Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Εβιρακι μου συχαθηκα τισο πολυ που δεν μπηκα σε λεπτομετειες....θεωρητικα ωμες θα τις εβαλε.ισως λιγο ξεπικρισμενες..στους γιγαντες μετα δοκιμασε ο αντρας μου μονο κ επισης τογ φανηκε σιχαμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Τι κανουν τα μαγειροκοριτσα;

Τζενη ζηλευω τα ρολακια με μηλο. Γενικα μου αρεσουν πολύ αυτου του ειδους τα γλυκα με το μηλο. Καλα για τους μαγειρικους πειραματισμους της πεθερας σου δεν εχω λογια. Ευτυχως η δικια μου παραμενει κλασσικη. Κατι τετοια περιεργα διαβαζα σε μια κριτικη εστιατοριου μια φορα (ναι ειχα ξανακουσει τη μαρμελαδα ελιας!) και τα εκθειαζαν -δεν ξερω βεβαια μπορει ο σεφ να τα ειχε κανει οντως ωραια- αλλα εγω σκεφτομουν "ο Χριστος κι η Παναγια τι αλλο θα ακουσουμε". Εσυ ησουν πιο ατυχη τα δοκιμασες κιολας. Καλά για την εγκρατεια σου δεν εχω να πω τιποτα. Οι αλλοι θα τρωνε πιτσα κι εσυ θα βοσκάς; Ευγε.

Νινα για το χοιρινο ο,τι σου ειπαν τα κοριτσια. Δεν εχω να προσθεσω τιποτα.

Ricola αφου κατορθωσες και δεν πηρες πολλα κιλα το τελευταιο διαστημα μην ανησυχεις. Παντως καλά κρατιεσαι. Σου ξαναματαευχομαι με το καλό.

Αγγελικη πως εισαι σημερα;

Εβιρι με τη γυμνστικη δεν τα παω καλά αλλα κι εγω εχω ακουσει για το πιλάτες καλά λογια. Ευχομαι να μη σε ενοχλησει ποτε ξανα η μεση σου.

Λοιπον χθες ειχα ρεβυθια κι εφτιαξα για συνοδευτικο και μια ομελετα με συκωτακια κοτοπουλου. Α εφτιαξα και μια ταρτα φρουτων με την κορη μου γιατι θα ειχαμε επισκεψεις. Για σημερα εχω ψαρι τηγανητο (παγκασιους και περκα) μα παντζαρια. Ε τοσες μερες που γραφετε η Αρετη για τα χορτα, η Νινα για τα παντζαρια χτες στη λαικη πηρα κι εγω να φτιαξω. Ψιλοαδειαζω και το ψυγειο και θα φτιαξω ταπερακια με φαγητο για τον αντρα μου να του αφησω.

Τα μικρα χτες μου εκανα μονο μια φορα πυρετο αλλά και τα δυο μαζι. Ελπιζω να γινουν καλά μεχρι την αλλη Παρασκευη γιατι θα πρεπει να τα αφησω στους δικους μου που θα φυγω και να μη χειροτερεψει κι ο μπαμπας μου. Εν τω μεταξυ χτες το απογευμα ειχα επισκεψεις και γενικα με εχουν παρει διαφοροι να συναντηθουμε το ΣΚ για να με αποχαιρετησουν. Βρε κοριτσια αισθανομαι ωραια που με αγαπουν αλλά αυτο το πραγμα να μου ερχονται παντα επισκεψεις τις τελευταιες μερες που θα φυγω με σκοτωνει. Θελω να ετοιμαστω, δεν εχω και το μεγαλο σπιτι και δεν μπορω να εχω κουτες και το σπιτι αναστατο γιατι εχω και κοσμο.

Συνειδητοποιησα οτι γκρινιαζω πολυ τωρα τελευταια. Σορρυ

Φιλια και καλό ΣΚ


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!

Φωτεινη σου πεσαν ολα μαζι και εσενα....γκρινιαξε οσο θες!!!!!

Εγω να δεις μουρμουρα σημερα(ειναι και οι ορμονες)!!!Απο τη νεροποντη χθες μπηκαν μπολικα νερα στην αποθηκη....λιγα στο παιδικο!!!!Δεν ανοιγε με τιποτα η ηλεκτρικη να να αδειασουμε τον καδο...και το σιδερο μου σφυριζει!!!(ειναι καινουριο)!!!ΠΠΠΠΦΦΦΦΦ!!!!

Εκανα τις δουλειες(παντα βοηθαει και ο καλος μου)...το σπιτι ειναι πεντακαθαρο....η αποθηκη στεγνωνει...το παιδικο οκ...ο καδος βγηκε...το σιδερο δεν ξερω!!!!

Παστιτσιο για σημερα...αυριο...και μεθαυριο μη σας πω!!!!

Καλο βροχερο σ/κ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μπηκα εκτακτα στο ιντερνετ και προσπαθω να μαθω τα νεα για το σεισμο στο νησι. Πηρα τηλεφωνο γνωστους και φιλους που ειναι κατω και μου ειπαν πως ηταν πολύ μεγαλος και μαλλον θα κοιμηθουν στα αυτοκινητα αποψε. Και κανει ενα ψοφοκρυο... Ευτυχως δεν υπηρχαν θυματα.

Σημερα εφτιαξα γιδα κοκκινιστη με μακαρονια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Φωτεινή είχαν πολλές ζημιές? βλέπω διάφορα στη τηλεόραση! ήταν πάντως αρκετά δυνατός και με πολλούς μετασεισμούς!

Το γουρουνάκι τελικά κορίτσια έγινε λουκούμι... τα έκανα όλα όσα είπαμε: και μαρινάδα και μέλι στο ψήσιμο... ήταν ότι έπρεπε! αύριο θα κάνω μπουγάτσα, που λέω μέρες τώρα, αφού γυρίσω από το γυμναστήριο:P να χάσω πρώτα τις θερμίδες, ώστε να τις πάρω πίσω μετά... χα χα χα

Καλή σας νύχτα! cu tomorrow:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο κοκκινιστό με χυλοπίτες στη γάστρα, μιας και τη μελετούσαμε αυτές τις μέρες.

Εβιρακι μου συχαθηκα τισο πολυ που δεν μπηκα σε λεπτομετειες....θεωρητικα ωμες θα τις εβαλε.ισως λιγο ξεπικρισμενες..στους γιγαντες μετα δοκιμασε ο αντρας μου μονο κ επισης τογ φανηκε σιχαμα.

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά η μαρμελάδα από ελιές είναι πολύ περίεργη σαν ιδέα, πόσο μάλλον σαν γεύση. Βέβαια, ούτε οι γίγαντες είναι αυτό που περιμένει ν' ακούσει κανείς για γλυκό, αλλά αυτό θα το καταλάβαινα περισσότερο, γιατί δεν είναι πικροί από τη φύση τους.

Ευχομαι να μη σε ενοχλησει ποτε ξανα η μεση σου.

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου, αλλά αυτό είναι στο πρόγραμμα από τότε που συνέβη. Μου είχε πει ο γιατρός ότι θα μάθω να ζω με το πρόβλημα. Δεν πειράζει αρκεί να μην είναι σε μεγάλο βαθμό.

Α εφτιαξα και μια ταρτα φρουτων με την κορη μου γιατι θα ειχαμε επισκεψεις.

Αχ τι ωραία!!!!!!!!!!!!

Τα μικρα χτες μου εκανα μονο μια φορα πυρετο αλλά και τα δυο μαζι. Ελπιζω να γινουν καλά μεχρι την αλλη Παρασκευη γιατι θα πρεπει να τα αφησω στους δικους μου που θα φυγω και να μη χειροτερεψει κι ο μπαμπας μου.

Εύχομαι να γίνουν ακόμα πιο γρήγορα καλά.

Βρε κοριτσια αισθανομαι ωραια που με αγαπουν αλλά αυτο το πραγμα να μου ερχονται παντα επισκεψεις τις τελευταιες μερες που θα φυγω με σκοτωνει. Θελω να ετοιμαστω, δεν εχω και το μεγαλο σπιτι και δεν μπορω να εχω κουτες και το σπιτι αναστατο γιατι εχω και κοσμο.

Συνειδητοποιησα οτι γκρινιαζω πολυ τωρα τελευταια. Σορρυ

Κι εγώ νευριάζω με κάτι τέτοια. Ειδικά όταν έρχονται την πρώτη ώρα που φτάνω από το αεροδρόμιο στο σπίτι και φυσικά, λίγο πριν φύγω από το σπίτι για το αεροδρόμιο. Κι εμένα μου το κάνανε συνέχεια.

Είσαι απόλυτα δικιολογημένη.

Εγω να δεις μουρμουρα σημερα(ειναι και οι ορμονες)!!!Απο τη νεροποντη χθες μπηκαν μπολικα νερα στην αποθηκη....λιγα στο παιδικο!!!!Δεν ανοιγε με τιποτα η ηλεκτρικη να να αδειασουμε τον καδο...και το σιδερο μου σφυριζει!!!(ειναι καινουριο)!!!ΠΠΠΠΦΦΦΦΦ!!!!

Κι εσύ είσαι απόλυτα δικιολογημένη. Εεεεε δεν είναι και λίγα αυτά που έγιναν και είσαι κι έγκυος.

Μπηκα εκτακτα στο ιντερνετ και προσπαθω να μαθω τα νεα για το σεισμο στο νησι. Πηρα τηλεφωνο γνωστους και φιλους που ειναι κατω και μου ειπαν πως ηταν πολύ μεγαλος και μαλλον θα κοιμηθουν στα αυτοκινητα αποψε. Και κανει ενα ψοφοκρυο... Ευτυχως δεν υπηρχαν θυματα.

Εγώ στις ειδήσεις άκουσα αυτά που είδατε κι ακούσατε κι εσείς κορίτσια. Ο γιος του Παπαζάχου έλεγε ότι δεν πρέπει οι κάτοικοι που έχουν ζημιές (έστω και μικρές) να μπουν στα σπίτια τους, αν αυτά δεν ελεγχθούν πρώτα. Η τηλεόραση έδειξε κάμποσες ρωγμές και πεσμένους σοβάδες και μάλιστα σε ελάχιστο αριθμό βίντεο. Αν υπάρχουν κι άλλες ζημιές;

Το γουρουνάκι τελικά κορίτσια έγινε λουκούμι... τα έκανα όλα όσα είπαμε: και μαρινάδα και μέλι στο ψήσιμο... ήταν ότι έπρεπε!

Νίνα μου πολύ χαίρομαι που έγινε τόσο νόστιμο.

αύριο θα κάνω μπουγάτσα, που λέω μέρες τώρα,

Ναι, ναι να φτιάξεις να πάρουμε κι εμείς κανένα κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα στο ιντερνετ για να μαθαινω νεα. Με τα ατομα που μιλησα μου ειπαν ολα οτι εκτος απο δυνατος ειχε και αρκετη διαρκεια. Υπαρχουν αρκετες υλικες ζημιες και μια γνωστη μου ρε παιδια μου μιλησε και για ζημιες στην τοιχοποιια του σπιτιου της. Και μιλαμε για ανθρωπους συνταξιουχους με μικρη συνταξη και θεματα υγειας φανταζεστε να πρεπει να φτιαξουν σπιτι τωρα; Δεν εχουν ολες οι περιοχες ομως ζημιες κυριως το Ληξουρι και το Αργοστολι εχουν θεμα. Κυριως κατι παλιες στεγες που κατερρευσαν. Στη δικη μου περιοχη ειναι πιο καλά μεχρι στιγμης τα πραγματα. Παντως αν γινοταν τετοιος σεισμος (με οοοολα αυτα τα χαρακτηριστικα) σε άλλο μερος της Ελλαδας εκτος απο Κεφαλονια και Ζακυνθο σιγουρα θα ειχαμε και θυματα. Ευτυχως εχουν καλες κατασκευες και το λεω γιατι το εχω ζησει.

Δε σχολιαζω τιποτε αλλο - αυριο με την ησυχια μου


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή βρήκα αυτές τις εικόνες για το σεισμό με αρκετές ζημιές στην περιοχή.

http://www.zougla.gr/sismoi/article/sismos-57r-stin-kefalonia

Εβιρι ευχαριστω, τα εχω ηδη δει σε κεφαλονιτικα sites. Σκεφτομαι τους ανθρωπους που θα μεινουν εξω απο τα σπιτια τους σημερα με αυτο το κρυο. Καλά το οδικο δικτυο εχει κατολισθησεις ακομα και με ισχυρες βροχες με τετοιο σεισμο δε θα ειχε;


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που ελπίζω είναι να είναι ο κύριος σεισμός και να ησυχάσουν τα πράγματα γρήγορα. Το χειμώνα ο σεισμός δεν παλεύεται, πώς να μείνει κάποιος έξω και για πόσες νύχτες; Ειδικά όταν μιλάμε για μικρά μωρά και παιδάκια, εγκυμονούσες, γέρους, αρρώστους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Μπάινω στα γρήγορα να σας πω ότι σήμερα θα φάμε φασολάκια.

Την Παρασκευή είχε ο άντρας μου τα γενέθλιά του και με την ευκαιρία αυτή ψήσαμε σουβλάκια και πανσετούλες.

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε κάτι υπόλοιπα από τα ψητά της προηγούμενης.

Την Κυριακή ενώ ήταν να πάμε στην μαμά μου για φαγητό δεν πήγαμε γιατί ξύπνησε η Κωνσταντίνα με το στομάχι της χάλια. Έκανε δύο φορές εμετό οπότε κι εγω έφτιαξα μακαρονάδα με σαλτσούλα που είχα ήδη στην κατάψυξη. Εκείνη θα έτρωγε σκέτα μακαρονάκια αλλά δεν θέλησε καθόλου. Ευτυχώς από το απόγευμα της ίδιας μέρας συνήλθε και σήμερα ήταν καλά. Είχε κάτι ψιλιδεκατάκια τα οποία υποχώρησαν μόνα τους χωρις αντιπυρετικό.

Αυτά τα νέα μας για την ώρα! Θα διαβάσω τα νέα σας κι επανέρχομαι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε

Φωτεινη μου εχουμε κανενα νεο αο το νησι? μια γνωστη μου μου ελεγε πως οι γονεις της ειναι απο χτες στο αυτοκινητο κ ριχνει καρεκλες. Ελπιζω να σταματησει εδω κοριτσια κ να μην εχουμε θυματα.Ακομα θυμαμαι τον σεισμο εδω το 99 κ τρεμω.

Οσο για τις επισκεψεις σε καταλαβαινω, δεν σε αφηνουν βρε παιδι μου να κανεις τις δουλειες σου οπως θες! Δεν θυμασαι κ εγω που γκρινιαζα τις προαλλες που μολις γυρισαμε απο ταξιδι ειχα επισκεψεις?

Ρικολα καλα ολα μαζεμενα χαλασανε? τουλαχιστον τα περισσοτερα διορθωθηκαν κ τελος καλο ολα καλα! Ωραιο το παστιτσακι?

Αγγελικη να τον χαιρεσαι τον συζυγο πολυχρονος!! Αχ κ ουτε μια πανσετουλα δεν μας εστειλες για κερασμα!!ντροπη σου! χαχαχα Πως ειναι το στομαχι της μικρης σημερα?

Νινακι χαιρομαι που σας αρεσε το χοιρινο!!! Πως παει η γυμναστικη?

Εβιρακι μου πολυ ωραιο φαγακι εφτιαξες οπως παντα!!

Αρετουλα τι κανεις??

Στα δικα μου μαγειρικα τωρα, την Παρασκευη το βραδυ οπως σας ειπα εφτιαξα την πιτσα( μια μπυκιτσα δοκιμασα ετσι για να μου φυγει η ιδεα, πολυυυ ωραια ηταν κλαψ κλαψ).Το Σαββατο το μεσημερι εφτιαξα θραψαλα με κοφτο μακαρονακι. Εφτιαξα κ δυο ταψια πορτοκαλοπιτες ενα για μας κ ενα το πηγα δωρο στους φιλους που μας ειχαν το βραδυ τραπεζι.Χτες το μεσημερι φαγαμε κοτοπουλο ψητο κ πατατες τηγανιτες απ εξω γιατι λεγαμε για ψαρια μιας κ το ψαραδικο ειναι ανοιχτο καθε Κυριακη αλλα χτες δεν ανοιξε κ τελευται στιγμη δεν ειχα τι να φτιαξω... Εφτιαξα κ ενα κεικ σοκολατα με γλαοσ σοκολατας για τον αντρα για πρωινο κ για σημερα μοσχαρι σουπα με λαχανικα.

Για αυριο ζητησε ο γιος μου μακαρονια με κιμα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

Αγγελικη να χαιρεσαι τον αντρα σου!!!!!

Ggeny ολα μαζεμενα οντως...αλλα ολα καλα για την ωρα(το σιδερο δεν ξερω ακομα)!!!Το παστιτσιο μια χαρουλα!!Εκανα και μια απλη κρεμουλα σιμιγδαλιου και την εχω τσακισει!!Μιαμ...μιαμ το δικο σου μενου του σ/κ....!!!!

Nina μπουγατσουλα εεεε???Μα ποσο λιγουρο ειμαι πια???

Για σημερα...μμμμ...εχει μεινει λιγο παστιτσιο..λιγα παντζαρια...και λεω να κανω κατι με πατατες και μανιταρια(τα εχω στο ψυγειο και σε λιγο δε θα νιωθουν πολυ καλα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...