Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, καλό μήνα σε όλες.

Χρωστάω να πω χρόνια πολλά για την κόρη σου Αγγελική και για τον άντρα σου Φωτεινή πιο κάτω διάβασα και για τα γενέθλιά σου Αγγελική να σε χαιρόμαστε κι εμείς μαζί με την οικογένειά σου, να τα εκατοστήσεις με υγεία, δύναμη και δημιουργικότητα

Όπως βλέπω χρόνια και ζαμάνια έχω να μπω στον καφέ πάλι. Ας είν' καλά η παροιμία που λέει: "κάλλιο αργά παρά ποτέ".

Τα νέα μου είναι μάλλον συνηθισμένα. Τις προηγούμενες δύο εβδομάδες είχαν τις ανοιξιάτικες διακοπές τα παιδιά στο σχολείο. Πήγαμε κι εμείς μια μικρή εκδρομή κι ευχαριστηθήκαμε πολύ. Τα σχολεία βέβαια, ξεκίνησαν πάλι τη Δευτέρα και η Εβιρίνα πλέον έχει μπει στην τελική ευθεία.

Αυτές τις μέρες περνάμε ίωση εγώ και η μικρή. Εγώ την πέρασα με πολύ βήχα και συνάχι ενώ η μικρή ελαφρύτερα. Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μου έχει περάσει.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν φέρει τα λείψανα των Αγίων Νικολάου, Ραφαήλ και Ειρήνης στην Εκκλησία του Έσσλινγκεν και παρευρέθηκα την Τετάρτη το απόγευμα στην υποδοχή τους και μετά στον εσπερινό και την επόμενη μέρα την Πέμπτη πήγαμε οικογενειακά στη Θεία Λειτουργία το πρωί. Εκείνη τη μέρα ήταν γερμανική αργία και δε δούλευε ο Έβιρος. Στο προαύλιο της Εκκλησίας είχαν στήσει πανηγύρι με πάγκους και τέντες για να κάθεται ο κόσμος να τρώει.

Εδώ στα πανηγύρια πουλάνε φαγώσιμα όπως: καφέ, γλυκά, αναψυκτικά, σουβλάκια, σάντουιτς και μόνο 2-3 πάγκοι είχαν άλλα εμπορικά είδη.

Μόλις τέλειωσε η Θ. Λειτουργία βγήκαμε στο προαύλιο και απολαύσαμε τα παραδοσιακά συγκροτήματα μουσικής και χορού με πολύ καλούς χορευτές.

Ζήλεψα και θαύμασα ένα πολύ σύλλογο που χόρευε πολύ καλό πεντοζάλι και νησιώτικα αλλά και λαϊκά. Έπιασα μια κοπέλα απ' αυτούς και τη ρώτησα πού βρίσκονται αλλά δυστυχώς είναι 1 ώρα μακριά από την περιοχή που μένουμε αλλιώς θα την πήγαινα την Εβιρίνα.

Κατά τα άλλα ο καιρός είναι λίγο άστατος, μία ζέστη μία κρύο. Δεν αποφασίζει κι αυτός τι καφέ θα φτιάχνω, μία πίνω φραπέ και μία ζεστό.

Από φαγητό σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο κοκκινιστό με τραχανά και μανιτάρια.

Χτες δυστυχώς ήμουν σε μία κηδεία, ενός νέου ανθρώπου, που έφυγε ξαφνικά στον ύπνο του... μας συγκλόνισε το γεγονός και λέω ότι πρέπει τελικά να περνάμε όσο μπορούμε καλύτερα στην ζωή μας, γιατί πραγματικά δεν ξέρει κανείς τι του ξημερώνει:-( Συγνώμη για την μαυρίλα....

Πάνω σ' αυτό εγώ θα είχα να πω ότι πρέπει στη ζωή μας να μην κρατάμε μίση, έχθρες και κακίες με τους συνανθρώπους μας για να μην αφήνουμε χρεωστούμενα (σε αισθήματα).

Δεν είναι το παν να περνάμε όσο καλύτερα μπορούμε, αλλά να γίνουμε όσο καλύτεροι άνθρωποι μπορούμε.

Φωτεινούλα όπως το είπες, φούσκωσα από υπερηφάνεια χτες με τους βαθμούς της κόρης μου! 19,8 μέσος όρος στην 1η Λυκείου ΧΩΡΙΣ φροντιστήριο!

Πσσσσσσσσσσσσσσ τι να λέμε τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!! Βαθμάρα όχι βαθμός και πόσο μάλλον να είναι και χωρίς φροντιστήριο!!!!. Συγχαρητήρια Αγγελική μου να τη χαίρεσαι διπλά και για τους βαθμούς της και για τη γιορτή της.

Το μόνο κακό είναι ότι παραλίγο να βάλω φωτιά στο σπίτι γιατί άνοιξα λάθος μάτι στην κουζίνα (είναι αφής και δεν είδα καλά) και πάνω σε εκείνο είχα μια χάρτινη συσκευασία με ταχινόπιτα τυλιγμένη με μεμβράνη και άρπαξε. Στην αρχή μύριζε και μέχρι να γυρίσω είχε πάρει φωτιά. Ευτυχώς όμως πρόλαβα και τελικά τέλος καλό όλα καλά, αλλά πήρα μια τρομάρα...

Έχει συμβεί σε όλους μας να ανάψουμε λάθος μάτι. Εγώ στο πατρικό μου είχα κάψει λίγο στο κέντρο ένα μεταλλικό κάλυμμα του μαντεμένιου ματιού. Αφού είσαστε καλά και δεν έγινε τίποτα σοβαρότερο δεν πειράζει.

Απο τη σκονη γλιτωσαμε αυτες τις μερες. Μαγειρικα, το Σαββατο το μεσημερι γαυρο τηγανητο με χορτα και το βραδυ πιτσα.

Αχ αυτό το γάβρο πολύ τον πεθύμησα βρε Φωτεινή μου.

Εγω το σ/κ περασα πολυ καλα. Την Παρασκευη το βραδυ που το παιδι κοιμηθηκε στους παπουδες πηγα για ποτακι και το Σαββατο μαζι με παρεα και τα παιδια πηγαμε στη θαλασσα, επαιξαν παρα πολυ και το ευχαριστηθηκαν, φαγαμε κι εκει και ηταν τελεια.

Χαίρομαι τόσο πολύ όταν περνάς καλά.

Το Σάββατο, πήγαμε στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και βγάλαμε ετήσια κάρτα.

Είχα πάει κι εγώ πριν κάποια χρόνια και είναι πραγματικά τεράστιο. Κουράζεσαι να περπατάς εκεί μέσα.

Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έχει η μελένια μου γενέθλια. Αχ.. δεν μπορώ να το πιστέψω ότι γίνεται 2! Το απόγευμα θα μαζευτούμε στης μαμάς μου το σπίτι οικογενειακά.

Το μωρούλι μεγάλωσε μωρέ. Να τα εκατοστήσει η γλυκούλα και να τη δείτε όπως επιθυμείτε. Να της δώσει κι ένα φιλάκι από μένα.

έκανα άλλη μία μαρμελάδα, με μούρα αυτή τη φορά που μάζεψα από τα δέντρα μας... πρόσθεσα λίγες φράουλες για καλύτερο χρώμα και άρωμα, λίγο τριμμένο μήλο για καλύτερο πήξιμο, μέλι και λίγη ζάχαρη και έγινε σούπερ:-P

Τα σέβη μου!!!!!!!! Δεν έχω λόγια...

Ιωάννα φτιάξαμε την οροφή του μπάνιου που είχε φουσκώσει από την υγρασία... έχουμε ακόμα και άλλες εργασίες, που θα τις κάνουμε μέσα στο καλοκαίρι μάλλον, όπως να βάλουμε γυψοσανίδες σε ένα δωμάτιο που έχει πρόβλημα με υγρασία... αυτό θα είναι παίδεμα, γιατί σημαίνει ξήλωμα καλοριφέρ και άλλα τέτοια ωραία!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω, εσάς που έχετε και παιδιά, πώς βλέπετε κάποια διατροφικά θέματα: χτες είδα στην τηλεόραση πόσα αντιβιοτικά δίνουν στα κοτόπουλα, που καταλήγουν στο πιάτο μας και πόσο καλύτερα είναι τα ελευθέρας βοσκής... επίσης ακούω για το χοιρινό πολλά! Εσείς τι κάνετε όσο αφορά τα κρέατα που τρώτε? Σκέφτομαι αρκετά σοβαρά και συζητάγαμε αυτό το θέμα χτες με τον άντρα μου, πώς να το διαχειριστούμε και τι να τρώμε πια. Έχουμε κάποιους γνωστούς που έχουν ζώα, αλλά πάλι δεν ξέρει κανείς αν εκτός από τα χορταράκια που τους δίνουν, τι φάρμακα μπορεί να παίρνουν και να μη το λένε... μήπως οι μεγάλες εταιρίες είναι πιο ασφαλείς? Είναι μπέρδεμα:rolleyes:

Προσωπικά δεν κάνω τίποτα. Αγοράζω στο σούπερ μάρκετ ό,τι μου φανεί ωραίο στο μάτι. Καλό θα είναι όποιος έχει γνωστό σε χωριό που να δίνει εγγυημένα αγνές τροφές στα ζώα που σφάζει να αγοράζει απ' αυτόν όσο μπορεί συχνότερα. Ένας καταψύκτης είναι ιδανικός. Οι υπόλοιποι θα βράσουμε στο ζουμί μας.

Όσο για τον νερό της θάλασσας κι εγώ λίγο πριν πάρει βράση μπαίνω!!!!

Κι εγώ έτσι ιαματικό το θέλω.

Κι εγώ να χαίρομαι την δική μου κατά 50% (λόγω διπλού ονόματος)!

Είχε και γιορτή; Χρόνια της πολλά κι ευτυχισμένα να είναι.!!

Το Σαββατο το μεσημερι που ειχα βγει για ψωνια ειχε τοσο χωμα που ειπα θ αρρωστησουμε. Πολυ τακτικα δεν ερχεται πια το χωμα?

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όταν ήμουν μικρή δε θυμάμαι να υπήρχε αυτό το φαινόμενο. Φυσικά και αέρας φυσούσε και καύσωνες είχαμε αλλά σκόνη από τη Σαχάρα δεν είχαμε. Έχει γίνει πολύ συχνό τα τελευταία χρόνια αλλά και έντονο ταυτόχρονα.

Πρόσφατα διάβαζα ότι δυστυχώς θα είναι πολύ επιβλαβές για την υγεία μας επειδή προέρχεται από περιοχές όπως η Λιβύη που είναι βομβαρδισμένη με απεμπλουτισμένο ουράνιο κι αυτό μετά πέφτει στη χώρα μας (όπως και στις υπόλοιπες) με τη μορφή βροχής.

Οπότε ποια βιολογικά συζητάμε τη στιγμή που ο υδροφόρος ορίζοντας μια από τα τοξικά και μια από τα φυτοφάρμακα είναι ήδη δηλητηριασμένος και τον τρώνε και τον πίνουν τα ζωντανά που με τη σειρά μας τρώμε εμείς και πίνουμε το νερό το ήδη μολυσμένο.

Αποζημιωθηκαμε τουλάχιστον την Κυριακή που ειχε σημαντική βελτίωση καθώς καναμε μια μικρη εξορμηση μαζι με καποιες αλλες οικογενειες σε ενα μοναστηρι που εχει δασυλιο και ζαρκαδια και παγωνια και τα παιδια το καταευχαριστηθηκαν.

Τι ωραία!!!!!!!!! Σαν παραμύθι μου ακούγεται όταν κάποιος συναντάει τέτοια ζωάκια από κοντά στη φύση. Ζήλεψα!!!!!!!!!

Το Σάββατο έχει γενέθλια ο μπαμπάς μας πείτε καμιά ιδέα για χειροποιητο δωράκι να κάνω με το αστερακι μου.

Να τα εκατοστήσει και να είναι πάντα υγιής.

Σήμερα θα μαζέψω και άλλα μούρα να κάνω μαρμελάδα... σκέφτηκα μιας και τα έχουμε τόσα αυτή τη περίοδο, να τα εκμεταλλευτώ:-D... ξέρετε τίποτα άλλο να κάνω εκτός από μαρμελάδα?

Κάτι τάρτες με μούρα υπάρχουν σε συνταγές αλλά όχι κάποια που να την ξέρω ήδη. Ίσως να μπορείς να κάνεις χυμό στον αποχυμωτή.

Έχετε δίκιο, το Εβιράκι μας χάθηκε λίγο! Μάλλον έχει μπλέξει για τα καλά με το μπλογκ της αλλά και με τα εκκλησιαστικά που έχει αναλάβει.

Το πίτυχες!!!!!:-D:grin:

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σε κατι. Σκεφτομαστε για κανενα 4ημερο διακοπων τον Αυγουστο (μετα τον 15αυγουστο) οικογενειακα οι τεσσερις μας. Δεν θα θελαμε σε νησι. Κοιταζουμε για νοτια Πελοποννησο ή προς Πλαταμώνα. Εχετε κατι να προτεινετε;

Η Βοϊδοκοιλιά είναι μια υπέροχη και ξακουστή παραλία σαν εξωτική. Η Ελαφόνησος επίσης.

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου έχουμε πυρετό σήμερα δυστυχώς πρώτη φορά το αστερακι μου τώρα κοιμάται αγκαλιτσα.

Περαστικά να είναι και γρήγορα.

Ιωαννα κι εγω για Φοινικούντα σκεφτόμουν. Αν μπορείς στείλε μου περισσοτερες πληροφορίες (δωμάτια κλπ).

Όταν θα κοντεύουν οι ημερομηνίες να πας εκεί στείλε κάποιο μήνυμα γιατί δεν αποκλείεται και να συναντηθούμε. Αν και, μάλλον προβλέπεται να είμαστε πριν τις 15/08 σ' αυτά τα μέρη κοντά. Δεν έχουν βγει οι άδειες ακόμη για το σύζυγο.

Εβιρακι, αλήθεια πως εισαστε με τις πλημμυρες που διαβασα οτι εχετε; Όλα καλά;

Τοπικά δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Τις μέρες των πλημμυρών βλέπαμε τους κεραυνούς που έπεφταν που ήταν αρκετοί αλλά δόξα τω Θεώ εμάς δε μας άγγιξε τίποτα εδώ στη Στουτγκάρδη. Απλά έβρεχε.

Για σήμερα μόνο είμαι στην έδρα της εταιρίας και αντικαθιστώ την γραμματέα διοίκησης. Το έιχα ξανακάνει για 7 μήνες πριν 5 χρόνια και τώρα θα μπει και αυτό στην ζωή μου ξανά, όποτε χρειάζεται!

Ακούγεται πολύ ωραίο ελπίζω να είναι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Παρασκευή σήμερα και χαίρομαι πολύ, γιατί αυτό το Σαββατοκύριακο θα μείνουμε σπίτι τελικά και καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα προλάβω να κάνω κάτι δουλίτσες που έχουν μείνει πίσω. Ωραία είναι να φεύγεις αλλά κάποια πράγματα είναι δύσκολο να γίνουν καθημερινές.

Φαγητό δεν έφτιαξα γιατί έχει περισεύματα άλλων ημερών.

Εβιράκι χάρηκα που διάβασα νέα σας! Περαστικά σε σένα και την Εβιρίνα. Και βοήθειά σας ο εκκλησιασμός και το προσκύνημα σας!

Πολλά φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Εβιρι πολυ χαρηκα που σε διαβασα, περαστικα σας! Ποτε θα ερθετε Ελλαδα?

Σημερα θα φαμε σνιτσελ γαλοπουλας με πατατουλες και αυριο θα παμε θαλασσα, πιο πολυ για παιχνιδι οχι για μπανιο να φαμε και κατι εξω. Παλι θα τρεχω με τις δουλειες την Κυριακη. Ειναι αυτο που λες Αγγελικη οτι αν φευγεις δουλειες δεν κανεις. Μαλλον το εχω ριξει πολυ εξω τον τελέυταιο καιρο και ολα πισω μου μενουν.

Εχτες εκανα και μια ωραια ομελετα φουρνου με αυγουλακια απο το κοτετσι ενος φιλου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω περίπου 12 ακτινίδια που μας χάρισαν από κτήμα, τα οποία δεν τρώει κανείς στο σπίτι....Δεν ξέρω τί να τα κάνω και δεν θέλω να τα πετάξω....Καμιά ιδέα ή συνταγή;

Σήμερα τρώμε σπαγγέτι με κόκκινη σάλτσα αλλά μαγειρικά δεν τα πάω καλά τον τελευταίο μήνα, πολύ σουβλάκι στο σπίτι...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννάκι αυτές οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ! Εγώ παλεύω μέρες τώρα να σιδερώσω τα τελευταία χειμωνιάτικα που έχω πλύνει και να τα φυλάξω. Χώρια και τα καθημερινά που βγαίνουν :rolleyes:

Αφροδιτάκι κι εμείς δεν τα τρώμε τα ακτινίδια. Για ψάξε στο διαδύκτιο μήπως γίνονται μαρμελάδα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρες!

Κατευθείαν στο θέμα: σήμερα τρώμε το δύσκολο φαί της τηγανητής πατάτας με σαλάτα:) και έβγαλα κολοκυθάκια τηγανητά από την κατάψυξη, που θα τα κάνω γεμιστά ρολάκια με γραβιέρα στο φούρνο και σάλτσα. Χτες έκανα παγωτό με γιαούρτι με μούρα, ντολμαδάκια ορφανά και αύριο θα φάμε στην πεθερά ψάρι... για Κυριακή ετοιμαζόμαστε για εκδρομή με καλούς φίλους, οπότε θα φάμε έξω.

Χτες έκανα και την πρώτη μου βουτιά!:P... πήγαμε το απόγευμα μετά τη δουλειά, το νερό είχε φανταστική θερμοκρασία, απλά είχε λίγο κύμα και φύκια... αλλά δε μας πτόησε καθόλου!:D

Καλημέρα!

Αγγελική καλό κουράγιο! Ειναι μακρια απο την κανονική σου δουλεια; Τουλάχιστον εκει βλέπεις ήλιο και φως της ημέρας σε σχέση με το κάτεργο;

Νινα σε σκεφτόμουν χτες επειδη ειχες καιρο να φανεις. Έλεγα οτι θα ασχολεισαι με τον κήπο σου. Ναι και με τον κήπο ασχολούμαι:D... αρχίσαμε να κόβουμε ντομάτες και γενικά θέλει συνέχεια φροντίδα... πότισμα πολύ, ειδικά τώρα με τη ζέστη. Αλλά άρχισα να πλένω και παντζούρια, τέντες και μπαλκόνια, οπότε φουλ ωράριο:tongue:

Σμουρφιτα είχαμε ταυτιση χτες.

Κορίτσια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες. Αν δεν σας κουραζει αν ξερετε καποιο καταλυμα θα με βοηθουσε για να μην πηγαινω στα τυφλά. Κι εγω τη Φοινικουντα για να ειμαι ειλικρινής σκεφτόμουν. Μακάρι να είχα κρατήσει κάρτα από το ξενοδοχείο, να σου έλεγα;)

Για σημερα θα φαμε ο,τι βρει ο καθενας. Χτες φτιαξαμε και κατι προχειρες τυροπιτουλες και περισσεψαν.

Φιλια

Καλησπέρα κορίτσια, καλό μήνα σε όλες.

Χρωστάω να πω χρόνια πολλά για την κόρη σου Αγγελική και για τον άντρα σου Φωτεινή πιο κάτω διάβασα και για τα γενέθλιά σου Αγγελική να σε χαιρόμαστε κι εμείς μαζί με την οικογένειά σου, να τα εκατοστήσεις με υγεία, δύναμη και δημιουργικότητα

Όπως βλέπω χρόνια και ζαμάνια έχω να μπω στον καφέ πάλι. Ας είν' καλά η παροιμία που λέει: "κάλλιο αργά παρά ποτέ".

Τα νέα μου είναι μάλλον συνηθισμένα. Τις προηγούμενες δύο εβδομάδες είχαν τις ανοιξιάτικες διακοπές τα παιδιά στο σχολείο. Πήγαμε κι εμείς μια μικρή εκδρομή κι ευχαριστηθήκαμε πολύ. Τα σχολεία βέβαια, ξεκίνησαν πάλι τη Δευτέρα και η Εβιρίνα πλέον έχει μπει στην τελική ευθεία.

Αυτές τις μέρες περνάμε ίωση εγώ και η μικρή. Εγώ την πέρασα με πολύ βήχα και συνάχι ενώ η μικρή ελαφρύτερα. Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μου έχει περάσει. Περαστικά και στους δυό σας!

Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν φέρει τα λείψανα των Αγίων Νικολάου, Ραφαήλ και Ειρήνης στην Εκκλησία του Έσσλινγκεν και παρευρέθηκα την Τετάρτη το απόγευμα στην υποδοχή τους και μετά στον εσπερινό και την επόμενη μέρα την Πέμπτη πήγαμε οικογενειακά στη Θεία Λειτουργία το πρωί. Εκείνη τη μέρα ήταν γερμανική αργία και δε δούλευε ο Έβιρος. Στο προαύλιο της Εκκλησίας είχαν στήσει πανηγύρι με πάγκους και τέντες για να κάθεται ο κόσμος να τρώει.

Εδώ στα πανηγύρια πουλάνε φαγώσιμα όπως: καφέ, γλυκά, αναψυκτικά, σουβλάκια, σάντουιτς και μόνο 2-3 πάγκοι είχαν άλλα εμπορικά είδη.

Μόλις τέλειωσε η Θ. Λειτουργία βγήκαμε στο προαύλιο και απολαύσαμε τα παραδοσιακά συγκροτήματα μουσικής και χορού με πολύ καλούς χορευτές.

Ζήλεψα και θαύμασα ένα πολύ σύλλογο που χόρευε πολύ καλό πεντοζάλι και νησιώτικα αλλά και λαϊκά. Έπιασα μια κοπέλα απ' αυτούς και τη ρώτησα πού βρίσκονται αλλά δυστυχώς είναι 1 ώρα μακριά από την περιοχή που μένουμε αλλιώς θα την πήγαινα την Εβιρίνα. Αχ τι κρίμα να είναι τόσο μακρυά!

Κατά τα άλλα ο καιρός είναι λίγο άστατος, μία ζέστη μία κρύο. Δεν αποφασίζει κι αυτός τι καφέ θα φτιάχνω, μία πίνω φραπέ και μία ζεστό. χα χα το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν λίγο καιρό! Αλλά τώρα με τέτοια ζέστη, επιβάλλεται ο κρύος πλέον!

Από φαγητό σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο κοκκινιστό με τραχανά και μανιτάρια.

Καλημερα!!!!!

Εβιρι πολυ χαρηκα που σε διαβασα, περαστικα σας! Ποτε θα ερθετε Ελλαδα?

Σημερα θα φαμε σνιτσελ γαλοπουλας με πατατουλες και αυριο θα παμε θαλασσα, πιο πολυ για παιχνιδι οχι για μπανιο να φαμε και κατι εξω. Παλι θα τρεχω με τις δουλειες την Κυριακη. Ειναι αυτο που λες Αγγελικη οτι αν φευγεις δουλειες δεν κανεις. Μαλλον το εχω ριξει πολυ εξω τον τελέυταιο καιρο και ολα πισω μου μενουν.

Εχτες εκανα και μια ωραια ομελετα φουρνου με αυγουλακια απο το κοτετσι ενος φιλου

Μιαμ μιαμ! ζηλεύω!:tongue:

Καλημέρα σας!

Έχω περίπου 12 ακτινίδια που μας χάρισαν από κτήμα, τα οποία δεν τρώει κανείς στο σπίτι....Δεν ξέρω τί να τα κάνω και δεν θέλω να τα πετάξω....Καμιά ιδέα ή συνταγή; Εγώ όταν πάνε να χαραμιστούν τα φρούτα, συνήθως τα κάνω χυμούς... και επειδή με τον αποχυμωτή, χάνεται πολύ φρούτο, τα βάζω στο μούλτι, ανακατεύω με στυμμένο χυμό πορτοκαλιού και είναι μία χαρά!

Σήμερα τρώμε σπαγγέτι με κόκκινη σάλτσα αλλά μαγειρικά δεν τα πάω καλά τον τελευταίο μήνα, πολύ σουβλάκι στο σπίτι...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πώς και έτσι?δεν έχεις διάθεση για μαγείρεμα ή δεν προλαβαίνεις?;)

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νινάκι καλή αρχή λοιπόν με τα μπάνια! Εγώ δεν το σκέφτομαι ακόμη! Μπρρρρρ!

Ο κήπος θέλει όντως περιποίηση αλλά σε αποζημιώνει με τα καλόύδια του!

Καλά να περάσετε την Κυριακή στην βολτούλα σας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Πώς και έτσι?δεν έχεις διάθεση για μαγείρεμα ή δεν προλαβαίνεις?;)

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους:tongue:

Δεν αντέχω να μαγειρέψω λόγω κούρασης, φορτωμένο πρόγραμμα και ωράριο εργασίας εκτός ορίων.

Θα ψάξω το βράδυ για μαρμελάδα (καλή ιδέα ευχαριστώ Αγγελική) και θα δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν προλαβαινω να σχολιασω ολα οσα γραψατε. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες για καταλύμματα, θα τα κοιταξω μολις βρω ηρεμια.

Εβιρι μου τι ωραιο που σε ξαναδιαβασαμε. Βοηθεια σας και ο εκκλησιασμός. Οντως θα ειναι ωραια να τα πουμε και απο κοντα.

Εν ταχει στα μαγειρικα μας: Το Σαββατο το μεσημερι, καθως ηρθαν και κατι ξαδελφια μου απο την Αθηνα, ειχαμε μακαροναδα με μοσχαρι κοκκινιστο και τσιζκεικ. Καθως φαγαμε αργα, το βραδυ τσιμπησαμε (τα παιδια δηλαδη) σαντουιτσακια. Την Κυριακή ο,τι περισσεψε απο το Σαββατο και το βραδυ τυροπιτακια και λουκανικοπιτακια. Για σημερα αρακα.

Φιλια σε ολο το παρεακι


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Το Σαββατο πηγαμε για το πρωτο μπανακι αλλα δεν ηταν για τα δικα μου δεδομενα μπρρρρ ... αλλα γενικα περασαμε ωραια, φαγαμε σ ενα ταβερνακι και μετα πηγαμε και για βαφλες με παγωτο.

Εχτες ειχα πολλες δουλειες οποτε το μεσημερι φαγαμε μια απλη μακαροναδα και το απογευμα ανοιξα φυλλο κι εκανα κολοκυθοπιτα, μου ειχαν δωσει κατι μεγαλα κολοκυθια απο μποστανι ολοφρεσκα, εγινε πολυ καλη!

Φωτεινη ψιλοκουνηθηκατε παλι?

Πως περασατε το σ/κ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα καλή βδομάδα!

Σαββατοκύριακο στο εξοχικό δεν πήγαμε για μπάνιο φυσαγε πολύ αλλά παίξανε μπουγελο στον κήπο το αστερακι ξετρελάθηκε .

Σάββατο φαγαμε μπιφτέκια κ Κυριακή γυρισαμε νωρίς πηγαμε στη μαμά κ φαγαμε μοσχαράκι με μακαρόνια.

Για σήμερα μπριζόλες με πατάτες κ το αστερακι μου Σαρδελες ψητές .

Τέταρτη Πεμπτη έχω άδεια να κάνω καμία δουλειά γιατί όλα μενουν πίσω είχα κ Παρασκευή άδεια αλλά μου την ακυρωσαν:mad:

Φιλία στο παρεακι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα κοριτσακια μου !! Τι κάνετε;

Χαθηκα κ εγω αυτες τις μερες αλλα ειχα πολυυυ τρεξιμο κ στην δουλεια κ στο σπίτι ..

Δεν εχω προλαβει να διαβασω τα νεα σας,θα σας γραψω στα γρηγορα τα δικα μας.

Το Σαββατο ειχαμε παρτυ γι ατα γεννεθλια του μικρου κ περασαμε παρα πολυ ωραια.

Εγω ειχα ξεκινησει τις ετοιμασιες μια εβδομαδα νωριτερα γιατι αν γυρνας σπιτι καθε μερα μετα τις 6 που να προλαβεις να τα κανεις ολα σε μια μερα. Δεν ειχα κ την μαμα για βοηθεια κ η αληθεια ειναι οτι κουραστηκα αρκετα αλλα χαλαλι του γιατι ολα ηταν πολυ ωραια κ το ευχαριστηθηκαν μικροι μεγαλοι.

Την Παρασκευη εκανα την τουρτα κ σαλατες αλλα κ προετοιμασια για τα φαγητα κ το Σαββατο ειχα ψησιματα ,καθαριοτητα σπιτιου κ ετοιμασιες τις τελευταιας στιγμης.Χτες βεβαια μου βγηκε λιγο ο πατος να μαζεψω ξανα το σπιτι αλλα ολα καλα.

Χτες το μεσημερι φαγαμε λιγη πιτσα που εμεινε κ για σημερα εκανα μπριαμ.

Παλι καλα δεν εμειναν φαγητα να πανε χαμενα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Βλέπω πήγατε για μπανάκι το Σαββατοκύριακο. Μπράβο σας και καλή σας αρχή!!!

Τζένη ήμουν σίγουρη ότι θα τα κατάφερνες όλα! Δυστυχώς χωρίς κούραση βέβαια δεν γίνεται, αλλά ας είναι καλά τα παιδάκια μας.

Έβιρι πολύ χαίρομαι που διάβασα νέα σου! Πολύ ωραία είναι όλα όσα μας περιγράφεις.

Φωτεινή θα σου πρότεινα να ρίξεις μια γρήγορη ματιά στα καταλύματα από ιστοσελίδες τύπου booking για να δεις τι υπάρχει γενικότερα και μετά να δεις συγκεκριμένα. Δεν θα πρότεινα να μείνεις στην Πύλο γιατί η θάλασσα δεν ενδείκνυται και στην Μεθώνη έχει πολλά κουνούπια κάθε βράδυ. Όπως και να έχει, υπάρχουν αρκετές επιλογές για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και ξενοδοχεία.

Εμείς, το Σαββατοκύριακο πάλι τρέχαμε σε γάμους και βαπτίσεις, κάτι το οποίο με έχει κουράσει και μάλιστα κάπως έτσι θα πάει και ο επόμενος μήνας. Οπότε ούτε να ξεκουραστώ προλαβαίνω ούτε και τις δουλειές του σπιτιού να κάνω. Μαγειρικά, το Σάββατο έβγαλε ο σύζυγος αρνάκι που είχα στην κατάψυξη και το έκανε ψητό με πατάτες για εκείνον και την μικρή και χθες έκανα σουφλέ ζυμαρικών στον φούρνο. Για εμένα το μενού είχε βραστά λαχανικά. Για σήμερα ο καθένας τρώει ό,τι θέλει γιατί έχουμε από τις προηγούμενες ημέρες.

Αυτά προς το παρόν.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γινεται χαμός αυτήν την περίοδο στη δουλεια και γιαυτό δεν προλαβαινω πολλά.

Τζενάκι να χαίρεσαι το παλικαράκι σου, να είναι γερό και πολύχρονο! Σίγουρα κουράστηκες πολύ αλλά ειμαι σίγουρη οτι όλοι το ευχαριστήθηκαν.

Στρουμφίτα μου σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Κοιταζω μεσω τετοιων σελίδων αλλά περιμενω και λιγο να συνεννοηθω και με τον αντρα μου.

Ιωαννα μου καλή αρχη με τα μπάνια. Εγω δεν εχω τολμησει ακομη μου φαινεται κρυα για τα δεδομενα μου. Γενικά κουναει λίγο αυτες τις μερες αλλά οχι τιποτε τρομερο - πολύ συνηθισμένο για εμας.

Αστερακι κριμα που σου ακύρωσαν την άδεια. Περναει ωραια το αστερακι στο εξοχικό ε;

Για σημερα σουπιτσα με μακαρονακι κοφτο αν κι εγω μαλλον δεν προλαβαινω να φαω σπιτι και θα παρω κατι απ'εξω. Στην κορη έβαλα σημερα αρακά στο σχολειο. Για να δουμε πως θα παει αν και δεν τρεφω μεγαλες ελπίδες.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χτες είχα άδεια και πήγα κι έγραψα τον μικρό μου στο δημοτικό. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι από Σεπτέμβρη ξεκινάει διαβάσματα!!! :confused:

Στα μαγειρικά μας τώρα... Σάββατο μεσημέρι είχαμε γαύρο τηγανιτό με βλήτα σαλάτα. Το βράδυ ψήσαμε παιδάκια κοτόπουλο και φάγαμε μαζί με πατάτες τηγανιτές και σως γιαουρτιού.

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου παστίτσιο και μανιταρόπιτα. Πήρα και τα ταπεράκια μου για το σπίτι! Το απόγευμα της Κυριακής έφτιαξα φασολάκια και μία συνταγή της Έβιρι με μελιτζάνες και μπιφτέκια. Μου έδωσε κι η πεθερά μου 4 ψητά μπουτάκια κοτόπουλου που έιχε φτιάξει κι έτσι γέμισε το ψυγείο!

Τζενάκι χάιρομαι που περάσατε όμορφα στα γενέθλια του παλικαριού σου ! Να τον χαίρεσαι!

Αστεράκι τα ζουζούνια πάντα απολαμβάνουν ότι παιχνίδι έχει να κάνει με το νερό!

Φωτεινή το διάβασα κι εγώ ότι κουνηθήκατε αλλά όπως είπες είστε μαθημένοι πιά! Σχετικά με το κατάλυμμα που θα βρεις μην το κλέισεις μέσω κάποιας ιστοσελίδας αλλά πάρε απευθείας στο ξενοδοχείο. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εξασφαλίσεις καλύτερη τιμή.

Ιωαννάκι επιχείρησες να μπεις ή απλά έμεινες να παρατηρείς του θαρραλέους?

Έχει μαζευτεί κάμποση δουλίτσα, πάω να συνεχίσω κι επανέρχομαι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...