Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Μετά το σίδερο το οριτζινάλε χθες βραδυ,ξυπνά ο συζυγατος μετα από δυωρο ύπνο,φρεσκος-φρεσκος, οπότε πήγαμε για ενα ποτάκι:tongue:

Και μετα ξυπνησε και ο γιοκας μας...

Μια ομορφια...

Παλι ξυπνιοι δηλαδη

Δε λες πάλι καλά που προλαβες και ήπιες (και) ποτό ?????? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: εγώ μάλλον θα κοιμόμουνα και θα άφηνα τον Λαβ να κάνει παρέα μετά του τέκνου... αφού ήθελε τρελίτσες... :cool::cool: χα χα

είπα να απενοχοποιήσω το σιδέρωμα ρε συ...

:tongue::tongue:

χα χα χα
ναιιαιιιιιαιαιαιαιιιι, φερεεεεεεεεε!

Παιδικό δεν με πήρανε και οι λοιποί ή ζητάνε μαλλιοκέφαλα ή ζητάνε κάτιτις λιγότερο και απο εγκαταστάσεις χάλια.... Τεσπα, θα τα στάξουμε μάλλον (να δω που θα τα βρούμε) και πιστεύω μέσα στην εβδομάδα νά κλείσει το θέμα. Κι εμείς θα τα στάξουμε μη θαρρείς είναι για γέλια και για κλάματα το πρόγραμμα φέτος έτσι όπως το έκαναν σαν τα μούτρα τους

Έχεις καταλήξει τουλάχιστον σε κανέναν (σταθμό εννοώ) ?

Ταζ λίγο παστίτσιο και σε μένα. Θα κάνω και γω ζήλεψα αλλά βαριέμαι και δεν έχω και κανέναν να μου κάνει.

Να σου στείλω εγώ μανίτσα μου ???? δεν κάνει να ζηλεύεις έγκυος-γυναίκα !!!! Πες δ/νση και θα στο φέρω μετά των τέκνων όμως !:tongue::tongue:

δεν μπορώ να πάρω ανάσα. θα με σπρευίσω!

Κακόμοιρο εσύ υποφέρεις - κι εγώ γελάω ετσι που τα (περι)γράφεις ! Αγκαλίτσα !

περιμενουμε συνταγη για κεκακια λεμονι!!!τρελαινομαιιιιι!!!

Καλλιοπάκι και Συμπεθέρα ...

ΜΗΝ με πυροβολήσετε ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ σπίτι το γμ.περιοδικό... αύριο όμως θα το φέρω να θα βάλω νααααα (μετά συγχωρήσεως) ένα ποστ-ιτ μεγάλο στο χέρι μου να το θυμήθώ ε ???? :oops::oops::oops::oops::oops::oops:

να τον χαίρεστε !

σαν τον γιο μου ειναι ο μικρος σου. 22 μηνων 92 ποντους ηταν κι ο δικος μου

πω πω ψηλά παιδάκια !

γερά να ειναι τα παιδακια μας πανω απο ολα... κι ας γινουν και ψηλα και κοντα και οτι να ναι.... κατι ξερω παραπανω κι εγω.... :|

Έλα ταζουλίνι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΥ !!!! Μια χαρά είναι το παιδάκι σου, όλα θα πάνε τέλεια σου λέω !!!! :D;):confused: Μην μου στεναχωριέσαι - δεν μπορώ ! Να σκέφτεσαι θετικά και θα το δεις να γίνεται !!! !

κάντυ μου διάβασα για τον Άγιο Θεράποντα, αλλά δεν βρήκα για το θαύμα που διάβασες με το παιδί που μίλησε. βρήκα για άλλα θαύματα με ονόματα κ στοιχεία γιατρών.

όχι ρε Φέφη... αναφέρθηκα Γ Ε Ν Ι Κ Α ότι υπάρχει αυτός ο Άγιος μεγάλη η χάρη Του -δεν τον είχα άκούσει ποτέ- . Αν διαβάσεις αναλυτικά τον βίο του το γράφει... :D

Εβίρι μου,

Χαράς το κουράγιο σου με τόσα δρομολόγια... και τί θα κάνεις τελικά ? θα ξεκινήσει η μιρκή μαθήματα ??? κι ΕΣΎ θα πηγαινο-έρχεσαι σαν την σβούρα δλδ ?????

Εδώ εγώ και σκιάζομαι ολίγον που τελειώνουμε κατά τις 9-9.10 και να φανταστείς ότι επιστρέφω με αυτ/το και είναι σε πολύ κεντρικό σημείο το "φροντιστήριο" αλλά μάλλον έχω "ξεμαθει" να κυκλοφορώ βράδυ έξω ...

Για τον παππού δεν μπορώ να σχολιάσω . Καλά έκανες και δεν ανταπάντησες...

Για την δασκάλα τί να πω !!!!! Ανεκδιήγητη ! Δεν μιλάνε έτσι καθ' αυτό τον τρόπο σε ένα παιδί ! Ααααχ, έπρεπε να έχει την Σεμίνα που και θα της αντιμίλαγε (στάνταρ) και θα της θύμωνε !!!! α χα χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γερά να ειναι τα παιδακια μας πανω απο ολα... κι ας γινουν και ψηλα και κοντα και οτι να ναι.... κατι ξερω παραπανω κι εγω.... :|

Αυτό είναι το πιο σημαντικό ταζ μου

να είναι γερά τα αγαπάκια μας

τι παραπάνω ξέρεις εσύ;μου εχει διαφυγει κάτι;

δεν θελω να φανώ αδιάκριτη,συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα κοριτσακι. αλλη φορα. οπως λεει και η Love4four θετικη σκεψη και δεν θελω ου :D:D:D

εφτιαξα μια μακαροναδα φουρνου δικης μου εμπνευσης και τρωω λιγο τωρα και κατευθειαν με πονεσε το στομαχι μου. μια βδομαδα παει αυτο το χαλι... αντε να δουμε.... θα φτιαξω ομως και λιγα εξτρα τορτελλινια μηπως και δεν φαει τα φουρνιστα ο αντρας μου


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

είπα να απενοχοποιήσω το σιδέρωμα ρε συ...

:tongue::tongue:

χαχαχαχαχαχα

Ρε Εβιρι καρμπον να ναι αυτος ο λαος με τους Αγγλους??

Ετσι και Αγγλια απο τις 7 το απογευμα και μετα μιλαμε λες και πεφτει στρατιωτικος νομος. Αντε να ειναι κανενας με το σκυλο βολτα στους δρομους..ολοι οι υπολοιποι στο σπιτι κλειδαμπαρωμενοι!! Νιωθεις τρομερη ανασφαλεια να κυκλοφορεις...και φυσικα ειναι και πολυ επικυνδινο, ενω αν ηταν ανοιχτα πχ τα εμπορικα θα ειχε φωτα, κινηση, ανθρωπους...

Μα είδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και αυτο με το περπατημα φυσικα, που τα πανε σε παρκα και γυριζουν γυρω γυρω σα του παπα το σκυλο..

χαχαχαχαχαχα

:shock::shock:καλα τα ειπα ! χουντα!στρατιωτακια!!!! ελλαδα και παλι ελλαδα!!!!!

Εμ, τα γονίδια νομίζεις χάνονται έτσι γρήγορα από τη μία γενιά στην άλλη;

καλησπερα αγαπημενες μου, τι κανετε???

λοιπον το σκυλακι το βαφτισε η κορη μου και το ονομασε νετελη(νεφελη δηλαδη)...ο αντρας μου λεει οτι πιο πολυ ταιριαζει σε κανις το ονομα παρα σε ντοπερμαν!!!!:tongue::tongue:

Δεν πειράζει, και τον Ειρηνικό έπρεπε να τον λένε Αγριεμένο, αλλά τον έβγαλαν Ειρηνικό για να τον κατευνάσουν.

εβυρι μου, πωπΩ!!!!!και μονο που τα διαβασα αυτα που κανατε κουραστηκα!!!!φαντασου το παιδι!!!

Αχ, και πού να σας περιγράψω για τα σημερινά, με παίρνει τηλέφωνο η κόρη μου από το σχολείο κατά τις 12.40 να πάω να την πάρω γιατί ήρθαν νωρίτερα από την εκδρομή. Έκτοτε εξαφανίστηκα και επέστρεψα μαζί της στις 17.15 στο σπίτι. Μας έμαθαν οι οδηγοί των τραμ σήμερα.

Είχα ραντεβού με μια φίλη μου να δούμε και το ωδείο που πάει η κόρη της, να μιλήσουμε με τη δασκάλα πιάνου κλπ. Επειδή όμως, από την ώρα που σχόλασε η κόρη μου, μέχρι την ώρα του ραντεβού μεσολαβούσε αρκετός χρόνος, είπα να το εκμεταλλευτώ και να πάμε μαζί να αγοράσουμε ένα αδιάβροχο που τους ζήτησαν από το σχολείο, να έχουν μαζί τους στις εκδρομές. Ευτυχώς αυτές τις δύο μέρες δεν έβρεχε και δεν το χρειαστήκαμε. Τα μαγαζιά που ήξερα ότι έχουν, δεν βρίσκονταν δίπλα-δίπλα, γι' αυτό ανεβοκατεβαίναμε στα τραμ για να πάμε από τη μία άκρη στην άλλη. Σαν να λέμε από το πάνω μέρος της Ερμού, στο κάτω στην Καπνικαρέα και πιο μακριά ακόμη.

Αφού τέλος πάντων, ψωνίσαμε πάμε για το ραντεβού με τη φίλη μου. Η διαδρομή είναι κοκτέιλ από τραμ και τρένο. Εμπιστεύομαι την κόρη μου στο τραμ που είδε να έρχεται από μακριά και τρέξαμε να το προλάβουμε χωρίς να δούμε ποια κατεύθυνση γράφει. Φυσικά, ήμασταν ανάποδα. Κατεβαίνουμε στην επόμενη παίρνουμε της αντίθετης να ξαναγυρίσουμε πίσω για να βρούμε τραμ που να πηγαίνει προς τα 'κει που θέλουμε, ώστε να πάρουμε το τρένο για το σπίτι της φίλης μου. Τη δεύτερη φορά έκανα εγώ λάθος, πιστεύοντας ότι το νούμερο που μπήκαμε πηγαίνει στη συγκεκριμένη στάση για την ανταπόκριση με το τρένο, αλλά δυστυχώς κατεβαίνοντας διαπίστωσα ότι, στη στάση αυτή στον πάνω όροφο δεν υπάρχει τρένο. Φτου κι από την αρχή, ξανά το αντίθετο τρένο να πάμε πίσω, αυτή τη φορά στον κεντρικό σταθμό της πόλης που ξέραμε σίγουρα ότι, περνάει το τρένο. Τέλος πάντων, είχε περάσει η ώρα με τις αναμονές στο κάθε τραμ κι αναγκαστικά έδωσα νέο ραντεβού με τη φίλη μου με μήνυμα στην περιοχή του ωδείου, που σημειωτέον εγώ δεν έχω ξαναπάει και δε γνωρίζω.

Φτάνοντας εκεί, ύστερα από μια εξουθενωτική μέρα και με τα πόδια του παιδιού να πονάνε πολύ από το χτεσινό και το σημερινό περπάτημα, άρχισα να ρωτάω τον κόσμο μήπως ξέρει την οδό που θέλω. Φυσικά και όπως ήταν αναμενόμενο όταν δε σε θέλει η τύχη, όχι μόνο κανείς δεν ήξερε την οδό, αλλά τελικά ήταν και μακριά από τη στάση που κατεβήκαμε. Ευτυχώς με τις οδηγίες της φίλης μου το βρήκα ασθμαίνοντας, μίλησα με τη δασκάλα, αλλά δεν έχει διαθέσιμες ώρες για την κόρη μου, παρά μόνο από τον Ιανουάριο και ύστερα. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ένα ποδόλουτρο παρακαλώ και τον μασαζιέρη στην πλάτη, ααα κι αν σας βρίσκεται κι ένα ηρεμιστικό.

εβίρι μου τί κουράγιο έχεις να κάνεις τέτοια δρομολόγια! άξια μάνα!

Δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο ραμολιμέντο έγινα, αλλά σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

εβιρι το σχολιο της δασκαλας ολα τα λεφτα. στα ουκ πηγε το παιδι; :shock::shock:

χαχαχαχαχα. Στους βατραχανθρώπους.

Εβίρι μου,τι τους ποτίζουν τους παππούδες-γιαγιάδες στη Γερμανία και είναι τόσο τσινιάρηδες;

χαχαχαχαχαχα πολύ μου άρεσε η λέξη. Κάνουν κακές παρέες με Έλληνες και τους χαλάμε φαίνεται.

σαν τον γιο μου ειναι ο μικρος σου. 22 μηνων 92 ποντους ηταν κι ο δικος μου

Και ο δικός σου και της Περιστεράκι (κάπου δεν πρόσεξα και το έσβησα αυτό που έγραφε) είναι ψηλά παιδάκια. Να τα χαίρεστε και οι δύο.

Εβίρι μου,

Χαράς το κουράγιο σου με τόσα δρομολόγια... και τί θα κάνεις τελικά ? θα ξεκινήσει η μιρκή μαθήματα ??? κι ΕΣΎ θα πηγαινο-έρχεσαι σαν την σβούρα δλδ ?????

Δε λες τίποτα!!!!!!!!!!!! Τώρα είμαι στη φάση της αναζήτησης. Θέλω να δω τις διαδρομές, το κόστος του κάθε διαφορετικού ωδείου και δασκάλου και μετά θα αποφασίσουμε. Αλλά ναι αφού μου ζήτησε να μάθει πιάνο θα την πάω όσο αντέχουμε ακόμη. Έστω και μία νότα να μάθει κέρδος στη μόρφωσή της το θεωρώ.

Για τον παππού δεν μπορώ να σχολιάσω . Καλά έκανες και δεν ανταπάντησες...

Μα τον χαμένο:evil:

Για την δασκάλα τί να πω !!!!! Ανεκδιήγητη ! Δεν μιλάνε έτσι καθ' αυτό τον τρόπο σε ένα παιδί ! Ααααχ, έπρεπε να έχει την Σεμίνα που και θα της αντιμίλαγε (στάνταρ) και θα της θύμωνε !!!! α χα χα χα

Φέρ' την εδώ μια βόλτα να έχουμε σύμμαχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Χαθηκα αυτές τις μέρες αλλά είμαι μόνη στο γραφείο και έχω πάρα πολλή δουλειά...

Ξεκινήσαμε και φυσιοθεραπείες μετα του συζύγου και είναι πολύ περιορισμένος και στο σπίτι ο χρόνος μου.:confused:

Σήμερα τρώμε ιμαμ!!! Γιαμ γιαμ!!!:tongue:

Ελένη, υπάρχει ζυμαρικό που το ονομάζουν σέλινο στο σακουλάκι, είναι κυλινδρικό σαν μπουρί της σόμπας και έχει λοξές ραβδώσεις-γραμμούλες.

Κάτι σαν ριγε κοφτό μακαρονάκι;;; Πως και μου έχει ξεφύγει αυό εμένα;;;;

Τέλος, μου έφερε ένα iphone (3gs)* τα λέω καλά γιατρέ μου ???

Μεγειές!!! Μεσα στην τεχνολογία είσαι καντυ!!!:tongue:

Λενιώ μου,

Να προσέχεις !

Θα το προσπαθήσω!!!;)

Τέλςο, έχω καταλάβει ότι οι άντρες δεν μεγαλώνουν ποτέ όμως !

Αντε καλεεεεεεεε!!!!! Μην το ξαναπείς αυτό!!! :P:p:tongue:

η ελένη σαλόνικα πάλι χάθηκε!

Εδώ είμαι καλέ!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Παρούσα!!!

Τι κάνετε?

Είμαι κομμάτια. Ο μικρός κοιμήθηκε στις 23:30 και ο άντρας μου είχε όρεξη για... σίδερο να το πω? ποτάκι να το πω? καταλάβατε εσείς... Κοιμήθηκα στις 2:30 και με ξύπνησε ο πιτσιρίκος μου στις 7:30. Από εκείνη την ώρα δε με έχει αφήσει να σταθώ στιγμή. Στις 11:00 έχουμε ραντεβού με την παιδίοατρο. Ελπίζω να μη νυστάξει στις 10:30...

Σήμερα τρώμε φασολάκια και τραχανα (δεν ξέρω ποιος θα φάει τι), οπότε θα αδειάσει και το ψυγείο μου. Ο μικρός σήμερα τρώει μοσχαράκι με λαχανικά και ζυμαρικούλι (μάλλον φιδέ).

Πρώτη φορά φύλαξα τραχανά στο ψυγείο. Ελπίζω να τρώγεται...


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Νωριςξεκινησαν οι βροχες βρε κοριτσια! Χθες στο δρομο εβρεχε πάλι!

Τελικά χθες φαγαμε κοτοπουλο με χυλοπιτες. Η μικρη ουτε που το αγγιξε. Σημερα θα φαμε ρεβυθια και στη μικρη θα φτιαξουμε κοτοσουπα. Η μικρη δεν ηταν κακοφαγη. Μεχρι το Πασχα που ετρωγε οταν γυρνουσα εγω απο τη δουλεια ημαστε ενταξει. Δεν ετρωγε πολύ αλλά ειχε ποικιλία στη διατροφη της. Την ταλαιπωρησαν πολύ τα δυο τελευταια δοντια που εβγαλε, συνεβη και η αναστατωση με τις αρρωστιες της γιαγιας και χαθηκε η μπαλα. Δυστυχως με τη γιαγια δε συνεργαζεται να φαει. Κανω υπομονη μεχρι να παρω την αδεια μου για να ξαναμπουμε σε προγραμμα. Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι άλλο γιατι και η γιαγια δε συνεργαζεται μαζι μου.

Απο υψος εμεις δεν ειμαστε ντερεκια σαν τα αγορακια σας! 90 εκ. περιπου ειμαστε. Και λαλιστατες! Κουραγιο να εχετε να ακουτε.

Αλλα γερα να ειναι όλα τα παιδακια του κοσμου και τιποτε άλλο. Και ταζ μου μη στενοχωριεσαι. Όλα καλά θα πάνε ειμαι σιγουρη.

Την Κυριακη γιορταζει η μπουμπου μου. Για πειτε καμια ιδεα για οικογενειακο φαγητο - λιγο κλασσικο γιατι οι παππουδες δεν τα πανε καλά με τους νεωτερισμους. Θα ερθει κι ο μπαμπας μας κι ειμαστε μαμα και κορη τρισευτυχισμενες!

Περαστικουλια σε όλες και σε όσα ζουζουνια ειναι κρυωμενα!

Εβιρι η εντυπωση που εχω εγω για τους Γερμανους δεν ειναι η καλυτερη το ξερεις. Όλα τα περιμενω πια. Απλά παραδεχομαι το πολύ οργανωμενο κρατος τους. Παντως κοσμο να περπαταει βραδυ μονο στην Ελλαδα και την Ισπανια εχω δει. Στις άλλες χωρες νεκρα. Ευχομαι ο,τι καλύτερο για τη μορφωση της κορουλας σου!

Φιλιά και συγγνωμη αν ξεχνω να σχολιασω κατι!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, και πού να σας περιγράψω για τα σημερινά....

................................

Ένα ποδόλουτρο παρακαλώ και τον μασαζιέρη στην πλάτη, ααα κι αν σας βρίσκεται κι ένα ηρεμηστικό.

Εβίρι μου έχω μείνει άφωνη με όλη σας την περιπέτεια..... παίζει και να 'θελα διακοπές για να συνέλθω !!!!!

όσο γι αυτό που λες ότι κέρδος θα είναι για την μιρκή σου να μάθει έστω και μία νότα ΣΥΜΦΩΝΩ κι επαυξάνω !

Κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση: δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε έναν δάσκαλο να κάνετε ιδιωτικά μαθήματα κάπου (πιο) κοντά ? θα πρέπει ούτως ή άλλως να πηγαίνετε στην άλλη άκρη της πόλης ???? :cool:

Καλημέρα!!!

Χαθηκα αυτές τις μέρες αλλά είμαι μόνη στο γραφείο και έχω πάρα πολλή δουλειά...

Ξεκινήσαμε και φυσιοθεραπείες μετα του συζύγου και είναι πολύ περιορισμένος και στο σπίτι ο χρόνος μου.:confused:καλή επιτυχία και στον αντρούλη σου με τις θεραπείες του !

....

Κάτι σαν ριγε κοφτό μακαρονάκι;;; Πως και μου έχει ξεφύγει αυό εμένα;;;;

6997CFF95FB21F5D7DFAD18F09D69AA1.jpg

Ιδού το περιβόητο σέλινο... δεν μπορεί να μην το έχεις συναντήσει...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα μου ,

Κάνε κουράγιο... θα βγει και η σημερινή ημέρα ! Εύχομαι τα νέα σας (της παιδιάτρου δλδ) να είναι καλά !

όσο για τον τραχανά δεν ξέρω να σου πω διότι τον έχω κατατάξει στα μπλιχ + μπλου αχ φαγητά... ούτε να τον μαγειρέψω δεν μπορώ :shock::shock::shock: καλά που τον φτιάχνουν στα παιδιά ενίοτε η μαμά μου με την πεθερά μου... αν περίμεναν από εμένα δεν θα τον έτρωγαν ποτέ των ποτών ! Ανακατεύομαι και μόνο που το σκέφτομαι (αλλά έχω θέμα με το γάλα γενικά - δεν το πίνω καθόλου-)...

Φωτεινή μου,

ίσως να είναι και λίγο της ηλικίας, ίσως να είναι και λίγο νάζια. Αν πίνει γάλα (και τρώει γαλακτομικά εν γένει), τρώει φρούτα ... έστω και με λίγο αυγό, κρέας / ψάρι είστε ΟΚ. Να μην ανησυχείς. Και η δικιά μου μού κάνει κόγξες με το φαγητό το ένα της βρωμάει το άλλο της ξινίζει, αλλά δεν την πιέζω... πχ εχθές τους γίγαντες ούτε να τους δει. Ήθελε να παίρνει ψωμάκι και να βουτάει το λαδάκι μόνο... κάτι είναι κι αυτό, κάτι παίρνει...

Βρες τί της αρέσει π.χ. ζυμαρικά και κρύβε εκεί φαγητάκια ή δοκίμασε (στην άδειά σου) άλλες παραλλαγές όπως κολοκυθοκεδτέφες, κεφτεδάκια - γιουβαρλάκια (όλα τα εις -άκια !!!),μπιφτεκάκια κοτόπουλο, τραχανά με κάτι... χυλοπίτες, πουρέ... τέτοια πραγματάκια !!!!

Για την μαμά σου που λες ότι δεν συνεργάζεται ίσως να μην έχει τον τρόπο ή την απαιτούμενη υπομονή.:| κουράγιο !

Εμείς και σήμερα τρώμε από τους γίγαντές μας !

Για την γιορτή σας : κλασικό οικογενειακό Κυριακάτικο φαγητό ψηφίζω αρνάκι με πατάτες στον φούρνο !!!! Ή φρικασέ - γιουβέτσι με μοσχάρι - παστίτσιο / μουσακά .... :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

σημερα ο αντρας μου εχει ρεπο και οταν ξυπνησει εχουμε να κανουμε διαφορες εξωτερικες δουλειες και το απογευμα εχουμε το ραντεβου με τον εργοθεραπευτη για την αξιολογηση και τα περαιτερω

μαλλον με προχειρα θα την βγαλουμε σημερα απο θεμα φαγητου. για τον μικρο εχει φασολαδα απο χθες

παω να βαλω σιδερο


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

Πολυ μαρεσει αυτο το θεμα! Χθες ειπα κι εγω παρολο που ειναι καθημερινη να φτιαξω κατι πιο σπεσιαλ βρηκα τη συνταγη στο γαστρονομο της κυριακης με τις μελιτζανες γεμιστες με κοκκινιστο κρεας και πραγματικα παθαμε πλακα! Αυριο θα εχω κοσμο και λεω να παραγγειλω ενα ρολο κοτοπουλο γεμιστο με μπεικον και τυρια που θα το βαλω κατευθειαν στο φουρνο. Μιας και ειναι καθημερινη, το πρωι θα παω στη δουλεια οποτε δεν θα εχω πολυ χρονο τι προτεινετε για συνοδευτικα-ορεκτικα?


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Butterflies Lemon Pie cupcakes

12 μάφινς (χρόνος προετοιμασίας 40', χρόνος ψησίματος 15'-20')

2 1/2 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις

3 κγ μπέικιν

1 κουταλιά ξύσμα λεμονιού

1 βανίλια

2 αυγά

2/3 κούπας (200 γρ.) γιαούρτι ή ξυνόγαλα

1/3 κούπας γάλα (80γρ)

1 κούπα ζάχαρη (200γρ)

1/2 κούπας βούτυρο λιωμένο (115γρ)

άχνη ζάχαρη για το πασπάλισμα

1. Ανακατέψτε σε ένα μπολ το αλεύρι, το μπέικιν, το ξύσμα και την βανίλια. Χτυπήστε χωριστά ελαφρά με δυο πιρούνια τα αυγά, το γιαούρτι, τη ζάχαρη και το λιωμένο βούτυρο. Ανακατέψτε τα δυο μείγματα ίσα, ίσα να βραχεί το αλεύρι -χωρίς να τα παραχτυπήσετε-

2. Μοιράστε το "ανώμαλο" κι όχιε λείο μείγμα, σε 12 υποδοχές για κεκάκια καλά βουτυρωμένες κι αλευρωμένες ή ψεκασμένες με σπρέϋ βουτύρου ή στρωμένες με χάρτινες θηκούλες για μάφινς. Γεμίστε τες ως τα 2/3. Ψήστε στους 200C, 15'-20' ή ώσπου να φουσκώσουν, να ροδίσουν και η οδοντογλυφίδα να βγάινει στεγνή.

3. Ετοιμάστε κρέμα λεμονιού. Αφού κρυώσουν τα κεκάκια κόωτε λίγο το επάνω μέρος τους και χωρίσετ το στα δυο. Γαρνίρετε με λίγη κρέμα και βάλτε επάνω σε κάθε κεκάκι δύο κομμάτια από αυτά που κόψατε, έτσι ώστε να μοιάζουν με φτερά πεταλούδας. Πασπαλίστε με ζάχαρη άχνη και σερβίρετέ τα.

**ΚΡΕΜΑ ΛΕΜΟΝΙΟΥ (2 1/2 κούπας)

1κούπα ζάχαρη

1/3 κούπας κορν φλάουρ

1 βανίλια

4 κροκάδια από μεγάλα αυγά

1/3 κούπας χυμό λεμονιού

1 1/2 κούπας ζεστό νερό

2κγ ξύσμα λεμονιού

2 κουταλιές βούτυρο

1.Σε μικρή βαθιά κατσαρόλα χτυπήστε καλά τη ζάχαρη με το αλάτι, το κορν φλάουρ, τη βανίλια, τα κροκάδια και το χυμό λεμονιού, ώσπου να ασπρίσουν. Προσθέστε το νερό ανακατεύοντας ζωηρά και σιγοβράστε την κρέμα σε μπεν μαρί ή σε χαμηλή φωτιά, ανακατεύοντας συνεχώς 6'-8', ώσπου να πήξει. Κατεβάστε από τη φωτιά, ρίξτε το ξύσμα και το βούτυρο κι ανακατέψτε καλά. Αφήστε τη να κρυώσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Καλε Καντυ αυτο ειναι το ριγκατονι στη φωτο!

Εβιρι σε καταλαβαινω αυτες οι αποστασεις δεν παλευονται εγω Αγγλια ειχα κανει πλουσιους τους ταξιτζηδες.

Θυμαμαι παλιοτερα για να πηγαινω στη δουλεια εκανα 20' με τα ποδια, πηγαινα στη σταση, περιμενα το λεωφορειο, επαιρνα το λεωφορειο, εφτανα κεντρο κατεβαινα, εκανα αλλα 10' με τα ποδια, επαιρνα δευτερο λεωφορειο και τοοοτε εφτανα..για να μαι 9 παρα στη δουλεια ξυπνημα απο τις 6 και τεταρτο...:?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

... το απογευμα εχουμε το ραντεβου με τον εργοθεραπευτη για την αξιολογηση και τα περαιτερω

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ όλα καλά !;)

Καλημερα κοριτσια!

Πολυ μαρεσει αυτο το θεμα! Χθες ειπα κι εγω παρολο που ειναι καθημερινη να φτιαξω κατι πιο σπεσιαλ βρηκα τη συνταγη στο γαστρονομο της κυριακης με τις μελιτζανες γεμιστες με κοκκινιστο κρεας και πραγματικα παθαμε πλακα! πολύ ωράιο το διάβαζα κι εγώ αλλά τί να πρωτοκάνεις με τέσσερις μελιτζάνες ???? χα χα χα θα γίνει πόλεμος Αυριο θα εχω κοσμο και λεω να παραγγειλω ενα ρολο κοτοπουλο γεμιστο με μπεικον και τυρια που θα το βαλω κατευθειαν στο φουρνο. Μιας και ειναι καθημερινη, το πρωι θα παω στη δουλεια οποτε δεν θα εχω πολυ χρονο τι προτεινετε για συνοδευτικα-ορεκτικα?

Μαριαπαπ,

Καλώς όρισες !!!

Θα περιμένεις την πρόεδρό μας την κα Εβίρι να σου πει ένα κάρο ιδέες...

εγώ η πτωχή τω πνεύματι θα έλεγα να βάλεις στο κοτόπουλο και πατατούλες. Συνοδευτικό θα σου πρότεινα ή καμία κρύα μακαρονοσαλάτα που γίνεται πολύ γρήγορα ή καμία πίτα που επίσης είναι χορταστική και σηκώνει και μπυρίτσα/κρασάκι / τί άλλο ??? κρέπες μήπως ???

-εκτός, εννοείται, από μια πράσινη σαλάτα οπωσδήποτε... την οποία μπορείς να εμπλουτίσεις με μια ωραία σάλτσα _απλή εκδοχή μέλι, ξύδι, μπλασάμικο_ ή με μια σως ροκφόρ αν το προτιμάτε όπου μπορείς να πετάξεις μέσα από ξηρούς καρπούς (καρύδια/σταφίδες) μέχρι φρούτα (πορτοκάλι, σταφύλι ή ακόμα και σύκο) !!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τπτ έτσι όπως στα είπα !!! θα (με) μάθεις ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τι σας έλεγα? Κοιμήθηκε 9:50. Στις 10:45 πρέπει να έχω φύγει για την παιδίατρο. Θα τον ξυπνήσω αναγκαστικά (γιατί αν τον αφήσω να ξυπνήσει μόνος του, θα ξυπνήσει στις 11:30) και μετά θα έχει νεύρα. Δύσκολη μέρα η σημερινή...

Πάω να σιδερώσω δυο ρουχαλάκια μέχρι να έρθει η ώρα να τον ξυπνήσω.

Αν καταφέρω, θα μπω όταν γυρίσουμε.

Φιλιά σε όλες!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...