Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε όλες!

      Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά τις επόμενες μέρες και σήμερα ξεκίνησα κολπικά το utrogestan των 200 3 φορες τη μέρα.. 

      Ερώτηση: αν το παίρνεις από το στόμα δεν σημαίνει οτι είναι και πιο δραστικό απο το κολπικό σωστά; Μου το άφησαν ανοιχτό στον τρόπο χορήγησης, αλλα επειδη εχω ακούσει για την υπνηλία που προκαλεί προτίμησα προφανώς να το παίρνω κολπικά. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά και πότε σου συστήνουν να τα παιρνεις απο το στόμα; Επίσης σημερα καταλαβα ότι το κουτί των 200 είναι και για τους 2 τροπους.. νομιζα οτι ειναι αλλης μορφης τα χάπια..

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Τέλειες οι ετικετούλες!

Λεπόν εγώ την Παρασκευή έπεσα πάνω σε μια συνταγή του Λουκάκου. Ο έρως ήταν κεραυνοβόλος. Το Σάββατο λοιπόν, έφτιαξα ένα πολύ νόστιμο φαγάκι. Ανέβασα τη συνταγή όπως εγώ την έφτιαξα, στο sintagespareas.gr

Σήμερα εγκρίθηκε οπότε τη μοιράζομαι μαζί σας

http://www.sintagespareas.gr/sintages/penes-me-kotopoulo-mpesamel-kai-tiria.html

Πολύ ωραίο κ κολάσιμο φαίνεται, στα υπόψη μπαίνει!;)

Καλά ε, δεν πίστευα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο!Είναι τέλεια ιδέα!!Θα το κάνω και σίγουρα το ντουλάπι θα είναι πιο όμορφο και δεν θα προβληματίζομαι αν αυτό που έχω μέσα στο βαζάκι είναι άχνη ή κορν φλάουρ!!:P

Ναι μωρέ κ εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, είχα βέβαια ήδη εδώ κ ένα χρόνο χωρίσει τα πάντα σε βάζα για ευκολία κ για να μένει το ντουλάπι καθαρό κ χωρίς μαμούνια ;)

Πρωί πρωί έφτιαξε ο άγιος αρτοπαρασκευαστής ελαιόψωμο, το μισό για άμεση κατανάλωση το υπόλοιπο κατάψυξη για να μείνει φρέσκο κ θα το βγάλω όταν τελειώσουμε αυτό.

photo-2013-05-20-09-33-17-716_zps0d4f9ac8.jpg

Το σημερινό μας φαγάκι

photo-2013-05-20-23-29-43-856_zpsd23e592a.jpg

Και να σας κεράσω για αύριο ;):tongue:

το γλυκάκι που έφτιαξα για να κεράσω αύριο στο σχολείο, τελευταία στιγμή ....είχα ξεχάσει :rolleyes::rolleyes: πως είναι αύριο η γιορτή μου...νόμιζα πως είναι την πέμπτη χε χε , τσάκ μπαμ νηστίσιμο κείκ με κακάο κ επικάλυψη με κολάσιμη μη νηστίσιμη γκανάς με μπείλις ;)

photo-2013-05-20-23-31-27-77_zps275ab162.jpg

photo-2013-05-21-02-02-42-29_zpsa30d3efb.jpg

Για αύριο έχω βγάλει αρνάκι σπάλα να δω πως θα το κάνω....μάλλον στη λαδόκολλα με μουστάρδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

photo-2013-05-21-10-44-06-453_zps2a27d92c.jpg

Καλημέρα

Χρόνια πολλά σε όσους οσες γιορτάζουν !!

Ευχαριστώ πολυ ραβτακι :wink:

Το σημερινό μας φαγακι πριν μπει στο ταψί

Αρνάκι σπαλα στη λαδόκολλα με μπόλικο αλάτι κ πιπέρι θυμάρι βούτυρο μουσταρδα σκόρδο κ κεφαλοτύρι :wink:

Link to comment
Share on other sites

έχω πεθάνει!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

τι γλυκό είναι αυτό βρε καλαμαράκι;;;;;;;;;;:shock::shock:

τέλειο φαίνεται!!!!!

και τι γιορτή είναι αύριο;εγώ σήμερα 'εφαγα δυο γλυκά στο σχολείο!:tongue::P:p:p

και τι ωραία φαγητάκια βρε κουρκουμπίνι!!!

ravT,τέλειο γι'αυτό και παχυντικό;το έβαλα ήδη στο βιβλίο συνταγών!;)

εμείς σήμερα γεμιστά της μανούλας άρτι αφιχθέντα απο πατρίδα!!!!:P

αύριο θα κάνω πέστροφες!:P

κι εγώ έτσι έχω τακτοποιήσει τα πράγματα στο ντουλάπι ώστε και να καθαρίζεται εύκολα και να βρίσκω εύκολα ό,τι θέλω!

μόνο που είμαι τσαπατσούλα εγώ κι εχω απλά κολλήσει χαρτάκια!χαχαχ


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα καλαμαρακι και χρονια πολλα σε ολες τις εορταζουσες και τους ερταζοντες. να εισατε καλα και να χαιρεστε τις οικογενειες σας.

Πρωί πρωί έφτιαξε ο άγιος αρτοπαρασκευαστής ελαιόψωμο, το μισό για άμεση κατανάλωση το υπόλοιπο κατάψυξη για να μείνει φρέσκο κ θα το βγάλω όταν τελειώσουμε αυτό.

photo-2013-05-20-09-33-17-716_zps0d4f9ac8.jpg

Το σημερινό μας φαγάκι

photo-2013-05-20-23-29-43-856_zpsd23e592a.jpg

Και να σας κεράσω για αύριο ;):tongue:

το γλυκάκι που έφτιαξα για να κεράσω αύριο στο σχολείο, τελευταία στιγμή ....είχα ξεχάσει :rolleyes::rolleyes: πως είναι αύριο η γιορτή μου...νόμιζα πως είναι την πέμπτη χε χε , τσάκ μπαμ νηστίσιμο κείκ με κακάο κ επικάλυψη με κολάσιμη μη νηστίσιμη γκανάς με μπείλις ;)

photo-2013-05-20-23-31-27-77_zps275ab162.jpg

photo-2013-05-21-02-02-42-29_zpsa30d3efb.jpg

/QUOTE]

ωραιο το ελιοψωμο και το φαγακι. αλλα το κεικ κλεβει την παρασταση. αχ αχ αχ..... στειλε και κανενα κομματι απο εδω.....

έχω πεθάνει!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

τι γλυκό είναι αυτό βρε καλαμαράκι;;;;;;;;;;:shock::shock:

τέλειο φαίνεται!!!!!

και τι γιορτή είναι αύριο;εγώ σήμερα 'εφαγα δυο γλυκά στο σχολείο!:tongue::P:p:p

και τι ωραία φαγητάκια βρε κουρκουμπίνι!!!

ravT,τέλειο γι'αυτό και παχυντικό;το έβαλα ήδη στο βιβλίο συνταγών!;)

εμείς σήμερα γεμιστά της μανούλας άρτι αφιχθέντα απο πατρίδα!!!!:P

αύριο θα κάνω πέστροφες!:P

κι εγώ έτσι έχω τακτοποιήσει τα πράγματα στο ντουλάπι ώστε και να καθαρίζεται εύκολα και να βρίσκω εύκολα ό,τι θέλω!

μόνο που είμαι τσαπατσούλα εγώ κι εχω απλά κολλήσει χαρτάκια!χαχαχ

μερσι μποκου ντεμακι....

ραβ, το παχυντικο ακομα δεν προλαβα να το δω αλλα θα το δω οπωσδηποτε....

εμεις σημερα φαγαμε μουσακα απο χθες και εβρασα και μακαρονια για το βραδυ και για να παρει και ο χαζμπαντ αυριο στη δουλεια ολες τις μεριδες φαγητου που χρειαζεται. τεσπα.

για αυριο τα παιδια εχουν αστρακι και εγω θα δω τι περισσευματα υπαρχουν. και μαγειρικη μεθαυριο ξανα αν και εχουμε λαικη.

βεβαια, τωρα ποθυ ειδα αυτο το κεικ θελω να το φτιαξω, δηλαδη να το φαω αλλα προηγειται η παρασκευη του.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο evhgiorgos viewpost.gif

Καλά ε, δεν πίστευα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο!Είναι τέλεια ιδέα!!Θα το κάνω και σίγουρα το ντουλάπι θα είναι πιο όμορφο και δεν θα προβληματίζομαι αν αυτό που έχω μέσα στο βαζάκι είναι άχνη ή κορν φλάουρ!!:-P

Ναι μωρέ κ εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα, είχα βέβαια ήδη εδώ κ ένα χρόνο χωρίσει τα πάντα σε βάζα για ευκολία κ για να μένει το ντουλάπι καθαρό κ χωρίς μαμούνια :wink:

Τα έχω κι εγώ χωρισμένα τα πράγματα σε βαζάκια αλλά έλα που συχνά προβληματίζομαι τι έχει μέσα κάθε βάζο!!!!!:P Με την πρώτη ευκαιρία θα τις κάνω τις ετικετούλες, εκτός από πρακτικό θέμα είναι και πολύ καλαίσθητο!!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι Χρόνια Πολλά!Να είσαι γερή, να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να έχεις μαζί τους πολλές πολλές χαρούμενες στιγμές γεμάτες γέλια και ξεγνοιασιά!!:P

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ :D:D

Τα έχω κι εγώ χωρισμένα τα πράγματα σε βαζάκια αλλά έλα που συχνά προβληματίζομαι τι έχει μέσα κάθε βάζο!!!!!:P Με την πρώτη ευκαιρία θα τις κάνω τις ετικετούλες, εκτός από πρακτικό θέμα είναι και πολύ καλαίσθητο!!

θα αναμένω φώτο από το αποτέλεσμα χε χε ;)

έχω πεθάνει!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

τι γλυκό είναι αυτό βρε καλαμαράκι;;;;;;;;;;:shock::shock:

τέλειο φαίνεται!!!!!

και τι γιορτή είναι αύριο;εγώ σήμερα 'εφαγα δυο γλυκά στο σχολείο!:tongue::P:p:p

κι εγώ έτσι έχω τακτοποιήσει τα πράγματα στο ντουλάπι ώστε και να καθαρίζεται εύκολα και να βρίσκω εύκολα ό,τι θέλω!

μόνο που είμαι τσαπατσούλα εγώ κι εχω απλά κολλήσει χαρτάκια!χαχαχ

Τι γιορτή μαρί? Η μισή ελλάδα γιόρταζε Έλενα μι λένε :tongue:

Δεν είσαι καθόλου τσαπατσούλα ίσα ίσα το πρώτο βήμα είναι αυτό

χρονια πολλα καλαμαρακι και χρονια πολλα σε ολες τις εορταζουσες και τους ερταζοντες. να εισατε καλα και να χαιρεστε τις οικογενειες σας.

ωραιο το ελιοψωμο και το φαγακι. αλλα το κεικ κλεβει την παρασταση. αχ αχ αχ..... στειλε και κανενα κομματι απο εδω.....

βεβαια, τωρα ποθυ ειδα αυτο το κεικ θελω να το φτιαξω, δηλαδη να το φαω αλλα προηγειται η παρασκευη του.....

Μερσί μποκού μποκού!

Λεπόν το περιβόητο κείκ είναι νηστίσιμο/διαιτητικό

Μου το έδωσε η διαιτολόγος όταν έκανα διατροφή στην εγκυμοσύνη για να μη κάνω διαβήτη κ τελικά είναι τόσο καλό που το κάνω κ σαν παντεσπάνι κ σα κεικ γεμιστό

Αυτή τη φορά επειδή ως γνήσιο αστροπελέκι μπέρδεψα τις μέρες τελευταία στιγμή μόνο αυτό μπορούσα να φτιάξω κ πέταξα από πανω μια γκανάς για εμφάνιση κ κόλαση χε χε Ισορρόπησε γιατί το κέικ είναι ελαφρύ αεράτο όχι πολύ γλυκό κ η γκανάς γλυκιά κ δένουν ωραία.

Νηστίσιμο Κεικ με Κακάο

Υλικά

420γρ αλεύρι γοχ

7 κουτ.σούπας κακάο

1 κουτ.γλυκού σόδα φαγητού

(αυτά τα τρία κοσκίνισμα ενωμένα κοσκινισμένα μαζί)

200γρ ζάχαρη {εγώ βάζω 150γρ κ μας αρκεί}

10 κ.σ. ηλιέλαιο/σπορέλαιο {ή κ ελαιόλαδο}

2 κουτ.σούπας ξύδι οπωσδήποτε

2 βανίλιες σκόνη ή 1 κ.γ υγρή βανίλια

2 κούπες νερό βρύσης

Πρώτα προθερμαίνω το φούρνο στους 180 βαθμούς.

Όλα αυτά μαζί τα ανακατεύεται καλά μέχρι να γίνει ένα μείγμα ωραίο και παχύρρευστο. Αλείφουμε την φόρμα με ηλιέλαιο και πασπαλίζουμε με κακάο (το έχω κάνει και με άχνη ζάχαρη)

Βάζουμε το μείγμα μας και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30΄ λεπτά στους 180 βαθμούς .

Βέβαια ανάλογα με τον κάθε φούρνο το ελέγχουμε στα 25 λεπτά.

Βγαίνει ελαφρύ κ ελαφρώς πολύ ελαφρώς moist από μέσα.Αν το αφήσεις ένα βράδυ στο ψυγείο να κρυώσει γίνεται ωραίο παντεσπάνι.

Έκανα τρυπούλες με καλαμάκι για να μπει παντού η γκανάς κ να ποτιστεί

και για τη γκανάς έβαλα

Γκανάς

350μλ κρέμα γάλακτος 35% λιπαρά

1 κ.σούπας άχνη

1 κ.σούπας βούτυρο

400γρ κουβερτούρα γάλακτος

Ενα σφηνάκι ποτό πχ μπείλις, αμαρέτο ότι σας αρέσει. Προαιρετικά

Βάζω την κρέμα γάλακτος κ την άχνη σε κατσαρολάκι να κοχλάσει , πριν βράσει ακριβώς την κατεβάζω κ ρίχνω μέσα το βούτυρο κ την σοκολάτα σε μικρά κομμάτια κομμένη. Ανακατεύω με τον γδάρτη εως να λιώσει η σοκολάτα κ να ενωθούν κ μετά ρίχνω κ το σφηνάκι.

Την άφησα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου κ την πέρασα από πάνω αφού είχε κρυώσει κ το κείκ.

Και μια φώτο από το σχολείο πριν εξαφανιστεί χε χε :tongue:;)

photo-2013-05-22-00-13-31-466_zpsfdd2c81f.jpg

Και μια από το αρνάκι μας {ότι απέμεινε δηλαδή μετά την επιδρομή του συζήγου...εγώ γύρισα αργά να κάνω μαμ} που έγινε πολύυυυυυυυυυυ νόστιμο κ λουκούμι{δεν του φαίνεται το ξέρω χαχαχα} που δεν πίστευα ότι το έφτιαξα εγώ χε χε χε

photo-2013-05-21-17-29-37-615_zpsac695d58.jpg

Και αύριο....με καθαρό κεφάλι αποτοξίνωση κ φασολάκια ;):D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!Χρόνια πολλά καλά!!!!:P

η συνταγή για το κεικ καλαμαράκι είναι απλά θεική!αφού είναι εύκολη και με υλικά που έχουμε στο σπίτι!και φυσικά δίχως μίξερ!;)

θα μείνω εκεί όμως δε θα συνεχίσω στην γκανάς για να φάει και το μικιό!:P

το κακάο εν τω μεταξύ μας έλεγε η γυμναστρια στο σχολείο είναι πάρα πολύ καλό!εκείνη πίνει κάθε μέρα κακάο!σκέτο βεβαια χωρίς ζάχαρη και γάλα!ό,τι πρέπει και για τα μικρά μας δλδ!;)

σήμερα έχω πέστροφες για όλους!και σαλάτα μαρούλι από το χωριό!:P

έκανα πάλι λεμονόπιτα στο εξοχικό οπότε δε με βλέπω άμεσα για γλυκό!:tongue:

το κεικ όμως θα το κάνω!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρες κορίτσια!!

Χρόνια πολλά kalamaraki, ότι επιθυμείς και να σε χαίρονται αυτοί που σε αγαπάνε:tongue:

Βρε κορίτσια, ξελιγώθηκα πρωί πρωί η γυναίκα!! τι πράγματα είναι αυτά?!:P αυτό το κέικ το πανεύκολο ειδικά, μου έκανε μεγάλη ζημιά... πάνω που είπα κομμένα τα γλυκά, με κολάζεις kalamaraki!!

Εγώ χτες έκανα γεμιστά, μαζί με ντολμαδάκια

10107291.jpg

τί να φτουρίσουν βέβαια μπροστά σε αυτά που βάλατε χτες, αλλά αφού τα φωτογράφησα, ας τα εκθέσω:P

Σήμερα έχουμε μικρό ξεκαθάρισμα από κατάψυξη, που σημαίνει ρολό κυμά, με αρακά και πατάτες φούρνου... άντε να αδειάζει σιγά σιγά η κατάψυξη:P

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε νινα και εσυ με υτα τα γεμιστα μας κολασες... φωναζαν απο μακρια "φατε μας φατε μας"

να σας βαλω και εγω μερικες φωτο

κοτα με ρυζι

396yl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και κρεμα με μπισκοτα

395bf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

πω πω πω!!:P

μπραβο σας μαγειροκόριτσα!!!έμεινε τίποτα για μας;

εγώ έκανα για αύριο αυτό εδώ

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kotopoulo-me-laxanika-stin-gastra.html

τέεεεεελειοοοοο!απλά!

πάει το ένα πήλινο!:tongue: ο φωτογράφος δεν είναι εδώ για να κάνει τη δουλειά του!:tongue::P αλλα σύντομα θα την έχετε τη φώτο!

δεν έβαλα καθόλου ντομάτα γενικώς δε βάζω κονσέρβες για να φάει και το μικιο!ούτε κρασί λίγο βαλσάμικο μόνο ίσα ίσα να δώσει λίγο άρωμα και αντί για πιπέρι έβαλα λίγη ρίγανη!

αφήσαμε τα πυλινάκια στο φωτογράφο και την κάναμε!:P τα ξέχασε ένα τέταρτο παραπάνω και τελικά το ήθελαν!;) έχουνε ζουμάκι αρκετό παρόλο που δεν προσθέτεις νερό!ό,τι βγάλουν τα λαχανικά!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε νινα και εσυ με υτα τα γεμιστα μας κολασες... φωναζαν απο μακρια "φατε μας φατε μας"

να σας βαλω και εγω μερικες φωτο

κοτα με ρυζι

396yl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και κρεμα με μπισκοτα

395bf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

κοριτσάκι,η κρέμα είναι άνθος κακάο;για πε!για τα μικιά;εμένα πεινάει ρε γμτ το απόγευμα!τι να της δίνω;φαι κανονικό;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι εινια ανθος αραβοσιτου κακαο η στιγμης ομως. δεν τρελαθηκαν κιολας. πρεπει να κανω σιμιγδαλιου που την τσακιζουν.

ναι καλε φαι να της δινεις. εγω αυτα τα δινω κατα 5 που ξυπνανε και αμα και μετα 7-8 ο,τι ωρα φαμε κανονικα φαι. πεινανε. μεγαλωσανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...