Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Ωραια λιακαδα σημερα αλλά εγω δυστυχως δεν την απολαμβανω. Η μικρη παει καλύτερα, ο μικρος χτες σηκωσε λιγο πυρετο αλλα τον παρακλουθω με αγρυπνο βλεμμα γιατι δεν μπορω να του δωσω ντεπον και σημερα ηρθε η σειρα του αντρα μου να τον ριξει. Όπως καταλαβατε ζω στο σπιτι της ιωσης. Ο πατερας μου βγηκε απο το

νοσοκομειο αφου δεν χρειαζοταν αλλο το οξυγονο γιατι φοβουνταν μην κολλησει και τιποτε αλλο εκει μεσα (απ'οτι μαθαμε εχει επανελθει αρκετα η φυματιωση). Δεν εχω παει ακομα τον δω ομως με την κατασταση που επικρατει εδω.

Αρετουλα πως ειστε εσεις; Και σε μενα ο παιδιατρος ειπε πως γινεται χαμος απο τις ιωσεις.

Χτες εφτιαξα μπριζολες πανε με πατατες και σαλάτα. Για σημερα ελεγα χοιρινο λεμονατο αλλα λογω των εκτακτων καταστασεων το γυρισα σε κοτοσουπα. Επειδη ομως ειχα ξεπαγωσει το χοιρινο θα το φτιαξω να το εχω ετοιμο για αλλη φορα. Ηλπιζα οτι σημερα θα με βοηθουσε ο αντρας μου να τραβηξω τα ντουλαπια και την κουζινα για να την καθαρισω και να φωναξω τον ηλεκτρολογο αλλα χλωμο το βλεπω.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Σήμερα έβαλα στο φούρνο πέστροφες στη λαδόκολλα και για συνοδεία λίγα χόρτα, μπρόκολο, καρότο, κολοκυθάκια βραστά.

Μακαρονια με κιμα!!!!Κλασσικη αξια για σημερα αλλα και για αυριο!!!!

Κλασσική αξία και πολύ ωραίο φαγητό.

Η μικρη παει καλύτερα, ο μικρος χτες σηκωσε λιγο πυρετο αλλα τον παρακλουθω με αγρυπνο βλεμμα γιατι δεν μπορω να του δωσω ντεπον και σημερα ηρθε η σειρα του αντρα μου να τον ριξει.

Περαστικά στο μικρό. Του δίνεις άλλο αντιπυρετικό αντί για ντεπόν, ή το καταπολεμάς με βρεγμένες πετσέτες και μπάνιο;

Όπως καταλαβατε ζω στο σπιτι της ιωσης.

Δύσκολο είναι να είναι όλη η οικογένεια άρρωστη.

Ο πατερας μου βγηκε απο το

νοσοκομειο αφου δεν χρειαζοταν αλλο το οξυγονο γιατι φοβουνταν μην κολλησει και τιποτε αλλο εκει μεσα (απ'οτι μαθαμε εχει επανελθει αρκετα η φυματιωση).

Την καλύτερη εκτίμηση έκαναν οι γιατροί που τον έδιωξαν για να μην κολλήσει τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Μαγειρικά το Σαββατοκύριακο μας είχε ως εξής:

To Σάββατο το μεσημέρι ψαράκια τηγανιτά μα λαχανοσαλάτα. Το βράδυ παραγγείλαμε σουβλάκια.

Το απόγευμα φτιάξαμε μαζί με τον γιόκα μου μία συνταγή ζαχαρόπαστας αλλά δεν με ενθουσίασε! Η κόρη μου ειπε ότι της άρεσε αλλά δεν θα την ξαναφτιάξω γιατί λάσπωσε.

Την Κυριακή είχαμε μακαρόνια με κιμά, ο οποίος περισσέψε και τον έφτιαξα για σήμερα με κριθαράκι.

ricola έχω ήδη τυπώσει την συνταγή και το επόμενο Σαββατοκύριακο, αν δεν δουλεύω, θα την φτιάξω!

Αρετούλα μου πως είστε σήμερα? Ελπίζω καλύτερα! Εμένα ο μικρός τo Σάββατο το μεσημεράκι σήκωσε πυρετό 38,9 αλλά του έδωσα Panadol και του έπεσε. Ξαναέκανε το βράδυ και μετά το αντιπυρετικό έμεινε απύρετος μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι. Την Κυριακή δεν ανέβασε παραπάνω από 37,9 κι ευτυχώς μόνο 2 φορές μέσα στην μέρα. Αλλά έχει μύξες τις οποίες δεν φυσάει και βαραίνουν το στομάχι του με αποτέλεσμα να κάνει κι έναν εμετό τα ξημερώματα της Κυριακής γεμάτο βλένες! Σήμερα είναι εντάξει για την ώρα.

Κορίτσια επιστρέφω σε λίγο...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι!

Εβιράκι μου τι καιρό σας κάνει αυτές τις μέρες? Εμάς η υγρασία είναι πολύ αισθητή!

Φωτεινούλα περαστικά σε όλους! Όπως είπα και στην Αρετή κι εμείς είχαμε λίγο πυρετούλη το Σαββατοκύριακο αλλά σήμερα τον έστειλα σχολείο γιατί ήταν απύρετος από χτες το πρωί. Μίλησα μαζί τους και θα τον έχουν το νου τους.

Καλά κάνεις και δεν πας στον μπαμπά σου! Δεν είναι να το ρισκάρεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε!

Περαστικα στα αρρωστουλικα !!Βρε τι αποδεκατισμος ειναι αυτος παναγια μου!!

Αρετη μου πως ειστε σημερα? Να αναρρωσεις πρωτα κοριτσακι κ ολα τα αλλα θα παρουν σιγα σιγα τον δρομο τους!

Φωτεινη μου εσεις? Ο μικρουλης ? πωωω κολλησε κ ο αντρας σου ε? Καλα κανεις κ δεν πας μωρε στον μπαμπα σου μην κολλησει κ καμια ιωσης ο χριστιανος αυτο του ελειπε. Ωραια ειναι κ η σουπιτσα.Να το φτιαξεις ναι το χοιρινο αυτο το ξεπαγωσες μην παει κ χαμενο.

Αγγελικη μου , τι κανει ο μικρος? ΤΟ ΣΚ των ιωσεων ηταν αυτο ε?

Τι καλο μας ετοιμαζεις με την ζαχαροπαστα? Ωραι φαγακια κ εσυ?

Ρικολα αγαπημενο φαγητο τα μακαρονια με τον κιμα!! Κ η συνταγη με τα ρολακια πολυ ωραια φαινεται!! Μου θυμιζει τα ρολλακια με την κανελα κ ζαχαρη!

Εβιρακι μου το συκωτι το μοσχαρισιο μου αρεσει αλλα τρωγεται μονο της ωρας κ εγω που μαγειρευτω απο την προηγουμενη μονο καμια Κυριακη μπορω να το κανω κ αυτο να φτιαξω κατι αλλο για τα παιδια αφου δεν το τρωνε.Εχω δοκιμασει κ βουβαλισιο κρεας που εχει πολυυυ σιδηρο ωραιο μου φανηκε.

Στρουθοκαμηλο σε εστιατοριο ειχα φαει μια φορα ουτε καν θυμαμαι πως ειναι...

Πολυ ωραια φαγακια εφτιαξες κ εσυ, ειδικα οι πεστροφες μιαμ μιαμ !!

Στα δικα μου μαγειρικα τωρα.

Το Σαββατο το μεσημερι εκανα σνιτσελ με πατατες τηγανιτες για τον ενα γιο κ για τον αλλο λαχανικα τουρλοθ στην κατσαρολα.Εγω εφαγα μια σαλατα κ ο αντρας μου ειχαν εκδηλωση στην δουλεια του.Το βραδυ ειχα τραπεζι κ εκανα κοτσια χοιρινο στο φουρνο μαριναρισμενα σε πορτοκαλι-λεμονι-λιγο μελι κ μουσταρδα με πατατες λιναν λουκουμι.Εκανα κ λουκανικο κ ακομα λιγο σνιτσελ για τα παιδια, μια πατατοσαλατα, μια μακαρονοσαλατα κ μια αναμεικτη σαλατα με λαχανο ασπρο κ κοκκινο κ καροτο κ φετα ψητη με ντοματα κ πιπερια.Γλυκο δεν προλαβ ανα φτιαξω.

Χτες φαγαμε το μεσημερι τσιπουρες στην σχαρα κ ειχα βρασει κ κουνουπιδι-καροτα γι ασαλατα.Εφτιαξα κ μια ψαροσουπα του μικρου να εχει κ σημερα κ το βραδυ τους εκανα στα γρηγορα τορτελινια αλα κρεμ κ ενα κεικ πορτοκαλι να εχουν για μεσα στην εβδομαδα αλλα ο αντρας μου μου ειπε πως το ηθελε πιο γλυκο .... Θα δω ισως του βαλω ενα γλασο σοκολατας απο πανω μην παει χαμενο.

Για σημερα εβαλα φακες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε!

Καλή εβδομάδα Τζενάκι!

Αγγελικη μου , τι κανει ο μικρος? ΤΟ ΣΚ των ιωσεων ηταν αυτο ε?

Μίλησα με τον σταθμό και μου είπαν ότι είναι απύρετος. Ελπίζω να την γλυτώσαμε!

Τι καλο μας ετοιμαζεις με την ζαχαροπαστα? Ωραι φαγακια κ εσυ?

Χαχαχαχα! Τώρα κατάλαβα ότι είχα γράψει ζαχαρόπαστα αντί για πορτοκαλόπαστα! Άσχετο!

Στα δικα μου μαγειρικα τωρα.

Το Σαββατο το μεσημερι εκανα σνιτσελ με πατατες τηγανιτες για τον ενα γιο κ για τον αλλο λαχανικα τουρλοθ στην κατσαρολα.Εγω εφαγα μια σαλατα κ ο αντρας μου ειχαν εκδηλωση στην δουλεια του.Το βραδυ ειχα τραπεζι κ εκανα κοτσια χοιρινο στο φουρνο μαριναρισμενα σε πορτοκαλι-λεμονι-λιγο μελι κ μουσταρδα με πατατες λιναν λουκουμι.Εκανα κ λουκανικο κ ακομα λιγο σνιτσελ για τα παιδια, μια πατατοσαλατα, μια μακαρονοσαλατα κ μια αναμεικτη σαλατα με λαχανο ασπρο κ κοκκινο κ καροτο κ φετα ψητη με ντοματα κ πιπερια.Γλυκο δεν προλαβ ανα φτιαξω.

Παιδί μου εσύ έβγαλες ολόκληρο μενού!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γελασα χτες που εγραφα για λιακαδα και μετα απο λιγο κρυφτηκε ο ηλιος.

Ευχαριστω ολες για τις ευχες σας. Αγγελικουλα περαστικα και στον μικρο σου. Εμεις ειμαστε περιεργα. Ο μικρος ευτυχως δεν ξαναεκανε πυρετο αλλα η μικρη εχει μια με δυο φορες την ημερα δεκατα κι ο βηχας αν κι εχει ελαττωθει υπαρχει. Ξαναπηρα το γιατρο για να τον ενημερωσω και περιμενω να με παρει γιατι ειχε ραντεβου εκεινη την ωρα. Την εχω κρατησει σπιτι (άλλο που δε θελει) αλλα δυστυχως αυτο μου εχει δεσει τα χερια γιατι δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Ο αντρας μου ετσι κι ετσι.

Εβιρι ο μικρος εμφανισε αλλεργια στο ντεπον και υποψιαζομαστε την παρακεταμολη ή καποιο εκδοχο. Θα δοκιμαζαμε αλλο σκευασμα σαν το ντεπον αλλα ακομα δεν εχουν εξαφανιστει τα εκζεματα απο το ντεπον και δεν θα ηξερα αν θα τον πειραζε και το καινουριο. Ήταν και Σαββατο και δεν ηθελα να εχω θεματα. Μπορω να του δινω πονσταν αλλα μου εχει πει με φειδω σε υψηλοτερους πυρετους. Ετσι του εδωσα μια φορα οταν ειχε πανω απο 38 και του επεσε. Εκτοτε ειναι απυρετος, το πολεμα ο οργανισμος του μονος του ευτυχως. Απλα ειχα το νου μου.

Τζενακι τι ωραια καλούδια ειναι αυτα που εφτιαξες! Τα παρουσιαζεις κιολας ολα τοσο ευκολα μπραβο κοπελα μου.

Σημερα θα φαμε το λεμονατο χοιρινο που κατορθωσα και το μαγειρεψα κατα τα μεσανυχτα με πατατουλες τηγανητες. Πονανε τα χερια μου απο τις αγκαλιες. Ζητανε συνεχεια και τα δυο και αντε να αρνηθεις τωρα που ειναι αρρωστουλικα. Ήθελα να παω για κατι ψωνια τωρα στις εκπτωσεις αλλα μαλλον δεν θα προλαβω. Παντως κανονισα σημερα να παω οφθαλμιατρο! Κατι ειναι κι αυτο ε;

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα μου υπομονή! Θα συνέλθουν τα ζουζούνια σου! Αντί για ντεπόν εγω δίνω στον μικρό μου panadol που είναι κι αυτό παρακεταμόλη. Τον πιάνει καλύτερα απο το ponstan το οποίο έχω κι εγώ για ... ζόρικες περιπτώσεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!!

Περαστικα στα αρρωστουλια!!!!

ggeny οντως ολοκληρο μενου εβγαλες..μιαμ μιαμ!!!

Σημερα δοκιμασα κατι διαφορετικο(παλι)....φακες με κριθαρακι!Πιθανον θα σας ακουγεται καπως...αλλα βγηκαν πολυ καλες!!!Ακομα και στον αντρα μου που ειναι των κλασσικων και παραδοσιακιων γευσεων αρεσε!!!

Και εδω και μερες θελω να κανω μια γλυκια κολοκυθοπιτα!!!!!σλουρπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου.

Το μεσημέρι έφτιαξα κοκκινιστό αρακά με λίγες πατατούτες και μανιτάρια μέσα. Τώρα το βράδυ έφτιαξα μια γαλατόπιτα.

Ελπίζω καλύτερα! Εμένα ο μικρός τo Σάββατο το μεσημεράκι σήκωσε πυρετό 38,9 αλλά του έδωσα Panadol και του έπεσε.

Περαστικά του Αγγελική μου.

Εβιράκι μου τι καιρό σας κάνει αυτές τις μέρες? Εμάς η υγρασία είναι πολύ αισθητή!

Υγρασία έχει κι εδώ πολλή. Τις περισσότερες από τις τελευταίες μέρες είχε ομίχλη σε συνδυασμό με βροχή κι ένα διάλειμμα νομίζω προχτές με ωραιότατο ουρανό καταγάλανο, αλλά κρύο.

Με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι ακόμη οι θερμοκρασίες κρατιούνται γύρω στους 8-9 βαθμούς η ανώτατη. Είναι αρκετά υψηλές για την εποχή. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως μας το γυρίσει σε απότομη και μεγάλη κακοκαιρία που θα κρατήσει αρκετό καιρό.

σνιτσελ με πατατες τηγανιτες λαχανικα τουρλοθ στην κατσαρολα. σαλατα κοτσια χοιρινο στο φουρνο μαριναρισμενα σε πορτοκαλι-λεμονι-λιγο μελι κ μουσταρδα με πατατες λουκανικο κ ακομα λιγο σνιτσελ για τα παιδια, πατατοσαλατα, μακαρονοσαλατα αναμεικτη σαλατα με λαχανο ασπρο κ κοκκινο κ καροτο κ φετα ψητη με ντοματα κ πιπερια.

Τι κρίμα να μη γνωριζόμαστε από κοντά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ενα κεικ πορτοκαλι να εχουν για μεσα στην εβδομαδα αλλα ο αντρας μου μου ειπε πως το ηθελε πιο γλυκο .... Θα δω ισως του βαλω ενα γλασο σοκολατας απο πανω μην παει χαμενο.

Λοιπόν, με την ευκαιρία που ανέφερες το κέικ που δε θέλεις να πάει χαμένο, θυμήθηκα ότι είχα δει πριν τα Χριστούγεννα στο Δρίσκα σοκολατάκια με γέμιση από θρυμματισμένο κέικ.

Δεν έγραψα τη συνταγή, αλλά με κέντρισε πολύ και θα ήθελα να τη φτιάξω κάποια μέρα. Πώς σου φαίνεται η ιδέα να κάνεις το κέικ γέμιση για σοκολατάκια και να φτιάξεις άλλο γλυκό για τον άντρα σου;

Ο μικρος ευτυχως δεν ξαναεκανε πυρετο αλλα η μικρη εχει μια με δυο φορες την ημερα δεκατα κι ο βηχας αν κι εχει ελαττωθει υπαρχει. Ξαναπηρα το γιατρο για να τον ενημερωσω και περιμενω να με παρει γιατι ειχε ραντεβου εκεινη την ωρα. Την εχω κρατησει σπιτι (άλλο που δε θελει) αλλα δυστυχως αυτο μου εχει δεσει τα χερια γιατι δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Ο αντρας μου ετσι κι ετσι.

Ελπίζω αύριο να είστε όλοι αρκετά καλύτερα.

Σημερα δοκιμασα κατι διαφορετικο(παλι)....φακες με κριθαρακι!Πιθανον θα σας ακουγεται καπως...αλλα βγηκαν πολυ καλες!!!

Στη φωτογραφία φαίνεται πολύ λαχταριστό φαγητό κι αφού λες ότι είναι πολύ νόστιμο πρέπει να το δοκιμάσουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα έχω φτιάξει φασόλια σούπα με λουκάνικα. Πρώτη φορά έφτιαξα φασολάδα, γιατί έχω ένα θέμα με τα φασόλια και δεν έφτιαχνα. Αλλά είπα να τα φτιάξω για να φάνε τα παιδιά και ο άντρας μου. Πάντως μύριζε πολύ ωραία χτες το φαγητό.

Εβιράκι εδώ η υγρασία είναι το κάτι άλλο! Το πρωί που ερχόμασταν με τον άντρα μου στην δουλειά είχε πολύ θολούρα. Φυσάει αλλά δεν κάνει και πολλά πράγματα γιατί είναι νοτιάς. Και έχουμε και ερκετή ζέστη για την επόχή!

Ο μικρός μου σήμερα θα πάνε επίσκεψη με τον σταθμό σε ορθοδοντικό για να μάθουν να περιποιούνται τα δοντάκια τους! Μου το έλεγε με τόση χαρά το πρωί!

Φωτεινούλα και Αρετή πως τα πάνε οι ασθενείς? Ελπίζω να είστε όλοι καλά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...