Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Τριήμερο ήμασταν Πευκί και ευτυχώς δεν ψηθήκαμε! Εκεί δεν είχε τόση ζέστη και την βγάλαμε καθαρή! Μόνο την Κυριακή το μεσημέρι ανάψαμε λίγο κλιματιστικό και το βράδυ. Βέβαια χτες που γυρίσαμε καταλάβαμε την ζέστη για τα καλά αλλά θα επιβιώσουμε!

Μαγειρικά φάγαμε αρκετό κρέας το τριήμερο και γι΄αυτό για σήμερα έφτιαξα φακές.

Αστεράκι να σας ζήσει ο νεοφώτιστος!

Φωτεινή ήρθατε και μας φέρατε τον καύσωνα νομίζω! :tongue: Χαίρομαι που η μικρούλα σου πήρε μπρος με το φαί! Φτου φτου!

Εβιράκι κάνε υπομονή και θα έρθετε στα πάτρια για ζέστη και μπανάκια!

Νινάκι όχι δεν μπήκα στην θάλασσα το τριήμερο λόγω .... υδραυλικών!

Πολλά φιλάκια σε όλο το μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσια! Ειχα λιγη δουλιτσα αυτες τις μερες και ψιλοχαθηκα.

Τριημερο δεν εκανα τρελα πραγματα, το παιδι πηγε για μπανιο εγω οχι λογω γυναικολογικων κι εχτες που ειπα να παμε επαθα λαστιχο, πατησα μια τεραστια προκα. Ζεστη πολυ αλλα το παλευουμε. Παιξαμε και πολυ μπουγελο!!!

Μαγειρικα φαγαμε μουσακα, ρολο κοτοπουλο, μακαρονια, εκανα ψωμι, αυτα θυμαμαι.

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα θα τα πουμε γιατι ειμαι μονη μου και ψιλοτρεχω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τι κανετε;

Εγω θα γινω για αλλη μια φορα γραφικη αλλα πηζω τρελα ... δυστυχως η κατασταση στην δουλεια εχει φτασει στο απροχωρητο κ πλεον εχω μεινει σχεδον μονη μου .λεω σχεδον γιατι το αλλο ατομο ειναι νεο κ ξερειε λιγα πραγματα ενω οι αλλοι δυο φυγανε ... τι θα κανω δεν ξερω .... δυσκολο καλοκαιρι προβλεπεται ....

Διαβασα στα πεταχτα τα νεα σας μια δυο σελιδες κ οτι θυμαμαι θα το σχολιασω.

καταρχην να ευχηθω στο αστερακι μας να σας ζησει ο νεοφωτιστος,γερος κ καλοτυχος να ειναι !!

Φωτεινη μου ηρθατε Αθηνα το χειροτερο 3ημερο απο αποψη θερμοκρασιας αλλα χαλαλι του αφου βρεθηκατε ολοι μαζι.Ευχαριστα τα νεα για την κορη σου!! Κ εγω ειχα εξελιξεις ο μικρος δοκιμασε 2-3 νεες τροφες!!!

Νινακι ναι εγω την εφτιαξα την τουρτα !!!

Αγγελικη κ εμεις στο χωριο δεν καταλαβαμε τπτ απο ζεστη μονο λιγο την Κυριακη το μεσημερι.Χτες ομως απο το πρωι που ξυπνησαμε με τον μικρο ψηθηκαμε κ ολη μερα την βγαλαμε με το κλιματιστικο.Παλι καλα να μου πεις που ειχαμε κ αυτο γιατι ο συζυγος δουλευει ολο το καλοκαιρι χωρις κλιματισμο κ τι τραβαιε ο καημενος.

Εβιρακι καρπουζι στο τζακι πολυ γελασα !!!

Ιωαννακι τι σπασιμο αυτα τα γυναικολογικα το καλοκαιρι.Εγω ετσι οπως το υπολογιζω θα ξεκινησω ετσι την αδεια φανταστικα !!!! Το Σαββατο που πηγαμε στο χωριο σε θυμηθηκα,μαντεψε τι φαγητο μαγειρεψε η μαμα μου!! Λεω θα το γραψω στην Ιωαννα !!

Το Σαββατο φαγαμε το μεσημερι μουσακα κ γεμιστα κολοκυθολουλουδα κ το βραδυ ψησαμε κεμπαπ ,πιτουλες κ τηγανισαμε φρεσκες πατατες απο τον κηπο.

Την Κυριακη αρνακι με πατατες στο φουρνο κ κολοκυθοκεφτεδες . Ειχε κ ανε κ γαλακτομπυρεκο κ μουστοκουλουρα η γιαγια διαιτης ολα.

Χτες εκανα κ εγω φακες κ για σημερα κοτοπουλο ψητο κ βλητα !

Για αυριο εχω φερει φασολακια απο το χωριο μπολικα οποτε θα τρωμει για 2 μερες .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Βλέπω αρχίζουμε και μαζευόμαστε σιγά σιγά, μετά τις διακοπές του τριημέρου! Και από ότι διάβασα όλοι περάσαμε όμορφα!

Ιωαννάκι και Τζενάκι υπομονή με τις δουλειές σας βρε κορίτσια! Είναι και η ζέστη που ούτως ή άλλως μας τσακίζει, ζορίζει και η δουλειά και γινόμαστε κομμάτια!

Ιωάννα είναι καλή φάση τα μπουγέλα! Ειδικά με αυτήν την ζέστη!

Τζενάκι φέρατε προμήθειες από τον κήπο σας ε? Τέλεια!

Εμείς σήμερα τρώμε φασολάκια.

Αύριο έχω άδεια γιατί παίρνει βαθμούς το κοριτσάκι μου οπότε θα σας πω τα νέα μας την Παρασκευή.

Φιλάκια σε όλο το παρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεακι

Σας ευχαριστώ για της ευχές σας για το αστερακι κ για τον συζυγουλη ο οποίος δεν έχει συνέλθει ακόμα δυστυχώς :( κ Παρασκευή φευγουμε για διακοπές όπου του ακυρωσαν την άδεια κ θα έρθει μόνο Παρασκευή έως Κυριακή κ θα κάτσω εγώ με το αστερακι μου μέχρι κ Τέταρτη αλλά δεν γινόταν αλλιώς.Τον Αυγουστο πάλι ελπίζω μαζι.Μεγαλη τύχη τι να πω.

Με το καλό το κοριτσάκι σου Αγγελική είμαι σίγουρη πως θα σας εντυπωσιάσει για ακόμα μία φορά με τους βαθμούς τς.

Ή αλήθεια είναι Εβιρακι πως ανησύχησα λίγο αλλά από ένα μικρό γκάλοπ που έκανα μπορεί τον άλλο μήνα να έχει αλλάξει οπότε θα είναι όλα καλα κ ή δεύτερη βαπτιστήρι μου έχει μικρό κεφάλαιο ειναι 8 χρονών κ όλα καλα απλά την έβαλαν σε μία διαδικασία αρκετών εξετάσεων.

Για σήμερα Σαρδελες στον φούρνο με χόρτα

Φωτεινή πως πάει ή μικρη με το φαγητό έγινε το θαύμα;;;:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε?

Αέρας πολύς σήμερα...τουλάχιστον δρόσισε λίγο;)

Είμαι πολύ χαρούμενη αυτές τις μέρες, γιατί η μία ανιψιά μου πέρασε στις πανελλήνιες Αθήνα και μετακομίζουν από Κρήτη επάνω από Σεπτέμβρη:D... επανένωση οικογένειας επιτέλους:D... και ότι συνεπάγεται αυτό, δηλαδή ψάξιμο για νέο σπίτι, για δουλειά της νύφης μου κ.ο.κ....πιστεύω να πάνε όλα καλά:)

Σήμερα τρώμε φασολάκια με γαλοπούλα που είχα στην κατάψυξη... χτες είχαμε μακαρονάδα με κυμά και προχτές σαρδέλες τηγανιτές με βλήτα.

Τις τελευταίες μέρες πεινάω πολύ... η ζέστη υποτίθεται ότι κόβει την όρεξη, αλλά φαίνεται δεν ισχύει σε μένα:rolleyes:... τι να πω?!

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!

Χάθηκαμε τρεχαμε όλοι την εβδομάδα είχαμε την βάπτιση όλα πήγαν καλά το αγοράκι μας δεν έκλαψε καθόλου είχε απίστευτη ζεστή όμως κ εκτός από αυτό ο σύζυγος ήταν με ουρολοιμωξη κ με το ζόρι ήρθε κ στάθηκε αλλά το βαπτισουμε κ αυτό το αστερι. Να την χαίρεστε την νεοφώτιστη και να είναι καλότυχη και ευτυχισμένη!!:tongue: Περαστικά και στον σύζυγο... τι έπαθε ο άνθρωπος στην βάπτιση της μικρής!:mad:

Μαγειρικά δεν θυμάμαι κ πολλα Σάββατο ομελέτα γιατι θα είχε κ εκει φαγητο Κυριακή σνιτσελ με σαλάτα σήμερα κοτόπουλο κοκκινιστό με πουρέ πατάτας κ αύριο το ίδιο με χυλοπίτες ή ρυζι.Γ ία μπάνιο ούτε λόγος φυσικά χθες ελιωσα στς δουλειές κ ο συζυγουλης στον πυρετό

Σήμερα δουλεύουμε κανονικά κ με τον νομο.

Αυτά τα νέα μας περιμένω να διαβάσω κ τα δικά σας.:tongue:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Σημερα αν και Τριτη έχω την αισθηση οτι ειναι Δευτερα. Όλοι μπερδεύτηκαμε χτες... εμείς παραλίγο να πηγαίναμε σε ένα ραντεβού τσάμπα... τελευταία στιγμή συνειδητοποίησα τι μέρα ήταν και δεν ξεκινήσαμε!

Εμεις πηγαμε Αθηνα για το τριημερο. Ειχε πολυ ζεστη αλλά ολα τα αντεχουμε. Βεβαια σιγα μην κατσαμε σπιτι καθολου. Αλλαξαμε παραστασεις κι ολα καλά. Και πολύ καλά κάνατε:tongue:... για αυτό δεν ήρθατε εξάλλου?:P

Αστερακι να σας ζησει ο νεοφώτιστος! Περαστικά στον αντρούλη σου!

Κοριτσια εγω εχω χαθει αλλά ειναι η περιοδος που στη δουλεια γινεται πανικος. Οταν σχολαω κανω διαφορα με τα παιδια (μικρα και μεγαλα) κι ετσι περναει ο καιρος χωρις να το καταλαβαίνω.

Μαγειρικά δεν έχω να πω πολλά καθώς στην Αθηνα φαγαμε κυριως σε γνωστους μας. Το σημαντικό ομως ειναι οτι η κορη μου εδω και τεσσερις μερες λεει τη λέξη "πεινάω" και το Σαββατο σαν ποσότητα εφαγε παραπανω κι απο τον αδελφο της κατι που δεν ειχαμε ξαναζησει. Οταν ειχε την ιωση την ειχαμε παει στην παιδιατρο και επειδη την βρηκε πολυ αδυνατη μας ειπε να της δωσουμε ενα συμπληρωμα για να της ανοικει την ορεξη. Λετε να εγινε το θαυμα; Μακάρι!! Λες να έκανε δουλειά το συμπλήρωμα? Για σημερα εχουμε αρακά και μπορει και μακαρονια με κιμα.

Φιλια

Καλημερα κοριτσια! Ειχα λιγη δουλιτσα αυτες τις μερες και ψιλοχαθηκα.

Τριημερο δεν εκανα τρελα πραγματα, το παιδι πηγε για μπανιο εγω οχι λογω γυναικολογικων κι εχτες που ειπα να παμε επαθα λαστιχο, πατησα μια τεραστια προκα. Ζεστη πολυ αλλα το παλευουμε. Παιξαμε και πολυ μπουγελο!!! Μπουγέλο?! Τέλεια!! έχω χρόνια να το κάνω!!:tongue:

Μαγειρικα φαγαμε μουσακα, ρολο κοτοπουλο, μακαρονια, εκανα ψωμι, αυτα θυμαμαι.

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα θα τα πουμε γιατι ειμαι μονη μου και ψιλοτρεχω

κοριτσακια μου τι κανετε;

Εγω θα γινω για αλλη μια φορα γραφικη αλλα πηζω τρελα ... δυστυχως η κατασταση στην δουλεια εχει φτασει στο απροχωρητο κ πλεον εχω μεινει σχεδον μονη μου .λεω σχεδον γιατι το αλλο ατομο ειναι νεο κ ξερειε λιγα πραγματα ενω οι αλλοι δυο φυγανε ... τι θα κανω δεν ξερω .... δυσκολο καλοκαιρι προβλεπεται ....Λέω να σε κάνω να σκεφτείς λίγο αισιόδοξα: πότε παίρνεις άδεια? Αυτό να σκέφτεσαι εκείνες τις δύσκολες ώρες...:D

Διαβασα στα πεταχτα τα νεα σας μια δυο σελιδες κ οτι θυμαμαι θα το σχολιασω.

καταρχην να ευχηθω στο αστερακι μας να σας ζησει ο νεοφωτιστος,γερος κ καλοτυχος να ειναι !!

Φωτεινη μου ηρθατε Αθηνα το χειροτερο 3ημερο απο αποψη θερμοκρασιας αλλα χαλαλι του αφου βρεθηκατε ολοι μαζι.Ευχαριστα τα νεα για την κορη σου!! Κ εγω ειχα εξελιξεις ο μικρος δοκιμασε 2-3 νεες τροφες!!!

Νινακι ναι εγω την εφτιαξα την τουρτα !!! Ηταν απίστευτη!! Μπράβο Τζένη!

Αγγελικη κ εμεις στο χωριο δεν καταλαβαμε τπτ απο ζεστη μονο λιγο την Κυριακη το μεσημερι.Χτες ομως απο το πρωι που ξυπνησαμε με τον μικρο ψηθηκαμε κ ολη μερα την βγαλαμε με το κλιματιστικο.Παλι καλα να μου πεις που ειχαμε κ αυτο γιατι ο συζυγος δουλευει ολο το καλοκαιρι χωρις κλιματισμο κ τι τραβαιε ο καημενος. Και εμένα ο σύζυγος δεν έχει κλιματιστικό στο αμάξι και δεν φαντάζεσαι πόσο τον σκέφτομαι αυτές τις μέρες με τέτοια ζέστη να γυρνάει στο καμίνι της Αθήνας!;)

Εβιρακι καρπουζι στο τζακι πολυ γελασα !!!

Ιωαννακι τι σπασιμο αυτα τα γυναικολογικα το καλοκαιρι.Εγω ετσι οπως το υπολογιζω θα ξεκινησω ετσι την αδεια φανταστικα !!!! Το Σαββατο που πηγαμε στο χωριο σε θυμηθηκα,μαντεψε τι φαγητο μαγειρεψε η μαμα μου!! Λεω θα το γραψω στην Ιωαννα !!

Το Σαββατο φαγαμε το μεσημερι μουσακα κ γεμιστα κολοκυθολουλουδα κ το βραδυ ψησαμε κεμπαπ ,πιτουλες κ τηγανισαμε φρεσκες πατατες απο τον κηπο.

Την Κυριακη αρνακι με πατατες στο φουρνο κ κολοκυθοκεφτεδες . Ειχε κ ανε κ γαλακτομπυρεκο κ μουστοκουλουρα η γιαγια διαιτης ολα. χα χα χα μη σε νοιάζει... απόλαυστε τα!.. η ζέστη τα "καίει" όλα!

Χτες εκανα κ εγω φακες κ για σημερα κοτοπουλο ψητο κ βλητα !

Για αυριο εχω φερει φασολακια απο το χωριο μπολικα οποτε θα τρωμει για 2 μερες .

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Βλέπω αρχίζουμε και μαζευόμαστε σιγά σιγά, μετά τις διακοπές του τριημέρου! Και από ότι διάβασα όλοι περάσαμε όμορφα!

Ιωαννάκι και Τζενάκι υπομονή με τις δουλειές σας βρε κορίτσια! Είναι και η ζέστη που ούτως ή άλλως μας τσακίζει, ζορίζει και η δουλειά και γινόμαστε κομμάτια!

Ιωάννα είναι καλή φάση τα μπουγέλα! Ειδικά με αυτήν την ζέστη!

Τζενάκι φέρατε προμήθειες από τον κήπο σας ε? Τέλεια!

Εμείς σήμερα τρώμε φασολάκια.

Αύριο έχω άδεια γιατί παίρνει βαθμούς το κοριτσάκι μου οπότε θα σας πω τα νέα μας την Παρασκευή.

Φιλάκια σε όλο το παρεάκι μας!

Καλημέρα παρεακι

Σας ευχαριστώ για της ευχές σας για το αστερακι κ για τον συζυγουλη ο οποίος δεν έχει συνέλθει ακόμα δυστυχώς :( κ Παρασκευή φευγουμε για διακοπές όπου του ακυρωσαν την άδεια κ θα έρθει μόνο Παρασκευή έως Κυριακή κ θα κάτσω εγώ με το αστερακι μου μέχρι κ Τέταρτη αλλά δεν γινόταν αλλιώς.Τον Αυγουστο πάλι ελπίζω μαζι.Μεγαλη τύχη τι να πω.

Με το καλό το κοριτσάκι σου Αγγελική είμαι σίγουρη πως θα σας εντυπωσιάσει για ακόμα μία φορά με τους βαθμούς τς.

Ή αλήθεια είναι Εβιρακι πως ανησύχησα λίγο αλλά από ένα μικρό γκάλοπ που έκανα μπορεί τον άλλο μήνα να έχει αλλάξει οπότε θα είναι όλα καλα κ ή δεύτερη βαπτιστήρι μου έχει μικρό κεφάλαιο ειναι 8 χρονών κ όλα καλα απλά την έβαλαν σε μία διαδικασία αρκετών εξετάσεων.

Για σήμερα Σαρδελες στον φούρνο με χόρτα Προχτές τα είχα, αλλά δεν τόλμησα να βάλω φούρνο με αυτή τη ζέστη... οπότε τις έκανα τηγανιτές.

Φωτεινή πως πάει ή μικρη με το φαγητό έγινε το θαύμα;;;:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εδω κοπελες εχει ωραιες μερες για μπανιο αλλά δυστυχως δεν εχω προλάβει ακομα και το ΣΚ που θα ερθει κι ο αντρας μου λεει οτι θα εχει καταιγιδες!!!!!! Τι να πω....

Αγγελικη μου ειμαι σιγουρη οτι θα ακουσεις τα καλυτεροτερα παλι για το αστερι σου (που εχει γινει αστερι "μας").

Τζενη τρως τρελο λουκι ε; Κουραγιο και υπομονη μέχρι την άδεια.

Αστερακι, σπαστικο να σου ανακαλούν άδειες. Δεν πειραζει απόλαυσε τις διακοπουλες με το αστερακι κι ο Αυγουστος δεν θα αργησει να ερθει.

Νινα πεινάς ε; Κι η κορη μου!!! Χτες δοκιμασε μακαρονια με κιμά, δηλαδη μακαρόνια λερωμενα κατα την αποψη της. Της φανηκαν καλα αλλα τα προτιμά σκέτα κατα δηλωση της. Δεν πειραζει κραταμε το γεγονος οτι δοκιμασε. 'Η έδρασε το συμπληρωμα ή περναει φαση αναπτυξης και ζητά ο οργανισμός της θερμιδες. Δεν ξερω.

Ιωαννα ζηλευω το μπουγελο που παιξατε!!! Κουραγιο κι εσυ με τη δουλεια. Πότε παιρνεις άδεια;

Για σημερα δεν ξερω τι θα φαμε. Ειπε πολλες ιδεες η γιαγια και δεν ξερω τι θα κανει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε?

Φωτεινή καταιγίδες το Σ/Κ?:roll: έλεος! πάλι? Ελπίζω να πέσουν έξω και να περάσετε μία χαρά με τον αντρούλη σου!

Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο στο φούρνο, όπως το είδα χτες στον Άκη... δηλαδή το άνοιξα, έβαλα μέσα στην πέτσα του μία μαρινάρα από αρωματικά, σκόρδο, λεμόνι, πιπέρι και βούτυρο και το έψησα στον αέρα... μυρίζει ωραία... για να δούμε το βράδυ τι λέει;) Έφτιαξα και παγωτό με γεύσεις σοκολάτα,σοκολάτα με μπισκότα και βανίλια... αύριο θα είμαι όλη μέρα με τις ανιψιές, που έχουν ανέβει για λίγες μέρες, οπότε το βραδάκι είναι ότι πρέπει λίγο παγωτάκι.

Αγγελική περιμένουμε νέα από την κόρη, αν και δεν νομίζω να μας εκπλήξει:D

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χτες εκανα το πρωτο μπανακι! Ήταν πολύ ωραία!

Νινα ξέχασα να σου πω συγχαρητήρια για την ανιψιά σου! Ανταμείφθηκαν οι κοποι της.

Τελικά χτες ειχαμε μπιφτεκια με πατατες στο φούρνο.

Φιλια και καλό ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν όσπρια μπαρμπούνια κοκκινιστά, λίγο λουκάνικο και αυγά τηγανητά και τυροκροκέτες με κεφαλοτύρι.

Η ζέστη 2 - 3 μέρες τώρα μας έχει λιώσει. Το ίντερνετ έδινε περίπου 32-33 βαθμούς για χτες και σήμερα. Κλείνουμε εξώφυλλα κατά τη διάρκεια της μέρας και ανοιγοκλείνουμε τα τζάμια ανάλογα με το πού είναι ο ήλιος. Αν είχα θάλασσα εδώ θα είχα πάει. Εεε αύριο θα έχει 23 και βροχές για να βάλουμε μυαλό να μη ζητάμε ζέστη.

Ξαναγυρίζω σ' αυτή την παράγραφο για να συμπληρώσω ότι ακούμε μπουμπουνητά έξω και ξεκίνησε να βρέχει ήδη.

Οταν ειχε την ιωση την ειχαμε παει στην παιδιατρο και επειδη την βρηκε πολυ αδυνατη μας ειπε να της δωσουμε ενα συμπληρωμα για να της ανοικει την ορεξη. Λετε να εγινε το θαυμα;

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ανάλογη με τη δική σου στη μικρή Εβιρίνα. Όταν ήταν αρκετά μικρή έτρωγε από ελάχιστα μέχρι καθόλου. Ακόμη κι όταν την άφησα νηστική για μια δυο μέρες συνήθισε στην αφαγία. Της έδωσα βιταμίνες και αρχικά το πρώτο διάστημα δεν της άνοιξε η όρεξη. Αργότερα όμως καθώς περνούσαν τα χρόνια είδα τα μπουτάκια της και τα ποπουδάκια της να φουσκώνουν. Για ένα δυο χρόνια περίπου ήταν φρατζολοτσουρεκάκι χωρίς να την χαρακτηρίζει κανείς παχιά αλλά με μπουτάκια από 'κει που ήταν στέκα.

Θα σου πρότεινα να της κάνεις εξετάσεις αίματος που να έχουν τις τιμές των πιο σημαντικών βιταμινών κι αν δεις ότι έχει έλλειψη σε κάποια τότε να της δώσεις συμπληρώματα. Διαφορετικά να την αφήσεις και θα τη δεις να αλλάζει τις διατροφικές της συνήθειες καθώς θα μεγαλώνει.

Μαγειρικα φαγαμε μουσακα, ρολο κοτοπουλο, μακαρονια, εκανα ψωμι, αυτα θυμαμαι.

Όλα τέλεια Ιωάννα μου. Ζήλεψα και το μπουγέλο.

Παρασκευή φευγουμε για διακοπές όπου του ακυρωσαν την άδεια κ θα έρθει μόνο Παρασκευή έως Κυριακή κ θα κάτσω εγώ με το αστερακι μου μέχρι κ Τέταρτη αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Αχ κρίμα μωρέ.

Είμαι πολύ χαρούμενη αυτές τις μέρες, γιατί η μία ανιψιά μου πέρασε στις πανελλήνιες Αθήνα και μετακομίζουν από Κρήτη επάνω από Σεπτέμβρη:-D... επανένωση οικογένειας επιτέλους:-D... και ότι συνεπάγεται αυτό, δηλαδή ψάξιμο για νέο σπίτι, για δουλειά της νύφης μου κ.ο.κ....πιστεύω να πάνε όλα καλά:-)

Μπράβο της, συγχαρητήρια για την προσπάθειά της. Ευκαιρία να διευρύνεις τις παρέες σου, για να μην πω ότι θα θυμηθείς και θα αναβιώσεις μαζί της τα κρητικά έθιμα.

]

Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο στο φούρνο, όπως το είδα χτες στον Άκη... δηλαδή το άνοιξα, έβαλα μέσα στην πέτσα του μία μαρινάρα από αρωματικά, σκόρδο, λεμόνι, πιπέρι και βούτυρο και το έψησα στον αέρα... μυρίζει ωραία... για να δούμε το βράδυ τι λέει:wink:

Ακούγεται υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!Εσείς που είστε του μαγειρέματος δε ξέρω αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Θέλω να φτιάξω λεμονάδα για τα γενεθλια της μικρης.Εχω κάνει αρκετές φορές αλλά ποτέ δε μένει πάνω από μια μέρα.Κι έλεγα μήπως να μη τη κάνω τελευταία μέρα αλλά 2 μερες πριν.Θα είναι το ίδιο καλή σε γευση;Ξέρει καμιά σας;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τι νεροποντή ήταν αυτή το Σαββατο. Έβρεχε παρα πολύ για κανενα δεκάωρο. Χτες είχε ήλιο κανονικότατα!

Cacao καλώς όρισες αν και μας πετυχες ΣΚ και δεν σου απαντήσαμε. Εγω δεν φτιαχνω λεμονάδα αλλά η νονά μου που φτιαχνει την κραταει σιγουρα 2 ημέρες (αν δεν προλάβουμε να την πιουμε) χωρις προβλημα. Να χαιρεσαι τη μικρη σου!

Εβιρι μου σε ευχαριστω για αυτα που εγραψες. Να σου πω την αλήθεια το συμπλήρωμα το εδωσα στη μικρη επειδη το εγραψε η συγκεκριμένη γιατρος που ειναι πολύ προσεκτική. Να φανταστεις οτι το συζηταμε χρονια το θεμα και μεχρι τωρα ηταν αρνητική να δωσει κατι και τωρα προτεινε απο μονη της. Θα προσπαθησω να την βρω για να συζητησω μαζι της για εξετάσεις αιματος που θελω κι εγω να κανει η μικρη για να δουμε που βρισκομαστε. Παντως θεωρω παρα πολυ σημαντικο οτι ξεκινησε να δοκιμαζει φαγητα.

Στο θεμα μας τώρα, το Σαββατο ειχαμε διαφορα ψαρια με χόρτα και το βραδυ ηρθαν κατι φιλοι εκτακτως και παραγγείλαμε πιτσα. Την Κυριακή το μεσημερι ειχαμε κρεατοπιτα η οποία περισσεψε και για σήμερα.

Ελπίζω να ειστε ολες καλά.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Σήμερα έφτιαξα σόγια με ρύζι.

Καλησπέρα!!Εσείς που είστε του μαγειρέματος δε ξέρω αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Θέλω να φτιάξω λεμονάδα για τα γενεθλια της μικρης.Εχω κάνει αρκετές φορές αλλά ποτέ δε μένει πάνω από μια μέρα.Κι έλεγα μήπως να μη τη κάνω τελευταία μέρα αλλά 2 μερες πριν.Θα είναι το ίδιο καλή σε γευση;Ξέρει καμιά σας;

Αν τη διατηρήσεις στο ψυγείο και βέβαια θα είναι το ίδιο καλή η γεύση. Έχω μια συνταγή που λέει ότι στύβεις τα λεμόνια και ζυγίζεις τον καθαρό χυμό τυς. Όσο είναι το βάρος του τόσα γραμμάρια ζάχαρη βάζεις. Τα ανακατεύεις και τα δυο σε μια λεκάνη και τα αφήνεις έξω για μια μέρα. Στο μεταξύ όσες φορές περνάς από 'κει ανακατεύεις λίγο απαλά. Ο στόχος είναι να λιώσει η ζάχαρη με ένα φυσικό τρόπο. Όταν το δοκιμάσεις με ένα κουτάλι και δεις ότι έχει λιώσει εντελώς τότε το βάζεις σε ένα μπουκάλι ή κανάτα και κάθε φορά που είναι να πιείτε θα το αραιώνεται με κρύο νερό σε αναλογία 1 μέρος λεμονάδας και 2 μέρη νερού.

Καλή επιτυχία και καλώς ήρθες στην παρέα.

Τι νεροποντή ήταν αυτή το Σαββατο. Έβρεχε παρα πολύ για κανενα δεκάωρο. Χτες είχε ήλιο κανονικότατα!

Τόσο πολύ έβρεχε:eek:!!!!!!!!! Φωτεινή μου κι εγώ που χάζευα τις αστραπές και τους κεραυνούς της Παρασκευής είπα να ανεβάσω στο γιουτιούμπ το βίντεο που τράβηξα αλλά είδα ότι κάνει πολλές ώρες να ανέβει και το παράτησα.

Παντως θεωρω παρα πολυ σημαντικο οτι ξεκινησε να δοκιμαζει φαγητα.

Ναι και βέβαια είναι πολύ θετικό και σας χαροποιεί κι εσάς λιγάκι. Μην ανησυχείς θα αλλάξει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Ή μάλλον Καλημέρα τέτοια ώρα. ..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δεν μου έχει μείνει ποτέ πάνω από μια μέρα λεμονάδα και σκεφτόμουν μήπως δεν έχει τόσο καλή γεύση μετά από 2-3 μέρες.

Eviri σ ευχαριστώ για τη συνταγή. Έτσι τη φτιάχνω κι εγώ από δοσολογίες δλδ αλλά το βάζω στη κατσαρολα.Δεν έχω τέτοια πολυτέλεια χρόνου για να το αφήσω και έξω. Ασε που τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω και το κατάλληλο χώρο. Θα βουτήξει καμιά γατα μέσα :lol::lol: Πάντως καλή ιδέα κι αυτό.

Φέτος σκέφτομαι να δοκιμάσω πρώτη φορά να φτιάξω ροζ λεμονάδα που γίνεται και με φράουλες.Δε ξέρω πως θα βγει ελπίζω καλή.Θα φτιάξω και τα cake pops με φραουλα και τη τούρτα οπότε θα είναι όλα φραουλενια σε γευση :)


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Που χαθηκατε; Μπηκε το καλοκαιρακι για τα καλά ε;

Cacao ολα αυτά που περιγραφεις οτι θα κανεις εινια πού ωραια. Οσο για τη ροζ λεμοναδα πρωτότυπη! Γεια στα χερια σου!

Εβιρι τι καλά που εγραψες και τη συνταγουλα σου. Εγω δεν εχω δοκιμασει να φτιαξω ακομα.

Για σημερα πατατοσαλάτα. Κατι ελαφρυ που να ταιριαζει και με τον καιρο.

Τα κεφια πολυ πεσμένα - δεν παλευονται αυτο το διαστημα αλλά που θα παει θα επανελθουμε.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...