Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα μαγειροπαρέα!!

Πλησιάζει η επίσημη πρώτη μέρα της άνοιξης και το πρωί είχε 2 βαθμούς έξω!:mad: αν είναι δυνατόν! Πότε θα φτιάξει επιτέλους ο καιρός?

Χάθηκα λίγο, αλλά είχα λίγο τρέξιμο... τα δρομολόγια έχουν αυξηθεί τελευταία, καθώς πηγαίνω σταθερά 1 φορά την βδομάδα στους γονείς, συν τις δουλειές μου και τα ψώνια για το σπίτι... τα νέα από τον μπαμπά είναι ότι είναι σταθερός, αλλά έχει σταματήσεις να βγαίνει έξω, γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στα πόδια του και νομίζει ότι θα πέσει... έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε ένα καρότσι, τουλάχιστον να μην μένει όληηηη μέρα μέσα! Ευτυχώς το δέχτηκε... με λίγη γκρίνια;)

Χτες έκανα ένα καταπληκτικό φαγητό και θέλω να μοιραστώ μαζί σας: γλυκόξινο κοτόπουλο με ρύζι... είδα την συνταγή στην Ελένη, την έκανε ο Καλλίδης... άλλαξα μερικά πράγματα και έγινε ζουμερό και νόστιμο. Αν ενδιαφέρεστε, να σας την γράψω. Προχτές φάγαμε ντολμαδάκια από την μαμά και σήμερα θα κάνω ψαρόσουπα. Αύριο θα φύγουμε για Σαββατοκύριακο και είμαι πολύ χαρούμενη! Είχαμε καιρό να πάμε κάπου και το περιμένω πως και πως!

καλημερα παρεουλα!

Εβιρι οσο πας και χανεσαι, ετσι να σε διαβαζουμε συχνα θελουμε

Φωτεινη αν καθοσουν κανα μηνα σπιτι χωρις τη γιαγια θα εστρωνε η μικρη στο φαγητο. Παλι βροχη ε? πωπω δεν παλευεται. Εδω εχει 3 μερες αρκετο κρυο και πολυ πολυ αερα. Ποτε θα στρωσει ο καιρος?

Σημερα θα φαμε γεμιστα οχι οτι τραβαει ο καιρος αλλα απο το να μαγειρεψω προτιμησα να δεχτω την προταση της πεθερας μου να μου φερει ενα ταψι φαγητο. Δεν λέμε ποτέ όχι σε τέτοιες προσφορές!!:D

Τι κανετε οι υπολοιποι?

καλημερα !!!

Εγω δεν ειμαι κ τοσο πολυ καλα εχω πολλα νευρα , θελω πολυ να σας πω αλλα δυστυχως δεν μπορω για ευνοητους λογους γρρρρ. Τι σου έκαναν βρε κορίτσι? :(

Το πηξιμο στην δουλεια συνεχιζεται κ στο σπιτι το τρεξιμο επισης ...

Ιωαννακι μου κ πολυ καλα εκανε κ δεχτηκες τα γεμιστα! Μακαρι να μου ερχοταν κ εμενα κανενα ταπερακι κ ας ειχε κ φακες που λεει ο λογος αλλα που τετοια τυχη!!! Κατσε να χαρεις το παιδακι σου!

Εβιρακι τοσα φαγητα!! πωωωω!! Κ εγω χτες ειδα στην καταψυξη πως εχω δυο σακουλακια μελιτζανες κ πρεπει να τις φτιαξω καμια μερα μην χαλασουνε.

Φωτεινη μου οτι κ να πουμε αν δεν μπορεις να εισαι μονος σου να βαλεις τα παιδια σε σειρα αστα ! απορω τοοοοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβιυν ρε γμτ ....

Αγγελικη μου τραγικη κατασταση . εμεις σαν γονεις πρπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα κ να μιλαμε οσο μπορουμε στα παιδακια μας .. πολυ αδικο τελος ειχε το παληκαρι...

Καλα αποτοελεσματα γι ααυριο που ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι!!!

Για σημερα εκανα τον κοκορα σουπα με καροτο-πατατα-κολοκυθι-ντομάτα κ λιγο αστερακι. ευκολο μιας κ ηταν ηδη βρασμενο το κοτοπουλο αλλα ειχα μιση ωρα επλενα μαρουλια κ λαχανο καροτα κλπ για σαλατα .... ελεος αυτά είναι που δεν μπορώ και εγώ!

Καλημέρα παρεάκι! Πως ειστε;

Τζενη χαιρομαι που εισαι λιγο καλυτερα σημερα. Καταλαβαινουμε που δεν μπορεις να γραψεις.

Για σημερα θα φτιαξει η γιαγια λαχανοντολμαδες. Θα τους φαει για πρωτη φορα κι ο μικρος αυγοκομμενους. Χτες εφαγε ολοκληρο αυγο για πρωτη φορα και δεν τον πειραξε. Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι στο μελλον δεν θα ταλαιπωρειται. Η μικρη χτες εφαγε στο σχολειο της (απ'οτι μου ειπε της ειπε κι η δασκαλα να φαει μια-δυο πηρουνιες ακομα κι εκεινη την ακουσε) κι οταν γυρισε στο σπιτι πεινουσε κι ολο ζητουσε να φαει. Αλλά προτιμουσε φρουτα γιατι ειναι πιο υγιεινά(!!!!). Μήπως η μικρή είναι στην εφηβεία και σκέφτεται μην παχύνει και άλλα τέτοια? και για αυτό δεν τρώει... έτσι κάνει η ανιψιά μου και κάνει διάφορα κουλά στους γονείς της! Προσπαθησα να την κάνω να δοκιμασει το χταποδακι αλλά δεν πειστηκε. Δεν με πειραζει ομως γιατι πιστευω οτι η προοδος μας ειναι σημαντικη. Επισης ζητησε να της φτιαξουμε για το σχολειο σουπα(!!!!). Αυτό είναι πολύ ελπιδοφόρο!!:P

Φιλια

Φιλιά σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κι από εμένα..!! Με θέλετε στην παρέα σας? Μου αρέσει κι εμένα να μαγειρεύω..αλλά έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου για να θεωρηθώ καλή μαγείρισσα..το προσπαθώ πάντως!

Χθες μετά από ψάξιμο στο internet έκανα γαρίδες με κριθαράκι και ούζο και βγήκε πολύ νόστιμο. Θα φάμε και σήμερα γιατί περίσσεψε. Οργανώθηκα λίγο και για την επόμενη εβδομάδα, έγραψα τα πράγματα που χρειάζομαι γιατί σκέφτομαι να κάνω: σουπιές με σπανάκι, αγκινάρες με αρακά, κάτι με γαρίδες πάλι (μάλλον ριζότο) και ίσως ένα κοτόπουλο με πατάτες. Είναι ωραία τώρα με τα σαρακοστιανά γιατί έχουμε πο πολλές επιλογές..

Nina-Tom καλά να περάσετε..μου έχει λείψει να φύγουμε αλλά για εμάς μάλλον προς την Πρωτομαγιά βλέπω να εξορμούμε. Έχω δύο μικρά μωράκια, δίδυμα 3,5 μηνών και οι εκδρομές περιορίστηκαν λίγο φέτος τον χειμώνα. Βγαίνουμε όμως βόλτες...

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και καλά μαγειρέματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα !!!

Ποσο χαρα εχω οταν ερχεται επιτελους η Παρασκευη !!!

Νινακι μου καλα να περασετε στην εκδρομούλα σας! Μπραβο που θα φυγετε!! ναι ναι να μας την γραψεις οποτε μπορεσεις! Η κορη της Φωτεινης ειναι μικρουλα στο νηπιο παει !

Κυριακη καλο κουραγιο κ με τις ετοιμασιες κ με την αυπνια! Πολυ ωραια φαγητα εφτιαξες μπραβο!

Εβιρακι μου , ποσο πολυ μας λειπεις !!! Που να τ απρολαβεις ολα κ εσυ !!! Πολυ ωραι ατ αφαγακια σου.Αυτο με τα μαυροματικα με το σπανακι ολο λεω να το κανω κ ολο το ξεχναω.Κ με σεσκουλα εχω διαβασει οτι γινεται καλο! Θα το δοκιμασω την Μ.Βδομαδα αν που δεν θα εχω εδω τον μεγαλο να γκρινιαζει, δεν τρωει φασολια καθολου.

Αγγελικουλα τι κανεις΄τι εγινε χτες εσκισε η κορακλα;

Καλως ηρθες Vesy!!! Κ το ρωτας΄καθε νεο μελος ειναι ευπροσδεκτο στην παρε μας! Πολυ ωραια φαγητα εχεις κατα νου!!

Για σημερα εχω κανει σουφλε με πενες,γαλοπουλα,τυρια κ κρεμα γαλακτος.Ικανοποιημενος ο γιος του αρεσε πολυ! Εγω θα φαω κοτοπουλο που εμειε απο χτες με λιγες πατατες κ βραστα κολοκυθακια.

Link to comment
Share on other sites

Τζένη η συνταγή για το γλυκόξινο κοτόπουλο είναι η εξής:

Κομματάκια κοτόπουλου, πράσινη, κόκκινη και κίτρινη πιπεριά κομμένα σε λεπτές λωρίδες, μανιτάρια, κρεμμύδι κομμένο σε φετάκια, καρότα κομμένα σε λωρίδες, μία σκελίδα σκόρδο, κάρυ, 1 κουτ. σουπ. κορν φλάουερ, μπαλσάμικο, μέλι, σάλτσα ντομάτας, λεμόνι.

Τσιγαρίζουμε σε λίγο λάδι το κοτόπουλο και αφήνουμε να πάρει χρώμα. Προσθέτουμε όλα τα λαχανικά και ψήνουμε να μαλακώσουν. Φτιάχνουμε την γλυκόξινη σάλτσα, ανακατεύοντας το μπαλσάμικο, το μέλι και την ντομάτα. Ρίχνουμε στο φαγητό, αλατοπιπερώνουμε, ρίχνουμε και το κάρυ και στο τέλος το λεμόνι. Ανακατεύουμε το κορν φλάουερ σε λίγο νερό και ρίχνουμε στο φαί, ώστε να πήξει η σάλτσα του. Σερβίρουμε με ρύζι ή νούτλς.

Καλημέρα κι από εμένα..!! Με θέλετε στην παρέα σας? Μου αρέσει κι εμένα να μαγειρεύω..αλλά έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου για να θεωρηθώ καλή μαγείρισσα..το προσπαθώ πάντως! Καλώς την!:D Όλοι ευπρόσδεκτοι, αφού έχουμε κοινό θέμα: το μαγείρεμα!

Χθες μετά από ψάξιμο στο internet έκανα γαρίδες με κριθαράκι και ούζο και βγήκε πολύ νόστιμο. Θα φάμε και σήμερα γιατί περίσσεψε. Οργανώθηκα λίγο και για την επόμενη εβδομάδα, έγραψα τα πράγματα που χρειάζομαι γιατί σκέφτομαι να κάνω: σουπιές με σπανάκι, αγκινάρες με αρακά, κάτι με γαρίδες πάλι (μάλλον ριζότο) και ίσως ένα κοτόπουλο με πατάτες. Είναι ωραία τώρα με τα σαρακοστιανά γιατί έχουμε πο πολλές επιλογές..

Nina-Tom καλά να περάσετε..μου έχει λείψει να φύγουμε αλλά για εμάς μάλλον προς την Πρωτομαγιά βλέπω να εξορμούμε. Έχω δύο μικρά μωράκια, δίδυμα 3,5 μηνών και οι εκδρομές περιορίστηκαν λίγο φέτος τον χειμώνα. Βγαίνουμε όμως βόλτες...

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και καλά μαγειρέματα!!!

Αν θες να κάνεις κάτι διαφορετικό με τις γαρίδες, μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα με το γλυκόξινο κοτόπουλο αντικαθιστώντας με γαρίδες... δες και την συνταγή στο site του ALPHA με τις συνταγές της Ελένης. Έχεις διδυμάκια? τι ωραία!! έχω ιδιαίτερη ευαισθησία με τα δίδυμα:)... και οι βόλτες καλές είναι προς το παρόν! Μένεις Αθήνα?

Για πείτε την γνώμη σας: θέλω να κάνω κάτι γλυκό με σοκολάτα, κατά προτίμηση, με φυλλαράκια που έβγαλα από την κατάψυξη...σκέφτομαι να τα γεμίσω με καραμέλα, που έφτιαξα, κομματάκια σοκολάτας και μπανάνα... φοβάμαι μόνο όταν κρυώσουν, μήπως πήξει πολύ η σοκολάτα και γίνουν σκληρά.. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα η οποία μεγαλώνει βλέπω!

Vesy καλώς ήρθες!

Μία μέρα έλειψα από την δουλειά και σήμετα φυσικά πήζω!!!

Η κόρη μου έσκισε για άλλη μία φορά! Με τόσο φούσκωμα από περηφάνια δεν χωράω να περάσω στις πόρτες!

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά.

Νινάκι να περάσετε όμορφα!

Κορίτσια σας φιλώ για την ώρα, ελπίζω να μπορέσω να ξαναμπώ αργότερα που θα έχω λασκάρει λιγάκι από δουλειά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Tom ωραία η συνταγή με το κοτόπουλο..πράγματι πρέπει να ταιριάζει με τις γαρίδες..για να το δοκιμάσουμε..

Τα διδυμάκια μας είναι αγοράκια και ναι! μένουμε Αθήνα..λίγο βόρεια προς Κηφισιά..

Καλημέρα και πάλι!!!! Και φιλια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα! Πολυ κρυο βρε κοριτσια!

Αγγελικη η ζυμη για την παστα φλωρα φανταστικη, εφτιαξα ταρτα με κρεμα και φραουλες και κοντεψαμε να φαμε και το ταψι μαζι. Σ'ευχαριστω πολυ! Και συγχαρητηρια για την κορη σου.

Νινα ωραια συνταγη και μου αρεσουν πολυ τα γλυκοξινα!

Γεια σου Vessy καλωσηρθες να χαιρεσαι τα διδυμακια σου!

ggeny ωραιο φαγητακι εφτιαξες!

Και εμεις ειχαμε ενημερωση απο τον δασκαλο χθες ευτυχως ολα καλα για την μικρη μου, εκτος που μιλαμε λιγο μεσα στην ταξη.

Χθες εφτιαξα μια τυροπιτα απλη, μπουτακια κοτοπουλο κοκκινιστα με μακαρονια για να φαμε και σημερα. Τις προηγουμενες μερες ειχα φτιαξει μελιτζανες ιμαμ και πολυ τις ευχαριστηθηκα!


4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα! Πολυ κρυο βρε κοριτσια!

Αγγελικη η ζυμη για την παστα φλωρα φανταστικη, εφτιαξα ταρτα με κρεμα και φραουλες και κοντεψαμε να φαμε και το ταψι μαζι. Σ'ευχαριστω πολυ! Και συγχαρητηρια για την κορη σου.

Ευχαριστώ διπλά! Θα μεταφέρω στον άντρα μου τις εντυπώσεις σου για την ζύμη της πάστα φλώρα.

Και εμεις ειχαμε ενημερωση απο τον δασκαλο χθες ευτυχως ολα καλα για την μικρη μου, εκτος που μιλαμε λιγο μεσα στην ταξη.

Μικρό το κακό! Μεγαλώνοντας θα στρώσει πιστεύω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα τα σοκολατοπιτάκια και είναι κόλαση! Έκανα καραμέλα με ζαχαρούχο γάλα και ανακάτεψα με σοκολάτα και μπανάνα. Δεν σκλήρυναν όταν κρύωσαν, οπότε μαζί με τυροπιτάκια που έφτιαξα, θα τα απολαύσουμε αύριο στο ταξίδι.:tongue:

Vesy κοντά είμαστε:D... εγώ είμαι λίγο πιο βόρεια, Δροσιά.

Αγγελική συγχαρητήρια!! πάντα τέτοια με την κορούλα σου!!

Ξέχασα να σας πω ότι χτες αφού φάγαμε το γλυκόξινο κοτόπουλο, μου λέει ο καλός μου να πάμε λίγο και στην πεθερούλα;)... όταν γύρισε τον ρώτησα πώς της φάνηκε και τι του είπε μόλις το είδε? "ααα εγώ δεν τα τρώω αυτά με τα πολλά πράγματα μέσα! καλά άστο και θα το δοκιμάσω αύριο":o:o:o... για να μην ξεχνιόμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αγγελικη μου !!! Συχγαρητηρια κ παλι !!!! Αστερι η κορακλα !!!

Νινακι μου τρεξαν τα σαλια με τα σοκολατοπιτακια σου !!! Η καραμελα με την σοκολατομπανανα κολαση πρπ να ειναι !!!

Καλα απο την πεθεριξ σου τι περιμενες να ακουσεις καλο; αρκει που εσεις το αυχαριστηθηκανε κ αν δεν της αρεσει να μην σε ξαναπροτιμησει !! Και η δικια μου το λεει αυτο με τα πολλα υλικα αλλα ομως δοκιμαζει κ ολο συνταγες μου ζηταει μετα ... Δεν θελει ρε παιδι μου να πει τον λογο το καλο δεν της βγαινει .... και τον ουρανο με τα αστρα να την κατεβασεις παλι θα βρει να πει οτι την ζαλιζει το πολυ φως μην ψαχνεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Τι κάνει το παρεακι;

Θα μου επιτρεψετε να γκρινιαξω λιγο ακομα για τον καιρο; Θελω να σταματησει η βροχη τωρα! Φετος μας εχει διαλυσει. Γενικα εχουμε βροχες εδω αλλα αυτο το φετινο ειναι αλλο πραγμα. Φυσικα τωρα που σας μιλαω βρεχει. Χτες ειχε λιγο ηλιο αλλα με δοντια. Εκανε κρυο λογω θαλασσας και δεν μπορεσαμε να ευχαριστηθουμε λιγη βολτα.

Αγγελικη μου ξερουμε τι αστερακι ειναι η κορη σου. Ευχομαι να ακους παντα τετοια και να την καμαρωνεις παντα!

Νινα ενδιαφερουσα συνταγη αυτη που εβαλες αλλα οι συγκατοικοι μου θα τη θεωρησουν περιεργη κι ετσι θα αργήσω να την δοκιμασω. Την κατεγραψα παντως. Καλά οι πεθερες και γενικα οι γιαγιαδες ειναι σαν τα μικρα παιδια - ολο ιδιοτροπία. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εγω δεν εχω κανενα θεμα με τη δικη μου, ειναι μια χαρα ανθρωπος και πολυ βολικη οποτε δεν μπορω να πω οτι τα εχω ζησει αυτα στο πετσι μου. Τετοιου τυπου σχολια για το φαγητο τα ακουω απο τους δικους μου (ειπαμε δεν ειμαι κι απο τις καλύτερες μαγειρισσες που υπαρχουν). Ευχομαι να περασετε ωραια στην αποδραση σας και να γεμισετε τις μπαταριες σας! Ευτυχως που δεν μου αρεσει στα γλυκα η καραμελα γιατι αλλιως με τη συνταγη που εβαλες θα ειχα σοβαρο προβλημα. Όπως η Αγγελικη δε θα χωραγα κι εγω απο τις πορτες αλλά δυστυχως για αλλο λογο... Οσον αφορα τη μικρη μου ειναι στο προνηπιο. Κατα τη γνωμη μου εκμεταλλευεται τους παππουδες, οι οποιοι μου ειπαν οτι μπορει να εχει νευρικη ανορεξια!!! Οι γιατροι το αποκλειουν σε τοσο μικρη ηλικια.

Vesy καλώς μας ηρθες! Όλοι εινα ευπροσδεκτοι στην παρεα μας! να χαιρεσαι τα διδυμακια σου!

VGI λατρευω τις μελιτζανες ιμαμ. Ανυπομονω να ερθει το καλοκαιρι για αυτο το φαγητο. Οσο για την κορουλα πιστευω πως μεγαλώνοντας θα προσαρμοστει περισσοτερο στους κανονες του σχολειου. Συγχαρητηρια και για τη δικη σου πιτσιρικα λοιπον!

Εβιρι οπως το ειπες θαυμα εγινε! Μπηκα χτες στο μπλογκ σου για ιδεες. Παντα καταπληκτικες συνταγες.

Κρινακι το πιστευεις οτι δεν εχω φτιαξει ποτε brownies; Εγραψες σουπιες με σπανακι και θα ηθελα πολυ να φτιαξω αλλά δυστυχως εδω δεν βρισκω καλο σπανακι εδω και παρα πολυ καιρο.

Χτες φτιαξαμε χοιρινες μπριζολες πανε με πατατες τηγανητες. Σημερα φτιαξαμε κρεατοσουπα για να παρει η μικρη κι αυριο στο σχολειο. Λεω να φτιαξω τυροπιτακια το βραδυ σαν μπουρεκακια.

Φιλια και καλό υπόλοιπο Κυριακης


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Έχω χαθεί αλλά τρέχω και δεν φτάνω! Ετοιμάζω τα πασχαλινά μου και τώρα ξεκινάω με τις μπομπονιέρες της μικρούλας μας.

Η μικρή εντωμεταξύ, έχει κολλήσει πάνω μου, μπουσουλάει και αλωνίζει σε όλο το σπίτι! Εξακολουθεί να με ξυπνάει τη νύχτα, και εγώ να κυκλοφορώ σαν ζόμπι!

Δεν προλαβαίνω απόψε να σας διαβάσω, αλλά ελπίζω το ΣΚ να βρω λίγο χρόνο.

Με τοσα που εχεις να κανεις που να προλαβεις να γραψεις

Τον τελευταίο καιρό έχουμε καλοφάει!

Σουπιές με σπανάκι, γιουβέτσι με γαρίδες, χταποδάκι με μακαρονάκι κοφτό, φακίτσες, κοτόπουλο με πατατούλες και ένα πανεύκολο και πεντανόστιμο νηστίσιμο brownies!

Έφτιαξα ένα για εμάς & στη συνέχεια άλλα 3, και τα έστειλα στην πεθερά μου και κάτι ξαδέλφια στο χωριό.

Ανάρπαστο έγινε!

Μια χαρα φαγητακια εκανες

Θα σας γράψω τη συνταγή μόλις βρω λίγο επιπλέον χρόνο.

Για την ώρα... Καληνύχτα!!!!

:)

Καλημέρα κι από εμένα..!! Με θέλετε στην παρέα σας? Μου αρέσει κι εμένα να μαγειρεύω..αλλά έχω ακόμη δρόμο μπροστά μου για να θεωρηθώ καλή μαγείρισσα..το προσπαθώ πάντως!

Χθες μετά από ψάξιμο στο internet έκανα γαρίδες με κριθαράκι και ούζο και βγήκε πολύ νόστιμο. Θα φάμε και σήμερα γιατί περίσσεψε. Οργανώθηκα λίγο και για την επόμενη εβδομάδα, έγραψα τα πράγματα που χρειάζομαι γιατί σκέφτομαι να κάνω: σουπιές με σπανάκι, αγκινάρες με αρακά, κάτι με γαρίδες πάλι (μάλλον ριζότο) και ίσως ένα κοτόπουλο με πατάτες. Είναι ωραία τώρα με τα σαρακοστιανά γιατί έχουμε πο πολλές επιλογές..

Nina-Tom καλά να περάσετε..μου έχει λείψει να φύγουμε αλλά για εμάς μάλλον προς την Πρωτομαγιά βλέπω να εξορμούμε. Έχω δύο μικρά μωράκια, δίδυμα 3,5 μηνών και οι εκδρομές περιορίστηκαν λίγο φέτος τον χειμώνα. Βγαίνουμε όμως βόλτες...

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους και καλά μαγειρέματα!!!

Καλως ηρθες Vesy, εννοειται πως σε θελουμε στην παρεα μας. Να χαιρεσαι τα παιδακια σου. Εχεις καθολου βοηθεια? γιατι δυο μωρα ταυτοχροβα θα ειναι καπως δυσκολο ε?

Τζένη η συνταγή για το γλυκόξινο κοτόπουλο είναι η εξής:

Κομματάκια κοτόπουλου, πράσινη, κόκκινη και κίτρινη πιπεριά κομμένα σε λεπτές λωρίδες, μανιτάρια, κρεμμύδι κομμένο σε φετάκια, καρότα κομμένα σε λωρίδες, μία σκελίδα σκόρδο, κάρυ, 1 κουτ. σουπ. κορν φλάουερ, μπαλσάμικο, μέλι, σάλτσα ντομάτας, λεμόνι.

Τσιγαρίζουμε σε λίγο λάδι το κοτόπουλο και αφήνουμε να πάρει χρώμα. Προσθέτουμε όλα τα λαχανικά και ψήνουμε να μαλακώσουν. Φτιάχνουμε την γλυκόξινη σάλτσα, ανακατεύοντας το μπαλσάμικο, το μέλι και την ντομάτα. Ρίχνουμε στο φαγητό, αλατοπιπερώνουμε, ρίχνουμε και το κάρυ και στο τέλος το λεμόνι. Ανακατεύουμε το κορν φλάουερ σε λίγο νερό και ρίχνουμε στο φαί, ώστε να πήξει η σάλτσα του. Σερβίρουμε με ρύζι ή νούτλς.

Τι ωραια συνταγη!!!!! καταγραφηκε

Για πείτε την γνώμη σας: θέλω να κάνω κάτι γλυκό με σοκολάτα, κατά προτίμηση, με φυλλαράκια που έβγαλα από την κατάψυξη...σκέφτομαι να τα γεμίσω με καραμέλα, που έφτιαξα, κομματάκια σοκολάτας και μπανάνα... φοβάμαι μόνο όταν κρυώσουν, μήπως πήξει πολύ η σοκολάτα και γίνουν σκληρά.. τι λέτε?

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα η οποία μεγαλώνει βλέπω!

Vesy καλώς ήρθες!

Μία μέρα έλειψα από την δουλειά και σήμετα φυσικά πήζω!!!

Η κόρη μου έσκισε για άλλη μία φορά! Με τόσο φούσκωμα από περηφάνια δεν χωράω να περάσω στις πόρτες!

Δεν ειχαμε καμμια αμφιβολια για τις επιτυχιες της. Συγχαρητηρια και παλι!

Σήμερα τρώμε μακαρόνια με κιμά.

Νινάκι να περάσετε όμορφα!

Κορίτσια σας φιλώ για την ώρα, ελπίζω να μπορέσω να ξαναμπώ αργότερα που θα έχω λασκάρει λιγάκι από δουλειά!

Γεια σας και απο εμενα! Πολυ κρυο βρε κοριτσια!

Αγγελικη η ζυμη για την παστα φλωρα φανταστικη, εφτιαξα ταρτα με κρεμα και φραουλες και κοντεψαμε να φαμε και το ταψι μαζι. Σ'ευχαριστω πολυ! Και συγχαρητηρια για την κορη σου.

Νινα ωραια συνταγη και μου αρεσουν πολυ τα γλυκοξινα!

Γεια σου Vessy καλωσηρθες να χαιρεσαι τα διδυμακια σου!

ggeny ωραιο φαγητακι εφτιαξες!

Και εμεις ειχαμε ενημερωση απο τον δασκαλο χθες ευτυχως ολα καλα για την μικρη μου, εκτος που μιλαμε λιγο μεσα στην ταξη.

Χθες εφτιαξα μια τυροπιτα απλη, μπουτακια κοτοπουλο κοκκινιστα με μακαρονια για να φαμε και σημερα. Τις προηγουμενες μερες ειχα φτιαξει μελιτζανες ιμαμ και πολυ τις ευχαριστηθηκα!

Ταρτα με κρεμα και φραουλες ε? αγαπημενη

Τελικά έκανα τα σοκολατοπιτάκια και είναι κόλαση! Έκανα καραμέλα με ζαχαρούχο γάλα και ανακάτεψα με σοκολάτα και μπανάνα. Δεν σκλήρυναν όταν κρύωσαν, οπότε μαζί με τυροπιτάκια που έφτιαξα, θα τα απολαύσουμε αύριο στο ταξίδι.:tongue:

Vesy κοντά είμαστε:D... εγώ είμαι λίγο πιο βόρεια, Δροσιά.

Αγγελική συγχαρητήρια!! πάντα τέτοια με την κορούλα σου!!

Ξέχασα να σας πω ότι χτες αφού φάγαμε το γλυκόξινο κοτόπουλο, μου λέει ο καλός μου να πάμε λίγο και στην πεθερούλα;)... όταν γύρισε τον ρώτησα πώς της φάνηκε και τι του είπε μόλις το είδε? "ααα εγώ δεν τα τρώω αυτά με τα πολλά πράγματα μέσα! καλά άστο και θα το δοκιμάσω αύριο":o:o:o... για να μην ξεχνιόμαστε!!

Πως περασατε Νινα? Που πηγατε?

Καλημέρα! Τι κάνει το παρεακι;

Θα μου επιτρεψετε να γκρινιαξω λιγο ακομα για τον καιρο; Θελω να σταματησει η βροχη τωρα! Φετος μας εχει διαλυσει. Γενικα εχουμε βροχες εδω αλλα αυτο το φετινο ειναι αλλο πραγμα. Φυσικα τωρα που σας μιλαω βρεχει. Χτες ειχε λιγο ηλιο αλλα με δοντια. Εκανε κρυο λογω θαλασσας και δεν μπορεσαμε να ευχαριστηθουμε λιγη βολτα.

Κι εγω γκρινιαζω με τον καιρο. Βρεχει απο χτες το μεσημερι και τα νευρα μου ειναι κροσσια

Αγγελικη μου ξερουμε τι αστερακι ειναι η κορη σου. Ευχομαι να ακους παντα τετοια και να την καμαρωνεις παντα!

Νινα ενδιαφερουσα συνταγη αυτη που εβαλες αλλα οι συγκατοικοι μου θα τη θεωρησουν περιεργη κι ετσι θα αργήσω να την δοκιμασω. Την κατεγραψα παντως. Καλά οι πεθερες και γενικα οι γιαγιαδες ειναι σαν τα μικρα παιδια - ολο ιδιοτροπία. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εγω δεν εχω κανενα θεμα με τη δικη μου, ειναι μια χαρα ανθρωπος και πολυ βολικη οποτε δεν μπορω να πω οτι τα εχω ζησει αυτα στο πετσι μου. Τετοιου τυπου σχολια για το φαγητο τα ακουω απο τους δικους μου (ειπαμε δεν ειμαι κι απο τις καλύτερες μαγειρισσες που υπαρχουν). Ευχομαι να περασετε ωραια στην αποδραση σας και να γεμισετε τις μπαταριες σας! Ευτυχως που δεν μου αρεσει στα γλυκα η καραμελα γιατι αλλιως με τη συνταγη που εβαλες θα ειχα σοβαρο προβλημα. Όπως η Αγγελικη δε θα χωραγα κι εγω απο τις πορτες αλλά δυστυχως για αλλο λογο... Οσον αφορα τη μικρη μου ειναι στο προνηπιο. Κατα τη γνωμη μου εκμεταλλευεται τους παππουδες, οι οποιοι μου ειπαν οτι μπορει να εχει νευρικη ανορεξια!!! Οι γιατροι το αποκλειουν σε τοσο μικρη ηλικια.

Vesy καλώς μας ηρθες! Όλοι εινα ευπροσδεκτοι στην παρεα μας! να χαιρεσαι τα διδυμακια σου!

VGI λατρευω τις μελιτζανες ιμαμ. Ανυπομονω να ερθει το καλοκαιρι για αυτο το φαγητο. Οσο για την κορουλα πιστευω πως μεγαλώνοντας θα προσαρμοστει περισσοτερο στους κανονες του σχολειου. Συγχαρητηρια και για τη δικη σου πιτσιρικα λοιπον!

Εβιρι οπως το ειπες θαυμα εγινε! Μπηκα χτες στο μπλογκ σου για ιδεες. Παντα καταπληκτικες συνταγες.

Κρινακι το πιστευεις οτι δεν εχω φτιαξει ποτε brownies; Εγραψες σουπιες με σπανακι και θα ηθελα πολυ να φτιαξω αλλά δυστυχως εδω δεν βρισκω καλο σπανακι εδω και παρα πολυ καιρο.

Χτες φτιαξαμε χοιρινες μπριζολες πανε με πατατες τηγανητες. Σημερα φτιαξαμε κρεατοσουπα για να παρει η μικρη κι αυριο στο σχολειο. Λεω να φτιαξω τυροπιτακια το βραδυ σαν μπουρεκακια.

Φιλια και καλό υπόλοιπο Κυριακης

Μακαρι να φαει η μικρη τη σουπα. Οταν μεινετε οικογενειακως θα αλλαξει. Ευχομαι συντομα να παρεις μεταθεση

Link to comment
Share on other sites

πως θα μαθω το παιδι να αποκοιμιεται μονο του? Για να κοιμηθει πρεπει να ειμαι μαζι του και βεβαια με παιρνει κι εμενα ο υπνος με αποτελεσμα να πηγαινω κατα τις 11 στο κρεβατι μου και να μην καθομαι καθολου με τον αντρα μου. Ξεκιναω απο τις 9 για να πλυνουμε δοντια, τσισα, πυτζαμες και ξαπλωνουμε στις 9.30, θελει να του διαβασω παραμυθι και να μου μιλησει για τα παιδακαι του σχολειου και καταληγει να κοιμαται στις 10.30. Οταν εχω φαει τοση ωρα καθε μερα για τον υπνο του μετα το μονο που κανω ειναι να μεταφερω το κορμι μου στο αλλο κρεβατι. Μεσα στην νυχτα οπως ξυπναει και με ζηταει και για να ξανακοιμηθει θελει αγκαλια οποτε κανω αρκετα περα δωθε μες στη νυχτα. Τις τελευταιες μερες του εξηγησα οτι πρεπει να αποκοιμιεται μονος, μολις εφευγα ξεκιναγε απιστευτο κλαμα που μπορει να εφτανε μεχρι την αλλη μερα το πρωι. Για τιμωρια του επαιρνα και απο ενα αγαπημενο αυτοκινητακι. Καταληξαμε να μην μπορει καθολου να κοιμηθει μονος του και αν φυγω απο διπλα του ξυπναει αμεσως, μου κραταει το χερι δυνατα για να μην φυγω. Εχω πιεστει πολυ και κουραστει γιατι δεν εχω ουτε μιση ωρα για τον εαυτο μου. Δεν μπορω ουτε τα νυχια μου τα φτιαξω πανε μηνες απο την τελευταια φορα που τα εβαψα. Κατα τα αλλα ο αντρας μου λεει πως χαθηκαμε, μα ποσα κομματια να γινω. Για να τα πω με τον αντρα μου βραδυ πρεπει να το εχουμε κανονισει βασει βαρδιων αλλα με αυτα που τραβαω με το παιδι δεν αντεχω, δεν ξερω τι να κανω.

Περα απο τη γκρινια μου τα φαγητα που φτιαξαμε ειναι ομελετα φουρνου (ιδεα απο την Εβιρι), εγινε καταπληκτικη, εκανα βεβαια καποιες παραλλαγες, πρασσοπιτα, αρνακι στο φουρνο με πατατες, μοσχαρακι κοκκινιστο με μακαρονια που θα φαμε και σημερα, κοτοπουλο τηγανια με ρυζι, εκανα κι εναν κορμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!!

Δε μ'άρεσε που ξεκίνησε η μέρα με βροχή....:(:(:(:(

Αγγελική μου συγχαρητήρια για το αστέρι σου!!! Εύχομαι να είναι πάντα καλά, ν'ακούς πάντα τα καλύτερα για εκείνη και να την καμαρώνεις!!!!

Φωτεινή, αχ τι τραβάς με τους παππούδες...άκου νευρική ανορεξία σε αυτή την ηλικία! Είναι καθαρά ψυχολογικό και όταν θα είστε όλοι μαζί με τον μπαμπά της σίγουρα θα αισθανθεί καλύτερα και θα τρώει το παιδί κανονικά. Μακάρι να ευοδωθεί η μετάθεσή σου φέτος και να τελειώσουν τα βάσανά σου.

Νίνα τι υπέροχα πράγματα που έφτιαξες! Τις κράτησα τις συνταγές ευελπιστώντας να τις φτιάξω κάποια στιγμή! Πώς τα περάσατε στη βόλτα σας; Για την πεθερά μην ανησυχείς τα'χουμε ξαναπεί, μην περιμένεις ν'ακούσεις καλή κουβέντα. Προσωπικά τέτοια αντιμετώπιση έχω πλέον και από πεθερά και από μαμά οπότε καταλαβαίνω πόσο ενοχλητικό είναι. Δεν πειράζει θα τα τρώτε με τον αντρούλη σου και θα περνάτε σούπερ!

Vesy καλώς μας ήρθες! Να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου! Μακάρι να κάνετε μια εξόρμηση την Πρωτομαγιά και οι υπόλοιπες βόλτες όμως είναι μια χαρά! Έχω κι εγώ μια μικρούλα 10 μηνών και οι στιγμές όπως και οι βόλτες μας είναι υπέροχες! Πολύ ωραίο το μενού σου!

VGI μπράβο για τη μικρή σου! Για το ότι μιλάει μέσα στην τάξη θεωρώ ότι είναι μια φάση που περνούν όλα τα παιδάκια. Μετά προσαρμόζονται και μαθαίνουν ότι δεν πρέπει να μιλάνε μέσα, αλλά στο διάλειμμα. Λατρεύω τις ιμάμ! Θα περιμένω να βρω ωραίες μελιτζάνες και θα τις φτιάξω.

Krinaki κι εγώ έχω χαθεί, αλλά η παρέα δεν μας ξεχνάει! Ετοιμάζεσαι κι εσύ για τη βάπτιση; Κι εμείς το ίδιο. Θύμισέ μου πότε είναι με το καλό; Όποτε μπορέσεις γράψε τη συνταγή για το brownies. :-D

Ιωάννα μου κατ'αρχήν πολύ ωραία όλα τα φαγάκια σου! Την ομελέτα φούρνου την κάνουμε κι εμείς και είναι καταπληκτική! Δύσκολο αυτό με τον μικρό που περιγράφεις... το έχεις συζητήσει μαζί του γιατί το κάνει αυτό; Μήπως αισθάνεται ανασφάλεια; Σίγουρα του λείπεις πολύ και σε αποζητά. Μήπως φοβάται το σκοτάδι; Αν συμμετείχατε σαν ζευγάρι με τον άντρα σου στη διαδικασία ύπνου; Να τα κάνατε παρέα; Σίγουρα χρειάζεσαι χρόνο κι εσύ για τον εαυτό σου και με τον καλό σου, αλλά λέω εγώ τώρα μήπως αν τα κάνατε μαζί ήταν πιο εύκολο;

Λοιπόν οι δικές μας προετοιμασίες για τη βάπτιση προχωρούν μια χαρά! Την εβδομάδα που πέρασε κλείσαμε τα βαπτιστικά και τις μπομπονιέρες. Προσκλητήρια έχω βρει, μου έστειλαν τη μακέτα και μένει να τα παραγγείλω. Μένει να πάμε αυτή την εβδομάδα με την κουμπάρα μου για τον σταυρό της μικρής. Το Σάββατο πήγα κι έφτιαξα μαλλί! Πω...είχα ξεχάσει πως είναι να περνάς 3 ώρες στο κομμωτήριο... Την Παρασκευή πήγαμε τη μικρή στον γιατρό της και τώρα μας έβαλε να τρώμε τα πάντα! Μας είπε και πως να τα μοιράσουμε στη μέρα τα γεύματά της, αλλά πολύ φαΐ βρε κορίτσια! Αναρωτιέμαι που το βάζει!

Μαγειρικά τώρα, την εβδομάδα που πέρασε είχαμε αρακά κοκκινιστό για 2 μέρες, ομελέτα φούρνου, χυλοπίτες με κοτόπουλο, τυρόπιτα και δεν θυμάμαι τι άλλο :rolleyes:. Χθες κατόπιν παραγγελίας για σήμερα έφτιαξα το βράδυ κοτόπουλο γιουβέτσι στη γάστρα. Λογικά θα φτάσει και για αύριο. Την Τετάρτη θα έχουμε τον κλασικό μπακαλιάρο τηγανιτό με συνοδευτική κόκκινη σάλτσα και σκορδαλιά, ενώ η μικρή θα φάει για πρώτη φορά ψαρόσουπα.

Θέλω να φτιάξω και ένα γλυκό με ταχίνι. Σκεφτόμουν κάτι σε κέικ ή κουλουράκια-μπισκότα, αλλά δε ξέρω ακόμα. Για πείτε καμιά ιδέα!

Πάω να δουλέψω λιγάκι και τα ξαναλέμε. Πολλά φιλιά!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!!

Δε μ'άρεσε που ξεκίνησε η μέρα με βροχή....:(:(:(:(

Αχ και σε ποιον αρεσει, απογοητευση ειναι αυτος ο καιρος

Ιωάννα μου κατ'αρχήν πολύ ωραία όλα τα φαγάκια σου! Την ομελέτα φούρνου την κάνουμε κι εμείς και είναι καταπληκτική! Δύσκολο αυτό με τον μικρό που περιγράφεις... το έχεις συζητήσει μαζί του γιατί το κάνει αυτό; Μήπως αισθάνεται ανασφάλεια; Σίγουρα του λείπεις πολύ και σε αποζητά. Μήπως φοβάται το σκοτάδι; Αν συμμετείχατε σαν ζευγάρι με τον άντρα σου στη διαδικασία ύπνου; Να τα κάνατε παρέα; Σίγουρα χρειάζεσαι χρόνο κι εσύ για τον εαυτό σου και με τον καλό σου, αλλά λέω εγώ τώρα μήπως αν τα κάνατε μαζί ήταν πιο εύκολο;

Δεν γινεται να το κανουμε απο κοινου γιατι τις περισσοτερες μερες του μηνα την ωρα του υπνου ο αντρας μου λειπει και οσα βραδια ειναι εκει δεν τον θελει καθολου και τελικα αν καταφερει να κοιμηθει με τον μπαμπα ξυπναει τα βραδια και με ψαχνει

Λοιπόν οι δικές μας προετοιμασίες για τη βάπτιση προχωρούν μια χαρά! Την εβδομάδα που πέρασε κλείσαμε τα βαπτιστικά και τις μπομπονιέρες. Προσκλητήρια έχω βρει, μου έστειλαν τη μακέτα και μένει να τα παραγγείλω. Μένει να πάμε αυτή την εβδομάδα με την κουμπάρα μου για τον σταυρό της μικρής. Το Σάββατο πήγα κι έφτιαξα μαλλί! Πω...είχα ξεχάσει πως είναι να περνάς 3 ώρες στο κομμωτήριο... Την Παρασκευή πήγαμε τη μικρή στον γιατρό της και τώρα μας έβαλε να τρώμε τα πάντα! Μας είπε και πως να τα μοιράσουμε στη μέρα τα γεύματά της, αλλά πολύ φαΐ βρε κορίτσια! Αναρωτιέμαι που το βάζει!

Μαγειρικά τώρα, την εβδομάδα που πέρασε είχαμε αρακά κοκκινιστό για 2 μέρες, ομελέτα φούρνου, χυλοπίτες με κοτόπουλο, τυρόπιτα και δεν θυμάμαι τι άλλο :rolleyes:. Χθες κατόπιν παραγγελίας για σήμερα έφτιαξα το βράδυ κοτόπουλο γιουβέτσι στη γάστρα. Λογικά θα φτάσει και για αύριο. Την Τετάρτη θα έχουμε τον κλασικό μπακαλιάρο τηγανιτό με συνοδευτική κόκκινη σάλτσα και σκορδαλιά, ενώ η μικρή θα φάει για πρώτη φορά

ψαρόσουπα.

με γεια το μαλλι! Τι ωραια να σε περιποιουνται τοσες ωρες. Ωραια φαγητακια ειχες. Ποτε με το καλο ειναι η βαφτιση?

Θέλω να φτιάξω και ένα γλυκό με ταχίνι. Σκεφτόμουν κάτι σε κέικ ή κουλουράκια-μπισκότα, αλλά δε ξέρω ακόμα. Για πείτε καμιά ιδέα!

Πάω να δουλέψω λιγάκι και τα ξαναλέμε. Πολλά φιλιά!!!

Που ειστε καλε οι υπολοιπες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...