Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ μου καλή το είδα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Ειλικρινά...ρε κορίτσια εσείς ήσασταν η παρέα μου...οι φίλοι μου όταν μέρα νύχτα ήμουν στο γραφείο. Σε εσάς έλεγα τα αστεία μου, σε εσάς γκρίνιαζα για τα προβλήματα και εσείς με παρηγορούσατε...τώρα θέλω πραγματικα να το μοιραστω μαζι σας!

Άντε να παω σπιτακι μου...δεν περνάνε οι μερες.. HOMESICK!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα σε ολους! Τι μου κανετε?

Νικο μπραβο, παντα τετοια. Οι κοποι σου εχουν ανταμειφθει!

Εβιρι πως ειστε?

Αγγελικη ζηλεψα και μετρησα κι εγω το μικρο γιατι ειχαμε πολλους μηνες να τον δουμε. Περασαμε κι εμεις το μετρο:D, εχουμε το ιδιο υψος με σας!!!

Τζενη επειδη ειμαι λιγο τεμπελα με το φαγητο, την ταρτα την πηρα ετοιμη γιατι δεν ειχα χρονο. Τσιγαρισα πρασσα και κρεμμυδια να μαλακωσουν, μετα εβαλα και το κιμα και αφου τσιγαριστηκαν μαζι εσβησα με κρασακι εβαλα νερο, αλατι και πιπερι και τον εβρασα μεχρι να πιει τελειως τα νερα του και να ειναι μαλακος. Αφου κρυωσει η γεμιση βαζεις ενα αυγο χτυπημενο και φετα και τα βαζεις στην ταρτα. Μετα απο πανω εριξα 4 τυρια και εψησα στους 180.

Νινα εσεις τι κανετε? τι νεα?

Φωτεινη ηρεμησε ο καιρος σε σας? Καλα κανεις και φωναζεις τις φιλες της μικρης να παιζουν, θα νιωσει καλυτερα

VGI εχετε συνελθει?

κρινακι μην αγχωνεσαι κι εγω νιωθω οτι ολο τα ιδια και τα ιδια κανω.

Σημερα θα φαμε φασολαδα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

Τι κανετε βρε παιδια; Αντε μια μερα ακοαμ να φυγει κ αυτη η βδομαδα!

Ευχαριστω Ιωαννακι! Θα δοκιμαστει οπωσδηποτε!!! Ωραι κ η φασολας!

Εμεις σημερα τρωμε μπουτακια κοτοπουλο με μπαμιες κ κοτοσουπα ο μικρος.

Κρινακι μου φαγητο να υπαρχει κ μην σκας δεν ειμαστε κ μαστερ σεφ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε αρακά. Ελπίζω το απόγευμα που θα πάω σπίτι να μπορέσω να σιδερώσω γιατί μαζεύτηκαν πάλι πολλά ασιδέρωτα.

Πάλι μας επισκέφτηκε η σκόνη και πάλι έχω πονοκέφαλο! Ουφ δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση :confused:

Την επόμενη εβδομάδα θα πάω σε αλλεργιολόγο για να εντοπίσουμε τι ακριβώς με πειράζει και μήπως καταφέρουμε να το αντιμετωπίσουμε μιά και καλή!

Διαβάζω αυτά που μαγειρεύετε & αναρωτιέμαι ...'τί κάνω;!!!!!'

Πολύ μονότονη είναι η κουζίνα μου... :(

Δεν είσαι η μόνο κοριτσάκι μου! Κι εγώ έτσι ήμουν αλλά όποτε διάβαζα κάποια συνταγή που μου άρεσε την προγραμμάτιζα και την έφτιαχνα το Σαββατοκύριακο κι αν μας άρεσε την καθιέρωνα. Έτσι εμπλούτισα σιγά σιγά το μενού μας. Για παράδειγμα μου αρέσει η ιδέα της τάρτας με κιμά που αναφέρει η Ιωάννα και θα πάρω τα υλικά να την φτιάξω την Κυριακή.

ΑΓΓΕΛΙΚΟΥΛΑ μου καλή το είδα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Δεν ήταν απλώς καλά λόγια, ήταν η αλήθεια!

Ειλικρινά...ρε κορίτσια εσείς ήσασταν η παρέα μου...οι φίλοι μου όταν μέρα νύχτα ήμουν στο γραφείο. Σε εσάς έλεγα τα αστεία μου, σε εσάς γκρίνιαζα για τα προβλήματα και εσείς με παρηγορούσατε...τώρα θέλω πραγματικα να το μοιραστω μαζι σας!

Κι εμείς χαιρόμαστε που σου φανήκαμε τόσο χρήσιμες!!! Και είμαστε περήφανες που έχουμε φίλο μας έναν τόσο δημιουργικό άνθρωπο!

Άντε να παω σπιτακι μου...δεν περνάνε οι μερες.. HOMESICK!!

Αγγελικη ζηλεψα και μετρησα κι εγω το μικρο γιατι ειχαμε πολλους μηνες να τον δουμε. Περασαμε κι εμεις το μετρο:D, εχουμε το ιδιο υψος με σας!!!

Μπράβο στο αντράκι οσυ που μεγαλώνει κι αυτό!

Τζενη επειδη ειμαι λιγο τεμπελα με το φαγητο, την ταρτα την πηρα ετοιμη γιατι δεν ειχα χρονο. Τσιγαρισα πρασσα και κρεμμυδια να μαλακωσουν, μετα εβαλα και το κιμα και αφου τσιγαριστηκαν μαζι εσβησα με κρασακι εβαλα νερο, αλατι και πιπερι και τον εβρασα μεχρι να πιει τελειως τα νερα του και να ειναι μαλακος. Αφου κρυωσει η γεμιση βαζεις ενα αυγο χτυπημενο και φετα και τα βαζεις στην ταρτα. Μετα απο πανω εριξα 4 τυρια και εψησα στους 180.

Ωραία κι εύκολη συνταγή! Μπηκε στο πρόγραμμα.

Καλημέρα σε όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγγελικη μου! Πολυ καλα θα κανεις κ θα πας σε αλλεργιολογο, δεν υποφερεται αυτη η κατασταση!

Την ταρτα απο κατω την ζυμη πως την φτιαχνεις; Ιωαννακι εσυ απο που την πηρες ετοιμη;Παιζει κ με φυλο κουρου η σφολιατα απο κατω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εδω δεν εχει βρεξει ακομα αλλά εχει εναν αέρα πάλι άλλο πράγμα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ο μικρος να εχει ανήσυχο υπνο κι εγω να ειμαι ξυπνια από τις 3 παρά (γκρρρρ).

Κρινακι μου εγω να δεις πόσο μονοτονο μενου εχω. Αλλά με τη βοηθεια της παρεας το παλεύω.

Ιωαννα μου μπραβο για τον μικρουλη σου που ψήλωσε! Ωραια η ιδέα της ταρτας που εγραψες αλλά δε νομιζω να το εκτιμήσουν οι συγκατοικοι μου....κλαψ. Αν φτιαχνεις ταρτα με κοτοπουλο μπορεις να πεις τη συνταγη μπας και καταφερω την κορη να τσιμπησει κατι;

Αγγελικη καλά θα κάνεις και θα πας σε αλλεργιολόγο γιατι δεν παλευεται φετος η κατασταση.

Νικο άκουσα την αρχη της συνεντευξης αλλά δεν με αφησαν να την τελειώσω. Θα το κάνω που θα μου παει. Μια χαρά ακουγοσουν κι ενδιαφεροντα αυτά που έλεγες. Χαρά μας ήταν να ειμαστε ηθικοι αρωγοι της προσπαθειας σου, χώρια που ειμαστε περηφανες που εχουμε καλλιτεχνη φιλο που οσονούπω θα ειναι διασημος. Καλά εκανες κι έκλεισες εκκρεμότητες γιατι αυτά τα βάρη γίνονται βαριδια καποιες φορες με το περασμα του χρόνου.

Τζενάκι παιδευεσαι κι εσυ με τον μικρο ε;

Νινα τι νέα;

VGI πώς ειστε;

Σημερα έχουμε ταυτιση φαγητών με την Αγγελικη. Αρακά κι εμεις με καροτακια κλπ. Απλά πραγματα. Μακάρι να καταφερουμε να συναντηθουμε αυτη τη φορά αν κι ερχομαι για πολύ λίγο.

Φιλια σε όλη την παρέα!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια την ταρτα την πηρα ετοιμη γιατι μια φορα που εφτιαξα με δυσκολεψε γιατι ειναι λιγο σκληρο το ζυμαρι και πλαθετε κομματι κομματι. Πηρα την πιλτσμουρι αλλα μου εχουν πει οτι και της alfa ειναι ωραια. Απλα πριν τη χρησιμοποιησετε να την εχετε βγαλει απο το ψυγειο καμμια ωρα για να ειναι πιο μαλακη και οταν την ξετυλιγετε να μην σπασει. Αν σπασει σε καποιο σημειο μην ανησυχειτε, βαλτε την στο ταψι και κολληστε τα κομματια.

Αγγελικη καλα θα κανεις και θα πας στο γιατρο. Αχ εχω κι εγω ασιδερωτα και απλυτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδω δεν εχει βρεξει ακομα αλλά εχει εναν αέρα πάλι άλλο πράγμα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ο μικρος να εχει ανήσυχο υπνο κι εγω να ειμαι ξυπνια από τις 3 παρά (γκρρρρ).

Τόσο αέρα έχει που δεν σας αφήνει να κοιμηθείται? Μπράβο....

Αγγελικη καλά θα κάνεις και θα πας σε αλλεργιολόγο γιατι δεν παλευεται φετος η κατασταση.

Όντως Φωτεινή! Είμαι 10 μέρες τώρα που όποτε κάνει την εμφάνισή της η σκόνη εγώ είμαι σαν κοτόπουλο από τον πονοκέφαλο!

Σημερα έχουμε ταυτιση φαγητών με την Αγγελικη. Αρακά κι εμεις με καροτακια κλπ.

Καροτάκια δεν έβαλα γιατί είχα πει στην πεθερά μου να πάρει από την λαική κι εκείνη είχε πάρει μεν , δεν μου το είπε δε! Τα είχε σπίτι της και μου τα έφερε αφού είχα μαγειρέψει!!!

Απλά πραγματα. Μακάρι να καταφερουμε να συναντηθουμε αυτη τη φορά αν κι ερχομαι για πολύ λίγο.

Το ελπίζω!

Φιλια σε όλη την παρέα!

Κοριτσια την ταρτα την πηρα ετοιμη γιατι μια φορα που εφτιαξα με δυσκολεψε γιατι ειναι λιγο σκληρο το ζυμαρι και πλαθετε κομματι κομματι. Πηρα την πιλτσμουρι αλλα μου εχουν πει οτι και της alfa ειναι ωραια. Απλα πριν τη χρησιμοποιησετε να την εχετε βγαλει απο το ψυγειο καμμια ωρα για να ειναι πιο μαλακη και οταν την ξετυλιγετε να μην σπασει. Αν σπασει σε καποιο σημειο μην ανησυχειτε, βαλτε την στο ταψι και κολληστε τα κομματια.

Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει έτοιμη ζύμη για τάρτες! Θα το τσεκάρω στο σούπερ μάρκετ της γειτονίας μου.

Αγγελικη καλα θα κανεις και θα πας στο γιατρο. Αχ εχω κι εγω ασιδερωτα και απλυτα

Άπλυτα έχω κι εγώ κάμποσα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τον κιμα ετσι οπως φτιαχνεται τον βαζεις και σε πιτα αν δεν θες ταρτα και κανεις πρασσοκιμαδοπιτα.

Με κοτοπουλο παιρνω φιλετο το μαγειρευω με πολυχρωμες πιπεριες αλατι πιπερι ριγανη (το κοβω σε πολυ μικρα κομματακια) και μετα βαζω παλι αυγο και τυρι και το κανω ή κοτοπιτα ή σε ταρτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά μακαρονάδα με κιμά σήμερα!

Δε μου πήγαινε να σερβίρω με τέτοιο θαυμάσιο καιρό, σούπα...

Αύριο η σουπίτσα!

Τάρτα θα ήθελα να φτιάξω κι εγώ, αλλά το αγόρι μου δεν τα τρώει όλα & φοβάμαι μήπως μου μείνει & τη φάω όλη εγώ, που είμαι παμφάγο & μου αρέσουν όλων των ειδών οι ζύμες.

:)

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι κ εγω το κοτοπουλο μονο που βαζω μεσα κ λιγη κρεμα γαλακτος, μπεικον (οταν εχω) κ μανιταρια φετουλες.

Φωτεινη μου κ εγω αυπνη ειμαι εδω κ ποσες μερες.Εχει πολυ γκρινια τελευταια ο μικρος κ δεν κοιμαται ...Απο το προ-προηγουμενο Σαββατο που εκανε τον εμετο κ μετα ... υπομονη τι να κανουμε.... Ωραιος ο αρακας !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες στην όμορφη παρέα!

Χαίρομαι που μεγαλώνει η παρέα μας, αν και θα με δυσκολεύει να θυμάμαι για σχολιασμό;)... αλλά θα εξασκώ και την μνήμη μου έτσι!:D

Και μία και το ανάφερα, μην ξεχάσω να ευχηθώ στην Ιωάννα: αν και λίγο αργά, χρόνια πολλά για τον γιόκα σου, να τον χαίρεστε και να είναι πάντα έτσι καλό παιδί:tongue:

Α και κατι αλλο που θυμηθηκα! Νινα υπομονη και κουραγιο με τον μπαμπα σου! Εχεις δικιο σε αυτο που λες: αλλο να ακους για ενα προβλημα και να συμπασχεις κι αλλο να το ζεις. Αν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα ολη η οικογενεια προσλάβετε για 2-3 ωρες την ημερα καποιον να τον προσεχει ωστε να αποφορτιζεται η μητερα σου γιατι γιαυτην ειναι πολύ κουραστικο. Καποιοι γνωστοι μου που ειχαν ατομο με αλτσχαιμερ αυτο εκαναν για βοηθεια της συζυγου. Αλλά ειπαμε όποιος ειναι εξω απο το χορο.... Το πρότεινα την προηγούμενη βδομάδα στην μαμά και φοβάται να βάλει ξένο άνθρωπο στο σπίτι... έχει ακούσει διάφορα που γίνονται και δεν θέλει... προς το παρόν... ίσως αργότερα που δυσκολεψουν τα πράγματα, να το ξανασκεφτεί.
Κοριτσιαααααααα

Όλα πήγανε καλά με την συνέντευξη! Θέλω να την ακούσετε! Δεν θα σας πω ψέματα! Είστε οι φίλες μου και ναι θέλω να με ακούσετε! Και δεν ντρέπομαι να το πω! Θα βάλω το λινκ (έχει ένα μικρό κομμάτι) και ελπίζω να μην φάω κόκκινη κάρτα από το φόρουμ! Παιδιά ήμουν ποιο ήρεμος αυτή την φορά σε σχέση με την πρώτη και μπόρεσα να μιλήσω χωρίς να φρικάρω! Ήξερα οτι η EVIRI θα με άκουγε λόγω μπλογκ μαθαίνει τα νέα μου γρήγορα και ΠΑΝΤΑ είναι δίπλα μου...πραγματικά σαν φύλακας Άγγελος... άλλα θέλω να με ακούσετε όλες! Ναι κούκλες η αλήθεια είναι οτι μασούλαγα μερεντοψωμο με νευρικότητα πριν με πάρουν τηλ. από τον ραδιοφωνικό.:tongue::tongue:

Δεν σας ειπα...μετά από πολύυυ καιρό αποφάσισα να επιστρέψω σπίτι...να δω την οικογένεια μου...και να λύσω κάποια θέματα που είχαν μείνει...πίσω...όλα καλά τελικά και ένα βάρος σηκώθηκε από τους ώμους μου...τώρα να καταλάβετε σας γράφω από το παιδικό μου δωμάτιο...πάντως ήδη ανυπομονώ να πάω σπιτάκι μου :P ελπίζω να πήγαν όλα καλά και όπως τα περίμενες, από το μέτωπο του πατρικού:)

http://dyonikoskriss.blogspot.gr/2015/01/1_31.html

Διαβάζω αυτά που μαγειρεύετε & αναρωτιέμαι ...'τί κάνω;!!!!!'

Πολύ μονότονη είναι η κουζίνα μου... :(... μην νομίζεις ότι όλες κάνουμε τρελές αλλαγές στο μενού... λίγο να αλλάξεις ένα φαί και η διαφορά το κάνει να δείχνει άλλο πιάτο... εγώ σήμερα στην απλή σάλτσα μακαρονάδας έβαλα σύγκλινο και άλλαξε όλη η γεύση, για παράδειγμα.

Νίνα, ψάξε στην περιοχή σου μήπως υπάρχει κέντρο ημέρας Αλτσχάιμερ. Υπάρχουν σε πολλές περιοχές & είναι μεγάλη βοήθεια. σε ευχαριστώ για την ιδέα...θα το κοιτάξω σίγουρα:)

Τελικά μακαρονάδα με κιμά σήμερα!

Δε μου πήγαινε να σερβίρω με τέτοιο θαυμάσιο καιρό, σούπα...

Αύριο η σουπίτσα!

Τάρτα θα ήθελα να φτιάξω κι εγώ, αλλά το αγόρι μου δεν τα τρώει όλα & φοβάμαι μήπως μου μείνει & τη φάω όλη εγώ, που είμαι παμφάγο & μου αρέσουν όλων των ειδών οι ζύμες. αχ και εγώ είμαι επιρρεπής στις ζύμες! άμα δεν το φάει το αγόρι σου, μην με ξεχάσεις:tongue:

:)

Αγγελική δεν έχεις βρει πού έχεις αλλεργία? κακό αυτό, γιατί δεν μπορείς να προστατευτείς! αν δεν είμασταν τόσο μακρυά, θα σε έστελνα στην αλλεργιολόγο μου, που είναι πολύ καλή... για αυτό λες να έχεις συχνά πονοκεφάλους?:(

Ιωάννα, Τζένη αν θέλετε ζύμη πολύ εύκολη για τάρτα, πείτε μου... έχω πολύ καλή συνταγή:D

Εβιρί περαστικά στην μικρή σου! τόσο κρύο έχετε, που παγώνει το νερό της?:o

Τελικά προχτές που δεν είχα τι να μαγειρέψω τηγάνισα πατάτες, έφτιαξα κολοκυθοκεφτέδες με κόκκινη κολοκύθα και με ότι φαντάστηκα ότι τους πήγαινε και με μία σαλάτα, έγινε σούπερ μενού! ο καλός μου δεν πίστευε ότι οι κεφτέδες ήταν δική μου έμπνευση:P... έφτιαξα επίσης κρακελέ ή χιονισμένα μπισκότα... σήμερα φάγαμε κοφτό μακαρονάκι με σάλτσα με σύγκλινο Κρήτης και πράσινη σαλάτα...αύριο θέλω κάτι σε ψάρι... ελπίζω να βρω και γαύρο να μαρινάρω, που είναι η εποχή τους.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...