειακό προϋπολογισμό.

Το να μιλά κανείς για τα οικονομικά του άλλου θεωρείται ταμπού γενικότερα. Το ίδιο συμβαίνει και στις ερωτικές σχέσεις στην αρχή τους. Υποψιαζόμαστε το οικονομικό επίπεδο του άλλου από τις επιλογές του, το lifestyle του κλπ. Στο γάμο όμως τα χαρτιά πρέπει να είναι ανοιχτά... για το καλό όλων.

2. Εστιάστε στις προσωπικές αντιλήψεις και στη σχέση που έχει ο καθένας με τα χρήματα. Μιλήστε για τα βιώματά σας από την πατρική σας οικογένεια προκειμένου να περιγράψετε την εικόνα-πρότυπο που μπορεί να έχετε στο μυαλό σας. Αυτός είναι ένας τρόπος επικοινωνίας που θα σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε τις δυσκολίες και τις δυνατότητές σας σχετικά με τη διαχείριση των οικονομικών στην οικογένεια.

3. Μιλήστε για τον τρόπο που διαχειριζόσασταν τα οικονομικά πριν δημιουργήσετε οικογένεια.

4. Να είστε ξεκάθαροι και ειλικρινείς για τυχόν προσωπικά χρέη που έχουν προηγηθεί του γάμου. Μην αποκρύπτετε πράγματα.

5. Βάλτε κοινούς βραχυπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους με βάση το οικονομικό. Φαντάσου ότι ξεκινάει μια συνεργασία όπου με κάποιον τρόπο πρέπει να προτείνεις αλλά και να ακούσεις προτάσεις από το σύντροφό σου έτσι ώστε να οργανώσετε τον οικογενειακό προϋπολογισμό και τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Είναι σαν να διευθύνετε μια μικρή επιχείρηση όπου πρέπει να βρείτε τρόπους ώστε να αυξήσετε το εισόδημα.

6. Κάντε μαζί έναν κατάλογο με τα αναγκαία έξοδα επιβίωσης, επιπλέον ανάγκες, ντύσιμο, διασκέδαση, διακοπές και αν είναι δυνατόν κάποια χρήματα για αποταμίευση. Αναλυτικά...

7. Είναι πολύ σημαντικό τα έξοδα να μην είναι περισσότερα από τα έσοδα. Προσπαθήστε να μην δημιουργείται υποχρεώσεις που υπερβαίνουν το εισόδημά σας. Η ποιότητα ζωής είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων, ωστόσο πρέπει πάντα να υπολογίζουμε μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητές μας και να μην παρασυρόμαστε από τις επιθυμίες μας.

8. Αποφύγετε να εμπλέκετε τρίτα πρόσωπα (π.χ. γονείς, πεθερικά, συγγενείς...) στον οικογενειακό προϋπολογισμό γιατί έτσι δημιουργείται εξάρτηση και διευκολύνετε την παρέμβαση τρίτων στην οικογένειά σας. Με λίγα λόγια τους δίνετε το δικαίωμα.

9. Προσπάθησε να μην λειτουργείς ανταγωνιστικά και τιμωρητικά απέναντι στον σύντροφό σου μέσω του οικονομικού. Ο οικογενειακός προϋπολογισμός δεν είναι ένας αγώνας υπερίσχυσης, αλλά ένας τρόπος συνεργασίας.

10. Αν έχετε παιδκά, συζητήστε για τις ανάγκες και τις παροχές τους. Συνεργαστείτε σωστά και διδάξτε στα παιδιά σας την αξία του χρήματος, ενώ παράλληλα μάθετέ τα να σέβονται και να εκτιμούν τις προσπάθειές σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

“Σε μια οικογένεια δεν μπορείτε να λειτουργείτε με βάση τις ατομικές σας ανάγκες μόνο. Υπάρχουν προτεραιότητες και υποχρεώσεις που εξυπηρετύν το συμφέρον όλων των μελών. Τα οικονομικά προβλήματα είναι ένας σοβαρός λόγος συγκρούσεων και αντιπαραθέσεων στη σχέση και πολλές φορές το ζευγάρι οδηγείται σε αδιέξοδο με αποτέλεσμα το χωρισμό” τονίζει η κ. Μίνου.

Το παν είναι η συνεργασία, η επικοινωνία και η σωστή διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι λογος χωρισμου, αλλα αφορμη. η δυσκολη οικονομικη κατασταση φερνει γκρινια, μιζερια, καυγαδες. εχω παραδειγμα του περιβαλλοντος μου που συντηρουν τη σχεση τους με βαση τα χρηματα και ειναι η μαλλον νομιζουν οτι ειναι καλα και ειναι ευτυχισμενοι. στα ευκολα ειναι καλα το ζευγαρι, στα δυσκολα ομως???εκει φαινεται αν πραγματικα εχει θεμελεια η σχεση η οχι...ετσι πιστευω εγω.

Βέβαια! Γιατί μια τέτοια σχέση δεν είναι πραγματική σχέση. Οτιδήποτε μπορεί να την γκρεμίσει... δεν χρειάζεται να έρθει η κρίση. Συνήθως έρχεται απλά ένα τρίτο πρόσωπο και τα ισοπεδώνει όλα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματική ευτυχία δεν είναι η απλή ικανοποίηση των υλικών αναγκών. Μακάρι να ήταν έτσι, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να ευτυχήσουμε γενικώς.

συμφωνώ!

Πόσο ευτυχισμένος μπορεί να είναι κάποιος που κοροϊδεύει τον κόσμο; Τι σόι φιλίες έχει; Πώς τον αντιμετωπίζει το περιβάλλον του; Πόσο ολοκληρωμένος μπορεί να είναι ως χαρακτήρας;

Αν δεν έχει συνείδηση κάποιος τι τον νοιάζει ο κόσμος που κοροϊδεύει?Νομίζεις οι πολιτικοί που μας έχουν φθάσει σε σημείο εξαθλίωσης,που στην ουσία είναι αυτοί που -κατά τη γνώμη μου -πατάνε τη σκανδάλη κάθε φορά που αυτοκτονεί κάποιος απελπισμένος,έχουν χάσει τον ύπνο τους?Αν κάποιος είναι τέτοιας πάστας άνθρωπος πολύ απλά δεν υπάρχουν τέτοιες "λεπτομέρειες"γι'αυτόν


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω οτι η γκρινια ειναι λογος για καβγαδες, αλλα σε περιοδους κρισης οι ανθρωποι αναζηουν στηριξη και συντροφικοτητα. ειναι πολυ πιο ευκολο να χωρισει καποιος πιστευω οταν βγαζει λεφτα και εχει τη δυνατοτητα να τα τρωει με γκομενες στα μπουζουκια καθε βραδυ, παρα οταν δεν εχει στον ηλιο μοιρα.

Ασε που οντως, τα διαζυγια κοστιζουν. Εγω διαβασα το αντιθετο παλι καπου. Οτι λογω κρισης, ζευγαρια που θελουν να χωρισουν δε χωριζουν γιατι δεν εχουν λεφτα για το διαζυγιο!

Ναι έτσι είναι. Στην Αγγλία τουλάχιστον το βασικό πρόβλημα είναι το negative equity, δεν μπορούν να πουλήσουν το σπίτι και αναγκαστικά συνεχίζουν να μένουν μαζί. Αλλά νομίζω ότι τα ζευγάρια που είχαν καλή σχέση από την αρχή, δεν ταράζονται έτσι εύκολα από την έλλειψη χρημάτων.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ειναι λογος χωρισμου, αλλα αφορμη. η δυσκολη οικονομικη κατασταση φερνει γκρινια, μιζερια, καυγαδες. εχω παραδειγμα του περιβαλλοντος μου που συντηρουν τη σχεση τους με βαση τα χρηματα και ειναι η μαλλον νομιζουν οτι ειναι καλα και ειναι ευτυχισμενοι. στα ευκολα ειναι καλα το ζευγαρι, στα δυσκολα ομως???εκει φαινεται αν πραγματικα εχει θεμελεια η σχεση η οχι...ετσι πιστευω εγω.οσον αφορα το αλλο θεμα, εμενα με νοιαζει να γινει η κορη μου αξιοπρεπης και σωστη και να την εχουν σε υποληψη και οχι να λενε η ... που γλυφει τον καθενα για να τα καταφερει.προσπαθω και θα προσπαθω παντα να της μαθω να αγωνιζεται, να δεχεται και τις επιτυχιες και τις αποτυχιες και να ειναι τιμια. ετσι εκανα και κανω και εγω. δεν με πειραζει που μπηκα στο δημοσιο. στις προηγουμενες εκλογες ο τοτε δημαρχος κ φιλος του πατερα μου μου το προτεινε αλλα αρνηθηκα. σωστο λαθος, δεν ξερω. το θεμα ειναι οτι κοιμαμαι το βραδυ ηρεμη και ευτυχισμενη με την οικογενεια μου. βλεπω στη δουλεια ατομα που ειναι πραγματικα λαμογια και γλυφουν για να επιβιωσουν αφου δεν μπορουν να επιβληθουν με την αξια της δουλειας τους

αφροδιτάκι μου γι'αυτό ταιριάξαμε;)

Μπα... και στην Κατοχή πώς συνέχισαν να αναπαράγονται οι άνθρωποι;

μα δεν είπα πουθενα πως δεν κάνουν σεξ:confused:

Πιστευω οτι η γκρινια ειναι λογος για καβγαδες, αλλα σε περιοδους κρισης οι ανθρωποι αναζηουν στηριξη και συντροφικοτητα. ειναι πολυ πιο ευκολο να χωρισει καποιος πιστευω οταν βγαζει λεφτα και εχει τη δυνατοτητα να τα τρωει με γκομενες στα μπουζουκια καθε βραδυ, παρα οταν δεν εχει στον ηλιο μοιρα.

Ασε που οντως, τα διαζυγια κοστιζουν. Εγω διαβασα το αντιθετο παλι καπου. Οτι λογω κρισης, ζευγαρια που θελουν να χωρισουν δε χωριζουν γιατι δεν εχουν λεφτα για το διαζυγιο!

αν μιλάμε για το τυπικό του θέματος τότε πάω πάσο...εγώ εννοώ την διάσταση ακόμα και μέσα στο γάμο...


Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Στην Αγγλία τουλάχιστον το βασικό πρόβλημα είναι το negative equity, δεν μπορούν να πουλήσουν το σπίτι και αναγκαστικά συνεχίζουν να μένουν μαζί. Αλλά νομίζω ότι τα ζευγάρια που είχαν καλή σχέση από την αρχή, δεν ταράζονται έτσι εύκολα από την έλλειψη χρημάτων.

Δεν ξερω τι ισχυει εδω...Ξερω παντως οτι Ελλαδα το συναινετικο διαζυγιο στοιχιζει 2.500 ευρω εκαστος.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει συνείδηση κάποιος τι τον νοιάζει ο κόσμος που κοροϊδεύει?Νομίζεις οι πολιτικοί που μας έχουν φθάσει σε σημείο εξαθλίωσης,που στην ουσία είναι αυτοί που -κατά τη γνώμη μου -πατάνε τη σκανδάλη κάθε φορά που αυτοκτονεί κάποιος απελπισμένος,έχουν χάσει τον ύπνο τους?Αν κάποιος είναι τέτοιας πάστας άνθρωπος πολύ απλά δεν υπάρχουν τέτοιες "λεπτομέρειες"γι'αυτόν

Πιστεύω ότι το να μην έχεις συνείδηση σε κάνει δυστυχισμένο γιατί επηρεάζει την ποιότητα των σχέσεών σου με τους ανθρώπους. Οι ασυνείδητοι άνθρωποι δεν προσελκύουν καλούς ανθρώπους γύρω τους. Αν περιστοιχίζεσαι από γλύφτες και λαμόγια, ανθρώπους που δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς, πόσο ευτυχισμένος μπορείς να είσαι;

Ξέρεις τι έχουν δείξει οι έρευνες; Ότι οι απατεώνες και οι κλέφτες είναι πιο συχνά θύματα απατεωνιάς και κλοπής από τους νομοταγείς και ευσυνείδητους ανθρώπους. Τα λαμόγια ζουν ανάμεσα σε λαμόγια, συνγχωτίζονται με λαμόγια, δέχονται στα σπίτια τους λαμόγια και στο τέλος γίνονται θύματα λαμογιών.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ισχυει εδω...Ξερω παντως οτι Ελλαδα το συναινετικο διαζυγιο στοιχιζει 2.500 ευρω εκαστος.

Στην Αγγλία νομίζω μπορείς να χωρίσεις και δωρεάν (υπάρχουν ειδικές υπηρεσίες mediation). Αλλά το σπίτι είναι πρόβλημα μεγάλο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω ότι το να μην έχεις συνείδηση σε κάνει δυστυχισμένο γιατί επηρεάζει την ποιότητα των σχέσεών σου με τους ανθρώπους. Οι ασυνείδητοι άνθρωποι δεν προσελκύουν καλούς ανθρώπους γύρω τους. Αν περιστοιχίζεσαι από γλύφτες και λαμόγια, ανθρώπους που δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς, πόσο ευτυχισμένος μπορείς να είσαι;

Ξέρεις τι έχουν δείξει οι έρευνες; Ότι οι απατεώνες και οι κλέφτες είναι πιο συχνά θύματα απατεωνιάς και κλοπής από τους νομοταγείς και ευσυνείδητους ανθρώπους. Τα λαμόγια ζουν ανάμεσα σε λαμόγια, συνγχωτίζονται με λαμόγια, δέχονται στα σπίτια τους λαμόγια και στο τέλος γίνονται θύματα λαμογιών.

μακάρι να είναι έτσι...θα μου άρεσε να ισχύει πως τελικά όλα εδώ πληρώνονται...και τα καλά και τα κακά.

Αν και δεν το βλέπω δυστυχώς


Link to comment
Share on other sites

μα δεν είπα πουθενα πως δεν κάνουν σεξ:confused:

Ε για να κάνεις σεξ (ή για να αρχίσεις να κάνεις ή να συνεχίσεις να κάνεις) χρειάζεται και ένας Α ρομαντισμός. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα οικονομικά προβλήματα μας σταματάνε από το να φιληθούμε, να αγκαλιαστούμε, να πούμε ένα γλυκό λόγο, αλλά δεν μας σταματάνε από το να κάνουμε σεξ. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, δηλ. το σεξ χάνεται πρώτο. Άλλωστε αυτό λέει και το άρθρο που έβαλε το Περιστεράκι.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία νομίζω μπορείς να χωρίσεις και δωρεάν (υπάρχουν ειδικές υπηρεσίες mediation). Αλλά το σπίτι είναι πρόβλημα μεγάλο.

Εμεις παντρευτηκαμε Ελλαδα, και ετσι ο γαμος υποκειται στο Ελληνικο Δικαιο..το οποιο βεβαια και ειναι πιο γενναιοδωρο με τη γυναικα απο οτι το αγγλικο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντρευτηκαμε Ελλαδα, και ετσι ο γαμος υποκειται στο Ελληνικο Δικαιο..το οποιο βεβαια και ειναι πιο γενναιοδωρο με τη γυναικα απο οτι το αγγλικο!

Δεν μου λες... άσχετο, αλλά όταν ήρθατε Αγγλία, τον δηλώσατε τον γάμο πουθενά;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες... άσχετο, αλλά όταν ήρθατε Αγγλία, τον δηλώσατε τον γάμο πουθενά;

Nαι στο Registry Office...Και στην Ελλαδα φυσικα το δηλωσαμε στο ληξιαρχειο και καναμε και ανοιγμα οικογενειακου φακελλου:P


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...