Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημέραααααααααα

Πετάω στα γρήγορα το προχθεσινό μας βραδινό με ταινιούλα που το φάγαμε κ ως πρωινό για δυο μέρες εως κ σήμερα χε χε

Μισή γκρικ σταίλ κ μισή κανονική

photo-2013-07-13-16-03-41-455_zps7c30bb5f.jpg

Και χτες βρήκα ωραίες σαρδελομάνες στη λαική κ τις έψησε ο χαζμπαντ στη ψησταριά λουκούμι έγιναν!!

photo-2013-07-13-16-02-53-638_zpscfebc44f.jpg

Ζύμωσα ψωμάκι το πρωί το ψήνω τώρα κ για σήμερα γλύτωσα το μαγείρεμα θα πάμε σε λίγο σε μια βάφτιση χε χε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα

πω πω φύγατε όλες διακοπές εεεεεεεεεεεε ?

Αλί σε εμάς που φεύγουμε αύγουστο χε χε

Χτες δεν έκανα πολλά φάγαμε στη βάφτιση , έφτιαξα το ψωμάκι μας κ μια Ταμπούλε σαλάτα κ τσιμπήσαμε με αυγουλάκι για βραδινό

photo-2013-07-14-22-48-30-264_zpsb4278a46.jpg

Και σήμερα χαζολογήσαμε με τον χαζμπαντ εκτός σπιτιού κ τσιμπήσαμε γκούντις :rolleyes::tongue: .......χε χε για αύριο θα δούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

πω πω φύγατε όλες διακοπές εεεεεεεεεεεε ?

Αλί σε εμάς που φεύγουμε αύγουστο χε χε

Χτες δεν έκανα πολλά φάγαμε στη βάφτιση , έφτιαξα το ψωμάκι μας κ μια Ταμπούλε σαλάτα κ τσιμπήσαμε με αυγουλάκι για βραδινό

photo-2013-07-14-22-48-30-264_zpsb4278a46.jpg

Και σήμερα χαζολογήσαμε με τον χαζμπαντ εκτός σπιτιού κ τσιμπήσαμε γκούντις :rolleyes::tongue: .......χε χε για αύριο θα δούμε ;)

αυριο το κοτοπουλο αλα χαλαρο:tongue: ευκολο γρηγορο νοστημο:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααααααααααα

Χτες εκανα μια κολοκυθόπιτα χωρίς φύλο κ σήμερα έκανα ένα φαγητό που καιρό το ήθελα κοτόπουλο με σάλτσα ροκφορ κ πένες. Δεν έβαλα κρέμα γάλακτος αλλά γάλα με λίγο αλευράκι κ το κοτοπουλάκι το έβρασα πρώτα.

photo-2013-07-16-16-19-32-679_zps606d58ad.jpg

Είναι όμως για τους λάτρεις του ροκφορ καθώς έχει ποιο έντονη γεύση στη σάλτσα μέσα ;):D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααααααααααααα

Χτες εκανα μια κολοκυθόπιτα χωρίς φύλο κ σήμερα έκανα ένα φαγητό που καιρό το ήθελα κοτόπουλο με σάλτσα ροκφορ κ πένες. Δεν έβαλα κρέμα γάλακτος αλλά γάλα με λίγο αλευράκι κ το κοτοπουλάκι το έβρασα πρώτα.

photo-2013-07-16-16-19-32-679_zps606d58ad.jpg

Είναι όμως για τους λάτρεις του ροκφορ καθώς έχει ποιο έντονη γεύση στη σάλτσα μέσα ;):D

γεια καλαμαρι.....νοστημα!!! δεν ξερω να βαλω φωτο γμτ πρεπει να βρω χρονο να μαθω:confused: να σου ανεβασω το κοτοπουλο μου ....περημενω συνταγη ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια καλαμαρι.....νοστημα!!! δεν ξερω να βαλω φωτο γμτ πρεπει να βρω χρονο να μαθω:confused: να σου ανεβασω το κοτοπουλο μου ....περημενω συνταγη ;)

Α η συνταγή απλή

Βράσε το κοτόπουλο σκέτο κ άστο στην άκρη

Τώρα θα χρειαστείς

1 σκ. σκόρδο ψιλοκομμένη

1 -ενάμιση ποτήρι γάλα πλήρες

1/2 κουταλάκι τριμμένο τζίντζερ ή ξηρό

56-60γρ αλεύρι

2 κ.σ. κοφτές βούτυρο

200γρ ροκφορ

Αλάτι προσεκτικά λόγω ροκφορ

πιπέρι

Λίγο θυμάρι προαιρετικά

Βάζεις το βούτυρο να κάψει με το μισό σκόρδο, ρίξε κ το τζίντζερ κ όταν μυρίσεις να καίγονται τότε ρίξε το αλεύρι κ ανακάτεψε καλά. Μετά ρίχνεις το γάλα {σαν μπεσαμέλ αλλά αραιή πολύ θα την κάνεις} ανακατεύεις καλά εως να ενσωματωθεί με το αλεύρι, βάζεις αλάτι πιπέρι κ λίγο θυμάρι. Αν έχει γίνει πολύ πηχτό τότε βάζεις γάλα ή νεράκι. Οταν θεωρήσεις πως είναι έτοιμη κ αρκετά υδαρής σα σάλτσα τότε ρίξε το ροκφορ δυο γύρες να λίωσει κ έτοιμο.

Εγώ έβαλα μακαρόνια σκέτο βραστό κοτόπουλο κ τη σάλτσα από πάνω.

Να μου πεις εντυπώσεις αν το φτιάξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Για σήμερα έφτιαξα Σπετζοφάι αλλά δεν τηγάνισα τίποτα όλα στη κατσαρόλα σωτάρισμα

photo-2013-07-17-18-29-15-760_zps0a6fd106.jpg

ωραιο το σπετζοφαι θα το κανω ......εγω σημερα εκανα μπριαμ με λαχανηκα απο τον μπαχτσε μου :cool: και εβαλα και λουκανικο χωριατικο και καταλαθος εβαλα κυμηνο :tongue: εε λοιπον πεντανοστημο με το κθμηνο:cool:

Link to comment
Share on other sites

τρελλαίνομαι για σπετζοφάι!!!!μιαμ μιαμ μιαμ!!!

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

κάναμε μπάμιες με μπούτια γαλοπούλας αλά φούρνο όχι κατσαρόλας

γλυκο σταφύλι

ξύδι

και θα κάνουμε και με το μούστο τον υπόλοιπο κεφτέρια έτσι τα λέμε εδώ!;)

α και κρητικό παξιμάδι

πολλα φιλιά από Κρήτη!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

τρελλαίνομαι για σπετζοφάι!!!!μιαμ μιαμ μιαμ!!!

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

κάναμε μπάμιες με μπούτια γαλοπούλας αλά φούρνο όχι κατσαρόλας

γλυκο σταφύλι

ξύδι

και θα κάνουμε και με το μούστο τον υπόλοιπο κεφτέρια έτσι τα λέμε εδώ!;)

α και κρητικό παξιμάδι

πολλα φιλιά από Κρήτη!:P

Καλώς τον μετανάστη!!!

Γλυκό σταφύλι μιαμμμμμμμμμμμμμμμμ

Τι είναι τα κεφτέρια???

Καλά να περνάτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για σήμερα ο χαζμπαντ έφαγε το λίγο σπετζοφάι που περίσσεψε από χτες με λίγο κριθαράκι σκέτο που έφτιαξα κ εγώ είχα κριθαράκι σκέτο κ μοιραστήκαμε μια τονοσαλάτα

photo-2013-07-18-15-50-30-261_zps231d13bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σήμερα ο χαζμπαντ έφαγε το λίγο σπετζοφάι που περίσσεψε από χτες με λίγο κριθαράκι σκέτο που έφτιαξα κ εγώ είχα κριθαράκι σκέτο κ μοιραστήκαμε μια τονοσαλάτα

photo-2013-07-18-15-50-30-261_zps231d13bd.jpg

α τι ωραια βρηκα τι θα φαμε το βραδυ!

λοιπον τι εχουμε? τονο, ντοματα,αγγουρι, αυγο, αλατι κ ριγανη?

για πειτε πως καθαριζονται κ πως μαγειρευονται οι μπαμιες που θελω να φτιαξω του αντρα μου (εγω τις σιχαινομαι αλλα του το υποσχεθηκα)

Link to comment
Share on other sites

πω πω βρε καλαμαρι τη λιμπιστικα τη τονοσαλατα!Θα ρωτησω κατι αλλα μη σκασετε κατω απο τα γελια..το σουριμι πως το μαγειρευετε?:oops:

Το σουρίμι έτοιμο είναι {απομίμηση καβουριού} δεν χρειάζεται μαγείρεμα το ξεπαγώνεις κ το τρως :D

α τι ωραια βρηκα τι θα φαμε το βραδυ!

λοιπον τι εχουμε? τονο, ντοματα,αγγουρι, αυγο, αλατι κ ριγανη?

για πειτε πως καθαριζονται κ πως μαγειρευονται οι μπαμιες που θελω να φτιαξω του αντρα μου (εγω τις σιχαινομαι αλλα του το υποσχεθηκα)

Ντομάτα, αγγούρι, τόνο, αυγό, άνιθο, λάδι, λεμόνι, αλάτι ;)

Επεσες στην περίπτωση....δεν έχω άποψη καθώς δεν τις μαγειρεύω γιατί δεν τις τρώω χε χε κ όταν τις μαγειρεύω παίρνω συνήθως έτοιμες κατεψυγμένες

βρήκα αυτό αν σε βοηθάει

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pos-katharizoume-mpamies.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...