Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρες και καλή βδομάδα! Θα είναι και λειψή βδομάδα, οπότε θα περάσει πιο καλά:D

Σήμερα παρόλο που ο καιρός κάνει πάλι τα δικά του, έχω καλή διάθεση... μάλλον γέμισαν λίγο οι μπαταρίες το Σ/Κ... δεν εξηγείται αλλιώς... περάσαμε πολύ όμορφα, μας έκανε πολύ ωραίο καιρό το Σάββατο που ταξιδεύαμε, βολτάραμε, φάγαμε, ήπιαμε τα τσίπουρα μας... καλά ήταν:tongue:...μόνο που ο σύζυγος είναι πεσμένος, καθώς το τριγυρίζει κρύωμα;)

Από φαγητό χτες όταν γυρίσαμε, έφτιαξα μία μακαρονάδα με σάλτσα κόκκινη και έβαλα σπαράγγια μέσα μαζί με μανιτάρια... ήταν ότι έπρεπε για το βράδυ!

Μπραβο Αγγελικη μου !!! Συχγαρητηρια κ παλι !!!! Αστερι η κορακλα !!!

Νινακι μου τρεξαν τα σαλια με τα σοκολατοπιτακια σου !!! Η καραμελα με την σοκολατομπανανα κολαση πρπ να ειναι !!! Ναι ήταν!:D και τόσο εύκολο να γίνει!

Καλα απο την πεθεριξ σου τι περιμενες να ακουσεις καλο; αρκει που εσεις το αυχαριστηθηκανε κ αν δεν της αρεσει να μην σε ξαναπροτιμησει !! Και η δικια μου το λεει αυτο με τα πολλα υλικα αλλα ομως δοκιμαζει κ ολο συνταγες μου ζηταει μετα ... Δεν θελει ρε παιδι μου να πει τον λογο το καλο δεν της βγαινει .... και τον ουρανο με τα αστρα να την κατεβασεις παλι θα βρει να πει οτι την ζαλιζει το πολυ φως μην ψαχνεις να βρεις. Αυτό ακριβώς νομίζω και εγώ πλέον... η καλή κουβέντα είναι σπάνια... μην καλομαθαίνουμε κιόλας!

πως θα μαθω το παιδι να αποκοιμιεται μονο του? Για να κοιμηθει πρεπει να ειμαι μαζι του και βεβαια με παιρνει κι εμενα ο υπνος με αποτελεσμα να πηγαινω κατα τις 11 στο κρεβατι μου και να μην καθομαι καθολου με τον αντρα μου. Ξεκιναω απο τις 9 για να πλυνουμε δοντια, τσισα, πυτζαμες και ξαπλωνουμε στις 9.30, θελει να του διαβασω παραμυθι και να μου μιλησει για τα παιδακαι του σχολειου και καταληγει να κοιμαται στις 10.30. Οταν εχω φαει τοση ωρα καθε μερα για τον υπνο του μετα το μονο που κανω ειναι να μεταφερω το κορμι μου στο αλλο κρεβατι. Μεσα στην νυχτα οπως ξυπναει και με ζηταει και για να ξανακοιμηθει θελει αγκαλια οποτε κανω αρκετα περα δωθε μες στη νυχτα. Τις τελευταιες μερες του εξηγησα οτι πρεπει να αποκοιμιεται μονος, μολις εφευγα ξεκιναγε απιστευτο κλαμα που μπορει να εφτανε μεχρι την αλλη μερα το πρωι. Για τιμωρια του επαιρνα και απο ενα αγαπημενο αυτοκινητακι. Καταληξαμε να μην μπορει καθολου να κοιμηθει μονος του και αν φυγω απο διπλα του ξυπναει αμεσως, μου κραταει το χερι δυνατα για να μην φυγω. Εχω πιεστει πολυ και κουραστει γιατι δεν εχω ουτε μιση ωρα για τον εαυτο μου. Δεν μπορω ουτε τα νυχια μου τα φτιαξω πανε μηνες απο την τελευταια φορα που τα εβαψα. Κατα τα αλλα ο αντρας μου λεει πως χαθηκαμε, μα ποσα κομματια να γινω. Για να τα πω με τον αντρα μου βραδυ πρεπει να το εχουμε κανονισει βασει βαρδιων αλλα με αυτα που τραβαω με το παιδι δεν αντεχω, δεν ξερω τι να κανω.

Περα απο τη γκρινια μου τα φαγητα που φτιαξαμε ειναι ομελετα φουρνου (ιδεα απο την Εβιρι), εγινε καταπληκτικη, εκανα βεβαια καποιες παραλλαγες, πρασσοπιτα, αρνακι στο φουρνο με πατατες, μοσχαρακι κοκκινιστο με μακαρονια που θα φαμε και σημερα, κοτοπουλο τηγανια με ρυζι, εκανα κι εναν κορμο.

Μακάρι να μπορούσα να σε συμβουλέψω για το παιδί, αλλά είμαι η πλέον ακατάλληλη! ελπίζω να σε βοηθήσουν οι υπόλοιπες!

Καλημέρα παρεούλα!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!!

Δε μ'άρεσε που ξεκίνησε η μέρα με βροχή....:(:(:(:( Ούτε και εμένα:mad:

Αγγελική μου συγχαρητήρια για το αστέρι σου!!! Εύχομαι να είναι πάντα καλά, ν'ακούς πάντα τα καλύτερα για εκείνη και να την καμαρώνεις!!!!

Φωτεινή, αχ τι τραβάς με τους παππούδες...άκου νευρική ανορεξία σε αυτή την ηλικία! Είναι καθαρά ψυχολογικό και όταν θα είστε όλοι μαζί με τον μπαμπά της σίγουρα θα αισθανθεί καλύτερα και θα τρώει το παιδί κανονικά. Μακάρι να ευοδωθεί η μετάθεσή σου φέτος και να τελειώσουν τα βάσανά σου.

Νίνα τι υπέροχα πράγματα που έφτιαξες! Τις κράτησα τις συνταγές ευελπιστώντας να τις φτιάξω κάποια στιγμή! Πώς τα περάσατε στη βόλτα σας; Για την πεθερά μην ανησυχείς τα'χουμε ξαναπεί, μην περιμένεις ν'ακούσεις καλή κουβέντα. Προσωπικά τέτοια αντιμετώπιση έχω πλέον και από πεθερά και από μαμά οπότε καταλαβαίνω πόσο ενοχλητικό είναι. Δεν πειράζει θα τα τρώτε με τον αντρούλη σου και θα περνάτε σούπερ! Ωχ εσύ τα ακούς διπλά! τι να πεις λοιπόν και εσύ?!

Vesy καλώς μας ήρθες! Να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου! Μακάρι να κάνετε μια εξόρμηση την Πρωτομαγιά και οι υπόλοιπες βόλτες όμως είναι μια χαρά! Έχω κι εγώ μια μικρούλα 10 μηνών και οι στιγμές όπως και οι βόλτες μας είναι υπέροχες! Πολύ ωραίο το μενού σου!

VGI μπράβο για τη μικρή σου! Για το ότι μιλάει μέσα στην τάξη θεωρώ ότι είναι μια φάση που περνούν όλα τα παιδάκια. Μετά προσαρμόζονται και μαθαίνουν ότι δεν πρέπει να μιλάνε μέσα, αλλά στο διάλειμμα. Λατρεύω τις ιμάμ! Θα περιμένω να βρω ωραίες μελιτζάνες και θα τις φτιάξω.

Krinaki κι εγώ έχω χαθεί, αλλά η παρέα δεν μας ξεχνάει! Ετοιμάζεσαι κι εσύ για τη βάπτιση; Κι εμείς το ίδιο. Θύμισέ μου πότε είναι με το καλό; Όποτε μπορέσεις γράψε τη συνταγή για το brownies. :-D

Ιωάννα μου κατ'αρχήν πολύ ωραία όλα τα φαγάκια σου! Την ομελέτα φούρνου την κάνουμε κι εμείς και είναι καταπληκτική! Δύσκολο αυτό με τον μικρό που περιγράφεις... το έχεις συζητήσει μαζί του γιατί το κάνει αυτό; Μήπως αισθάνεται ανασφάλεια; Σίγουρα του λείπεις πολύ και σε αποζητά. Μήπως φοβάται το σκοτάδι; Αν συμμετείχατε σαν ζευγάρι με τον άντρα σου στη διαδικασία ύπνου; Να τα κάνατε παρέα; Σίγουρα χρειάζεσαι χρόνο κι εσύ για τον εαυτό σου και με τον καλό σου, αλλά λέω εγώ τώρα μήπως αν τα κάνατε μαζί ήταν πιο εύκολο;

Λοιπόν οι δικές μας προετοιμασίες για τη βάπτιση προχωρούν μια χαρά! Την εβδομάδα που πέρασε κλείσαμε τα βαπτιστικά και τις μπομπονιέρες. Προσκλητήρια έχω βρει, μου έστειλαν τη μακέτα και μένει να τα παραγγείλω. Μένει να πάμε αυτή την εβδομάδα με την κουμπάρα μου για τον σταυρό της μικρής. Το Σάββατο πήγα κι έφτιαξα μαλλί! Πω...είχα ξεχάσει πως είναι να περνάς 3 ώρες στο κομμωτήριο... Την Παρασκευή πήγαμε τη μικρή στον γιατρό της και τώρα μας έβαλε να τρώμε τα πάντα! Μας είπε και πως να τα μοιράσουμε στη μέρα τα γεύματά της, αλλά πολύ φαΐ βρε κορίτσια! Αναρωτιέμαι που το βάζει!

Μαγειρικά τώρα, την εβδομάδα που πέρασε είχαμε αρακά κοκκινιστό για 2 μέρες, ομελέτα φούρνου, χυλοπίτες με κοτόπουλο, τυρόπιτα και δεν θυμάμαι τι άλλο :rolleyes:. Χθες κατόπιν παραγγελίας για σήμερα έφτιαξα το βράδυ κοτόπουλο γιουβέτσι στη γάστρα. Λογικά θα φτάσει και για αύριο. Την Τετάρτη θα έχουμε τον κλασικό μπακαλιάρο τηγανιτό με συνοδευτική κόκκινη σάλτσα και σκορδαλιά, ενώ η μικρή θα φάει για πρώτη φορά ψαρόσουπα.

Θέλω να φτιάξω και ένα γλυκό με ταχίνι. Σκεφτόμουν κάτι σε κέικ ή κουλουράκια-μπισκότα, αλλά δε ξέρω ακόμα. Για πείτε καμιά ιδέα!

Πάω να δουλέψω λιγάκι και τα ξαναλέμε. Πολλά φιλιά!!!

Θες να σου γράψω κέικ νηστίσιμο με ταχίνι ή δε σε ενδιαφέρει το νηστίσιμο? αλλιώς εγώ έκανα κούκις με κλασσική συνταγή που έχω και απλά έβαλα ταχίνι μέσα... έγιναν πολύ ωραία. πες μου και σου γράφω ότι θες:P

Σήμερα από φαί έχουμε ρεβύθια... πάω να συνεχίσω τις δουλειές και τα λέμε αργότερα.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Kαλημερα κ καλη εβδομαδα !!

Τι καλη κακη ψυχρη κ αναποδη θα ειναι ετσι οπως ξεκινησε πφφφ

Ιωαννακι εγω δεν ξερω πως να σε παρηγορισω μιας κ ακομα εμεις τους κοιμιζουμε.Σκεψου ο μεγαλος εκλεισε προχτες τα 7. Παμε στο κρεββατι λεμε παραμυθ και κοιμουνται.Ο μικρος μετα τις 3-43 μας ερχεται στο κρεββατι κ ελπιζουμε σιγα σιγα να το κοψει.οσο κ αν εχουμε μιλησει ο μεγαλος μας λεει πως του αρεσει να λεμε παραμυθι κ να κοιμαται. Κ εμας πολλες φορες μας παιρνει ο υπνος εκει κ μεταφερομαστε μετα στο κανονικο κρεββατι.Ποτε τα κοιμιζω εγω ποτε ο συζυγος.

Βλεπω οι ετοιμασιες για τις βαφτισεις καλα κρατουν. Φαγητα φτιαξατε ολες λαχταριστα μονο ο καιρος μας τα εχει χαλασει. Ελεος πια αυτη η βροχη κ το κρυο φετος.

Την Παρασκευη γυρνωντας απο την δουλεια εφτιαξα κεικ κ κουκις να υπαρχουν για ολη την εβδομαδα.Το Σαββατο φαγαμε το μεσημερι ψαρια στο φουρνο με πατατες -πιπεριες-κρεμμυδι κ ντοματα μαζι με χορτα που εστειλε η μαμα κ το βραδυ τυροπιτα στο τηγανι παλι της μαμας. Εκανα κ ενα γλυκο σαν ταρτα.Εχει βαση κεικ βανιλιας ,το ελουσα με το ζουμι απο κομποστα ροδακινο κ απο πανω εβαλα κρεμα ζαχαροπλαστικης κ φραουλες κ ροδανικα κομποστα,πολυ ωραιο εγινε με μια κουταλιτσα που δοκιμασα.Ο γιος μου ειπε πως ειναι το πιο ωραιο γλυκο που εχει φαει.

Χτες φαγαμε μοσχαρακι κοκκινιστο με τηγανιτες πατατες κ αγγουροντοματα.Αυτο που εμεινε το εκαν αγιουβετσι για αυριο, ενω για σημερα εφτιαξα ρεβυθια κοκκινιστα με κριθαρακι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να το κανουμε απο κοινου γιατι τις περισσοτερες μερες του μηνα την ωρα του υπνου ο αντρας μου λειπει και οσα βραδια ειναι εκει δεν τον θελει καθολου και τελικα αν καταφερει να κοιμηθει με τον μπαμπα ξυπναει τα βραδια και με ψαχνει

με γεια το μαλλι! Τι ωραια να σε περιποιουνται τοσες ωρες. Ωραια φαγητακια ειχες. Ποτε με το καλο ειναι η βαφτιση?

Που ειστε καλε οι υπολοιπες?

Ωχ κατάλαβα...τι να πω βρε κορίτσι μου...δεν ξέρω...ίσως τα υπόλοιπα κορίτσια που έχουν και μεγαλύτερα παιδάκια να σε βοηθήσουν

Άσε με το μαλλί ξανάνιωσα! Δεν μπορώ να πω ήταν ωραία, αλλά μου φάνηκε περίεργο που έλειπα τόσες ώρες και δεν ήμουν στη δουλειά!

Η βάπτιση είναι τον Μάιο και θα γίνει ανήμερα που θα χρονίσει η μικρή. Θα γίνει προς τα μέρη που πήγατε διακοπές το καλοκαίρι.

Καλημέρες και καλή βδομάδα! Θα είναι και λειψή βδομάδα, οπότε θα περάσει πιο καλά:D

Σήμερα παρόλο που ο καιρός κάνει πάλι τα δικά του, έχω καλή διάθεση... μάλλον γέμισαν λίγο οι μπαταρίες το Σ/Κ... δεν εξηγείται αλλιώς... περάσαμε πολύ όμορφα, μας έκανε πολύ ωραίο καιρό το Σάββατο που ταξιδεύαμε, βολτάραμε, φάγαμε, ήπιαμε τα τσίπουρα μας... καλά ήταν:tongue:...μόνο που ο σύζυγος είναι πεσμένος, καθώς το τριγυρίζει κρύωμα;)

Από φαγητό χτες όταν γυρίσαμε, έφτιαξα μία μακαρονάδα με σάλτσα κόκκινη και έβαλα σπαράγγια μέσα μαζί με μανιτάρια... ήταν ότι έπρεπε για το βράδυ!

Μακάρι να μπορούσα να σε συμβουλέψω για το παιδί, αλλά είμαι η πλέον ακατάλληλη! ελπίζω να σε βοηθήσουν οι υπόλοιπες!

Θες να σου γράψω κέικ νηστίσιμο με ταχίνι ή δε σε ενδιαφέρει το νηστίσιμο? αλλιώς εγώ έκανα κούκις με κλασσική συνταγή που έχω και απλά έβαλα ταχίνι μέσα... έγιναν πολύ ωραία. πες μου και σου γράφω ότι θες:P

Σήμερα από φαί έχουμε ρεβύθια... πάω να συνεχίσω τις δουλειές και τα λέμε αργότερα.

Φιλιά!

Καλημέρα! Όντως, λειψή εβδομάδα! Δίκιο έχεις! Πέφτει και μεσοβδόμαδα η αργία οπότε θα περάσει τσακ μπαμ! Πολύ χαίρομαι που περάσατε τόσο όμορφα! Να το ξανακάνετε σύντομα! Με προσοχή τώρα ο σύζυγος, αγάπη, ζεστασιά και πορτοκαλαδίτσες για να γλυτώσει το κρύωμα! Πολύ νόστιμη η μακαρονάδα!!! Νίνα μου αν γίνεται να μου γράψεις και το νηστίσιμο κέικ και τα κούκις όπως τα κάνεις θα με βόλευε πολύ. Φιλιά και σε εσένα!!!

Kαλημερα κ καλη εβδομαδα !!

Τι καλη κακη ψυχρη κ αναποδη θα ειναι ετσι οπως ξεκινησε πφφφ

Ιωαννακι εγω δεν ξερω πως να σε παρηγορισω μιας κ ακομα εμεις τους κοιμιζουμε.Σκεψου ο μεγαλος εκλεισε προχτες τα 7. Παμε στο κρεββατι λεμε παραμυθ και κοιμουνται.Ο μικρος μετα τις 3-43 μας ερχεται στο κρεββατι κ ελπιζουμε σιγα σιγα να το κοψει.οσο κ αν εχουμε μιλησει ο μεγαλος μας λεει πως του αρεσει να λεμε παραμυθι κ να κοιμαται. Κ εμας πολλες φορες μας παιρνει ο υπνος εκει κ μεταφερομαστε μετα στο κανονικο κρεββατι.Ποτε τα κοιμιζω εγω ποτε ο συζυγος.

Βλεπω οι ετοιμασιες για τις βαφτισεις καλα κρατουν. Φαγητα φτιαξατε ολες λαχταριστα μονο ο καιρος μας τα εχει χαλασει. Ελεος πια αυτη η βροχη κ το κρυο φετος.

Την Παρασκευη γυρνωντας απο την δουλεια εφτιαξα κεικ κ κουκις να υπαρχουν για ολη την εβδομαδα.Το Σαββατο φαγαμε το μεσημερι ψαρια στο φουρνο με πατατες -πιπεριες-κρεμμυδι κ ντοματα μαζι με χορτα που εστειλε η μαμα κ το βραδυ τυροπιτα στο τηγανι παλι της μαμας. Εκανα κ ενα γλυκο σαν ταρτα.Εχει βαση κεικ βανιλιας ,το ελουσα με το ζουμι απο κομποστα ροδακινο κ απο πανω εβαλα κρεμα ζαχαροπλαστικης κ φραουλες κ ροδανικα κομποστα,πολυ ωραιο εγινε με μια κουταλιτσα που δοκιμασα.Ο γιος μου ειπε πως ειναι το πιο ωραιο γλυκο που εχει φαει.

Χτες φαγαμε μοσχαρακι κοκκινιστο με τηγανιτες πατατες κ αγγουροντοματα.Αυτο που εμεινε το εκαν αγιουβετσι για αυριο, ενω για σημερα εφτιαξα ρεβυθια κοκκινιστα με κριθαρακι μεσα.

Οκ, Τζένη δεν θα ξαναδιαβάσω μήνυμά σου πρωί πρωί! Μου τρέχουν τα σάλια!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βλεπω και στα μερη σας ο καιρος κανει τερτιπια! Ευτυχως δεν γκρινιαζω μονο εγω αλλά βρε παιδια δεν προλαβαινουμε να στεγνωσουμε.

Σμουρφιτα τι ωραιες ετοιμασιες ειναι αυτες για τη βαπτιση! Μπραβο που ολα πανε καλά. Με γεια το μαλλάκι, πραγματικά ειναι ανανεωση και ανεβαζει την ψυχολογια. Εγω αυριο κανονισα κομμωτηριο και θα παρω και τον πιτσιρικα μαζι γιατι και το δικο του μαλλι εχει μακρυνει αρκετα.

Νινα μου χαιρομαι που περασατε ωραια! Το ειχατε ανάγκη. Ελπιζω να καταφερετε να αποδρασετε ξανά συντομα.

Τζενη εχει δικιο η Σμουρφιτα - δεν ειναι να σε διαβαζουμε πρωι πρωι με τοσο καλουδια που εχεις φτιαξει! Σλουρπ!

Ιωαννα μου τραβας κι εσυ μεγαλο λουκι κοπελα μου. Λοιπον η μικρη μου (που ειναι και μεγαλυτερη απο τον δικο σου) το καλοκαιρι που μας περασε συνηθισε να κοιμαται μονη της στο κρεββατι της επειδη ηταν κι η ξαδελφη της στο ιδιο δωματιο. Τον προηγουμενο καιρο καναμε τουρ στα διαφορα κρεβατια. Εγω ομως δεν διαβαζω παραμυθια. Ειχα παρατηρησει καποιο διαστημα που το εκανα κατα τα 2,5 της οτι τελικα δεν την χαλάρωνε αλλά την ξεσηκωνε. Μετα περασαμε 1,5 χρονο που ηθελε να κοιμαται με τη μαμα της γιατι ενοιωθε προστασια. Μετα εκματαλλευοταν την κατασταση και κοιμοταν με οποιον της το επετρεπε. Εγω παρατηρησα οτι επειδη της ελειπε ο πατερας της ειχε κολλησει πολυ επανω μου. Μηπως κι ο δικος σου νοιωθει ανασφαλεια; Απο την αλλη τι να κανεις και με τον εαυτο σου αλλά και τον αντρα σου θα μου πεις (εγω δεν το εχω αυτο το θεμα λογω αποστασης βλεπεις). Θελει χρονο παντως η αλλαγη - εγω αυτο καταλαβα. Ο μικρος ακομα κοιμαται στα χερια μας αλλά κατα τις 4 σηκωνεται και με φωναζει να τον παρω στο κρεβατι μου οπου κολλαει επανω μου. Θα περασει κι αυτο το σταδιο που θα παει.

Σημερα εχουμε υπολοιπα απο το Σαββατο και την Κυριακη. Χτες εφτιαξα τα τυροπιτακια κι η μικρη εφαγε 2 κομματια (γιουπι!!!). Πηρε σημερα και στο σχολειο μαζι της. Εφαγε και τη σουπα και μας ελεγε ποσο νοστιμη ηταν! Οταν της ειπα "ειδες τι εχανες τοσο καιρο που δεν δοκιμαζες;" μου απαντησε "εγω σας τη ζητουσα, εσεις δε μου φτιαχνατε". Αβυσσος η ψυχη των κακοφαγων παιδιων!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα μαγειραπαρεάκι!

Δεν είμαι στα καλύτερά μου με αυτόν τον καιρό και την σκόνη. Τσούζουν τα μάτια μου και έχω μπουκώσει.... Πότε θα έρθει το καλοκαίρι????

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε μπακαλιαράκια τηγανιτά με σαλατούλα λάχανο και το βράδυ ψήσαμε κεμπάπ και λουκάνικα. Τα συνοδέψαμε με πατάτες τηγανιτές, πιτούλες ψητές και μαγιονέζα φτιαγμένη απο τα χεράκια της ζουζούνας μου.

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε κάτι σαν σουφλέ με χοντρά λαζάνια και κιμά. Την συνταγή την έιχε το κουτί με τα λαζάνια και βγήκε πολύ νόστιμο! Έμεινε και για σήμερα. Το απόγευμα έφτιαξα και μία πορτοκαλόπιτα, από τις συνταγές της Έβιρι.

Ιωάννα σχετικά με τον ύπνο του μικρούλη σου δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το τι να σε συμβουλέψω μιά και ο μικρός μου κοιμάται μαζί με την αδερφή του στο ίδιο δωμάτιο. Αλλά τα μεσημέρια που δεν κοιμάται η κόρη μου συνήθως του δίνω κι έχει μαζί του ή κάποιο λούτρινο ή κάποιο παιχχίδι που επιλέγει εκείνος για παρέα.

Φωτεινούλα η μικρή εκμεταλλεύεται την αδυναμία που της έχουν οι παππούδες και γι΄αυτό δεν τρώει. Ακου νευρική ανορεξία! Το παιδί παίρνει βάρος? Ψηλώνει? Αν ναι τότε το πρόβλημα το έχουν εκείνοι και όχι η μικρή. Και μπράβο το κορίτσι που έφαγε τυροπιτάκια! Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου να μην φτιάχνεις του παιδιού σουπίτσες που σου ζητάει τόσο καιρό! Τι μάνα είσαι εσύ?????:tongue::tongue::tongue:

Τζενάκι πως πάνε τα κέφια?

Νινάκι το Σαββατοκύριακο ο καιρός σας έκανε το χατίρι και ήταν ανοιξιάτικος! Χαίρομαι που τον απολαύσατε!

Σμουρφίτα μιά χαρά πάνε οι ετοιμασίες της βάφτισης! Σχεδόν ξεμπερδέψατε! Με το καλό εύχομαι!

Πολλά φιλιά και στο υπόλοιπο παρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ! Ξεκίνα τότε να φεύγεις σταδιακά από το δωμάτιο με την δικαιολογία ότι θες να πας στην τουαλέτα ή να πιείς νερό και μην επιστρέψεις αμέσως. Κάθεται καθόλου μόνος, έστω και λίγο?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

εμείς περάσαμε καλούτσικα το Σ-Κ, μας τα χάλασε λίγο ο καιρός χθες, θέλαμε να πάμε στη μαρίνα Φλοίσβου που δεν είχαμε ξαναπάει αλλά τελικά πήγαμε στο Athens Heart για ένα καφεδάκι λόγω βροχής. Από φαγητά φάγαμε μπιφτέκια με πατατοσαλάτα το Σάββατο και σουπιές με σπανάκι χθες. Σήμερα λίγο πιο ελαφρυά κοτόπουλο φιλέτο ψητό με σαλάτα!

Δεν έχουμε πολύ βοήθεια με τα παιδιά, τα ψιλοκαταφέρνουμε όμως και τους κρατάει και ο άντρας μου δύο φορές την εβδομάδα για να πάω μία ώρα στο γυμναστήριο. Τώρα ξεκίνησα πάλι. Για τις δουλειές του σπιτιού παίρνουμε μία κυρία μία φορά κάθε δύο εβδομάδες που την ξεκίνησα κι αυτήν πάλι σήμερα. Nina-Tom ωραία που μένουμε κοντά. Μπορεί να μας πετύχεις πουθενά με το διπλό καρότσι. Κι εμένα το πατρικό μου είναι στον Άγιο Στέφανο, οπότε είμαστε γειτόνισσες πράγματι.

Να ρωτήσω κάτι ...αν και λίγο νωρίς ακόμα. Το Πάσχα φτιάχνετε τσουρέκια-κουλούρια? Εγώ όχι αλλά φέτος λέω να φτιάξω. Φιλιά από εμένα, Καλή εβδομάδα! Κι ας είναι και βροχερή...

Link to comment
Share on other sites

οκ! Ξεκίνα τότε να φεύγεις σταδιακά από το δωμάτιο με την δικαιολογία ότι θες να πας στην τουαλέτα ή να πιείς νερό και μην επιστρέψεις αμέσως. Κάθεται καθόλου μόνος, έστω και λίγο?

Να παιξει καθεται αλλα αν ειναι για υπνο οχι. Αν φυγω με περιμενει κι αρχιζει να με φωναζει ή ερχεται μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν πατάτες φούρνου με καρότα και μανιτάρια. Χτες Κυριακή έφτιαξα κρασάτες κοκκινιστες σουπιές με ρύζι και για την Εβιρίνα μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια.

ΚΕτοιμάζω τα πασχαλινά μου και τώρα ξεκινάω με τις μπομπονιέρες της μικρούλας μας.

Είσαι απόλυτα δικιολογημένη εφόσον έχουν προταιρεότητα άλλα πράγματα. Όταν λες ετοιμάζεις τα πασχαλινά τι εννοείς ότι φτιάχνεις;

Πλησιάζει η επίσημη πρώτη μέρα της άνοιξης και το πρωί είχε 2 βαθμούς έξω!:mad: αν είναι δυνατόν! Πότε θα φτιάξει επιτέλους ο καιρός?

Τελικά, πρέπει να αναπροσαρμόσουμε το ημερολόγιο και τον ορισμό των εποχών. Μάλλον θα έπρεπε να μετακινήσουμε κατά ένα μήνα ημερολογιακά όλες τις εποχές για να εναρμονίζονται με το μετεωρολογικό δελτίο.

Χάθηκα λίγο, αλλά είχα λίγο τρέξιμο... τα δρομολόγια έχουν αυξηθεί τελευταία, καθώς πηγαίνω σταθερά 1 φορά την βδομάδα στους γονείς, συν τις δουλειές μου και τα ψώνια για το σπίτι... τα νέα από τον μπαμπά είναι ότι είναι σταθερός, αλλά έχει σταματήσεις να βγαίνει έξω, γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στα πόδια του και νομίζει ότι θα πέσει... έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε ένα καρότσι, τουλάχιστον να μην μένει όληηηη μέρα μέσα! Ευτυχώς το δέχτηκε... με λίγη γκρίνια:wink:

Αυξήθηκαν οι υποχρεώσεις σου, αλλά πρέπει να γίνουν κι αυτές Νίνα μου. Τι καρότσι του πήρατε; Μήπως σαν αυτά που βλέπω εδώ στη Γερμανία και μοιάζουν με καρέκλες που έχουν και καλαθάκι και λαβές με φρένο ή αναπηρικό για να το τσουλάει μόνος του;

Χτες έκανα ένα καταπληκτικό φαγητό και θέλω να μοιραστώ μαζί σας: γλυκόξινο κοτόπουλο με ρύζι... είδα την συνταγή στην Ελένη, την έκανε ο Καλλίδης... άλλαξα μερικά πράγματα και έγινε ζουμερό και νόστιμο.

Αν ενδιαφέρεστε, να σας την γράψω.

Μα φυσικά κάθε συνταγή είναι ευπρόσδεκτη Νίνα μου.

Καλημέρα κι από εμένα..!! Με θέλετε στην παρέα σας?

Και το ρωτάς; Και βέβαια σε θέλουμε, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ.

Μου αρέσει κι εμένα να μαγειρεύω..αλλά έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου για να θεωρηθώ καλή μαγείρισσα..το προσπαθώ πάντως!

Το πρώτο και κυριότερο βήμα για να είσαι καλή μαγείρισσα το έχεις ήδη κάνει. Σου αρέσει να μαγειρεύεις όπως είπες. Οι τίτλοι είναι για τους βασιλείς και τους υψηλά ιστάμενους. Άρα δεν έχει σημασία πώς μαγειρεύεις κι αν είσαι ή όχι καλή ή μέτρια μαγείρισσα.

Οργανώθηκα λίγο και για την επόμενη εβδομάδα, έγραψα τα πράγματα που χρειάζομαι

Έκανες πάρα πολύ καλά γιατί η οικονομία χρημάτων και χρόνου και η οργάνωση είναι η καλύτερη αρχή πριν την κουτάλα.

Έχω δύο μικρά μωράκια, δίδυμα 3,5 μηνών και οι εκδρομές περιορίστηκαν λίγο φέτος τον χειμώνα. Βγαίνουμε όμως βόλτες...

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου. Είναι αρκετά μικρούλια.

Εβιρακι μου , ποσο πολυ μας λειπεις !!! Που να τ απρολαβεις ολα κ εσυ !!! Πολυ ωραι ατ αφαγακια σου.Αυτο με τα μαυροματικα με το σπανακι ολο λεω να το κανω κ ολο το ξεχναω.Κ με σεσκουλα εχω διαβασει οτι γινεται καλο!

Γίνεται με όλα τα χόρτα Τζένη μου. Εγώ το έχω δοκιμάσει και με τα χόρτα του βουνού τα γλυκά. Το ίδιο και τους γίγαντες.

Για σημερα εχω κανει σουφλε με πενες,γαλοπουλα,τυρια κ κρεμα γαλακτος.Ικανοποιημενος ο γιος του αρεσε πολυ!

Αγαπημένο φαγητό αυτό.

Η κόρη μου έσκισε για άλλη μία φορά! Με τόσο φούσκωμα από περηφάνια δεν χωράω να περάσω στις πόρτες!

Πωπω τι χαρά!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κι εμείς φουσκώνουμε Αγγελική μου. Θα της μεταβιβάσεις και τις δικές μου ευχές να πάει κι εις ανώτερα και να είναι πάντα το λαμπερό αστέρι στο στερέωμα της μάθησης.

Πολυ κρυο βρε κοριτσια!

Είναι όντως λίγο για προβληματισμό ο καιρός αυτός.

Και εμεις ειχαμε ενημερωση απο τον δασκαλο χθες ευτυχως ολα καλα για την μικρη μου, εκτος που μιλαμε λιγο μεσα στην ταξη.

Εεε εντάξει αυτό είναι πταίσμα.

Χθες εφτιαξα μια τυροπιτα απλη, μπουτακια κοτοπουλο κοκκινιστα με μακαρονια για να φαμε και σημερα. Τις προηγουμενες μερες ειχα φτιαξει μελιτζανες ιμαμ και πολυ τις ευχαριστηθηκα!

Πολύ νόστιμα κι αγαπημένα φαγητά έκανες.

[

Ευχαριστώ διπλά! Θα μεταφέρω στον άντρα μου τις εντυπώσεις σου για την ζύμη της πάστα φλώρα.

Έχει κι εκείνος τους δικούς του λόγους υπερηφάνειας. :-D:grin:

Τελικά έκανα τα σοκολατοπιτάκια και είναι κόλαση! Έκανα καραμέλα με ζαχαρούχο γάλα και ανακάτεψα με σοκολάτα και μπανάνα. Δεν σκλήρυναν όταν κρύωσαν, οπότε μαζί με τυροπιτάκια που έφτιαξα, θα τα απολαύσουμε αύριο στο ταξίδι.:tongue:

Άλλη φορά όταν θα μπαίνω στο μαγειροκαφέ θα φοράω στα μάτια εκείνο εκεί που φοράνε μερικοί τα βράδια για να μη βλέπουν καθόλου φως. Κάτσε τώρα να φέρω το κουβαδάκι που μαζεύει τα σάλια.

Ξέχασα να σας πω ότι χτες αφού φάγαμε το γλυκόξινο κοτόπουλο, μου λέει ο καλός μου να πάμε λίγο και στην πεθερούλα:wink:... όταν γύρισε τον ρώτησα πώς της φάνηκε και τι του είπε μόλις το είδε? "ααα εγώ δεν τα τρώω αυτά με τα πολλά πράγματα μέσα! καλά άστο και θα το δοκιμάσω αύριο":eek::eek::eek:... για να μην ξεχνιόμαστε!!

Καλά ότι της άρεσε είναι σίγουρο, αλλά μην περιμένεις ποτέ ότι θα το παραδεχτεί. Δεν πειράζει όμως, αρκεί που ξέρει τι νοικοκυρούλα νύφη έχει.

Εβιρι οπως το ειπες θαυμα εγινε! Μπηκα χτες στο μπλογκ σου για ιδεες. Παντα καταπληκτικες συνταγες.

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

Κρινακι το πιστευεις οτι δεν εχω φτιαξει ποτε brownies; Εγραψες σουπιες με σπανακι και θα ηθελα πολυ να φτιαξω αλλά δυστυχως εδω δεν βρισκω καλο σπανακι εδω και παρα πολυ καιρο.

Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε χόρτα Φωτεινή.

Χτες φτιαξαμε χοιρινες μπριζολες πανε με πατατες τηγανητες. Σημερα φτιαξαμε κρεατοσουπα για να παρει η μικρη κι αυριο στο σχολειο. Λεω να φτιαξω τυροπιτακια το βραδυ σαν μπουρεκακια.

Πολύ ωραία όλα.

πως θα μαθω το παιδι να αποκοιμιεται μονο του?

Ιωάννα μου θεωρώ ότι για να σταματήσει να το κάνει πρέπει πρώτα να ξεπεράσει το στάδιο αυτό της ανασφάλειας και του δεσίματος μαζί σου. Ένας είναι ο τρόπος για να σταματήσει να σε ζητάει. Να συνεχίσεις να πηγαίνεις δίπλα του και να κάνεις ό,τι κάνεις μέχρι τώρα.

Μάλλον δε θα καταφέρεις τίποτα με το να του παίρνεις κάποιο παιχνίδι από το δωμάτιο για να τον τιμωρείς επειδή.... σε θέλει.

Θα είναι έτσι κι αλλιώς δεμένος μαζί σου γιατί έτσι είναι τα αγόρια με τις μαμάδες.

Σίγουρα αυτή η ηλικία θα περάσει και μαζί της θα φύγουν κι αυτές οι ανασφάλειες και οι συνήθειες του παιδιού. Κάποια στιγμή όταν μεγαλώσει λίγο θα σταματήσει να σε ζητάει τις νύχτες. Θα αλλάξει ωράριο λόγω του σχολείου και των δραστηριοτήτων και δε θα είναι πια το τόσο μικρό παιδάκι.

Η γνώμη μου είναι να του δώσεις αυτό που τώρα ζητάει όσο κουραστικό κι αν είναι για σένα την ίδια. Τη συντροφιά σου και της ασφάλεια που του παρέχεις στον ύπνο.

Περα απο τη γκρινια μου τα φαγητα που φτιαξαμε ειναι ομελετα φουρνου (ιδεα απο την Εβιρι), εγινε καταπληκτικη, εκανα βεβαια καποιες παραλλαγες, πρασσοπιτα, αρνακι στο φουρνο με πατατες, μοσχαρακι κοκκινιστο με μακαρονια που θα φαμε και σημερα, κοτοπουλο τηγανια με ρυζι, εκανα κι εναν κορμο.

Και πολλά φαγητά και όλα τέλεια.!!!!!

Μένει να πάμε αυτή την εβδομάδα με την κουμπάρα μου για τον σταυρό της μικρής.

Πάρα πολύ ωραία όλα έχουν μπει στο αυλάκι και προχωράνε. Σας έμεινε η εύκολη δουλειά.

Το Σάββατο πήγα κι έφτιαξα μαλλί!

Με 'γεια, με 'γεια.

Μας είπε και πως να τα μοιράσουμε στη μέρα τα γεύματά της, αλλά πολύ φαΐ βρε κορίτσια! Αναρωτιέμαι που το βάζει!

Ξέρεις πόσο εύκολα χωνεύεται το λιωμένο!!!!!!!!! Γι' αυτό βρίσκει πού να το βάλει.

Μαγειρικά τώρα, την εβδομάδα που πέρασε είχαμε αρακά κοκκινιστό για 2 μέρες, ομελέτα φούρνου, χυλοπίτες με κοτόπουλο, τυρόπιτα και δεν θυμάμαι τι άλλο :rolleyes:.

Νόστιμα φαγητά είχες.!!!!!!

Θέλω να φτιάξω και ένα γλυκό με ταχίνι. Σκεφτόμουν κάτι σε κέικ ή κουλουράκια-μπισκότα, αλλά δε ξέρω ακόμα. Για πείτε καμιά ιδέα!

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις όποιο έχετε περισσότερο καιρό να φάτε. Αν είχες φτιάξει πρόσφατα κάποιο κέικ, τότε φτιάξε τα κουλουράκια.

Θα είναι και λειψή βδομάδα, οπότε θα περάσει πιο καλά:-D

Για τον Έβιρο θα είναι λειψή, για τη μικρή Εβιρίνα όχι γιατί θα έχει σχολείο. Θα αποζημιωθεί όμως γιατί την επόμενη βδομάδα ξεκινάνε οι διακοπές του Πάσχα. Για μένα πάλι, όλες ίδιες.

Σήμερα παρόλο που ο καιρός κάνει πάλι τα δικά του, έχω καλή διάθεση... μάλλον γέμισαν λίγο οι μπαταρίες το Σ/Κ... δεν εξηγείται αλλιώς... περάσαμε πολύ όμορφα, μας έκανε πολύ ωραίο καιρό το Σάββατο που ταξιδεύαμε, βολτάραμε, φάγαμε, ήπιαμε τα τσίπουρα μας... καλά ήταν:tongue:

Πολύ χαίρομαι Νίνα μου για σένα. Το χρειαζόσασταν και οι δυο λίγο αυτό, να ξεφύγετε από τα τετριμμένα.

Την Παρασκευη γυρνωντας απο την δουλεια εφτιαξα κεικ κ κουκις να υπαρχουν για ολη την εβδομαδα.Το Σαββατο φαγαμε το μεσημερι ψαρια στο φουρνο με πατατες -πιπεριες-κρεμμυδι κ ντοματα μαζι με χορτα που εστειλε η μαμα κ το βραδυ τυροπιτα στο τηγανι παλι της μαμας. Εκανα κ ενα γλυκο σαν ταρτα.Εχει βαση κεικ βανιλιας ,το ελουσα με το ζουμι απο κομποστα ροδακινο κ απο πανω εβαλα κρεμα ζαχαροπλαστικης κ φραουλες κ ροδανικα κομποστα,πολυ ωραιο εγινε με μια κουταλιτσα που δοκιμασα.Ο γιος μου ειπε πως ειναι το πιο ωραιο γλυκο που εχει φαει.

Για ποιο απ' όλα να πρωτομιλήσω; Όλα είναι υπέροχα. Γεια στα χέρια σου Τζένη μου.

Σημερα εχουμε υπολοιπα απο το Σαββατο και την Κυριακη. Χτες εφτιαξα τα τυροπιτακια κι η μικρη εφαγε 2 κομματια (γιουπι!!!). Πηρε σημερα και στο σχολειο μαζι της. Εφαγε και τη σουπα και μας ελεγε ποσο νοστιμη ηταν!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

Οταν της ειπα "ειδες τι εχανες τοσο καιρο που δεν δοκιμαζες;" μου απαντησε "εγω σας τη ζητουσα, εσεις δε μου φτιαχνατε". Αβυσσος η ψυχη των κακοφαγων παιδιων!

χαχαχαχα

Δεν είμαι στα καλύτερά μου με αυτόν τον καιρό και την σκόνη. Τσούζουν τα μάτια μου και έχω μπουκώσει.... Πότε θα έρθει το καλοκαίρι????

Ωχ, έχεις δίκιο Αγγελική.

Στα μαγειρικά μας τώρα...

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε μπακαλιαράκια τηγανιτά με σαλατούλα λάχανο και το βράδυ ψήσαμε κεμπάπ και λουκάνικα. Τα συνοδέψαμε με πατάτες τηγανιτές, πιτούλες ψητές και μαγιονέζα φτιαγμένη απο τα χεράκια της ζουζούνας μου.

Μμμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!!!!!

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε κάτι σαν σουφλέ με χοντρά λαζάνια και κιμά. Την συνταγή την έιχε το κουτί με τα λαζάνια και βγήκε πολύ νόστιμο!

Έλα μη μιλάς πρόστυχα!!!!!!!!!!!!

Δεν έχουμε πολύ βοήθεια με τα παιδιά, τα ψιλοκαταφέρνουμε όμως και τους κρατάει και ο άντρας μου δύο φορές την εβδομάδα για να πάω μία ώρα στο γυμναστήριο.

Είσαι τυχερή που κάθεται μαζί τους. Δεν κάθονται όλοι.

Να ρωτήσω κάτι ...αν και λίγο νωρίς ακόμα. Το Πάσχα φτιάχνετε τσουρέκια-κουλούρια? Εγώ όχι αλλά φέτος λέω να φτιάξω.

Χαίρομαι που έχεις ενθουσιώδη διάθεση. Συνήθως γυναίκες που έχω τόσο μωρά στο σπίτι δε φτιάχνουν τέτοια παραδοσιακά γλυκά που απαιτούν μισή μέρα για να γίνουν. Θα κοιτάξεις να τα φτιάξεις όταν θα έχεις τον άντρα σου στο σπίτι να σε βοηθάει.

Σίγουρα πιο εύκολο θα είναι να τα φτιάξεις φέτος που είναι αρκετά μικρά τα μωρά και θα στα κρατάει κάποιος παρά του χρόνου που θα περπατάνε και του αντιχρόνου που θα είναι πάνω στις τρέλες τους και θα χρειάζεσαι περισσότερα άτομα για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Σας διαβάζω, δεν προλαβαίνω όμως να γράφω.....λόγω έλλειψης χρόνου.

Φωτεινή έχω κι εγώ κακόφαγο παιδί, πάλι καλά που δεν σου είπε ''γιατί έχεις πρόβλημα;'' , είναι η νέα απάντηση στο σπίτι μας :confused::confused:.

Και ο σύζυγος μου ήταν έτσι παιδί, κάθε μέρα του έφτιαχναν πατάτες τηγανιτές, φέτα και ντομάτα δοκίμασε όταν γνωριστήκαμε καθώς και πολλά άλλα φαγητά που δεν τα μαγείρευαν καν στο σπίτι του. Βλήτα δοκίμασε φέτος το καλοκαίρι....και του άρεσαν, μέχρι τώρα ούτε καν ήθελε να τα βλέπει.

Από 25 ετών και μετά τρώει πάρα πολλά φαγητά εκτός από 2-3 που το θεωρώ φυσιολογικό και επειδή η κόρη μας του μοιάζει πολύ, ελπίζω να αλλάξει και αυτή μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι ισως να εχεις δικιο, να μην ειναι ειναι ακομα ετοιμος απλα κι εγω δεν ξερω πως να τα χειριστω ολα. Για την ωρα ξαναγυρισαμε στις αγκαλιες για να ηρεμησει.

Αφροδιτακι οταν μπορεις να μας γραφεις. Ειναι δυσκολο να μην τρωει το παιδι, πραγματικη ταλαιπωρια αλλα τι να κανεις, ολοι μεγαλωνουν

Αχ βρε παιδια δεν ειπα καλημερα!

Καλημερα σε ολους!!!

Σημερα το μικρο μου αγορακι θα πει ποιηματακι κι ευτυχως το εμαθε καλυτερα απο το Χριστουγεννιατικο που δεν καταλαβαιναμε τιποτα. Εχει αρχιζει και καθαριζει η ομιλια του τον τελευταιο καιρο, το ποιημα το καταλαβαινεις απολυτα.

Θα φαμε αρακα σημερα. Θα τα πουμε σε λιγο γιατι εχω λιγη δουλιτσα, αντε μπας και περασει η ωρα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

μα να μαγειρευουμε τοοοσο ωραια φαγητα κ τα μικρα μας να μην τρωνε δεν ειναι κριμα ;;; εγω το βλεπω με τραχανα κ φακες θα μεγαλωσει ο δικος μου .. Υπομονη κοριτσια κ ας ελπισουμε οτι θα φανε καποια στιγμη ....

Αφροδιτακι οποτε μπορεις μπαινε να μαθαινουμε νεα σας !!

Vesy οπως ειπαν κ τα κοριτσια ειναι πιο ευκολα φετος απο του χρονου που θα σε τραβανε απο τα ποδια σου !! Εγω κανω καθε χρονο τσουρεκια κ κουλουρακια !

Εβιρακι μου ωραιες οι σουπιες μμμ !! Αντε να περασε κ η νηστεια να σταματησεις να φτιαχνεις διπλα φαγητα . Θα ερθετε για το Πασχα;

Ιωαννακι καλα κανεις κ γυρνας σε αγκαλιες ! Σε θελει διπλα του σε αυτη την φαση, υπομονη κ ολα θα γινουν. Μπραβο στο αντρακι που καθαρισε ο λογος του!!

Εγω δεν μαγειρεψα για σημερα μιας κ ειχα ετοιμο φαγητο.Για αυριο θα παρουμε ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

μα να μαγειρευουμε τοοοσο ωραια φαγητα κ τα μικρα μας να μην τρωνε δεν ειναι κριμα ;;; εγω το βλεπω με τραχανα κ φακες θα μεγαλωσει ο δικος μου .. Υπομονη κοριτσια κ ας ελπισουμε οτι θα φανε καποια στιγμη ....

τουλαχιστον μεγαλωνει με υγιεινα φαγητα!!

Αφροδιτακι οποτε μπορεις μπαινε να μαθαινουμε νεα σας !!

Vesy οπως ειπαν κ τα κοριτσια ειναι πιο ευκολα φετος απο του χρονου που θα σε τραβανε απο τα ποδια σου !! Εγω κανω καθε χρονο τσουρεκια κ κουλουρακια !

εγω φετος λεω να κανω κουλουρακια, για τσουρεκια δε νομιζω δεν το εχω

Εβιρακι μου ωραιες οι σουπιες μμμ !! Αντε να περασε κ η νηστεια να σταματησεις να φτιαχνεις διπλα φαγητα . Θα ερθετε για το Πασχα;

Ιωαννακι καλα κανεις κ γυρνας σε αγκαλιες ! Σε θελει διπλα του σε αυτη την φαση, υπομονη κ ολα θα γινουν. Μπραβο στο αντρακι που καθαρισε ο λογος του!!

Εγω δεν μαγειρεψα για σημερα μιας κ ειχα ετοιμο φαγητο.Για αυριο θα παρουμε ψαρακια.

εμεις αυριο εννοειται θα φαμε μπακαλιαρο και σκορδαλια και το περιμενω πως και πως, να δω πως θα ερθω για δουλεια την επομενη χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Περιμένω πως και πως να περάσει η μέρα να πάω στη μικρούλα μου να την ευχαριστηθώ!

Χθες φάγαμε το γιουβέτσι και έμεινε και για σήμερα. Πήρα μπακαλιάρο και τον έχω βάλει να ξαρμυρίσει σε νερό για να είναι έτοιμος και να τον τηγανίσω αύριο. Το απόγευμα θα κάνω τη σκορδαλιά.

Vesy συμφωνώ με τα κορίτσια. Κάνε τα φέτος γιατί του χρόνου ή θα κυνηγάς τα μικρά σου ή θα τα έχεις για βοηθούς! Πέρυσι που ήμουν έγκυος έκανα μόνο τσουρέκια. Φέτος θα κάνω απ'όλα! Και κουλουράκια και τσουρέκια και ότι άλλο προκύψει!

Κορίτσια αυτό που λέτε με τα κακόφαγα παιδιά είναι ζόρικο! Σίγουρα μεγαλώνοντας θα αλλάξουν. Περνάνε διάφορες φάσεις και εκεί που τους αρέσει σήμερα π.χ. ο τραχανάς αύριο θα πουν "ουφ βαρέθηκα" ή "δεν μ'αρέσει". Το κακό είναι να είναι τώρα καλόφαγα και μεγαλώνοντας να γίνουν ιδιότροπα. Κι έχω παράδειγμα....ο καλός μου ο αντρούλης! Όσο ήταν με τη μαμά του έτρωγε τα πάντα κυριολεκτικά. Μετά που με γνώρισε αρχικά τα φαγητά του φαινόντουσαν "περίεργα" και μετά κατάλαβε ότι αυτά του αρέσουν περισσότερο και όποτε πήγαινε στη μαμά του ακόμη και τώρα (όποτε πάμε στο χωριό) δεν βάζει μπουκιά στο στόμα του. Ακόμη κι αν βγούμε έξω για φαγητό είναι περίεργος. Η πλάκα είναι ότι το αναγνωρίζει ο ίδιος ότι έχει παραξενέψει και φοβάται μήπως χειροτερέψει!

Ιωάννα καλά έκανες και γύρισες στις αγκαλιές. Στην τελική σκέψου ότι το αντράκι σου μεγαλώνει και σε λίγο καιρό θα τον κυνηγάς να σου σκάσει κανένα φιλί ή να του κάνεις αγκαλιά κι εκείνος δεν θα θέλει!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...