Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι ασχετο? Εχετε δουλεψει ποτε με καποιον πρωην σας? Αν ναι πως νιωθατε?

Όχι , έκανα όμως κάτι άλλο:τον παντρεύτηκα κάποια χρόνια μετά!!!:lol::lol::lol:

Οπότε προβιβάσθηκε σε...νυν!

Πάντως Ιωάννα, με οποιονδήποτε άλλο πρώην, απλά θα ένιωθα αδιαφορία, καλώς ενοούμενη. Για κάποιους λόγους έγινε πρώην, εγώ έχω προχωρήσει (πισωγυρίζοντας), οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Όχι , έκανα όμως κάτι άλλο:τον παντρεύτηκα κάποια χρόνια μετά!!!:lol::lol::lol:

Οπότε προβιβάσθηκε σε...νυν!

Πάντως Ιωάννα, με οποιονδήποτε άλλο πρώην, απλά θα ένιωθα αδιαφορία, καλώς ενοούμενη. Για κάποιους λόγους έγινε πρώην, εγώ έχω προχωρήσει (πισωγυρίζοντας), οπότε όλα καλά.

Αν αυτος ο πρωην δεν ειναι τυχαιος αλλα καποιος με τον οποιο εφτιαξες το μισο σπιτι γιατι θα παντρευοσουνα και τον βλεπεις πιο πολυ απο τον αντρα σου? Δεν τιθεται θεμα πισωγυρισματος αλλα ειναι καπως αβολα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο? Εχετε δουλεψει ποτε με καποιον πρωην σας? Αν ναι πως νιωθατε?

Δεν μου έχει τύχει! Αλλά σίγουρα θα ήταν κάπως...

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ πάλι δεν χαρακτηρίζομαι από μαγειρική δεινότητα (βασικά προτιμώ να τρίβω πλακάκια, παρά να μαγειρεύω :rolleyes::roll:),

χαχαχαχα! Αρκετές φορές μου τυχαίνει κι εμένα!!!!

αλλά τα μπιφτέκια (με ντοματούλα ή χωρίς) μου βγαίνουν μαλακά και ζουμερά με τον εξής απλό τρόπο: Στο ταψί (βαθύ ταψί ή πυρέξ) αφού βάλω λίγο λαδάκι και τα αλείψω κ από τις 2 πλευρές, βάζω (με το μάτι) νερό, ώστε να καλύπτεται το "μισό" μπιφτέκι (σε οριζόντια τομή). Καλύπτω το ταψί με αλουμινόχαρτο και για μισή ώρα περίπου ψήνω (σε αέρα και αντιστάσεις), οπότε αυτά ας πούμε "βράζουν". Τα γυρίζω, τα ξανασκεπάζω, αφήνω πάλι λίγη ώρα. Μετά αφαιρώ το αλουμινόχαρτο και αφήνω να ροδίσουν, εάν χρειαστεί κ από τις δύο πλευρές.

Καλή συμβουλή! Αλήθεια μέσα στον κιμά τι άλλο βάζεις?

Επίσης προτείνω μπιφτέκι κοτόπουλο. Το δοκίμασα τα τελευταία χρόνια και πραγματικά κόλλησα. Σε αυτό δεν βάζω ντομάτα.Γενικώς΄προτιμώ τα μπιφτεκοειδή, λόγω του ότι τα παιδιά τρώνε πιο έυκολα το κρέας (είναι μικρά).

Εμένα πάλι ο δικός μου προτιμά το κομμάτι κρέας παρά τον κιμά!!

Τώρα βέβαια, το "μαλακό" με το "αφράτο" έχουν μια λεπτή διαφορά. Δεν ξέρω αν το ζητούμενό μας είναι η προσθήκη κάποιου άλλου υλικού, όπως η σόδα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με δοσολογία. Γενικώς δεν χρησιμοποιώ σόδα στη μαγειρική μου.Οπότε αφήνω την ...πολυπλοκότητα στους πιο έμπειρους!

Ούτε κι εγώ χρησιμοποιώ σόδα.

Κ κάτι απλό που έκανα τελευταία, αλλά μας άρεσε:πριν περιχύσω το κέικ με λιωμένη κουβερτούρα και εβαπορέ, έριξα μέσα στο μίγμα τριμμένο μπισκότο μιράντα. Έξτρα γεύση - έξτρα θερμίδες!!!

Σκέτη κόλαση!

Τη συνταγή με τα κουλουράκια την περιμένω κ γω.Χαιρετώ σας προς το παρόν.

Πάω να την βρω...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, τα κλασικά υλικά (για ένα κιλό κιμά):αυγά (2), ψωμάκι "παλιό" ή τρίμα φρυγανιάς (περίπου 1 φακελάκι κ κάτι), κρεμμυδάκι περασμένο στον τρίφτη (2 μεσαία ή ένα μεγάλο), μπορεί να βάλο λίγο μαϊντανό και κατά προαίρεση ντομάτα επίσης περασμένη στον τρίφτη.

Συνήθως δεν βάζω ντομάτα, δεν αρέσει στο σύζυγο. Εγώ πάλι, τρελαίνομαι.

(Ιωάννα, αυτό το έργο "παραλίγο σύζυγος", το έχω δει. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Ας πούμε λίγο καιρό μετά το χωρισμό τον πέτυχα-όχι τον τωρινό, τον παραλίγο σύζυγο-σε πάρτυ κοινών γνωστών. Ε, ναι, υπήρχε μια αμηχανία. Τώρα, μετά από χρόνια και δεδομένου ότι όλοι έχουμε προχωρήσει, νομίζω τα πάντα θα ήταν πολιτισμένα. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τον τρόπο χωρισμού, το ποιος το ήθελε, αν ήταν κοινή απόφαση, αν και οι δύο έχουν προχωρήσει και κυρίως αν μέσα μας έχουν λυθεί όλα τα θέματα που σχετίζονται με αυτή τη σχέση.Μιας κ ρώτησες, απάντησα, συγνώμη που καταχράστηκα το χώρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσα να'μαι κι εγω ξανα!

Λιγο πιο ηρεμη μερα σημερα-λιγοτερος κοσμος.

Αγγελικη ευχαριστω για τη συνταγη την εκτυπωσα και την πηρα μαζι μου. Μην μπεις στον κοπο να μου κανεις μηνυση. Θα εχουν καλέσει ηδη κοινωνικο λειτουργο οι δικοι μου:tongue::tongue:

Ελιν καλώς ορισες! Εγω προτιμω να μαγεριεψω απο το να τριψω πατωματα:P:p αλλά δεν ειναι και η πιο αγαπημενη μου δουλεια. Κι εγω καπως ετσι κανω τα μπιφτεκια αλλα δεν ξερω αν ειναι και πολύ καλά αυτα που φτιαχνω. Η πεθερα μου και η θεια μου φτιαχνουν πολύ ωραιοτερα.

Ιωαννα σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα ψιλα γραμματα της Ελιν αντικειμενικα. Δεν μου εχει τυχει βεβαια αλλά γενικα επειδη ειμαι ατομο που κανει αποφασιστικα delete στη ζωη της απο τη μια στιγμη στην αλλη (για την δικη μου ψυχικη ηρεμια) εμενα θα μου ηταν αδιαφορο. Παντως σε γενικες γραμμες πιστευω οτι για τους περισσοτερους θα ηταν οπως το λες κι εσυ: καπως αβολο. Επισης από ολες τις συνταγες για τα μπιφτεκια μου αρεσει η δικια σου που εχει το χαρακτηριστικο "μου τα φτιαχνει αλλος":-):-)

Καλό ΣΚ αν δεν τα ξαναπουμε!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααααααααααααααα!!!!!!!!!

Φωτεινη η μικρη θελει και μια μπεμπουλα εεε???χεχεχε....αληθεια το σκεφτεστε για τριτο??Η αληθεια ειναι πως ναι τα κιλα αρχισαν να πεφτουν και παλι....μωρε το μικρακι μου να ναι καλα και εγω αντεχω!!!!Αχχχχ υπομονη με τους παππουδες καιμην ανησυχεις δε θα παθει τιποτα η μικρη σου!!(μας εχει αφησει εμας η μαμα μου νηστικους...οοοουυυυυ...πεθαιναμε στην πεινα μετα και τρωγαμε τα παντα..για ελα να μας δεις...σχεδον 2 μετρα ο ενας μου αδερφος και ο αλλος πιο κοντος 1,85 αλλα γεροδεμενος)Μεγιες τα μαλλια σας!!!Αχ και εγω μια βαφη..αλλα κυριως ενα κουρεμα το θελω!!!

Ιωαννακι μια χαρουλα ειναι το μικρακι μου!!Παντα καλοδιαθετος!!!Φτου φτου!!Εχω δουλεψει με πρωην...μου ηταν εντελως αδιαφορος!Δεν με επειρεασε καθολου!Βεβαια καμια σχεση με αυτο που περιγραφεις που ισως να ενιωθα περιεργα...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, τα κλασικά υλικά (για ένα κιλό κιμά):αυγά (2), ψωμάκι "παλιό" ή τρίμα φρυγανιάς (περίπου 1 φακελάκι κ κάτι), κρεμμυδάκι περασμένο στον τρίφτη (2 μεσαία ή ένα μεγάλο), μπορεί να βάλο λίγο μαϊντανό και κατά προαίρεση ντομάτα επίσης περασμένη στον τρίφτη.

Τι ποσότητα ψωμιού βάζεις? Και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν σε καλωσόρισα η μουλάρα πριν!!!!

(Ιωάννα, αυτό το έργο "παραλίγο σύζυγος", το έχω δει. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Ας πούμε λίγο καιρό μετά το χωρισμό τον πέτυχα-όχι τον τωρινό, τον παραλίγο σύζυγο-σε πάρτυ κοινών γνωστών. Ε, ναι, υπήρχε μια αμηχανία. Τώρα, μετά από χρόνια και δεδομένου ότι όλοι έχουμε προχωρήσει, νομίζω τα πάντα θα ήταν πολιτισμένα. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τον τρόπο χωρισμού, το ποιος το ήθελε, αν ήταν κοινή απόφαση, αν και οι δύο έχουν προχωρήσει και κυρίως αν μέσα μας έχουν λυθεί όλα τα θέματα που σχετίζονται με αυτή τη σχέση.Μιας κ ρώτησες, απάντησα, συγνώμη που καταχράστηκα το χώρο)

Δεν καταχράστηκες κανένα χώρο μιά κι εδώ εκτός απο τα μαγειρκά μας λέμε και τα δικά μας κατά καιρούς!

Τσα να'μαι κι εγω ξανα!

Βρε ξανακαλώστην!!!!

Αγγελικη ευχαριστω για τη συνταγη την εκτυπωσα και την πηρα μαζι μου. Μην μπεις στον κοπο να μου κανεις μηνυση. Θα εχουν καλέσει ηδη κοινωνικο λειτουργο οι δικοι μου:tongue::tongue:

χαχαχαχα!!!!

Καλό ΣΚ αν δεν τα ξαναπουμε!

Επίσης!!!

Καλημερααααααααααααααααα!!!!!!!!!

Γειά σου κορίτσι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τσα να'μαι κι εγω ξανα!

.

Ιωαννα σε γενικες γραμμες συμφωνω με τα ψιλα γραμματα της Ελιν αντικειμενικα. Δεν μου εχει τυχει βεβαια αλλά γενικα επειδη ειμαι ατομο που κανει αποφασιστικα delete στη ζωη της απο τη μια στιγμη στην αλλη (για την δικη μου ψυχικη ηρεμια) εμενα θα μου ηταν αδιαφορο. Παντως σε γενικες γραμμες πιστευω οτι για τους περισσοτερους θα ηταν οπως το λες κι εσυ: καπως αβολο. Επισης από ολες τις συνταγες για τα μπιφτεκια μου αρεσει η δικια σου που εχει το χαρακτηριστικο "μου τα φτιαχνει αλλος":-):-)

Καλό ΣΚ αν δεν τα ξαναπουμε!

ειναι η πιο πετυχημενη συνταγη. Δεν αντεχω αλλο με τα μπιφτεκια, θεωρω οτι ασχοληθηκα πολυ. Μπορω ομως να δωσω τη συνταγη μου στα εργοστασια τουβλων, θα εχουν τρελες πωλησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελιν καναμε λιγο καιρο να προσαρμοστουμε και οι δυο στον ιδιο χωρο(παλια ειμασταν σε διαφορετικα κτηρια), εγω προχωρησα με την εννοια οτι παντρευτηκα κι εκαν παιδι εκεινος οχι αλλα οταν ειμαστε διπλα διπλα τον νιωθω τοσο ξενο που αυτο με κανει να νιωθω αβολα ασε που ωρες ωρες ντρεπομαι γιατι θεωρω οτι ενας ξενος με ξερει τοσο καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! τι μου κανετε? αντε να περασει αυτη η βδομαδα, δεν αντεχω αλλο. Σημερα θα φαμε αρακα και για να μην με πειτε τεμπελα τον μαγειρεψα εγω, οχι η μαμα. Σαν να συννεφιαζει σημερα, ακουσα και για βροχες, αυτο μας ελειπε, ενα σ/κ να εχουμε και να βρεχει!

:P:p:p:p:p:p:p εμείς σήμερα θα φάμε αρακά και τηγάνισα και λίγο βακαλάο φιλέτο....τι τεμπέλα..........δεν ξέρω τι έχω πάθει, δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι η πιο πετυχημενη συνταγη. Δεν αντεχω αλλο με τα μπιφτεκια, θεωρω οτι ασχοληθηκα πολυ. Μπορω ομως να δωσω τη συνταγη μου στα εργοστασια τουβλων, θα εχουν τρελες πωλησεις

αχχχχ να σαι καλα Ιωαννακι μου με εκανες και γελασα και το χρειαζομουν.....δυστυχως η γιαγια του αντρα μου μετα απο ενα εγκεφαλικο που περασε χθες δεν αντεξε ......το περιμεναμε βεβαια αλλα οσο να ναι...κυριως για τη πεθερα μου ειναι δυσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Mommi ασε το θεμα κιλων ειναι πολυ πονεμενο!!!Ημουν παντα νταρντανα θα ελεγα και τα τελευταια χρονια με λιγο προσοχη στη διατροφη και με γυμναστικη(μπαλετακι φανατικα)απεκτησα ενα σωμα που αγαπουσα πολυ!!!!!Στην εγκυμοσυνη ομως πηρα την κατω(την πανω για την ακριβεια)βολτα...εβαζα εβαζα κιλα αλλα δεν φαινοντουσαν...και συνεχιζα.....Μετα τη γεννα ειχα χασει καποια αλλα ξαφνικα η ορεξη παρανοιξε και εβαζα παλι...τωρα ειμαι σε καλο δρομο...μιας και ειμαι σε αποχη απο γαλακτοκομικα,ξηρους καρπους και απο πρωτεινη μονο μοσχαρι τρωω...αρα καταλαβαινεις δεν εχω και πολλα να φαω!!!!χεχεχε!!!!

Μπράβο σου, κοίτα κι εγώ μια ζωή ήμουν πάνω-κάτω, πάνω-κάτω, ποτέ όμως τόσο πάνω όσο είμαι τώρα και πάντα κατέβαινα εύκολα τώρα τίιιιιιιιιποτις......η ζυγαριά μουλαρωμένη :-(:-(:-(:-(

Μπράβο σου πάντως καλή συνέχεια στην προσπάθεια που απότι έχω καταλάβει χρειάζεται πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Μομμι μην συζητας για κιλά. Κι εγω εχω παρει την ανιουσα αλλα δυστυχως δεν εχω την ψυχολογια για διαιτα. Προσπαθω να προσεχω ωστε να μην επιδεινωθει η κάτασταση τουλάχιστον. Μετα τη δευτερη εγκυμοσυνη μου εχει μεινει λιγη κοιλια. Προχτες με ειδε η κορη μου και μου λεει "α μαμα μεγαλωσε η κοιλιτσα σου θα μου κανεις την μπεμπα που θελω!":roll::roll::roll::roll::(:(:(:(:( Της εξηγησα οτι η κοιλιτσα μου ειναι ετσι επειδη της εκανα τον μπεμπη που ηθελε και δεν επετρεψα συνεχιση της συζητησης γιατι δεν με επαιρνε οπως καταλαβαινετε;););)

Προσπαθησε να μην τρως πολλά γλυκα, απλως να τα φτιαχνεις για τους αλλους (τετοιο παραδειγμα εγκρατειας ειναι η Τζενη μας) κι αν εχεις καλό μεταβολισμο θα δεις διαφορά. Ωραια φαγητάκια ειχες χθες.

Αυτή η ψυχολογία μεγάλη υπόθεση, Μεγάλη κουβέντα Φωτεινή. Κι εγώ έτσι, όταν έχω διάθεση θα κάνω και λίγη γυμναστική και μόλις με πάρει λίγο από κάτω πάω και ξεσπάω στην κουζίνα.

Εγώ μετά τη δεύτερη γέννα έχασα τα κιλά σε κανά χρόνο κι έγινα μια χαρά. Μόλις ξεκινήσαμε προνήπιο και μαζέψαμε ότι ίωση κυκλοφορούσε με πήρε πολύ από κάτω και όλη μέρα στο σπίτι!!!!!

Κι εμένα μου λένε διάφορα.......όπως: πω πω τι χοντρή κοιλιά είναι αυτή και άλλα τέτοια:oops::oops: κι εγώ το προσπερνάω το θέμα......:rolleyes:

Ο μεταβολισμός μου κοιμάται του καλού καιρού........δεν καίω τίποτα όπως έκαιγα.......ευελπιστώ κάποια στιγμή να πάρω τα πάνω μου, αλλά με τόσες συνταγές όλο τσίμπα τσίμπα δύσκολο το βλέπω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...