Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλαησπερα μαγειροκοριτσα, τι κανετε;

εμεις καλα. σημερα ειχαμε κορτοπουλο με πουρε και τα μικρα μακαρονακι κοφτο και μπακαλιαρακια απο τη λαικη τηγανιτα. για αυριο εκανα ρεβυθια λουκουμι σε μιση ωρα στη χυτρα και για τα μωρα θα δω τι θα κανω. εχουμε μια μεριδα κοτοπουλο και μπορει να τους κανω και κατι απο διπλα.

εκανα και παγωτο φραουλα "ευκολο παγωτο φραουλα" και βγηκε τελειο. μονο που προσεθεσα 3σκ μελι, ενα σφηνακι λικερ και μειωσα τη ζαχαρη σε 200 γρ.

επισης, επειδη το λικερ φραουλας αρεσε τρελα και βγηκε τελειο, εκανα και μια διπλη δοση σημερα, δηλαδη την εβαλα να γινεται στο ψυγειο. ελπιζω να βγει τοσο καλο οσο το προηγουμενο.

αυτα τα ολιγα....

πεθυμησα μακαροναδα, μαλλον πενες με λαχανικα απλως, (σοταρισμενα κολοκυθακια και μελιτζανες με ελαχιστα μυρωδικα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια

Χτες φάγαμε περισσευματα λίγο αρνάκι φασολάκια λίγο μελιτζάνες από ολα είχαμε χε χε

Για σήμερα έφτιαξα γεμιστά κ το βράδυ θα φτιάξω μια σαλάτα που έχω στο μυαλό μου καιρο.

photo-2013-05-24-09-16-02-29_zps185ae868.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κυρίες μου! Συνεχίστε να δίνετε ιδέες μέχρι το απόγευμα που θα πάω σούπερ μάρκετ! Ωραία εποχή! Φρούτα και λαχανικά σε αφθονία! Κουρκουμπίνι κι εγώ έχω βάλει στο μάτι ένα εύκολο φραουλοπαγωτό αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι.

Σήμερα θα φάμε αρακά και για το σαββατοκύριακο έχω προγραμματίσει γεμιστά και μπιφτέκια με πατάτες.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

mageirokoritsa ti kanete;

εγω σημερα αν και μονη με τα δυο εκανα διαφορα πραγματα

πρωτα σας βαζω φωτο απο το λικερ φραουλας το προηγουμενο. το χρωμα εινια πολυ πιο ωραιο, χανει πολυ στη φωτογραφια

413gl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ραβ παγωτο εκανα αυτο

http://www.sintagespareas.gr/sintages/eykolo-pagoto-fraoula.html

μειωσα τη ζαχαρη ελαφρως και προσεθεσα μελι και λικερ. δεν το χτυπησα και την επομενη μερα εκανε κρυσταλλακια, αλλα εχει πολυ ωραια γευση. σημερα εκανα και τις υπολοιπες φραουλες. αμα ειχα καταψυκτη θα ειχα μονιμα μεσα την παγωτομηχανη. τωρα δεν ειχα χωρο να τη βαλω και εβαλα ετσι το ταπερ να παγωσει. και δεν το χτυπησα γιατι δεν προλαβαιανα με τιποτα.

εδω στο ταπερ μολις εχει αρχισει να παγωνει

417si.jpg

Uploaded with ImageShack.us

θα το βαλω και στο καλο το μπολ να σας το δειξω

εκανα επισης κολοκυθακια φουρνου με τυρια

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kolokithakia-fournou-me-tiria.html

αλλα δεν εβαλα ανιθο, εβαλα λιγη πιπερια φλωρινης ψιλοκομμενη. και αντι για κρεμα γαλακτος εβαλα γαλα φρεσκο λαιτ. βγηκε σουπερ

414kt.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μπιφτεκια και κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα

415ce.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και τελος εκανα γεμιστα

420h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αυτα κοριτσια και καλη σας νυχτα. εγω εχω ξενυχτι με τον μικρο που τον πειραξε πολυ το MMR

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ψαχνω τη συνταγη για την κρεμα με τις μπανανες που βαζετε ακι σαν γεμιση σε κεικ κτλ... την ψαχνω 2 ωρες και δεν τη βρισκω. μπορειτε να την ποσταρετε ξανα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mosxaripilino.jpg

η φωτό που χρωστάω!

που είστε καλέ όλες;;;καλημέεεεεεραααααααα!!!

ξεκινήσαμε τα μπάνια και πάει περίπατο και η μαγειρική;χαχαα

εγώ μαγειρεύω και στο εξοχικό αλλά δεν τραβάμε φώτος

το σάββατο πήρα μαριδούλα φρέσκια και την έκανα τηγανιτή και φάγαμε όλοι με σαλάτα μαρουλάκι

και χτες ειχαμε βαφτίσια οπότε φάγαμε εκεί αλλά έφτιαξα μοσχάρι γιουβετσάκι για τη μικρή και για μας για σήμερα φώτο μετά

το απόγευμα λέω επιτέλους να κάνω και το κεικ με το κακάο καλαμαράκι να πάρω και στο σχολείο

και για αύριο θα κάνω γιουβαρλάκια για το μικιό με λαχανικά και για μας μπιφτέκια στη ψησταριά


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαγειροκοριτσα,

αχ ντεμακι ευχαριστω. αλλα το γιουβετσακι στο πηλινο μας πεταξε τα ματια εξω.

ναι καλε τρωνε παγωτο. ειδικα αυτο δεν εχει τιποτα.... μονο φρουτο και γαλα, ε ενταξει και ζαχαρη:rolleyes::rolleyes:

εμεις χθες βραδυ τηγανισαμε και σνιτσελ χοιτινα που ειχα παρει απο το χασαπη, δηλαδη ο συζυγος τα εκανε και τα εκανε τελεια.

καναμε το MMR και εκανε πυρετο ευτυχως μια μερα αλλα εχει και παρα πολλη γκρινια:?:-?:?:-? και θελει ολο αγκαλια μου, ειτε να ξαλωνει ειτε να περιφερομαστε και δεν μπορω να κανω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαγειροκοριτσα,

αχ ντεμακι ευχαριστω. αλλα το γιουβετσακι στο πηλινο μας πεταξε τα ματια εξω.

ναι καλε τρωνε παγωτο. ειδικα αυτο δεν εχει τιποτα.... μονο φρουτο και γαλα, ε ενταξει και ζαχαρη:rolleyes::rolleyes:

εμεις χθες βραδυ τηγανισαμε και σνιτσελ χοιτινα που ειχα παρει απο το χασαπη, δηλαδη ο συζυγος τα εκανε και τα εκανε τελεια.

καναμε το MMR και εκανε πυρετο ευτυχως μια μερα αλλα εχει και παρα πολλη γκρινια:?:-?:?:-? και θελει ολο αγκαλια μου, ειτε να ξαλωνει ειτε να περιφερομαστε και δεν μπορω να κανω τιποτα.

είχατε συμπτώματα και στα προηγούμενα εμβόλια ή μόνο σε αυτό;

πρωι το κανατε ή απόγευμα;γιατι εμάς μας είπε ότι μπορούμε να το κάνουμε και απόγευμα!θα το κάνουμε ή σήμερα ή αύριο!

σε κανένα εμβόλιο δεν είχαμε συμπτώματα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

στον μεγαλο ειχαμε και στην τριτη δοση του πενταβακ. αυτο και τον μεγαλο τον ενοχλησε αλλα οχι τοσο.

ο μικρος πρωτη φορα κανει συμπτωμα απο εμβολιο. η αμα εκανε σε αλλα ηταν ανεπαισθητο και δεν το καταλαβα. αλλα αυτο τον πειραξε. εμεις ολα απογευμα τα κανουμε. κανενα εμβολιο δνε το καναμε πρωι μεχρι τωρα και στα 2 παιδια.

μην αγχωνεσαι. αλλα εχει μισοζωντανους ιους αυτο και ειναι επιφοβο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mageirokoritsa ti kanete;

εγω σημερα αν και μονη με τα δυο εκανα διαφορα πραγματα

πρωτα σας βαζω φωτο απο το λικερ φραουλας το προηγουμενο. το χρωμα εινια πολυ πιο ωραιο, χανει πολυ στη φωτογραφια

ραβ παγωτο εκανα αυτο

http://www.sintagespareas.gr/sintages/eykolo-pagoto-fraoula.html

μειωσα τη ζαχαρη ελαφρως και προσεθεσα μελι και λικερ. δεν το χτυπησα και την επομενη μερα εκανε κρυσταλλακια, αλλα εχει πολυ ωραια γευση. σημερα εκανα και τις υπολοιπες φραουλες. αμα ειχα καταψυκτη θα ειχα μονιμα μεσα την παγωτομηχανη. τωρα δεν ειχα χωρο να τη βαλω και εβαλα ετσι το ταπερ να παγωσει. και δεν το χτυπησα γιατι δεν προλαβαιανα με τιποτα.

εδω στο ταπερ μολις εχει αρχισει να παγωνει

θα το βαλω και στο καλο το μπολ να σας το δειξω

εκανα επισης κολοκυθακια φουρνου με τυρια

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kolokithakia-fournou-me-tiria.html

αλλα δεν εβαλα ανιθο, εβαλα λιγη πιπερια φλωρινης ψιλοκομμενη. και αντι για κρεμα γαλακτος εβαλα γαλα φρεσκο λαιτ. βγηκε σουπερ

414kt.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μπιφτεκια και κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα

και τελος εκανα γεμιστα

αυτα κοριτσια και καλη σας νυχτα. εγω εχω ξενυχτι με τον μικρο που τον πειραξε πολυ το MMR

κοριτσια ψαχνω τη συνταγη για την κρεμα με τις μπανανες που βαζετε ακι σαν γεμιση σε κεικ κτλ... την ψαχνω 2 ωρες και δεν τη βρισκω. μπορειτε να την ποσταρετε ξανα;

Πολύυυυυυυυυ ωραία όοοοοοοοοοολα τα καλούδια σου!! Και τα κολοκυθάκια θα τα κάνω για μεθαύριο σίγουρα ;) Περαστικά κ στο μικρό σου :D

Οσο για την κρέμα....δεν κατάλαβα τι εννοείς , εκτός αν μιλάς για την στάλπη μπανάνας που έχω κάνει κ την βάζω σε κεικ

http://www.sintagespareas.gr/sintages/stalpi-mpananas.html

η φωτό που χρωστάω!

που είστε καλέ όλες;;;καλημέεεεεεραααααααα!!!

ξεκινήσαμε τα μπάνια και πάει περίπατο και η μαγειρική;χαχαα

εγώ μαγειρεύω και στο εξοχικό αλλά δεν τραβάμε φώτος

το σάββατο πήρα μαριδούλα φρέσκια και την έκανα τηγανιτή και φάγαμε όλοι με σαλάτα μαρουλάκι

και χτες ειχαμε βαφτίσια οπότε φάγαμε εκεί αλλά έφτιαξα μοσχάρι γιουβετσάκι για τη μικρή και για μας για σήμερα φώτο μετά

το απόγευμα λέω επιτέλους να κάνω και το κεικ με το κακάο καλαμαράκι να πάρω και στο σχολείο

και για αύριο θα κάνω γιουβαρλάκια για το μικιό με λαχανικά και για μας μπιφτέκια στη ψησταριά

Πολύυυυυυυυυυυυ ωραίο!!!

Ποια μπάνια καλέ...εδώ φυσάει κ έχει κρύο τρεις μέρες τώρα βόρεια Ελλάδα ντε! Κλιματιστικό ακόμη δεν χρειαστήκαμε ;)

Εγώ εδώ γύρω, τρέχω τελευταία πολύ με το σχολείο, 3 γιορτές ετοιμάζουμε κ έχω νέφτι στον ω μου

Σήμερα είχαμε περίσσια γεμιστά αντίπροχθές φασολάκια, το σάββατο έτρεχα με σουπερ λαικές απλά μακαρονάκια κ την Κυριακή..... πήρα σουπιές από τη λαϊκή κ voilà

Σουπιές με κόκκινο κρασί έγιναν μούρλια κ ήταν ωραία αλλαγή από το κλασικό με σπανάκι.

photo-2013-05-27-00-06-00-649_zpsc2935d39.jpg

Και πριν λίγες μέρες μου χε κάτσε στο μυαλό να κάνω σαλάτα Caeser χε χε με τις αντζούγιες κ τα πάντα. Εψαξα έψαξα κ βρήκα μεγάλη δολοπλοκία πίσω από την συνταγή όσο αφορά τις αντζούγιες την καταγωγή της σαλάτας....τον εφευρέτη της κτλ χαχα

Τεσπά τσιγάρισα σε μια κ.σ το κοτόπουλο στήθος με λίγη μουστάρδα κ μόνο που αντικατέστησα τη μαγιονέζα/κρέμα με γιαούρτι κ λίγο γάλα κ έβαλα τις αντζούγιες που πολυυυυ με αρέσουν κ δεν κατάλαβα καν τη διαφορά ;)

photo-2013-05-27-00-03-53-734_zpsd2ebd402.jpg

Kαι για αύριο μόλις ετοίμασα Κοτόπουλο Κάρυ με συνοδεία λίγα περίσσια μακαρόνια κ μοσχοβόλησε το σπίτι χε χε

photo-2013-05-27-23-12-59-127_zps82b4710c.jpg

Την καληνύχτα μου ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μαγειροκοριτσα,

τι κανετε;

καλαμαρακι πολυ ωραια ολα. σ' ευχαρσιτω παρα πολυ για τη συνταγη, ναι αυτο εννοουσα. εφαγα φλασια μεσα στον υπνο μου και τη βρηκα το αλλο πρωι σαν μαρμελαδα μπανανα. την εκανα τη σταλπη, βγηκε οντως πολυ νοστιμη, αν και δεν το περιμενα. εμενα η μαγειρεμενη μπανανα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα.

για σημερα εχουμε διαφορα των προηγουμενων ημερων. εκανα ομως τραχανα για τα μικρα οταν ξυπνησουν να φανε...

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι μου έτρεξαν τα σάλια με την σαλάτα σου!Σούπερ!Τρελαίνομαι για αντζούγιες!Δεν ήξερα ότι η σιζαρ έχει μέσα αντζούγιες!Για βάλε συνταγή!Έκανα σήμερα ένα κεικ πορτοκάλι και τα ψωμάκια στα μισά εκ των οποίων έβαλα ελιές και στα υπόλοιπα φέτα και έγιναν πεντανόστιμα!Νομίζω την επόμενη φορά θα τα κάνω όλα με φέτα!


FuWlp3.png 2ebBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...