Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

κοριτσια χρονια πολλα στις εορταζουσες. να εισαστε καλα και να χαιρεστε τις οικογενειες σας.

επισης να πω οτι ολα οσα κανατε ητα πεντανοστιμα....

εγω εκανα διαφορα πραγματα αλλα δε βγαζω φωτογραφιες γιατι δεν προλαβαινω αλλα θα επανελθω δριμυτερη.

εφτιαξα πιτσα χθες που ειχαμε κοσμο, σημερα γαυρακι τηγανιτο απο τη λαικη, εφτιαξα τουρλου στη χυτρα και εντυπωσιατηκα και τωρα μολις εκλεισα κοτοπουλο μπυρατο επισης στη χυτρα. εκανα και μοσχαρακι με αστρακι για τα παιδια.

πηρα και λαχανικα για γεμιστα, αυριο θα παρω κιμα και ελπιζω α κοιμηθουν καποια στιγμη η να καθισουν ομορφα στην κουζινα και α συνεργαστουν για να μαγειρεψουμε τα 2 θηριακια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το εκμεκ να σας πω οτι βγηκε θεικο. και αεγω ακομα το ζηλευω.

εκοψα φετες απο τα αγλυκα τσουρεκια μου, τις εστρωσα στο πυρεξ, τις εβαλα για λιγο στο φουρνο και σιροπιασα. το αφησα ολη νυχτα στο φουρνο να τραβηξει καλα και το πρωι εβαλα την κρεμα ζαχαροπλαστικης απο πανω. δεν εβαλα σαντιγη γιατι προοριζοταν για τα πεθερικα μου και δεν την αγαπουν ιδιατερα. πασπαλισα με τριμμενο αυγδαλο γιατι δεν ειχα αναλατο αιγινης και βγηκε θεικο. θα το κανω και για μας, την επομενη φορα που θα περιμεω κοσμο η αντι περπατοπιτας για τον μικρο. ο μικρος περπατησε καλυτερα χθες και ειπα να κανω καρυδοπιτα, αλλα τελικα ισως κανω το εκμεκ.....

το μπανανανογλυκο ηταν σχετικα δικης μου εμπνευσης. ειχα 3 μπανανες πολυ ωριμες. ε στρωνω λαδοκολλα στο πυρεξ, ριχνω μελι και σιροπι καραμελας ετοιμο. βαζω τις μπανανες και απο παω κανω με το χερι λιγο μειγμα για κεικ απλο. το ριχνω και ψηνω. βγηκε πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

το εκμεκ να σας πω οτι βγηκε θεικο. και αεγω ακομα το ζηλευω.

εκοψα φετες απο τα αγλυκα τσουρεκια μου, τις εστρωσα στο πυρεξ, τις εβαλα για λιγο στο φουρνο και σιροπιασα. το αφησα ολη νυχτα στο φουρνο να τραβηξει καλα και το πρωι εβαλα την κρεμα ζαχαροπλαστικης απο πανω. δεν εβαλα σαντιγη γιατι προοριζοταν για τα πεθερικα μου και δεν την αγαπουν ιδιατερα. πασπαλισα με τριμμενο αυγδαλο γιατι δεν ειχα αναλατο αιγινης και βγηκε θεικο. θα το κανω και για μας, την επομενη φορα που θα περιμεω κοσμο η αντι περπατοπιτας για τον μικρο. ο μικρος περπατησε καλυτερα χθες και ειπα να κανω καρυδοπιτα, αλλα τελικα ισως κανω το εκμεκ.....

το μπανανανογλυκο ηταν σχετικα δικης μου εμπνευσης. ειχα 3 μπανανες πολυ ωριμες. ε στρωνω λαδοκολλα στο πυρεξ, ριχνω μελι και σιροπι καραμελας ετοιμο. βαζω τις μπανανες και απο παω κανω με το χερι λιγο μειγμα για κεικ απλο. το ριχνω και ψηνω. βγηκε πολυ ωραιο.

ουπς!!βρε χρυσοχέρα!!!εγώ δεν έκανα γλυκό όταν περπατήσαμε!!!τα έκανα όμως όλα μαζεμένα τη μέρα του Πάσχα και μέρα γιορτής της φυσικά!;) και πραγματικά δε ξέρω από που κρατα αυτό το έθιμο!σε ποιες περιοχές;η αλήθεια είναι πως με τα παραδοσιακά,ήθη-έθιμα,εκκλησιαστικά δεν τα πάω και πολύ καλα!:tongue:

σήμερις θα κάνω μια εύκολη μακαρονάδα με κρύα σάλτσα!θα φύγουμε οπότε θα μπω από το σχολειο καμιά μέρα ή από το κινητό(νομίζω συνδέεται με το λαπ)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια άφαντο το αρνάκι!:shock:δεν πρόλαβε να γίνει διάσημο!:tongue::P

την επόμενη φορά!;)

χα χα χα δεν πειράζει αρκεί που ήταν νοστιμότατο κ εξαφανίστηκε!!!

κοριτσια χρονια πολλα στις εορταζουσες. να εισαστε καλα και να χαιρεστε τις οικογενειες σας.

επισης να πω οτι ολα οσα κανατε ητα πεντανοστιμα....

εγω εκανα διαφορα πραγματα αλλα δε βγαζω φωτογραφιες γιατι δεν προλαβαινω αλλα θα επανελθω δριμυτερη.

εφτιαξα πιτσα χθες που ειχαμε κοσμο, σημερα γαυρακι τηγανιτο απο τη λαικη, εφτιαξα τουρλου στη χυτρα και εντυπωσιατηκα και τωρα μολις εκλεισα κοτοπουλο μπυρατο επισης στη χυτρα. εκανα και μοσχαρακι με αστρακι για τα παιδια.

πηρα και λαχανικα για γεμιστα, αυριο θα παρω κιμα και ελπιζω α κοιμηθουν καποια στιγμη η να καθισουν ομορφα στην κουζινα και α συνεργαστουν για να μαγειρεψουμε τα 2 θηριακια μου.

Πολύ χαίρομαι που σε βόλεψε η χύτρα , θα δεις θα σου λύσει κ τα χέρια ειδικά εσένα που μαγειρεύεις σε ποσότητες :D

το εκμεκ να σας πω οτι βγηκε θεικο. και αεγω ακομα το ζηλευω.

εκοψα φετες απο τα αγλυκα τσουρεκια μου, τις εστρωσα στο πυρεξ, τις εβαλα για λιγο στο φουρνο και σιροπιασα. το αφησα ολη νυχτα στο φουρνο να τραβηξει καλα και το πρωι εβαλα την κρεμα ζαχαροπλαστικης απο πανω. δεν εβαλα σαντιγη γιατι προοριζοταν για τα πεθερικα μου και δεν την αγαπουν ιδιατερα. πασπαλισα με τριμμενο αυγδαλο γιατι δεν ειχα αναλατο αιγινης και βγηκε θεικο. θα το κανω και για μας, την επομενη φορα που θα περιμεω κοσμο η αντι περπατοπιτας για τον μικρο. ο μικρος περπατησε καλυτερα χθες και ειπα να κανω καρυδοπιτα, αλλα τελικα ισως κανω το εκμεκ.....

το μπανανανογλυκο ηταν σχετικα δικης μου εμπνευσης. ειχα 3 μπανανες πολυ ωριμες. ε στρωνω λαδοκολλα στο πυρεξ, ριχνω μελι και σιροπι καραμελας ετοιμο. βαζω τις μπανανες και απο παω κανω με το χερι λιγο μειγμα για κεικ απλο. το ριχνω και ψηνω. βγηκε πολυ ωραιο.

Πολύ καλή ιδέα με τα τσουρέκια!

Και μπράβο στον μικρό που περπάτησε!!

ουπς!!βρε χρυσοχέρα!!!εγώ δεν έκανα γλυκό όταν περπατήσαμε!!!τα έκανα όμως όλα μαζεμένα τη μέρα του Πάσχα και μέρα γιορτής της φυσικά!;) και πραγματικά δε ξέρω από που κρατα αυτό το έθιμο!σε ποιες περιοχές;η αλήθεια είναι πως με τα παραδοσιακά,ήθη-έθιμα,εκκλησιαστικά δεν τα πάω και πολύ καλα!:tongue:

σήμερις θα κάνω μια εύκολη μακαρονάδα με κρύα σάλτσα!θα φύγουμε οπότε θα μπω από το σχολειο καμιά μέρα ή από το κινητό(νομίζω συνδέεται με το λαπ)

Ούτε εγώ έκανα περπατόπιτα χε χε ούτε καν το ήξερα πως υπήρχε :rolleyes::tongue:

Το χθεσινό μας φαγάκι

{τελικά δεν έκανα στο φούρνο βαρέθηκα....κ προτίμησα την αγία χύτρα αλλά επειδή είχα μόνο δυο μπούτια μείωσα το χρόνο που έλεγε στο μισό πχ λέει 20-25 λεπτά για κότα αλλά εννοεί για 4-6 μερίδες άρα για δυο μπούτια το άφησα 12 λεπτά κ ήταν λουκούμι}

Κοτόπουλο μπυρας κ αυτή τη φορά δοκίμασα ένα συνδυασμό μπαχαρικών της Αργυρούς εκτός του μπουκουβου κ ήταν πολύ καλό!!

photo-2013-05-09-17-11-04-981_zps10377ef6.jpg

Και εμείς για σήμερα μάλλον μακαρονάκια με τι θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:P

Αυτό με την περπατόπιτα ούτε εγώ το έχω ξανακούσει.... ωραία είναι να κρατάμε τα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας...

Σήμερα θα κάνω μία ωραιότατη φασολάδα και θα ξεφλουδίσω τις πιπεριές φλωρίνης που έψησα χτες, να τις βάλω στο λαδόξυδο... το Σαββατοκύριακο προβλέπεται να είναι μέσα στο κρέας... γιορτάζει ο σύζυγος την Κυριακή και θα του κάνω μουσακά αύριο που του αρέσει πολύ και την Κυριακή θα ψήσουμε μπριζολίδιο... από γλυκό, δεν προβλέπεται τίποτα... και μάλλον θα τα καταργήσω γενικώς, γιατί καταλήγω να τα τρώω εγώ:mad:, αφού ο αντρούλης δεν τρώει πέρα από ένα κομμάτι... δεν είναι του γλυκού βλέπετε;)

Για πείτε τα νέα σας:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουπς!!βρε χρυσοχέρα!!!εγώ δεν έκανα γλυκό όταν περπατήσαμε!!!τα έκανα όμως όλα μαζεμένα τη μέρα του Πάσχα και μέρα γιορτής της φυσικά!;) και πραγματικά δε ξέρω από που κρατα αυτό το έθιμο!σε ποιες περιοχές;η αλήθεια είναι πως με τα παραδοσιακά,ήθη-έθιμα,εκκλησιαστικά δεν τα πάω και πολύ καλα!:tongue:

σήμερις θα κάνω μια εύκολη μακαρονάδα με κρύα σάλτσα!θα φύγουμε οπότε θα μπω από το σχολειο καμιά μέρα ή από το κινητό(νομίζω συνδέεται με το λαπ)

Λοιπόν η περπατόπιτα στα μέρη μου είναι πολύ πολύ συνηθισμένη - Αλεξ/πολη.Και από όσο ξέρω σε όλο τον νομό!Μόλις το παιδί περπατήσει, κάνουμε την λεγόμενη περπατόπιτα (ο καθένας κάνει ό,τι παραλλαγή θέλει).Εγώ πχ στην μικρή μου έκανα μια μηλόπιτα σε ένα τεράστιο ταψί!Πρέπει λοιπόν όλη να την μοιράσεις και μάλιστα στην δουλειά μου που πήγα μου είπαν κάποιοι παλιότεροι γελώντας πως πρέπει να την μοιράσεις τρέχοντας!!:P Συχνά στα μέρη μου αν κάποιος πέφτει συχνά ή σκοντάφτει του λέμε "περπατόπιτα δεν σου έφτιαξε η μάμα σου";:P

Το θεωρώ όμορφο και γλυκό έθιμο και μια καλή ευκαιρία για κερασματάκι!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα:P

evhgiorgos λες να είναι έθιμο από τα μέρη σας αυτό? να κάνουμε μία έρευνα:P ωραίο είναι πάντως:tongue:

Η φασολάδα σήμερα μου έκανε νούμερα μέχρι να ψηθεί... μάλλον δεν την έβαλα σωστό χρόνο στην χύτρα... τελικά τα κατάφερα... φαίνεται στα εύκολα φαγητά, την πατάμε πιο εύκολα;)

10107171.jpg

Έτοιμος και ο κυμάς για τον αυριανό μουσακά... αύριο θα ψήσω μελιτζάνες και κολοκύθια και βουρ... στο φούρνο:P

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα καλησπερα,

πολυ ωραια ολα τα καλουδια σας.

νινα μπορει να η ηταν και ιδιατερα βραστερα τα φασολια σου και να χρειαστηκαν παραπανω χρονο.

την περπατοπιτα ουτε εγω την ηξερα. οταν περπατησε ο μεγαλος, η νονα του μου ειπε οτι πρεπει να κανω περπατοπιτα. ε μπηκα στο παρεντς που εχει θεμα κανονικα "περπατοπιτα" και την εμαθα.

στον μεγαλο ειχα κανει σπανακοπιτα γιατι τελουσαμε υπο μετακομιση και ημουν και σε αρχες εγκυμοσυνης και δεν ειχα μιξερ (το ειχα μαζεψει σε κουτα μαζι με τις φορμες ταψια ολα), ηταν και νταλα καλοκαιρι....

τωρα ειπαμε θα κανω καρυδοπιτα. περιμενω να επιστρεψουν οι γειτονισσες για να εχω που να τη μοιρασω...

για τη χυτρα και παλι να σας ευχαριστησω. οντως μεχρι τωρα διαπιστωνω οτι με βολευει. ακομα τη μεγαλη δεν την επλυνα, με την 4λιτρη τα κανω ολα αλλα νομιζω ορι εινια βολικοτερη απο τη μεγαλη.

λοιπον σημερα εβρασα πατζαρια, εκανα φασολακια μεσα σε μια ωρα ολα με τις αντιστοιχες προετοιμασιες. που να γινουν αυτα σε κατσαρολα... χθες εκανα και εγω το κοτοπουλο μπυρατο στη χυτρα και εγινε λιωμα. και συμφωνησαμε με τον αντρα μου οτι μαλλον τα φαγητα εχου καλυτερη γευση. σημερα εκανα και ρυζι να το συνοδευσουμε. φωτο δεν εβγαλα κοριτσια συγγνωμη. αφηστε που μολις δουν τη φωτογραφικη ορμανε και τα δυο. πρεπει να λειπουν απο την κουζινα και αυτο εινια αδυνατον. ειναι σαν βδελλες επανω μου.

πηρα και κιμα και πρεπει αυριο οπωσδηποτε να τον κανω μπιφτεκια και γεμιστα.

α εκανα και παγωτο καιμακι, το ετοιμο... ειναι εξαιρετικο;);)

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα καλησπερα,

πολυ ωραια ολα τα καλουδια σας.

νινα μπορει να η ηταν και ιδιατερα βραστερα τα φασολια σου και να χρειαστηκαν παραπανω χρονο.

την περπατοπιτα ουτε εγω την ηξερα. οταν περπατησε ο μεγαλος, η νονα του μου ειπε οτι πρεπει να κανω περπατοπιτα. ε μπηκα στο παρεντς που εχει θεμα κανονικα "περπατοπιτα" και την εμαθα.

στον μεγαλο ειχα κανει σπανακοπιτα γιατι τελουσαμε υπο μετακομιση και ημουν και σε αρχες εγκυμοσυνης και δεν ειχα μιξερ (το ειχα μαζεψει σε κουτα μαζι με τις φορμες ταψια ολα), ηταν και νταλα καλοκαιρι....

τωρα ειπαμε θα κανω καρυδοπιτα. περιμενω να επιστρεψουν οι γειτονισσες για να εχω που να τη μοιρασω...

για τη χυτρα και παλι να σας ευχαριστησω. οντως μεχρι τωρα διαπιστωνω οτι με βολευει. ακομα τη μεγαλη δεν την επλυνα, με την 4λιτρη τα κανω ολα αλλα νομιζω ορι εινια βολικοτερη απο τη μεγαλη.

λοιπον σημερα εβρασα πατζαρια, εκανα φασολακια μεσα σε μια ωρα ολα με τις αντιστοιχες προετοιμασιες. που να γινουν αυτα σε κατσαρολα... χθες εκανα και εγω το κοτοπουλο μπυρατο στη χυτρα και εγινε λιωμα. και συμφωνησαμε με τον αντρα μου οτι μαλλον τα φαγητα εχου καλυτερη γευση. σημερα εκανα και ρυζι να το συνοδευσουμε. φωτο δεν εβγαλα κοριτσια συγγνωμη. αφηστε που μολις δουν τη φωτογραφικη ορμανε και τα δυο. πρεπει να λειπουν απο την κουζινα και αυτο εινια αδυνατον. ειναι σαν βδελλες επανω μου.

πηρα και κιμα και πρεπει αυριο οπωσδηποτε να τον κανω μπιφτεκια και γεμιστα.

α εκανα και παγωτο καιμακι, το ετοιμο... ειναι εξαιρετικο;);)

Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι και την προηγούμενη φορά ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τα φασόλια... άλλα είχαν ψηθεί, άλλα όχι... τελείωσε το σακούλι και ησύχασα...

καλά τί χρυσοχέρα είσαι?:P με 2 παιδιά και τόσα πράγματα?! εύγε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

τι καλό ετοιμάζουν τα τσουκάλια σας;

Νίνα,μου βγήκανε τα μάτια με το μουσακά σου;:shock: τηγανιτά ή ψητά τα λαχανικά;

εμείς Παρασκευή φάγαμε μια γρήγορη μακαρονάδα!

Σάββατο τηγάνισα μπαρμπουνάκια και φάγαμε με σαλάτα μαρούλι ντομάτα και σκορδάκι

χτες φάγαμε αρνί γάστρας με πατατούλες

σήμερα έχουμε αρνί από χτες

και αύριο θα κάνω το ψάρι με τα χόρτα

θα πάρω και αποδω μοσχάρι και κοτόπουλο να κάνω ανάλογες συνταγές

όπως καταλαβαίνετε πήρα στο εξοχικό όλα τα της κατάψυξης ώστε να την αδειάσω και να έχουμε και να τρώμε φυσικά!;)

σήμερα ανοίξαμε έτσι καλαμαράκι;;;)

σε αυτό το σχολείο έχουμε όλα τα τεχνολογικά μέσα στα άλλα δυο τίποτα οπότε δε ξέρω αν θα καταφέρω να ξαναμπώ μέχρι την Κυριακή που επιστρέφουμε!

φιλιάαα

καλά μαγειρέματα

καλά μπάνια αποδώ και πέρα!;) η θάλασσα είναι τέλεια!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα τι κανετε;

εκανα πολλα αλλα ειχα και πολυ γεματες μερες με υποχρεωσεις και τωρα με τον μικρο δεν προλαβαινω καθολου να καθισω.

ευτυχως κοιμηθηκαν τωρα, ελπιζω για ολο το βραδυ. μεσα στο σκ εκανα γεμιστα, εκανα μπιφτεκια και σημερα εκανα σπανακορυζο για αυριο που ηθελαν στον παιδικο και επισης τραχανα για να φανε τωρα το βραδυ.

φωτογραφιες μετα απο το σπανακορυζο και απο το παγωτο.... μμμμμμ

αλλα και εσεις εξαφανιστηκατε:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο σημερινός μουσακάς... ένα ταψί έκανα και τώρα δεν έχει κομμάτι:P

10107201.jpg

αχ νινακι μας ξελιγωσες και με επηρεασες να κανω και εγω μουσακα. καθισα η ερμη και τηγανισα μελιτζανες και κολοκυθακια αλλα τελικα τα φαγαμε ετσι, δεν τα εκανα γιατι δεν προλαβαινα:?:?

εσυ κι αν εισαι χρυσοχερα

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

τι καλό ετοιμάζουν τα τσουκάλια σας;

Νίνα,μου βγήκανε τα μάτια με το μουσακά σου;:shock: τηγανιτά ή ψητά τα λαχανικά;

εμείς Παρασκευή φάγαμε μια γρήγορη μακαρονάδα!

Σάββατο τηγάνισα μπαρμπουνάκια και φάγαμε με σαλάτα μαρούλι ντομάτα και σκορδάκι

χτες φάγαμε αρνί γάστρας με πατατούλες

σήμερα έχουμε αρνί από χτες

και αύριο θα κάνω το ψάρι με τα χόρτα

θα πάρω και αποδω μοσχάρι και κοτόπουλο να κάνω ανάλογες συνταγές

όπως καταλαβαίνετε πήρα στο εξοχικό όλα τα της κατάψυξης ώστε να την αδειάσω και να έχουμε και να τρώμε φυσικά!;)

σήμερα ανοίξαμε έτσι καλαμαράκι;;;)

σε αυτό το σχολείο έχουμε όλα τα τεχνολογικά μέσα στα άλλα δυο τίποτα οπότε δε ξέρω αν θα καταφέρω να ξαναμπώ μέχρι την Κυριακή που επιστρέφουμε!

φιλιάαα

καλά μαγειρέματα

καλά μπάνια αποδώ και πέρα!;) η θάλασσα είναι τέλεια!

μπραβο βρε χρυσοχερα και εσυ... καλα εκανες και αδειασες καταψυξη, χρειαζεται ανανεωση που και που.

πολλα μαγειρεψες βρε... αντε και καλα μπανακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα:P

evhgiorgos λες να είναι έθιμο από τα μέρη σας αυτό? να κάνουμε μία έρευνα:P ωραίο είναι πάντως:tongue:

Πάντως ο άντρας μου που είναι Ηπειρώτης δεν το έχουν σίγουρα από όσο μου έχει πει!Νομίζω πως είναι όμορφο γιατί μοιράζεσαι την χαρά σου με άλλους που περπάτησε το καμάρι σου!!!!:P


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...