Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι στιφάδο έχει το μενού μας σήμερα. Το συνοδευτικό θα το αποφασίσουν τα παιδιά.

Αστεράκι πάρε μία πλαστική πισίνα και βάλε την μικρούλα σου να πλατσουρίζει στο μπαλκόνι!

Αφροδίτη το Εβιράκι μας είναι εγγύηση στην επίλυση οποιασδήποτε απορίας μας!

Επανέρχομαι....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε;

Επιτελους Παρασκευη αν και δεν ξεκινησε καλα στο γραφειο ....

Cacao δεν εχω φτιαξει ποτε κρεμα φραουλα για αυτο σε ρωτησα.κατι τετοιο εχω κ εγω στο μυαλο μου κρεμα ζαχαροπλαστικης ανακατεμενη με κατι.Αν δεν βρεις φραουλες παρε μαρμελαδα φραουλα αν δεν εχεις σπιτι. Αλλιως χτυπημενη κρεμα γαλακτος σε σαντιγυ μαζι με σοκολατα λειωμενη φραουλα.

Για την λεμοναδα που ειπες ,ειδα χτες μια σινταγυ που αντι για φραουλα βαζανε καρπουζακι. Ειναι κ της εποχης τωρα αλλα κ το χρωμα που θες.

καποια στιγμη που θα εχεις χρονο δοκιμασε την κ ετσι που σου εγραψα την λεμοναδα ,γινεται πολυ ωραια.

Αγγελικη μεγαλη υποθεση το μαγειρεμα,ξενοιασα !!!

Αστερακι τι καλα που διακοπαρατε !!!

Εβιρακι μου με το καλο να ερθετε !!

Φωτεινη μου αυτα τα μικρα καθημερινα τελικα οταν μαζευονται κ γινονται πολλα μας χαλανε πολυ.ευχομαι σιγα σιγα να λυνονται ενα ενα !!! Καλα κ εμενα τα φασολακια ουτε καν.Προχτες εκανα κολοκυθοπιτα χωρις φυλλο στο χωριο κ ζητησε κ αυτος κ εφαγε λιγο σαν σπουργιτακι. Την επομενη μερα εκανα την ιδια η πεθερα μου αλλα ουτε καν την δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι αυτό με το φαγητό των παιδιών μας είναι για να σε στέλνει στο ψυχιατρείο!

Ο δικός μου δεν τρώει τα φασολάκια , τι πρωτότυπο! Άλλά προχθές που είχε η αδερφή του άντρα μου κάθησε κι έφαγε ένα πιάτο! :shock:

Την παθαίνεις την παράκρουση ή όχι????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Cacao δεν εχω φτιαξει ποτε κρεμα φραουλα για αυτο σε ρωτησα.κατι τετοιο εχω κ εγω στο μυαλο μου κρεμα ζαχαροπλαστικης ανακατεμενη με κατι.Αν δεν βρεις φραουλες παρε μαρμελαδα φραουλα αν δεν εχεις σπιτι. Αλλιως χτυπημενη κρεμα γαλακτος σε σαντιγυ μαζι με σοκολατα λειωμενη φραουλα.

Για την λεμοναδα που ειπες ,ειδα χτες μια σινταγυ που αντι για φραουλα βαζανε καρπουζακι. Ειναι κ της εποχης τωρα αλλα κ το χρωμα που θες.

καποια στιγμη που θα εχεις χρονο δοκιμασε την κ ετσι που σου εγραψα την λεμοναδα ,γινεται πολυ ωραια.

Καλησπέρα.Τωρα κάθομαι από το πρωί. Ομολογώ ότι τα φτυσα:? Από το πρωί έχω φτιάξει - ψησει παντεσπανια, έχω στίψει λεμονια κι έχω βρασει τη λεμοναδα με τη ζάχαρη, έχω φτιάξει το σιρόπι για το παντεσπανι (έχω κόψει στα τρία το παντεσπανι...), έφτιαξα τη πατισσερι με τη φραουλα και τη σαντιγί και τέλος έφτιαξα - άπλωσα τη βουτυροκρεμα.Μεσα σε όλα βέβαια υπήρχε και το καθάρισμα, τα ψωνια της τελευταιας στιγμης κλπ.Θελω να μη ξανασηκωθω από το κρεβάτι μου για 2 μερες.:tongue:

Η κρέμα βγήκε πάρα πολύ νόστιμη και έβαλα μαρμελαδα και στο σιρόπι για το παντεσπανι για έξτρα γεύση φράουλας. Για να μην έχουν σπορακια η λεμοναδα και το σιρόπι αραίωσα τη μαρμελαδα με χυμό λεμόνι και νερό αντίστοιχα και τα σουρωσα .Τελικα φραουλες δε βρηκα οπότε για όλα χρησιμοποιησα μαρμελαδα εκτός από τη γέμιση που έβαλα τοπινγκ ζαχαροπλαστικης με γεύση φράουλα.Εχει και κομματάκια φράουλας μεσα:P

Αύριο έχει σειρά η ζαχαροπαστα:rolleyes:

Πολύ ωραία θα είναι και η λεμοναδα με το καρπουζακι.Θα την τιμήσουμε σίγουρα μέσα στο καλοκαίρι;)


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλό μήνα! Μου φαινεται πως δεν εχω ευχηθεί.

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εμεις χαλαρά, καναμε τα μπανακια μας, τις βολτουλες μας.

Τζενη μου οπως τα λες, μαζευονται μαζευονται τα μικροπραγματα και πνιγεσαι καποια στιγμη. Αυτο που με εκνευριζει ειναι οταν με κοιτανε περιεργα αν πω οτι με νευριαζει κατι λες και δεν εχω τετοιο δικαιωμα!

Κακάο μου να χαιρεσαι την μικρουλα και να τις κανεις πολλά πολλά παρτυ ακομα! Πως τα περασατε; Περιεγραφες ολα αυτα και ζηλεψα. Μου αρεσουν πολύ οι τουρτες. Παντως κι η μαρμαλάδα φραουλα παντου ταιριαζει.

Αγγελική εγω δεν μιλάω για φαγητο παιδιών γιατι ξερεις οτι ζω με την απολυτη μιζερια.

Το Σαββατο ειχαμε γεμιστα και το βραδυ βγηκαμε εξω για κρεπες που ειχα υποσχεθει στην κορη. Την Κυριακή ειχαμε μπριζολες πανέ με πατατουλες τηγανητες και τζατζικι. Εχουν περισσεψει κι απο τα δυο οπότε για σημερα εχουμε φαγητο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα, νομιζω οτι δεν εχω πει

Εμεις το Σαββατο ειχαμε την καλοκαιρινη γιορτη του σχολειου και μετα πηγαμε για σουβλακια, εχτες πηγαμε για μπανακι και σημερα θα φαμε φακες!

Κακαο να χαιρεσαι το παιδακι σου, εγω ολα αυτα απλα δεν μπορω να τα κανω.

Εχουμε ψιλοχαθει απ οτι βλεπω μαλλον γυρναμε πολυ εξω ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα στην μαγειροπαρέα!

Λείπαμε Σαββατοκύριακο στην Εύβοια όπου έκανα και το 1ο μου μπάνιο! Ωραία ήταν η θάλασσα! Το επόμενο Σκ πάλι!

Σήμερα τρώμε μοσχαράκι στιφάδο που είχε μείνει από την Παρασκευή.

Κακάο να χαίρεσαι την μικρούλα σου! Πως περάσατε στο πάρτυ σας?

Φωτεινή οι κρέπες είναι πολύ ωραίες είτε αλμυρές έιτε γλυκές. Αλήθεια τι τρώει η ζουζούνα σου!

Ιωαννάκι όντως με το που έπιασαν οι ζέστες το ρίχνουμε στις βόλτες!

Φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! !Τέλεια περάσαμε στο παρτυ μας.Σας ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά.

Λοιπόν τελικά η τούρτα αν και λίγο διαφορετική η διακόσμηση (λόγω που δεν βρήκα τα κεράκια που ηθελα) ήταν πολύ ωραία. Έφτιαξα το παντεσπανι που φτιαχνω συνηθως (συνταγη απο τις συνταγές της παρέας) χωρίς κακαο τελικά γτ νομίζω θα έδειχνε πολύ ανοιχτή η κρέμα μετά. Έφτιαξα τη κρέμα πατισσερι με το τοπινγκ φράουλας γτ φραουλες δε βρηκα τελικά. Και το ανακατεψα με λίγη σαντιγί.Εβαλα λίγη μαρμελάδα φραουλα και στο σιρόπι που έβρεξα το παντεσπανι για πιο έντονη γεύση και άρεσε πολύ.Μονο που το σουρωσα καλά να μην έχει σπορακια δε ξέρω αν θα φαίνονταν αν τα άφηνα για να πω και την αλήθεια.Επικαλυψη έβαλα ζαχαροπαστα σε 4 χρώματα. Την έκανα ριγε και έβαλα και ένα ζαχαρωτο που είχα παραγγείλει με την πιπυ φακιδομυτη :P

Τελικά τη λεμοναδα την έφτιαξα από την Παρασκευή και ήταν μια χαρά. Εγώ βάζω ίση ποσότητα ζαχαρη και ίση ποσότητα χυμο (μετράω όμως κούπες και όχι γραμμαρια) τα βάζω μαζί στη κατσαρόλα και μόλις αρχίσει να βράζει το κατεβάζω από τη φωτιά. Το αφήνω να κρυώσει το ξαφριζω και το βάζω σε μπουκαλι στο ψυγειο.Αυτη τη φορά έβαλα και μαρμελαδα φραουλα (κι αυτό το σουρωσα πριν το βάλω στη κατσαρολα.Βασικα το ανακατεψα με λίγο χυμό λεμονιού πριν το σουρωσω για να είναι ρευστο).Πιστεύω πως με σάλτσα φράουλας θα είχε πολύ καλύτερη γεύση. Όχι ότι ήταν άσχημη κι έτσι.Στο ποτήρι βάζω το 1/3 λεμοναδα και το υπόλοιπο κρύο νερό ή ανθρακούχο νερό ή σόδα.

Λοιπόν.Τα κεικ ποπς τα έφτιαξα με κεικ βανίλια μαρμελαδα φραουλα και νουκρεμα λευκή της ιον.Η γεύση βγήκε απροσδιοριστη:rolleyes:Πάντως μαρμελαδα φραουλα δεν καταλάβαινες.Μικρο το κακό αφού ήταν νόστιμα...Απ έξω έβαλα κουβερτούρα γαλακτος που είχα λιώσει και μικρά μπαλάκια πολύχρωμα.

Τα του μπουφέ τα είχε αναλάβει η μητέρα μου (τυροπιτακια πίτσα κλπ)Περάσαμε πολύ ωραία. Και του χρόνου ελπίζω ακόμα καλυτερα:P:p:p


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου.

Καλό και χαρούμενο μήνα σας εύχομαι μιας και είμαστε ακόμη στις αρχές του και δεν είχα την ευκαιρία να σας ευχηθώ νωρίτερα.

Έχετε όλες πολλά πολλά χαιρετίσματα από το Νίκο μας. Είναι καλά και έχει αρκετή δουλειά αυτές τις μέρες.

Σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια του Καρδιναλίου. δηλαδή με σάλτσα, μπέικον και τυριά στο φούρνο.

Εβιρι με το καλό να ερθεις στα πατρια εδαφη!

Σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου, με το καλό να σας βρω και να σας συναντήσω.

Πρέπει να τα πλύνω πρώτα ή άπλυτα στην κατάψυξη; :confused::confused:

Ναι πλύντα και βάλτα σε σακουλάκι είτε κομμένα είτε ολόκληρα. Όταν τα βγάλεις για μαγείρεμα δεν είναι απαραίτητο να τα αποψύξεις. Κόβονται με λίγη προσπάθεια κι ένα μεγάλο μαχαίρι όταν είναι ολόκληρα.

Αστεράκι πάρε μία πλαστική πισίνα και βάλε την μικρούλα σου να πλατσουρίζει στο μπαλκόνι!

Έτσι μπράβο η ιδανική ιδέα. Διαφορετικά, ας βάλει μια λεκανίτσα ρούχων με 20 εκ. νερό. Πλάκα θα έχει.

Εβιρακι μου με το καλο να ερθετε !!

Σ' ευχαριστώ πολύ Τζένη μου, να είσαι καλά.

Ο δικός μου δεν τρώει τα φασολάκια , τι πρωτότυπο! Άλλά προχθές που είχε η αδερφή του άντρα μου κάθησε κι έφαγε ένα πιάτο! :shock:

Την παθαίνεις την παράκρουση ή όχι????

Εχει συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες. Η Εβιρίνα η μικρή έφαγε ένα πιάτο αρακά στην κουνιάδα μου κι εδώ στο σπίτι μας δε θέλει ούτε να το μυρίσει.

Η κρέμα βγήκε πάρα πολύ νόστιμη και έβαλα μαρμελαδα και στο σιρόπι για το παντεσπανι για έξτρα γεύση φράουλας. Για να μην έχουν σπορακια η λεμοναδα και το σιρόπι αραίωσα τη μαρμελαδα με χυμό λεμόνι και νερό αντίστοιχα και τα σουρωσα .Τελικα φραουλες δε βρηκα οπότε για όλα χρησιμοποιησα μαρμελαδα εκτός από τη γέμιση που έβαλα τοπινγκ ζαχαροπλαστικης με γεύση φράουλα.Εχει και κομματάκια φράουλας μεσα:-P

Αύριο έχει σειρά η ζαχαροπαστα:rolleyes:

Έφτιαξες καταπληκτικά πράγματα Κακάο, 'γεια στα χέρια σου!!!!!!!!!!! Να το χαίρεσαι το μικρό σοκολατάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε μπιφτέκια στον φούρνο. Η κόρη μου θα τα συνοδέψει με ντοματοσαλάτα ενώ του μικρού θα του φτιάξει η γιαγιά του λίγες πατατούλες τηγανιτές. Εμείς μάλλον πουρέ.

Εβιράκι ευχαριστούμε πολύ για τα χαιρετίσματα του Νίκου μας! Χαίρομαι που είναι καλά, αν και θα χαιρόμουν περισσότερο να μας έγραφε τα νέα του.

Κακάο ένας απο τους λόγους που αποφεύγω, όσο γίνεται βέβαια, να φτιάχνω γλυκά είναι ότι μετά δεν ησυχάζω αν δεν τελειώσουν!!!

Φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες.

Κακαο αυτα μπραβο σου και του χρονου. Ουτε κατα διανοια δεν θα σκεφτομουνα να κανω τετοια πραγματα.

Εβιρι αντε σε λιγο καιρο ερχεστε. Ελπιζω να περασετε πολυ καλυτερα απο περσι. Περσι δεν ηταν με το ποδι?

Σημερα τρωμε παστιτσιο

Τι βαρεμαρα ειναι αυτη που μ εχει πιασει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...