Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

      Κ αυτό που λες σκέφτομαι ! Γενικά όλα Μ φταίνε κ μένα τώρα .  Έχεις δίκιο ας είναι όλα καλά κ ας είναι όποτε θέλει

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας κι από εμένα κορίτσια,

λοιπόν εμείς την Κυριακή φάγαμε ταλιατέλες καρμπονάρα, αλλά αντί για κρέμα γάλακτος έφτιαξα μια αραιή κρεμούλα με γαλατάκι λαιτ, κορν φλαουρ και λίγο καλαμποκάλευρο, μπέικον, λουκανικάκι κοκτειλ και μία σκελίδα σκόρδο. Είναι η δεύτερη φορά που τα κάνω και έχουν ξετρελαθεί.

Εχτές δευτέρα, έψησα κοτόπουλο στο γκριλ, μπριζολίτσα μοσχαρίσια για τα παιδιά και έβρασα και λαχανικά.

Σήμερα το μενού έχει γαύρο και σαρδέλα τηγανητή με λουκανοπιτάκια και χωριάτικη σαλάτα......

τι καιρός κι αυτός......βροχούλα σήμερα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εμείς την Κυριακή φάγαμε ταλιατέλες καρμπονάρα, αλλά αντί για κρέμα γάλακτος έφτιαξα μια αραιή κρεμούλα με γαλατάκι λαιτ, κορν φλαουρ και λίγο καλαμποκάλευρο, μπέικον, λουκανικάκι κοκτειλ και μία σκελίδα σκόρδο. Είναι η δεύτερη φορά που τα κάνω και έχουν ξετρελαθεί.

Mμμμμ! Ενδιαφέρουσα παραλλαγή! Θα την δοκιμάσω!

τι καιρός κι αυτός......βροχούλα σήμερα!!!!!!!!!!

Από χτες πονάει το κεφάλι μου με αυτόν τον καιρό! Θα χαπακωθώ στο τέλος μου φαίνεται!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποια κοπελα ρωτησε για τα κουλουρακια. Τα εκανα αρκετα λεπτα και μικρα σε σχημα για να βολευονται και τα δυο πιτσιρικια μου και βγηκαν τραγανα. Δεν ξερω αν θα ηταν πιο μαλακα αν ηταν πιο χοντρουλικα λιγο.

Φιλια

Εγώ ρώτησα, αλλά μου είπε και η Αγγελική ότι βγαίνουν τραγανά. Εμένε προσωπικά έτσι μου αρέσουν :P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από χτες πονάει το κεφάλι μου με αυτόν τον καιρό! Θα χαπακωθώ στο τέλος μου φαίνεται!

Άστα βρε παιδί μου κι εγώ από χτες το βράδυ με ντεπόν είμαι, τρελός πονοκέφαλος!!!!!!!!!!!!! και σήμερα πάει με αυξητικό ρυθμό...........κάτι ζαλάδες έρχονται.........πάει δεν με βλέπω για πολύ, αρχίζω να τα παίζω μου φαίνεται!!!!!:rolleyes::rolleyes::P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια (και αγόρι), γεια σας.

Μια ερώτηση:Έχω τοστιέρα-γκριλ, όπου μπορεί κανείς να ψήσει κρέατα κλπ. οι πλάκες είναι αποσπώμενες και μπαίνουν στο πλυντήριο πιάτων. Ωστόσο, δεν καθαρίζουν εντελώς (υπάρχουν μαυρίλες στις αυλακώσεις, που φαντάζομαι είναι καμμένα υπολείμματα). Σιφ και καθαριστικά φούρνου δε θέλω να βάλω, με το λεμόνι δεν είδα φως...

Καμιά συμβουλή, οέο?

(Εκτός και αν χρησιμοποήσω κάποιο καθαριστικό από τα παρπάνω κ μετά να τις βάλω στο πλυντήριο ?:roll::rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που χαλαρώσαμε μπηκα να δω τι κανετε!

Αγγελικουλα και Μομμι υπομονη με τον πονοκεφαλο! Ειναι παλιοκαιρος παντως. Εδω φυσαει διαολεμενα και το πρωι την εριξε τελικα τη βροχουλα του (ετσι για να μην ξεχνιομαστε). Για να ειμαστε κι ειλικρινεις στη δουλεια μας βοηθαει τετοιος καιρος αλλα ενταξει ψυχολογικα δεν...

Μομμιι πολυ ωραια παραλλαγη αυτη της καρμποναρα. Θα την κανω κι εγω που κανενας δεν θελει κρεμα γαλακτος στο σπιτι!

Δημητρη τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε!

Ιωαννα κριμα τοσο κρεας! Να το κανατε μετα το τηγανισμα λεμονατο μπας και σωθει; Θα μπερδευτηκε η καημενη εκεινη τη στιγμη. Ποιος ξερει!

Ξανα μανα φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Ελιν μου εγω τριβω με συρμα παντα. Δεν τα βαζω πλυντηριο πιατων. Δεν ξερω μηπως βοηθησει κι εδω το συστημα με την κοκα κολα που ελεγε τις προαλλες ο Δημητρης


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόμμι κ εγώ γαλατάκι χτυπάω για την κρέμα γάλακτος-εβαπορέ όμως. Το βάζω αδιάλυτο, δλδ δεν προσθέτω νερό. Αν είναι και ανοιχτό από την προηγούμενη στο ψυγείο, κάνει έξτρα αφρό. Το ίδιο συμβαίναι και με τα μακράς διαρκείας, τα οποία είναι ήδη ανοιχτά και στο ψυγείο τουλάχιστον μία μέρα. Εσύ τι γάλα ακριβώς βάζεις?Φρέσκο?

Το τιπ με το κορν φλάουερ θα το δοκιμάσω. Γιατί όμως βάζεις και καλαμποκάλευρο?

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικουλα και Μομμι υπομονη με τον πονοκεφαλο! Ειναι παλιοκαιρος παντως. Εδω φυσαει διαολεμενα και το πρωι την εριξε τελικα τη βροχουλα του (ετσι για να μην ξεχνιομαστε). Για να ειμαστε κι ειλικρινεις στη δουλεια μας βοηθαει τετοιος καιρος αλλα ενταξει ψυχολογικα δεν...

Μομμιι πολυ ωραια παραλλαγη αυτη της καρμποναρα. Θα την κανω κι εγω που κανενας δεν θελει κρεμα γαλακτος στο σπιτι!

Να'σαι καλά Φωτεινή! άσε τις τελευταίες μέρες όλο λέω να ξαπλώσω το μεσημέρι να ξεκουραστώ και μετά σηκώνομαι με τέτοιο πονοκέφαλο......Μήπως δεν χρειάζομαι άλλη ξεκούραση :lol::lol::lol::lol::lol:

Ναι η κρεμούλα γίνεται ωραία έτσι και πιο ελαφριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόμμι κ εγώ γαλατάκι χτυπάω για την κρέμα γάλακτος-εβαπορέ όμως. Το βάζω αδιάλυτο, δλδ δεν προσθέτω νερό. Αν είναι και ανοιχτό από την προηγούμενη στο ψυγείο, κάνει έξτρα αφρό. Το ίδιο συμβαίναι και με τα μακράς διαρκείας, τα οποία είναι ήδη ανοιχτά και στο ψυγείο τουλάχιστον μία μέρα. Εσύ τι γάλα ακριβώς βάζεις?Φρέσκο?

Το τιπ με το κορν φλάουερ θα το δοκιμάσω. Γιατί όμως βάζεις και καλαμποκάλευρο?

Ελίν καλησπέρα,

λοιπόν θα σου πω ακριβώς πως το κάνω......σε ένα κατσαρολάκι (αυτό για τη σάλτσα) λίγο ελαιόλαδο και μία σκελίδα σκόρδο (μεγαλούτσικη- αλλά είναι ανάλογα τα γούστα), σοτάρω λίγο, ρίχνω το μπείκον ψιλοκομένο και λουκανικάκια κοκτέιλ κι αυτά κομένα ροδελίτσες. Σοτάρονται κι αυτά μαζί, αλλά όχι πολύ ώρα να μην πικρίσει το σκόρδο. Σε μία κούπα βάζω μία κουταλιά της σούπας κορν φλάουρ και κρύο γάλα φρέσκο 1,5% λιπαρά. Το ανακατεύω καλά να διαλυθεί και το ρίχνω μέσα στο κατσαρολάκι με τα υπόλοιπα υλικά. Θέλει καλό ανακάτεμα για να μην κολήσει και μέτρια φωτιά. Μετά πρόσθεσα κι άλλο γάλα, αλλά δεν πείζει οπότε πρόσθεσα αλεύρι (το καλαμποκάλευρο προέκυψε γιατί δεν είχα άλλο αλεύρι :P:p:p:p), αλλά βγήκε ωραία γευστικά, οπότε έτσι την ξαναέκανα. Το αλεύρι το προσθέτεις σταδιακά για να μην γίνει πολύ σφικτή η κρέμα, σε πυκνότητα μοιάζει περίπου όπως το "αριάνι", δηλαδή μπορείς να το ρίξεις άνετα με το κουτάλι.

Πάντως άρεσε σε όλους μας κι έτσι λέω να καταργήσω την κρέμα γάλακτος μιας και είναι και δαπανηρό και πιο πολύ παχυντικό (όχι τώρα ότι αυτό φταίει......... άλλα όλο και κάτι γλυτώνουμε :lol::lol::lol::lol::lol:;))

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:Έχω τοστιέρα-γκριλ, όπου μπορεί κανείς να ψήσει κρέατα κλπ. οι πλάκες είναι αποσπώμενες και μπαίνουν στο πλυντήριο πιάτων. Ωστόσο, δεν καθαρίζουν εντελώς (υπάρχουν μαυρίλες στις αυλακώσεις, που φαντάζομαι είναι καμμένα υπολείμματα). Σιφ και καθαριστικά φούρνου δε θέλω να βάλω, με το λεμόνι δεν είδα φως...

Καμιά συμβουλή, οέο?

(Εκτός και αν χρησιμοποήσω κάποιο καθαριστικό από τα παρπάνω κ μετά να τις βάλω στο πλυντήριο ?:roll::rolleyes:)

Μάλλον θα χρησιμοποιούσα κάποιο από τα καθαριστικά που αναφέρεις και μετά θα τις έβαζα και στο πλυντήριο.

Τωρα που χαλαρώσαμε μπηκα να δω τι κανετε!

Όπως βλέπεις το παλεύουμε...:tongue:

Αγγελικουλα και Μομμι υπομονη με τον πονοκεφαλο!

Ευτυχώς με έπιασε το ponstan και ηρέμησα!

Δεν ξερω μηπως βοηθησει κι εδω το συστημα με την κοκα κολα που ελεγε τις προαλλες ο Δημητρης

Δεν είναι άσχημη ιδέα!

Να'σαι καλά Φωτεινή! άσε τις τελευταίες μέρες όλο λέω να ξαπλώσω το μεσημέρι να ξεκουραστώ και μετά σηκώνομαι με τέτοιο πονοκέφαλο......Μήπως δεν χρειάζομαι άλλη ξεκούραση :lol::lol::lol::lol::lol:

Αυτό το παθαίνω τον χειμώνα! Αν κάνω το λάθος και κοιμηθώ μεσημέρι ξυπνάω άρρωστη!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ελιν μου εγω τριβω με συρμα παντα. Δεν τα βαζω πλυντηριο πιατων. Δεν ξερω μηπως βοηθησει κι εδω το συστημα με την κοκα κολα που ελεγε τις προαλλες ο Δημητρης

Κι εγώ το ίδιο, τα σφουγγαράκια πρώτα χαλάνε από τη μεριά που είναι το σύρμα και από την άλλη μεριά είναι σχεδόν άθικτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...