Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

      Mε το καλό όλα! Γιατί δε μπορεί να πάρει άδεια; Με μια βεβαίωση από το γυναικολόγο ότι έχει αιμορραγία παίρνει μια ωραιότατη άδεια για όλο το μήνα! Ούτε από επιτροπή δε θα περάσει . Βέβαια και να χρειαστεί να πάει, μην αγχώνεσαι. Θα προσέχει η ίδια, καθιστή στην έδρα, ας πει και στους συναδέλφους τι συμβαίνει να μην κάνει εφημερίες και όλα καλά θα πάνε! 

      *Τώρα είδα ότι είναι αναπληρώτρια :-).. μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα είναι, και 5 μέρες που θα κάτσει, σχεδόν βγήκε ο μήνας, τι έμεινε μετά; 

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου, μην μου θορυβείστε καθόλου!

Εδώ δεν πολυθορυβήθηκα εγώ!

Γι' αυτό και το ανέφερα αόριστα, αλλά βλακεία μου τελικά, γιατί το "φλου" πιο πολύ τρομάζει από το συγεκριμένο (το ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί δεν είμαι πάντα η προσωποποίηση της ψυχραιμίας!)

Λοιπόν, το πρώτο που μου είπε είναι ότι ο ομφάλιος λώρος αντί να έχει δύο αρτηρίες και μία φλέβα (που είναι το "σωστό"), έχει μία αρτηρία και μία φλέβα. Αυτό, κατ' αρχήν, αφορά τη συγκεκριμένη εγκυμοσύνη (δηλ. έτυχε να δημιουργηθεί έτσι ο συγκεκριμένος ομφ.λωρ.) και όχι τη γυναίκα (δηλ. δεν σημαίνει ότι και σε τυχόν επόμενη εγκυμοσύνη μου θα έχω το ίδιο θεματάκι). Πρακτικά τώρα, αυτό σημαίνει :

1ον κάποια ένδειξη για τυχόν χρωμοσωμικές ανωμαλίες στο μωρό και μπορεί να σε κινητοποιήσει για αμνιο ΑΛΛΑ επειδή στη δική μας περίπτωση η αυχενική, το papp-A, το A-test (ναι, ναι, τα είχαμε κάνει όλα!) αλλά και ΟΛΕΣ οι μετρήσεις της β' επιπέδου, έδωσαν πολύ καλά στατιστικά συν το ότι είμαι 34 ετών, δεν ανακύπτει -στατιστικά πάντα!- τέτοια ανάγκη ούτε λόγος ανησυχίας και να σας πω και κάτι? πραγματικά δεν ανησύχησα κι ελπίζω να μου βγει σε καλό! και

2ον μπορεί να μην αιματώνεται/τρέφεται πολύ καλά το μωρό, γι' αυτό και πρέπει να παρακολουθούμε στενά την ανάπτυξή του με υπερήχους (πράγμα που το έκανα ήδη-πάω κάθε 15 μέρες στο γιατρό γιατί αυτό το "κάθε μήνα" μου έπεφτε πολύ αραιό!) και ίσως να γεννηθεί λίγο πιο μικρούλι από κάποιο άλλο μωρό που δεν έχει τέτοιο θεματάκι.

Είδατε πόσα "ίσως" και "μπορεί" και "τυχόν" και "στατιστικά στοιχεία" χρησιμοποίησα! Έτσι μου τα είπε και ο γιατρός, δεν το ωραιοποιώ!

Το δεύτερο που μου είπε (καλά, αυτό δεν μου το είπε καν για αρνητικό, εδώ έχει βάλει το χεράκι της η υστερία μου) είναι ότι ο τράχηλός μου έχει μήκος 27 mm (με κατώτατο"όριο ανησυχίας" τα 25). Αλλά μου είπε ότι το μήκος του τραχήλου δεν είναι ένα απολύτο νούμερο, αλλά πάντα συγκρίνουμε μετρήσεις, δηλ. μου έφερε επί λέξει το παράδειγμα, ότι μπορεί μία γυναίκα να έχει μήκος τραχ. 35 mm και σε μία βδομάδα να πάει 25, πράγμα ανησυχιτικό (το ότι μειώθηκε απότομα) και μία άλλη να έχει 20 μέχρι τέλους (δηλ. σταθερό) οπότε no problem! Ε, μετά σου λένε να το ελέγχεις τακτικά και βέβαια πάντα παίζει σαν συμβουλή η ξεκούραση, καθόλου βάρη, καθόλου δύσκολες δουλειές κλπ κλπ, όλες τα ξέρουμε ...και τα κάνουμε ελπίζω! Εμένα δεν μου έχουν ξαναμετρήσει τράχηλο στην εγκυμοσύνη, οπότε όταν ξαναμετρηθεί τότε θα δούμε. Άλλωστε ο γιατρός μου έχει πει -στο περίπου βέβαια- τι να έχω έννοια από ενοχλήσεις, όσον αφορά τον τραχηλο, οπότε όλα καλά και πάντα... ο Θεός βοηθός.

Και επίσης να πω ότι και σε μένα σε κάθε μέτρηση έλεγε "οκ", "τέλεια", "πολύ ωραία" και όλα αυτά τα φανταστικά, γι' αυτό δεν θέλω να το σκέφτομαι αρνητικά όλο αυτό, το λέω και το πιστεύω!

Και όντως δεν βρίσκουν πάντα κάτι! Ίσα-ίσα η β' επιπέδου είναι ένας χορταστικότατος υπέρηχος, θες να μην τελειώσει, να κάθεσαι να χαζεύεις!!!!

Συγνώμη για το κατεβατό, αλλά ήθελα να τα γράψω αναλυτικά γιατί αισθάνομαι άσχημα που σας ανησύχησα, γιατί -το καταλαβαίνω- όλες στην ίδια φάση είμαστε και δεν χρειαζόμαστε έξτρα άγχη...Και για να πω την αμαρτία μου κι εγώ τεντώθηκα λιγάκι όταν διάβασα τα 630 γρ. της mariath (με το καλό!), γιατί εμάς μας το έβγαλε 480 γρ. αλλά μόλις το είδα λίγο ψύχραιμα και σκέφτηκα ότι μέρα με τη μέρα παίρνουν βάρος τα μπεμπάκια μας συν τις αποκλίσεις των μετρήσεων του βάρους στους υπερήχους, κάθησα στ' αβγά μου!

Όλα καλά για όλες μας!

Α!!!! Μπεμπάκο έχουμε! Έλα να δούμε αν θα γίνει η ισοφάριση!!!!


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1.RATAPLAN(Νίκη)............ Γαία-ΠΗΤ 01/05/2013- ΑΓΟΡΑΚΙ

2.My girl(Εύα)...................Βιοκλινική Θεσσαλονίκης-ΠΗΤ 02/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

3.Mummytobe(Νάντια)........Αλεξάνδρας-ΠΗΤ 07/05/2013- ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

4.mariath(Μαρία)...............Βιοκλινική Θεσσαλονίκης-ΠΗΤ 08/05/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

5.Βίβιαν...........................Ιασώ-ΠΗΤ 10/05/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

6.pele (Πένυ)...................Ιασώ-ΠΗΤ 12/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

7.Skountoufla.........................-ΠΗΤ 12/05/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

8.Evri79(Εύη)....................???-ΠΗΤ 16/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

9.milky(Βίκυ).....................Ιασώ-ΠΗΤ 20/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

10.Lila Pause.......................Mητέρα-ΠΗΤ 21/05/2013

11.vivimix..........................Ιασώ-ΠΗΤ 23/05/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

12.Mariapap82(Μαρία)..........Ιασώ-ΠΗΤ 28/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

13.Skybeam.......................Μητέρα-ΠΗΤ 02/06/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

14.giota-rr.........................Γεννεσις-ΠΗΤ 13/06/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

15.xanp.............................Αλεξάνδρα-ΠΗΤ 14/06/2013

16.kittymaria(Mαρία)............Κρήτη-ΠΗΤ 23/06/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ???

17.Χριστιάνα........................Κύπρος-ΠΗΤ 28/06/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ ???

18.Wonderland(Ελένη)...........

8-7


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου μάλλον κάνει σιλουέτα αφού στην

β-επιπέδου ζύγιζε 465 γραμμάρια μόλις!

Όσο για τον ομφάλιο λώρο εμάς στην β-επιπέδου μας

είπε ότι έχει 3 αγγεία αυτό μόνο!Το γράφει και στο χαρτί

τώρα που το είδα ξανά.

Πάντως καλά κάνεις και δεν ανησυχείς skountoufla!

Θα πηγαίνεις συχνότερα στον γιατρό(ΤΥΧΕΡΗΗΗΗΗΗ)

και μία χαρά θα είναι το μπεμπουλίνι σου!

Κι έτσι όπως τα γράφεις ούτε κι εγώ θα ανησυχούσα να

σου πώ την αλήθεια!!!


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

Skountoufla μην κοιτάς τα 630γρ., ήδη σε περνάω κάποιες μέρες και έτσι κι αλλιώς από την αρχή της εγκυμοσύνης μόνιμα μια βδομάδα μεγαλύτερος ήταν. Κι όπως είπες μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν και πάντα υπάρχει μια απόκλιση απο το πραγματικο βάρος. Το θέμα με τον ομφάλιο λώρο το είχε και μια φίλη μου και στις δυο εγκυμοσυνες της και όντως ελεγχε τακτικά οτι το μωρο τρέφεται αρκετα. Και τις δυο φορές έφτασε τις 40 βδομάδες και μπήκε με πρόκληση και γέννησε δυο κανονικα σε βαροσ κοριτσακια.


3e7afaa502.png

4e425f0baa.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τον ομφάλιο λώρο το είχε και μια φίλη μου και στις δυο εγκυμοσυνες της και όντως ελεγχε τακτικά οτι το μωρο τρέφεται αρκετα. Και τις δυο φορές έφτασε τις 40 βδομάδες και μπήκε με πρόκληση και γέννησε δυο κανονικα σε βαροσ κοριτσακια.

Να, είδες? Όσο κουλ Αλέξης και να προσπαθώ να είμαι, δεν σου κρύβω ότι χάρηκα με αυτό που μου έγραψες για τη φίλη σου!!!

My girl, αυτό ακριβώς είναι: εκεί που εσύ έχεις τρία αγγεία, εγώ έχω δύο... Είσαι κομπλέ!


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω μια εντελως χαζη ερωτηση?:oops:

τον τραχηλο με τον κοιλιακο υπερηχο τον μετρανε η σου κανουν και κολπικο?

τωρα οσο για τα γραμμαρια μωρε εχουν αποκλισεις τα μηχανηματα.

Εγω πηγα 27 Δεκεμβριου και μου την ειπε ο γιατρος 460γρ.

Ειμαι περιεργη να δω τι θα ακουσω την Πεμπτη!

skountoufla μην αγχωνεσαι...θα βλεπεις το μικρουλι σου πιο συχνα!ποιος την χαρη σου!

αληθεια που μενεις?που θα γεννησεις?

ευακι η λιστα εχει γινει τεραααααααααααστια!:D


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια εντελως χαζη ερωτηση?:oops:

τον τραχηλο με τον κοιλιακο υπερηχο τον μετρανε η σου κανουν και κολπικο?

Με τον κοιλιακό φαίνεται!

τωρα οσο για τα γραμμαρια μωρε εχουν αποκλισεις τα μηχανηματα.

Κάπου διάβασα ότι έχουν απόκλιση μέχρι και 10% περίπου. Αρκετά δηλαδή.

Καλώς τα καινούργια μωράκια του topic μας!

Link to comment
Share on other sites

Μου τον μέτρησε κολπικά, λέγοντάς μου μάλιστα ότι ο κοιλιακός είναι εντελώς αναξιόπιστος.

Εγώ πάντως ψάχνοντας στο αγαπημένο/καταραμένο ίντερνετ (πριν τη β' επιπέδου) είχα βρει ότι πολλοί γιατροί τον μετράνε με κοιλιακό υπέρηχο και ότι οι κολπικοί (και μάλιστα οι συχνοί) δεν είναι και ό,τι καλύτερο σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...Τώρα πόσο είναι το "συχνοί" δεν ξέρω. Δεν είχε χρειαστεί και ποτέ να μου τον μετρήσουν επί τούτου.

(Τον Ιούνιο που είχα κάνει την πιο πρόσφατη σαλπιγγογραφία είχαν γράψει λακωνικά: τράχηλος φυσιολογικός).


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τον κοιλιακό φαίνεται!

Κι εγώ αυτό έχω καταλάβει, γιατί όταν, πριν κανα μήνα, πάνω στον κοιλιακό υπέρηχο, ρώτησα το γιατρό μου για τον τράχηλο (τι κόλλημα κι εγώ!), έκανε λίγο κάπως το ματζαφλαράκι και μου είπε : καλος φαίνεται ο τράχηλος. Άρα και να να μην μετριέται ακριβώς, σίγουρα δίνει μια εικόνα.

mummytobe, μένω επαρχία και -καλώς εχόντων των πραγμάτων- θα γεννήσω σε μία ιδιωτική κλινική της πόλης μου!


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused:

τωρα εγω να περιμενω το ματσουκι η οχι?

πωπω και δεν το θελω....εχω γυρισει και στην προ σεξουαλικης μου ζωης κατασταση οπως καταλαβαινετε με τοση αποχη απο το σεξ που θα με πεθανει στον πονο το ρημαδι!

εγω παντως που ειχα υγρα και ηθελε ο γιατρος να τσεκαρει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο μου εκανε και κολπικο!

ουφ...δεν το γλυτωνω!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:confused::confused:

τωρα εγω να περιμενω το ματσουκι η οχι?

πωπω και δεν το θελω....εχω γυρισει και στην προ σεξουαλικης μου ζωης κατασταση οπως καταλαβαινετε με τοση αποχη απο το σεξ που θα με πεθανει στον πονο το ρημαδι!

εγω παντως που ειχα υγρα και ηθελε ο γιατρος να τσεκαρει οτι δεν ειναι κατι σοβαρο μου εκανε και κολπικο!

ουφ...δεν το γλυτωνω!

:):):)

Μην ανησυχείς! Στο λέω εγώ που έχω φάει τους κολπικούς με το κουτάλι, αυτός που μου κάνανε προχτές ήταν όσο πατάει η γάτα! Δεν έβλεπα, βέβαια, αλλά αισθανόμουν ότι το είχε βάλει πολύ πολύ λίγο μέσα. Μάλλον οι κολπικοί υπέρηχοι της εγκυμοσύνης είναι εξ ορισμού πιο ήπιοι από τους άλλους!


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τσα! Θα το δειρω το ζωντοβολο σας το λεω!

Πηγαμε γιατρο χθες και το σκασμενο ητανε σταυροποδι το κουνησε ο γιατρος

και παλι απλως κρατησε τα ποδια κλειστα! Οποτε ειμαστε παλι με την

απορια!Θ το δειρω με το που βγει σας το λεω....

Ειπαμε να κλεισω β' επιπεδου για τις 16 του μηνα οπου θα μας το πουνε στα

σιγουρα. Καλα 3 ωρες θα ειμαι στο ΙΑΣΩ αμα περιμενουμε να ανοιξει ποδια!

Mummytobe δεν προκειται να σου κανουν κολπικο χωρις λογο. Ασε εμενα

σε κανα μηνα θα μου κανει και τεστ pap!!!!!!!Μπλιαχ!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χιονισμένη!!!Τα μικρά έχουν κολλήσει στο παράθυρο είπε η μητέρα μου και χαζεύουν το χιόνι...

Skountoufla καλώς ήρθες με το καλό το μωράκι σου.

Μαρία θα μάθετε καλέ τι είναι στη γέννα μη σκας τι έμεινε μόνο 20 εβδομάδες ακόμα το πολύ :tongue:


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα όταν είπα ότι συνήθως κάτι σου βρίσκουν στη β' επιπέδου, είναι ότι θα σου πουν "αυτό είναι έτσι, αυτό είναι γιουβέτσι...." και μπορεί να σε αγχώσουν μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι κάτι σημαντικό στην ουσία, αλλά κάτι που είτε στην πορεία θα αλλάξει, είτε είναι κάτι που δεν δημιουργεί πρόβλημα... Διάβασα αρκετές περιπτώσεις στο forum, γι' αυτό αγχώθηκα λίγο..... Δεν ήθελα να πανικοβάλω και τις υπόλοιπες....sorry...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Τσα! Θα το δειρω το ζωντοβολο σας το λεω!

Πηγαμε γιατρο χθες και το σκασμενο ητανε σταυροποδι το κουνησε ο γιατρος

και παλι απλως κρατησε τα ποδια κλειστα! Οποτε ειμαστε παλι με την

απορια!Θ το δειρω με το που βγει σας το λεω....

Ειπαμε να κλεισω β' επιπεδου για τις 16 του μηνα οπου θα μας το πουνε στα

σιγουρα. Καλα 3 ωρες θα ειμαι στο ΙΑΣΩ αμα περιμενουμε να ανοιξει ποδια!

Mummytobe δεν προκειται να σου κανουν κολπικο χωρις λογο. Ασε εμενα

σε κανα μηνα θα μου κανει και τεστ pap!!!!!!!Μπλιαχ!

μερικα μωρα παιδι μου παιρνουν τελικα κατι θεσεις που καθολου δεν βοηθανε!και εγω στεναχωριομουν που στην αυχενικη ειχε την ιδανικη θεση και ελεγα κατι εχει το παιδι και δεν κουνιεται!

εγω λεω το 3ο πια να το αφησετε για εκπληξη!!!!!!!!αφου κιολας αρνειται το παιδι αφηστε το να κανει εντυπωση!!!!!!!!

Αυτό που εννοούσα όταν είπα ότι συνήθως κάτι σου βρίσκουν στη β' επιπέδου, είναι ότι θα σου πουν "αυτό είναι έτσι, αυτό είναι γιουβέτσι...." και μπορεί να σε αγχώσουν μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι κάτι σημαντικό στην ουσία, αλλά κάτι που είτε στην πορεία θα αλλάξει, είτε είναι κάτι που δεν δημιουργεί πρόβλημα... Διάβασα αρκετές περιπτώσεις στο forum, γι' αυτό αγχώθηκα λίγο..... Δεν ήθελα να πανικοβάλω και τις υπόλοιπες....sorry...:(:(:(

Δεν πειραζει καλε δεν εκανες και τιποτα κακο για να ζητας συγγνωμη!

εγω το ιντερνετ το εχω κοψει!

δεν διαβαζω τιποτα πλεον γιατι ψιλοτρελαινομαι!

ειλικρινα σας μιλαω οσο κλωτσαει δεν φοβαμαι τιποτα!

εχει αρχισει το σκατουλι και κλωτσαει εκει που βαζω το χερι καμμια φορα!

την νυχτα δεν εχω εντοπισει αν κοιμαται ή κανει παρτυ για να ξερω περιπου τι με περιμενει!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...