Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 2

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Σήμερα έφτιαξα ζυμαρικά στο φούρνο με σάλτσα και γκούντα.

Σημερα εχω και πονοκεφαλο και ο λαιμος μου μ ενοχλει.

Δε σου έφτανε η κούραση έχεις και προεόρτια. Ευελπιστώ ότι επειδή είναι καλοκαίρι θα σου περάσει μέχρι αύριο. Περαστικά σου.

Εβιρι η φετα που εκανες μου αρεσε παρα πολυ, την ειδα στο blog και κατα καιρους εχω φαει.

Ευχαριστώ Ιωάννα μου.

Πιστευω ειναι κατι που ειτε θα σου αρεσει πολυ ειτε καθολου, εμενα ο συνδυασμος γλυκου-αλμυρου μου αρεσει πολυ!

Κι εμένα μου αρέσει. Το καλό που έχει είναι ότι εξισορροπεί τον οργανισμό και μετά δε ζητάει το αντίθετο απ' αυτό που θα έχει φάει. Για να καταλάβεις εγώ όταν φάω κάτι αρμυρό μετά οπωσδήποτε θέλω κάτι γλυκό.

Στην Κρήτη κάνουν τη μπουγάτσα με τυρί και ζάχαρη.

Καστερακι , mommi θα μαθετε πολλα απο τις κοπελες εδω μεσα, απο μενα μην περιμενετε θαυματα!!

Όλοι έχουν κάτι καλό να δώσουν.Το ίδιο κι εσύ.

Αυτό ήταν! Την μόνο αλλάγή που θα κάνω την επόμενη φορά είναι ότι από πάνω θα βάλω ένα τυρί που να έχει εντονότερη γεύση γιατί το κασέρι ήταν πολύ διακριτικό!

Μπράβο Αγγελική πολύ ωραία συνταγή μας έδωσες.

την είδα την συνταγή και στο blog σου, πού ωραία είναι!

Ευχαριστώ πολύ.

ασε που δεν μπορω να φαω και γλυκα...τα μισα εχουν γαλακτοκομικα...και τα αλλα αυγο η ξηρους καρπους...και το χειροτερο μου το μπορει να περιεχουν ιχνη....

Καλά έτσι λένε και γράφουν, αλλά δε σημαίνει ότι περιέχουν πάντα.

Εβιρακι μπορει να μη σχολιαζω τις συνταγες σου αλλα μπαινω καθημερινα και τσεκαρω τι καλο εφτιαξες...και φυσικα κλεβω ιδεες!!!Εκανα και το ψωμακι σου...τελειο!!!

Σ' ευχαριστώ για όλα.

τα ξηροκαρπια τα εχω κοψει απο τον προηγουμενο μηνα....ολα τα αλλα απο την προηγουμενη βδομαδα..ακομα ομως βλεπω αιματακι στον μικρο...Ο γιατρος μας ειναι χαλαροτατος μου πε πως θελει λιγο καιρο για να δουμε...εγω απο την αλλη το εψαξα πολυ το θεμα...εχω μιλησει και με μαμαδες με ιδια θεματα και τελικα απο το πολυ ψαξιμο μπερδευτηκα και αγχωθηκα....και ετσι αποφασισα να κανω οτι μας ειπε ο γιατρος και βλεπουμε..παντως για να "καθαρισουμε"απο τ αγαλακτοκομικα πρεπει να περασει ισως και μηνας....

Είναι πολύ παρήγορο να βλέπεις χαλαρό το γιατρό σε ένα θέμα που συνήθως τρομοκρατεί τους γονείς. Πάλι καλά.

Χάθηκα λίγο γιατί ήμουν λίγο αδιάθετη... αλλά επανήλθα!:P

Περαστικά σου Νίνα μου.

όσο για την Έβιρι κάνει καταπληκτικά πράγματα, μπράβο της, κι απότι φαίνεται το έχουν οικογενειακώς!!!!

αχχχ το είχαμε δοκιμάσει στη Σαντορίνη και είναι καταπληκτικό.......έλεγα μα καλά φέτα με μέλι.........μπορώ να πώ ότι ειναι από τους πιο ωραίους συνδυασμούς.......μπράβο σου και πάλι..........

Σ' ευχαριστώ πολύ και για τα δύο.

Πώς τέτοια μαγείρισσα μας έφυγε στο εξωτερικό αν δεν γίνομαι αδιάκριτη...συγνώμη.!!!

χαχαχα είμαι λόγω της δουλειάς του συζύγου.

Καλησπέρα στην παρέα, δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω γιατι πλέον τέλος η αναρρωτική και χρόνος λίγος.

Ελπίζουμε ότι τώρα είσαι εντελώς καλά ή έστω αρκετά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα! Πρωινη σημερα γιατι μετα δεν ξερω αν θα προλάβω να μπω. Δε θα το πιστεψετε εδω ψιλοβρεξε χτες το απογευμα!!!!

Νινα μου εισαι καλύτερα; Καλό ταξιδι στους δικους σου! Καλά το τι χρυσοχερα εισαι δεν το συζητω!

Αγγελικη συμφωνω με την περιγραφη της παρεας μας! Δεν θα μπορουσα να το αποδωσω καλύτερα.

Ρικολα θα σου ελεγα για αρχη να ακουσεις το γιατρο και απλως διαβαζε χωρις να πανικοβαλλεσαι. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Αν εκεινος ειναι χαλαρος χαλάρωσε κι εσυ. Περιμενε να περασει ο καιρος κι αν δεν αλλαξει κατι τοτε θα δειτε ποιο θα ειναι το επομενο βημα.

Χτες το απογευμα εφτιαξα κολοκυθοτυροπιτα με την κορη μου (καναμε πολυ΄ωρα αλλα χαλαλι της). Επεσε λιγο παραπανω πιπερακι αλλα δεν πειραζει. Ειχαμε παει στην παιδιατρο εδω που η μικρη την αγαπαει πολύ και συζητησε μαζι της για την αφαγια της. Μου ειπε υπομονη, να μην βρισκει γλυκα να τρωει οπότε θα πεινασει και θα φαει και να μαγειρευουμε μαζι. Επισης μου ειπε οτι πιο πολυ κουβεντα χρειαζονται οι παππουδες που της κανουν τα χατηρια παρα η μικρη κι εγω. Η γιαγια ηδη ανησυχει που η μικρη δεν εφαγε χτες και δε θα φαει και σημερα αφου εχουμε το ιδιο φαγητο κι αρχισε τη μουρμουρα. Εν τω μεταξυ με ειχε πρηξει ο παππους να την παω στη γιατρο και μολις του ειπα την αποψη της γιατρου για τους παππουδες μου λεει "αμαν πια που ακουτε συνεχεια τους γιατρους και κανετε οτι σας λενε-ειστε υπερβολικοι". Αφασια! Εγω βραχος.

Επειδη πιεζομαι σας αφηνω ελπιζω να τα ξαναπουμε αργοτερα!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! τι μου κανετε? αντε να περασει αυτη η βδομαδα, δεν αντεχω αλλο. Σημερα θα φαμε αρακα και για να μην με πειτε τεμπελα τον μαγειρεψα εγω, οχι η μαμα. Σαν να συννεφιαζει σημερα, ακουσα και για βροχες, αυτο μας ελειπε, ενα σ/κ να εχουμε και να βρεχει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα νέα σας ακόμη. Μπήκα να σας πω ότι έφτιαξα στον φούρνο τα μπιφτεκάκια ακολουθώντας τα τιπς του Δημήτρη. Βγήκαν λιγότερο στεγνά από ότι τις προηγούμενες φορές αλλά και πάλι δεν ήταν αφράτα.

Μήπως φταίει το ότι τα ψήνω στον αέρα? Δημήτρη βάζεις μέσα αυγό?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα νέα σας ακόμη. Μπήκα να σας πω ότι έφτιαξα στον φούρνο τα μπιφτεκάκια ακολουθώντας τα τιπς του Δημήτρη. Βγήκαν λιγότερο στεγνά από ότι τις προηγούμενες φορές αλλά και πάλι δεν ήταν αφράτα.

Μήπως φταίει το ότι τα ψήνω στον αέρα? Δημήτρη βάζεις μέσα αυγό?

Καλημερα στην παρέα,

Αγγελικη χαιρομαι που τουλαχιστον ειμαστε σε καλο δρόμο ;)

αυγό δε βάζω όχι. Αλλά είμαι σίγουρος ότι ειναι γιατι τα ψήνεις στον αέρα. Βάλτα στο Γκριλ, πάνω στη σχάρα και απο κάτω ενα ταψακι με νερό (και για την υγρασία του αλλα και για να μη λερωνεις τα ταψακια). Πόση ώρα τα ψήνεις? γιατι υπολογισε στο γκριλ γυρω 20-25' και για τις 2 πλευρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα παιδια τι κανετε?

δενε χω προλαβει να σας διαβασω καθως πηζω απιστευτα στο γραφειο... απο οτι φαινεται θα ειμαι εδω μεχρι αυριο ...

μαγειρικα δεν εφτιαξα τιποτα μιας κ γυρισα πολυ αργα χτες κ εχει μεινει κ παστιτσιο οποτε μην παει χαμενο

τα φιλια μου σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Mommi όντως η Έβιρι έχει μια πραγματική μαγειροοικογένεια με πολύ ταλέντο!

Δημήτρη δεν είχα σκεφτεί ποτέ να συνδιάσω το κοφτό μακαρονάκι με κρέας! Συνήθως το κάνω με θαλασσινά.

Σχετικά με τα μπιφτέκια θα τα ψήσω στο γκριλ την επόμενη φορά και θα σου πω. Γύρω στο μισάωρο τα έψησα στον αέρα.

Φωτεινή και σε μας έριξε μία γρήγορη βροχούλα χθες το βράδυ κατά τις 10 και τώρα μάλλον ξαναετοιμάζεται!

Όσο για τους παππού - γιαγιά δεν το συζητώ! Παιδί μου ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ! Τέλος!!! :rolleyes:

Ιωάννα δεν είναι τεμπελιά να σου μαγειρέψει η μανούλα! Σου δίνει χρόνο να κάνεις κάτι άλλο!

Για βροχερό Σαββατοκύριακο άκουσα κι εγώ! :confused:

Τζενάκι πολύ πήξιμο τρως βρε κοριτσάκι τελευταία! Τουλάχιστον έρχεται Σαββατοκύρικαο να ξεκουραστείς!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Σήμερα έφτιαξα χοιρινές μπριζόλες με πατάτες και μουστάρδα στο φούρνο και μια γλυκιά πατσαβουρόπιτα.

Χτες το απογευμα εφτιαξα κολοκυθοτυροπιτα με την κορη μου (καναμε πολυ΄ωρα αλλα χαλαλι της).

Μπράβο σου Φωτεινή που βάζεις το παιδί να μαθαίνει.

Ειχαμε παει στην παιδιατρο εδω που η μικρη την αγαπαει πολύ και συζητησε μαζι της για την αφαγια της. Μου ειπε υπομονη, να μην βρισκει γλυκα να τρωει οπότε θα πεινασει και θα φαει και να μαγειρευουμε μαζι. Επισης μου ειπε οτι πιο πολυ κουβεντα χρειαζονται οι παππουδες που της κανουν τα χατηρια παρα η μικρη κι εγω. Η γιαγια ηδη ανησυχει που η μικρη δεν εφαγε χτες και δε θα φαει και σημερα αφου εχουμε το ιδιο φαγητο κι αρχισε τη μουρμουρα. Εν τω μεταξυ με ειχε πρηξει ο παππους να την παω στη γιατρο και μολις του ειπα την αποψη της γιατρου για τους παππουδες μου λεει "αμαν πια που ακουτε συνεχεια τους γιατρους και κανετε οτι σας λενε-ειστε υπερβολικοι". Αφασια! Εγω βραχος.

χαχαχαχαχαχαχα θα άξιζε να το δω από κοντά αυτό. Αλλά κι ο τρόπος που το γράφεις είναι σαν να ήμουν εκεί.

Μήπως φταίει το ότι τα ψήνω στον αέρα?

Ο αέρας ψήνει πιο γρήγορα τα φαγητά αλλά τα στεγνώνει κιόλας.

καλημερα παιδια τι κανετε?

Γεια σου Τζένη. Καταλαβαίνω την κούρασή σου με αυτό το πήξιμο.

Mommi όντως η Έβιρι έχει μια πραγματική μαγειροοικογένεια με πολύ ταλέντο!

Σ' ευχαριστώ και πάλι Αγγελική.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια κι από μένα.

Λοιπόν εμείς είχαμε ένα ποτ πουρί από φαγητά σήμερα. Το μενού περιείχε γεμιστά, παστίτσιο και ψητό κοτόπουλο. Να δούμε αύριο τώρα........

Βρε κορίτσια έχω μία απορία..........όλα ωραία και όλα καλά με τα πεντανόστιμα φαγητά, αλλά τα κιλά πώς πάνε, γιατί εμένα έχουν πάρει την ανιούσα!!!!!!! και δεν λένε να κατέβουνε.....Αλλά άμα φτιάχνω, κουλουράκια, ψωμάκι, διάφορους νέους πειραματισμούς τι να κάνω θέλω να δοκιμάζω κιόλας..........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγωωωωω!!!

Τι κανει το παρεακι??

Χθες ειχαμε πεντανοστιμες Εβιρομπαμιες!!!Σημερα ομελετα με λαχανικα και τυρακι ο καλος μου και εγω μπαμιες,ταμπουλε και λαχανακια Βρυξελλων!!!

Για αυριο....γεμιστα για τον καλο μου και Εβιροκολοκυθακια αλευρολεμονο για μενα!!!

Εβιρακι θα το ξαναπω...μας εχεις σωσει και ιδεες μας δινεις και πετυχημενες συνταγες!!!!

Mommi ασε το θεμα κιλων ειναι πολυ πονεμενο!!!Ημουν παντα νταρντανα θα ελεγα και τα τελευταια χρονια με λιγο προσοχη στη διατροφη και με γυμναστικη(μπαλετακι φανατικα)απεκτησα ενα σωμα που αγαπουσα πολυ!!!!!Στην εγκυμοσυνη ομως πηρα την κατω(την πανω για την ακριβεια)βολτα...εβαζα εβαζα κιλα αλλα δεν φαινοντουσαν...και συνεχιζα.....Μετα τη γεννα ειχα χασει καποια αλλα ξαφνικα η ορεξη παρανοιξε και εβαζα παλι...τωρα ειμαι σε καλο δρομο...μιας και ειμαι σε αποχη απο γαλακτοκομικα,ξηρους καρπους και απο πρωτεινη μονο μοσχαρι τρωω...αρα καταλαβαινεις δεν εχω και πολλα να φαω!!!!χεχεχε!!!!

Ιωαννακι μαλλον για βροχερο σ-κ το παει!!

Φωτεινη μου εχεις δικιο!!!Οσο για τους παππουδες...παντου τα ιδια!!!

Πολλα πολλα φιλια παρεακι!!!

Καλο βραδυ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα όλη μερα! Παρασκευη σημερα αλλά λογω της εκλογικης άδειας που ειχα έχω μπερδευτει λιγο με την αισθηση των ημερων εδω.

Μομμι μην συζητας για κιλά. Κι εγω εχω παρει την ανιουσα αλλα δυστυχως δεν εχω την ψυχολογια για διαιτα. Προσπαθω να προσεχω ωστε να μην επιδεινωθει η κάτασταση τουλάχιστον. Μετα τη δευτερη εγκυμοσυνη μου εχει μεινει λιγη κοιλια. Προχτες με ειδε η κορη μου και μου λεει "α μαμα μεγαλωσε η κοιλιτσα σου θα μου κανεις την μπεμπα που θελω!":roll::roll::roll::roll::(:(:(:(:( Της εξηγησα οτι η κοιλιτσα μου ειναι ετσι επειδη της εκανα τον μπεμπη που ηθελε και δεν επετρεψα συνεχιση της συζητησης γιατι δεν με επαιρνε οπως καταλαβαινετε;););)

Προσπαθησε να μην τρως πολλά γλυκα, απλως να τα φτιαχνεις για τους αλλους (τετοιο παραδειγμα εγκρατειας ειναι η Τζενη μας) κι αν εχεις καλό μεταβολισμο θα δεις διαφορά. Ωραια φαγητάκια ειχες χθες.

Εβιρι πατσαβουροπιτα δεν εχω φτιαξει ποτε ενω ολοι λενε οτι ειναι ευκολη.

Αγγελικη εγω τα μπιφτεκια τα ψηνω στις αντιστασεις αλλα δεν κανω και τα καλύτερα μπιφτεκια του κοσμου. Θα ακολουθησω κι εγω τη συμβουλη του Δημητρη (καλη αναρρωση επι τη ευκαιρια) και της Τζενης για γκριλ.

Ρικολα υπομονη. Τουλάχιστον ουδεν κακον αμιγες καλού -κανεις και διαιτα για τα κιλάκια σου.

Ιωαννα ποιος θα σε πει καλε τεμπελα; Μην ακουω βλακειες. Προσαρμοστηκες με το καινουριο ωραριο;

Τζενη σε καταλαβαινω με το πηξιμο. Κουραγιο καλή μου και προσεχε τον εαυτο σου!

Για σημερα θα μαγειρεψει η γιαγια κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες για να φαει και το παιδι που η κακουργα μανα το αφησα δυο μερες νηστικο (δεν μπορειτε να φανταστειτε τις ματιες και τα υπονοουμενα που εχω εισπραξει τις 3 τελευταιες μερες). Παρολα αυτα η μικρη χτες δοκιμασε κολοκυθοτυροπιτα (την εφτυσε βεβαια οτι δεν της αρεσε αλλά ειναι μεγαλο βημα ακομα και η δοκιμη). Πηγαμε και κομμωτηριο χτες και κουρευτηκαμε οικογενειακως (εγω τα εβαψα κιολας-επιτελους).

Θελω να φτιαξω απλά κουλουρακια για τα παιδια. Ξερετε καμια καλή δοκιμασμενη συνταγη (γιατι εγω μονο τα πασχαλινα ξερω);

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κι αγορια! Επιτελους Παρασκευη!!!:PΦωτεινη ετσι συνεχισε με τη μικρη, θα βρει καποια στιγμη κατι να της αρεσει και θα φαει, δεν γινεται να κανεις παντα διαφορετικο φαγητο ή να τρωει βλακειουλες. Οσο για τους παππουδες απο το ενα αυτι να μπαινουν και απο το αλλο να βγαινουν. Για τη συνταγη που ζητας καλυτερα να σε κατατοπισουν οι αλλες κοπελες.

Ρικολα δεν μπορω να πω οτι ζηλεψε τις μπαμιες, τα κολοκυθακια ειναι πιο πολυ του γουστου μου οπως και η ομελετα! Τι κανει το παιδακι σου?

Mommi εδω που μπηκες δεν βλεπω να κατεβαινουν ευκολα τα κιλα. Απο ολους θα ζηλεψεις συνταγες και δεν θ αντισταθεις να φας οποτε οτι φτιαχνεις τρωγε με μετρο!

Eviri ωραιο το φαγακι σου! Τι γλυκια πατσαβουροπιτα εκανες?

Αγγελικη εμενα η συνταγη για τα μπιφτεκια ειναι να μου τα κανει αλλος. ΠΑντως ειδα οταν τα εφτιαχνε η μαμα μου οτι σ ενα κιλο κιμα εβαλε 2 ντοματες τριμμενες, ενα αυγο, αρκετο ψωμι(λιγο παραπανω απο μισο), κρασι και ολα τα υπολοιπα υλικα που βαζουμε. Τα ψηνει κανονικα στις 2 αντιστασεις και βγαινουν απιστευτα αφρατα. Αν τα φας την αλλη μερα αφρατα θα ειναι παλι.

Τζενη για να μην προλαβαινεις να μαγειρεψεις θα πρεπει να εχεις πηξει πολυ ασχημα. Κουραγιο!!

Σημερα θα φαμε αρακα που εμεινε απο χτες και σουτζουκακια απο προχτες! Εχτες το βραδυ εκανα και μια τουρτα αμυγδαλου που τη λιγουρευομουνα ολη μερα!!!

Καλη συνεχεια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μακαρονάκια με κέτσαπ!

Εβιράκι θα ακολουθήσω τις οδηγίες τις δικές σου και του Δημήτρη και θα τα ψήσω στο γκριλ την επόμενη φορά. Και θα το δοκιμάσω και σε άλλα φαγητά.

Mommi αυτό μετα κιλά είναι μεγάλο θέμα! Κι εγώ δεν έχω λίγα περιττά αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση να ξεκινήσω δίαιτα.

ricola αν είχα κιέγώ χρόνο για γυμναστήριο θα ήμουν σε σαφώς καλύτερη κατάσταση και με τα κιλά μου αλλά και με την φυσική μου κατάσταση :rolleyes: Ξεκίνησες πάλι το μπαλετάκι σου?

Φωτεινή μπέμπα ονειρεύεται η κορούλα σου? Αλλά κι εσύ αμέσως να της κόψεις την χαρά βρε παιδί μου...:tongue:

Με γειά τα μαλλάκια σας!

Θα σε καταγγείλω ότι αφήνεις το παιδί σου νηστικό, κακούργα μάνα!!!:tongue::tongue::tongue: Ευτυχώς που υπάρχει η γιαγιά και φροντίζει για την διατροφή του παιδιού!!! :tongue::tongue::tongue:

Όσο για τα κουλουράκια είχα φτιάξει προπερσι μία συνταγή του Παρλιάρου και είχαν βγει τέλεια! Θα την εντοπίσω και θα σας βάλω το λινκ αργότερα.

Ιωάννα στα μπιφτέκια δεν βάζω τόσο πολύ ψωμί. Λες να θέλει τόσο? Και το κρασάκι δεν είναι κακή ιδέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ πάλι δεν χαρακτηρίζομαι από μαγειρική δεινότητα (βασικά προτιμώ να τρίβω πλακάκια, παρά να μαγειρεύω :rolleyes::roll:), αλλά τα μπιφτέκια (με ντοματούλα ή χωρίς) μου βγαίνουν μαλακά και ζουμερά με τον εξής απλό τρόπο: Στο ταψί (βαθύ ταψί ή πυρέξ) αφού βάλω λίγο λαδάκι και τα αλείψω κ από τις 2 πλευρές, βάζω (με το μάτι) νερό, ώστε να καλύπτεται το "μισό" μπιφτέκι (σε οριζόντια τομή). Καλύπτω το ταψί με αλουμινόχαρτο και για μισή ώρα περίπου ψήνω (σε αέρα και αντιστάσεις), οπότε αυτά ας πούμε "βράζουν". Τα γυρίζω, τα ξανασκεπάζω, αφήνω πάλι λίγη ώρα. Μετά αφαιρώ το αλουμινόχαρτο και αφήνω να ροδίσουν, εάν χρειαστεί κ από τις δύο πλευρές.

Τώρα για χρόνους δεν μπορώ να σας φωτίσω ιδιαίτερα, τα κάνω εμπειρικά, άλλωστε αυτό εξαρτάται και από το φούρνο της καθεμιάς, όπως επίσης και από το εάν βάζει αέρα ή όχι.Πάντως ελέγχω τακτικά και ψήνω σε "χαμηλή" θερμοκρασία, ανάλογα με το πώς είναι (175-180 βαθμοί)

Μαλακά γίνονται και σε "γάστρα" σκεπαστή, αλλά παραβγαίνουν "υγιεινά", δεν κάνουν αυτή την κρούστα.

Γενικώς το μπιφτέκι το έχω σπουδάσει!!!Ένεκα που είναι εύκολο!!!:lol::lol::lol:

Επίσης προτείνω μπιφτέκι κοτόπουλο. Το δοκίμασα τα τελευταία χρόνια και πραγματικά κόλλησα. Σε αυτό δεν βάζω ντομάτα.Γενικώς΄προτιμώ τα μπιφτεκοειδή, λόγω του ότι τα παιδιά τρώνε πιο έυκολα το κρέας (είναι μικρά).

Τώρα βέβαια, το "μαλακό" με το "αφράτο" έχουν μια λεπτή διαφορά. Δεν ξέρω αν το ζητούμενό μας είναι η προσθήκη κάποιου άλλου υλικού, όπως η σόδα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με δοσολογία. Γενικώς δεν χρησιμοποιώ σόδα στη μαγειρική μου.Οπότε αφήνω την ...πολυπλοκότητα στους πιο έμπειρους!

Κ κάτι απλό που έκανα τελευταία, αλλά μας άρεσε:πριν περιχύσω το κέικ με λιωμένη κουβερτούρα και εβαπορέ, έριξα μέσα στο μίγμα τριμμένο μπισκότο μιράντα. Έξτρα γεύση - έξτρα θερμίδες!!!

Τη συνταγή με τα κουλουράκια την περιμένω κ γω.Χαιρετώ σας προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...