Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα. Αμάν αυτός ο καιρός, Εδώ έβρεχε εχθές όλη μέρα...

Αμάν και ξανά αμάν!!!!!

Νίνα και εμείς προχθές είχαμε επέτειο γάμου, πολύ κοντά είμαστε.

να τα εκατοστήσετε!

Αγγελική αγαπημένο φαγητό τα γεμιστά, εχθές είχαμε και εμείς και έχουν περισσέψει και σήμερα για τον μικρό.

Κι εμείς έχουμε από χτες γιατί έφτιαξα επίτηδες πολλά μπας και κάνω κανένα σιδέρωμα!

Είχα ξαναρωτήσει και παλαιότερα...δεν έχει καμιά σας καμία συνταγή για πιροσκι;

Δεν έχω κάποια βρε κοριτσάκι! Έχω την εντύπωση ότι η Έβιρι είπε ότι ο Τσελεμεντές έχει μία καλή.

Καλημερα κοριτσια κι αγορια. Ο Νικος χαθηκε λιγακι ε?

θα τρέχει με το βιβλίο του!

Αυτο με τα χημικα που λετε δεν προκειται ποτε να το παραδεχτουν. Οι ανθρωποι στην Κρητη θα εχουν μεγαλο προβλημα κι εκτος αυτου ψωνιζουμε πολλα κρητικα προιοντα.

Το πρόβλημα θα είναι στα θαλασσινά και τα ψάρια. θα τρως και θα κάνεις τον σταυρό σου πρώτα!

Τελικα το κρεας το εκανε λεμονατο στη χυτρα και μπορω να πω οτι σωθηκε, βγηκε πολυ ωραιο. Δεν της ειπα τιποτα γιατι ενα λαθος εκανε και παιδευτηκε πολυ μετα, σε ολους μπορει να συμβει. Εξαλλου αποτυχιες η μανα μου εχει παρα πολυ σπανια οποτε ειναι κριμα να της φωναξω. Δεν φτανει που μου μαγειρευει, μου καθαριζει, μου κραταει το παιδι, τι να της πω?

Έχεις δίκιο! Άλλωστε κατάφερε και το έφτιαξε μιά χαρά έστω και ταλαιπωρημένο!

Μας εφαγε η βροχη βρε παιδια και το κρυο. 15 βαθμους ειχε οταν ηρθα για δουλεια

Εγώ καθόμουν χτες κι έβγαζα ξανά μακρυές φόρμες των παιδιών! Πφφφ!

Καλημερα παρεακι τι κανετε?

γεια σου Τζενάκι!

κρυο σημερα κ στην κατσαρολα μας μπηκαν γιουβαρλακια που τα τρωνε ολοι.

Μιαμ ωραίο φαγάκι!

ελπιζω να τα πουμε αργοτερα


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κι απο μενα!

γειά σου Φωτεινούλα!

Τι απαισιος καιρός! Βρεχει λάσπη απο χτες!

Δεν υπάρχει χειρότερο! Αν δεν προλάβεις να μαζέψεις ρούχα είναι ξανά για πλύσιμο!

Φιλια γιατι πλακωσε κοσμος

Καλή συνέχεια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Helloooo,

επειδη μάλλον δεν καταλαβατε τι ηταν το "junk" ήταν γύρος χοιρινος που τον εψηνα σε μαντεμενια πλάκα και μετα το εκανα "πιτα γύρο". Επειδη ακριβως το Junk ειναι ωραιο, αλλα δε θελω να τρωει πραγματα που δεν ξερω η Ολγα, ειπα να το κανω εγω στο σπιτι :)

Kasteraki, τι ακριβως θέλεις? γιατι δεν ειναι καμια ιδιαιερη συνταγη, εκτος και αν θες να φτιαξεις και το φυλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα παρεούλα!!!

Κοιμάται για λίγο η μικρή τώρα και βρήκα την ευκαιρία να χουζουρέψω λίγο...:rolleyes:

Ξεκίνησαν οι κολικοί μας και συνέχεια γκρινιάζουμε, τεντωνόμαστε, μαζευόμαστε, κλαίμε, κρατάμε ξύπνιους όλη μέρα και όλη νύχτα τη μαμά και τον μπαμπά και φυσικά θέλουμε πολύυυυυυυυυυ αγκαλίτσα!!!

Εξουθενωτικό το πρόγραμμά της, αλλά όταν βλέπω αυτό το μουτράκι να στάζει μέλι και να χαμογελάει όταν περνάει η περίεργη φάση...τι να πω...τρελαίνομαι!!!

Από φαγητό χθες είχαμε εμείς φακές και σήμερα κάναμε μια γρήγορη ομελέτα γιατί έφτασε μεσημέρι και δεν το καταλάβαμε καθόλου!

Να σου ζήσει η κορούλα σου!!!!!!!!άσε τα μαγειρέματα τώρα και ασχολήσου με το μωράκι σου (αυτό φυσικά ισχύει άν έχεις βοήθεια ;););)) αλλιώς, θα μου θυμίζεις εμένα που μαγείρευα, έπλενα, τουαλέτα :tongue:, όλα με το ένα χέρι!!!!! :P:p:p:p:p:p

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!! Εμ δεν έχω βοήθεια πέρα απ'τον άντρα μου που ευτυχώς τώρα 2 μερούλες έχει άδεια και με βοηθάει ο καψερός όσο μπορεί! Αυτό με το ένα χέρι είναι πάντως τρομερή γυμναστική!!!:lol:

Γεια σας κι από μένα και καλό μήνα σε όλες και όλους.

Τι φάγαμε αυτές τις μέρες; Πρέπει να θυμηθώ. Σήμερα είχαμε φασόλια μπαρμπούνια (όχι τα πράσινα), χτες έφτιαξα αρνάκι στη γάστρα με συνοδεία κίτρινου ρυζιού και ελληνική πατατοσαλάτα, το Σάββατο ψάρι με πατάτες και την Παρασκευή ιμάμ μπαϊλντί.

Την Παρασκευή επίσης, πήγα σε μία διάλεξη. Μου άρεσε πολύ και το θέμα και ο ομιλητής και το σύνολο της βραδιάς. Δεν έχω ξαναπάει και είμαι χαρούμενη που παρευρέθηκα.

Εβιρι διάβασα για τη διάλεξη που πήγες. Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!

Τα φαγητά δεν το συζητώ....μου άνοιξες την όρεξη!

Κι εγώ προβληματίζομαι για τη ρίψη των χημικών...

Καλημέρα!

Εδω φυσαει πολύ, εχει συννεφιες κι ετοιμαζεται για βροχη και πολυ πιθανον λασποβροχη. Εν τω μεταξυ κοιταζα τον καιρο για τις επόμενες μερες και λεει οτι το ΣΚ θα εχει παλι υψηλες θερμοκρασιες. Θα μας τρελλανει.

Στρουμφιτακι γλυκο φροντισε να χαιρεσαι τη μελενια σου, να ξεκουραζεσαι, να βρειτε σιγα σιγα τους ρυθμους σας κι εμεις εδω θα ειμαστε μην ανησυχεις. Πρεπει να ειναι πολυ ωραια στη Φοινικουντα απο τις φωτογραφίες που εχω δει.

Ιωαννα μου μη χαλιεσαι στη δουλεια για τιποτα. Δεν αξιζει τον κοπο.

Τζενακι μας ελειψες! Ελπιζω να χαλαρωσεις τωρα λιγο στη δουλεια. Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω εισαι γνωστη χρυσοχερα.

Εβιρακι κι εσυ μας ελειψες! Ευχαριστω και γαι τη δικη σου συνταγη θα την κανω αλλη φορα. Για τριτο παιδι δεν το σκεφτομαι λογω ηλικιας και κρισης.

Δεν θυμαμαι ποια κοπελα ρωτησε για τα κουλουρακια. Τα εκανα αρκετα λεπτα και μικρα σε σχημα για να βολευονται και τα δυο πιτσιρικια μου και βγηκαν τραγανα. Δεν ξερω αν θα ηταν πιο μαλακα αν ηταν πιο χοντρουλικα λιγο.

Χτες εφτιαξε η μαμα μου ρυζι για να συνοδεψουμε το κουνελακι αλλά και τα σουτζουκακια που εφτιαξε. Κρατησε και καποια σκετα τηγανισμενα για τη μικρη η οποια ουτε που καταδεχτηκε να τα δοκιμασει. Μετα φυσικα ειχαμε τη γνωστη γκρινια, κλαματα, φωνες αλλά εγω απτοητη. Φυσικα εχει περισσεψει φαγητο και για σημερα οποτε η καλή γιαγια θα φτιαξει μακαρονακια στην εγγονη της για να φαει το παιδι (ο,τι και να λεω για τη μη υπαρξη ξεχωριστου φαγητου στραφι παει). Ιωαννα μου (αν θυμαμαι καλά εσυ ρωτησες) η μαμα μου μαγειρευει ξεχωριστα για την κορη μου γιατι πιστευει οτι ειμαι πολυ σκληρη μαζι της και την αφηνω νηστικη. Αφου αρνειται να την αφησει να φαει μονη της κι επιμενει να την ταϊζει ακομη!

Φιλια

Ο καιρός θα μας τρελάνει τελείως! Είναι πολύ ωραίο μέρος! Φαίνεται και στις φωτογραφίες, αλλά από κοντά είναι καλύτερο! Όσους έχουμε κατά καιρούς φιλοξενήσει μας έχουν πει ότι θυμίζει νησί μόνο που δεν είναι.

Μπράβο που συνεχίζεις να μαγειρεύεις με την κόρη σου! Ακόμη κι αν δεν καταφέρεις να φάει το φαγητό, θα έχετε περάσει ανεκτίμητες στιγμές μαζί!

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα! Καλό φθινόπωρο να πω????

Σήμερα το μενού μας έχει γεμιστά. Τζενάκι έλα να φάμε!

Smurfita σπίτι πάνω στην θάλασσα ε? Σούπερ!

mommi τα κουλουράκια βγαίνουν τραγανά.

Τζενάκι χαίρομαι που λασκάρισες στην δουλειά! Το Σάββατο τελικά είναι ψαρομέρα για τις περισσότερες ε?

Νίνα τα καλαμαράκια δεν τα τηγανίζω μέσα στο σπίτι. Στην αυλή έχουμε ένα πετρογκάζ στο οποίο γίνονται σχεδόν όλα τα τηγανιτά φαγητά!

Εβιράκι τι θέμα είχε η διάλέξη?

Ιωάννα τελικά λάσπη έβρεξε! Στο τσακ προλάβα να μαζέψω τα απλωμένα ρούχα! Όσο για την μαμά σου έπρεπε να της δώσεις οδηγίες προς ναυτιλωμένους!

Φωτεινή είπαμε, η γιαγιά ανησυχεί για το παιδί ότι εσύ δεν το ταίζεις επαρκώς!!:tongue:

Νίκο και Δημήτρη που είστε? Που μας αφήσατε τόσες γυναίκες μόνες???

Έτσι όπως πάει και φθινόπωρο και χειμ'ωνα θα πούμε! Πολύ τυχερή που έχεις αυτή την ευκολία στην αυλή, ούτε μρωδιές, ούτε τσίκνα...τέλεια!!!

Γειά σας κι από εμένα κορίτσια,

λοιπόν εμείς την Κυριακή φάγαμε ταλιατέλες καρμπονάρα, αλλά αντί για κρέμα γάλακτος έφτιαξα μια αραιή κρεμούλα με γαλατάκι λαιτ, κορν φλαουρ και λίγο καλαμποκάλευρο, μπέικον, λουκανικάκι κοκτειλ και μία σκελίδα σκόρδο. Είναι η δεύτερη φορά που τα κάνω και έχουν ξετρελαθεί.

Εχτές δευτέρα, έψησα κοτόπουλο στο γκριλ, μπριζολίτσα μοσχαρίσια για τα παιδιά και έβρασα και λαχανικά.

Σήμερα το μενού έχει γαύρο και σαρδέλα τηγανητή με λουκανοπιτάκια και χωριάτικη σαλάτα......

τι καιρός κι αυτός......βροχούλα σήμερα!!!!!!!!!!

Καταγράφεται η συνταγή! Πεντανόστιμο φαγητό πρέπει να είναι!

Κορίτσια (και αγόρι), γεια σας.

Μια ερώτηση:Έχω τοστιέρα-γκριλ, όπου μπορεί κανείς να ψήσει κρέατα κλπ. οι πλάκες είναι αποσπώμενες και μπαίνουν στο πλυντήριο πιάτων. Ωστόσο, δεν καθαρίζουν εντελώς (υπάρχουν μαυρίλες στις αυλακώσεις, που φαντάζομαι είναι καμμένα υπολείμματα). Σιφ και καθαριστικά φούρνου δε θέλω να βάλω, με το λεμόνι δεν είδα φως...

Καμιά συμβουλή, οέο?

(Εκτός και αν χρησιμοποήσω κάποιο καθαριστικό από τα παρπάνω κ μετά να τις βάλω στο πλυντήριο ?:roll::rolleyes:)

Εγώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις με μαγειρική σόδα διαλυμένη σε νερό.

https://flic.kr/p/nSU3i8

https://flic.kr/p/nyC86w

https://flic.kr/p/nR3Buf

https://flic.kr/p/nR7ycB

κατι γρηγορο για τη λιγουρα, γιατι σε ολους μας αρεσει το junk :cool:

Ωραίο junk food και σπιτικό! Τι καλύτερο από αυτό;!

Καλημέρα και από μένα. Αμάν αυτός ο καιρός, Εδώ έβρεχε εχθές όλη μέρα...

Σας διάβασα το βράδυ που ξυπνούσε και έτρωγε ο μικρός...

Νίνα και εμείς προχθές είχαμε επέτειο γάμου, πολύ κοντά είμαστε.

Ρικόλα τί εννοείς χειρότερα δηλαδή; Νομίζω πως θα έπρεπε από την 2η εβδομάδα να δείτε βελτίωση, έτσι δεν είναι;

Δημήτρη για πες για αυτό που έκανες...φαίνεται τέλειο!

elin και εγώ με την τοστιέρα κάνω αυτό που είπε η Νίνα, την αφήνω να μουλιάσει πρώτα.

εβιρι τρόμαξα μ'αυτό που είπες πως μπορεί να συμβεί, αν δεν έχει συμβεί ήδη δηλαδή. Λόγω των παιδιών έχω μέρες να δω τηλεόραση και το μαθαίνω τώρα από σας. Δε νομίζω να βγουν ποτέ να μας πουν ότι τα έριξαν...πάει και το ψαράκι δηλαδή;

Ιωάννα εύγε για τα μπιφτέκια σου!!! Είδες ο επιμένων πάντα νικά! Εγώ δουλεύω με πρώην μου, όχι σε ίδιο κτίριο, αλλά λόγω δουλειάς τον επισκέπτομαι πολύ συχνά...νομίζω έχει να κάνει με το είδος της σχέσης που υπήρχε, με το ποιος την διέκοψε κ.τ.λ. στην αρχή ένοιωθα άβολα αλλά τώρα όχι, έχω ξεχάσει πως υπήρξαμε ζευγάρι...άλλωστε έχουμε προχωρήσει και οι δύο στις ζωές μας. Δεν ξέρω τί να σε συμβουλέψω...ίσως να μείνεις αδιάφορη και θα το ξεχάσεις κι εσύ.

Smurfita αχ πόσο σας ζηλεύω να ξερες....

Φωτεινή οι γιαγιάδες και κυρίως οι δικές μας μαμάδες ότι και να τους πεις πάλι το δικό τους θα κάνουν που θα είναι φυσικά το πιο σωστό.

Αγγελική αγαπημένο φαγητό τα γεμιστά, εχθές είχαμε και εμείς και έχουν περισσέψει και σήμερα για τον μικρό.

Σήμερα θα κάνω μία μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα λαχανικών (μελιτζάνες και πιπεριές).

Είχα ξαναρωτήσει και παλαιότερα...δεν έχει καμιά σας καμία συνταγή για πιροσκι;

Κι εγώ καλή μου τέτοιες ώρες προλαβαίνω...ας είναι καλά τα μικρά μας!!!

Για πιροσκί έχω μια συνταγή που έκανα. Είναι φούρνου όμως, όχι τηγανιτά.

Καλημερα παρεακι τι κανετε?

πολυ κρυο βρε παιδια ? τι θα γινει τσαμοα τα βγαλαμε τα καλοκαιρινα?

εμεις εδω στο τρεξιμο ουφφφφφ

Σας διαβασα λιγο στα κλεφτα χτες το βραδυ απο το κινη αλλα σημερα δεν θυμαμαι τιποτα σχεδον.

Θα πω στο ρικολακι μας με την αποχη να προσεξεις πολυ στα ιχνη κ γενικα στα κρευφα γφαλακτοκομιακ που δεν φαινονται κ μπορει αυτα να σου κανουν την ζημια.Διαβαζε πολυ καλα τις ετικετες των τροφιμων.Εγω δεν ηξερα πως το ψωμι του τοστ η η γαλοπουλα σε φετες οτι εχουν ιχνη πχ.

καποιος με ρωτησε δεν θυμαμαι συγχωρεστε με, πως κανω το κεικ λεμονι.ΑΠλο κεικ κανω με μπολικο ξυσμα λεμονιου μονο που βαζω ενα μεγαλο ποτηρι γαλα κ γινεται πολυ αφρατο.

κρυο σημερα κ στην κατσαρολα μας μπηκαν γιουβαρλακια που τα τρωνε ολοι.

ελπιζω να τα πουμε αργοτερα

Τζένη νομίζω θα πρέπει να έχουμε πλέον στην ίδια ντουλάπα χειμωνιάτικα-καλοκαιρινά! Ωραίο φαγητό και ό,τι πρέπει με αυτό τον καιρό!

Καλημέρα κι απο μενα!

Τι απαισιος καιρός! Βρεχει λάσπη απο χτες!

Λογω πιεσης χρονου δε θα σχολιασω πολλά.

Αυτο με την Κρητη εγω το εχω σιγουρο δυστυχως. Και ποσα ακομα που δεν εχουμε μαθει... Δεν ξερουμε απο που να προστατευτουμε πια.

Ρικολα υπομονη και ξαναρωτα το γιατρο. Αν χρειαστει παρε και δευτερη γνωμη για να ηρεμησεις.

Ιωαννα καλά εκανες στο θεμα με τη μαμα σου.

Δημητρη δεν εχω δει τις φωτογραφιες αλλα αν κρινω απο τα σχολια μας κόλασες παλι.

Για σημερα εφτιαξα με την κορη φακες κι εβαλα και λουκανικα Φρανφκουρτης μεσα για να τη δελεασω να δοκιμασει.

Φιλια γιατι πλακωσε κοσμος

Τελικά έφαγε;;;;

Α...μην το ξεχάσω...κ'αποια ρώτησε για το σπανάκι με αυγά...

Λοιπόν, όταν ήμουν μικρή δεν έτρωγα με τίποτα και για κανένα λόγο το σπανακόρυζο, οπότε η καλή μαμά μου έφτιαχνε αυτό το φαγάκι. Είναι περίπου όπως ο καγιανάς. Σωτάρω σε λίγο λάδι 1 κρεμμύδι, προσθέτω το σπανάκι να αχνιστεί, στη συνέχεια βάζω ντομ'ατα, αλάτι, πιπέρι και λίγο νεράκι. Μόλις αρχίσει να κοχλάζει η σάλτσα έχω χτυπήσει αυγά (για 2 άτομα βάζω 3-4) και τα ρίχνω μέσα. Είναι νόστιμο φαγητό και σε 10 λεπτά έτοιμο!

Καλή συνέχεια σε όλους!!! Φιλιά πολλά!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

ΜΟΥ ΛΕΙΨΑΤΕ ΟΛΕΣ!!!

τι κάνετε αγόρια και κορίτσια;

Εγώ χάθηκα γιατί είναι περίοδος τελευταίων συνελεύσεων για το βιβλίο, γιατί τώρα είναι στην επιμέλεια πριν την κυκλοφορία και όλοι τρέχουμε. Δεν σας ξέχασα σας σκεφτόμουν συνέχεια! Η διαίτα ακόμα συνεχίζεται παρόλο που 2-3 φορές πήγα να την σταματήσω αλλά τελικά δεν το έκανα. τα κιλά ακόμα κατεβαίνουν με το σταγονόμετρο. Δεν σας διαβάσα και στενοχωριέμαι πολύ γιατί νιώθω ότι χάνω νέα και με ρίχνει αυτό. Πάω τώρα να διαβάσω και επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεούλα!!!

Κοιμάται για λίγο η μικρή τώρα και βρήκα την ευκαιρία να χουζουρέψω λίγο...:rolleyes:

Ξεκίνησαν οι κολικοί μας και συνέχεια γκρινιάζουμε, τεντωνόμαστε, μαζευόμαστε, κλαίμε, κρατάμε ξύπνιους όλη μέρα και όλη νύχτα τη μαμά και τον μπαμπά και φυσικά θέλουμε πολύυυυυυυυυυ αγκαλίτσα!!!

Εξουθενωτικό το πρόγραμμά της, αλλά όταν βλέπω αυτό το μουτράκι να στάζει μέλι και να χαμογελάει όταν περνάει η περίεργη φάση...τι να πω...τρελαίνομαι!!!

ααα άρχισαν οι γκρίνιες δηλαδή και όχι μόνο!!! Και οι απαιτήσεις για αγκαλιά; Αυτή η κυρία είναι απαιτητική!!!

ΑΧ stmurfuki μου τα θυμάμαι και εγώ έτσι είναι καλωήρθες στην no sleep - era. Εμείς τώραααα αργαααα αργααα κοιμόμαστε λίγο τα βράδια (ακόμα ξυπνάμε βέβαια 1-2 φορές).

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει ξεκινησει και βρεχει και εχει τετοια σκοτεινια που μου ερχεται να κοιμηθω.

Αυτο το να μην ακουνε οι παππουδες κατανταει κουραστηκο. Ακυρωνουν οτι προσπαθειες κανει ο γονιος. Εμενα σημερα τι μου εκανε? Ειχα παρει χοιρινο μεσα σε σακουλα ψησιματος που εχει και φετα και πιπεριες για να φαμε ολοι απο το ιδιο φαγητο. Περιπου 2 κιλα κρεας, με παιρνει τηλ και μου λεει το φαγητο δεν μαγειρευεται και τι ρωταω γιατι. Φοβηθηκα οτι χαλασε ο φουρνος παρολο που ειναι καινουργιος. Ενω το εχει ξαναμαγειρεψει το συγκεκριμενο φαγητο και ειναι απο της τοπ μαγειρισες δεν ξερω πως της ηρθε και το εβγαλε απο το σακουλακι και το εβαλε στο τηγανι. Διαλυθηκαν βεβαια τα τυρια και οι πιπεριες και το κρεας δεν ψηνεται, παει το φαι

χαχαχα γιατί πολύ απλά Ιωάννα μου αν τους κολλήσει κάτι στο μυαλό ΤΕΡΜΑ. Αυτοί ξέρουν όχι εμείς. Πάντα αυτοί ξέρουν. Και όταν πάμε εμείς 45 και αυτοί 210 εμείς θα είμαστε πάλι επιπόλαιοι. πφ δεν θα βγάλεις άκρη :-D

Link to comment
Share on other sites

ρικολα

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Να σας ρωτησω???Μολις γυρισε ο αντρας μου και αυριο θα ειναι η κηδεια...και μου ειπε πως θα ηθελε να παμε και εμεις(εγω και ο μικρος).Καταλαβαινω πως ισως να ναι πιο ευκολο για ολους με τον μικρο εκει αλλα δε μου αρεσει καθολου σαν ιδεα και δε θα ηθελα να τον παω....πειτε μου τη γνωμη σας...Ειναι εγωιστικο που σκεφτομαι ετσι?Οκ ειναι μικρος και δε θα καταλαβει...αλλα και παλι δε μου αρεσει καθολου η ιδεα!!

Συγνωμη που σας ζαλιζω...

Κοίτα ρικολα μου εξαρτάται. Συμφωνώ γενικά με την ΑΓΓΕΛΙΚΗ μας σε αυτά που σου είπε. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι κακό ειδικότερα εφόσον ο άντρας σου σας ήθελε εκεί μαζί του. Αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Θα είναι πολύ...έντονες εκεί οι καταστάσεις και ίσως να πέσει βαρύ στο παιδί...δεν ξέρω...πάντως σε καταλαβαίνω που δεν θέλεις. Είναι λογικό να μην θες το παιδί τόσο μικρό να εκτεθεί σε κλάματα και θρήνους που ενδεχομένως να ακουστούν.

νινα

και μόλις έφαγα ένα κομμάτι τούρτα από την χθεσινή επέτειο γάμου μας

ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΤΕ!! Μπράβο έκανες και τουρτίτσα που είμαι σίγουρος ότι θα ήταν τέλεια...αχχχχχχχ

φωτεινη

Επισης μου ειπε οτι πιο πολυ κουβεντα χρειαζονται οι παππουδες που της κανουν τα χατηρια παρα η μικρη κι εγω. Η γιαγια ηδη ανησυχει που η μικρη δεν εφαγε χτες και δε θα φαει και σημερα αφου εχουμε το ιδιο φαγητο κι αρχισε τη μουρμουρα. Εν τω μεταξυ με ειχε πρηξει ο παππους να την παω στη γιατρο και μολις του ειπα την αποψη της γιατρου για τους παππουδες μου λεει "αμαν πια που ακουτε συνεχεια τους γιατρους και κανετε οτι σας λενε-ειστε υπερβολικοι". Αφασια! Εγω βραχος.

πίσω στο σπίτι, οι γονείς μου μένουν με τον αδελφό μου σε ίδια πολυκατοικία. Τα παιδιά του αδελφού μου έχουν από τις χειρότερες διατροφικές συνήθειες που θα μπορούσαν να έχουν παιδιά μικρά. τις χειρότερες. Οι γονείς δουλεύουν και ασχολούνται οι παππούδες. Όταν το ένα μικρό έιχε κάποια θέματα με την κοιλιά του μετά από ορδές πατατάκια και άλλα τέτοια, και ενώ ΟΛΟΙ του δίνουν, μαμά,μπαμπάς παππούδες, όταν ο γιατρός τους έκραξε αντί να βάλουν μυαλό κάθονταν και έριχναν ευθύνες ο ένας στον άλλο ποιος φταίει.οι γονείς λένε παππούδες οι παππούδες γονείς. Φυσικά σταμάτησαν να δίνουν κακές τροφές για καμιά βδομάδα και μετά φτου και από την αρχή. Αυτό θυμήθηκα τώρα που διάβαζα αυτά. Και να καταλαβετε ο αδελφός μου και η μάνα μου με κορόιδευαν επειδή δεν έδινα σοκολάτα στον μικρό μου. Φυσικά τώρα ο ανιψιός μου στα 7 έχει κάμποσα σφραγίσματα πριν βγάλει κάν τα παλιά δοντια.....με λίγα λόγια αγνόησε τους ΦΩΤΕΙΝΗ μου. Εσύ ξέρεις το σωστό για τα μικράκια σου. αγνόησε τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτά τα μπιφτέκια θα σε σκάσουν :P:p:p τελικά η μικρή βρήκε καθόλου γοητευτική αυτή την παραλλαγή με τις φακές;

ΕΒΙΡΙ μου καλή σήμερα έδωσα το μπλογκ σε μια κυρία γνωστή που δεν το κατέχει και με πήρε τηλ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ γιατί έκανε ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ κάτι άλλο πέρα από μακαρόνια με σάλτσα έτοιμη. Τα credits δικά σου λοιπόν!

ΚΑΣΤΕΡΑΚΙ, ΤΖΕΝΗ, ΜΟΜΜΙ και όλα τα παιδιά τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα έφτιαξα γεμιστές ντομάτες και πιπεριές.

Ειμαι λιγο πεσμενη σημερα με το θεμα της αλλεργιας του μικρου που παρολο που ειμαστε στη 3 εβδομαδα αποχης δεν υπαρχει βελτιωση ...μη πω πως ειναι χειροτερα κιολας!Βεβαια ο μικρος ειναι μια χαρα σε διαθεση και απο βαρος...αλλα..ππππφφφφ.

Μη σας ζαλιζω και εσας...ελπιζω αυριο με καλυτερη διαθεση να ερθω να σχολιασω.

Σε καταλαβαίνω, είναι στενάχωρη κατάσταση αυτή. Θα αλλάξεις διάθεση μόλις δεις βελτίωση στο μικρό. Εύχομαι να έρθει το συντομότερο.

Εννοείται ότι δε μας ζαλίζεις, αντιθέτως το να εκθέτεις τα συναισθήματά σου και τους προβληματισμούς σου σε ένα θέμα υγείας μπορεί να αφορά κι άλλους και κυρίως γονείς που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.

εβιρι τρόμαξα μ'αυτό που είπες πως μπορεί να συμβεί, αν δεν έχει συμβεί ήδη δηλαδή. Λόγω των παιδιών έχω μέρες να δω τηλεόραση και το μαθαίνω τώρα από σας. Δε νομίζω να βγουν ποτέ να μας πουν ότι τα έριξαν...πάει και το ψαράκι δηλαδή;

Αυτό το έχουν ανακοινώσει (ότι πρόκειται) εδώ και πολύ καιρό. Δεν είμαι 100% σίγουρη αν τελικά δέχτηκαν όλες οι χώρες να γίνει κιόλας. Το σίγουρο είναι ότι αν τελικά τα ρίξουν ή τα έχουν ήδη ρίξει η Μεσόγειος είναι μια θάλασσα σχεδόν κλειστή.

Η ανανέωσή της γίνεται αρκετά αργά. Θεωρώ ότι θα είναι μεγάλη καταστροφή που αφορά πολλούς τομείς. Περιβάλλον, φαγητό, οικονομία, διακοπές, τουρισμό, θαλάσσια σπορ είναι κάποια που σκέφτομαι πρόχειρα.

Αυτο με τα χημικα που λετε δεν προκειται ποτε να το παραδεχτουν. Οι ανθρωποι στην Κρητη θα εχουν μεγαλο προβλημα κι εκτος αυτου ψωνιζουμε πολλα κρητικα προιοντα.

Ιωάννα δε θα είναι μόνο οι Κρητικοί. Θα είναι και όλο το Ιόνιο που φυσικά πιάνει όλη τη Δυτική Ελλάδα.

Αλλά μην ξεχνάμε το νερό δεν είναι κάτι στατικό για να καθίσει όπου το βάλεις. Αφού μετακινείται μετακινούνται μαζί και τα πάσης φύσεως τοξικά. Όπως και τα ψάρια που θα τα φάνε θα ταξιδέψουν σε όλη τη Μεσόγειο. Ίσως και έξω από το Γιβραλτάρ.

Άρα δε θα έχουμε εμπιστοσύνη ούτε στα νερά του Αιγαίου.

Θα μου πεις γιατί τα νερά του Ατλαντικού είναι καθαρά; Δεν έχω απάντηση.

Τελικα το κρεας το εκανε λεμονατο στη χυτρα και μπορω να πω οτι σωθηκε, βγηκε πολυ ωραιο. Δεν της ειπα τιποτα γιατι ενα λαθος εκανε και παιδευτηκε πολυ μετα, σε ολους μπορει να συμβει. Εξαλλου αποτυχιες η μανα μου εχει παρα πολυ σπανια οποτε ειναι κριμα να της φωναξω. Δεν φτανει που μου μαγειρευει, μου καθαριζει, μου κραταει το παιδι, τι να της πω?

Είσαι παιδί μάλαμα, συγχαρητήρια στη μανούλα σου που σε μεγάλε με τέτοιες αρχές, αλλά συγχαρητήρια και σε σένα που έχεις το χαρακτήρα έτσι κι αλλιώς.

Εβιρι εδω και εναμιση χρονο που γυρισα απο την αδεια εγκυμοσυνης δουλευουμε παρεα, δεν ειναι τωρινο απλα ωρες ωρες νιωθω αβολα. Στην αρχη ηταν δυσκολα και για τους δυο

Επειδή η ερώτηση τέθηκε τώρα θεώρησα ότι πρόσφατα βρεθήκατε στην ίδια δουλειά.

καποιος με ρωτησε δεν θυμαμαι συγχωρεστε με, πως κανω το κεικ λεμονι.

Κι εσύ έπρεπε να απαντήσεις: " Πολύ νόστιμο".

Κ

Για σημερα εφτιαξα με την κορη φακες κι εβαλα και λουκανικα Φρανφκουρτης μεσα για να τη δελεασω να δοκιμασει.

Σίγουρα πρέπει να έγιναν πολύ νόστιμες.

επειδη μάλλον δεν καταλαβατε τι ηταν το "junk" ήταν γύρος χοιρινος που τον εψηνα σε μαντεμενια πλάκα και μετα το εκανα "πιτα γύρο". Επειδη ακριβως το Junk ειναι ωραιο, αλλα δε θελω να τρωει πραγματα που δεν ξερω η Ολγα, ειπα να το κανω εγω στο σπιτι :)

Μωρέ ό,τι και να 'ταν στη φωτογραφία ήταν πολύ δελεαστικό. Φαντάζομαι το ίδιο θα ήταν και στη γεύση.

μολις έκανα τις τυροπιτες της Τζένης, απλα καταπληκτικες και πανευκολες

Η Τζένη είναι από τις κοπέλες με τις καλύτερες συνταγές. Από κοντά έρχεται και η Νίνα.

Εξουθενωτικό το πρόγραμμά της, αλλά όταν βλέπω αυτό το μουτράκι να στάζει μέλι και να χαμογελάει όταν περνάει η περίεργη φάση...τι να πω...τρελαίνομαι!!!

Ζεις τις καλύτερες στιγμές ενός παιδιού.

Τζένη νομίζω θα πρέπει να έχουμε πλέον στην ίδια ντουλάπα χειμωνιάτικα-καλοκαιρινά!

Έτσι τα έχω εγώ εδώ στη Γερμανία. Έχω κρατήσει αρκετά μακρυμάνικα στη ντουλάπα και φυσικά δεν έχω κρύψει τα μπουφάν. Δεν έχει εμπιστοσύνη στον καιρό κανείς. Εκεί που είχαμε πριν από μέρες κάτι 28άρια και 29άρια ξαφνικά μας κότσαρε τα 18άρια και 15άρια. Μία βάζουμε ραντάκι και μία το μακρυμάνικο και το μπουφάν.

Άσε τα βράδια, οι κουβέρτες πηγαινοέρχονται μία στο κρεββάτι και μία στη ντουλάπα.

Αυτή η χώρα είναι σκέτη παράνοια στον καιρό.

τι κάνετε αγόρια και κορίτσια;

Καλώς το Νίκο. Χάθηκες κι έγινε αισθητή η απουσία σου. Ελπίζω στη δουλειά σου να ήρθαν όλα όπως τα περίμενες.

Εγώ χάθηκα γιατί είναι περίοδος τελευταίων συνελεύσεων για το βιβλίο, γιατί τώρα είναι στην επιμέλεια πριν την κυκλοφορία και όλοι τρέχουμε.

Μπράβο με το καλό εύχομαι.

Δεν σας ξέχασα σας σκεφτόμουν συνέχεια! Η διαίτα ακόμα συνεχίζεται παρόλο που 2-3 φορές πήγα να την σταματήσω αλλά τελικά δεν το έκανα. τα κιλά ακόμα κατεβαίνουν με το σταγονόμετρο.

Να επιμένεις κάθε μέρα στο στόχο σου. Μην τα παρατήσεις τώρα που έχει γίνει το ξεκίνημα.

ααα άρχισαν οι γκρίνιες δηλαδή και όχι μόνο!!! Και οι απαιτήσεις για αγκαλιά; Αυτή η κυρία είναι απαιτητική!!!

ΑΧ stmurfuki μου τα θυμάμαι και εγώ έτσι είναι καλωήρθες στην no sleep - era.

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Α

ΕΒΙΡΙ μου καλή σήμερα έδωσα το μπλογκ σε μια κυρία γνωστή που δεν το κατέχει και με πήρε τηλ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ γιατί έκανε ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ κάτι άλλο πέρα από μακαρόνια με σάλτσα έτοιμη. Τα credits δικά σου λοιπόν!

Δε θα σταματήσω να σου λέω ευχαριστώ που με στηρίζεις τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Δεν είμαι και στα καλύτερά μου μιά και χτες το βράδυ έμαθα ότι σκοτώθηκε σε τροχαίο ένας φίλος 37 χρονών. Αύριο είμαστε για κηδείες...

Σήμερα θα φάμε αρακά κοκκινιστό.

Έχω λίγη δουλίτσα και θα επανέλθω αργότερα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κι αγορια!!!

Αγγελικη στεναχωρηθηκα πολυ με αυτο σας συνεβει, ζωη σας! Ειναι κριμα να χανονται τοσο νεοι ανθρωποι ετσι αδικα.

Νικο welcome back. Αν θες μπορεις να μας βαζεις συνταγες για διαιτα κι ετσι θα νιωσεις κι εσυ καλυτερα! Με το καλο να βγει η δουλιτσα σου στην αγορα!

Εβιρι με συγκινησαν τα λογια σου, σ ευχαριστω πολυ!!! Κι εσυ με τις συνταγες δεν πας πισω, παιρνω συνεχεια ιδεες απο το blog σου

Οι υπολοιπες τι μου κανετε?

Σημερα εχει ηλιο αλλα δεν μπορω να πω πως εχω ζεσταθει πολυ ακομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...