Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημερες

Συνεχίζουμε την αποτοξίνωση απο κρεας με

Γιαχνι κολοκυθάκια με πατάτες κ λίγη μουστάρδα

photo-2013-06-05-02-13-15-852_zps2e468f3b.jpg

Και λιγα λουκάνικο πιτακια ακόμη ζήτησε η μικρή

photo-2013-06-05-01-45-28-392_zpsb2e4e396.jpg

Και ήθελα να σας δείξω τρια κουτάκια που εχω κ προσωπικά με βοήθησαν πολύ. Είναι θηκη για σκόρδο για ντομάτα κ λεμόνι.

Ε λοιπόν μια χαρά τα κρατάει κ το λεμόνι δεν σταφιδιαζει δεν αφιδατωνεται δεν μαραζώνει η ντομάτα κ εχω κ το σκόρδο δίπλα να μην μπαινοβγαινω στο μπαλκόνι. Απο τζάμπο 1 ευρώ το καθένα.

photo-2013-06-05-01-43-42-823_zps351475be.jpg

photo-2013-06-05-01-44-38-788_zps8566e3fd.jpg

Έχει κ κρεμμύδι αλλα ποτέ δεν βάζω μισό κρεμμύδι χε χε χε

Τις καλημερες μου :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια.

Καλαμαράκι τί ωραία πράγματα που έκανες... και πολύ καλές ιδέες αυτά με τα πλευρώτους μέσα στην πιτούλα!

Εγώ χτες έκανα ψαρόσουπα με μπακαλιάρο... περίσσεψε ψάρι και λέω να κάνω ψαροκεφτέδες και να τους βάλω στην κατάψυξη για μεζεδάκι κανένα βραδάκι.

Αυτό που με προβληματίζει πάντως με την κατάψυξη είναι αν κάνω καλά που ξεπαγώνω κάποιες πρώτες ύλες και μετά το μαγείρεμα τις καταψύχω ξανά. Για παράδειγμα το ψάρι το είχα καταψύξει όταν ήταν φρέσκο. Μετά το απόψυξα και το έβρασα και τώρα λέω να το κάνω κεφτέδες και ξανά στην κατάψυξη. Τί λετε εσείς? υπάρχει πουθενά κάποιος ειδικός να ρωτήσω στο ίντερνετ?

Για να συνεχίσω, σήμερα θα κάνω μπιφτέκια με ρύζι... και πριν λίγο έκανα παγωτό με γεύση μόκα, φράουλα και βανίλια.

Πάρε μια ιδέα

http://www.sintagespareas.gr/simboules/katapsiksi/28-fagita-kai-katapsiksi

Αλλά αφού έχει αλλάξει χημική σύσταση το προϊόν δεν ειναι πάλι ωμό μαγειρευθηκε μπορεί να το βάλεις κατάψυξη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κυρίες μου! Καλαμαράκι μου καλό, εσύ που έχεις την ίδια απέχθεια με εμένα όσον αφορά τα αυγά, για πες μου στη στάλπη έβαλες και τα 4 της συνταγής; Δεν βρωμάει αυγουλίλα; Κουρκουμπίνι δεν μας είπες... Ταίριαζε όσο φαντάζομαι το σοκολατένιο κεικ με τη μαρμελάδα μπανάνα;


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κυρίες μου! Καλαμαράκι μου καλό, εσύ που έχεις την ίδια απέχθεια με εμένα όσον αφορά τα αυγά, για πες μου στη στάλπη έβαλες και τα 4 της συνταγής; Δεν βρωμάει αυγουλίλα; Κουρκουμπίνι δεν μας είπες... Ταίριαζε όσο φαντάζομαι το σοκολατένιο κεικ με τη μαρμελάδα μπανάνα;

Έβαλα μόνο ενα αυγό κ την επόμενη φορά δεν θα βάλω κανένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε μια ιδέα

http://www.sintagespareas.gr/simboules/katapsiksi/28-fagita-kai-katapsiksi

Αλλά αφού έχει αλλάξει χημική σύσταση το προϊόν δεν ειναι πάλι ωμό μαγειρευθηκε μπορεί να το βάλεις κατάψυξη

Ευχαριστώ kalamaraki, είναι αρκετά διαφωτιστικό... μάλιστα κάπου λέει ότι οι πατάτες δεν μπαίνουν στην κατάψυξη και έτσι εξηγώ γιατί όταν έβγαλα πατάτες με φασολάκια , ήταν οι πατάτες σαν πανιασμένες:(

Link to comment
Share on other sites

οκ,δεν τοχω μέρες τώρα μου φαίνεται!

το μοσχάρι είπα να το κάνω τελικά γιουβέτσι και μου άρπαξε!:shock: όπως όπως τοσωσα και τώρα τοχω στα πήλινα!

το κουνουπίδι έγινε καλό ευτυχώς

το απόγευμα αν προλάβω θα κάνω το κεικ

χτες βράδι πεινάσαμε και όπως κάνω συνήθως εγώ ό,τι είχα το πέταξα και τοκανα σαλάτα!:P:p κουνουπίδι μπρόκολο ατμού αυγά ντομάτα τονο λάδι βαλσάμικο και αλατάκι !κι όμως της πήγαινε πολύ το βαλσάμικο παρόλο που συνηθίζουμε να βάζουμε λεμόνι!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες

Συνεχίζουμε την αποτοξίνωση απο κρεας με

Γιαχνι κολοκυθάκια με πατάτες κ λίγη μουστάρδα

photo-2013-06-05-02-13-15-852_zps2e468f3b.jpg

Και λιγα λουκάνικο πιτακια ακόμη ζήτησε η μικρή

photo-2013-06-05-01-45-28-392_zpsb2e4e396.jpg

Και ήθελα να σας δείξω τρια κουτάκια που εχω κ προσωπικά με βοήθησαν πολύ. Είναι θηκη για σκόρδο για ντομάτα κ λεμόνι.

Ε λοιπόν μια χαρά τα κρατάει κ το λεμόνι δεν σταφιδιαζει δεν αφιδατωνεται δεν μαραζώνει η ντομάτα κ εχω κ το σκόρδο δίπλα να μην μπαινοβγαινω στο μπαλκόνι. Απο τζάμπο 1 ευρώ το καθένα.

photo-2013-06-05-01-43-42-823_zps351475be.jpg

photo-2013-06-05-01-44-38-788_zps8566e3fd.jpg

Έχει κ κρεμμύδι αλλα ποτέ δεν βάζω μισό κρεμμύδι χε χε χε

Τις καλημερες μου :-)

Το φαγάκι σου φαίνεται νόστιμο και καλή η ιδέα με την μουστάρδα!Τα κουτάκια αυτά από τζάμπο τα έχω κι εγώ και όντως είναι πολύ βολικά!Έχω πάρει και το κρεμμύδι γιατί όταν βάζω στην σαλάτα και είναι μεγάλο βάζω το μισό, οπότε στο κουτάκι το βάζω στο ψυγείο και δεν μυρίζει άσχημα!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

;):D

Ευχαριστώ kalamaraki, είναι αρκετά διαφωτιστικό... μάλιστα κάπου λέει ότι οι πατάτες δεν μπαίνουν στην κατάψυξη και έτσι εξηγώ γιατί όταν έβγαλα πατάτες με φασολάκια , ήταν οι πατάτες σαν πανιασμένες:(

Ναι γενικά τα αμυλούχα δεν κάνει να μπαίνουν γιατί όταν τα βγάζεις έχουν παπαδιάσει κ δεν είναι ωραία. Κατά τα άλλα όοοοοολα τα υπόλοιπα τα βάζω με επιτυχία. Αμυλούχα βάζω μόνο άψητα πχ ντολμαδάκια έτοιμα για την κατσαρόλα, γεμιστά, κολοκύθια γεμιστά κτλ

οκ,δεν τοχω μέρες τώρα μου φαίνεται!

το μοσχάρι είπα να το κάνω τελικά γιουβέτσι και μου άρπαξε!:shock: όπως όπως τοσωσα και τώρα τοχω στα πήλινα!

το κουνουπίδι έγινε καλό ευτυχώς

το απόγευμα αν προλάβω θα κάνω το κεικ

χτες βράδι πεινάσαμε και όπως κάνω συνήθως εγώ ό,τι είχα το πέταξα και τοκανα σαλάτα!:P:p κουνουπίδι μπρόκολο ατμού αυγά ντομάτα τονο λάδι βαλσάμικο και αλατάκι !κι όμως της πήγαινε πολύ το βαλσάμικο παρόλο που συνηθίζουμε να βάζουμε λεμόνι!

Πάντα τα από όλα νόστιμα βγαίνουν χε χε

Το φαγάκι σου φαίνεται νόστιμο και καλή η ιδέα με την μουστάρδα!Τα κουτάκια αυτά από τζάμπο τα έχω κι εγώ και όντως είναι πολύ βολικά!Έχω πάρει και το κρεμμύδι γιατί όταν βάζω στην σαλάτα και είναι μεγάλο βάζω το μισό, οπότε στο κουτάκι το βάζω στο ψυγείο και δεν μυρίζει άσχημα!

Μπα κ στην σαλάτα ένα βάζω αφού το τρώμε πολύ χε χε κ να φανταστείς στην αρχή τα κορόιδευα έλεγα σιγά μη βοηθάνε αυτά κ τελικά με βόλεψαν κ τακτοποιήθηκε κ το ψυγείο από το πιατάκι με ντομάτα ή το λεμόνι το ξέμπαρκο που σταφίδιαζε.

Τέλος η αποτοξίνωση από το κρέας....για σήμερα έχουμε μπιφτέκια αλά Palladin πεντανόστιμα!!

photo-2013-06-06-01-12-52-385_zps7820948f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια:P

Χτες ήμουν πολύ χαρούμενη και μπήκα να το μοιραστώ μαζί σας:P... άναψα φωτιά και έψησα στα κάρβουνα πρώτη φορά μόνη μου εντελώς μπιφτέκια!... ο σύζυγος όταν ήρθε, είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! δεν το περίμενε... βλέπετε συνήθως αυτός αναλαμβάνει τα ψησίματα... αλλά είπα να κάνω δοκιμή και αν κάτι πάει στραβά, υπάρχει και ο φούρνος;)... και επειδή τελικά μου βγήκε πολύ η φωτιά, έβαλα πάνω και ένα κολοκυθάκι, κρεμμύδι και ψωμάκι! Ιδού και η απόδειξη:

dsc01771.th.JPG

Σήμερα έκανα φασολάκια στη χύτρα και επειδή βαρέθηκα να τα κάνω συνέχεια με πατάτες, έβαλα μέσα λουκάνικα!

Τώρα έχω βγάλει φύλλο από την κατάψυξη και θα κάνω σε λίγο τυροπιτάκια...λέω να βάλω και λίγη πιπεριά μέσα.

Καλό βράδυ:tongue:

Υ.Γ. Προσπαθώ να βάλω τη φώτο, αλλά την μία μου βγαίνει τεράστια και την άλλη καθόλου... οπότε, βάλτε φαντασία αυτή τη φορά... χι χι χι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μοσχαράκι στη γάστρα με μπύρα

photo-2013-05-30-17-31-33-955_zps255b91a3.jpg

Λουκανικοπιτάκια φαίνεται κ το χέρι του χαζμπαντ που δεν άντεχε να περιμένει να φωτογραφήσω χαχα

photo-2013-05-30-17-29-07-822_zps5b74e9f8.jpg

Μια κοντινή από τα κολοκυθάκια που έκανες προχθές Κουρκουμπίνι, άρεσαν πολύ κ στη μικρή κ μου ζήτησε να τα ξανακάνω

photo-2013-05-30-17-29-59-144_zps09593848.jpg

Χτες έφτιαξα σουβλάκια από λίγο χοιρινό που είχα κ ο χαζμπαντ τα έβαλε ψησταριά με πλευρώτους μανιτάρια μαριναρισμένα λουκούμι έγιναν

photo-2013-06-04-00-36-05-882_zpsfad6ee98.jpg

Σήμερα είχαμε αποτοξίνωση με αρακά κ αγκινάρες

photo-2013-06-04-00-37-20-59_zpsd330504a.jpg

Και τώρα το βραδάκι....πεινούσαμε κ έκανα το εξής

Με μια κ.σ λάδι έβαλα τα μανιτάρια για 5 λεπτά να μαραθούν στο αντικολλητικό τηγάνι, μετά πρόσθεσα αλάτι πιπέρι 1 κσ μουστάρδα κ λίγο μπαλσάμικο κ τα άφησα άλλα 5 λεπτά έγιναν λουκούμι!!

photo-2013-06-04-00-38-07-528_zps4c7c2b22.jpg

Και τα έφτιαξα με τορτίγιες , λίγο μουστάρδα μαρουλάκι κ τα μανιτάρια κ έγιναν θεσπέσια κ χορταστικά.

photo-2013-06-04-00-39-44-578_zps445a5830.jpg

Αυτάααααααααα τα λίγα

Για αύριο θα φτιάξω μάλλον κόκκινο κριθαράκι γιατί συνεχίζεται το τρέξιμο χε χε

Την καλημέρα μου στις πρωινές :D

τι να πρωτοπω τωρα εγω. φοβερα ολα...

το μοσχαρακι με τη μπυρα μου αρεσε σαν ιδεα και το εκανα στη χυτρα σκετο μοσχαρακι μπυρατο. πολυ καλο.... το συνοδευσα με πατατουλες σαν τηγανιτες. θα δειτε φωτο σε λιγο

πω πω πω πω!!!

τι ωραία!!!!τι νόστιμα και λαχταριστά!!!!

μπράβο σας!!!!!

το μοσχάρι καλαμαρακι θα γίνει άμεσα!!!!;)

εν όψει και κουνουπίδι κοκκινιστό με πατατούλες

και να ρωτήσω και κάτι:στο νηστίσιμο κεικ μπορώ απλά να προσθέσω αυγό χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο;μας είπε η παιδίατρος να δοκιμάσουμε αυγό μέσα σε κεικ ή φαγητό να δούμε αντιδράσεις!

εκανες κεικ τελικα;, τι εγινε; την πειραξε;

μπορεις να βαλεις 2 αυγα στη δοση και να βαλεις 1 1/2 κουπες υγρο.

εγω θα ελεγα να κανεις και γιουβαρλακια με ενα αυγο στη ζυμη του κιμα για πειραμα.

Καλημέρα κυρίες μου! Καλαμαράκι μου καλό, εσύ που έχεις την ίδια απέχθεια με εμένα όσον αφορά τα αυγά, για πες μου στη στάλπη έβαλες και τα 4 της συνταγής; Δεν βρωμάει αυγουλίλα; Κουρκουμπίνι δεν μας είπες... Ταίριαζε όσο φαντάζομαι το σοκολατένιο κεικ με τη μαρμελάδα μπανάνα;

και εγω 2 αυγα εβαλα.

ταιριαζε παρα πολυ.... βγηκε πολυ ωραιο. να το επιχειρησετε. α σας πω εμενα μου ξεμενουν μπανανες με τα παιδια και εινι καλη λυση η σταλπη για να μην τις πεταω. και θα κανω και μπανοφι δοθεισης ευκαιριας.

;):D

Τέλος η αποτοξίνωση από το κρέας....για σήμερα έχουμε μπιφτέκια αλά Palladin πεντανόστιμα!!

photo-2013-06-06-01-12-52-385_zps7820948f.jpg

φαινονται πολυ ωραια τα μπιφτεκλια σας κυρια μου.

Γειά σας κορίτσια:P

Χτες ήμουν πολύ χαρούμενη και μπήκα να το μοιραστώ μαζί σας:P... άναψα φωτιά και έψησα στα κάρβουνα πρώτη φορά μόνη μου εντελώς μπιφτέκια!... ο σύζυγος όταν ήρθε, είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! δεν το περίμενε... βλέπετε συνήθως αυτός αναλαμβάνει τα ψησίματα... αλλά είπα να κάνω δοκιμή και αν κάτι πάει στραβά, υπάρχει και ο φούρνος;)... και επειδή τελικά μου βγήκε πολύ η φωτιά, έβαλα πάνω και ένα κολοκυθάκι, κρεμμύδι και ψωμάκι! Ιδού και η απόδειξη:

dsc01771.th.JPG

Σήμερα έκανα φασολάκια στη χύτρα και επειδή βαρέθηκα να τα κάνω συνέχεια με πατάτες, έβαλα μέσα λουκάνικα!

Τώρα έχω βγάλει φύλλο από την κατάψυξη και θα κάνω σε λίγο τυροπιτάκια...λέω να βάλω και λίγη πιπεριά μέσα.

Καλό βράδυ:tongue:

Υ.Γ. Προσπαθώ να βάλω τη φώτο, αλλά την μία μου βγαίνει τεράστια και την άλλη καθόλου... οπότε, βάλτε φαντασία αυτή τη φορά... χι χι χι!

η πιπερια τους παει πολυ. εβαζε και η θεια μου και τους εδινε μια γευση διαφορετικη και πολυ ωραια. αχ, τυροπιτακια εχω καιρο να κανω...

α ξεχασα τα κολοκυθακια αυτα παλι καλα που τα βρηκα σαν συνταγη. και ο συζυξ δεν τα πολυτρωει τα κολοκυθια και ετσι τα εφαγε πολυ καλα. και εφαγε και το μωρο... καλα ο μεγαλος διαλεγει πολυ αλλα πιστευω οτι θα δοκιμασει καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

να σας δειξω και εγω τις προκοπες μου

εκανα πολλα εινια η αληθεια

εκανα το μοσχαρακι στη χυτρα μπυρατο οπως ειπα και εβαλα λιγη πιπερια φλωρινης μεσα

435th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

οι συνοδευτικες παπατουλες σαν τηγανιτες

436ad.jpg

Uploaded with ImageShack.us

το παστιτσιο

437wz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

εκανα και χοιρινο λεμονατο ριγανατο στη χυτρα αλλα δεν το εβγαλα φωτο.

και εδω γλυκο με ινδοκαρυδο που το πηγα στην πεθερα μου γιατι θα πηγαιναμε επισκεψη ακι πηρε τηλ σημερα να με συγχαρει. και κατεβασα και στη γειτονισσα η οποια μας ειχε φερει τηγανιτες για τα μωρα και ηθελα να μην της παω αδειο το πιατο

438x.jpg

Uploaded with ImageShack.us

για τα παιδια ειχα γιουβαρλακια 2 μερες τωρα. ευτυχως τα καταβροχθησαν. αυριο θα τους κανω και εναν τραχανα για ενισχυση στο παστιτσιο γιατι δεν ξερω το κατα ποσο θα το φανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Επιτέλους Σαββατοκύριακο:P αν και προμηνύεται λίγο δύσκολο... μάλλον πρωινό ξύπνημα για να παραλάβουμε συγγενείς από το λιμάνι, μετά το μεσημέρι σε μία βράβευση ενός ανιψιού και το βράδυ γενέθλια... όπως καταλάβατε στο τρέξιμο...

ελπίζω τουλάχιστον να κάνει καλό καιρό την Κυριακή να κάνουμε καμία βουτιά!

Χτες έκανα τα φασολάκια με λουκάνικα και ήταν πολύ ωραία... διαφορετικά βρε παιδί μου! σήμερα ή θα φτιάξω ομελέτα με σπαράγγια και μανιτάρια ή κοφτό μακαρονάκι με σάλτσα από τα ίδια... θα το σκεφτώ μέχρι το μεσημέρι.

1010779.th.jpg

kourkoumpini ξεσάλωσες πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...