Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ναι τελικα Φοινικουντα θα παμε, πατε συχνα εκει?

Πάμε πάρα πολύ συχνά εκεί καθώς έχουμε με τον άντρα μου σπίτι πάνω στη θάλασσα και το εκμεταλλευόμαστε χειμώνα-καλοκαίρι!;):D


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Πάμε πάρα πολύ συχνά εκεί καθώς έχουμε με τον άντρα μου σπίτι πάνω στη θάλασσα και το εκμεταλλευόμαστε χειμώνα-καλοκαίρι!;):D

πω πω τυχερη που εισαι? το παιδι θα χαρει θαλασσα απο του χρονου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγειροπαρεακι τι κανετε?

Εγω επιτελους τελειωσα με τις βαρβατες δουλειες του γραφειου κ ελπιζω να μπορω ν αξεκλεβω λιγο χρονο τα πρωινα να μαθανινω νεα σας.

Δενε χω διαβασει τιποτα ελπιζω απο εδω κ στο εξης ...

Το Σαββατο εκανα δουλειες που ειχαν μεινει πισω μεχρι το απογευματρακι κ μετα βολτεεεεες!! το ιδιο κ την κυριακη, το πρωι σιδερωμα κ μαγειρεματα κ το απογευμα στην γυρα....

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε γαυρο τηγανιτο με βραστα λαχανικα κ ο μικρος ψαροσουπα.Το βραδυ γυρισαμε αργουτσικα κ ετσι αρκεστηκαν σε μακαρονια σκετα με τυρακι.

Χτες Κυριακη εφτιαξα κατσικακι στην γαστρα με κολοκυθακια κ εμεινε κ για σημερα μιας κ εφτιαξα επιτηδες μπολικο.Εφτιαξα κ ενα κεικ λεμονι υπεραφρατο κ ζελεδακι λαιτ για μενα να ξεγελασω την λιγουρα μου για γλυκα.

Σημερα λεω να κανω φασολακια φρεσκα για αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα να εχουμε!!!

Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εδωσα στον εαυτο μου μια τελευταια ευκαιρια να δοκιμασω μπιφτεκια!!!

Κοριτσια εγιναν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!! ηταν τα πιο μαλακα μπιφτεκια του κοσμου!!!!!!!!!!!!!! εβαλα αρκετα υγρα μεσα και ηταν πεντανοστιμα, αφρατα, ζουμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχουν μεινει και για σημερα, τι καλα τι καλα!!!!!

Μπράβοοοοοοο!!!! κράτα σημειωσεις τι έκανες για να τα κάνεις και την επόμενη φορά. Το κόλπο είναι να είναι αρκετά μαλακά όταν τα πλάθεις, σαν πολύ μαλακή πλαστελίνη και βοηθάει και πολύ το ψωμάκι μέσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα παρεούλα!!!!!!!

Μπαίνω όποτε μπορώ στα κλεφτά να διαβάσω τα νέα σας! Γράφω με το ένα χέρι, αφού το άλλο είναι μονίμως απασχολημένο με τη μικρή μελένια μου!

Να σου ζήσει η κορούλα σου!!!!!!!!άσε τα μαγειρέματα τώρα και ασχολήσου με το μωράκι σου (αυτό φυσικά ισχύει άν έχεις βοήθεια ;););)) αλλιώς, θα μου θυμίζεις εμένα που μαγείρευα, έπλενα, τουαλέτα :tongue:, όλα με το ένα χέρι!!!!! :P:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Χτες Κυριακη εφτιαξα κατσικακι στην γαστρα με κολοκυθακια κ εμεινε κ για σημερα μιας κ εφτιαξα επιτηδες μπολικο.Εφτιαξα κ ενα κεικ λεμονι υπεραφρατο κ ζελεδακι λαιτ για μενα να ξεγελασω την λιγουρα μου για γλυκα.

Σημερα λεω να κανω φασολακια φρεσκα για αυριο.

Ωραίο φαγάκι.........για το κέικ ποια συνταγή κάνεις.......δεν έχω κάποια συνταγή για κεικ λεμόνι και όλο λέω να ψάξω να βρω, αλλά προτιμώ κάτι δοκιμασμένο:P:p Σου βγαίνει αφράτο?

Αυτό με το ζελεδάκι πρέπει να το εφαρμόσω κι εγώ, γιατί όλο το θέλω το γλυκάκι μου και η ζυγαριά έχει πάρει την ανιούσα :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Καλημερα και καλο μηνα να εχουμε!!!

Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εδωσα στον εαυτο μου μια τελευταια ευκαιρια να δοκιμασω μπιφτεκια!!!

Κοριτσια εγιναν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!! ηταν τα πιο μαλακα μπιφτεκια του κοσμου!!!!!!!!!!!!!! εβαλα αρκετα υγρα μεσα και ηταν πεντανοστιμα, αφρατα, ζουμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπράβο!!! καλοφάγωτα:P

Εχουν μεινει και για σημερα, τι καλα τι καλα!!!!!

Νινα να ζησετε, παντα ευτυχισμενοι. ευχαριστώ πολύ:D

Εμεις εχουμε επετειο στις 13 του μηνα κοντά είμαστε! να μας το θυμήσεις, γιατί από μνήμη, εγώ σκίζω!

Σας ευχαριστω ολους!!!!

Ειναι λυπηρο οταν φευγουν τα παππουδια αλλα τουλαχιστον εφυγε στη σωστη ηλικια,δεν ταλαιπωρηθηκε πολυ,εζησε καλα και προλαν=βε και ειδε και δισεγγονο!!!

Νινακι Να ζησετε!!!!Παντα μαζι και παντα αγαπημενοι!!!!!Και συντομα το ονειρο σας να πραγματοποιηθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ευχαριστώ! ευχαριστώ!:tongue:

Σε ευχαριστώ πολύ, χάρηκα που σας βρήκα.............να λέμε και τα μαγειρικά μας:::::

Να ζήσετε και να είστε πάντα ευτυχισμένοι ευχαριστώ!

Κάτι ψιλοβροχούλες έχει ρίξει!!!!! από εδώ έριξε και χαλάζι το απόγευμα.... σαν στραγγάλια έπεφτε:eek:

Καλημέρα, καλή εβδομαδα και καλό μήνα!

Νινα μου να ζησετε! Να ειστε ευτυχισμένοι μαζι ως τα βαθια γεραματα και καθε ονειρο σας να πραγματοποιηθει! ευχαριστώ κοπέλα μου!

Ιωαννα μου συγχαρητηρια για τα μπιφτεκια! Ειδες ο επιμενων νικα!

Ρικολα μου σωστο αυτο που λες για τους ηλικιωμενους.

Τελικα χτες εκανα τα κουλουρακια με τη συνταγη που εδωσε η Αγγελικη. Ωραια βγηκαν βουτυρενια στη γευση. εύκολη είναι? φαντάζομαι θα την έχασα τις προηγούμενες μέρες... για πες. Το Σαββατο ειχαμε απλη σκετη μακαροναδα και χτες κουνελακι κοκκινιστο με τηγανητες πατατες. Περισσεψε και για σημερα αν και απ'ότι καταλαβα θα φτιαξει και κατι ακομη η μαμα μου (μαλλον για να κανει ξεχωριστο για τη μικρη). Εδω στη δουλεια η εβδομαδα δεν ξεκινησε καλά αλλά θα το αντιμετωπισουμε τι στο καλό.

Φιλια

Καλημέρα και καλό μήνα μαγειροπαρεάκι!

Έχω κάμποση δουλίτσα και μπήκα να πω ένα γειά και να σας πω ότι το Σάββατο φάγαμε καλαμαράκια τηγανιτά με πατατούλες, την Κυριακή μπριζόλες στον φούρνο με λάδι, μουστάρδα, λεμόνι και συνοδεία ρύζι. Σήμερα τρώμε φακές.

Θα διαβάσω τα νεά σας σε λιγάκι κι επανέρχομαι... τρελαίνομαι για καλαμαράκια... αλλά το πώς γίνεται μετά η κουζίνα και πώς πετάγεται το λάδι παντού, κινδυνεύοντας να καείς, με έχει αποτρέψει να τα κάνω... εσύ πώς τα καταφέρνεις?

Καλημέρα παρεούλα!!!!!!!

Μπαίνω όποτε μπορώ στα κλεφτά να διαβάσω τα νέα σας! Γράφω με το ένα χέρι, αφού το άλλο είναι μονίμως απασχολημένο με τη μικρή μελένια μου!

Δεν θυμάμαι να σχολιάσω πολλά πράγματα, αλλά...

Δημήτρη πολύ ωραίες οι συμβουλές σου, όταν θα είναι να κάνω μπιφτέκια θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω μπας και φαγωθούν καλύτερα!

Ιωάννα εσύ είπες ότι θα πάτε στη Φοινικούντα; Κρίμα που φέτος δεν θα είμαστε εμείς εκεί!

Ρικόλα επιστρέψατε στον βραδινο συνεχόμενο ύπνο; Πόσο ζηλεύω...!!!

Επίσης συλληπητήρια για τη γιαγιά, τουλάχιστον πρόλαβε και είδε τον μικρό σου.

Φωτεινή συνεργάζεστε μαγειρικά με τη μαμά σου; Κάνεις εσύ το φαγητό της οικογένειας κι εκείνη ξεχωριστό για τη μικρή; Πολύ ωραία η ιδέα να μαγειρεύεται μαζί με τη μικρή! Εμένα θυμάμαι μου άρεσε πολύ η διαδικασία αυτή όταν με άφηνε να "βοηθήσω".

Νίνα να ζήσετε! Πάντα γεροί κι ευτυχισμένοι να είστε και εύχομαι να πραγματοποιήσετε όλα σας τα όνειρα και τις επιθυμίες! ευχαριστώ πολύ! και εσύ να χαίρεσαι την μελένια σου!:P

Αγγελική πολύ ωραία η συνταγή για τα κουλουράκια! Μόλις μου επιτρέψει η μικρή να χρησιμοποιήσω και τα 2 μου χεράκια θα τα φτιάξω!

Τζένη ξεκουράστηκες αυτό το Σ/Κ ή ήσουν πάλι στην κουζίνα;;;

Καστερακι το αλμυρό κέικ φαίνεται γιαμι γιαμι!!!

Εβιρι τέλεια όσα φαγητά έχεις κάνει. Να σχολιάσω φυσικά για τη μεγάλη κόρη ότι το μήλο κάτω απ'τη μηλιά θα πέσει!!!! Ήταν όλα υπέροχα!!!

Οι υπόλοιποι της παρέας; Όλοι καλά;

Εμείς από φαγητά κάνουμε απλά, εύκολα και κυρίως γρήγορα, όπως μακαρόνια με σαλτσούλα, κοτόπουλο στο φούρν τι εννοείς σπανάκι με αυγά?

Φιλιά πολλά σε όλους!!!!!!!!!!!!

καλησπερα μαγειροπαρεακι τι κανετε?

Εγω επιτελους τελειωσα με τις βαρβατες δουλειες του γραφειου κ ελπιζω να μπορω ν αξεκλεβω λιγο χρονο τα πρωινα να μαθανινω νεα σας.

Δενε χω διαβασει τιποτα ελπιζω απο εδω κ στο εξης ...

Το Σαββατο εκανα δουλειες που ειχαν μεινει πισω μεχρι το απογευματρακι κ μετα βολτεεεεες!! το ιδιο κ την κυριακη, το πρωι σιδερωμα κ μαγειρεματα κ το απογευμα στην γυρα.... μπράβο βρε κορίτσι για τις βόλτες! επιτέλους δε σε έφαγαν οι δουλειές όλο το Σ/Κ!

Το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε γαυρο τηγανιτο με βραστα λαχανικα κ ο μικρος ψαροσουπα.Το βραδυ γυρισαμε αργουτσικα κ ετσι αρκεστηκαν σε μακαρονια σκετα με τυρακι.

Χτες Κυριακη εφτιαξα κατσικακι στην γαστρα με κολοκυθακια κ εμεινε κ για σημερα μιας κ εφτιαξα επιτηδες μπολικο.Εφτιαξα κ ενα κεικ λεμονι υπεραφρατο κ ζελεδακι λαιτ για μενα να ξεγελασω την λιγουρα μου για γλυκα.

Σημερα λεω να κανω φασολακια φρεσκα για αυριο.

Εγώ σήμερα είχα φασολάδα και τώρα ψήνω μπιφτέκια για το κολατσιό του καλού μου και για αύριο... ίσως με πατατούλες ή με ρύζι.

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα και καλό μήνα σε όλες και όλους.

Τι φάγαμε αυτές τις μέρες; Πρέπει να θυμηθώ. Σήμερα είχαμε φασόλια μπαρμπούνια (όχι τα πράσινα), χτες έφτιαξα αρνάκι στη γάστρα με συνοδεία κίτρινου ρυζιού και ελληνική πατατοσαλάτα, το Σάββατο ψάρι με πατάτες και την Παρασκευή ιμάμ μπαϊλντί.

Την Παρασκευή επίσης, πήγα σε μία διάλεξη. Μου άρεσε πολύ και το θέμα και ο ομιλητής και το σύνολο της βραδιάς. Δεν έχω ξαναπάει και είμαι χαρούμενη που παρευρέθηκα.

Χθες ειχαμε πεντανοστιμες Εβιρομπαμιες!!!Σημερα ομελετα με λαχανικα και τυρακι ο καλος μου και εγω μπαμιες,ταμπουλε και λαχανακια Βρυξελλων!!!

Για αυριο....γεμιστα για τον καλο μου και Εβιροκολοκυθακια αλευρολεμονο για μενα!!!

Εβιρακι θα το ξαναπω...μας εχεις σωσει και ιδεες μας δινεις και πετυχημενες συνταγες!!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Προχτες με ειδε η κορη μου και μου λεει "α μαμα μεγαλωσε η κοιλιτσα σου θα μου κανεις την μπεμπα που θελω!"

Αχ μωρέ θέλει κι άλλο αδερφάκι. Φωτεινή άρχισε να το σκέφτεσαι για τρίτο. Μη χαλάς χατήρι του παιδιού.

Εβιρι πατσαβουροπιτα δεν εχω φτιαξει ποτε ενω ολοι λενε οτι ειναι ευκολη.

Είναι πραγματικά πολύ εύκολη. Σου συνιστώ να δοκιμάσεις να τη φτιάξεις.

Παρολα αυτα η μικρη χτες δοκιμασε κολοκυθοτυροπιτα (την εφτυσε βεβαια οτι δεν της αρεσε αλλά ειναι μεγαλο βημα ακομα και η δοκιμη).

Να 'ξερες πόσο σημαντικό βήμα είναι αυτό!!!!!!!!!! Μακάρι να δοκίμαζε και η δικιά μου έστω κι αν το έφτυνε.

Πηγαμε και κομμωτηριο χτες και κουρευτηκαμε οικογενειακως (εγω τα εβαψα κιολας-επιτελους).

Με 'γεια, με 'γεια σε όλους σας.

Θελω να φτιαξω απλά κουλουρακια για τα παιδια. Ξερετε καμια καλή δοκιμασμενη συνταγη (γιατι εγω μονο τα πασχαλινα ξερω);

Να σου δώσω κι εγώ αυτή:

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.

Υλικά:

2 ½ φλ. αλεύρι

1 φλ. μαργαρίνη σε θερμοκρασία δωματίου

1/2 φλ. ζάχαρη + 2 κ.σ.

1 κ. γλ. αλάτι

ξύσμα ενός λεμονιού

1 κ.σ. χυμό λεμόνι

Εκτέλεση:

Ανακατεύουμε σε μπολ το αλεύρι με το αλάτι, τη ζάχαρη, προσθέτουμε το βιτάμ, ξύσμα και χυμό.

Ζυμώνουμε όλα μαζί τα υλικά φτιάχνοντας μαλακή ζύμη,την κάνουμε μπαλίτσα και τη βάζουμε στο ψυγείο 1 ώρα.

Βάζουμε τα στεφανάκια σε λαμαρίνα καλυμμένη με λαδόκολλα, τα βουτάμε στις 2 κ.σ. ζάχαρη.

Ψήνουμε 15 λεπτά, μέχρι να ροδίσουν σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς .

Eviri ωραιο το φαγακι σου! Τι γλυκια πατσαβουροπιτα εκανες?

Με φύλλο κρούστας και κρέμα από γάλα και μόνο λίγο αλεύρι.

Εχτες το βραδυ εκανα και μια τουρτα αμυγδαλου που τη λιγουρευομουνα ολη μερα!!!

Χίλια μπράβο για την τούρτα αμυγδάλου.

Εβιράκι θα ακολουθήσω τις οδηγίες τις δικές σου και του Δημήτρη και θα τα ψήσω στο γκριλ την επόμενη φορά.

Στο γκριλ θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με αυτό της ψησταριάς. Εγώ τα ψήνω στο φούρνο σκεπασμένα με λαδόκολλα στους 180 βαθμούς κυρίως.

Να ρωτησω κατι ασχετο? Εχετε δουλεψει ποτε με καποιον πρωην σας? Αν ναι πως νιωθατε?

Αν μου συνέβαινε θα ένιωθα πολύ άβολα.

Καλημέρα κορίτσια!

Καλώς ήρθες Ελίν.

Επίσης προτείνω μπιφτέκι κοτόπουλο. Το δοκίμασα τα τελευταία χρόνια και πραγματικά κόλλησα.

Όντως είναι πολύ ωραία τα κοτομπίφτεκα.

Κ κάτι απλό που έκανα τελευταία, αλλά μας άρεσε:πριν περιχύσω το κέικ με λιωμένη κουβερτούρα και εβαπορέ, έριξα μέσα στο μίγμα τριμμένο μπισκότο μιράντα. Έξτρα γεύση - έξτρα θερμίδες!!!

Πώρε μάνα μου.!!!!!!!!!!!!

Αν αυτος ο πρωην δεν ειναι τυχαιος αλλα καποιος με τον οποιο εφτιαξες το μισο σπιτι γιατι θα παντρευοσουνα και τον βλεπεις πιο πολυ απο τον αντρα σου? Δεν τιθεται θεμα πισωγυρισματος αλλα ειναι καπως αβολα

Σ' αυτή την περίπτωση είναι τρις χειρότερα. Το κυριότερο είναι αν τρέφεις ακόμα αισθήματα γι' αυτόν ή όχι. Ακόμα και το αίσθημα του μίσους θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη σε καθημερινή βάση.

Ακόμα πιο επικίνδυνο θεωρώ να τρέφεις καλά αισθήματα.

Η φιλική συμβουλή μου είναι προσπάθησε να φύγεις όσο το δυνατόν μακρύτερα. Δεν ξέρω τι είναι εφικτό να γίνει στη δουλειά σου. Να αλλάξεις δουλειά, να αλλάξεις συνεργάτη, πάντως καλύτερα θα είναι να απομακρυνθείς.

Μην μπεις στον κοπο να μου κανεις μηνυση. Θα εχουν καλέσει ηδη κοινωνικο λειτουργο οι δικοι μου:tongue::tongue:

χαχαχαχαχαχαχα

δυστυχως η γιαγια του αντρα μου μετα απο ενα εγκεφαλικο που περασε χθες δεν αντεξε ......το περιμεναμε βεβαια αλλα οσο να ναι...κυριως για τη πεθερα μου ειναι δυσκολο!

Συλλυπητήρια για τη γιαγιά. Να είστε πάντα καλά να ζήσετε να τη μνημονεύετε.

και μόλις έφαγα ένα κομμάτι τούρτα από την χθεσινή επέτειο γάμου μας:-P

Να ζήσετε Νίνα μου, να είστε πάντα ευτυχισμένοι και φέτος να γίνεται τριπλοί σε αριθμό.

από εδώ έριξε και χαλάζι το απόγευμα.... σαν στραγγάλια έπεφτε

Ωχ, κοίτα να δεις διαφορά από τις νότιες περιοχές!!!!!!! Η μεγάλη Εβιρίνα και η μαμά μου μου είπαν ότι είχε μόνο συννεφιά.

Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εδωσα στον εαυτο μου μια τελευταια ευκαιρια να δοκιμασω μπιφτεκια!!!

Κοριτσια εγιναν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!! ηταν τα πιο μαλακα μπιφτεκια του κοσμου!!!!!!!!!!!!!! εβαλα αρκετα υγρα μεσα και ηταν πεντανοστιμα, αφρατα, ζουμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχουν μεινει και για σημερα, τι καλα τι καλα!!!!!

Μπράβο Ιωάννα μου. Πάει κι αυτό το κάστρο το κατακτήσαμε.

Εβιρι τέλεια όσα φαγητά έχεις κάνει. Να σχολιάσω φυσικά για τη μεγάλη κόρη ότι το μήλο κάτω απ'τη μηλιά θα πέσει!!!! Ήταν όλα υπέροχα!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για όλα.

Εγω επιτελους τελειωσα με τις βαρβατες δουλειες του γραφειου κ ελπιζω να μπορω ν αξεκλεβω λιγο χρονο τα πρωινα να μαθανινω νεα σας.

Κι εμείς το ελπίζουμε γιατί δε μας αρέσει όταν λείπεις.

Χτες Κυριακη εφτιαξα κατσικακι στην γαστρα με κολοκυθακια κ εμεινε κ για σημερα μιας κ εφτιαξα επιτηδες μπολικο.

Παρόμοιο φαγητό είχαμε.

Εφτιαξα κ ενα κεικ λεμονι υπεραφρατο κ ζελεδακι λαιτ για μενα να ξεγελασω την λιγουρα μου για γλυκα.

Πάντα με τις νοστιμιές σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τι μου κανετε? πολυ συννεφια και δροσια εχει! Αν βρεξει μαλλον θα ειναι σκετη λασπη! Εχτες το μεσημερι φαγαμε τα μπιφτεκια που ειχαν μεινει και παρεμειναν πλου μαλακα. Το βραδυ οι αντρες εφαγαν λιγα μακαρονακια κι εγω σαλατα, εχω την εντυπσωση οτι η ζυγαρια ανεβαινει παλι και να φανταστειτε οτι εγω ποτε δεν παχαινα οτι προσπαθειες κι αν εκανα. Απλα τωρα αν τρωω οπως παλια βαζω και κανα κιλο.

Εβιρι ν αλλαξω δουλεια αυτη τη στιγμη δεν το βλεπω. Πιο πολυ κακια μου βγαινει! Φασολια μπαρμπουνια μου εφτιαχνε η γιαγια μου οταν ημουν μικρη κανεις αλλος δεν τα ετρωγε απο την οικογενεια οποτε δεν τα ξαναεφαγα.

Τζενη αντε ελειψες πολυ, μας ειχες συνηθισει με τα απειρα γλυκα και φαγητα σου!!!

Την καλημερα μου σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Εδω φυσαει πολύ, εχει συννεφιες κι ετοιμαζεται για βροχη και πολυ πιθανον λασποβροχη. Εν τω μεταξυ κοιταζα τον καιρο για τις επόμενες μερες και λεει οτι το ΣΚ θα εχει παλι υψηλες θερμοκρασιες. Θα μας τρελλανει.

Στρουμφιτακι γλυκο φροντισε να χαιρεσαι τη μελενια σου, να ξεκουραζεσαι, να βρειτε σιγα σιγα τους ρυθμους σας κι εμεις εδω θα ειμαστε μην ανησυχεις. Πρεπει να ειναι πολυ ωραια στη Φοινικουντα απο τις φωτογραφίες που εχω δει.

Ιωαννα μου μη χαλιεσαι στη δουλεια για τιποτα. Δεν αξιζει τον κοπο.

Τζενακι μας ελειψες! Ελπιζω να χαλαρωσεις τωρα λιγο στη δουλεια. Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω εισαι γνωστη χρυσοχερα.

Εβιρακι κι εσυ μας ελειψες! Ευχαριστω και γαι τη δικη σου συνταγη θα την κανω αλλη φορα. Για τριτο παιδι δεν το σκεφτομαι λογω ηλικιας και κρισης.

Δεν θυμαμαι ποια κοπελα ρωτησε για τα κουλουρακια. Τα εκανα αρκετα λεπτα και μικρα σε σχημα για να βολευονται και τα δυο πιτσιρικια μου και βγηκαν τραγανα. Δεν ξερω αν θα ηταν πιο μαλακα αν ηταν πιο χοντρουλικα λιγο.

Χτες εφτιαξε η μαμα μου ρυζι για να συνοδεψουμε το κουνελακι αλλά και τα σουτζουκακια που εφτιαξε. Κρατησε και καποια σκετα τηγανισμενα για τη μικρη η οποια ουτε που καταδεχτηκε να τα δοκιμασει. Μετα φυσικα ειχαμε τη γνωστη γκρινια, κλαματα, φωνες αλλά εγω απτοητη. Φυσικα εχει περισσεψει φαγητο και για σημερα οποτε η καλή γιαγια θα φτιαξει μακαρονακια στην εγγονη της για να φαει το παιδι (ο,τι και να λεω για τη μη υπαρξη ξεχωριστου φαγητου στραφι παει). Ιωαννα μου (αν θυμαμαι καλά εσυ ρωτησες) η μαμα μου μαγειρευει ξεχωριστα για την κορη μου γιατι πιστευει οτι ειμαι πολυ σκληρη μαζι της και την αφηνω νηστικη. Αφου αρνειται να την αφησει να φαει μονη της κι επιμενει να την ταϊζει ακομη!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδω φυσαει πολύ, εχει συννεφιες κι ετοιμαζεται για βροχη και πολυ πιθανον λασποβροχη. Εν τω μεταξυ κοιταζα τον καιρο για τις επόμενες μερες και λεει οτι το ΣΚ θα εχει παλι υψηλες θερμοκρασιες. Θα μας τρελλανει.

Χτες εφτιαξε η μαμα μου ρυζι για να συνοδεψουμε το κουνελακι αλλά και τα σουτζουκακια που εφτιαξε. Κρατησε και καποια σκετα τηγανισμενα για τη μικρη η οποια ουτε που καταδεχτηκε να τα δοκιμασει. Μετα φυσικα ειχαμε τη γνωστη γκρινια, κλαματα, φωνες αλλά εγω απτοητη. Φυσικα εχει περισσεψει φαγητο και για σημερα οποτε η καλή γιαγια θα φτιαξει μακαρονακια στην εγγονη της για να φαει το παιδι (ο,τι και να λεω για τη μη υπαρξη ξεχωριστου φαγητου στραφι παει). Ιωαννα μου (αν θυμαμαι καλά εσυ ρωτησες) η μαμα μου μαγειρευει ξεχωριστα για την κορη μου γιατι πιστευει οτι ειμαι πολυ σκληρη μαζι της και την αφηνω νηστικη. Αφου αρνειται να την αφησει να φαει μονη της κι επιμενει να την ταϊζει ακομη!

Φιλια

Εδω εχει ξεκινησει και βρεχει και εχει τετοια σκοτεινια που μου ερχεται να κοιμηθω.

Αυτο το να μην ακουνε οι παππουδες κατανταει κουραστηκο. Ακυρωνουν οτι προσπαθειες κανει ο γονιος. Εμενα σημερα τι μου εκανε? Ειχα παρει χοιρινο μεσα σε σακουλα ψησιματος που εχει και φετα και πιπεριες για να φαμε ολοι απο το ιδιο φαγητο. Περιπου 2 κιλα κρεας, με παιρνει τηλ και μου λεει το φαγητο δεν μαγειρευεται και τι ρωταω γιατι. Φοβηθηκα οτι χαλασε ο φουρνος παρολο που ειναι καινουργιος. Ενω το εχει ξαναμαγειρεψει το συγκεκριμενο φαγητο και ειναι απο της τοπ μαγειρισες δεν ξερω πως της ηρθε και το εβγαλε απο το σακουλακι και το εβαλε στο τηγανι. Διαλυθηκαν βεβαια τα τυρια και οι πιπεριες και το κρεας δεν ψηνεται, παει το φαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα! Καλό φθινόπωρο να πω????

Σήμερα το μενού μας έχει γεμιστά. Τζενάκι έλα να φάμε!

Smurfita σπίτι πάνω στην θάλασσα ε? Σούπερ!

mommi τα κουλουράκια βγαίνουν τραγανά.

Τζενάκι χαίρομαι που λασκάρισες στην δουλειά! Το Σάββατο τελικά είναι ψαρομέρα για τις περισσότερες ε?

Νίνα τα καλαμαράκια δεν τα τηγανίζω μέσα στο σπίτι. Στην αυλή έχουμε ένα πετρογκάζ στο οποίο γίνονται σχεδόν όλα τα τηγανιτά φαγητά!

Εβιράκι τι θέμα είχε η διάλέξη?

Ιωάννα τελικά λάσπη έβρεξε! Στο τσακ προλάβα να μαζέψω τα απλωμένα ρούχα! Όσο για την μαμά σου έπρεπε να της δώσεις οδηγίες προς ναυτιλωμένους!

Φωτεινή είπαμε, η γιαγιά ανησυχεί για το παιδί ότι εσύ δεν το ταίζεις επαρκώς!!:tongue:

Νίκο και Δημήτρη που είστε? Που μας αφήσατε τόσες γυναίκες μόνες???


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη εδω ειμαι αλλα πηζωωωωωωωω. δε σας αφηνουμε βρε μην ανησυχεις

και μιας και μπηκα και ειδα, χθες ειχε γιουβετσακι μοσχαρι. Σημερα κοτοπουλο στη γάστρα με πατατες κ για αυριο το πλανο λεει μαυροματικα φασολια με βλητα.

Δεν ειμαστε για πολλα κ δυσκολα φαγητα αυτες τις μερες :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...