Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      @DizzyツMommy έκανες την ωοληψια ; Πως πήγε ;

      @Antonia_ πως πάει η προετοιμασία ; Ποτέ θα κανείς υπερήχο ;;

      Καλημέρα κορίτσια, όχι τελικά δεν έκανα την ωοληψια. Θα πάμε σε επόμενη προσπάθεια. Θα χρειαστώ gonal καθώς δεν μπορώ να ξαναπάρω απ' την επιτροπή τόσο σύντομα. Αν γνωρίζετε κάτι το εκτιμώ πάρα πολύ!

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

κοριτσαρες εχετε δικιο, χρωσταω πολλες συνταγες

1) φουρνιστοι λουκουμαδες

http://www.sintagespareas.gr/sintages/loukoumades-fournistoi.html

εινια οντως λιγο αγλυκοι αλλα με τη σοκολατα εινια πολυ καλοι. εμας μας αρεσαν και εφαγαν και τα παιδια. δεν εινια οπως οι τηγανιτοι... αλλα πραγματικα εμας μας αρεσαν και ο μεγαλος που τους λατρευει δεν ηθελε στην παραλια αγοραστο, ηθελε αυτον.

2) ευκολο παγωτο φραουλα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/eykolo-pagoto-fraoula.html

και 3) η ταρτα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/eykoli-tarta-me-tiria-zampon.html

πατησα σε αυτην τη συνταγη αλλα την κανω χρονια ως εξης

στρωνω τη σφολιατα στο πυρεξ

χτυπαω 2-3 αυγα,

2 κουπες γαλα ελαφρυ

200-300 γραμμαρια τυρια

και προσθετω ο,τι εχω, ζαμπον, παριζα, μανιταρια, πιπερια, ελιες.

την κανω χωρις αλλαντικα πολλες φορες.

α πολύ ωραία τα φουρνιστά φαίνονται κ η τάρτα επίσης πολύ! θα το δοκιμάσω σίγουρα

Εμένα μου έφερε ο πατερούλης μου κρέατα κάθισα τα συμμάζεψα αλλά μου έφερε περισσότερο συκώτι από όσο του είχα ζητήσει.... μετά μου περίσσευε λίγο συκωτάκι...ίσα για μεζέ

Εβρασα δυο μεγάλες πατάτες , έκανα ψευτοπουρέ κ το συκωτάκι {αφού το άφησα σε γάλα μισή ωρίτσα} στο τηγάνι με λίγο λάδι κ μουστάρδα έγινε πεντανόστιμο!! Για αύριο είχα κανονίσει συκώτι στη ψησταριά με πατατούλες χε χε οπότε πάλι συκώτι για αύριο αλλά ψητό ;)

photo-2013-07-05-00-00-26-340_zps0114d689.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!

kourkoumpini οι λουκουμάδες μου φαίνεται ότι είναι ίδιοι με αυτούς που είχα κάνει, απλά τους κάνεις στο φούρνο:P ουάου, ενθουσιάστηκα... θα είναι σύντομα στο πιάτο μας:tongue: να ΄σαι καλά!

kalamaraki υποκλίνομαι!!:P:p

Σήμερα θα πέσει φασολάδα... πριν μία ώρα την έβαλα στο νερό... αλλά σκέφτομαι να κάνω και κάτι μαζί της. τί όμως? καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μας φάγαν οι παραλίες εεεεεεε

Δεν πειράζει αλί σε μας που θα πάμε αργά

Χτες έψησε ο χαζμπαντ συκώτι στη σχάρα συνοδεία με πατάτες σαν τηγανητές, ποιο ωραίο από μενα το έκανε ο άτιμος

photo-2013-07-06-13-57-21-46_zps9dcdfd15.jpg

Προχθές μου έφερε ο πατερούλης μου τα κρέατα για 3 βδομάδες κάθισα τα χώρισα ανά φαγητό κ βούρ κατάψυξη

photo-2013-07-06-13-58-08-990_zps3942a015.jpg

Και σήμερα μιας κ είχα λαϊκή να πάω έκανα εκκαθάριση στο ψυγείο, είχα κάτι ντομάτες που θα χαλούσαν κ έφτιαξα τσάκα τσάκα σάλτσα με μανιτάρια κ τα αγαπημένα μου μακαρόνια bavette {τα πλιατιά}

photo-2013-07-06-14-44-20-995_zps7c435bde.jpg

Και επειδή γλυκό δεν υπάρχει στο σπίτι :rolleyes:....λέω να φτιάξω το γιαουρτογλυκό το απόγευμα με γεύση λεμόνι κ φρούτο ροδάκινο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ποιες παραλίες μανταμ; Εδώ κάθε μέρα έχουμε την βροχούλα μας. Ελάχιστη αλλά αρκούντως σπαστική. Εμείς αυτή την εβδομάδα τη βγάλαμε με εντελώς πρόχειρα γεύματα. τοστ, σαλάτες, μακαρονάδες κ.λπ. λόγω εργασιών στο σπίτι. Σήμερα όμως υπερέβαλα εαυτόν. Τηγάνισα μπακαλιαράκι πανέ με πατάτες για τη μικρή και επειδή πήγα μανάβη πήρα βερυκοκάκια κι έκανα μαρμελάδα να έχουμε στο χωριό. Έπειτα έψησα μελιτζάνες, κολοκύθια και πατάτες για μουσακά. Έβρασα και κιμά για να φτιάξω παστίτσιο αύριο, πρόσθεσα λίγο και στον μουσακά (τρώω μόνο εγώ τρομάρα τους). Έφτιαξα και λίγους κολοκυθοκεφτέδες και τους έβαλα κατάψυξη άψητους. Το βραδάκι θα φτιάξω και πένες με κοτόπουλο αλά κρεμ για τα δυο μας.

Αύριο θα βράσω μακαρόνια και θα φτιάξω μπεσαμέλ και έτοιμη.

Γενικά αυτές τις μέρες οοοοοταν μαγειρεύω φτιάχνω περισσότερες μερίδες και αποθηκεύω στην κατάψυξη να χει ο μπαμπάς μας να τρώει όσο εμείς θα λείπουμε στας εξοχάς.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια!!

Κυριακή σήμερα και έχετε πάρει σβάρνα τις παραλίες... εκτός από τα κορίτσια στα βόρεια, που τους παραμονεύει η βροχούλα:mad: ψυχραιμία... πού θα πάει, θα λιαστείτε και εσείς κάποια στιγμή!

Πάντως ούτε εγώ πήγα για μπάνιο σήμερα, παρόλο τον ωραίο καιρό... προτιμήσαμε να πάμε για ένα χαλαρό καφεδάκι σε μία καφετέρια με πισίνα και να απολαύσουμε την ησυχία!

Φαγάκι δεν θα κάνω σήμερα, αφού φροντίζει η πεθερά σήμερα για αυτό:tongue: θα μας κάνει σαρδέλες, σκουμπρί και βλήτα με κολοκύθια! από τα καλύτερα μου!:P γι΄αυτό και εγώ θα την πάω αύριο στη θάλασσα, που την αγαπάει πολύ!

Έχω ένα προβληματισμό: έχω πολλά λεμόνια στο ψυγείο, που μου φέρανε από το χωριό... μήπως ξέρει καμιά σας αν θα μπορούσα να τα στύψω και να κρατήσω το χυμό? λέτε να χαλάσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Τυχερή Νίνα σήμερα δεν μαγείρεψες εύγε στη πεθερά για το μενού πεντανόστιμο πρέπει να ήταν!!

Εμείς σήμερα έψησε ο χαζμπαντ σουβλάκια κ εγώ έκανα μανιτάρια πλευρώτους στο φούρνο με μπαλσάμικο κ λάδι μια σαλατούλα πράσινη να βοσκήσουμε κ μια πολυυυυυυ καυτερή τυροκαυτερή

photo-2013-07-07-14-25-09-288_zpsa72b910f.jpg

Για αύριο θα δω τι θα κάνω....έχω περίσσευμα από τα σουβλάκια....θα δούμε :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Nina ,Μπορεις να τα στιψεις και να τα βαλεις στην καταψυξη,σε θηκες για παγακια,δεν παθαινουν τιποτα,και θα βγαζεις καθε φορα οσα λεμονοπαγακια χρειαζεσαι!

Καλή η ιδέα σου και σε ευχαριστώ, αλλά με αυτόν το τρόπο θα τα χρησιμοποιώ μόνο σε φαγητό που χρειάζεται λεμόνι, ώστε να λιώνει.

Καλημέρα κιόλας! Πού πήγαν οι τρόποι μου?:P

Προχτές είχα μακαρόνια περίσσευμα και έκανα μία τρελή ομελέτα με αυτά και τυρί και μανιτάρια... η φώτο δεν εμφανίζεται δυστυχώς... αλλά ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!

Και χτες έκανα ένα τρελό σουφλέ (πολύ τρέλα έπεσε..) με ψωμάκι, πεκορίνο, λουκάνικα και τα περίχυσα με αυγά χτυπημένα με γάλα.

od4n.jpg

Σήμερα έχω ντολμαδάκια, ορφανά όπως τα λένε χωρίς κυμά:P

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου και σε ευχαριστώ, αλλά με αυτόν το τρόπο θα τα χρησιμοποιώ μόνο σε φαγητό που χρειάζεται λεμόνι, ώστε να λιώνει.

Καλημέρα κιόλας! Πού πήγαν οι τρόποι μου?:P

Προχτές είχα μακαρόνια περίσσευμα και έκανα μία τρελή ομελέτα με αυτά και τυρί και μανιτάρια... η φώτο δεν εμφανίζεται δυστυχώς... αλλά ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!

Και χτες έκανα ένα τρελό σουφλέ (πολύ τρέλα έπεσε..) με ψωμάκι, πεκορίνο, λουκάνικα και τα περίχυσα με αυγά χτυπημένα με γάλα.

od4n.jpg

Σήμερα έχω ντολμαδάκια, ορφανά όπως τα λένε χωρίς κυμά:P

ωωωωωωωωω μάνα μου!!!

Εκτέλεση παρακαλώ του τρελοσουφλέ σας !!!

Εγώ σήμερα τεμπελοφαγητο από το χτεσινο κομμάτι χοιρινό που μου έμεινε ωμό .Μια κ.σ μουστάρδα ντιζον μια κ.σ μέλι μπαχάρια αλάτι πιπέρι λίγες πατάτες στους 180 κ βουαλά τσακ μπαμ σε 45λεπτά

photo-2013-07-08-16-05-53-348_zps104dd5fc.jpg

Το γλυκάκι ακόμη δεν το έκανα....:oops: με έχει πιάσει τεμπελίαση που λείπει η μικρή μου κ κάνω ταβανοθεραπείες :cool:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να πρωτοσχολιασω;

βεβαια συκωτακι εγω δεν τρωω αλλα εκεινα τα σουβλακια σας μας πεταξαν τα ματια εξω....

και το σουφλεδακι σας κυρια μου απο τα νοτια......

εγω εκανα διαφορα γενικα

μαρμελαδα βερυκοκο, βγηκαν 3 βαζα βεβαια

14ar.th.jpg

λιγκουινι με σαλτσα ντοματας

30a0.th.jpg

μια ψευτοτυροπιτα δικης μου εμπνευσεως αλλα βγηκε μια χαρα...

ptzx.th.jpg

εριξα αυγα, γαλα και τυρι, στο ταπερ, ανακατεψα. ετριψα μεσα το φυλλο το ετοιμο σε κομματια και ανακατεψα καλα και τα εριξα στο πυρεξ, εψησα και τελος

και τελος εκανα την τουρτα ανανα αλλα με διαφοροποιησεις. ειχα ανοιξει την κονσερβα και την ειχα στο ψυγειο 4-5 μερες και φοβηθηκα να τη χρησιμοποιησω. οποτε εκανα την κρεμα (δυο λεμονια εστυψα), και απο πανω εριξα ζελε ανανα. η φωτογραφια το αδικει δυδτυχως. η γευση πολυ καλη. τα μικρα εφαγαν απο 2 κομματια χθες

4bd1.th.jpg

9cfn.th.jpg

σημερα εκανα πενες με μανιταρια αλα κρεμ. και εχω και τουρλου στο ψυγειο το οποιο το εκανα προχθες στη χυτρα σε 10 λεπτα.... οπως καταλαβατε λατρεψα τη χυτρα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωωωωωωωωω μάνα μου!!!

Εκτέλεση παρακαλώ του τρελοσουφλέ σας !!!

Εγώ σήμερα τεμπελοφαγητο από το χτεσινο κομμάτι χοιρινό που μου έμεινε ωμό .Μια κ.σ μουστάρδα ντιζον μια κ.σ μέλι μπαχάρια αλάτι πιπέρι λίγες πατάτες στους 180 κ βουαλά τσακ μπαμ σε 45λεπτά

photo-2013-07-08-16-05-53-348_zps104dd5fc.jpg

Το γλυκάκι ακόμη δεν το έκανα....:oops: με έχει πιάσει τεμπελίαση που λείπει η μικρή μου κ κάνω ταβανοθεραπείες :cool:

1ον σε ζηλευω για τις ταβανοθεραπειες.......

2ον το χοιρινο φαινεται τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να πρωτοσχολιασω;

βεβαια συκωτακι εγω δεν τρωω αλλα εκεινα τα σουβλακια σας μας πεταξαν τα ματια εξω....

και το σουφλεδακι σας κυρια μου απο τα νοτια......

εγω εκανα διαφορα γενικα

μαρμελαδα βερυκοκο, βγηκαν 3 βαζα βεβαια

14ar.th.jpg

λιγκουινι με σαλτσα ντοματας

30a0.th.jpg

μια ψευτοτυροπιτα δικης μου εμπνευσεως αλλα βγηκε μια χαρα...

ptzx.th.jpg

εριξα αυγα, γαλα και τυρι, στο ταπερ, ανακατεψα. ετριψα μεσα το φυλλο το ετοιμο σε κομματια και ανακατεψα καλα και τα εριξα στο πυρεξ, εψησα και τελος

και τελος εκανα την τουρτα ανανα αλλα με διαφοροποιησεις. ειχα ανοιξει την κονσερβα και την ειχα στο ψυγειο 4-5 μερες και φοβηθηκα να τη χρησιμοποιησω. οποτε εκανα την κρεμα (δυο λεμονια εστυψα), και απο πανω εριξα ζελε ανανα. η φωτογραφια το αδικει δυδτυχως. η γευση πολυ καλη. τα μικρα εφαγαν απο 2 κομματια χθες

4bd1.th.jpg

9cfn.th.jpg

σημερα εκανα πενες με μανιταρια αλα κρεμ. και εχω και τουρλου στο ψυγειο το οποιο το εκανα προχθες στη χυτρα σε 10 λεπτα.... οπως καταλαβατε λατρεψα τη χυτρα......

Ξέχασα , μιαμμμ η μαρμελάδα, εμείς τρώμε ακόμη τις περσινές που είχα φτιάξει με βερύκοκο κ φράουλα, τώρα έχω κάνει με φράουλα δυο μεγάλα βάζα κ θα κάνω κ με ροδάκινο λέω...ή ξανά βερίκοκο θα δω.

Ωραίο η τυρόπιτα κ λαχταριστή φαίνεται! Και το γλυκο μια χαρά είναι βρε αλλά ο ανανάς δεν χάλασε αφού ήταν ψυγείο έπρεπε να το βάλεις αλλά κ το ζελέ την ίδια δουλειά έκανε εύγε κ έχω καιρό να το κάνω κ ζουλεύω!!!

1ον σε ζηλευω για τις ταβανοθεραπειες.......

2ον το χοιρινο φαινεται τελειο!!!

1}σε καταλαβαίνω εύχομαι κ εσύ να κάνεις σύντομα

2} ναι το άτιμο ωραίο έγινε κ γρήγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κ το βραδινό μας

Ομελέτα φούρνου με κολοκύθι κ κολοκυθοανθους κ φέτα

Πολύ εύκολο κ γρήγορο βάζεις ότι λαχανικό θες το σωταρεις με κρεμμύδι πχ κ μετα το ενώνεις με το μείγμα των αυγών γαλα κ λιγο αλεύρι αλάτι πιπέρι κ σε 30 λεπτά έτοιμο

photo-2013-07-08-22-43-41-261_zps23df5c8c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πω τί βλέπουν τα καημένα τα ματάκια μου πάλι σήμερα?

kourkoumpini η ψευτοτυρόπιτα ακούγεται και φαίνεται ωραία ιδέα! άμα το ΄χεις, κάνεις θαύματα! αλλά και το χοιρινό στο φούρνο, ζωγράφισε kalamaraki!

Το τρελοσουφλέ έγινε με απλά πράγματα: θυμάμαι μία συνταγή παλιά που έλεγε στρώνεις ψωμί τοστ σε πυρέξ, βάζεις ανάμεσα τυρί, ζαμπόν, σκεπάζεις με ψωμί πάλι... χτυπάς 2-3 αυγά με γάλα, λίγο αλάτι, πιπέρι και στο φούρνο για κανένα 20λεπτο... απλά εγώ δεν είχα ψωμί του τοστ και έβαλα ψωμάκι απλό... δεν είχα τίποτα σε αλλαντικό, εκτός του λουκάνικου, οπότε το τσιγάρισα λίγο και το έβαλα... και έβαλα τριμμένο πεκορίνο. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, ότι θέλετε βάζετε:P

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω κ το βραδινό μας

Ομελέτα φούρνου με κολοκύθι κ κολοκυθοανθους κ φέτα

Πολύ εύκολο κ γρήγορο βάζεις ότι λαχανικό θες το σωταρεις με κρεμμύδι πχ κ μετα το ενώνεις με το μείγμα των αυγών γαλα κ λιγο αλεύρι αλάτι πιπέρι κ σε 30 λεπτά έτοιμο

photo-2013-07-08-22-43-41-261_zps23df5c8c.jpg

Βραδυνή βλέπω και εσύ! καλοφάγωτη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...