Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από την εξαφανισμένη.

Άργησα πάλι να γράψω και πέρασαν οι μέρες. Η μικρή Εβιρίνα έκατσε στο σπίτι από την Τρίτη μέχρι και την Κυριακή και από χτες Δευτέρα πήγε κανονικά στο σχολείο με το φόβο και το πάθος το δικό μου. Γιατί χτες χιόνισε για λίγο εδώ και μετά από τόσες μέρες στα ζεστά του σπιτιού φοβόμουν πώς θα βγει έξω.

Την πάτησα κι εγώ από το Σάββατο και είμαι με μπούκωμα συνάχι και βήχα. Αλλά τώρα δείχνει ότι αρχίζει δειλά μια βελτίωση. Παλιόγρια παιδί μου τι περιμένεις!!!!!

Μαγειρικά σήμερα έφαγα ό,τι περίσσεψε από το Σάββατο ήτοι μοσχαράκι σούπα (επιτέλους την έφτιαξα και πολύ την ευχαριστήθηκα). Την Κυριακή φάγαμε γεμιστό σνίτσελ γαλοπούλας και συνοδεία από ζυμαρικά με πιπεριές και κρέμα γάλακτος, την Παρασκευή φακές και την Πέμπτη ραβιόλια γεμιστά με κιμά.

Σήμερα τρώμε λαχανοντολμάδες και πανσετούλες στον φούρνο που μου είχε δώσει η μαμά μου την Κυριακή.

Υπέροχα φαγητά.

Χτες το απόγευμα έιχαμε πάει στον παιδίατρο για εμβόλιο. ¨Ολα καλά με τον μικρούλη μου! Ξεπεράσαμε και το φράγμα του ενός μέτρου!

Μπράβο στον μικρό άντρα του σπιτιού.

Εβιρακι μου περαστικα κ γρηγορα στην Εβιρινα!! Βαλσαμο η σουπιτσα!!

Ευχαριστούμε Τζένη μου. Τώρα θα χρειαστώ εγώ την ευχή που ήταν για την Εβιρίνα.

Ειχαμε και συναντηση γονεων και ενιωσα πολυ περηφανη, μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο παιδι, εξυπνο κι ευαισθητο. Τα παει καλα στις ασκησουλες του, εχει αρχισει να κανει παρεα με αλλα παιδακια και να δειχνει ευτυχισμενος, γενικα δεν εχουν καποιο παραπονο!

Μια χαρά ο μικρός μπράβο του και εύχομαι μόνο καλά λόγια να ακούτε από τους δασκάλους του.

Εχτες ειχα κανει κοτοπουλο ρολο ψημενο με πορτοκαλι, μια ταρτα με κιμα και πρασσο, ρυζι αναμεικτο, σαλατα ζυμαρικων με τονο και ντοματινια και πιτσα. Εμειναν λιγα να φαμε σημερα

Απίθανα φαγητά!!!!!!

Εβιρι περαστικα στη μιρκη Εβιρινα. Η σουπιτσα ειναι οτι πρεπει.

Ευχαριστώ Φωτεινή μου.

Μπορει να ανεβω Αθηνα την μεθεπομενη εβδομαδα λογω μιας επεμβασης (απλης) που θα κανει η μαμα μου. Θα σας ενημερωσω εγκαιρως.

Καλή επιτυχία να έχει.

Δεν σας ειπα...μετά από πολύυυ καιρό αποφάσισα να επιστρέψω σπίτι...να δω την οικογένεια μου...και να λύσω κάποια θέματα που είχαν μείνει...πίσω...όλα καλά τελικά και ένα βάρος σηκώθηκε από τους ώμους μου...τώρα να καταλάβετε σας γράφω από το παιδικό μου δωμάτιο...πάντως ήδη ανυπομονώ να πάω σπιτάκι μου :P

Έκανες πάρα πολύ καλά που αφαίρεσες αυτό το βάρος από τους ώμους και τη συνείδησή σου. Τώρα σίγουρα θα έχεις πάρει περισσότερη δύναμη, κουράγιο και κέφι για να ομορφύνεις τη ζωή μας με τις δημιουργίες σου.

Διαβάζω αυτά που μαγειρεύετε & αναρωτιέμαι ...'τί κάνω;!!!!!'

Πολύ μονότονη είναι η κουζίνα μου... :(

Μακάρι να είχαν μονότονη κουζίνα και αυτοί που δεν έχουν να φάνε και να ήταν αυτό όλο κι όλο αυτό το πρόβλημά τους. :(

Θα είμαστε στο πλάι σου για ό,τι χρειαστείς να μας ρωτήσεις, να αναζητήσεις, να συμβουλευτείς, να συμφωνήσεις, να διαφωνήσεις και γενικά θα προσπαθήσουμε να σου φανούμε χρήσιμες σε ό,τι ζητήσεις για να γίνει το καθημερινό σου φαγητό όπως εσύ το ονειρεύεσαι.

Εβιρι πως ειστε?

Αφού τριβόμουν συνέχεια στο πρόσωπο της Εβιρίνας πώς να μην κολλήσω κι εγώ!!!! Αλλά δε γίνεται να μην τη φιλάω.

Πάλι μας επισκέφτηκε η σκόνη και πάλι έχω πονοκέφαλο! Ουφ δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση :confused:

Την επόμενη εβδομάδα θα πάω σε αλλεργιολόγο για να εντοπίσουμε τι ακριβώς με πειράζει και μήπως καταφέρουμε να το αντιμετωπίσουμε μιά και καλή!

Πολύ καλά το σκέφτεσαι γιατί αυτή η σκόνη όπως φαίνεται θα γίνεται όλο και πιο συχνή όσο περνάνε τα χρόνια. Αν κάνουμε μια αναδρομή στο παρελθόν νομίζω ότι θα τη συναντήσουμε πολύ αραιά πάνω από την Ελλάδα και γενικά την Ευρώπη. Ποιος ξέρει τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Συνεχίζω και παρακάτω.

Εβιρί περαστικά στην μικρή σου! τόσο κρύο έχετε, που παγώνει το νερό της?:eek:

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίνα μου. Εκείνες τις μέρες είχαμε κάπου -8 ή -9 και χιόνιζε αρκετές μέρες πότε λιγότερο και πότε περισσότερο.

Τελικά προχτές που δεν είχα τι να μαγειρέψω τηγάνισα πατάτες, έφτιαξα κολοκυθοκεφτέδες με κόκκινη κολοκύθα και με ότι φαντάστηκα ότι τους πήγαινε και με μία σαλάτα, έγινε σούπερ μενού! ο καλός μου δεν πίστευε ότι οι κεφτέδες ήταν δική μου έμπνευση:-P... έφτιαξα επίσης κρακελέ ή χιονισμένα μπισκότα... σήμερα φάγαμε κοφτό μακαρονάκι με σάλτσα με σύγκλινο Κρήτης και πράσινη σαλάτα...

Σούπερ μενού με τα όλα του!!!!!!!!!!

Εγώ θέλω να φτιάξω ένα κεικ , αλλά από χρόνια εγκαταλείπω την ιδέα σχεδόν μόλις μου έρθει στο νου...

Έχουμε κουζίνα και φούρνο υγραερίου, και δεν μου ψήνει καλά τα γλυκά...

Μόνο η φανουρόπιτα βγαίνει καλή

Αλήθεια η φανουρόπιτα γιατί βγαίνει καλή; Αν είναι θέμα ταψιού τότε φτιάξε τα κέικ σε πυρέξ ή άλλο ταψί κι όχι σε φόρμα.

Ξέχασα να μοιραστώ μαζί σας τα τελευταία μας νέα... κλείσαμε Εκκλησία και ημερομηνία για την βάπτιση της μικρής μας!!!!

είμαστε πολύ χαρούμενοι και εγώ και ο άντρας μου! Αισθανόμαστε ότι τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους και έχουμε ήδη αρχίσει να ψάχνουμε τα σχετικά!

Αααα τι ωραία!!!!!! Μπράβο σας παιδιά, με το καλό να γίνει και η βάφτιση.

Δεν εκφραζει εκει κατι για τον μπαμπα της αλλά το ΣΚ επρεπε να ζωγραφισει για το σχολειο την οικογενεια της. Τη ρωτησα ποιους θα ζωγραφισει και μου ειπε οτι θα ζωγραφισει τον εαυτο της, τη μαμα, τον αδελφο της, τον παππου και τη γιαγια. Δεν καταλαβαινε οτι δεν λεγαμε για το ποιοι μενουν μαζι της. Της το εξηγησα αλλά τα μπερδευε λιγακι.

Ίσως μέσα της αισθάνεται (λανθασμένα) ότι οικογένεια είναι μόνο όσοι περικλείονται μέσα στο σπίτι κι επειδή το μπαμπά τον βλέπει πιο αραιά να τον αισθάνεται και πιο "έξω" από την οικογένεια. Ρώτα τη κάποια ανύποπτη στιγμή τι θα πει η λέξη οικογένεια, να δεις αν γνωρίζει την απόλυτη ερμηνεία του όρου και μετά ρώτα τη ποιους θεωρεί ότι είναι μέσα στη δική της / δική σας οικογένεια, έτσι θα καταλάβεις ποιους συμπεριλαμβάνει και ποιους αποκλείει.

Την Παρασκευη το απογευμα εφτιαξα τυροψωμο στο φουρνο.Ειχε μεινει ζυμαρι απο την πιτσα στο ψυγειο κ το λυπηθηκα να το πεταξω.Ειχα κ ανθοτυρο που θα χαλαγε,εβαλα κ λιγη φετα κ 3 φετες κομμενη γαλοπουλα κ εγινε πολυ ωραιο.Βγηκε το βραδυνο με τα ψεματα.

Με τα ψέματα δεν ξέρω, αλλά με τις ωραίες ιδέες της Τζένης σίγουρα.:-D:grin:

εφτιαξα κεικ κ τυροπιτακια να φανε χτες το βραδυ κ για σημερα για δεκατιανο. Συνταγη απο τις συνταγες παρεας μπομπατα,κοριτσια τελεια!! Για γεμιση εβαλα φετα με ψευτομπεσαμελ.Σας την συστηνω την συνταγη ολα τα λεφτα.Ακομα κ σημερα τρομερα αφρατα.

Αααα πάρα πολύ ωραία!!!!!!!!!

Χτες ξαναεκανα αιτηση για μεταθεση. Για να δουμε τι θα γινει φετος....

Λέγε λέγε το κοπέλι κάνει την κυρά και θέλει. Πού ξέρεις ίσως με το πες πες να δεχτούν.

Εβιρι που εισαι?

Να 'μαι πάλι.:-D:grin:

Σημερα θα φαμε γιουβετσι.

Αυριο εχω ραντεβου μ ενα δερματολογο γιατι μια ελια δεν μου τα λεει καλα και οφειλω να πω πως ανυσηχω, ειναι το μονο που μου ελειπε τωρα για να δεσει το γλυκο. Δεν ξερω γιατι βρε παιδια η τελευταια χρονια με παει χαλια σε ολα τα επιπεδα, ποτε θα φτιαξει? εχω αρχισει να κουραζομαι ψυχολογικα

Κάνε ένα ευχέλαιο και δεν το λέω έτσι απλά το εννοώ. Το ευχέλαιο είναι για την υγεία της οικογένειας.

Εύχομαι επίσης, καλές απαντήσεις από την εξέταση της ελιάς.

Αχ με ποιο τροπο να ανεβω? ολο τα προβληματα μου σας λεω και νιωθω οτι εχω γινει κουραστικη

Κακώς αισθάνεσαι έτσι. Απλά έτυχε να σου συμβαίνουν μαζεμένα πράγματα. Άνθρωπος είσαι και δεν είναι δυνατόν να έχεις πάντα πολλές αντοχές. Τότε χρειάζεσαι ένα στήριγμα όποιο κι αν είναι αυτό. Ένα είμαστε κι εμείς. Θα ακουμπήσεις πάνω μας και θα μιλάς σύμφωνα με το πώς αισθάνεσαι κάθε φορά.

ΧΙΟΝΙΖΕΙ!!!!!!

Το τι χαρά έχω δεν περιγράφεται! Τι καλά!!!! Κι ας μην το στρώσει, δεν με νοιάζει αρκεί που το βλέπω!!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μόλις διάβασα αυτό το μήνυμα σε φαντάστηκα να πηδάς δεξιά αριστερά όπως κάποια παιδάκια που βλέπουν το στολισμένο Χριστουγεννιάτικο δέντρο χτυπώντας και παλαμάκια.

Κορίτσι μου μην στενοχωριέσαι για αυτό... νομίζω ότι πια πλέον των μαγειρικών μας θεμάτων, έχουμε γίνει μία παρέα που λέει και ότι μας απασχολεί... και όλα είναι μέσα στη ζωή! εγώ σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά πάντως! τον τελευταίο χρόνο, μη σου πω και παραπάνω, τίποτα δεν μου πάει καλά... αλλά προσπαθώ να βρίσκω σε μικρά, ίσως ανόητα καμία φορά, πράγματα, που θα με κάνουν να ανέβω και να δω λίγο πιο αισιόδοξα τα θέματα μου... δε γίνεται αλλιώς:wink:

Εγώ αυτό σε σένα το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα και ψυχική δύναμη. Μακάρι Νίνα μου κι άλλοι άνθρωποι να αντιμετώπιζαν τις δυσκολίες και ατυχίες της ζωής με το κουράγιο το δικό σου.:-)

Από φαγητά σήμερα θα φάμε φακές, με την συνοδεία του γαύρου φυσικά... και σκέφτομαι τι θα φτιάξω για την Τσικνοπέμπτη... έχω χωριάτικα λουκάνικα και σκέφτομαι να πάρω και άλλα κρέατα, να κάνω ένα μιξ γκριλ... λίγο τζατζίκι, καμία πιτούλα... τι λέτε?

Νομίζω ότι το μιξ γκριλ δεν πρέπει να επισκιαστεί από πολλά φαγητά γιατί μετά δε θα ξέρετε τι να πρωτοφάτε. Καλύτερα κάνε μια πράσινη σαλατούλα που θα βοηθήσει στην πέψη των φαγητών και πατάτες τηγανητές που αρέσουν πάντα με όλα τα φαγητά συν τις πίτες και το τζατζίκι και η Τσικνοπέμπτη θα είναι πολύ γευστική.

Αυτή είναι η θέα από το παράθυρο του σαλονιού:tongue:

Τέλεια εικόνα!!!!!!!!!!!!!

Εμεις κοριτσια δεν θα κανουμε τιποτα μιας κ ο μεγαλος εχει προπονηση ως της 7 κ γυρναει σπιτι 7:30.μετα πρεπει να διαβασει μπανια κλπ κ 9-9:30 υπνο.Ειναι δυσκολη μερα η Πεμπτη.Θα κανουμε ομως με φιλους ΤσικνοΣαββατο , το ιδιο ειναι!

Μα να σου πω πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κι εμείς δεν κάνουμε τίποτα την Τσικνοπέμπτη γιατί η Εβιρίνα σχολάει αργούτσικα κι έρχεται στο σπίτι περίπου 15:15 και ο Έβιρος στις 17:00. Κανονίσαμε κι εμείς να πάμε το Σάββατο για φαγητό με άλλη μία οικογένεια έξω. Τι έθιμο κι αυτό να είναι Πέμπτη η τσικνοπέμπτη!!!

Θα συνδυάσετε Τσικνοπέμπτη με άγιο Βαλεντίνο, κοινώς θα έχετε Τσικνοβαλεντίνο!

χαχαχαχα τι ωραία που το είπες. Μες στη τσίκνα θα γίνει ο Βαλεντίνος, ελαφρά μεταλλαγμένος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτακια μου τι κανετε;

Πως πατε απο χιονια; Εδω πριν λιγο εριχνε παρα πολυ,τωρα ομως εκοψε.

Εβιρακι μου περαστικα !! Αχ τι να κανουμε αφου οταν ειναι αρρωστα ειναι κολλημενα πανω μας ( οχι οτι τις αλλες μερες δεν ειναι αλλα τωρα λιιγο παραπανω)!!! Πολυ ωραιες οι σουπες !!!

Εμεις σημερα τρωμε αρακα λαδερο με πατατες κ καροτα.Πολυ ωραιος εγινε.Ελπιζω να φαει κ ο μικρος.

Τον πηγαμε τελικα στην παιδιατρο προχτες γιατι ο βηχας δεν εχει υποχωρησει τοσες μερες αλλα παλι καλα δεν εχει ακροαστικα κλπ.Μονο βηχας που δεν εχει επιρεασει λαιμο κλπ.Αρχισαμε εισπνεομενα να βοηθηθει να ξεμπουκωσει γιατι εχει πολλα φλεματα κ πνιγεται. Τον μετρησε κιολας εχασε κατι παραπακω απο μισο κιλο ( παλι καλα δεν ειναι πολυ αδυνατος να αχγωνομαι) κ ψηλωσε κιολας, ετσι περασαμε κ εμεις το 1 μετρεο, 1,02εκ. Αντε ολα στο ιδιο υψος τα μικρα μας για παρελαση !

Κοριτσακια πειτε καμια επιλογη για δεκατιανο στο σχεολειο.Καθε μερα παιρνει ο μεγαλος ενα φρουτο κ κατι αλλο.Το κατι αλλο ειναι την Δευτερα κατι σε πιτοειδη που θα εχω φτιαξει την Κυριακη, μια μερα κουλουρι Θεσ/κης, 2 φορες τοστ κ καθε Παρασκευη παιρνει απο το κυλικειο. Πειτε καμια επιλογη ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Τι ωραία που χιονίζει!!! Βέβαια κάνει και πολύ κρύο, αλλά δεν πειράζει...χιονίζει!!! Έφτιαξε η μέρα μου με το που σηκώθηκα σήμερα να ετοιμαστώ και είδα άσπρη τη βεράντα!

Μαγειρικά χθες φάγαμε την υπόλοιπη μακαρονάδα της Δευτέρας και σήμερα το μενού έχει φακές. Για αύριο Τσικνοπέμπτη κι εγώ είμαι προβληματισμένη. Δε νομίζω να κάνουμε τίποτα και μάλλον θα έχουμε όπως είπε η Αγγελική Τσικνοβαλεντίνο!

Έβιρι περαστικούλια σου!!! Ευτυχώς που η Εβιρίνα είναι καλά! Εμ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες πως να μην κρυώσει το παιδί; Πολύ ωραία τα φαγητά σου, όπως πάντα!

Αγγελική τη φαντάζομαι τη χαρά σου! Σήμερα πώς είναι στα μέρη σας;

Νίνα ΤΕΛΕΙΑ φωτογραφία! Καθόμουν εχθές και την χάζευα! Το μιξ γκριλ όπως είπε και η Έβιρι δεν θέλει και πολλά πράγματα συνοδευτικά. Μια σαλατούλα και πατατούλες-πιτούλες είναι σούπερ.

Ιωάννα λογικό είναι να αισθάνεσαι έτσι πεσμένη με τόσο που σου έχουν τύχει. Το ότι μιλάς όμως εδώ, πρώτον δεν κουράζει κανέναν (πλέον λέμε πολλά άλλα πράγματα πέραν των μαγειρικών) και δεύτερον ξαλαφρώνεις και τα βγάζεις από μέσα σου (άρα η ομάδα λειτουργεί και ψυχοθεραπευτικά!). Ελπίζω όλα να πάνε καλά και με την ελιά και ότι κι αν είναι πηγαίνοντας στον γιατρό θα το προλάβεις.

Φωτεινή εύχομαι μέσα από την καρδιά μου φέτος να γίνει η μετάθεση και να είστε και πάλι όλη η οικογένεια μαζί!!! Συνταγές για μπουρέκι υπάρχουν πολλές στην Κρήτη, με φύλλο, χωρίς φύλλο, με κρέας και χωρίς, με πολλά λαχανικά, μόνο με κολοκύθια κλπ. Στην οικογένειά μας όταν λέμε μπουρέκι εννοούμε στρώσεις πατάτας-κολοκυθιού εναλλάξ και στο ενδιάμεσο τριμμένη ντομάτα-δυόσμο και φέτα (στην Κρήτη βάζουν μυζήθρα). Ξεκινάς με πατάτα και τελειώνεις με κολοκύθι και τυρί. Περιχύνεις με ένα ποτήρι λάδι και ψήνεις στο φούρνο περίπου 2 ώρες ανάλογα με το ύψος του φαγητού. Τόση ώρα ψήνει η μητέρα μου το φαγητό όταν το βάζει στο μεγάλο ταψί του φούρνου και έχει χρησιμοποιήσει όλο το ύψος του ταψιού.

Τζένη ωραίος ο αρακάς! Έχω πάρει κι εγώ, άντε να δω πότε θα τον φτιάξω. Μπράβο και στον μικρό σου που ψήλωσε. Ευτυχώς δεν έχει ακροαστικά και με τα εισπνεόμενα που σας έδωσε θα φύγουν σιγά σιγά τα φλέματα και θα ξαναβρεί το παιδί την όρεξή του. Για δεκατιανό...χμ.... τοστ, σάντουιτς με λαχανικά-ομελέτα-τονοσαλάτα, γλυκό/αλμυρό κέικ, μάφινς, μηλόπιτα, σταφιδόψωμο, τσουρεκάκι, λουκουμά, κουλουράκια, τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κασερόπιτα, αραβική πίτα με λαχανικά και τυρί, μίνι μπέργκερ, πίτσα, μπάρα δημητριακών...

Κορίτσια...χθες ξεκόρφυσε το πρώτο μας δοντάκι!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Χιονι χιονι και παλι χιονι. Αργησα να ερθω στη δουλεια γιατι δεν ηξερα να θα καταφερω να ερθω η οχι. Τελικα εφτασα, ελπιζω να κοψει για να μπορω να γυρισω

Τζενη με το δεκατιανο με καλυψε πληρως η smurfita. Ευτυχως που το παιδι δεν ειχε κατι σοβαρο και ψηλωσε το καμαρι σου!

Smurfita μπραβο τι καλα ξεκινησαν να σκανε ε? μακαρι να τα βγαλει γρηγορα και να μην ταλαιπωρηθει.

Αγγελικη ειχατε χιονια? ελα εδω να δεις πολυ. Τωρα ξαφνικα εβγαλε ηλιο!

Εβιρι περαστικα σας βρε. Πως να μην κολλησεις αφου εισαι συνεχεια αγκαλιτσες και φιλακια με τη μικρη? Ετσι ειμαστε ολες. Αρρωστα τα παιδια κι εμεις ειμαστε κολλημενα πανω τους, πως να τα αφησεις μονα

Φωτεινη, Νινα ολα καλα?

Νικο που εισαι?

Σημερα θα φαμε φακες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα.:tongue:

Σήμερα πραγματικά είναι μία χειμωνιάτικη μέρα με τα όλα της! ... έξω το χιόνι έχει καλύψει τα πάντα και συνεχίζει να ρίχνει, παρόλο που ξεμυτίζει ο ήλιος... εντωμεταξύ μίλαγα πριν με Γερμανία και δεν έχουν καθόλου χιόνι, μόνο λίγο κρύο:o

Ninaki ου τι τελεια θεα!!! Κ εδω τωρα χιονιζει πολυ αλλα αν δουλευεις δεν μπορεις να το απολαυσεις! Έχεις δίκιο... αλλά αν έχεις παράθυρο κοντά σου, μπορείς να ρίχνεις καμία κλεφτή ματιά:)

Ιωαννακι μου καθολου κουραστικη δεν γινεσαι ισα ισα! μακαρι να μπορουσαμε βρε κοριτσια να τα πουμε κ απο κοντα!

Φωτεινη κλασικη γιαγια.Κ εμενα η δικη μου ετσι ειναι>Οσο της λες οχι το κανει επιτηδες.Ενω ο μπαμπας δεν ειναι ετσι.

Κοριτσια ειλικρινα στο θεμα δουλειες σπιτιου εχω χαλαρωσει παρα πολυ κανω τα βασικα που λενε κ στο σιδερωμα δεν τα ψιριζω οπως παλιοτερα κ μερικα τυπου φουτερ η τα μεσα του σπιτιου φορμες δεν τα σιδερωνω απλα ολα περνανε απο μενα κ λιγο απο δω λιγο απο εκει γινεσαι πτωμα.Συνηθως ο συζυγος τα Σαββατα δουλευει κ αν δεν δουλευει κανε τα ψωνια κ παει τα παιδια σε δραστηριοτητες κ αντε να προλαβει να κανει καμια σκουπα η κανα ξεσκονισμα....Αφου ειδατε για να μπορω να πηγαινω ενα γυμναστηριο καθομαι Κυριακες κ μαγειρευω ενα σωρο πραγματα .... σκεφτομουν γι αμια φορα στις 15 για γυναικα θα δουμε γιατι κ τα οικονομικα μας δεν ειναι κ οτι καλυτερο .,...μα δε γίνεται και αλλιώς νομίζω... ειδικά όταν έχεις μεγάλη οικογένεια, χωρίς βοήθεια και με μικρά παιδιά!

Ιωαννακι αφου δεν εχεις διαθεση κ γεννεθλιαζεις κιολας να μην κανεις τιποτα!! Κ τα ετοιμα ωραιοτατα ειναι, ερκει να κανεις νωρις την παραγγελια!

Νινακι θα εχετε παρεα η μονοι σας; αν ειστε τα δυο σας παρε κ λιγα παιδακια κοτοπουλο , λιγη πανσετα κ πιτουλες κ μαζι με το τζατζικακι κ πατατες τηγανιτες θα την κανετε ταρατσα κ θα μεινει κ φαγητο! Με την πεθερά μου θα είμαστε, γιατί με το χιόνι που έχουμε, δεν μπορεί να ανέβει κανείς εδώ και να φύγει το βράδυ με το παγετό που θα έχει... νομίζω ότι όντως αυτά τα λίγ α

Εμεις κοριτσια δεν θα κανουμε τιποτα μιας κ ο μεγαλος εχει προπονηση ως της 7 κ γυρναει σπιτι 7:30.μετα πρεπει να διαβασει μπανια κλπ κ 9-9:30 υπνο.Ειναι δυσκολη μερα η Πεμπτη.Θα κανουμε ομως με φιλους ΤσικνοΣαββατο , το ιδιο ειναι!

Την έριξα και εγώ την ιδέα για Σάββατο, αλλά ο σύζυγος λέει ότι την Τσικνοπέμπτη γιορτάζουμε, όχι το Τσικνοσαββάτο;)... οπότε θα το προχωρήσουμε έτσι.

Σμουρφίτα καλώς ήρθε και το πρώτο σας δοντάκι! προσοχή στα δάκτυλα τώρα... δαγκώνει πια! χα χα χα

Ιωάννα θα φύγεις νωρίτερα από την δουλειά, λόγω χιονιού? το απόγευμα θα παγώσει και θα είναι επικίνδυνο.

Εβίρι περαστικά σου! λογικό να κολλήσεις κάτι και εσύ... και εμένα με ενοχλεί ο λαιμός μου πάλι τις 2 τελευταίες μέρες...

Φωτεινή ξέχασα να ρωτήσω για τη μαμά σου: θα την κάνει την επέμβαση τελικά? θα ανέβετε?

Σήμερα από φαί λέω κάτι σε αρακά με ρύζι. προς το παρόν πάω να πάρω ένα ντεπόν για τον πονοκέφαλο μου.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εδω εχει εναν ωραιο χειμωνιατικο ήλιο αλλά κάνει ψοφοκρυο. Οι δρομοι ειναι σε καλύτερη κατασταση από χτες αλλά ακομα εχει παγο και πρεπει να προσεχεις σε καποια σημεια. Το χιονι παντως δεν εχει λιωσει.

Εβιρι περαστικά σου! Δεν ειναι τα γεραματα βρε αλλά το γεγονος οτι εισαι μανουλα και οταν αρρωσταινουν τα παιδακια οι μανουλες ειναι οι καλύτερες νοσοκόμες όπως και να το κανουμε. Τα φαγητα σου παντως ηταν ενα κι ενα. Όσον αφορα αυτο που λες για την οικογενεια δεν το ειχε ξαναπει στο παρελθον και παντα ανεφερε τον πατερα της. Δεν ξερω μηπως μπερδευτηκε με την ιστορια του βιβλιου ή με κατι που μπορει να ειπωθηκε στο σχολειο. Συζηταμε οσο γινεται το θεμα αλλά προσπαθω να κραταω και καποιες αποστασεις μηπως και η συνεχης αναφορα σε αυτο δημιουργησει άλλα προβλήματα. Παλευω συνεχως για ισορροπιες.

Νινα κι εγω πιστευω οτι το μιξ γκριλ δεν θελει πολλά, ειναι απο μονο του ενα πλουσιο φαγητο. Η φωτογραφια σου ειναι καταπληκτικη. Εβγαλα κι εγω χτες απο το δρομο αλλά το κινητο μου ειναι παλαιοτατης τεχνολογιας και δεν μπορω να το ανεβασω. Σε ενοχλει παλι ο λαιμος και το κεφαλι;

Σμουρφιτακι καλοριζικο το πρωτο σας δοντακι! Τωρα ποιος σας πιανει! Ενδιαφερουσα η συνταγη σου για το μπουρεκι και πιστευω οτι θα μου αρεσει περισσοτερο απο το μπριαμ.

Τζενακι περαστικά στον μικρο! Μπραβο που ψηλωσε και μεγαλωσε! Για δεκατιανο με καλυψε η Σμουρφιτα. Άλλωστε εγω δεν σπαω για τετοια θεματα το κεφαλι μου γιατι εχω ελαχιστες επιλογες λογω της μιζεριας της κορης. Πιστευω οτι η γυναικα θα σε ξεκουραζε αλλά βλεπεις ειναι και το οικονομικο στη μεση. Ειναι προβλημα παντως οταν ο συζυγος δουλευει και Σαββατο. Κι ο δικος μου δουλευει τα Σαββατα και ξερω.

Ιωαννα μου χιονισε τελικα και σε εσας; Προσεχε στο δρομο γιατι ο παγος ειναι ο,τι χειροτερο. Κι εγω τη βαριεμαι την Τσικνοπεμπτη. Σαν φοιτητρια ομως την ευχαριστιομουν. Κι εγω σκεφτηκα να παρουμε απ'εξω γιατι θελω εκεινη τη μερα να ετοιμαστω για ταξιδι και δεν ειμαι για πολλά πολλά.

Αγγελικη τελικά ευχαριστηθηκες το χιονι; Ωραιος ο Τσικνοβαλεντινος και πρωτοτυπος!

Αν ολα πανε καλά με τον καιρο θα ερθουμε Αθηνα Σαββατο. Η γιαγια θα την κανει την επεμβασουλα (ευχαριστω και για τις ευχες) και θα κανει και καποιες αλλες εξετασεις που προεκυψαν ο παππους. Ειμαι χαρουμενη γιαυτο το ταξιδι (αν και βαριεμαι τη μετακομιση να πω την αλήθεια) γιατι νομιζω οτι θα γεμισω τις μπαταριες μου. Ευχαριστω και για τις ευχες για το θεμα της μεταθεσης. Απο το στομα σας και στου Θεου το αυτι.

Και για να ειμαστε στο θεμα μας σημερα θα φαμε τραχανα που ταιριαζει με τον καιρο και μας αρεσει πολύ.

Φιλια σε ολη την παρεουλα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη με το καλο να ερθεις κι ευχομαι ολα να πανε καλα με την επεμβαση και φυσικα τη μεταθεση σου!!! Χιονισε αρκετα αλλα τωρα βγηκε ηλιος οποτε υποθετω οτι μεχρι τις 4 που σχολαω δεν θα εχουν προβλημα οι δρομοι, το βλεπω και λιωνει γρηγορα.

Τζενη πραγματικα θα ηταν καλο αν μπορεις να κοψεις απο καπου και να παρεις μια γυναικα γιατι πραγματικα εισαι πολυ στην πιεση, σου ευχομαι να τα καταφερεις και να ξεκουραστεις λιγακι.

Νινα ελπιζω να μην αρρωστησεις, παρε το ντεπονακι σου, πιες κανα ζεστο, απολαυσε και τη θεα σου ωστε αυριο να μπορεις να περασεις ομορφα. Δεν θα φυγω νωριτερα γιατι εχει βγαλει ηλιο αρκετο οποτε θα καθαρισουν οι δρομοι. Ευτυχως που δεν κρατησε για να παω στο γιατρο.

Smurfita δεν ξερω τι θα προλαβω γιατι ειναι κατι το οποιο εχω χρονια αλλα τωρα με ανησυχησε και αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ δεν μου αρεσουν καθολου.

Λοιπον, πριν λιγο ψησαμε κατι σουβλακια, λουκανικα και φετα και φαγαμε καναμε προβα για αυριο καταλαβαινετε εχουμε πολυ δουλεια. Αυριο θα γινει χαμος εδω μεσα χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννακι μην τα λες ετσι αποτομα αυτα κ προσπαθω να κανω διαιτα η γυναικα !!!!

Φωτεινη μου με το καλο να ερθεις! Θα κατσετε μερες; αχ μακαρι να μπορεσουμε να βρεθουμε!!

Νινακι ειδες χειροτεροι απο Γερμανια γιναμε στο θεμα καιρου!

Μπραβο βρε Στρουμφιτα σιδερενιο το δοντακι σας! Χαλβα σιμιγδαλενιο εφτιαξες; ( το νου μου στα γλυκα εγω).

Κοριτσια δεν ξερω ειλικρινα τα σκεφτομαι ετσι τα σκεφτομαι κ αλλιως αλλα ειλικρινα με τοσες περικοπες που εχουμε κανει σε ολα , δεν βρισκω κ απο που να κοψω.Απο την αλλη λεω δεν ειναι κ μεγαλο ποσο ουφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε κι εδεσε το γλυκο. Απεκτησα το πρωτο καρκινακι δερματος. Το βγαλαμε αμεσα και τωρα εχω ραμμένη πλατη και θα περιμένουμε τη βιοψια. Μαλλον θα πρεπει να γινει ενα ευχέλαιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους.

Στην Ελλάδα ήρθε το χιόνι της Γερμανίας και στη Γερμανία κοντεύει να έρθει ο ήπιος χειμώνας της Ελλάδας. Τι στο καλό υπογράψαμε ποτέ στο Μνημόνιο να τους δώσουμε και τον καιρό της Αθήνας;

Από υγεία βλέπω κάποια βελτίωση με διάφορα πρακτικά και μη που έκανα. Ήπια 2- 3 φορές ασπιρίνη τις προηγούμενες μέρες (1 την ημέρα) και χτες έβαλα ζεστή κομπρέσσα στο λαιμό για πολλή ώρα και δε φαντάζεστε τι ώφελος είδα. Αν σας πονέσει ο λαιμός σας να το κάνετε κι εσείς. Έχω αυτές τις τετράγωνες που μέσα έχουν ζελέ. Τη ζεσταίνω στο φούρνο μικροκυμάτων για 30'', βάζω πάνω της ένα βαμβακερό πανί και την ακουμπάω ακριβώς πάνω στο λαιμό μου μέχρι να αρχίσει να φεύγει η θερμοκρασία της.

Μαγειρικά σήμερα είχα πατάτες με κριθαράκι στην κατσαρόλα κοκκινιστά.

Εβιρακι μου περαστικα !!

Σ' ευχαριστώ Τζένη μου.

Τον πηγαμε τελικα στην παιδιατρο προχτες γιατι ο βηχας δεν εχει υποχωρησει τοσες μερες αλλα παλι καλα δεν εχει ακροαστικα κλπ.Μονο βηχας που δεν εχει επιρεασει λαιμο κλπ.

Είναι κάποιες ιώσεις που ενώ υποχωρούν όλα τα συμπτώματα ο βήχας ενδέχεται να κρατήσει ακόμη κι ένα μήνα. Μία τέτοια είχε περάσει πέρσι η Εβιρίνα κι έβηχε παραπάνω από ένα μήνα.

Κοριτσακια πειτε καμια επιλογη για δεκατιανο στο σχεολειο.Καθε μερα παιρνει ο μεγαλος ενα φρουτο κ κατι αλλο.Το κατι αλλο ειναι την Δευτερα κατι σε πιτοειδη που θα εχω φτιαξει την Κυριακη, μια μερα κουλουρι Θεσ/κης, 2 φορες τοστ κ καθε Παρασκευη παιρνει απο το κυλικειο. Πειτε καμια επιλογη ...

Μιας και ανέφερες το τοστ να ξεκινήσω από 'κει που ίσως μπορείς να κάνεις κάποιες ακόμη παραλλαγές:

Ψημένο ή άψητο τοστ με κρέμα τυριού, τοστ με κρέμα τυριού και αλλαντικό ταυτόχρονα (το τρώει πολύ συχνά η Εβιρίνα), τοστ με κάποιο αλλαντικό και ντομάτα-μαρούλι, τοστ με ομελέτα, τοστ με μέλι, τοστ με μέλι και φυστικοβούτυρο,

Χοτ ντογκ, πιροσκί, τυρόπιτα, κασερόπιτα, ζαμπονόπιτα, σπανακόπιτα, κολοκυθόπιτα, (πρασσόπιτα τρώει άραγε; ) πίτσα ατομική, λουκουμά, κουλουράκια καρότου, μουστοκούλουρα και άλλα κουλουράκια γλυκά (με διάφορετική γεύση κάθε φορά), κέικ να μην προτείνω γιατί πιστεύω ότι του βάζεις επειδή φτιάχνεις συχνά, χαμπουργκεράκι με τυριά κλπ ή μπέργκερ με μπιφτέκι και τυρί (απλό μπιφτέκι με αλατοπίπερο μόνο)

Ατομικά τσουρεκάκια, κρουασάν γλυκά ή αρμυρά, σίναμον ρολς, σφολιάτες με ζάχαρη (τις στριφτές), σφολιάτες αρμυρές με τυρί (πάλι τις στριφτές), κριτσίνια.

Έβιρι περαστικούλια σου!!! Ευτυχώς που η Εβιρίνα είναι καλά! Εμ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες πως να μην κρυώσει το παιδί;

Σ' ευχαριστώ Στρουμφίτα μου.

Κορίτσια...χθες ξεκόρφυσε το πρώτο μας δοντάκι!

Με 'γεια το πρώτο σας δοντάκι. Γερό να είναι πάντα.

Κ!

Εβιρι περαστικα σας βρε. Πως να μην κολλησεις αφου εισαι συνεχεια αγκαλιτσες και φιλακια με τη μικρη? Ετσι ειμαστε ολες. Αρρωστα τα παιδια κι εμεις ειμαστε κολλημενα πανω τους, πως να τα αφησεις μονα

Σ' ευχαριστώ Ιωάννα μου.

Σήμερα πραγματικά είναι μία χειμωνιάτικη μέρα με τα όλα της! ... έξω το χιόνι έχει καλύψει τα πάντα και συνεχίζει να ρίχνει, παρόλο που ξεμυτίζει ο ήλιος... εντωμεταξύ μίλαγα πριν με Γερμανία και δεν έχουν καθόλου χιόνι, μόνο λίγο κρύο:eek:

Και σε μας που είμαστε πιο νότια από τον αδερφό σου χτες και σήμερα δε χιόνισε καθόλου. Άρχισε δειλά δειλά να φτιάχνει η θερμοκρασία.

Εβίρι περαστικά σου! λογικό να κολλήσεις κάτι και εσύ... και εμένα με ενοχλεί ο λαιμός μου πάλι τις 2 τελευταίες μέρες...

Σ' ευχαριστώ Νίνα μου. Κάνε αυτό με την κομπρέσσα και θα δεις την ίδια μέρα διαφορά.

Εβιρι περαστικά σου! Δεν ειναι τα γεραματα βρε αλλά το γεγονος οτι εισαι μανουλα και οταν αρρωσταινουν τα παιδακια οι μανουλες ειναι οι καλύτερες νοσοκόμες όπως και να το κανουμε.

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου.

Τελικα ηρθε κι εδεσε το γλυκο. Απεκτησα το πρωτο καρκινακι δερματος. Το βγαλαμε αμεσα και τωρα εχω ραμμένη πλατη και θα περιμένουμε τη βιοψια. Μαλλον θα πρεπει να γινει ενα ευχέλαιο

Ιωάννα μου, άκουσέ με καλά. Το ότι σου παρουσιάστηκε μια δερματική αλλοίωση δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι καρκίνος όπως τον ξέρουμε όλοι. Θα αφήσεις πρώτα να βγουν τα αποτελέσματα της βιοψίας για να το λες με πλήρη σιγουριά. Όπως θα ξέρεις ήδη κι εσύ ο καρκίνος του δέρματος είναι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ιάσιμος, μιλάμε για το 90%, και δε δημιουργεί άλλα βαθύτερα προβλήματα.

Ό,τι κι αν είναι, εσύ είσαι νέα κοπέλα, όμορφη, γεμάτη ζωή, όνειρα, φιλοδοξίες, επιθυμίες, κέφι, δημιουργικότητα και κυρίως με μια οικογένεια η οποία σε έχει ανάγκη. Αυτά που ανέφερα στην τελευταία πρόταση είναι που πρέπει να τα έχεις ψηλά στις προταιρεότητές σου και στις καθημερινές σου σκέψεις και τις δερματικές παθήσεις τελευταίες στη λίστα.

Η αισιοδοξία, η χαρούμενη διάθεση, οι θετικές και χαρούμενες σκέψεις (ακόμα και με το ζόρι) έχουν ιάσει ακόμη και τις πιο δύσκολες καταστάσεις. Για να καταλάβεις πόσο πολύ το εννοώ θα σου ένα απλό παιδαριώδες παράδειγμα. Όσες φορές έχω δει κακό όνειρο και το σκέφτομαι όλη μέρα σύντομα κάτι μου συμβαίνει και βγαίνει το όνειρο. Όσες φορές έχω επιβάλλει στον εαυτό μου να μην το ξανασκεφτεί δε μου έχει συμβεί απολύτως τίποτα κι αν τυχόν παρασυρθώ για δευτερόλεπτα και το σκεφτώ, τότε το διώχνω αστραπιαία όπως μια μύγα από πάνω μου. Αυτό σημαίνει ότι ξεχνάς αυτό που άκουσες από το γιατρό σήμερα και ξεκινάς τις σκέψεις που δεν έχουν καμμία σχέση όπως π.χ. τι θα μαγειρέψεις αύριο και πότε θα λιώσει το χιόνι και τι παπούτσια θα φορέσεις στη δουλειά.

Δε φτάνουν όμως αυτά, συν Αθηνά και χείρα κίνει. Αυτή τη φορά θα το κάνεις το ευχέλαιο και ό,τι άλλο σου πει ο παπάς. Τάξε κάτι με πολύ πίστη στον/στην αγαπημένο/νη Άγιο/Αγία να σε ελεήσει και να σε βοηθήσει. Κάνε φιλανθρωπίες, εξομολογήσου και κοινώνησε για να εισακουσθούν οι προσευχές σου και να δεις ότι δε θα είναι τίποτα. Θα σου πουν οι γιατροί τις καλύτερες απαντήσεις. Άσε που θα αισθανθείς ψυχική ηρεμία πάνω απ' όλα, αλλά και με αυτές τις ασχολίες δε θα έχεις χρόνο να σκέφτεσαι περισσότερα. Βάλε το μικρό να προσευχηθεί για την υγεία σου γιατί ο Θεός ακούει καλύτερα τις αγνές ψυχούλες.

Όποτε με χρειαστείς εδώ θα είμαι.

Σε φιλώ στο μέτωπο και σου κάνω μια ζεστή αγκαλιά.

Υ.Γ. Όλα θα πάνε καλά.:-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι κρύο ειναι αυτό σημερα!

Ιωαννα μου δεν θελω να σκεφτεσαι αρνητικά. Ο θειος μου εμφανίζει τετοια εδώ και 25 χρονια (βεβαια ειναι πολύυυ μεγαλύτερος από εσένα) αλλά προσέχει. Οταν εμφανιζεται κατι, το αφαιρει και ξεμπερδευει και δεν του εχει δημιουργησει περαιτερω προβλήματα. Δεν θελει πανικο και στενοχώρια αντίθετα θελει καλή ψυχολογία. Απλά δεν θελει κι αδιαφορία. Σε μπερδεψα το ξερω αλλά αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι συμφωνω με την Εβιρι στο θεμα των προτεραιοτήτων. Ωραιο το τσιμπουσι που κανατε στη δουλεια χτες και φυσικα που θα κανετε σημερα!

Εβιρι χαιρομαι που εισαι καλύτερα. Τις κομπρεσες (τις κλασσικές βεβαια) τις χρησιμοποιω κι εγω. Ωραια ιδεα αυτο το φαγητο που εκανες. Απλό και λίγο διαφορετικο.

Τζενη σε καταλαβαινω. Κι εγω εχω κοψει απο παντου. Παντως τωρα που δεν ερχομαι Αθηνα παιρνω περιπου μια φορα το μηνα γυναικα για να ξεβρωμιζει τον αντρα μου γιατι εκεινος δεν τα κανει πολύ σχολαστικά. Δεν γινοταν αλλιως. Ξεκινα ισως με μια φορα το μηνα για τα πιο χοντρα κι αν δεις οτι σας παιρνει καν'το καθε 15μερες. Μια εβδομαδα θα κατσουμε κι ελπιζω να μπορεσουμε να βρεθουμε.

Νινα κι εγω μιλάω με Γερμανια αυτες τις μερες αλλα επειδη εχει προκυψει κατι αλλο δεν μιλαμε καθολου για τον καιρο. Παντως ειναι τριτη μερα που η διαδρομη για τη δουλεια περνα μεσα απο χιονισμενα τοπια. Και πολύ παγο δυστυχως....με 20χλμ πηγαιναμε σημερα για να μην πατιναρουμε.

Τι κανει το υπόλοιπο παρεακι;

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε Εβιρι μ εκανες και βουρκωσα πρωι πρωι! Να σαι καλα για ολα, πραγματικα δεν ξερεις τι κουραγιο μου εδωσες! Ελπιζω μονο να μην μεγαλωσει το παιδι μου χωρις μανα, αυτο μονο με νοιαζει.

Λοιπον, για να αλλαξουμε κλιμα σημερα το μενου στη δουλεια λεει χοιρινες καπνιστες, σουβλακια, πανσετες, σουβλακια, φετα ψητη, σαγανακι και κρασια που θα πιουν οι αλλοι γιατι εγω λογω αντιβιωσης δεν μπορω!

Την καλημερα μου σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου!

Ιωαννακι μου δεν θελω τετοια! ολα καλα θα πανε παραπανω απο καλα σουπερ τελεια! εχε θετικη σκεψη κ πιστη ! συμφωνω με τα κοριτσια!

Εμας εδω ηδη ετοιμαζουν την παραγγελια γιατι περσυ μας τα φερανε 3:30!! Καλαμακια χοιρινα κ κοτοπουλο μαζι με πιτες κ πατατες τηγανιτες!

Εβιρακι μου σε ευχαριστω πολυ για τις ιδεες!

Το κεικ που κανω καθε Κυριακη το τρωει μονο ο μπαμπας μας.Τα μικρα ουτε καν δοκιμαζουν! Θα παω να παρω σφολιατα να εχω στην καταψυξη κ θα γεμιζω με οτι εχω συν ολα τα υπολοιπα μια χαρα θα την βγαλει!

Αντε Φωτεινουλε μου μακαρι να καταφερουμε να βρεθουμε!!!

Εχεις δικιο για την γυναικα.Ηδη χτες το βραδυ εψαχνα στις αγγελιες κ ειδα οτι εχουν ριξει πολυ τις τιμες τους κ το ποσο που βγαινει δεν ειναι κ τοσο μεγαλο οσο να μην μπορω να το διαθεσω.Θα τηλεφωνησω κ σε αυτη που επερνα παλιοτερα κ αν δεν μπορει θα παρω καποια απο τις αγγελιες,δεν γινεται διαφορετικα,εχω λαλησει .

Για σημερα εφτιαξα σνιτσελ κοτοπουλο με ρυζι με λαχανικα κ λιγες αγγιναρες αλα πολιτα με αυγολεμονο για τον μικρο.Πρωτη φορα εκανα αγγιναρες κοριτσια, στο σπιτι δεν τις μαγειρευε η μαμα καθολου κ ειναι πολυ ωραιες τελικα με λιγο που δοκιμασα.Ειχα παρει παλιοτερα φρεσκιες κ ειχα ριξει μεσα στο φαγητο του μικρου που δεν καταλαβαινες καν γευση.Αλλο ενα φαγακι που μπορω να φτιαχνω αν κ ο μεγαλος δεν το βλεπω να το τρωει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!!!

Ιωάννα μου δεν θέλω να σε πάρει από κάτω! Όλα καλά θα είναι και συμφωνώ απόλυτα με την Έβιρι! Όλα καλά θα πάνε! Εμείς πάντως θα σε σκεφτόμαστε και θα σου στέλνουμε την αγάπη μας!

Τι καλά που θα ψήσετε στο γραφείο! Για εμάς εδώ στο δικό μας γραφείο δεν προβλέπεται κάτι.... Πριν λίγο άκουσα έναν συνάδελφο να λέει να ψήσουμε, αλλά οι υπόλοιποι είναι αρνητικοί.

Έβιρι λες με το μνημόνιο να υπογράψαμε και για τον καιρό;;;; Δεν το είχα σκεφτεί! χαχαχα

Ωραίο το φαγητό σου! Πολύ καλές και οι συμβουλές σου! Θα τις έχω στο νου μου!

Τζένη αφού το κόστος δεν είναι απαγορευτικό καλά θα κάνεις να την πάρεις τη γυναίκα να σε βοηθήσει! Να πω την αλήθεια το έχουμε συζητήσει πολλές φορές με τον σύζυγο να πάρουμε κι εμείς (βασικά εκείνος το έχει προτείνει, εγώ είμαι η αρνητική), αλλά ακόμη δεν το έχω τολμήσει.

Φωτεινή με προσοχή στο δρόμο! Αυτό με τον πάγο το αντιμετώπισα χθες όπως ερχόμουν στη δουλειά και όντως δεν θέλει πολύ να πατινάρεις! Άντε με το καλό να έρθεις να κανονίσουμε να τα πούμε!

Τι κάνετε οι υπόλοιπες;;;;

Χθες είχαμε φακές, έχουν μείνει λίγες και για σήμερα το μεσημέρι να φάει ο καλός μου και το βραδάκι θα βγούμε έξω να τσικνίσουμε τελικά. Επίσης έκανα ένα κέικ και ακολούθησα τις συμβουλές σας αντικαθιστώντας το γάλα με χυμό πορτοκάλι και έγινε απίστευτα αφράτο!

Μίλησα με τους δικούς μου χθες το βράδυ για να συνεννοηθούμε τι θα κάνουμε απόψε και τελικά άκρη δεν έβγαλα. Πάντα ήταν περίεργοι άνθρωποι, αλλά τώρα τελευταία κλείστηκε ο μπαμπάς μου στο σπίτι και έχει πέσει πολύ ψυχολογικά με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Έχω προβληματιστεί, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί πρώτον δεν ακούν κανένα, δεύτερον είναι επιλογή τους και τρίτον ότι περνάει από το χέρι μου το έχω κάνει. Τέλος πάντων θα δούμε τι θα γίνει. Θετική σκέψη και όλα καλά!

Επιστρέφω στη δουλειά και τα ξαναλέμε! Φιλιά!!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...