Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρες!!

Χαίρομαι που σας έφτιαξα την μέρα με τα λουλούδια:tongue:... αυτός ήταν ο σκοπός μου!:D

Τζένη τώρα που ξεκινάνε τα σπαράγγια, όλη την ώρα στο δάσος θα είμαι... έλα να φάμε ομελέτα και ότι άλλο θες... εγώ τα έχω δοκιμάσει και σε κόκκινη σάλτσα και φρέσκα σε σαλάτα.

Ιωάννα και εμείς φακές σήμερα! πώς είσαι εσύ? ο μικρός σου?

Φωτεινή βλέπω ψιλοαλλαγές με το φαί της μικρής... πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αλλάξουν τα πράγματα.

Εκτός από φακές, θα κάνω κολοκυθοκεφτέδες με κόκκ. κολοκύθα... ένα μεζεδάκι είναι πάντα καλοδεχούμενο:D

Φιλιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρες!!

Χαίρομαι που σας έφτιαξα την μέρα με τα λουλούδια:tongue:... αυτός ήταν ο σκοπός μου!:D

Τζένη τώρα που ξεκινάνε τα σπαράγγια, όλη την ώρα στο δάσος θα είμαι... έλα να φάμε ομελέτα και ότι άλλο θες... εγώ τα έχω δοκιμάσει και σε κόκκινη σάλτσα και φρέσκα σε σαλάτα.

Ιωάννα και εμείς φακές σήμερα! πώς είσαι εσύ? ο μικρός σου?

Φωτεινή βλέπω ψιλοαλλαγές με το φαί της μικρής... πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αλλάξουν τα πράγματα.

Εκτός από φακές, θα κάνω κολοκυθοκεφτέδες με κόκκ. κολοκύθα... ένα μεζεδάκι είναι πάντα καλοδεχούμενο:D

Φιλιά σε όλους.

καλα ειμαστε Νινα ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε χοιρινές μπριζόλες φτιαχμένες με δύο τρόπους. Ο πρώτος είναι η συνταγή με την μπύρα στην γάστρα αλλά επειδή ήταν μεγάλες δεν μου τις πήρε όλες η γάστρα κι έτσι έβαλα και σε ένα ταψάκι με πατατούλες λεμονάτες στον φούρνο.

Χαίρομαι που είστε καλά! Δεν έχω διάθεση σήμερα για σχολιασμό μιά και με έχει επηρεάσει πολύ η υπόθεση του Βαγγέλη Γιακουμάκη. Μακάρι να μην ξαναζήσει κανένας γονιός τέτοιες στιγμές...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Το φαΐ μου σήμερα ήταν κονσέρβα καλαμαράκια με κρεμμύδι και λαδολέμονο και λίγες πατάτες για να μη μαγειρεύω μόνο για μένα. Χτες Δευτέρα έφτιαξα πίτσα με μελιτζάνες (χωρίς τυρί), την Κυριακή πέννες με χταποδάκι στη γάστρα και για την Εβιρίνα κοτόπουλο με πέννες κοκκινιστό, ενώ το Σάββατο μακαρόνια με σάλτσα.

Εβιράκι χαίρομαι που έδωσες το παρόν και είστε καλά!

Ευχαριστώ Αγγελική μου.

Τι μου κάνει η ζουζούνα τις τελευταίες μέρες; Ξυπνάει πριν ξυπνήσω εγώ, την παίρνουμε στο κρεβάτι για να ξανακοιμηθεί και μόλις ακούσει το ξυπνητήρι, γυρνάει και γατζώνεται πάνω μου και δεν με αφήνει να σηκωθώ και μουρμουράει με ένα παράπονο....

Αχ μωρέ της λείπεις πολύ.

Γεια σου Εβίρι, με τα όμορφα φαγητά σου:tongue:... ρεβύθια με μελιτζάνες! καλό μου ακούγεται!

χαχα είναι πολύ ωραίο Νίνα μου, εγώ τρελαίνομαι.

Εχω και πολλες δουλειες σπιτι, ελπιζω να οργανωθω το Σαββατοκυριακο..Γυρναω εξι ωρα στο σπιτι και δεν προλαβαινω, αμα πλακωθω στις δουλειες μετα γκρινιαζουν αυτα που δεν ασχολουμαι μαζι τους.. Μπρος γκρεμοσ και πισω ρεμα...

Σε καταλαβαίνω. Πραγματικά να προτιμήσεις την ανεκτίμητη και πολύτιμη ώρα με τα παιδιά σου και το σπίτι δεύτερο. Όταν θα μεγαλώσουν και δε θα έχεις αυτήν την ευκαιρία το σπίτι θα είναι όλη τη μέρα δικό σου για καθάρισμα. Η παιδική ηλικία όχι μόνο δε θα ξανάρθει αλλά θα είναι κάτι που θα επιθυμείς πολύ και θα θες να ξανάρθει.

Εκανα και λαδοκουλουρα αυτες τις μερες και βγηκαν πολυ νοστιμα.

Αχ μπράβο βρε Ιωάννα, ήθελα κι εγώ να κάνω νηστίσιμα κουλουράκια με πορτοκάλι αλλά όλο το αναβάλλω.

Εβιρι δεν εχω ξανακουσει ρεβυθια με μελιτζανα, αν ετρωγα τα ρεβυθια θα το δοκιμαζα

Ξέρεις τι νόστιμο που είναι!!!!!!!!!!!! Μακάρι να μπορούσες να δοκιμάσεις.

Βέβαια..για να είμαι ειλικρινής έχω θέμα σοβαρό με την μέση μου...και νομίζω ότι είναι αφενός ο καιρός (μετά από σοβαρό τραύμα που είχα πριν καιρό στην μέση όταν ο καιρός κρυώνει ποναω) αλλά κορίτσια είναι και τα κιλά δεν θέλω να κρύβομαι...νομίζω ότι πλέον είμαι περισσότερα κιλά από ότι "μπορώ να σηκώσω" και πρέπει να αρχίζω διαιτα.

Όλα μαζί είναι Νίκο, συν την καθιστική ζωή λόγω της δουλειάς σου. Γυμναστική χρειάζεται για να δυναμώσει η μέση, κυρίως με κοιλιακούς και ραχιαίους, με κολύμπι, με περπάτημα κι αυτά θα σε βοηθήσουν και στα κιλά.

χαχαχαχα βρε κορίτσια τώρα το είδα της ΕΒΙΡΙ μας με το τηλεκοντρόλ! Τι σας κάνουμε οι κακούργοι σας έχουμε πάρει τα τηλεκοντρόλ :-D:grin::-D

χαχα νομίζω ότι είναι αντρικό φαινόμενο γενικώς.

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε αθερίνα τηγανιτή με σαλατούλα λάχανο. Το βράδυ ψήσαμε σουβλάκια χοιρινά και κοτόπουλο, τηγάνισα πατατούλες, φτιάξαμε και μία σως με γιαούρτι, ψήσαμε και πιτούλες και έτοιμα τα τυλιχτά!

Όλα πολύ ωραία Αγγελική μου, και την αθερίνα τη ζήλεψα.

Το ευχαριστήθηκα όμως. Παίξαμε όλοι μαζί, γελάσαμε, χαρήκαμε, βοήθησε και ο καιρός...ουφ...ήταν μια ανάσα!

Αυτά είναι τα ωραία!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω πηρα αδεια την Παρασκευη γιατι ο μεγαλος δεν ειχε σχολείο.Τι καλα μου φανηκε που εκατσα 3 μερες!

Μπα πώς και δεν είχε σχολείο;

Από φαγητό το Σάββατο έκανα χτένι στη γάστρα με τηγανιτές πατάτες... την Κυριακή ψήσαμε μπιφτέκια στη σχάρα και συνόδεψα με πουρέ πατάτας-κολοκύθας, τηγανιτές πατάτες για το σύζυγο και τυροκαυτερή... έκανα επίσης κούκις με σοκολάτα και ταχίνι. Για σήμερα θα βράσω κοφτό μακαρονάκι και με λίγο από το χτένι που έμεινε, θα γίνει ένα καινούργιο φαγάκι!

Όλα απίθανα τα φαγητά σου Νίνα μου.

Μπήκα να σας πω τι ωραία που είναι η άνοιξη τελικά! Μόλις γύρισα από το δάσος, με ένα μάτσο άγρια σπαράγγια και ένα υπέροχο μπουκέτο με άγριες ορχιδέες:tongue: Είναι μην δω εγώ λίγο ήλιο.... ξεμυαλίζομαι:tongue:

Ορίστε και το βάζο μου:

Νίνα μου μας έφτιαξες το κέφι. Είναι τόσο όμορφο και ζωντανό το μπουκέτο που έβαλες λες και το έχω μπροστά μου έτοιμο να το πιάσω.!!!!!!!!

Χαίρομαι που είστε καλά! Δεν έχω διάθεση σήμερα για σχολιασμό μιά και με έχει επηρεάσει πολύ η υπόθεση του Βαγγέλη Γιακουμάκη. Μακάρι να μην ξαναζήσει κανένας γονιός τέτοιες στιγμές...

Πραγματικά είναι συγκλονιστική η ιστορία του. Ο Θεός να τον αναπαύσει και να του δώσει γαλήνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα!

Σημερα ξεκινησε με ψιλοβροχο η μερα. Και χτες συζητουσαμε οτι οι δρομοι κοντευαν να στεγνωσουν... Τα νευρα μου.

Νινα μου τι ωραιο μπουκετο! Κι εδω εχουν αρχισει και ανθιζουν διαφορα (παρα το νερο που ριχνει) αλλα εγω δεν ειμαι πολυ της ανθοκομιας οποτε δεν εχω και βαζα.

Αγγελικη ας βρει τη γαληνη του το παιδι εκει που πηγε. Έφυγε ομως πολυ αδικα.

Τζενακι πηζεις πάλι ε;

Ιωαννα όλα καλά;

Εβιρι ρεβυθια με μελιτζανες δεν ειχα ξανακουσει. Θα ηθελα να δοκιμασω αλλά δεν ακολουθουν και πολυ οι συγκατοικοι.

Εμεις χτες ειχαμε φασολαδα. Την εφτιαξε η γιαγια γιατι την ειχαν επιθυμησει. Η μικρη φυσικα δεν δοκιμασε κι η γιαγια της ετοιμασε κατι αλλο που δεν το εφαγε επισης. Φτου κι απο την αρχη λοιπον. Για σημερα εφτιαξα χταποδακι με πατατες στην κατσαρολα και λιγα μακαρονακια για τη μικρη για το σχολειο. Ναι σημερα πηγαινει ξανα σχολειο.

Φιλια σε ολη την παρεα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα παρεουλα!

Εβιρι οσο πας και χανεσαι, ετσι να σε διαβαζουμε συχνα θελουμε

Φωτεινη αν καθοσουν κανα μηνα σπιτι χωρις τη γιαγια θα εστρωνε η μικρη στο φαγητο. Παλι βροχη ε? πωπω δεν παλευεται. Εδω εχει 3 μερες αρκετο κρυο και πολυ πολυ αερα. Ποτε θα στρωσει ο καιρος?

Σημερα θα φαμε γεμιστα οχι οτι τραβαει ο καιρος αλλα απο το να μαγειρεψω προτιμησα να δεχτω την προταση της πεθερας μου να μου φερει ενα ταψι φαγητο.

Τι κανετε οι υπολοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε ότι φάγαμε και χτες. Για αύριο θα φτιάξω σπανακόρυζο.

Εβιράκι μας έλλειψες αλλά καταλαβαίνω ότι το μπλογκ σόυ τρώει πολύ από τον χρόνο σου!

Αύριο μάλλον δεν θα μπω γιατί παίρνει βαθμούς το κοριτσάκι μου και θα είμαι εκτός δουλειάς αλλά και σπιτιού.

Πολλά φιλιά σε όλες και στον Νίκο μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

Εγω δεν ειμαι κ τοσο πολυ καλα εχω πολλα νευρα , θελω πολυ να σας πω αλλα δυστυχως δεν μπορω για ευνοητους λογους γρρρρ.

Το πηξιμο στην δουλεια συνεχιζεται κ στο σπιτι το τρεξιμο επισης ...

Ιωαννακι μου κ πολυ καλα εκανε κ δεχτηκες τα γεμιστα! Μακαρι να μου ερχοταν κ εμενα κανενα ταπερακι κ ας ειχε κ φακες που λεει ο λογος αλλα που τετοια τυχη!!! Κατσε να χαρεις το παιδακι σου!

Εβιρακι τοσα φαγητα!! πωωωω!! Κ εγω χτες ειδα στην καταψυξη πως εχω δυο σακουλακια μελιτζανες κ πρεπει να τις φτιαξω καμια μερα μην χαλασουνε.

Φωτεινη μου οτι κ να πουμε αν δεν μπορεις να εισαι μονος σου να βαλεις τα παιδια σε σειρα αστα ! απορω τοοοοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβιυν ρε γμτ ....

Αγγελικη μου τραγικη κατασταση . εμεις σαν γονεις πρπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα κ να μιλαμε οσο μπορουμε στα παιδακια μας .. πολυ αδικο τελος ειχε το παληκαρι...

Καλα αποτοελεσματα γι ααυριο που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι!!!

Για σημερα εκανα τον κοκορα σουπα με καροτο-πατατα-κολοκυθι-ντομάτα κ λιγο αστερακι. ευκολο μιας κ ηταν ηδη βρασμενο το κοτοπουλο αλλα ειχα μιση ωρα επλενα μαρουλια κ λαχανο καροτα κλπ για σαλατα .... ελεος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσακια κ αγορι τι κανετε;

Καλυτερα ειμαι σημερα..

Μαγειρικα σημερα κοτοπουλο με πατατες στην γαστρα με πορτοκαλι-μελι-λεμονι κ γλυκια παπρικα μετα απο απαιτηση του μικρου.Οποτε οι φακες πανε για την αλλη βδομαδα.

Που εχετε εξαφανιστει ολοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεάκι! Πως ειστε;

Τζενη χαιρομαι που εισαι λιγο καλυτερα σημερα. Καταλαβαινουμε που δεν μπορεις να γραψεις.

Για σημερα θα φτιαξει η γιαγια λαχανοντολμαδες. Θα τους φαει για πρωτη φορα κι ο μικρος αυγοκομμενους. Χτες εφαγε ολοκληρο αυγο για πρωτη φορα και δεν τον πειραξε. Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι στο μελλον δεν θα ταλαιπωρειται. Η μικρη χτες εφαγε στο σχολειο της (απ'οτι μου ειπε της ειπε κι η δασκαλα να φαει μια-δυο πηρουνιες ακομα κι εκεινη την ακουσε) κι οταν γυρισε στο σπιτι πεινουσε κι ολο ζητουσε να φαει. Αλλά προτιμουσε φρουτα γιατι ειναι πιο υγιεινά(!!!!). Προσπαθησα να την κάνω να δοκιμασει το χταποδακι αλλά δεν πειστηκε. Δεν με πειραζει ομως γιατι πιστευω οτι η προοδος μας ειναι σημαντικη. Επισης ζητησε να της φτιαξουμε για το σχολειο σουπα(!!!!).

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Φωτεινουλα μου !!!τελεια τα νεα κ για τα δυο παιδακια σου !!! Αχ τι καλα που ο μικρος δεν εχει θεμα με το αυγο!! ειναι κατι που υπαρχει σχεδον παντου σε συσκευασμενα κ αντε μετα βγαλε ακρη !!!

Αχ ποτε θα ερθει κ εμενα η σειρα μου να σας πω οτι δοκιμασε ο μικρος !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Σήμερα έφτιαξα ζυμαρικά με μπρόκολο και σαλάτα με μαρούλι και καλαμαράκια κονσέρβας. Χτες είχα μαυρομάτικα με σπανάκι και φακές για την Εβιρίνα.

Εβιρι οσο πας και χανεσαι, ετσι να σε διαβαζουμε συχνα θελουμε

Προσπαθώ να τα προλάβω όλα Ιωάννα μου, αλλά είναι πολλά. Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ.

Εβιράκι μας έλλειψες αλλά καταλαβαίνω ότι το μπλογκ σόυ τρώει πολύ από τον χρόνο σου!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου, η αλήθεια είναι ότι μου τρώει αρκετό χρόνο και το μπλογκ και οι ακόλουθοι στο μπλογκ και θέλω να φαίνομαι κι εγώ συνεπής προς αυτούς και να τους απαντάω στα μηνύματα ή να ψηφίζω τις αναρτήσεις τους.

Αύριο μάλλον δεν θα μπω γιατί παίρνει βαθμούς το κοριτσάκι μου και θα είμαι εκτός δουλειάς αλλά και σπιτιού.

Είμαι σίγουρη για την επιτυχία του ελέγχου.

Εγω δεν ειμαι κ τοσο πολυ καλα εχω πολλα νευρα , θελω πολυ να σας πω αλλα δυστυχως δεν μπορω για ευνοητους λογους γρρρρ.

Ελπίζω ό,τι και να 'ναι να διορθωθεί σύντομα.

Εβιρακι τοσα φαγητα!! πωωωω!!

:D:D:D:D

Χτες εφαγε ολοκληρο αυγο για πρωτη φορα και δεν τον πειραξε. Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι στο μελλον δεν θα ταλαιπωρειται.

Αχ τι ωραία, πολύ χαίρομαι που ξεπέρασε την αλλεργία.

Η μικρη χτες εφαγε στο σχολειο της (απ'οτι μου ειπε της ειπε κι η δασκαλα να φαει μια-δυο πηρουνιες ακομα κι εκεινη την ακουσε) κι οταν γυρισε στο σπιτι πεινουσε κι ολο ζητουσε να φαει. Αλλά προτιμουσε φρουτα γιατι ειναι πιο υγιεινά(!!!!). Προσπαθησα να την κάνω να δοκιμασει το χταποδακι αλλά δεν πειστηκε. Δεν με πειραζει ομως γιατι πιστευω οτι η προοδος μας ειναι σημαντικη. Επισης ζητησε να της φτιαξουμε για το σχολειο σουπα(!!!!).

Έγινε και το δεύτερο θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Έχω χαθεί αλλά τρέχω και δεν φτάνω! Ετοιμάζω τα πασχαλινά μου και τώρα ξεκινάω με τις μπομπονιέρες της μικρούλας μας.

Η μικρή εντωμεταξύ, έχει κολλήσει πάνω μου, μπουσουλάει και αλωνίζει σε όλο το σπίτι! Εξακολουθεί να με ξυπνάει τη νύχτα, και εγώ να κυκλοφορώ σαν ζόμπι!

Δεν προλαβαίνω απόψε να σας διαβάσω, αλλά ελπίζω το ΣΚ να βρω λίγο χρόνο.

Τον τελευταίο καιρό έχουμε καλοφάει!

Σουπιές με σπανάκι, γιουβέτσι με γαρίδες, χταποδάκι με μακαρονάκι κοφτό, φακίτσες, κοτόπουλο με πατατούλες και ένα πανεύκολο και πεντανόστιμο νηστίσιμο brownies!

Έφτιαξα ένα για εμάς & στη συνέχεια άλλα 3, και τα έστειλα στην πεθερά μου και κάτι ξαδέλφια στο χωριό.

Ανάρπαστο έγινε!

Θα σας γράψω τη συνταγή μόλις βρω λίγο επιπλέον χρόνο.

Για την ώρα... Καληνύχτα!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...