Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Πω πω πω τί βλέπουν τα καημένα τα ματάκια μου πάλι σήμερα?

kourkoumpini η ψευτοτυρόπιτα ακούγεται και φαίνεται ωραία ιδέα! άμα το ΄χεις, κάνεις θαύματα! αλλά και το χοιρινό στο φούρνο, ζωγράφισε kalamaraki!

Το τρελοσουφλέ έγινε με απλά πράγματα: θυμάμαι μία συνταγή παλιά που έλεγε στρώνεις ψωμί τοστ σε πυρέξ, βάζεις ανάμεσα τυρί, ζαμπόν, σκεπάζεις με ψωμί πάλι... χτυπάς 2-3 αυγά με γάλα, λίγο αλάτι, πιπέρι και στο φούρνο για κανένα 20λεπτο... απλά εγώ δεν είχα ψωμί του τοστ και έβαλα ψωμάκι απλό... δεν είχα τίποτα σε αλλαντικό, εκτός του λουκάνικου, οπότε το τσιγάρισα λίγο και το έβαλα... και έβαλα τριμμένο πεκορίνο. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, ότι θέλετε βάζετε:P

Λοιπόν θα το δοκιμάσω αύριο το βράδυ σίγουρα αφού είναι με γάλα

Μιλ μερσί για τις οδηγίες ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν Μαρτζίο μου

Με τα κολοκυθάκια μπορείς να κάνεις τα εξής

1}κολοκυθοκεφτέδες φούρνου, να τους πλάσεις κ να τους βάλεις κατάψυξη επίσης

2}Κολοκυθόπιτα χωρίς φύλο

3}Γιαχνί με πατάτες κ μουστάρδα

4}Σαν σουφλέ με πατάτες κ κολοκύθια

5}Γεμιστά με ρύζι κ κιμά κ να τα βάλεις ωμά στην κατάψυξη

6}Μάφινς με τυρί φέτα κ κολοκύθι

7}Ψητά με φέτα σα βαρκούλες

8}Ομελέτα φούρνου στο τσακ μπαμ{έγραψα ποιο πάνω πως την έκανα}

9}το κλασσικό μπριάμ κατσαρόλας ή φούρνου

10}Τάρτα με κολοκύθι κ φέτα

11}Σαλάτα βραστά

12}Ψητά στο φούρνο σε φέτες κ μετά με μπαλσάμικο από πάνω

Αυτά μου έρχονται αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα φάγαμε ελαφριά , πρωινό φάγαμε την ομελέτα κ ήταν ακόμη ποιο ωραία κρύα

Και για μεσημέρι έφτιαξα ένα γρήγορο φαγητό 30 λεπτών

Ανάμεικτα λαχανικά με κάρυ κ γιαούρτι {κανονικά είναι με κρέμα καρύδας ή γάλα αλλά κ το γιαουρτάκι μια χαρά ταίριαξε}

photo-2013-07-09-16-50-54-395_zps6d01cdaf.jpg

Το βράδυ θα πάμε θερινό σινεμαδάκι κ θα την βγάλουμε με ποπ κορν :tongue:

Για αύριο βλέπουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σήμερα φάγαμε ελαφριά , πρωινό φάγαμε την ομελέτα κ ήταν ακόμη ποιο ωραία κρύα

Και για μεσημέρι έφτιαξα ένα γρήγορο φαγητό 30 λεπτών

Ανάμεικτα λαχανικά με κάρυ κ γιαούρτι {κανονικά είναι με κρέμα καρύδας ή γάλα αλλά κ το γιαουρτάκι μια χαρά ταίριαξε}

photo-2013-07-09-16-50-54-395_zps6d01cdaf.jpg

Το βράδυ θα πάμε θερινό σινεμαδάκι κ θα την βγάλουμε με ποπ κορν :tongue:

Για αύριο βλέπουμε;)

Καλαμάρι, δώκε συνταγή, καλέ, για μας τις άσχετες!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως

Ειναι τραγικά εύκολη κ γρήγορη

600γρ ανάμεικτα λαχανικά {για δυο άτομα έτσι}

1 πατάτα μέτρια χοντροκομμένη

1 κρεμμυδι ψιλοκομμένο

2 σκ. σκόρδο

αλάτι πιπέρι

Λίγο κόλιανδρο σκόνη 1/4 του κ.γ ή φρέσκο {προαιρετικά}

1 κ.γ κάρυ ή για ποιο πικάντικο 2 κ.γ

2 κ.σ. γιαούρτι στραγγιστό

Τσιγαρίζεις κρεμμύδι κ σκόρδο, ρίχνεις τα ανάμεικτα λαχανικά κ τις πατάτες

{εγώ σήμερα είχα λίγο καλαμπόκι περίσσιο, λίγα φασολάκια περίσσια λίγο ανάμεικτο κ δυο αγκινάρες χε χε ότι να ναι!}

Αλατοπιπερώνεις κ ρίχνεις με το μάτι ζεστό νερό ίσα να καλύψει τα λαχανικά σου ένα δάχτυλο πάνω, χαμηλώνεις σε μέτρια φωτιά κ ρίχνεις το κάρυ κ το κόλιανδρο το αφήνεις να βράσουν εως να γίνουν καλά. Οσο τα αφήνεις τόσο θα χυλώνει λόγω της πατάτας

Μετά αφού είναι έτοιμα το κατεβάζεις κ το αφήνεις λίγο να κρυώσει κ μετά ρίχνεις το γιαούρτι κ το ανακατεύεις να πάει παντού. Ο λόγος που περιμένουμε είναι για να μη κόψει το γιαουρτι στο καυτό υλικό κ φανεί άσχημο.

Ρίχνεις κ λίγο λεμόνι αν θες κ έτοιμο με λίγη φέτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ, επικρατεστερα ειναι τα γεμιστα,οι κολοκυθοκεφτεδες αλλα και τα μαφινς μου εκαναν κλικ.Μπριαμ εκανα σημερα και ετριψα και ενα μεγαλο να κανω την κολοκυθοπιτα το προβλημα μου ειναι πως να ξεπερασω τη τεμπελιαση που μ'επιασε επειδη ειμαι μονη σαν το λεμονι :tongue::tongue:


Mx8hp2.png

dv8Yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, επικρατεστερα ειναι τα γεμιστα,οι κολοκυθοκεφτεδες αλλα και τα μαφινς μου εκαναν κλικ.Μπριαμ εκανα σημερα και ετριψα και ενα μεγαλο να κανω την κολοκυθοπιτα το προβλημα μου ειναι πως να ξεπερασω τη τεμπελιαση που μ'επιασε επειδη ειμαι μονη σαν το λεμονι :tongue::tongue:

χχαχχαχαχα i feel you!! ταβανοθεραπεία λέμε κ έχω κάνει φράπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά, βαριέμαι αφόρητα σήμερα! Κολλητικό είναι? αφού είπα στον αδερφό μου που είναι σπίτι μας, μήπως θέλει να φτιάξει μία πίτσα για μεσημέρι, από αυτές που του αρέσει να φτιάχνει! με άλλα λόγια, γλίτωσα και το φαί!:P μόλις τέλειωσα το καφεδάκι και ούτε τα κρεβάτια δεν έχω στρώσει!! τρελή τεμπελίτιδα!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα μαγειροκόριτσα!!

σήμερα το μενού μας έχει χοχλιούς μπουμπουριστούς(μτφ σαλιγκάρια στο τηγάνι) με σάλτσα από λάδι ξύδι αλάτι!

επίσης ομελέτα με αυγά χωριάτικα!

χτες βράδι ανοίξαμε φύλλο και κάναμε σαρικόπιτες(στριφτές) με ξινομυζήθρα!και μελάκι από πάνω!

προχτές κάναμε κεφαλάκια αρνίσια με πατάτες στο φούρνο

αυτά κι άλλα πολλά από Κρήτη!;)

φιλιά!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε ntemiii! με ξελίγωσες πάλι! εκτός από τους χοχλιούς που δεν τους τρώω πια, όλα τα άλλα είναι μπουκιά και συγχώριο:P και για να μάθεις, σου αφιερώνω την σημερινή μας πίτσα! να και γω!:tongue:

kl8b.jpg

Πάρε και λίγα κούκις με φυστικοβούτυρο...

http://imageshack.us/a/img441/1820/ij9i.jpg

edit admin απομακρύνθηκε η ενσωμάτωση της φωτογραφίας ( παρέμεινε όμως σαν σύνδεσμος για όποιον επιθυμεί να την δει ) καθώς ξεπερνά το επιτρεπόμενο μέγεθος .

Παρακαλούμε πολύ πριν ενσωματώσετε κάποια φωτογραφία σε κάποιο post - δημοσίευση να φροντίζεται να έχει μέγεθος εως 400 pixels )

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε ntemiii! με ξελίγωσες πάλι! εκτός από τους χοχλιούς που δεν τους τρώω πια, όλα τα άλλα είναι μπουκιά και συγχώριο:P και για να μάθεις, σου αφιερώνω την σημερινή μας πίτσα! να και γω!:tongue:

kl8b.jpg

Πάρε και λίγα κούκις με φυστικοβούτυρο...

http://imageshack.us/a/img441/1820/ij9i.jpg

πάρε και τούτη πάρε και την άλλη;χααχαχαχαχ

ευχαριστώ πολύ!!:tongue::P:p:p

η πίτσα φαίνεται πραγματικά λαχταριστή!

για πε συνταγή κούκις;

όσο για τους χοχλιούς,γιατί δεν τρως πια;αφού προφανώς έτρωγες;

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org

EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!

σήμερα το μενού μας έχει χοχλιούς μπουμπουριστούς(μτφ σαλιγκάρια στο τηγάνι) με σάλτσα από λάδι ξύδι αλάτι!

επίσης ομελέτα με αυγά χωριάτικα!

χτες βράδι ανοίξαμε φύλλο και κάναμε σαρικόπιτες(στριφτές) με ξινομυζήθρα!και μελάκι από πάνω!

προχτές κάναμε κεφαλάκια αρνίσια με πατάτες στο φούρνο

αυτά κι άλλα πολλά από Κρήτη!;)

φιλιά!

ααα τίποτα δηλαδή!!

Λατρεύω σαλιγκάριαααααα μιαμ μιαμ!!

Να περνάτε όμορφα!

Αμάν βρε ntemiii! με ξελίγωσες πάλι! εκτός από τους χοχλιούς που δεν τους τρώω πια, όλα τα άλλα είναι μπουκιά και συγχώριο:P και για να μάθεις, σου αφιερώνω την σημερινή μας πίτσα! να και γω!:tongue:

Πάρε και λίγα κούκις με φυστικοβούτυρο...

Αμάν ρε πουλα΄κι μου....αμάν....

Εύγε στα χεράκια του αδερφού σου πες του κόλλησα στην οθόνη μου....κ έχω καιρό να κάνω κακούργα!!!

Εγώ χτες έτρεχα σχεδόν όλη τη μερα με τις ετοιμασίες για το πάρτι της μικρής κ την βγάλαμε με μια ταπεινή μακαρονάδα με μανιτάρια κ φιλαδέλφεια

Και σήμερα για να εξιλεωθώ που χθες τον άφησα νηστικό χαχαα έφτιαξα γαρίδες σαγανάκι με ρύζι μπασματι

photo-2013-07-11-16-12-08-351_zpsfce5654b.jpg

Κανονίστε να πετάξετε τίποτα βραδιάτικα να κολλήσω πάλι :tongue::tongue:;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα!!:P

Παρασκευή σήμερα και μου φαίνεται ότι αυτή η βδομάδα πέρασε πολύ αργά... καλό είναι αυτό, υποθέτω;)

Ntemiii μικρή τα έτρωγα πολύ τα σαλιγκάρια, καθότι κρητικιά η μαμά, μας τα έφτιαχνε συχνά... αλλά αργότερα μου γύρισε στραβά... τα σιχαίνομαι λιγάκι και δε μπορώ να τα βάλω στο στόμα μου πια... κουφό έ? τα κούκις να σου πω την αλήθεια τα έκανα με φυστικοβούτυρο από συνδυασμένες συνταγές από το ίντερνετ... οπότε δεν μπορώ να σου πω αναλογίες, μόνο υλικά, γιατί πρόσθετα και αυτά που νόμιζα, όπως σοκολάτα και κανέλα.... κούκις με φαντασία δηλαδή!:tongue:

Σήμερα έχει ρεβύθια το μενού και σαλάτα με ντομάτα και γλυστρίδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...